DE ZEEUW Ds D. Bakker en zijn volgelingen TWEEDE BLAD. FE U I LLETON. Binnenland Uit de Provincie. VAN VRIJDAG 24 MEI 1928. No. 190. HET LAGER ONDERWIJS IN ZEELAND. II. (Slot.) Omtrent het lezen worden verder enkele opmerkingen gemaakt, die zeker de volle aandacht verdienen. Nadat eerst een en ander is meegedeeld omtrent den „bijna hopeloozen strijd tegen het dialect" in het district Dordrecht, ver volgt het verslag: Ook de inspecteur in de inspectie Goes laat dezelfde klacht hooren „da,t nog altijd het dialect zoo sterk naar voren treedt, waarop de meeste onderwijl zers, die voor het meerendeel Zeeuwen zijn, al niet meer letten", en ook zijn ambtgenoot in de inspectie Neuzen, die zegt: „Te dikwijls komt het voor, dat ik, geen leesboek in de hand hebbende, de leerlingen door hun gewestelijke uitspraak moeilijk kan volgen. De onderwijizers schij nen tegen die uitspraak en de vervanging van de h door een g, niet genoeg den strijd aan te binden, hetgeen waarschijnlijk voortkomt uit het feit, dat zij zelf het niet goed meer hooren, omdat zijl meestal in deze streek geboren en gebleven zijn. Toen ik daarnaar een onderzoek instel de, bleek mij, dat van de 334 onderwij1- zers er 233 in Zeeuwsch-Vlaanderen, 34 in het overige deel van Zeeland geboren waren en 67 uit de andere deelen van ons land kwamen. Van de laatste cate gorie behoorden de meesten tot de scholen, waaraan religieuzen ,]es gaven." De inspecteur zegt dan verder, dat het bij het voortgezet lezen nogal eens voor komt, dat aan een goed verzorgen van den leestoon te weinig aandacht wordt ge1- schonken. Zijn ambtgenoot in de inspec tie Neuzen -merkt het volgende op: „Over het algemeen wordt, de uitspraak buiten beschouwing gelaten, op vele scho len nog al goed gelezen, maar naar ver houding in de lagere klassen beter dan in de hoogere. Het is of de leerlingen der lagere "klassen vrijmoediger zijn dan die- der hoogere en of men zich hier wat schaamt het „mooi" te doen, ofschoon de meisjes van deze kWaal minder last schijnen te hebben dan de jongens. Ook letten de onderwijzeressen over het alge meen beter op een natuurlijken leestoon dan de onderwijzers. Het ware te wenschen, dat meerdere onderwijzers de leerlingen voor de klasse lieten komen en daar als het ware te laten voorlezen om hierdoor de vrijmoe digheid te bevorderen. De zoogenaamde doorrenboekjes bevor deren wel een vlot lezen, maar dragen over het algemeen weinig bij tot uitbrei ding van den woordenschat, tot vermeer dering van den taalrijkdom, geven bijna nooit aanleiding tot bespreking en verkla ring en hebben niet zelden gemakzucht van het personeel tot gevolg. Ik' hoop', dat dat de go-ede onderwijzers langzamerhand wel van hun voorliefde voor alleen die soort boekjes zullen terugkomen en o-ok weer de moeilijker boeken, die zooveel kunnen bijdragen tot vorming van gemoed, tot ontwikkeling van het verstand, èn tot bevordering van het gevoel en den schoonheidszin een plaats op1 de boeken lijst zullen geven. Op de scholen met weinig leerkrachten ruimt men noodgedwongen een ruimer plaats in aan het leesleerbo-ek dat dik wijls do-o-r twee gecombineerde klassen gelezen wordt hetgeen den natuurlijken leestoon niet bevordert. Te weinig komt het voor, dat aan het eind der leesles eenige tijd wordt afgeno men om het gelezene door de leerlingen te laten navertellen. Misschien komt dat, behalve dat het nut er van niet ge noeg wordt ingezien, uit het feit voort, dat zoovelen twee of meer klassen voor hun rekening hebben en zich tevreden moeten stellen, als al dragelijk gelezen wordt. door A. M. WESSELS. 3) o- Hij nam een stoel, zette daar nog een stoof op en zette dit voor het raam, klom daar toen boven op, opende het bovenraam en riep God weer aan, om een antwoord op zijn smeeken. Maar weer kwam geen antwoord Steeds woedde de strijd in zijn binnen ste. 19 Februari zou er in de Chr. Geref. Kerk te Goes gepreekt worden. Bakker's dorstende ziel besloot daar heen te gaan. Hij dacht, er zullen er wel meer uit het dorp zijn. In de kerk aangekomen, keek hij aan stonds rond, maar zag geen enkele dor peling. Wat nu te doen? Wat nu te doen? Moest hij nu alleen, dat uur langs dien langen donkeren weg terug loopen? Hier over peinzend ving de dienst aan. De tekst werd afgegeven: Rom. 8:28. Dat was alles wat hij vernam. Achter in de kerk zag hij gelukkig een boer en boerin uit zijn dorp, die in een sjees van 2 personen gekomen waren. Hij besloot bij de kerk achter de sjees to gaan, deze goed vast te houden, en dan maar te loopen, want voor geen geld Waar op een'paar scholen de leer lingen thuis een versje of een samen spraak leerden en op- school mcchten voordragen, kon men den invloed op een natuurlijken leestoon met genot vaststel len." Over de resultaten van het s c h r ij f o n- d er wijs zegt de inspecteur te Go-es o.a.-: „Over het algemeen blijkt we-1, dat db leerlingen bij het verlaten dc-r lagere scho-ol in staat zijn behoorlijk lo-o-pe-nd schrift te leveren." Een bezwaar acht hij het echter, dat het schrijven bij taai en rekenwerk, wil het netjes blijven, zóó langzaam gaat, -dat er te weinig werk' uit do handen der leerlingen komt. Aan dit bezwaar 'kan men echter, naar hij! meent, tegemoet komen, door een oordeelkundige ver-deeling van mondeling onderwijs en schriftelijke werkzaamheden,. Over het rekenen is hij b-etcr te spreken, en is hij' meer tevreden dan zijn collega in de inspectie- Neuzen, die o.m. zegt: „Bestond dit vak alleen in cijferen, dan zou men de resultaten over het geheel ge nomen goed mogen noemen. Maar ver staat men. er o-nder: nauwkeurig lezen, opsporen van de gegevens, gro-e-peering van deze en met elkaar in verband bren gen om dan conclusies te trekken, dan zijn de resultaten minder go-ed." En dan de Nederlandsche taal. Over de correctie- schrijft de inspecteur ifo üe inspectie Neuzen: „Op' een paar uitzonderingen na, waar men blijkbaar van oordeel was, dat het opgeven ge makkelijk is, doch het niet-nazien niet moeilijk, wordt het schriftelijk werk met zorg gecorrigeerd. Het blijkt echter niet altijd, dat de aan de correctie bestede tijd en moeite evenredige vruchten voort brengt, want te dikwijls komt de onderwij zer op de aangestreepte fouten, hetzij door bespreking, hetzij- door overschrij ving, niet meer terug. Dat zoo iemand ten slotte ook tot de bovengenoemde uitzonderingen gaat behooren, lijkt mij de oonsequentie van zijn stelsel. Mij lijkt het beste stelsel van correctie: klassikale be spreking, verklaring, verbetering door de legrlingen, nacorrectie door den onder wijzer." Door een 3er inspecteurs werd ge klaagd over de gebrekkige kennis van woorden en uitdrukkingen', maar, aldus het verslag: De inspecteur in de inspectie- Go-es heeft hierover aangenamer ervaringen: „0-p veel scholen wordt meer aandacht gleschonken aan het behandelen van vreemde, in het dagelijksche leven veel in gebruik zijnde, woorden en uitdrukkin gen", maar heeft toch opfc weer onder vindingen opgedaan, die de vreugde -over het voorgaande kunnen temperen: „De beteekenis van onderwerp, voorwerp' en gezegde ligt bij vele kinderen in het duister." Dit laatste behoeft geen verwon dering te wekken; ik vermoed, dat wel allen het eens zullen zijln over de moei lijkheid o-m den kinderen inderdaad juis te begrippen aan te brengen van onder werp, gezegde en voorwerp'. Over de behandeling van het vak g e - schiedenis wordt algemeen geklaagd. Merkwaardig is, wat de inspecteur in de inspectie Neuzen hierbij meedeelt „Te veel komt het voor, dat uit ee-n leerleesboék de kermis m-o-est verkregen worden, in plaats dat een levendige, mon delinge behandeling het geschiedenisuurtje tot een der genotrijkste der week maakt. Al geef ik toe, dat, als men 3 klassen voor zijn rekening heeft, men niet iedere klasse op dit gebied het hare kan geven, op zoo'n manier zal bij dit va!k weinig van zijn vormende waarde tot zijn recht komen en het weinig bijdragen tot ver edeling van gemoed en tot karaktervor ming. Zelfs trof ik een schfllol aan, waar de onderwijtzer met één klas het Twaalf jarig Bestand „behandelde" ik zal maar niets van deze les zelf zeggen terwijl de leerlingen van twee andere klas sen, in he-tzelfde lokaal gezeten, een les uit hun geschiedenisboek h ar d op- uit het hoofd leerden, en wel zoo luid, dat mjj hooren en zien verging, en het mjj' een raadsel was, hoe de leerlingen bij de mon delinge les nog iets konden verstaan Geen wonder, dat mijl bleek, toen ik daar- 'durfde Bakker alleen den weg af te leggen. Zwaar bezweet van het harde loopen kwam 'hij thuis. Weer gingen een paar maanden van strijd voorbij. Toen behaagde het den Heere om Bakker te sterk te worden en kwam Hij (zooals Bakker het zelf zegt) met hem in onderhandeling en werd hij van den Heere „gedaagd". Dit was een goede ure voor hem en een algeheele verruiming kwam in zijn ziele.. Nu hij „gearresteerd' 'was, begon 'hij de vromen op te zoeken, om alzoo te voldoen aan de woorden van den Psalm dichter: „Kom, ik zal u vertellen, wat God aan mijne ziel gedaan heeft". Al heel gauw had hij een groepje volks om zich heen, dat zich niet meer met de Staatskerk wilde inlaten. Hij stelde hen voor, gezamenlijk in zijn huis een der oude zalige schrijvers voor te lezen, wat natuurlijk goedgevonden werd; want iemand, die de persoonsvereeniging en p-ersoonsverzekering van Christus deel achtig was geworden, was daarvoor wel de aangewezen man. Toch gevoelde hij aanvankelijk, dat hét wel ging een aantal personen om zich te vereenigen, maar dat dit nog geen Kerk of Gemeente was. Na lang wegen en wikken besloot hij daar hij va.n de Staatskerk niets meer wilde hebben naar Goes te gaan, om zich bij de Chr. Geref. Kerk daar aan to sluiten. na een onderzoek naar de vorderingen in stelde, dat deze uiterst gering waren." De inspecteur zegt, dat hij dit geval vermeldt, omdat hij- zich zoo iets onbe grijpelijfcs niet had kunnen voorstellen en om die onderwijzers van. andere klei ne scho-len met lo-f te kunnen gedenken, die wèl hun leerlingen inzicht hadden verschaft, welke blij-kens de gegeven ant woorden aardig wat van geschiedenis ble ken te weten, en wier oogen tintelden van genot, als zij! ko-nden blijk geven, dat zij van de lessen zo-a goed hadden geprofiteerd. Over do geschiktheid en toe wijl- ding der leerkrachten wordt over het algemeen met lof gesproken. Toch is er ook critiek. Zoo wijst de inspecteur te Neuzen er op, dat de studiezin in het algemeen niet groot is, terwijl de inspecteur te s G r a v e n h a. g e opmerkt „Over de geschiktheid en toewijding der leerkrachten valt o-ver het algemeen niet te -klagen; vele, vooral der onderwij zeressen en der u.l.o.-leerkrachten, zijn steeds ijlverig en vol ambitie aan den arbeid. Toch is he-t een merkwaardig feit, dat aan vacantie- o-f vrijie middqjgen niet geraakt mag wo-rden, schoolreisjes, school feestjes, ze geschieden bijna zonder uit zondering op schooldagen; wanneer ze een reeks wo-rden, zooals bij het St. Nicolaasfeeist, worden ze zorgvuldig den Woensdag- en Zaterdagmiddag niet gege ven. Verder treft mij' altijd bijzonder weer dat de onderwijzers ook die bij! liet Christelijk onderwijs in welken vo-rm ook, weikzaam zijn ho-e radicaal ze vaak op staatkundig gebied m'ogen wezen, op on derwijskundig gebied tamelijk conservatief kunnen zijln. Een groot aantal van hen, en dan vaak de jongeren, meenen, dat ons onderwijs- en opvoedkundig stelsel af is en dat zij het kennen; beschouwen elke verandering als een vermindering, aller minst als een verbetering." Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 18 M-ei is be noemd tot burgemeester der gemeente Berkel A. G. M. Panis. Bij Kon. besluit van 18 Mei is aan mr G. Schimmelpenninck op zijn verzoek, met ingang van 1 November, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Wijhe. Encephalitis na inenting. In Staatscourant 98 wordt medegedeeld, eene opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 12' tot en met 18 Mei 1929. In die week werd afgeleverd: door de entstof-inrichting te Amsterdam koepok stof voor 4389 personen, te Rotterdam voor 235 personen, te Groningen voor 8 personen, totaal voor 4632 personen. In genoemde week werd één geval van encephalitis na in-enting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Een nader onderzoek naar dit geval is ingesteld. De Nederf. Spoorwegen. Het reizigersvervoer o-p de Nederland- sche Spoorwegen is op de Pinkster dagen, zoo meldt het Handelsblad, druk ker geweest dan -ooit te voren, zoodat het geh-eele wagenpark in gebruik moest g-enomen worden, met uitzondering na tuurlijk van het voor reparatie uitge schakelde materieel. Maatregelen waren genomen, dat vóór de Pinksterdagen al het materiaal 2e klasse, "dat voor verandering tot 3e ld. in aanmerking kwam, tot dat doel was ge reed gekomen, zoodat het volledige derde klas se-materiaal in dienst kon worden gesteld. In verband met do toeneming van het reizigersvervoer zullen de spoorwegen 50 groote W.C.-derde-klasse-wagens laten maken, die plaats bieden aan ongeveer 100 reizigers. De bedoeling is, deze 60 nieuwe wagens het volgende seizoen in geb-ruik te stellen. Bond van N. S. F.-Agenten. In het Kurhaus te Scbeveningen heeft Maar zoover kwam het niet. De dag daarvoor, kwam met kracht de waarheid hem voor uil Galaten 51 „Staat dan in -de vrijheid, met welke Christus ons 'heeft vrijgemaakt." Weg was ineens de gedachte, van zich bij- de Kerk te Goes te voegen. Onderwijl hij des Zondagsmorgens den Heere om raad vroeg, beliefde het Hem, een groepje volks te schenk-en en spoedig ging hij weer voor. Maar Bakker wilde meer, dan een „groepje". Hij wilde een gemeente! Hij deed een brief naar den nu God zaligen "Ds L. G. C. Ledeboer op de post en verzocht dezen, -eens naar 's Gra venpolder te komen. Deze kwam bereidwillig en vroeg dade lijk aan Bakker of hij afgescheiden was. „Wat bedoelt gij daarmede?" vroeg Bakker. „Wel!" zeide Ledeboer, „of gij ook van de zoogenaamde „hedendaagsche of Hervormde Kerk." gescheiden bent." Bakker deelde toen mede, dat hij d-eze niet meer bezocht. Zes weken bleef Ledeboer op de „Palmboom" logoeren en stichtte eep; gemeente. Dadelijk nam Bakker een lei dende rol en op hem dreef de zaak. Nu had de boer van de „Palmboom" hooren vertellen, dat Ds Budding in Goes zoo mooi preekte en de bediening des, W-oords zuiver handhaafde. Hij schreef aan Budding „Kom ook eens preeken" en deze deed dit. Dinsdag 21 Mei j.l. de oprichtingsver gadering plaats gevonden van den Bond van N. S. F. agenten, welke ten doel heeft in samenwerking en overleg met de N(ederlands-che) S(eintoestellen Fa briek), de belangen der N. S. F. en haar agenten in den ruimsten zin des woords te bevorderen. Als voorzitter is gekozen de heer P. Geervliet Ir te Amsterdam, terwijl het bestuur verder is samengesteld uit de heeren: Ir A. v. d. Stok te Leiden; Ir H. P. Camina-da te 's GravenhageE. Rie- mersma te Hilversum; S.. J. Wiersma te Leeuwarden; J. Boer te Almelo en J. M. Polderman te Goes. De vergadering droeg -een zeer enthou siast "karakter. D-e 2000-ste bij de N. S,. F. Bij de Nederlandsche Seintoestell-en Fabriek (Radio N. S.. F.) te Hilversum is een dezer dagen de twee-duizendste ar beider aangenomen. 1 Pr ij z onver s chil tusschen Nederland en bet buitenland. Aan het jaarverslag Van de Nederland sche Vereeniging voor Vrijhandel ont- leenen wij, dat een belangstellend lid der vereeniging onlangs een aanzienlijk be drag ter beschikking van de Vereeniging heeft gesteld, ten einde daaruit de kos ten te bestrijden van een onderzoeknaar een aantal oorzaken van het verschil in prijzen, tusschen artikelen van 'éénzelf de soort in Nederland en in het buiten land. Onder leiding van de professoren G. M. Verrijn Stuart en F. de Vries zullen eenige studenten van de Rotterdams-che Handelshooges-chiool gegevens verzame len, waaruit men zal moeten pogen op de gestelde vxaag een antwoord te geven. N e d'. Chr. R a d i o-V o r e e n. De jaarvergadering van d-e Ned. Chr. Radio- V-ereeniging zal D. V. op Vrijdag 7 Juni a.s. in Hotel 1," Europe te Utrecht worden gehou den. In deze vergadering zal, naar vjj1 Verne men door het Bestuur ,eea voorstel tot een- vrij belangrijke wijziging ini de statuten wor den ingediend. In de maand Juni is het vijf jaar geleden, dat te Utrecht tot op-richting der N. !C. R. V. werd besloten. Deze vereeniging is de oudste Omroepvereeniging in ons land. In Nederland begraven. Naar het Corr. Bureau van bevoegde zijde verneemt, zal het stoffelijk over schot van den bij! het vliegongeluk te Bag dad omgekomen pfficiar-vlieger Everts van regeeringswege naar Nederland worden -overgebracht, om1 op Net R.K. Kerkhof te Rijswijk ter aarde te worden besteld. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding- quaestie. De -gemeente-raad van Axel verwierp gistermiddag het vo-orstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 25 Augustus '1927 o-m mede te werken aan een besluit tot liquideering der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Mij!. en gaf met acht stemmen tegen twee te ken nen, -dat besluit te willen handhaven. Ook werd met 'acht tegen twee stern-men verworpen een v-oiorstel van den wethou der Oggel, om aan het Rijksdrinkwater- leidingbureau te verzoeken een nieuwe renJtabilite-itsberekening te maken op- een grondslag van het vervallen der verplichte aapsluiting en tegen een met 10 pet. of iets meer verhoogd tarief. Eert derge lijke oplossing zou door den directeur van het R.d.w.-bureau op 1.4 Febr. als moigeljjlk zyh genoemd. Enkele voorstan der» achtten het -onmogelijk, dat een lut tele verhooging van de tarieven zou op wegen tegen het vervallen van verplichte aansluiting. Zij- achten zoinder dit laatste eani sireefcwaterleiding niet mogelijk. De -gemeente Axel zal zich alzoo trachten los te maken van do Waterleiding-Mijl. door aan te sturen op ontbinding. Oip grond van hetgeen bekend is om trent de gezindheid der gemeenteraden van de aangesloten gemeenten, is het echter niet te voorzien, dat een voorstel orni de maatschappij' te ontbinden de daar voor no-odige twe-e derden der steto- De prediking van Budding sloeg in bij de menschen, doch niet bij Bakker. Was het wellicht ijverzucht? Vermoede lijk wel, want het was in zijn kring Bud ding voor en Budding na. Daarbij kwam, dat deze in Goes stond, zoodat al spoedig Zondags groepen Bak ker's preeklezen verlieten en naar Goes gingen om Budding te beluisteren. Bak ker bleef met 'twee of drie man over, zoodat 'hij besloot, de gemeente te 's Gra venpolder maar op te heffen. Doch zoover kwam bet niet. Hij werd gesterkt Hoor het Schriftwoord „Waar twee of drie in Mijnen naam vergaderd zijn, daar ben Ik ook." Met veel moeite wist hij weer een groepje van vijf en twintig personen om zich heen te vergaderen. Hij werd na tuurlijk de leider en hij besloot bij zich- zelve niet alleen te lezen, maar er zelf „een woordje bij te doen". Dan liet hij de preek liggen en sprak soms wel een half uur de vergaderden uit het hoofd toe. Sommigen waren daar hartelijk blij om, dat de boer zulks deed. De Heere zoo zegt Bakker in een schrijven beliefde deze eenvoudige toespraken te zegenen voor Zijn Erfdeel en Zijn volk. Maar hij had „concurrentie" en hoe zou een boer tegen een wettigen Leeraar op kunnen? Te Baarland on to Goes had men flinke dienaren des Woords. Vooral te Goes was hét bizonder, zelfs zoc, dat van DE ANTIREVOLUTIONAIRE CANDIDATENLIJST. De Antirevolutionaire candidaten voor Zeeland zijn: 1. J. J. C. van Dijk. 2. Mr Th. Heemskerk. 3. Dr J. Severijn. 4. C. Smeenk. 5. C. van den Heuvel. 6. H. Amelink. 7. Mr H. Bijleveld. 8. Mr H. A. Dainbrink. 9. P. A. Schwartz. 10. J. F. Heemskerk. 11. J. A. Dominions. 12. D. Scheele Azn. men zal behalen. Het Kan zelfs van de houding van commissarissen afhangen of zelfs wel een meerderheid voor een even tueel voorstel tot ontbinding zal wo-rden bereikt. Een andere vraag is, o-f het rationeel is, in deze omstandigheden mot een werk als dit voort te gaan, nu een zoo groot deel der streékb-ewoners blijkt de waterlei ding niet te appreciëeren. Het Bestuur heeft alles gedaan, wat re delijkerwijs gevraagd kan worden, om do nooidige voorlichting te ge-ven. Het heeft echter voor velen niet gebaat. Benoemd tot Referendaris bij de P-osterijen, Telegrafie en Telefonie dlrrn J. van de-r Bend en A. Veenhoven, resp. dire-cteur van het Post- en Telegraaf-kan- toor te Vlissingen en te Middelburg. Goes. Gistermiddag had do heropening plaats van de alhier sinds 1831 geves tigde vleeschhouwerij van de fa. G. J. Temp-erman (W. de Jonge A.Cz.), welke zaak een algeheele verandering overeen komstig den eisch des tijids heeft onder gaan. De winkelpui werd geheel ver nieuwd door het aanbrengen van een groote spiegelruit. De voorheen hoo-gö stoep is verdwenen, waardoor de ingang to-t den winkel vrij! wat gemakkelijker is geworden. Het interieur ziet er modern uit. De tegel-vloer en de marmeren toon bank, alsmede de tegelwand geven e-en zindelijken aanblik. Het bangwerk bestaat uit roestvrij metaal, terwijl twee moderne kapblokken en een snelweger het gelvee] versieren. Verder is (wel hot voornaamste van de verandering) een moderne koel installatie (Kodawa,) aangebracht, die- hel vleesch ko-e-l en zindelijk moet houden. Uitvoerders van dit werk waren de aan nemers de heeren Schrijver en Zonen die het werk in den miinimumtijd van acht weken uitvoerden. Gedurende- dien tijd werd de zaak' tijdelijk ondergebracht in. 't meub-elmagazijn van dhr Simons. Het st-eenho-uwerswerfc werd uitgevoerd door dhr Mink van Kloetinge. Architect was dhr De Koning. Wij! herinneren aan de vergadering van' de A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje", die hedenavond te 8 uur in „Do Prins van Oranje" wordt gehouden e-n waarin als spreker hoopt o-p te treden Mr H. Bjjleveld, lid van de Tweede Kamer. Ook de vrouwen worden tot deze ver gadering uitgenoodi-gd. 'B H. Aremdskerke. Het in de vacature- De Vlieger benoemd verklaard raadslid dhr C. .Sc-hippers heeft voor deze be- taioeming bedankt. Vlissingen. Nederlandsche Co- operatieve Vrouwenbond. Don derdag werd alhier de jaarvergadering gehouden van b-ovengenoemden Bond on der voorzitterschap van mevrouw L. Ro- meijn-Tu'Ckermann, die er in haar -ope ningswoord op wees, dat de Bond in ledental is toegenomen, dat het streven van den Bond is, dat alle leden zullen knopen bjj coöperaties. Nog wees spr. er op, dat do afdooling Vlissingen 5 jaar bestaat. Besloten werd het houden van oen najaarsvergadering facultatief te stellen. Het hoofdbestuur kan beslissen, maar moet o-p verzoek van .een bepaald aan tal afdeelingen er -een houden. Een voorstel van de afdeeling Winkel- Nieuwe Niedorp, om de contributie te verhoogen, lokte vrij langdurige discussie zijn volgelingen, die reeds do „Bakke- rianen' 'genoemd werden, or velen naar de stad gingen. IIjj zelf las een preek voor slechtsi 1 vrouw en 1 kind, tot driemalen toe, Toen kwam er weer een beetje leven in zijn kring. Het groeide aan tot 60 man 'ètork zoodat zijn woning te klein werd. Men ging op don dorschvloer, doch dit was in den zomer wel een geschikte plaats ,maar ni-et voor den winter. Bakker besloot om een lokaal te bou wen, dat 900 gulden zou kosten en het geld was spoedig hijeen. Nu begon hij naar hartelust te oefe nen. 't Was immers zijn gemeente als 't ware? Wel was hij niet geleerd op de IIoo- g-escho-ol van Kampen of Utrecht of Lei den, maar hij kwam van do Hoogeschool des Hemels. Hij verstond de tale Ka- naans. Het oefenen van den "boer uit 's Gra venpolder begon nu ook in Holland, en de andere provincies bekend te worden. Hij kreeg verzoeken uit Neuzen, Brui- nisse, Flakkee, enz. om te komen oefenen. Op een kerkelijke vergadering in Mid delburg, werd door de hoofden en op zieners dezer gemeenten,, aan hem, met algemeene stemmen, toestemming ver leend, om overal waar men hom roepen zou, het Woord to mogen bedienen. (Slot volgt.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5