No. 106 Vrijdag 24 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Cos BANK-GOES Belgisch Geld EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. —-SP* smaakt ah room Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: Ft. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkanfoor ie Middelburg: Firma F. P. DHÜIJ, L. Burg. Tel. no. 259, TieZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummers f 0.0? Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. I Negatieve leuzen. Na de vele overwinningsbulletins die van Sociaal-democtatische zijde met het oog op de komende verkiezingen reeds verspreid werden, doet eigenaardig aan de uitspraak van een der kopstukken van de partij Dr J. van den Tempel, dat de strijd van de S. D. A. P. zwaar zal zijn en dat rekening moet worden gehouden met de lauwheid die althans in Amsterdam ge constateerd kan worden. De geestdrift is dus niet zóó groot als men het tot nu toe heeft doen voorkomen. Als oorzaak van deze lauwheid werd genoemd: het ontbreken van een strijdleus als „Weg met Golijn". Hier werd dus toegegeven wat iedere nuchtere toeschouwer reeds lang weet, dat de kracht van de S. D. A. P. zit in het aan heffen van negatieve leuzen. Dat kan ook niet anders. Want van de beginselen van de Soc. Democratie spreekt men tot de kiezers nooit. Er is geen enkele propagandist die er op uitgaat om aan de kiezers duidelijk te maken wat de S. D. A. P. is, uit welke be ginselen zij leeft, en waartoe de toepas sing van die beginselen moet leiden. Men zwijgt er van en zoekt zijn kracht in het aanheffen van negatieve leuzen, het schelden op het kapitalisme en het voeren van een hetze tegen bepaalde personen, zooals in 1925, toen" een allerschandelijk ste actie tegen Golijn werd gevoerd. Wat men toen dorst bestaan, ging alle perken te buiten, met het. gevolg, dat ten slotte een deel der kiezers in een toestand van op winding geraakte en in allen ernst meende dat Golijn toch wel de meest gevaarlijke man in het land was. Maar die prikkel mist men nu. Met het gevolg dat ook de „geestdrift" althans volgens Dr van den Tempel min der groot is dan men wel zou wenschen. Misschien valt 'het tenslotte toch nog mee. Want in het aauheffen van pakken de, zij het dan in hooge mate misleidende leuzen, zijn de Socialisten altijd 'bolleboo- zen geweest. Maar 'tis toch wel een treurig teeken als de kopstukken van de op een na groot ste partij in ons land moeten erkennen dat haar kracht zit in het aanheffen van ne gatieve leuzen. Aap wie de schuld? In een vergadering van. de afdeeling Amsterdam; van. den Vrijz. Demiocratischen Bond heeft Mr Marohant speciaal de aan dacht gevestigd op de gevaren van den huidigen politieleen toestand, die voor de verdere ontwikkeling van het parlemen taire stelsel ver van gunstig is. Wij hebben thans, zon zeide hij volgens heit verslag in het Hbld, een extra parlementair Kabinet, „dat al heel dicht komt in de buurt van Mussqlini. Als dat nog eenigen tijd zon duurt, dan is het uit met da democratie in Nederland". Deze voorstelling is van zekere over drijving niet vrij ta pleiten. Maar iets waars zit er toch wel in. De constitution meel-parlementaire verhoudingen moeten bijl een lang. voo,rtduren van den tegen- woordigeni toestand wal gevaar loopen. Wanneer dat echter zop is;, dan 'komt de vraag: bij wie de schuld? En liet antwoord mjoet luiden: bijl hen, die in 1925 de groote lijnen uit het oog verloren en terwille van een zeer onder geschikte zaak een kahinets-crisis forceer den. En zeer in "t bijzon der bij Mr Mar- chant en zafnc volgelingen, die hoewel ze togen, het gezantschap1 niet het minste bezwaar hadden, er toch! tegen stem den, in de hoo,p' dat ze, door de verwar ring die van de verwerping het gevolg zou zijn, achter de Ministerstafel een plaatsje zouden 'krijgen. Het is tengevolge van dit politieke spel, dat de tegenwoordige m'oeilijthet- deni ontstaan zijh. Als men dan oo|k! betoogt, zooals Mr Marchant het deed, dat de democratie gevaar loopt, dan moet men daara'an toevoegen dat de schuld daarvan gezocht moet worden hij de Vrijzinnig-Democraten' iri de eerste plaats. Communistische stakingen te Gent. In de belangrijke vlasspinnerij La Lieve te Gent, waar door de vertegenwoordi gers der katholieke en socialistische vak- vereen igingen, met de directie, over ze kere verlangens der arbeiders werd on derhandeld, hebben een aantal spinners, door de communisten daartoe bewogen, het werk verlaten. Het wordt waarschijn lijk geacht, dat de stakingsbeweging, die zich ook tot een andere groote vlasspin nerij Lumière Saint-Sauveur heeft uit gebreid, nog zal toenemen. In politieke kringen brengt men deze communistische agitatie in verband met de verkiezingen, welke Zondag a.s. plaats hebben. Het aan tal stakers bedraagt ongeveer 2500 a 3000. De Duitsche herstelbetalingen. Op het te Osnabrück gehouden congres van Windhorstbonden. heeft rijksminister dr Wirth het woord gevoerd over het vraagstuk Van het herstel. Bij de Parij- sche onderhandelingen, zeide dr Wirth, geven ten. slotte overwegingen van poli- tieken aard den doorslag; het probleem van het prestatievermogen van Duitsch- land is er nauwelijks behandeld. Het Duit sche volk weet echter, dat dit zal ge schieden. Spoorwegongeluk bij Fulda. Gistermiddag is in de buurt van Fulda de locomotief van een zich in volle vaart bevindende D-trein ontspoord. Twee wa gens werden in elkaar geschoven. Vier menschen, waaronder de machinist en de stoker, zijn ernstig gewond. Omtrent de oorzaak was nog niets bekend. Met betrekking tot de ontsporing van den D-trein Frankfort a. d. M.Berlijn wordt nog gemeld, dat de gewonden allen in het ziekenhuis te Fulda zijn opgeno men, terwijl één persoon nog vermist wordt. Om kwart voor .zeven is een nieuwe trein samengesteld, die de reis naar Berlijn heeft voortgezet. De Zeppelin naar Frïedrichshafen ver trokken. De Zeppelin is om 20.25 u. van Cuers naar Friedrichshafen vertrokken. Het vertrek had een vlot verloop. De aankomst te Friedrichshafen werd van morgen tusschen 6 en 7 uur verwacht. Aan de terugreis namen 57 personen deel, n.l. de uit 30 koppen bestaande bemanning, 13 passagiers, die de heen reis hebben meegemaakt, de door dr Eckener uit genoodigde 11 Fransche ma rine-officieren en marine ingenieurs en. drie ingenieurs uit Friedrichshafen. Bosch- en heidebrand in Duitschiand. Een geweldige bosch- ,en 'heidebrand is Woensdagmiddag in de heide tusschen de gemeenten Krempel. en Midlun uitge broken. Ongeveer 1500 H.A. heide en ongeveer 60 H.A. „bosch werden door het vuur vernield. Ongeveer '600 inwoners van de naburige dorpen vermochten den brand niet te blusschen, zoodat de Schu- po van Lehe opgeroepen moeêt worden. Ondertusschen dreef do hevige wind het vuur in het omvangrijke boschgebied, waarna de Rijksweer van Cuxhaven .en de technische noodhulp opgeroepen wer den. Door tegenbranden werd\men ten slotte den brand meester, en kon tegeL lijkertijd een bedreigd perceel in het moe ras gered woideu. Zeer veel wild, v.n.l. hazen en reeën, zijn in de vlammen omgekomen. Donderdagmorgen vroeg was de brand nog niet gebluseht. Er is echter geen gevaar .meer. De man schappen konden na achterlating van een sterke brandwacht, weer weggaan. De oorzaak van den brand is waarschijnlijk aan onoplettendheid te wijten. Korte berichten. Het voorstel van een groot aantal Tuiteche afgevaardigden om in navolging van Italië ben vrijgezellenbelasting in Tur kije in te voeren, is jftoor de financieele commissie der grqo.ta nationale vergade ring definitief verworpen. Met het plaatsen van de noodige lichtbakens op het traject Brussel-Londen wordt thans, tusschen de Belgische hoofd stad en Ostende, ijverig voortgang ge maakt. Volgens een verklaring van minis ter Lippens zal alles in liet werk worden gesteld opdat, met ingang van 1 Septem ber, de nachtelijke luchtlijn Brussel—Lon den, in gebruik kan worden genomen. Slaagt deze proef, dan: zal de nachtdienst worden uitgebreid tot de lijb.en Brussel Keulen en BrusselParijs. De jongste burgemeester in Frankrijk is Charles Maloy, een jongmensch van vijf-en-twintig jaar en één maand. Zijn ge meente is Cazillac in het Lot-departement. De vader van dezen jeugdigen burger vader is Louis Maloy, de bekende staats man. Deze is indertijd van dezelfde ge meente burgemeester geweest. Er wordt gemeld, dat de Fransche kabinetsraad heeft besloten de invoer rechten op graan van 35 tot 50 francs per centenaar te verhoogen. Deze verordening wordt gemotiveerd met een verwijzing naar de verlaging der prijzen van builen- landsch graan, die bescherming van den Framschen "landbouw vereischt. Nabij het station Tecfclenburg is gis teravond een uit Osnabrück komende autobus van de posterijen, waarin zich twintig personen bevonden, tegen een te legraafpaal gereden. Een persoon is ge dood, tien werden zwaar gewond. Naar de draadlooze dienst te Ber lijn meldt, hebben de deskundigen, die de defect geraakte motoren van de Zeppelin hebben onderzocht, met bijna volstrekte ze kerheid uitgemaakt, dat „motorvermoeid heid" de oorzaak is geweest van het euvel. Volgens een bericht uit Mexico zou de opstand, die thans als onderdrukt beschouwd wordt. 5000 dooden en 11.000 gewonden hebben gekost, benevens aan uitgaven en verliezen een bedrag van ongeveer 125 millioen gulden. Een reek's hevige aardschokken heeft verschillende gebouwen in Mendoza (Arj gentinië) beschadigd. 8 personen zijh ge wond. De inwoners zijn hevig geschrok ken. Gisteren is te Londen een hittegolf opgetreden. De temperatuur in de scha duw bedroeg meer dan 27 centigraad. Aman Oellah is gistermiddag on verwachts, vergezeld van zijn echtge- noote Soeraja en zijh oudsten broeder Inajat Oellali (te wiens behoeve Aman Oellah indertij'jd afstand deed van den trocin), te Cliaman in Beloedsjistan aan gekomen. Het Fransche parlement is heropend. Een motie van vertrouwen in de regee ring is aangenomen. De Fransche ministerraad besloot de waardigheid van „Maarschalk van Frank rijk" dooir uitsterving te doen verdwijnen. Reuter meeat te weten dat er bin nenkort een proclamatie zal worden ge publiceerd, mededeelemd dat de dag van i6 Juni over het geheel e Britsche Rijk zal zijh gewijd aan uitingen van dankbaar heid voor het herstel des koning». Verhuizingen van kiezers. Het Bureau C. C. verzoekt ons het vol gende te melden: Een secretaris van een onzer kiesver- eenigingen vraagt in verhand met het stemmen in een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst de kiezer voor komt „Welke datum, 15' Mei 19*28 of Fe bruari 1929, vormt de grens tusschen oud ei en nieuwe kiezerslijst? Ik zou nog .-gaarne in de pers deze zin vermeid zien*. Wie vertrokken is uit zekere ge meente nakomt daar nog op de kiezerslijst voor." De datum, die de vrager wenscht inge vuld te zien 'is „1 Januari"; ditmaal dus „1 Januari 1929". De kiezerslijst wordt, krachtens art. 10 Kieswet, door het gemeentebestuur telken- jare vastgesteld op den '22sten Fe bruari. Art. 7, aiinea 2, bepaalt: „Do lijst wijst de inwoners 'a'an, die de voor de kiesbevoegdheid gevorderde vereisoh- ten bezitten op den lsten Januari, voor zoover niet deze wet met betrekking tot eeniig evreischte een anderen dag aan geeft." Dit laatste geldt b.v. ten aanzien van den leeftijd van 25 jaar, daar art. 2 Kies wet bc-paa.lt: „Onder hen, die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd bereikt heb ben vóór of op den löden Mei". Wie dus vóór of op den 15den Mei 1929 vijf en twintig jaar oud werd, komt op de kiezerslijst van 1929. Deze datum van 15 Mei heeft evenwel niets te maken met de woonplaats van den kiezer. Te dien opzichte geldt de datum van 1 Januari, dus evenmin „Fe bruari 1929". Wie op 1 Januari 1929 fel do gemeente X. in het bevolkingsregister ingeschreven was, wordt in die gemeente X. kiezer en blijft dat daar, zoohuig de kiezerslijst van dat jaar van kracht is. Nu kan men zich echter het geval in denken, dat iemand omstreeks 1 Januari verhuist. Hij heeft vóór 1 Januari zijn verhuisbilje-t in zijn vorige woonplaats op gevraagd. Aangezien hij voor de inleve ring 30 dagen tijd heeft, dient hij he-t in de nieuwe woonplaats eerst na 1 Januari in. Dan wordt hij in die nieuwe gemeente ingeschreven met ingang van den datum, waarop hij in de vorige- gemeente afge schreven was, dus vóór 1 Januari en komt daarom in de nieuwe gemeente op de kiezerslijst. De kiezerslijst is va'n kracht van 1 April tot 1 April van 'het volgend jaar. Wan neer een stemming dus vóór 1 April plaats heeft, geschiedt deze volgens de kiezers lijst van het vorig jaar; na 1 April geldt de nieuwe lijst. Met de volgende gevallen meenen wij nu den toestand duidelijk te kunnen aange ven: le. Een kiezer is op 2 Januari 1928 uit de gemeente X. verhuisd naar de ge meente Y. Hij is dan op de kiezerslijst 1928 van de gemeente X. vermeld en bleef daar kiesgerechtigd tot 31 Maart 1929. 2e. Een kiezer, die na' Januari 1929 verhuisde uit X. naar Y, Wordt vermeld op de kiezerslijst 1929 vain de gemeente X. e-n moet 3 Juli a.s. en bij elke stem ming, die vóór 31 Maart 1930 zal plaats hebben, daar stemmen, tenzij hij uiterlijk 14 dagen vóór de stemming ergens op een secretarie vermeldt, dat hij elders stem men wil. 3ei. Een kiezer, die op 31 Deo. '28 zijn verhuisbiljet opvroeg in de gemeente X. voor vertrek naar Y., wordt 22 Februari 1929 op de kiezerslijst 1929 van de ge meente Y. geplaatst en is daér van 1 April 1929 tot 31 Maart 1930 kiesgerechtigd. Schoolstrijd in de 20sfe eeuw. Men schrijft aan de „Standaard": Te P-esse bij Hoogeveen (gem. Ruinen), in welke gemeente zeven openbare en geen enkele 'bijzondere school bestaat, is 'begin April 1929 besloten tot oprichting eener Chr. Nat. School. Als gevolg hiervan ontstond een actie der voorstanders van Volksonderwijs. Er werd een strijdmiddel gezocht en -gevon den op de volgende wijze:- In dit gehucht heeft zich reeds voor jaren een smid ge vestigd, n.l. de heer L. Kamphof, die zich deed kennen als voorstander van het Ghr. onderwijs. Deze wordt nu, als direct gevolg van den schoolstrijd, op alle mogelijke ma nieren gedwarsboomd, en indien moge lijk, uit zijn brood gestooten, zoo zelfs, dat de tegenstanders gezamenlijk in 'n verga dering in de openbare school op 30 April j.l. besloten, een tweeden smid zich te la ten vestigen, wien, op verbinding van boe te, vast werk gegarandeerd wordt. Inmid dels is een advertentie in de „Meppeler Courant" geplaatst, om oproep van -gega digden en op pl. m. 500 M. van de be staande smederij is grond aangekocht voor vestiging der nieuwe zaak, en een overeenkomst met gegadigde aangegaan. Waar in een plaatsje als Pesse hoog stens voldoende werk is voor één smederij, moet deze strijd -op vernietiging van één der partijen uitloopen. De rijkswerkverschaffingen. Dinsdag, zoo meldt „Het Volk" waren een 70-tal arbeiders uit Amsterdam' te Wierden gekomen om aldaar bij de Rijks werkverschaffing te worden geplaatst. Een gedeelte der arbeiders allen ongeorga niseerden ging evenwel niet aan het werk, doch zette het Pinksterfeest voort. Toen 17 hunner Woensdagmorgen op nieuw in plaats te gaan werken, naar ca- Binnenland. De veenbranden in Drente. De Gemeenteraad van Axel en de Z,- VLaamsch-e Waterleiding. Het onderwijs in Zeeland. Buitenland. De Zeppelin te Friedrichshafen aange komen. Contra-revolutionaire complotten in Rus land ontdekt. Staking in Gent. Spoorwegongeluk in Duitschland. fé's gingen, zijn ze op den trein gezet en naar Amsterdam teruggezonden. Mi nister Kan moet thans beslissen hoe lang deze 17 man niet meer geplaatst mogen worden. Eenzelfde beslissing, moet ook afko men voor 5 Amsterdammers, geplaatst in de nabijheid van Ommen, die niet aan het werk gingen, doch Pinkster-drie vier den. Ook zij zijn huiswaarts gezonden. Tegen een achttal arbeiders uit .Den Haag is proces-verbaal opgemaakt over het volgende. Op 6 Mei waren zij te werk gesteld achter Steenwijk. Den dag later deelden ze aan den 'leider van het werk mede, liever naar Den Jlaag terug te willen. Den arbeiders werden daarop bons verstrekt om deze op het station Peperga tegen kaartjes in te wisselen. In het dorp Peperga werd een café bezocht. Bij deze gelegenheid moeten een of meer arbeiders op een moment, dat de café houder afwezig was, acht „gulden ont vreemd hebben uit de toonbanklade. Toen de caféhouder de vermissing bespeurde, is hij naar het station gehold en wist nog f 3 terug te krijgen. De zaak is in handen der politie gesteld. Ook deze ar beiders zijn voorloopig uitgesloten. Bij de overige arbeiders, thans reeds ongeveer 1800, doen zich ge-erl moeilijk heden van beteekenis voor. Bezoek van Prins Hendrik aan V e e n d a m. Gistermorgen 11 uur is Prins Hendrik, begeleid door zijn Adjudant jlir Laraan Trip en den commissaris der Koningin in de provincie Groningen, te Veendam aangekomen. Op het kantoor van de firma Duintjer, Wilkens, Meihuizen Co. werd de "Prins ontvangen door de directie, de heeren E. J. Duintjer Ezn, E. J. Duintjer Hzn en N J. Meihuizen. De oudste firmant gaf den Prins uitleg van het groote be drijf. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Aardappelmeel-, siroop- en glu- cosefabriek Pboenix, waar ter ontvangst aanwezig waren de heeren V. J. A. Wil kens en A. Pouli Wilkens. Z. K. H. nam met veel belangstelling kennis van 'deze belangwekkende industrie. Daarop werd in de raadzaal ten ge meentehuize het noenmaal gebruikt. Na de lunch werd een bezoek gebracht aan de burgemeesterskamer, waar zoo veel mogelijk alle producten der Veen- damsche nijverheid waren tentoongesteld. Hierna werd bezocht de Rijkslandbouw- wintersckoól, waar de directeur, de heer Kok, aan de hand van enkele bodempro fielen een overzicht gaf van 'de vertur- ving van deze streek. Een model, voor stellend den aanleg van een nieuwe veen kolonie, werd toegelicht, waarbij er op werd gewezen, dat alleen in de provin cie Groningen ongeveer 30.000 H.A. wildernis in vruchtbaar bouwland werd herschapen, waarop 70.000 menschen te genwoordig 'een behoorlijk bestaan vin den. Terloops werd ook nog gewezen op het belang van de „scheepvaart bij de in dustrieën, en ten slotte werden enkele factoren genoemd, die tot den bloei der Veenkoloniën hebben medegewerkt: de geschiktheid van den bodem, de energie der bevolking, kunstmest, coöperatie, land bouwonderwijs en organisatie. Hierna heeft de burgemeester den Prins uitgeleide gedaan tot de gemeente Mun tendam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1