No. 197 Zaterdag 25 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE CQ'S BANK-GOES KLOKKEN - PENDULES EERSTE BLAD. St. Adriaanstraat - Goes C. JOOSSE, Buitenland. BANK VOOR ZEELAND N.V.. GOES EFFECTEN - COUPONS - ALLE BANKZAKEN. Belangrijkste Nieuws, COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Binnenland MEER EN BETERE EIEREN FLORA'S HOEKDERBESCHÜIÏ ALLE per 1 JUNI vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO-Of Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V Om de beginselen. Door een der ^Socialistische voorman nen, wij wezen daar .gisteren op, werd als een der oorzaken van. de verminder de geestdrift bij -de S. D. A. P. genoemd bet ontbreken van een strijdleus als „Weg met Colijn". Daar heeft men nu vier jaar geleden de massa mee in beweging gebracht. Op de meest schaamtelooze wijze werd de heer Colijn belasterd en zijn optreden verdacht gemaakt. De hartstochten werden geprikkeld en op die wijze stemmen ge wonnen voor de S. D. A. P. Gelukkig heeft de Antirevolutionaire partij aan zulk een strijdwijze geen be hoefte. Zij heeft niet noodig de voor mannen van andere partijen te belaste ren en in een kwaad daglicht te stellen. Zij kan den strijd voeren zonder het aan heffen van misleidende leuzen èn zonder de laagste hartstochten te prikkelen. Omdat «rij strijd voor beginselen, Omdat het haar bedoelen is de A.-R. beginselen tot toepassing te brengen, over tuigd als zij is, dat in dien weg de waar achtige belangen van land en volk wor den gediend. Wat de A.-R. partij bij de a.s. ver kiezingen in de eerste plaats beoogt blijkt uit de samenvatting van haar program van actie, waarin gezegd wordt, dat zij den verkiezingsstrijd allereerst voert voor de bewaring van de Christelijke grond slagen van ons volksleven in overeen stemming met haar program van begin selen en dat daarbij de nadruk gelegd wordt op: 1. Het tegengaan van de invloeden, die de ontkerstening der natie bevorderen; 2. De noodzakelijkheid van de handha ving van het gezag zoo hier te lande als in Indië. 3. De handhaving van ons huwelijks recht en de beveiliging van het gezinsle ven; 4. De beoefening van de sociale ge rechtigheid; 5. De handhaving onzer nationale zelf standigheid; 6. De bevordering der volkswelvaart. Dat is een kostelijk program, waard oan er voior in vuur te geraken. Het is een nationaal program. En het is een Christelijk program. Wie zulk een program heeft, behoeft niet de personen van de tegenstanders zwart te maken en door het prikkelen van de hartstochten het volk in opwin ding te brengen, maar hiji kan in alle kalmte, doch ook met grooten ernSt en nadruk een beroep doen op de kiezers, om de candidaten die de uitvoering van zulk een program wenschen te bevorderen, te steunen, met andere woorden, hun stem uit te brengen op de Antirevolutionaire can-iidaten, V Liberaler» ei» Socialisten. Blijkens verschillende uitlatingen in de liberale pers wordt Jhr. R. K. L. de Mu- ralt de tweede candidaat oy de Zeeuwsche liberale lijst, in zijn eigen politieke omge ving niet heelemaal voor vol aangezien. Maar hij is dan toch maar candidaat gesteld. En hij, wordt er ook als propagandist voor de liberale partij op uit gestuurd. Daarom dienen we met zijne uitspraken dan toch wel eenigermate te rekenen. Ook met deze uitspraak, dat hij blijk baar op samenwerking met de S. D. A. P. aanstuurt. Dr I. H. J. Vos, een der andere liberale candidaten, de Amsterdamsche lijstaan voerder, verklaarde een paar dagen gele den, dat hij „een democratisch" Kabinet niet waarschijnlijk acht en -dat een parle mentair Kabinet, waarin liberalen zitting zullen hebben, practisch uitgesloten is. Maar de heer de Muralt stuurt in. een andere richting. Hij wenscht blijkens zijne te Dordrecht "gehouden rede samenwerking met de So ciaaldemocraten om te komen tot invoe ring van staatspensioen. Dat er bijna geen enkel punt van practi- sche politiek is waaromtrent liberalen en socialisten het eens zijn en dat ten op zichte van het staatspensioen de oneenig- 'heid zoo groot is, dat men er niet eens op een fatsoenlijke manier op een congres over spreken kan, doet er blijkbaar niet toe. Dat hindert dezen „staatsman" niet. Het is een zonderlinge politiek voor een volgeling van Mr Fock. Intusschen verdient het toejuiching, dat het zoo openlijk wordt uitgesproken. De kiezers kunnen er dan mee rekenen. Het Christelijk onderwijs. In verschillende streken van ons Ge west wordt den laatsten tijd met name door „Volksonderwijs" geijverd voor de openbare en tegen de Christelijke school. Wij gelooven niet, gezien de argumen ten, die daarbij worden aangevoerd, dat deze actie van veel invloed zal zijn. Het wordt toch steeds meer duidelijk, dat de openbare z.g. neutrale „school steeds meer onbruikbaar wordt voor hen, die op neutraal onderwijs prijs stellen, maar veel meer nog voor hen, die voor hunne kinderen Christelijk onderwijs be- geeren. Toch kan het misschien goed zijn hier eens af te drukken een woord van wijlen Prof. Gunning, dat we in „Timotheus" aangehaald vonden „Gemeente»des Heeren! gij zijt geroe pen om het bijzonder christelijk onderwijs, waaruit Gods Woord niet geweerd is, ter harte te nemen ,en met alle kracht te bevorderen. De Staatsschool wil onzijdig zijn. Van het standpunt, dat naar de noodzakelijk heid onzer dagen aan het Staatsbestuur eigen is, van "dit standpunt af gezien, moge zulk een onzijdigheid het beginsel of ten minste het doel der schoolinricb- ting zijn. Maar met het oog des Christens gezien, is zulk een onzijdigheid ondenk baarWij willen het verder aan de geschiedenis onzer dagen overlaten, te doen zien, wat er wordt van de onzijdig heid, naar welke velen, wij gelooven het, te goeder trouw en met welgemeende bedoelingen, streven. Maar wij. voor ons moeten anders spre ken. Ik yrees niet, verder te gaan dan mijne roeping als voorganger der Ge meente met zich brengt: ik vrees niet, iets meer te zeggen dan het geweten der christelijke gemeente beaambt, wanneer ik betuig: wij willen deze onzijdigheid niet. Wij kunnen en mogen er niet mede tevreden zijn. Wij hebben geen rust voor onze kin deren, tenzij voldaan zij aan het woord onzes Heeren: laat de kinderkens tot Mij komen, en verhindert ze niet, want derzulken is het Koninkrijk der heme len Daarom vermanen wij ui met den diep- sten ernst: Christelijke gemeente, Chris telijk volk van Nederland, zorgt voor de Christelijke opvoeding uwer kinderen, behartigt het Christelijk onderwijs uwer jeugd." GROOTS SORTEERING JARENLANGE GARANTiE Aanbevelend, De komende verkiezingen in Engeland. De wolfabrikanten in Bradford, die se dert. gcruimen tijd op bescherming hebben aangedrongen (waardoor o.a. groote be roering werd gewekt in de K. v. K. te Til burg) hadden gehoopt, dat de premier Baldwin in de rede, welke hij' Woensdag in Bradford uitsprak, een desbetreffende belofte zou doen. Het verzoek om bescherming der wol industrie is reeds geruimen tijd door een speciale commissie van het ministerie van handel bestudeerd. Het rapport dier com missie was, naar verluidt, reeds een week voordat het parlement uiteenging gereed, maar de conclusies zullen vermoedelijk pas na de bijeenkomst van het nieuwe parle ment worden bekend gemaakt. Wat Baldwin zeide was, dat onder een Labour- of een liberale regeering Brad ford alle hoop op safeguarding zal moeten laten varen. De conservatieve pers leest hierin tusschen de regels een belofte. Baldwin verklaarde in antwoord op een verzoek om nadere inlichting, dat hij niets kon zeggen alvorens het nieuwe parlement bijeen komt. De hersrelbesprekingen. Bij de besprekingen van gisteren heeft Dr Schacht, te kennen gegeven, dat het voor de Duitsche gedelegeerden onmoge lijk is verder te gaan dan in het "Young- plan is bepaald en van een verdere ver hooging der Duitsche annuïteiten geen sprake kan zijn. Dr Schacht heeft de geallieerde des kundigen uitgenoodigd de drie Duitsche reserves met ja of neen te beantwoorden. De Duitsche gedelegeerden hechten aan de Duitsche reserves ©en beslissende be- teekenis. De „New York Herald" meldt "uit Was hington, dat men het in de kringen der Fransche ambassade aldaar, ten zeerste onwaarschijnlijk acht, dat ratificatie van de overeenkomst "MellonBérenger mo gelijk zal zijn, wanneer de deskundigen te Parijs niet tot overeenstemming ko men. De berichten nit Parijs, dat men daar wederom op het doode punt is gekomen, hebben te Washington diepen indruk ge maakt, aangezien men daar verwachtte, dat de Amerikaansche geste tot vermin dering der aanspraken der Vereenigde Staten er toe zou bijdragen eindelijk over eenstemming te bereiken. Diamantbewerkers 1Marinepersoneel 285; Mijnwerkers 29 en Sigarenmakers 10. In 't algemeen gaat het dus hest. Nu weer bijna 61.000 leden. Op 1 Juli a.s. gaat de aansluiting van den Christelijken Postbond in. Als nu ook de Christelijke Politieambtenaren volgen en de vooruit gang der aangesloten organisaties blijft doorgaan, dan zijn weer zeer spoedig de 70.000 leden bereikt. De Textielarbeiders kwamen nu hoven de 5000. DiL is een grooter ledental dan deze organisatie ooit heeft gehad. Deze organisatie is dus alweer over den hoog- sten top heen. Gelukgewenscht. Laat. ons 'dankbaar voor geschonken zegen, moedig voorwaarts gaan! Mr S. van Houten. Den 20en Juni zal het zeventig jaar geleden zijn, dat mr S. van Houten te 's-Gravenhage aan de universiteit te Gro ningen bevorderd werd tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift: de waarde. Notariaat. Benoemd tot notaris te Arnhem H. J. L. D. van Doesburgh, thans notaris te Haarlem; tot notaris te Vorden, mr J. Rombach, candidaat notaris, wonen de Heemstede. De Tweede Kamerverkiezingen. Dr van der Mijle, voorzitter van den centralen raad van het Verbond van Na tionalisten heeft bij den voorzitter van het hoofdstembureau te Leeuwarden pro test aangeteekend tegen het feit, dat ten Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Stortregens en overstroomingen in Japan. In de prefectuur Fukushima zijn he vige stortregens gevallen. De daarvoor ontstane overstrooming veroorzaakte groote schade aan eigen dommen en aan de gewassen, terwijl twaalf personen om het leven kwamen. Vijfduizend huizen staan onder water, 39 bruggen zjjn verwoest, en de spoor weg is op verschillende punten ver woest. Zeventien visschersischepen wor den vermist. De schade wordt op vijf roillioen yen geschat. De Christelijke vakbeweging. Wij leven in „De Gids", het orgaan van het Chr. Nat. Vakverbond: Ons ledental klom van 58.564 op 1 Januari tot 60.934 op 1 April j.l. een vooruitgang alzoo van 2.370 leden. Dat is een vooruitgang die genoemd mag worden. Eigenlijk is de vooruitgang nog groo ter. We moesten toch niet minder dan 285 leden afschrijven van het Marine personeel. Deze afschrijving betrof de In dische afdeeling van dezen bond, 'die zich heeft afgescheiden en zelfstandig is geworden. Was dit niet het geval ge weest, dan had de vooruitgang meer dan 2600 leden ^bedragen. Niet minder dan 18 bonden gingen toch met 2695 leden vooruit, n.l. Amb tenaren 113; Belastingambtenaren 10; Bouwarbeiders 468; Fabrieks- en Trans portarbeiders 419Grafische arbeiders 19 Houtbewerkers 51; Kantoor- en Handels bedienden 108; Kleermakers 54; Land arbeiders 323; Metaalbewerkers 371; Per soneel in .Publieken Dienst 76; Spoor- en Tramwegpersoneel 178; Technici 12; Textielarbeiders 288; Verzekeringsagen ten 2; Voedings- en Genotmiddelenarbei- ders 65; Werkmeesters 18; Zeelieden 120. Totaal 2695. Een viertal organisaties ging in leden tal terug, met in totaal 325 leden, n.l. stadhuize aldaar de candidatenlijst van dit Verbond is geweigerd op grond, dat achter de namen van de kiezers straat namen en huisnummers ontbraken. Aan gezien dr van der Mijle meent, dat hier door in strijd met de Kieswet is ge handeld, heeft hij erop aangedrongen, als nog de ingeleverde candidatenlijst te ac cepteeren. MET N.V. DOGCAKES FABRIEK DORDRECHT Het conflict in de Zaansche houtindustrie. Men schrijft uit Zaandam aan de N. R. Crt: Hoewel men er in de stad zelve wei nig meer van merkt, dan dat hier en daar een groepje houtwerkers met elkaar staat te praten, duurt het conflict in de houtindustrie nog onveranderd voort. Niets wijst er nog op, dat deze strijd tusschen werkgevers en werknemers, waarvan Maandag aanstaande reeds de 8ste week ingaat, spoedig zal zijn be ëindigd. Integendeel, .beide partijen zijn op een langdurige staking voorbereid. Met de hulp van enkele oudere ar beiders, die 'daartoe van de stakingslei ding verlof hebben gekregen, en van de kantoorbedienden en reizigers wordt op nagenoeg alle Koutwerven gewerkt. De firma's Pont, Dekker en de Lange heb ben bovendien nog een aantal werkwil ligen, gedeeltelijk uit Spakenburg en Zee land afkomstg, aan het werk. Ook andere houtfirma's zijn, "blijkens het feit, dat verblijfplaatsen worden in gericht, voor nemens werkkrachten van buiten te laten komen. Hoewol het juiste aantal moeilijk valt te contrcleoxvm, kan worden aangenomen, Binnenland. Boschbranden in verschillende plaatsen. Gro-ote brand te Veendam. Jaarvergadering van Chr. Volksonderwijs. Het slachtfondsenconflict. Buitenland. De verkiezingsstrijd in Engeland. Do herstelbesprekingen. Overstroomingen in Japan. dat met inbegrip van p'ftroons, kantoor bedienden en werkwilligen, een 250-tal menschen in het hout werken. Naar ons van verschillende zijden wordt verzekerd verscheept dit kleine aantal menschen ongewoon veel hout. Bijna de helft van onzen normalen afzet halen wij met onze eigen menschen, ver telde ons een werkgever. Ook de lossing van de vier in de haven liggende stoom schepen met gezaagd hout vindt, hoewel de Elburgers bij lange niet dat tempo halen waarmede de bootwerkers gewoon zijn een boot te lossen, geregeld voort gang. Het stoomschip Uddeholm zal in den loop van vandaag, Zaterdag, de haven verlaten, terwijl men het stoomschip Wil ton Maandag of Dinsdag aanstaande hoopt gelost te krijgen. Het 80-tal Elburgers, dat door "de scheepvaartvereeniging Noord is aange worven en belast is met de lossing van deze booten werkt doorgaans tot des avonds negen uur. De vuilverw ij dering te Leiden B. en W. van Leiden stellen den Raad voor de vuilverbranding stop te zetten. Deze inrichting had in 1927 een nadeelig saldo van 42.000 gulden, in verband niet verschillende voorzieningen zal dit tekort in de toekomst echter stijgen tot 52.000 gulden per jaar. Voorts stellen B. en W. voor met de gemeente .Nieuwkoop een contract aan te gaan voor het afvoeren van het stads vuil naar deze gemeente, zulks voor het ophoogen en het in cultuur brengen van de „Nieuwkoopsche rietlanden- De gemeente zal aan Nieuwkoop een vergoeding van 85 cent per kub. M. be talen. De jaarlijksche hoeveelheid stads vuil wordt geschat op 26.000 kub. M. Nog een suikerfabriek stopgezet. De N.V. Beetwortel- en Suikerfabriek „Frisia" te Franeker zal dit jaar niet in werking worden gesteld. Een groot ge deelte van het .vaste personeel .is ont slagen. Ook voor de vele werklieden, die jn de campagne werkzaam zijn aan de fabriek, alsmede voor de neringdoen den van het stadje beteekent dit een groote schade. De exKeizer. De ex-keizer en zijn gemalin brachten gisteren te halfvijf een kort bezoek aan de Koningin-Moeder ten paleize Soestdijk. Om 6 uur keerden de bezoekers in twee auto's naar Doorn terug. Koningin Emma deed haar gasten uitgeleide op het bordes. B e drijf s v er e eni ging ingevolge de Ziektewet. Naar Het Orgaan, van den Ned. R.K. Grafischen Bond meldt, heeft op uitnoo- diging van de Federatie van Werkgevers organisaties in het Boefcdrukkersbedrijf een bespreking plaats gevonden tusschen vertegenwoordigers der drie in de Fe deratie vereenigde piatroonsbondein en de vier werknemersorganisaties, ter bespre king van de vraag: of in samenwerking te komen was 'tot oprichting van een Bedrijfsvereeniging, die de uitvoering der Ziektewet ter hand zou kunnen nemen. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins heeft gisterenmiddag vergezeld van zijn adjudant, majoor JrcL Laman Trip, een langdurig bezoek ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1