No. 193 Dinsdag 21 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAEE* HENDRIKSE&Co's BANK-GOES Belgisch Geld EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Op dit punt c-oncentreeren wd onze volle aandacht bq de fabricatie van tegen voordeelige koersen bij D irecteur-H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor ie Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKbAfr Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.Of Frljs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Die geest uit dein afgrond. De „Maasbode" bevatte een levendige beschrijving van de fel revolutionaire Communistische actie, zooals die ook in ons land gevoerd wordt. „Tot aan den nok toe gevuld is de groote zaal van het Gebouw Carré, ge vuld met een communistische menigte op volmaakte wijze geleid door mannen die weten wat zij willen een menigte, Sliet bestaande uit passieve toeschouwers, doch uit daadwerkelijke deelnemers aan deze bijeenkomst op den eersten Mei, die immers een dag van intensieven strijd is, nu nog binnen de muren van dii ge bouw, maar in 1930 op straat zooals in Berlijn. En dit in tegenstelling met de feestelijke viering Van. dezen dag waar toe de S.D.A.P. in den loop der jaren verviel. „Een ontwijding van den eer sten Mei" noemde daarom Darsono de door hem bijgewoonde demonstratie der sociaal-democraten in het stadion". De sprekers krijgen een spontaan en oorverdoovend applaus van de menigte waaronder een opvallend groot aantal intellectueelen is. En 'dan wordt een film, vertoond. De schrilste tegenstellingen worden op het doek gebracht. En telkens weer ban men hooren, hoe de menschen elkaar aanvuren tot reVo- lntie. Alles is er op ingericht om de hartstochten te prikkelen. Niemand aldus de schrijver die aanleg heeft tot opstandigheid, en wie heeft dit van nature niet, ontkwam aan aan den invloed. De wijze waarop het publiek reageerde bewees dit maar al te duidelijk. Zoo werkt ook in ons land de geest uit den afgrond, en tracht men ook hier de heillooze revolutie-beginselen te doen zegevieren. Worde de ernst hiervan onder ons verstaan. Zij er niet alleen gebed om de door werking van den Geest des Heeren, maar ook de bereidheid om met al de krachten ons geschonken te arbeiden voor de door werking van de Antirevolutio naire beginselen, ook bij de Ko mende stembus. De noodlanding van de Zeppelin. De leider van het luchtschip „Graf Zeppelin", dr Eckener, wiens laatste tocht zulk een ongelukkig verloop heeft gehad, bevindt zich op het oogenblik weer te Friedrichshafen. Tegenover de pers-ver tegenwoordigers heeft hij zich uitvoerig over "het verloop van de vlucht uitge laten. Dr Eckener verklaarde, dat hij hoopt reeds Donderdag of Vrijdag het schip naar Friedrichshafen te kunnen brengen. In Toulon zijn reeds twee nieuwe mo toren aangekomen. Een derde is onder weg, terwijl de vierde motor ter plaatse kan worden hersteld. Een denkbeeld van wat er precies is gebeurd kon dr Eckener zich nog niet vormen. Daarvoor moeten eerst de oor zaken van de motordefecten worden vast gesteld, wat alleen door een nauwkeurig onderzoek van de gebroken deelen kan gebeuren. Alleen meende hij te kunnen verzekeren, dat er geen sprake van is, dat de motoren zich overloopen hadden. Zij waren voor 2000 uur gebouwd en had den nog slechts 800 uur gedaan. Er is dus een geheel nieuw moment in bet spel, dat rog nauwkeurig moet worden onderzocht. Een tocht over den Oceaan kan niet wor den gedaan zoolang niet de oorzaken van cle defecten niet absolute zekerheid zijn vastgesteld- Het schip zelf heeft zich uitstekend gehouden en kon keurig neerkomen. De bijizoodere correspondent van de Msb. aan boord van de „Graf Zeppelin" seint aan zijn blad: De critieke periode van onzen tocht begon Vrijdagmiddag na drie uur, toen wij in de buurt van Valence voor het eerst een noodlanding probeerden te ma ken. Slechts één motor werkte er nog, en dia bovendien alleen miaar nu en dan om niet door een eenzijdigen weerstand te gen den storm in nog groot er gevaar te geraken. Het was bijina een fantastisch avon tuurlijke tocht. Een keer kwamen wij slechts op bet nippertje over een hoogen met bosch bezette berg, daar eien sterke windstoot pas op 't laatste oogenblik het luchtschip bijna loodrecht in de hoogte duwde. Hierdoor werd de Zeppelin voor een zeker schijhende vernieling behoed. De windstoot was zoo hevig, dat zelfs de schrijfmachine van de tafel viel, later ging ook het electrisch licht uit. Te Toulon werd vlot geland. Dr Eckener was zeer verheugd over de vriehdelijlke ontvangst door de Fransche officieren. Pasvervalsching. Het is de crimineele politie te Dort mund gelukt een groote goed-georgani- seerde bedriiegersbende op het spoor te komen, die er haar werk van maakte Polen, die zonder passen waren, ver- blijfs- <en werkgelegenheid te verschaffen in het Dudtsche rijk. De leden van de bende, die in vel schillende groote steden van Duitschland hun bureaux hadden, bezorgden dezen Polen tegen betaling van aanzienlijke be dragen verblijfs-toestemmingen. De hoofd schuldige is een in Dortmund wonende Poolsche, die in verbinding stond met burgemeesters in den vrijstaat Thuringen. Er is gebleken, dat beambten zich heb ben schuldig gemaakt aan ernstige actien- vervalscbing. Een burgemeester heeft zich zelfs laten verleiden tot passieve omkoo- pe.rij. De voornaamste schuldige heeft reeds een bekentenis afgelegd. Verzet der 'boerein In Rustend. Volgens een bericht uit Moskou neemt in verschillende deelen van Rusland den laatsten tijd het verzet van de boeren tegen den overgang van particulier grond bezit In gemeenschappelijk bezit toe. In een district, van Zuid-Rusland tracht ten de boeren 'de gebouwen van dé land bouwcoöperaties te bestormen, waarbij het tot een vuurgevecht tusschen de boeren en communisten kwam. Korte berichten. De kamer van Luxemburg heeft ©on wetsontwerp aangenomen, waarbij do in komstenbelasting aanzienlijk wordt ver laagd, ingevolge de nieuwe wet zal de helft 3er Luxemburgsche contribuabelem voortaan geen directe belasting meer aan den staat behoeven te betalen. In het geheele district Rijn en Main staken de gemeente-werklieden, met toe stemming hunner ^.kvereenigingen. Tot het gébied van de staking behooren o.a. de steden Frankfort, Offenbach, Darm stadt, Hanau, Wiesbaden, Mainz, Worms Bingen, enz. Te Frankfort alleen staken 75 pet van de gemeentewerklieden. Onder hen bevindt zich het personeel van de schouwburgen, zoodat de voorstellingen vermoedelijk niet zullen doorgaan. Daar aan boord van de Engelsche mailboot „Assyria1', welke te Marseille aankwam, zich drie sterfgevallen, ver moedelijk aan pokken hadden voorgedaan, is het schip aan een zeer nauwkeurig onderzoek onderworpen. Eenige passa giers zijn ingeënt. Het Koninklijk observatorium te Uccle registreerde Zaterdagochtend, om 10 uur 43, een aardbeving, waarvan de haard zich op een afstand van 2850 K.M. waarschijnlijk in de omgeving van Klein- Azië, moet bevinden. Zondagochtend is er te Soesjbri bij Sivan een aardbeving waargenomen. Er zijn 950 Huizen verwoest, 30 menschen omgekomen en 40 gekwetst. Een Fransen vliegtuig, dat van Croy don naar Parijs was vertrokken, heeft in het bosch van Paddock bij Tonbridge een noodlanding moeten doen. Het vlieg tuig, dat koopwaren vervoerde, vloog in brand. De beide inzittenden zijn onge deerd gebleven. Nedértaimd en België, De "Belgische minister van buitenland- sche zaken, bet woord voerend aan een banket van de vereeniging der Belgische pers, zeide: Bij de onderhandelingen, die wij met Nederland voeren, vestigen onze gedach ten zich op het lot van Antwerpen. Het is ons doel, aan die haven gemakkelijke en veilige verbindingswegen met den Rijn en met de zee te verzekeren. Onze ver bindingswegen met den Rijn zijn bijzon der onzeker en ongemakkelijk. De mi nister kan niet begrijpen, waarom ver betering van de toegangen tot Antwerpen dé haven van Rotterdam ,zoui moeten schaden. De belangen van de Belgische en de Nederlandsche havens zijn niet met elkaar 'in strijd en strooken met het algemeen belang van handel en scheepvaart. Een eigen woning. Aan het jaarverslag van den hoofdin specteur voor de Volkshuisvesting over 1928 is bet volgende ontleend: De aandrang naar een systeem voor het verkrijgen van een woning in eigen dom is het sterkst op het platteland. Het Nederlandsche volk voelt van ouds voor eigen bezit, met name vain een wo ning. Deze traditie is dis vanzelfsprekend op het platteland het best bewaard ge bleven; in de groote steden bij de groote massa bezitloozen is zij uitgesleten. Toch zijn er ook daar ongetwijfeld duizenden, die prijs stellen op bet bezit van een eigen woning. Vooral onder de kleine neringdoenden zijn er velen, die meer belang hebben bij een valste vestiging dan bij de vlotheid van een huurwoning. Het behoeft dan ook met te verwonderen, dat de aandrang naar een stelsel van eigeadomsverkrijging, die op het platteland tot uiting kwam, ook weerklank vond in de middelbare industrieplaatsen en zelfs in de grootste gemeenten. Dit streven is te beschouwen als een reactie tegen de steeds verder gaande losmaking van den band tusschen woning en bewoner, welke sedert bet begin dezer eeuw beeft plaats gehad. Duizenden ge zeten arbeiders zjjn overgebracht naar de groote groep van bezitloozen, die zich niet meer hecht aan de woning, maar die om de geringste aanleiding voor een andere verwisselt. Het groote aantal ver huizingen bij de arbeidersklasse in onze groote steden begint bet karakter van een maatschappelijken misstand aan te nemen. Het valt niet te ontkennen, dat de Wo ningwet die in de richting van de huur woning stimuleert, deze misstanden in do hand werkt. Het verdient volgens den hoofdinspecteur aanbeveling, een regeling te treffen voor het verleenen van voorschotten krachtens de Woningwet tot het verkrijger: van woningen in eigendom. Voorts ware te overwegen of niet ten aanzien van arbeiderswoningen, tot af schaffing, althans tot belangrijke verlaging van de registratierechten zou kunnen wor den overgegaan. Huldeblijk Koningin-Moeder. Mevr. Van LeeuwenWaller, presidente vau het comité voor het huldeblijk der Nederlandsche vrouwen aan de Koningin- Moeder, ontving Zaterdag van de Koningin- Moeder het volgende telegram: „Hedenmiddag voor mijn zomerverblijf op Soeistdijk teruggekeerd zijnde vond ik mijn eetzaal door de liefde der Nederland sche vrouwen op de meest smaakvolle en prachtige wijze geheel vernieuwd en hedenavond reeds schonk mij het electri- sche licht een heerlijk genot en vooruit zicht van zeer veel geriefelijkheid. Geheel onder den indruk van dit zoo uitstekend geslaagde en buitengewoon fraai en doel matig uitgevoerde, schitterende geschenk, voel ik mij gedrongen u en allen, die mij deze vreugde bereid hebben, mijne ingenomenheid en hartgrondigen dank te betuigen." Bestellingen voor de Nederlandsche Spoorwegen. D-e „Hannover Kurier" meldde, dat de „Hannoversobe Wagonfabrik" van de Ned. Staatsspoorwegen opdracht gekregen beeft om 600 goederenwagens, elk van 211/2 ton, alsmede honderd wagons voor 't transport van groenten, tot een totaal bedrag van 31/4 millioen M., te leveren binnen vier maa'nden. In verband met het bovenstaande Ver nam het Hbld., dat de order voor 600 goederenwagens reeds eenigen tijd geleden /geplaatst is geworden en een onderdeal vormt van een bestelling van 2500 goede ren-, in hoofdzaak kolenwagens. Van deze Av.dBIöQELAABx n(ict XB005EPIDAAL z per y2 pond wagens zijn er dus 600 te Hannover be steld en voorts 800 bij Werkspoor en 1100 bij Van der Zijpe te Keulen. De bestelling van honderd wagons voor het groententransport, waarvan de „Hann. Ku rier" meilding maakte, heeft dezer''dagen plaats gevonden bij de „Hannoversche Wa- gonfabriek". Het Kamerlid Kleerekoper. Naar „Het Volk" verneemt, is de beer A. B. Kleerekoper sinds eenige dagen vrij ernstig ziek. Hij heeft deze week al zijn spreekbeurten moeten afzeggen, en ze ook voor de volgende week moeten afzeggen. Do .arts, die hem behandelt, weet nog niet niet zekerheid wat de aard van de ziekte is, een ernstige 'griep-vergiftiging dan wel een hevige malaria-aanval. Door hooga koortsen is de patiënt verzwakt. De mariinevliegbooien naar Indië. De twee Dornier Wall-vliegbooten van do Nederlandsche marine zijn Zaterdag vlot geland te Tandjong Priok. De vliegbooten, waarvan er een onder weg verongelukt, zijn op 3 April van Den Helder vertrokken. Het is dus geen snelle tocht geweest maar dat lag ook niet in de bedoeling, en zou, daar in groepsver band gevlogen werd, ook niet mogelijk zijn geweest. Een vilegboot uitgebrand. Tengevolge van een ontploffing van den benzinevoorraad aan boord van een der Zaterdag j.l. uit Nederland te Tandjong Priok aangekomen vliegbooten der Ko ninklijke marine, de D. 23, is het toestel geheel uitgebrand. De oorzaak moet waar schijnlijk gezocht worden 'in een contact van een electrische looplamp met dien voorraad, waarschijnlijk tijdens het bijvul len van benzine. Twee Inlanders liepen ernstige brand wonden op, en een Europeesch marine- schepeling werd licht gewond. Theorie en practtjk. De „Voorwaarts" bevatte dezer dagen „Onder het Zoeklicht" een artikeltje van denbekenden J. A. B. over het lot van den arbeider aan groote industrie-instel lingen. „Hij beeft een vaste taak, een heel klein onderdeel van bet groote bedrijf, alle dagen, alle uren weer te verrichten. Afwisseling, afleiding en vreugde bij1 zijn werk zijn er niet." Dit schreef J. A. B. in de „Voorwaarts" naar aanleiding dat de Karei I fabriek te Eindhoven den 2000sten arbeider in dienst heeft genomen, en „die bijzonder heid", zegt J. A. B., „wordt aangegrepen om flink op de reclametrom voor deze sigarenfabriek te slaan." Deze J. A, B. moet wel raar opgekeken hebben, zegt de Maasbode, toen hjj enkele dagen na het verschenen van dit Binnenland. Vier personen op' den onbewaaMen over weg bij Rilland omgekomen. Te Naarden en te Baaxn twee menschen verdronken. De Zondagsdienst VlissingenBrefekens (beantwoorde vragen). De verbinding van de Zeeuwsche mot de Zuid-Hollandsche eilanden. Alg. Vergadering der Veilingsvereeniging Kapelle-Biezelinge en O. (heit verplicht veilen). Een vliegboot in Indië uitgebrand. Buitenland. De Zeppelin zal zoo spoedig mogelijk naar Friedrichshaven vertrekken. Aardbeving in Klein-Az'ië. artikeltje nn ook in „Het Volk" de re clametrom ziet geroerd voor do Karei I fabrieken. Zoo tusschen zijn gewonen 'tekst in geeft „Het Volk" een kiek van deze Eind- hovensche fabrieken, met de vermelding er biji, dat daar de 2000ste arbeider in dienst is genomen, en voegt er dan nog aan toe: „Dit is voor de Hollandscbe sigarenfabrieken een opmerkelijk feit." En waarschijnlijk voor de commerciëele afdeeling van „Het Volk" niet minder verheugend. Mr Dr D. Tal ma', f Te Brussel is op 52-jarigen ouderdom overleden mr dr D. Taima. Hij was een broeder van den minister, en is o.a. refe rendaris, chef der afdeeling Financiën ter secretarie te Den Haag geweest. Naar tnd.ië gegaan, werd hij daar directeur van Finan ciën. Als zoodanig afgetreden, werd hij be noemd tot president van het Suikersyndi- caaf als opvolger van mr Hirsch. Arbeidsvoorwaarden bij werk- verse haf f ing. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer L. L. H. de Visser betreffende de arbeidsvoorwaarden voor de bij de werkverschaffing te werk gestelden heeft de minister van Binnenl. Zaken en Land bouw geantwoord, dat onlangs door een 60-tal arbeiders uit Amsterdam, die in de omgeving7 van Beilea te werk waren gesteld, de arbeid is gestaakt. Waarom dit is geschied, is den minister noch van do zijde der arbeiders, noch van die der vakvereenigingen meegedeeld. Door de inspectie is hem bericht, dat men klachten had over het loon. Over een garantieloon is echter, volgens den inspec teur, niet gesproken. De minister is er van doordrongen, dat aan de arbeiders in werkverschaffing een loon toekomt, dat de bijzondere omstandigheden in aanmerking; genomen behoorlijk mag heeten. Hij is steeds bereid, aan klachten over de hoegrootheid van het loon volle aandacht te wijden. In casu was het loon vastgesteld in over leg met het gemeentebestuur, dat daarover zijnerzijds de plaatselijke vakcentrales had gehoord. Uit den aard der zaak ging het dus niet aan, zonder zelfs een poging bij den minister aan te wenden om voor klachten gehoor te vinden, den arbeid neer te leggen. Op' een dergelijke daad kon niet anders volgen dan de mededee>- ling, dat de daarbij betrokken arbeiders voorshands niet meer voor tewerkstelling in aanmerking kwamen. De minister blijft steeds bereid, aan redelijke klachten tegemoet te komen. Nochtans zal ©en garantieloon aan arbei ders in werkverschaffing, niet kunnen wor den toegekend. Immers de belooning moet gelijken tred houden met de arbeidspraes- tatie ©n deze voorwaarde kan niet worden vervuld, indien een vast loon wordt ge waarborgd. Toekennen van werkloozensteun is zaak van de gemeenten. Intusscihen is het niet wel aannemelijk, dat arbeiders, die een zijdig het werk neerleggen, weder in den steun zonden worden opgenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1