Wetenschap en Kunst Gemengd Nieuws. Telegrammen. Afloop Verkoopingen, Aanbestedingen enz Spr. wijst op de toename van den tuin bouw in Zeeland, zooals die blijkt uit de vergelijking van de cijfers van 1912 en 1926. Allerwegen is er in landbouwkringen groote belangstelling voor den tuinbouw. Men verwacht daarvan oplossing van verschillende moeilijkheden. Het ligt echter in den tuinbouw niet maar voor het opscheppen. Er moet hard aangepakt en veel kapitaal is noodig. Wie denkt in korten tijd groote winsten te kunnen maken, zal teleurgesteld wor den. Wel is van belang, dat de tuinbouw op zoo'n kleine oppervlakte grond kan worden uitgeoefend. Dat is in dezen tijd een groot voordeel, nu er gebrek is aan cultuurgrond. Men kan één H.A. grond onder glas brengen en het zoover sturen, dat men eenzelfde inkomen geniet als een boer op een groote hofstede. Spr. noemt het emigreeren van goede arbeidskrachten uit Zeeland in strijd met de welvaart onzer provincie. Bedrijven als van Philips en Ford trekken juist de goede krachten uit onze provincie weg. Én vanzelfsprekend blijven we met de minder-goede hier zitten. Dan is tuinbouw een betere oplossing. Laten jongelui zich vakkennis verwerven en een tuinbouwbedrijf beginnen. De tuinbouw breidt zich in Zeeland steeds uit. We zien de kassen als padden stoelen verrijzen. Sommige landbouwdor- pen zijn tuinbouwdorpen geworden. Walcheren is van ouds een tuinbouw streek. Toch heeft de tuinbouw "daar niet zoo'n groote vlucht genomen. Ook nu is de "Walchelsche boer nog te veel aan den voiorzichtigen kant en wil zwart op wit, dat hij geen risico loopt. Op Zuid-Beveland is meer onderne mingsgeest. Men begon er 30, 35 jaar geler den met groote boomgaarden aan te leg gen. Later verwijderde men het gras uit da boomgaarden en begon men met bes sen als onderbeplanting. Nog weer later volgde de aardbeienteelt en is men nu op groote schaal met kassenbouw begon nen. Aanleg van boomgaarden is nu niet langer een kapitaalbelegging geworden. Men voelt nu meer voor een spoedig rendabel bedrijf, voor een vlugge en re gelmatige opbrengst, voor verdeeling van arbeid en risico. Men is niet meer een zijdig en plant van alles1 wat. De kleim-fruit- en groenteteelt nemen meer en meer toe. Naast kruisbessen worden veel pruimen (vooral Rheine Victoria) aangeplant. Dat regelmatige tuinbouwbedrijf is ook van zoo groot belang voor ons afzet gebied. In Engeland begrijpt men dit ook en teelt men alleen appelen en peren met vrij geregelde opbrengsten. Men vraagt wol eens, als men de uit breiding van den tuinbouw in Zeeland ziet, wat daarvan terecht moet komen. De Westlanders zien den kassenbouw in Zeeland met leede oogen aan en moe ten bovendjen nog erkennen dat het hier goed gaat. De tomaat vindt in Zeeland een betere grondsoort dan in het West- land. Spr. is voor den Zeeuwschen tuinbouw niet pessimistisch. Als bij maar goed beoefend en erK niet in geprutst wordt. We moeten wél rekenen met ijet water. We hebben hier n.l. weinig goed boezem water, dat bovendien nog snel wordt weg- gemialen. Op Zuid-Beveland kan. men water be trekken! van de waterleiding, maar dat is een dure geschiedenis. De slooten in Zee land hebben in 't algemeen geen deug delijk water, vanwege het zoutgehalte. Daarom wordt hier meer gegaan in de richting van de druivenkassen, "die, wan neer ize eenmiaal in productie zijn, niet behoeven gegoten te worden. Spr. behandelt daarna nog den afzet der tuinbouwproducten. We moeten ons niet 'doodstaren op de bezwaren. De be langrijkste factor is, dat er valt te consta- teeren een toenemende consumptie van groente en fruit. Reclame kan hier veel goeds doen. Denk maar aan de tomaat, die 10 jaar geleden onbekend was en nu veel wordt geconsumeerd. Ook druiven en al lerlei groenten worden veel meer gege ten dan vroeger, ook op het platteland. Zeeland ligt voor de verzending zoo bijzonder gunstig. Moeilijk is natuurlijk die kwestie van do invoerrechten. De ervaring 'heeft ech ter geleerd, dat wanneer men in Duitsoh- land geen vroege sla heeft en Holland wel, do Duitschers de HollaJndsche sla koopen, ongeacht de hootge invoerrechten. Ook kool- en bloementeelt zijn zwaar belast, maar .toch verkeeren ze beide in bloedenden toestand. Nederland heeft nu eenmaal door zijn klimaat, bodem m ligging een mooien voorsprong. De voorzitter dalnkt den heer v. d. Plassche hartelijk voor zijn interessante voordracht. Het slotwoord werd gesproken door ds Mantz, Ned. Horv. predikant te Wol- faJartsdijfc. Z.Eerw. wees op het bekende werk van Herman de Man: „Het wassende water", waarin een kijk gegeven wordt op de Jjoeranziel. Bestudeert men die 'boerenziel, dan ziet men eenerzijds een absolute negatie van het geestelijk leven, omdat de natuur al les geeft, en anderzijds een diep afhan- kelijkheidsbewustzijn, dat zich uit in vro men zin. Het verblijdt Spr., dat de Chr. Boeren- en Tuindersbond bestaat uit leden, die oog hebben èn voor het stoffelijke èn voor het geestelijke. Gij aldus Spr. moet een getuigenis van U doen uitgaan. Do Chr. levens, en wereldbeschouwing moet worden uitgedragen. Er zijn zoovele vragen, waarop alleen bij bet licht van Gods Woord antwoord kan worden ge geven. Chr. organisatie is voor werkgevers en werknemers eisch, opdat de ziel geen geweld worde aangedaan. Dat ons beroep een Goddelijk beroep is, geeft aan ons leven wijding. Onze Chr. levensbeschouwing heft ons op boven al de moeiten van ons dage- lijiksch leven. De levenssterking ontvangen we niet van de natuur, hoe mooi die ook nu is, maar van God, de Levensbron. Iets van de levenshouding van Boaz, zij de onze, die tot zijn ondergeschikten zei: „Gezegend zijt gij den Heere". Hierna eindigde ds Mantz met dankge bed. NA DE CANDIDAATSTELLING. Behalve de zes, zoogenaamde groote, partijen, de roomsch-katholieke, de sociaal democratische, de anti-revolutionaire, de Christelijk-historische, de liberale en de vrijzinnig-democratische, die in 1925 resp. 853.333, 706.689, 377.426, 305.587, 269.564 en 187.183 stemmen op hun lijs ten wisten te vereenigen, dongen er toen 26 partijen, groepen, organisaties naar de gunst der kiezers. Daarvan, zegt het „Hdbl.", zijn er en kele geheel van het toonoel verdwenen: :de actualisten en de pensioenactie bijv. Andere zijn achter een anderen naam schuil gegaan, in de hoop aldus op den rug der kiezers naax het Binnenhof te worden gedragen. De onvermoeibare Ka- mercandidaat dr v. d. Mijle probeert het nu als lijstaanvoerder van het Verbond der Nationalisten. In vroegere schijnge stalte was hij bezuiniger, belastingbetaler, Vaderlandsohvorbonder. De heer Ter Hall, die in 1925 met den heer Staalman een lijst had verbonden aan de lijst van den Vrijheidsbond, heeft nu een „Federatief Verband" in elkaar getimmerd, waarin de roemruchte organisatie der Niewolds en Van Crevelds weer is verdwenen na een poover bestaantje van een dag. De heer Staalman deed de ^midden partij" (heT)opleven, die met de volgelin gen van Ter Hall en Van der Mijle dit gemeen heeft, dat zij de kansen van de liberale staatsparty zullen schaden, zon der zelf ook maar iets te kunnen be reiken. De heer Ter Hall heeft zijn revue niet meer en Van zijn Doris Rijkers-getrouwe- lingen zijn er ook velen afgevallen. De heer Floris Vos, vooraan op de Midden- partijderslijst (is dat bloot toeval, of hoopt men te profiteeren van verwarring met dan lijstaanvoerder der liberalen in vijf kieskringen, dr I. H. J. Vos?) zal wel bespeuren, dat men voor een actie tegen de tollen gemakkelijker juichende instem ming vindt bij menschen, die een rel letje wel mogen, dan dat men ruim 30.000 Nederlanders er toe 'brengt hun stem weg te gooien. Want ook als en keling in de Kamer, gesteld, dat hij er kwam, zou de beer Floris Vos vrij wel niets vermogen te doen. In de laatste maanden bij de groote wetsontwerpen van financieelen en socialen aard heeft géén der enkelingen in de Tweede Kamer ook maiar iets van beteekenis uitgevoerd, of kunnen uitvoerenDe meesten hebben bot weg -gezwegen en den arbeid overgela ten a'an de werkers en sprekers van an dere partijen, wier doel is bepaalde staat kundige idealen in de wetgeving te berei ken. De liberale partij is b'ij' deze verkiezing niet de eenige in wier vischwater anderen hun netten uitwerpen. De sociaal-demoi- craten en de roomBch-k'atholieken ontko men ditmaal zelfs niet aan dit lot. De laatsten zien mr Arts oprukken met zijn heraut mr Donders vlak achter zich, waar voor da heer Arts een zetel hoopt te veroveren, omdat hiji zelf bespeurt, dat de eenling in de Kamer het werk op geen stukken na aankan. Of het lukt is een andera vraag. Het overschot boven het aantal stemmen, voor een zetel benoodigd, is niet zeer groot geweest in 1925. Toen zijn er 36.571 stemmen uitgebracht voor de R.K. Volksparty. Poogt mr Arts aldus afbreuk te doen aan de R.K. Staatspaxtijf, hemzelf poogt de grpep-Van Nunen in Brabant stemmen af te nemen. En dan is er nog de sociaal economische volksparty en een „volkspar ty", die ook een Arts vond als lijst aanvoerder, en een R.K. Boerenpartij. En de sociaal-democraten, die bewe ren, dat de gro-ep-Van der Ploeg (Soc.- dern. volkspartij) niets beteekent, hebben links van zich een heele reeks naar kie zersgunst jagende revolutionaire groepen, die waarschijnlijk niet meer zullen berei ken dan één of twee min of meer luid ruchtige communisten naax de Kamer te zenden en een aantal revolutionaire kie zers hun stem te doen wegwerpen. Als tegenwicht voor de stemhienvermor- sing aan lijsten van Floris Vos, Ter Hall, Sieidenburg, Verwey, Van der Mijle, Braam, Gijzen, Hijdenrijk, Van Es en an dere dergelijke beroemdheden. Zou het geen tijd worden, dat ook hier bij het aanbieden van een lijst zekere waarborgen werden geëischt, dat daarop ook werkelijk b.v. 10.000 stemtaien worden uitgebracht? Men vergete niet, dat deze lijsten-fabrikanten kosten veroorzaken. De geweldige waschlijsten, waarop wij onze stem zullen uitbrengen, worden noodeloos grooter gemaakt door al deze groepjes en kliekjes, die een of ander eerzuchtig wel- meenend Nederlander tot Kamer- candi- daat proclamieeren. Een bijdrage in de kosten voor deze vol strekt nuttelooze oefening ware dus ge rechtvaardigd. En als preventieve maat regel zou het een zeter nuttig effect kun nen hebben. Vooral als men het bedrag niet te klein maakt. Wie dan de politieke liefhebberij van candidaat-stellen wil botvieren, die moet' (daarvoor maar een offer brengen aan de gemeenschap. Wordt de helft van den kiesdeeler gehaald, dan, zou men de waar borgsom terug kunnen betalen. Als in 1925 dit stelsel ware 'toegepast, dan zou meer dan de helft der listen- opstellers bun waarborgsom hebben ver beurd. En wij zouden ditmaal waarschijn lijk een stembiljet hebben geikregen met niet meer dan ruim een dozijn lijsten. Nu zyn bet er meer dan twee dozijn. Het vaccin tegen tuberculose. In de Akademie van geneeskunde te Pa rijs is professor Caimette teruggekomen op bet vraagstuk van het vaccin B. C. G. tegen tuberculose. In de lokalen, waar de behoeftige kinderen van bet Seine-depar- tement behandeld worden, heeft hij op nieuw de uitwerking van die inenting en de resultaten in zake de vermindering van de algemeene kindersterfte onderzocht. Dit onderzoek omvatte de vaccinaties, die van 1925 tot 1927 verricht zijn. Er werden 1400 gevallen nagegaan van kinderen van 10 dagen tot 4- jaar, bes-met of geboren uit tuberculose ouders. Bij de gevaccineerde kinderen bedroeg de sterfte 2 pet., terwijl ze hij -de andere tot 12 pet. steeg, meldt de „N. R. Ct". Professor Caimette voegde erbij, dat vele geneesheeren het middel, toepasseen en allen er zeer mee ingenomen zijn. Ze hebben er geen enkel ongeluk of incident van eenige beteekenis mee gehad. Meer dan 150.000 kinderen ontvingen die vaccinatie, zonder dat de staat hunner ge zondheid een oogenhlik verontrustend was. Professor Caimette besluit uit een en ander, dat het vaccin B. C. G. onschadelijk en doeltreffend is en dat het in de gezin nen onvergetelijke diensten bewijst. Ongelukken. De ruim 60-jardge timmerman Schot, die bijna veertig jaar werkzaam is bij den heer Meneert op het Oude Delft te Delft, is gistermiddag bij werkzaamheden aan het dak van het Ge- meenlandshuis van het hoogheemraad schap „Delfland" van een ladder doodge vallen. Gistermiddag werd te Briltil on der de gemeente Zuidhorn een zoontje van den heer Nanninga, die achter een vracht auto liep en ter hoogte van de ouderlijke woning naar den kant van den weg ging, door een melkauto overreden. De auto ging het knaapje over den huik. Zijn toestand was hoogst ernstig. De 18-jarige tuin der A. Tromp, wonende te Zwijndrecht en rijdende per rijwiel over den Rijksstraat weg onder Rijsoord bij Wevershoek, is aldaar door een auto aangereden Met zeer ernstige kneuzingen en ver wondingen is de jongen per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis te Dor drecht. Zijn toestand is zeer ernstig. Op den Ringdijk nabij Halfweg sprong plotse ling de voorband van een motorrijwiel, waardoor een 21-jarige duo-zitter er af geslingerd werd. Hij bekwam een hersen schudding en werd in bewusteloozen toe stand naar een Ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. Het dochtertje van den schil der Schotel uit Rotterdam, dat Zondag te IJsselmonde werd vermist, is aldaar ver dronken gevonden in een sloot achter de woning waar het kind logeerde. Zes woningen afgebrand. Gisteravond omstreeks 9 uur is een com plex van zes woningen, hehooren-de aan de N.V. Lakenfabrieken voorheen firma E. Elias te Tilburg, totaal verbrand. De be woners, wier inboedel voor het -grootste gedeelte is verbrand, zijn niet verzekerd. Oorzaak onbekend. Valsche spelers gearres teerd. Vervolging per vlieg tuig. De Berlijnsche politie heeft giste ren een goeden slag geslagen. Zij was er achter gekomen, dat een paar langgezoohte valsche spelers zich te Hildeaheim bevon den. Onmiddellijk werden eenige recher cheurs per vliegtuig daarheen gezonden en werden de heeren geknipt. Het waren de goederenmakelaar Bliimel en de koopman Warnicke uit Berlijn. Tegen acht helpers zijn bevelen tot inhechtenisneming uitge vaardigd. In den loop van de laatste jaren heeft deze bende in talrijke Duitsche en Fran- sc-he badplaatsen voor ruim een imillioen buitgemaakt. Reeds vele jaren was de aandacht van de politie-autori-teiten in bekende bad plaatsen gevestigd op een internationale valsche-spelers-bende, die de kunst ver stond den badgasten buitengewoon hooge bedragen afhandig te maken. Zoodra de slachtoffers argwanend werden en de plaatselijke politie waarschuwden, waren de vogels ook meteen -gevlogen om al spoe dig weer elders neer te strijken. Vooral in Kissingen, Marienba-d, Karlsba-d, Wiesba den, Baden-Baden, enz. plachten zij te werken. Maar ook versmaadden zij het niet in andere steden, waar veel vreemde lingen kwamen, op avontuur uit te trek ken. Daar wisten zij gewoonlijk in relatie te komen met een koopman of een advo caat, die hen dan weer introduceerde in dé plaatselijke kringetjes, waar wel eens een kaartje werd gelegd. Reeds in 1908 moet Blümel dit „vak" beoefend hebben. In Januari van dit jaar kwam' de re- oherohe te Berlijn op het spoor van een grooten smokkelhandel in verdoovende middelen. Bij het onderzoek daarvan werd o.a. ook huiszoeking gedaan bij den Ber- lijnschen makelaar Blümel en den koop man Warnicke. In het huis van Blümel werd bij die gelegenheid een lederen koffer ontdekt, waarin zich een aantal spellen met valsche en dubbele kaarten bevonden, benevens materiaal tot het vervaardigen van zulke kaarten enz. Het gevolg van een en ander was de vliegtocht naar Hildes- heim en de arrestatie van de beide leiders van de bende. Daar de recherche vermoedt, dat men hier te doen heeft met een wijdvertakt complot van de meest geraffineerde op lichters, met wie de justitie sinds 1900 te doen had, is aan de bevolking van geheel Duitschland een verzoek gericht om mede- deeling, indien men meent valsche spelers ontdekt te hebben. Vechtpartij tusschen po litieagenten. Een zeer groot gedeelte van den rusttijd van de Amsterdamsche politie-agenten wordt door hen besteed met het praten, debatteeren en harrewar ren over twee elkaar fel beconcurreerende organisaties van politie-ambtenaren. Een en ander wordt aangewakkerd -door de soms allesbehalve vriendelijke stukjes, die in -de betreffende blaadjes van -die organi saties staan en die tot gevolg hebben, dat de agenten tegen elkaar in het harnas worden gejaagd. Door deze concurrentie heeft zich gis teren een onaangename -geschiedenis afge speeld in het posthuis Droogbak. In do wachtkamer kregen twee agenten na een uitvoerig debat het aan den stok over de „organisatie". Het eene woord lokte hot andere uit en een der agenten geraakte hierdoor in zoo'n geprikkelde stemming, dat hij een melkfleschje greep en daar mede den ander een slag op het hoofd -toe diende. De slag kwam heviger aan dan' hij bedoeld had en de agent werd bewusteloos. De Geneeskundige Dienst kwam en het slachtoffer werd per auto naar het Bin nengasthuis vervoerd. Het bleek, dat hij een hersenschudding had gekregen. Zijn toestand is vrij gunstig. De agent, -die geslagen had, is op last van den hoofdcommissaris voorloopig ge schorst; de betreurenswaardige gebeurte nis zal zeer vermoedelijk voor hem leelijke gevolgen hebben. (Tel.) Een vrouw geeteenigd. Te Aertselaer (België) heeft een krankzinnig geworden oorlogsverminkte een vrouw, die bij hem was komen inwonen, nadat zijn eigen vrouw in een krankzinnigen-gesticht was opgesloten, met steenen gedood op de binnenplaats van zijn woning. Het hoofd der vrouw was totaal verbrijzeld. Watervliegtuig veronge lukt. Een watervliegtuig, dat naar Mar seille vertrok, is verongelukt. De oorzaak is onbekend. De piloot wist zich al zwemmend te red den. Vier passagiers verdronken. Een onderzoek wordt ingesteld. Er vroeg bij. Maandagmiddag werd op den Amstelveenschen weg een. zesjarig knaapje op heeterdaad betrapt, toen -hij trachtte van een voor een café geplaatst rijwiel het belastingplaatje te stelen. Een monsterproces. Gisteren begon een nieuw boerenproces voor het kantongerecht te Husum, waarbij 57 hoe ren betrokken zijn. Het geding vloeit uit het volgende voort: Den 3den Januari van dit jaar had te Husum een gerechtelijke actie plaats tegen landbouwers uit Dit- marschen en Eiderstedt, wegens weigering tot het betalen van belastingen en opruiing daartoe. 'Ongeveer 200 300 landbouwers uit de omgeving Tferzamelden zich bij deze gelegenheid voor het gerechtsgebouw, waar redevoeringen werden gehouden, ter wijl de veroordeelden geestdriftig in het openbaar werden gehuldigd. Van deze de monstranten hebben zich thans 57 voor den rechter te verantwoorden. Vliegen op groote hoogte. Over de bezwaren aan het vliegen op groote hoogte verbonden wordt in „Het Vaderland" o.m. het volgende opgemerkt: De voornaamste factoren, welke het vliegen op groote hoogten bemoeilijken, zijn de sterk afgenomen luchtdruk en zuurstofspanning, en de sterk gedaalde temperatuur. De laatste neemt -eerst regel matig af met ongeveer 0.6 gr. Celsius per 100 M. om boven de elf kilometer constant tusschen de -50 en 60 gr. te blijven (het bericht als zou Soucek een temperatuur van80 gr. aangetroff en hebben, moet op een vergissing berus ten); de luchtdruk bedraagt op 5500 M. de helft van dien, welke op zeepeil heerscht en is dan voor den mensch nog niet byzonder hinderlijk, doch neemt daarboven regelmatig af tot voor de or ganen zeer gevaarlijke verdunningen (op 12000 M. nauwelijks een zesde van den normalen druk). Het probleem van het vliegen op groote hoogten bestaat Voor namelijk in het opheffen van de werking dezer factoren op motor en mensch. De reden, dat men voor economischer en sneller luchtverkeer deze hoogten wil op zoeken, ligt in het feit, dat bij gelijkgeble- ven arbeidskracht de 'bewegingssnelheid omgekeerd evenredig zal zijn met de lucht dichtheid. De tegenwoordige verkeersvlieg tuigen zouden hun snelheid kunnen ver dubbelen door een twaalftal kilometers te stijgen.als de arbeidskracht maar ge lijk bleef. Maar de benzinemotor, die im mers zijn kracht ontleent aan de verbran - ding van een gasmengsel, dat voor 15/16 uit lucht bestaat, is op die hoogte al lang buiten -gevecht gesteld. Reeds thans vindt men bij nagenoeg alle vliegtuig-motoren een inrichting voor het geven van z.g. ,,'hoogtegas", welke op grootere 'hoogten, d. w. z. bijv. 2500 M., in werking kan wor den gesteld, waardoor het quantum aan gezogen luoht, ix* verhouding tot de ben zine allengs wordt vergroot. Evinces be staan er vindingen, die beoogen de ijle bo venlucht te comprimeeren aleer zij den motor, dan op normale spanning, wordt toegevoegd. Zal men willen profiteeren van de economische voordeelen, welke het vliegen op de groote hoogten biedt (verdere en snellere reizen bij gelijke arbeidskracht en andere kosten, of even verre doch snel lere reizen bij gelijke kosten als thans) dan zal op deze gegevens moeten worden voort gebouwd, indien mèn althans geen waar- digen vervanger voor den verbrandings motor kan vinden. Niet minder zullen voor do inzittenden der hoogtevliegtuigen bijzondere schikkin gen moeten worden getroffen. Het onlangs uitgekomen zeer interessante proefschrift van luit.-vlieger dr J. Jongbloed: „Bij drage tot de physiologie der vliegers op groote hoogten" geeft een schat van ma teriaal betreffende do nadeeligo werkin gen, die de omstandigheden in de hoogero atmosferische lagen op het mcnsohelijk organisme kunnen uitoefenen. Wij no-emen slechts achteruitgang der ailgemee-ne physieke gesteldheid onder in vloed van de verminderde partioele zuur stofspanning, zelfs bij zuurstoftoevoer ten slotte (12.000 M.) buikkrampen en ge wrichtspijnen (door vorming van stikstof- bellen in de weefsels), fatale werking (boven 11.500 M.) der koude, dreigende bewusteloosheid of zelfs dood bij over schrijding (eveneens ondanks zuurstoftoo- voer) eener individueeie „critische hoog te" welko in 't algemeen boven 14.000 M. zal liggen (tenzij wordt geademd in een kunstmatig op 1 atm. spanning gehouden ruimte). Veenbranden In Drente. EMMEN. Er zijn weer op een drietal plaatsen hevige veenbranden uitgebro ken, n.l. te Emmen, Emmer-Erfscheiden- veen en te Klazienaveen. Door de groote droogte grijpt het vuur snel pm zich heen. i i AMSTERDAM. Do onderhandelingen aangaande een collectief contract voor de havenbedrijven te Amsterdam en te Rotterdam tusschen de scheepvaartVer- eenigingen Noord en Znid eenerzijds en de transpo-rt-arbeiders-organisaties ander zijds, zijn thans beëindigd. Tusschen de onderhandelende bestu ren is overeenstemming verkregen op den grondslag van een contract voor den tijd van 2 jaren. De ledenvergaderingen zullen nu 'hebben te beslissen. TILBURG. Hier is brand uitgebroken in een blok van 9 arbeiderswoningen. Do daken van 6 dezer woningen zijn geheel verbrand. De schade is groot. De meeste gezinnen zyn niet verzekerd. HELMOND. De boerderij van den heer Stiphout aan den weg naar Roermond is door brand vernield. Drie varkens kon den niet tijdig worden gered. De materi- ëele 'schade is zeer groot. ROERMOND. Woensdagavond te 6 uur had op den Napoleonweg nabij het buiten „De Lindeboom" te Meer -een ernstig auto-ongeluk plaats. Een woonwagen reed met aanhangwagen in. Zuidelijke richting. Even later kwam er een auto uit de richting Den Bosch, die tegen den aan hangwagen opreed en daarna tegen een boom sloeg. De chauffeur brak daarb-ij een arm terwijl een der inzittenden aan het hoofd gewond werd. Een 4-jarig kind dat op den aanhangwagen zat, bekwam, zeer ernstige verwondingen. HAMBURG. In den afgel-oopen nacht heeft hier een dynamiet-ontploffing plaats gehad, waarbij geen persoonlijke ongeluk ken voorkwamen. Do politie stelt eetn onderzoek in, daar hier een aanslag ver moed wordt. CONSTANTINOPEL. Nader wordt' ge meld, dat een hevige aardbeving te' Ka- rahissax, Tschebine en Sousehetrir, groote schade heeft aangericht. Er zijn tot nu toe 53 dooden en 45 gewonden geteld. Meer dan 800 huizen werden verwoest. Ten overstaan van not. A. de Nee- ling te Middelburg is op 22 dezer in de herberg van dhr Westdorp te Serooskerke publiek verkocht: 1.76.55 H.A. (4Vi gem) bouwland, al daar dn comb, toegewezen aan den heer Jan Riemens Jacohuszoon, landbouwer al daar, voor f 5720. MIDDELBURG. Door bet bestuur van den Polder Walcheren is- aanbesteed het onderhoud van de zeeweringen met het volgende resultaat: le peic. N. Watering le deel. Raming f31.500. Laagste inschrijver J. Linden- berg Je Wemeldinge voor f23.320. 2e perc. N. Watering 2e deel. Raming f12.300. Laagste inschrijver J. Linden- berg voor f9660. 3e perc. O. Watering. Raming f3400. Laagste_ inschrijver A. de Wilde te Middel burg voior f3240. 4e perc. Z. Watering. Raming f4000. Laagste inschrijver L. Minderboud te Westkapelle voor 'f4260. 5e perc. W. Watering. Raming f 10.900. Laagste inschrijver A. de Wilde te Mid delburg voor f 10.700, Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Mei 1929. Berlyn 59.28—59.25. ;i) Brussel 34.64- 34.57, Parijs 9,71—9.73. Londen 12.067/8—12 07, New-York 241 fi,-~

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3