Land- en Tuinbouw. Uit ds Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. l)E KUIKENVOEDING IN NIEUWE BONEN DOOK BERTEIS'OPFOKVOEDERC BERTELS KUNSTK0RRL I GERAF I huI? 1 16 t 1 Tlunl H00GERI Aanmel Deg bracht aan den radio-salon in. het Kur- haus te Scherveningen. Hedenmiddag omstreeks 4 uur vertrekt de Prins uit Den Haag naar Soest dijk, teneinde H.M. de Koningin, die te onge veer 5 uur op Soestdjj'k verwacht wordt te begroeten bij. Haar terugkeer uit Zwit serland. Zondagnamiddag vertrekt de Prins naar Eindhoven, mot de bedoeling a.s. Maandag een bezoek te brengen aan de Philipsfabrielron. Z. K. H. is voornemens op 30 dezer een bezoek te brengen aan de eiermarkt te Barneveld en voorts de grootste broed- inrichting en een der groote opfokhuizen van kuikens in oogenschouw te nemen. Wethoudersverkiezing te Dordrecht. In de Dordtsche gemeenteraadszitting van Dinsdag a.s. komt de benoeming van een wethouder aan de orde,, zulks wegens vertrek van den heer Jansen Maneschijn. De R.Kath. en Chr. Hist, fracties hebben aan de raadsleden een schrijiven gezonden waarin zij mededeelen blanco te zullen stemmen uit protest tegen de handelwijze der A.R. fractie. Deze toch telt zes le den en heeft den heer Dicke (A.R.) can- didaat gesteld, niettegenstaande er reeds een A.R. lid (de burgemeester) in het college zitting heeft. De R.Katholieken en Chr.-Historischen die tezamen zeven leden tellen, meenen meer aanspraak op een wethouderszetel te hebben dan de Antirevolutionairen. Krabbendijke. Donderdagavond verga derde de Veilingsvereen. ,,E. M. M." on der voorzitterschap van dhr Jac. Welle- man. Van de 109 leden waren er 25 opgekomen. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat er een goed slot was van f81.40. Door den administrateur werd verslag uitgebracht van het afgeloopen boekjaar. De verlies- en winstrekening sluit met een klein nadeelig saldo. Na ruime afschrijving op enkple rekeningen werd de balans vastgesteld in debet en credit voor een bedrag van f 16.602.44. In 1928 bedroeg de omzet f51.575.39. De aftr. bestuursleden werden herko zen. In de plaats van dhr M. Sentse en M. Wabeke Czn werden gekozen dhr Th. Vogelaar en J. D. Meloen, die hun benoeming aannamen. Daarna kwam het volgende bestuurs voorstel in behandeling. Voor hen, die zich verplichten al het door hen ge teelde klein fruit (kruis-, zwarte bes sen, roode bessen, aardbeien, frambo zen, kersen en pruimen te doen veilen, te bepalen op het in 1928 geheven per centage, terwijl voor hen, die een der gelijke verplichting niet op zich wen- schen te nemen, het vcilingspercentage zal bedragen 3 procent voor groote vei ling en 5 pCt voor kleine veiling. De voorzitter gaf in overweging dit voor stel aan te nemen met het oog op do besluiten van de andere zustervereni gingen. Met algem. stemmen werd het voorstel aangenomen. Nadat nog een lange discussie werd gehouden over het vaststellen van de veilingsuren, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Veere. Gisteren vergaderde de gemeen teraad. Alle leden, waren aanwezig. De voorz. deelt mede dat op 8 Mei een dankbetuiging was ingekomen van H. K. H. Prinses. Juliana voor de felicitatie ont vangen op haar geboortedag. De voorz. doet nog mededeeling van het overlijden va» Veere's vroegeren burgemeester dhr Panhuijs. B. en W. hebben ook namens dein raa.d hunne deelneming betuigd. Va.n de familie was hiervoor dankbetuiging ontvangen. Aan den heer Majü wordt een maand ontheffing schoolgeld voor vier kinderen verleend wegens vertrek naar Amsterdam. Ingekomen was een schrijiven van. B. en VV. van Middelburg over verschuldigde bedragen v,an leerlingen van verschillen de middelbare scholen. Dit werd goedge keurd. Ingekomen wa.s een schrijven van G. J. Contant om vergunning voor het bou wen van een woonhuis eu bijkoop en van eenige meters grond voor uitgang. Werd gegeven in handen van R. en W. om ad vies. Een bestaande vacature voor schat ter Rijiksinkomstenbelaisting werd vervuld door de benoeming van don lieer P. L. Bolier, die zijn benoeming nog in beraad nam. Ook werd door den lieer Bolier hulde gebracht aan B. en W. voor hetgeen ze hebben gedaan voor het sparen van taonumentalo gevels. Colijnsplaat De wijkzuster alhier ont ving uit dankbaarheid voor verleende hnlp een gift van f 10. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Emmen (Ned. Herv. Evang.) G. A. Snoep te Vierhuizen-Zoutkamip. Te Waterlandkerkje, H. Huizinga te Marum. Aangenomen naar Westerbroek, Tj. Klumper te Bakkeveen. Naar Wester- en Heiligerlee, M. Rosbergen te Uitgeest. Bedankt voor Houten (U.), H. A. Leen- mans te Delft. Voor Roderwolde, E. A. A. Snijdelaar te Mantgum. Chr. .Goref. Kerk. Beroepen te Rotterdam-Zuid, J. P. Meijering te Zwijndrecht. Overvloed van kerken. Als een bijzonderheid wordt aan de „N. R Crt." gemeld, dat in de gemeente Poede- rooijen (G.), tellende 1245 inwoners, niet minder dan zeven kerken zijn, n.l. 3 Ned. Hervormde, 2 Gereformeerde en 2 der Ger. Gemeenten, welke evenwel nog niet vol doende blijken te zijn, aangezien nog ver schillende inwoners elders ter kerk gaan. Ellewoutsdijk. De voordracht voor hoofd der O. L. School alhier luidt als volgt: J. de Graaf, Serooskerke, L. J. van den Ende, Nieuwdorp en A. G. de Jonge, Brui- nisse. Examen Land- en Tuin bouwkunde L. O. De minister van On derwijs brengt ter kennis van belangheb benden, dat in 1929 de examens ter ver krijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van lagor onderwijs in de beginselen der landbouwkunde en in die der tuinbouwkunde zullen worden gehou den in de maand Augustus en zoo noodig ook in September. Hij, die zich aan een dezer examens of aan beide wenscht te onderwerpen, moet zich vóór 1 Juni a.s. aanmelden bij den voorzitter der examencommissie, den in specteur van het landbouwonderwijs mr J. J. Wintermans, Binnenhof 19, te 's-Gra- venhage. Geslaagd voor machinisten-examen (voorloopig diploma) de heeren W. Bak ker en J. K. Nijdam, Ueidon Vlissingen. Geslaagd te Arnhem bij de P.B.N.A.- examens (richting waterbouwkunde) de heer P. Krijger te Wissenkerke. Zondag 26 Mei 1929. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. Ds de Vries, av. Ds Homburg. Wilhelminadorp, vm. Ds Homburg, nm. Ds de Vries (H. Doop). Geref. Bond. Middelburg (kerkgebouw St. Pieterstraat vm. 10 en av. 6 u. dhr J. G. van der Ent te Rhoon. NEDERLAND IN 1928. Blijkens den onlangs verschenen jaar gang 1928 der „Jaarcijfers voor Neder land", vermeerderde de bevolking van ons land in 1928 met ruim 100.000 inwoners de gewone toeneming der laatste jaren en bedroeg op 31 Decem ber io28: 7.731.172. Sedert do eerste offi- cieele volkstelling van 1 Januari 1830, toen ons land 2.613.487 inwoners telde, is de bevolking bijna verdrievoudigd. De bevolkingstoeneming der provinciën vertoont veel variatie. Zoo blijft, dit cijfer voor Friesland eu vooral dat voor Zeeland ver bij het Rijkscijfcr ten achter. In deze beide provinciën bereikte het bevolkings cijfer van 1928 nog niet het dubbele van 1830. Daarentegen is de toeneming der provinciën met groote steden grooter dan die van het Rijk. In de 19de eeuw nam ook Drente in bevolking sterk toe; de laatste jaren is wat dat betreft in dezo provincie bijna een stilstand ingetreden. De huwelijkscijfers bleven vrijwel sta- tionnair en schommelden tusschen 7 en 8 per 1000 inwoners (1928 7.7). In 't algemeen vertoonen de geboorte cijfers van jaar tot jaar een regelmatige daling. Een der weinige uitzonderingen is 1928, dat met 23,3 per 1000 inwoners iets boven het jaar daarvoor (23.1) uitkomt. Tot voor enkele jaren nam ook hot sterf tecijfer regelmatig af. In 1924 was voor het eerst de sterfte minder dan 10 por 1000 inwoners (9,8), om zich een paar ja ren op dit cijfer te handhaven. Op een lichte verhooging in 1927 tot 10,2 als ge volg van een hoogo sterfte aan griep, volgde in 1928 eeri daling op 9.0. De cijfers der zuigelingensterfte blijven nog steeds een geregelde daling vertoonen. In 1928 was het sterftecijfer van kinderen beneden het jaar op 100 levendgeborenen 5.2. Wat het onderwijs betreft zij ver meld, dat het aantal lagere scholen (open bare en bijzondere te samen) steeg van 5784 in 1916 tot 7434 in 1925, Hoogere Burgerscholen en andere middelbare in richtingen voor algemeene ontwikkeling van 113 tot 195 eu de middelbare scholen voor vakopleiding van 595 tot 715. In de zelfde periode nam het aantal gymnasia met 24 toe en kwam daardoor op 94. Het aantal ingeschreven studenten en toehoorders aan de universiteiten ver meerderde in dit tijdvak van 4471 tot 7430. Omtrent de welvaart der bevol king wordt vermeld, dat het bedrag der belaste vermogens zich sedert-1923/1924 in stijgende lijn beweegt en in 1926/'27 met 13565 millioen dat van het „hoog-con- junctuurjaar" 1920/'21 (13589 millioen) naderde. Ook is de na 1921 in de cijfers der Rijks inkomstenbelasting ingetreden daling tot staan gekomen. In dit jaar was het bedrag van het belaste inkomen vóór den kinder aftrek 4292 millioen, het daalde in 1924- '25 tot 3761 milioen, om daarna weer op te klimmen tot 3903 millioen in 1926/'27. Bij de beoordeeling van deze en andere cij fers in dit overzicht houde men evenwel rekening met de toeneming der bevolking in den loop der jaren. Voorts vertoonen de cijfers der Rijkspostspaarbank een bemoe digend verloop. Aan het einde van 1927 waren 2.038.000 Rijkspostspaarbankbook- jes in omloop, met een totaal tegoed van bijna 330 millioon, overeenkomende met 162 guldon por boekje en ruim 43 gulden per hoofd dor bevolking, tegen resp. 1.915.000 met 283 millioen en 148 en 41 gulden in 1921. Ook de cijfers der particuliere spaar banken wijzen op vooruitgang. Op het einde van 1926 waren 807.000 boekjes in omloop tegen 863.000 op het einde van 1927. Het saldo der inleggers bedroeg resp. 306 en 327 millioen, dit is resp. f 40.69 en f 42.93 per hoofd der bevolking. Het aantal faillissementen, dat na de oorlogsjaren sterk was gestegen en in 1924 als topjaar 4341 bedroeg, toonde daarna neiging tot teruggang, welke zich ook in 1927 voortzette. In dit laatste jaar bedroeg het aantal uitgesproken faillissementen 3519. De totale uitgaven voor armenzorg be droegen in 1926 bijna 81 millioen gulden. De handelsbalans toont in 1928, zooals trouwens eveneens in alle vroegere jaren, een belangrijk invoersaldo. Dit sal do-invoer bedroeg in 1928 ongeveer 49 millioen meer dan in 1927. Weliswaar nam de waarde van den uitvoer in 1928, vergeleken met 1927, met 86 millioen toe, doch de waarde van den invoer bleek in 1928 met 135 millioen vermeerderd. In 1928 bedroeg deze laatste 2684 millioen, die van den uitvoer 1986 millioen, zoodat 74 pet. van den invoer door uitvoer werd gedekt. Stukken voor den Gemeenteraad van Vlissingen. In de jongste vergadering werden door de heeren Rorije c.s. eenige amendemen ten ingediend op het ontwerp-amhtenaren- reglement. Waar gevraagd wordt art. 10 aan te vullen met de bepaling, dat na 3 jaar tjjdelijken dienst als regel vaste aanstel ling volgt, meenen B. en W., dat dit overbodig is, omdat het artikel zegt, dat aanstelling van ambtenaren als regel .ge schiedt in vasten dienst. Aanstelling in tijdelijken dienst kan plaats hebben voor één jaar, en ten hoogste met een jaar worden verlengd. Als voor een bepaald werk tijdelijke hulp noodig is, is het niet ge.wenscht dat dit personeel automatisch tot het vaste korps overgaat. Waar art. 15 de bevoegdheid toekent, om in geval van staking in een par ticulier bedrijf, de daarvoor in aanmer king komende gemeente-ambtenaren op te dragen den .gestaakten arbeid op te vat ten, doch alleen indien het in het belang van de openbare veiligheid of gezondheid is, of indien het in andere gevallen van gemeentebelang beslist noodzakelijk is, achten B. en W. niet noodig een amende ment aan te nemen, waarin dit nog scher per wordt omlijnd en wordt bepaald, dat in geval van ernstige schade a.an het gemeentebelang van te voren en in elk geval zoo spoedig mogelijk overleg wordt gepleegd met de betrokken vak vereenig in- gen. B. en W. handhaven hun bepaling, dat alloen opheffing van het geheimhoud-sn van ambtelijke schade tegenover heit scheidsgerecht mag plaats hebben als B. en W. dit goedvinden. De goede ..gewoonte om den verjaar dag van heit hoofd van den staat als een feestdag beschouwd te zien, wenschen B. en W. te handhaven, en daar de lo Mei niet onder de officieel® Zou- en feestdagen kan worden gerangschikt be slaat er bij hen bezwaar o.ok dien dag daarin op ta nemen. B. en W. achten het niet noodig voor werk na 10 uur des avonds 100 pCt. meer te betalen, nu is dit reeds' voor overwerk 25 en voor Zondagswerk 100 pCt. Men kan vergoedingen wel steeds opvoeren. Voor verlof j.s aangenomen 15 dagen tot 18 voor da hoogste ambtenaren, te lezen na 10 jaar dienst, ieder jaar één dag meer wordt gegeven tot 21 toe, zooi- als bq amendement wordt voorgesteldi, achten B. en W.. het scheppen van on billijkheden. B. en W. willen handhaven, dat geen buitengewoon verlof wordt gegeven met behoud van weidde, als de afwezigheid van den ambtenaar het gevolg is van diens schuld of nalatigheid. Tenislóttezien zij de noodzakelijkheid niett in den termijn voor beroep bij het scheids gerecht te verlengen van 3 tot 7 dagen en sluiten zij zich gaarne aan bij den door de vakorganisaties van ambtenaren geuiten wensch het ontwerp-reglememt on gewijzigd tei aanvaarden. Overeenkomstig den wensch van den Directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Goes en het gunstig advies der gezondheidscommissie, stellen B. en W. voor in art. 48 der politieverordening op te nemen, dat voor het venten van ijs een leurvergunning noodig is, zulks om betere controle uit te oefenen. Voorgesteld wordt in het gedeelte van het schoolgebouw aan de Hendrikstraat in bruikleen gegeven aan de Vlissingsche Schoolvereeniging de verlichting te laten verbeteren, nieuwe stoelen te geven voor de leslokalen en aanschaffing van een aantal boeken voor het 7de leerjaar goed te keuren. Overeenkomstig het verzoek stellen B. en W. voor aan de Ver. „Openbare Leeszaal en Bibliotheek" over 1929 een extra subsidie van f 500 toe te staan, voor het inrichten va» meerdere biblio>- th eekruimte. De aannemer van het werk aan de nieuwe Keersluis, de heer C. van Leeuwen te Hillegersberg, verzoekt zijn aanslag 1929 in de zakelijke belasting op het be>- drijf te verminderen, omdat naar zijn schatting over dit jaar slechts 40 per sonen werkzaam zullen zijn. B. en W. zeggen, dat de aanslag 1929 is gegrond op don toestand van 1928 en dus de schatting voor 1929 buiten aanmerking blijft. Voorgesteld wordt, dat door de ge meente wordt gegarandeerd rente en af lossing van een leening tot 85 pCt. van de kosten van bouw van 19 woningen aan de Irislaan door de Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting, welke leening in principe door de Rijksverzeke ringsbank is toegezegd. De vereeniging heeft gemeld voor de overige 15 pCt. geen hulp van de gemeente te behoeven. De kosten van den bouw zijn geraamd op f 76.000 en dus de leening op f 64.GÖO. Voorgesteld wordt om van genoemde vereeniging in eigendom over te nemen de gronden, waarop zich bevinden de bestrating, rioleering en plantsoenen van het door haar gebouwde tuindorp aan den Boschjesweg. Op 15 Februari werd voor het herstel len van het Rondeel, gelegen in de Wes ter- of Koopmanshaven f 14.500 uitge trokken, het is gebleken, dat het heter was het werk op andere wijze uit 'te voeren, wat f 15.500 zal kosten en stel len B. en W. voor het reeds verleende crediet tot dat bedrag te verhoogen. Voorgesteld wordt aan de firma B. Stofkoper en Co 22.75 vierk. M. aan de Wijnbergsche kade te verhuren tot 1 Jan. a.s. voor "f8.75. Dit perceeltje behoort tot den grond die voor de Schelde kan worden onteigend en de directie heeft tot '1 Jan. a.s. geen bezwaar tegen de verhuring. Voorgesteld wordt perceel Oranje-straat nr 2 te verhuren voor f 4.75 per week tot en met 30 April 1930, daar op dien da tum ook de huur van perceel 4, 6 en 8 eindigt. Ten slotte wordt voorgesteld van de Kon. Mij „De Schelde" 10 vierk. M. grond aan 'de Lampsensstraat te verkoopea voor 'f50 en de grootte van het d.d. 19 April aan Joh. Loois Hz. q.q. verkocht perceel grond aan den Koudekerkschen weg nader van 158 op 162 vierk. M. te 'brengen .waardoor de koopsom met f50 wordt verhoogd. Boschbranden. Vermoedelük door bet inslaan van den blik sem is gistermiddag een geweldige bosc-h- brand uitgebroken onder de gemeente Zelhrm. Het vuur woedt' over een breed front en be slaat een oppervlakte, voornamelijk bestaande uit dennebosschan en eenige H.A. heide, van 300 tot 400 H.A. Daar de streek bfjna onbewoond is, zijn nog geen huizen een prooi deir vlammen ge worden. Gisteravond te 9 uur waren bij de boerderij van den landbouwer Luimes do houtmijt en een hooiberg afgebrand. Voor het buis ba- stond geen onmiddellijk gevaar, ook niet voor do in de nabijheid staande boerderijen. Daar de wind .tegen don laten avond was gaan liggen, breidde de brand zic.h slechts zeer langzaam uit. Do vermoedelijke oorzaak van den brand is het inslaan' van den blik sem in een hooiberg. Door een in de omgeving zeer groot ge brek aan water, bestond er geen kans om het vuur door middel van brandspuiten to bedwingen. Het ergst was de toestand nog nabij da bezittingen van het Doesburgsche gasthuis. Indien men er niet in slaagt hier het vuur te keeren, dan gaan nog nieuwe bosschen, die doorloopen tot het dorp Hengelo (Gld.) ver loren. De vlammen bereikten op' sommige plaat sen een hoogte van circa 20 M. Onder da gemeente Loon op Zand woedt een groote bosch- en heidebrand, zich uit strekkende tusschen de Loonsche Plassen, Huis ter Heide en Kraaiven, op de terreinen, behoorende aan een aantal particulieren. De Tilburgsche brandweer is ter assistentie gerequireerd, terwijl het personeel der fa.- brieken te Loon op Zand ter assistentie is opgeroepen. De oorzaak van den brand ia onbekend. Het terrein, waar de brand woedt, wordt door de gemeente- en rijkspolitie af gezet. Donderdagavond heeft een vrjj uitge breide bosch- en heidebrand gewoed in den driehoek, begrensd door de spoorlijnen Nij megen-Venlo en Nijmegen-Groesbeek. De brand is ontstaan nabij den Biesselsc-heti Straatweg. Aan de windrichting is het te danken, dat hjj geen grooten vorm aannam. Intusschen zijn toch nog .1620 H.A. ver brand. Vrijdagmorgen ontstond b'rand in de bos schen achter Roekei. Omdat de' brand zich ernstig liet aanzien, werd .militaire hulp ge requireerd. Na harden arbeid mocht bet tegen 2 uur gelukken den brand te overmeesteren. Ongelukken. Te Laren (Gld.) heeft zich een droevig ongeval afgespeeld. De land bouwer E. bemerkte bij het schoonmaken van een varkenshok, dat een draad van de electrische geleiding losgeraakt was. Toen an deren hem .waarschuwden, wilde hij het ge val herstellen, zonder eerst den stroom te hebben uitgeschakeld, met bet noodlottig ge volg, dat de man bij het aanraken van den draad op slag gedood werd. Het negenjarig zoontje van den landbouwer H. te Scherpen- zeel, had het ongeluk, toen het voor zijn moeder de waschmachine zou ledigen, met het hoofd tusschen de machine en het dekse) daarvan te geraken, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad, Gistermiddag is te Nijmegen een 14-jarig meisje uit het raam van een volkslogement, van 9 M. hoogte, omlaag gevallen. Zij bekwam een schedelbreuk en ernstige inwontige kneuziqgen, en werd in het. ziekenhuis opgenomen. Haar toestand is levensgevaarlijk. Het anderhalfjarig kind van S. te Spijk vied van den zolder. Zijn toestand is zorgwekkend. Donderdagmiddag werd de weduwe J., te Lochem, wier klooron in aanraking waren gekomen met clo gaskraan, waardoor deze kraan geopend was, in haar woning door het uitstroomemde gas bedweld, Zij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij ia overleden. Volledig voeder voor kippen- kalkoenen- eendenkuikens van 2-30 daqen oud,aansluit- d aan de voedinq mei uitsluitend Alle foutief voederen wordt hierdoor opgehevt Eenvoudiger, voordeeliqer en betere voeding Door de wetenschappelijke samenstelling.de groei- en beenversterkende Vitaminen en Voedingszouten worden qezonde, sterke en mooie dieren verkregen, die later het maximum aantal eieren legqen Alom verkr/qbaan, waar nog niet verkryqbaar: zakjes van 5 kg. 10 kg. 20 ka. 50 kg. direct af fabriek R. 2?° FI.-410 Fl.o20 Fi.1510 posfw» Vraagt brochure •<r is in ieder zakje dit «.v. BERTELS' OUEFABRIEKEN AFD..KUNSTK0RREL" AMSTERDAM Let op ons Loodje en Kaartje aan ieder zakie De bliksem in een stroo mijt geslagen. Gisterenmiddag om streeks 4 uur sloeg te Veendain de blik sem in de meest westelijk staande stroomijt van de Coöp. Stroorartonfabriek „De Vrij heid". Ondanks den Oostenlijken wind was de hitte zoo groot eu ondragelijk, dat eerst een tweede en om 6 uur zelfs eeu derde stroobult in vlam geraakte. Er werd met 20 stralen uit 6 motor spuiten getracht de derde en vierde bult te behouden, daar anders de stroovoorraad vernietigd zou zijn. Van de 6 millioen K.G. is reeds 4 mil lioen K.G. stroo als verloren te beschou wen. Uit de omliggende gemeenten -waren motorspuiten aanwezig. Hoe koud het was. Bij het op- ruimingswerk van de puinhoopen van het op 12 Februari j.l. afgebrande Leidsche stadhuis zijn gisteren nog twee groote ijs klompen te voorschijn gebracht. De ingestorte feestzaal te Lonneker. Zooals gemeld werd, is on langs een rapport gepubliceerd van do commissie belast met het onderzoek naar do oorzaken van do instorting van een feestzaal te Lonneker, waarbij een schilder het leven verloor. Deze commissie kwam tot de conclusie, dat het gebruikte ma teriaal van goede qualiteit was geweest; zoo was ook de specie van deugdelijke samenstelling. Hoewel dit niet met zoo veel woorden werd gezegd, viel uit het rapport der commissie op te maken, dat de invloed der vorst ais directe aanlei ding werd beschouwd, liet rapport werd door den Raad voor kennisgeving aan genomen en een ieder dacht, dat do zaak nu wel in den doofpot zou zijn gestopt. Dit blijkt echter niet het geval, want thans worden nieuwe bijzonderheden be kend. Het blijkt n.l., dat het onderzoek der justitie een heel ander resultaat heeft opgeleverd dan dat der commissie. On middellijk na de instorting heeft de ju stitie n.l. een aantal monsters 'van de metselspecie ter hand. gesteld aan dein directeur van den Keuringsdienst van Wa re» te Enschede. Diens onderzoek heeft uitgewezen, dat de specie van minder waardige samenstelling was. Zijl bevatte n.l. plm. 1 deel cement, 2,2 deelen 'kalk. en 7,5 deel zand. De metselaars en opper lieden, hadden 'aan de politie verklaard, dat het xn.eu.gsel bestond uit: 1 maatdeel cement, 1 deel kalk en 3 deelen zand, welke mededeeling de- commissie volgens haar rapport geloofwaardig achtte. De directeur van den Keuringsdienst deolt voorts nog mede, dat hiji proeven heeft genomen met een samenstelling, zooals deze volgens de metselaars zou zjjin geweest. Hij heeft deze specie blootgesteld aan vorst, (tot 20 gr. Celsius toe), doch deze bleek niet den minsten invloed te hebben geoefend. Do metselaars en opperlieden blijven evenwel bij hun verklaring, terwijl ook de commissie van onderzoek haar standpunt handhaaft. De waarde van een bij. In Chicago werd onlangs een interes sant proces gevoerd, zoo vertelt de „Veld bode". Twee bijenhouders hadden 175 bijenzwermen, die naar schatting 20 mil lioen bijen bevatten, per spoor van Ala bama naar Chicago verzonden. De bijen kwamen alle dood aan. Het dak van den spoorwagen was niet waterdicht. Eerst regende het door en toen vroor het. De eigenaars verlangen f 125.000 schadever goeding. De rechtbank kende voor be drijfsschade f 15.750 toe. Zij taxeerde de waarde van een bij dus op bijna 8/100 cent. Aan /lit tarief zou men dus 13 bijen voor één cent krijgen. Curiositeiten. Het Duitscho vecartscnijkundig week blad bericht van een 21/2-j. 8 maanden drachtige koe, 450 K.G. zwaar, die we-* gens dreigende hartverlamming moest ge slacht worden. In de jqtorus werden, in 2 placenta's, 6 goed ontwikkelde kalveren (1 stierkalf en 5 koekalveren) gevonden, dio samen 601/2 K.G. wogen. In e'en En- gelsrh vakblad wordt, melding gemaakt van een witte Leghom-heti. die 3 of 4 eieren op. één dag legde; in één week gaf zjj 1 Ge| hield: 2 dagen| bij het gestorvel IERSE! jm. 25 )d. 24 I en Corne| gen. Gehuwl Neelljo vl I en Cat hal Frans Di| Rottier. Overledl Hendrik: VLISSlI §p2ISëi8tÊ*L?il ra f 1 DinJ ffl geliefd ra Groot! i Behif i NiSSe' Hed| liefde huwd- JACJ in den| jaar. D. ADF J- Ierseke| COf M. Wemell Hedt| kalm MejufEr] oir in Jden Koudek Voor dl neming bijl geliefde Tante GEERTRl betuigen Middelburg Hartelijk| kinderen, langstelling| C. Middelburg me (H00GE t met daara: Handelsd voor den ni< ling of schi Directeur v De 2-jar inrichtingen de keuze e Inlichting telijk verst school: D Woensdagr derdagmidd De I gevraagd Landbouwe raking koi Brieven me onder letter

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2