No. 192 Zaterdag 18 Mei 1929 43e Jaargaog Dagblad voor de Provincie Zeeland ■pinksterdagen ïEES i JE 1 3 2E 2 E Igor al 1* UESIHUI KEES HELDER Belgisch Geld HElRIKSE&Co's BANK-BOES EERSTE BLAD. BOHEMIA HET ADRES. A. C. VAN DER REST, Buitenland. VERLOVINGSRINGEN Belangrijkste Nieuws. Binnenland V. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. PINKSTERFEEST EN PINKSTERGEEST. Verband stoffen Bandages Verpleging sa rti kei en Instrumenten Ziekenmeubelen zijn de Fotografische Ateliers den geheelen dag geopend. CJoosse, St Adriaanstr., Goes. tegen voordeelige koersen bij voor KAMPHOFTIN en SOLASILVER Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.0r Prijs der AdvertentiSn: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 c» Bij abonnement belangrijke korting. Maandag 2en Pinksterdag zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Do uitstorting des Heiligen Geest es is geweest een feit van machtige beteekenis. Nog na de opstanding van den Heere Jezus begrepen de discipelen zoo weinig van Zijne zending, dat zij vroegen: Heere, zult Gij in dezen tijd aan Israël het ko ninkrijk weder oprichten? Ook Ibij hen was er nog de aardsche Messias-verwachting. Zij hoopten nog steeds dat straks Jezus zou opstaan om Israëlg vijanden te verstrooien en zijne ha ters te verdrijven gelijk rook verdreven wordt. En als dan Jezus onmiddellijk daarop verklaart dat zij, de discipelen, Zijne ge tuigen zullen zijn, dan klinkt dat onver klaarbaar en schijnt dat onmogelijk. Hoe zullen nu deze discipelen, eenvou dige en in vele opzichten zwakke men- schen, met zoo weinig inzicht in de dingen die het Koninkrijk Gods aangaan, als ge tuigen, als gezanten van Jezus optreden? Wat moet daarvan terecht komen? Waren ze niet allen in de ure des ge- vaars gevlucht? En had niet de moedigste onder hen, een Petrus, toen het er op aan kwam, zijn Heiland driemaal verloochend? En moesten zij nu als Zijne getuigen op treden niet alleen in Jeruzalem, maar tot aan de einden der aarde? Dat scheen onmogelijk en de discipelen zelf zullen geleefd hebben onder den in druk, dat ze aan deze opdrachjt nooit zou den kunnen voldoen. Maar dat werd alles anders, toen zij op den dag van het Pinksterfeest vervuld werden met den Heiligen Geest. Toen was plots alle vrees geweken. De discipelen trokken zich niet meer terug in een huis met gesloten deuren vanwege de vreeze der Joden, maar openlijk, ten aan- hoore van heel het volk spraken zij van de groote werken Gods. Zij konden niet meer zwijgen. Ze stoor den zich niet aan het oordeel van de me nigte. Zij spraken met vrijmoedigheid van den verheerlijkten Heiland en toen hen door de Oversten des volks werd aange zegd dat ze niet meer in den naam van Jezus Christus zouden spreken, heette het: wij kunnen niet nalaten te spreken hetgeen wij gezien en gehoord hebben. Door de kracht van den Heiligen Geest werd alle vrees overwonnen en met gloed en overtuiging predikten zij Jezus Chris tus, en vermaanden zij een ieder om zich voor Hem te buigen en Hem te dienen en te gehoorzamen. Wij vieren weer het, Pinksterfeest. Maar is er nu ook hij ons als bij de dis cipelen de Pinkstergeest? Ook tot ons komt nog altijd de eisch om van Jezus te getuigen, met woord en daad. Te getuigen in dien zin, dat we brengen de blijde boodschap de3 heils, maar ook in dien zin, dat we alles sullen brengen onder de heerschappij van Hem, wien ge geven is alle macht in hemel en op aarde. In ons gezin, in de kerk, de school, maar ook in het leven van staat en maat schappij. Daarom kunnen we geen genoegen ne men met een school, waar men misschien o zoo verdraagzaam is, maar waar geen plaats is voor Jezus. En dat geldt ook van het maatschappe lijk leven. Er is in onze samenleving nog zoo veel dat vloekt met Gods Woord en wet. Do revolutiegeest heeft zoo machtigen invloed. Bij onze arbeiders die het oor lee- non aan de leer van den klassenstrijd en bij de patroons die voor hunne arbeiders inplaats van ze te zien en te eeren als beelddragers Gods, minder belangstelling hebben en minder zorg dragen, dan voor hun mooie raspaard en hun glansende auto, en die daardoor oorzaak zijn dat het evangelie van den haat in veler harten in gang vindt. Er zijn in het maatschappelijk leven nog zoo schrille tegenstellingen. Naast weelde en overvloed, schrijnende armoede. Het kan er zoo koud zijn, omdat de werking van den Geest des Heeren ontbreekt, om- (ook Hoirtoeopathische) Elastieken Kousen, Buikbanden, Breuk banden en al wat verder noodig is tot herstel en bevordering der ge zondheid, naar Ass. Apotheker Lange Kerkstraat Goes, Telefoon 168 Aparte, wèl verzorgde afdee- iing TOILETARTIKELEN. dat men weigert zich in alle dingen te buigen onder het gezag van Jezus Christus. En in het staatkundig leven is het niet anders. Openlijk wordt hier het vaandel van de revolutie ontrold. De rede wordt gesteld boven bet Woord; de mensch ho ven den Schepper. Och ja, men wil Jezus nog wel erkennen en eeren tot op zekere hoogte, mits men Hem als gelijke kan behandelen. Dan wil men Hem zelfs nog wel gebruiken als pro pagandamiddel. Maar men eert Hem niet als aller vorsten Heer. Ivte-n wenscht zich niet voor Hem te buigen. En nu is het onze taak, evengoed als het de taak was van de discipelen om van Hem te getuigen. Om alles voor Hem op te eischen. Zijn Naam uit te roe pen op1 alle terrein. Maar hoe schieten we daarin tekort I Als van ons geëischt wordt niet meer openlijk te opreken van dezen Naam, dan zijn we zoo licht tot toegeven geneigd. En we hebben daarbij vele vonden gezocht. Het geeft toch ook maar onrust en verdeeldheid. En wat bereikt men er mee! Het gaat toch in het zakenleven en in het po'itieke leven in de eerste plaats om belangen. Bovendien, we worden er toch ook niet beter vanl Want de arbeider die zich voor Jezus buigt zal misschien harder moeten werken en de patroon die het doet, zal misschien zijn arbeiders heel anders moeten beliandelen. Het kost zopveel. En wat bereiken we er dan mee"! Bovendien, wat de politiek betreft, daar aan zijn zulke onaangename kanten. Veel geschreeuw vaak, maar weinig wol. En veelal een zoeken van zichzelf. En zoo wiegen we ons zelf in slaap. M.aar de discipelen zeiden: we kunnen niet laten te spreken hetgeen we geboord en gezien hebben. Omdat ze vervuld waren met den Hei ligen Geest I NOODLANDING VAN DE ZEPPELIN. Het luchtschip bij Touion vlot gedaald. Het zag er gisternamiddag slecht uit voor de Zeppelin. Gisteren in den vóór-avond wgrd ons geseind: „Volgens de laatste berichten drijft het lichtschip „Graf Zeppelin" in Z.-O. richting naar de bergen. Een draad loos bericht van boord meldt, dat het grootste gevaar dreigt". Even later werd uit Lyon gemeld: Dr Eckener heeft aan den comman dant van het luchtvlootsteunpunt Lyon een draadloos telegram gericht van den volgenden inhoud: „Verzoeke het garnizoen van Valence te alarmeeren, opdat het luchtschip daar van Onze vele bekroningen zijn U borg voor de kwaliteit van door ons vervaardigde portretten, terwijl onze prijzen zeer billijk zijn. Zondags gesloten. een noodlanding kan beproeven". Dr Eckener heeft om 3 u. 18 niet ver van Valence een aan een zandzak be vestigde boodschap in de Duitsche taal afgeworpen, die luidde: „Wilt u s.v.p. door het garnizoen van Valence mij de plaats aangeven, die het beste voor een landing van het lucht schip „Graf Zeppelin" geschikt is". (wg.) dr Eckener. Het luchtschip bevond zich, toen het dit bericht afwierp, op een hoogte van 400 meter en had tegen den Noorden wind te kampen. Blijkbaar had het ernstige averij op- geloopen. Om 6 uur 45 werd uit Lyon gemeld, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" naar Avignon dreef en de richting van Istres, dë luchthaven van Marseille scheen in te slaan. Men achtte het echter de vraag, of het daarheen zou kunnen komen. Het luchtschip passeerde het kamp Anchone, waar troepen gereed stonden om bij een landing behulpzaam te zijn. Het Fransche luchtvaart-ministerie deelt mede, dat het om 5 u. 50 aan dr Eckener per radiobèricht de landing van de „Graf Zeppelin" naar keuze in één der beide Fransche luchtschepen bases Orly, of Cuers-Pierrefeu, heeft vrijgelaten. Orly ligt in de Zuidelijke omgeving van Parijs, Cuers-Pierrefeu ongeveer 15 K.M. ten N.O. van Toulon. Eindelijk werd geseind: De „Graf Zeppelin" is om 5 minuten over 9 te Cuers vlot geland, nadat de troepen versterkt waren door arbeiders, die juist van de fabrieken naar huis gin gen. Toen voldoende mannen aanwezig waren, gelukte het, zonder moeite het luchtschip in de hal te brengen, onder leiding van dr Eckener, die van zjjn gondel uit de manschappen de noodige instructies gaf. Nadat het luchtschip in de hal was gebracht, stapten de passagiers uit den gondel. Vóór de aankomst bij Toulon had het luchtschip reeds getracht op het vlieg terrein van Marseille te landen, waar eveneens troepen gereed stonden. Wegens den hevigen wind was daar de landing onmogelijk. Het luchtschip werd steeds opnieuw van de landingplaats weggedre ven. Om te vermijden, dat het naar de open zee zou drijven, liet dr Eckener één der motoren in bedrijf stellen en daar door gelukte het hem koers naar Tou lon te zetten. Kort voor 8 uur verzocht $r Eckener radiotelegrafisch de Fransche regeering vergunning om op het marine-vlieg- veld bij Toulon te mogen landen. De Fransche regeering antwoordde terstond, dat dr Eckener te allen tijde en op iedere plaats, die hem geschikt toe scheen op Fra.nsch gebied kon landen. Er is uit Friedrichshafen reeds een telegram aan de Fransche regeering ge zonden, om .vergunning te vragen voor het invoeren van vijf motoren voor de „Graf Zeppelin" in Frankrijk. Het vliegveld Cuers was vroeger de basis van het verongelukte Frausche luchtschip Dixmuiden; het is dus zeer ge schikt als plaats van oponthoud voor het luchtschip. De Fransche regeering heeft op on bekrompen wijze met alle haar ten dien ste staande middelen hulp geboden. Met groote verslagenheid heeft men in geheel Duitschland de berichten om trent het rampspoedig verloop van de tweede Zeppelinvlucht naar Amerika ge volgd, meldt het Handelsblad. Vooral toen bekend werd, dat het lucht schip het niet langer kon bolwerken tegen den storm, maar met een snel heid van circa 30 K.M. per uur in Ooste lijke richting dreef was de ongerustheid over het lot van de „Graf Zeppelin" en zijn opvarenden algemeen. De avondbladen verschenen met extra edities met de laatste telegrammen, die telkens weer gretig koopers vonden, en de belangstelling van het publiek be gon pas te verflauwen, toen bekend werd, dat het luchtschip veilig en wel op het vliegveld te Toulon, was geland. Het heeft intusschen niet veel gescheeld, of de Zeppelin was verder gedreven, en andermaal boven de Middellandsche zee gekomen. Wat, waar er nog slechts één van de vijf motoren werkte, en het lucht schip dus een speelbal van den wind was geworden, catastrophaJe gevolgen had kunnen hebben. mooie modellen. Zilveren Lepel of Luxe Klokje cadeau. Aanbevelend, 2en Pinksterdag geopend. Een onvoldoende uitgeruste reddings expeditie. Woensdagavond heeft het schip „Hei- men'' Bergen verlaten met de reddingsex- peditie voor de „Italia" aan boord, welke uit 8 Italianen en 10 Noren bestaat. De expeditie staat onder leiding van Albertini. Het eerste doel is Tromsö. Vandaar uit wordt koers gezet naar Spitsbergen en de Poolzee. Volgens een bericht uit Oslo dreigt de expeditie te Tromsö het gevaat, dat de politie de expeditie wegens onvoldoende uitrusting niet zal toestaan te vertrejcken. Reeds bij het vertrek uit Bergen heeft de zeevaart-inspectie den leider der ex peditie ingenieur Albertini, er op gewezen dat de expeditie op een afwezigheid van twee jaar moet rekenen, waarop1 Albertini verklaarde, dat er aan boord van de „Hei- men" geen ruimte is om proviand voor zoo'n langen tijd mee te nemen. De scheepvaart inspectie te Bergen heeft daarop1 die te Tromsö van een en ander op de hoogte gesteld. De expeditie is slechts voor vijf maanden van levensmid delen voorzien. Een nieuwe fabriek van Ford. Met een zilveren spade, die hij onder het werken krom boog, heeft Edsel B. Ford Donderdag de eerste graszode weg gestoken op de plaats te Dagenham, in Essex, waar een nieuwe fabriek van Ford zal verrijzen. De bouwkosten worden op 30 millioen gulden geraamd. De jonge Ford zeide in een toespraakje dat de stichting van de nieuwe fabriek Binnenland. De Tweede Kamer naar huis. Bijzonderheden over de moorden te Breda en Amstelveen. Buitenland. De Zeppelin deed in Frankrijk een nood landing. Een nieuwe Fordfabriek in Engeland. de vriendschappelijke betrekkingen tus- schea Engeland en Amerika zou bevor deren. Wanneer de fabriek te Dagenham over ongeveer twee en een half jaar geopend kan worden, zal zij1 de grootste auto- fabriek in Europa zijn en 15.000 werklie den in dienst nemen. Voor het bouwen van de nieuwe fabriek zijn 2000 tot 3000 man noodig. Korte berichten. In de fabriek van de firma Wegelin en Heibner te Halle is de ketel van een steriliseertoestel biji een belastingpxoef ont ploft. Met een geweldigen knal werd het deksel van den ketel weggeslingerd en sloeg een groot gat in den wand van het gebouw. Onder de brokstukken van het toestel zijin zes arbeiders zwaar gewond vandaan gehaald. Volgens een bericht uit Regensburg is in tal van steden en dorpen in den Boven-Palts een mazelen-epidemie uitge broken. Acht kinderen zijn reeds gestor ven en veje anderen zijn doodziek. Te Bad Nauheim hebben dieven Dinsdagnacht in een hotel sieraden ter waarde van 40.000 mark gestolen. Onder de sieraden bevond zich o.a. een paarlen ketting met briljanten slot, welke alleen reeds ongeveer 30.000 mark heeft gekost. TEL. 256. W. J. VAN DOESELAAR. BHRBRehBI HBHMHBM jif LICHTE MARYLAND BAAI J- CT. 1N PATENTVERPAKKING Nederf. Christen-Vrouwenbond. De Ned. Chr. Vrouwenbond houdt zijn jaarvergadering op 30 Mei te Amster dam. Deze vergadering valt samen met het tienjarig bestaan van den Bond, dat eenigszins feestelijk herdacht wordt. Des morgens om 10 uur wordt geopend met een wijdingsure, waarbij de presidente van den Bond, Mevr. Havelaar van Beeck Galkoen voorgaat. De presidente der ont vangende afdeeling, Mevr. Ringeling-Ver- ho-eff van Amsterdam zal allen welkom heeten, waarna de ochtend voor de af doening der huishoudelijke zaken (voor stellen, verkiezing) bestemd is. De® mid dags wordt een woord van herdenking door mevr. Diepenhorst gesproken. Na afloop hiervan biedt het Gemeente bestuur den leden van den Bond een boottocht aan. De vergadering wordt ge houden in het Gebouw van de A.M.V.J. bij het Leidsche boschje, waar ook lunch en gezamenlijke maaltijd worden gebruikt. Het conflict te Zaandam. Donderdagavond heeft een aantal sta kers getracht, contact te krijgen met de Spakenburgers, die op; het eiland van. de firma Pont gehuisvest zijin. Terwijl de Spa kenburgers reeds in diepe* rust waren, heeft een aantal stalkers met een schuitje van de Havenstraat af getracht het eiland te bereiken en toen zij het dicht genaderd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1