ïïliss Holland DE ZEEDW openbaart het èeheim harer schoonheid! Jul jJL ^Jlt QUOupü Ja rUp-l^-CLM* 1 CMObA^uJi pIMJu fajujï" TWEEDE BLAD. Een hard stuk zeep. dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden ct jiociété Cadum Belte rrederiksptelnM Amsterdam Staten-Generaal. Het huisje aan den zeedijk Uit de Provincie. Kerknieuws, (Wordt rsrvolgd.) Cadum Zeep 25 VAN VRIJDAG 17 MEI 1929. No. 191. i i i ii— JL 1 EERSTE KAMER. Veireohlllemde ontwerpen. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder bespreking en z.h.st. goedgekeurd de wets ontwerpen tot onteigeningvan perceelen, enz. noodig vtfbr aanleg van een rijwiel pad en een voetpad langs den Rjjfcsweg PrimcenhageTholensche veer en voor verflauwing van een bocht van dien weg; en tot overneming van wegsgedeelten in beheer en onderhoud bij1 de gemeenten Krabbendijke en Rilland-Bath en het wa terschap „De Reigersbergsche Polder" in beheer en onderhoud bijl het Rijk. Verder werd na een kort debat goedge keurd bet op 28 Maart 1925 te Brussel tusschen Nederland en België gesloten verdrag betreffende de territoriale rech terlijke bevoegdheid betreffende het fail lissement en betreffende het gezag en de tenuitvoerlegging van rechterlijke beslis singen, van scheidsrechterlijke uitspraken en authentieke akten, alsmede van het bij het verdrag gevoegde additioneel pro tocol. Eveneens werd z.h.s. aangenomen het wetsontwerp hot bet in de gelegenheid stellen van hen, die ingevolge de wet van 30 December 1926 geen visum op hun bewijs van vestiging hebben ontvangen, om alsnog van hun practische bekwaam heid 'te doen blijken. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer ."heeft zich gistel- ren met zeer uiteenloopende onderwerpen bezig gehouden. Nadat eerst, een 20-tal kleinere ontwer pen waren afgedaan kwam aan de orde de conclusie van het verslag der com missie' inzake herstel van gepleegd on recht ten opzichte van de N.V. Exploi tatie Louise-Groeve, Het betreft hier al een oude kwestie. Op 6 April 1922 nam de Kamer een .motie-Dresselhuys aan, luidende: „De Ka mer, van oordeel, dat aan de Louise- groevë overeenkomstig het rapport der Crisis-enquête-commissie een billijke ver goeding moet worden verleend, gaat over tot de orde van den dag". Daar de regeering aan deze motie geen gevolg gaf, wendde de N.V. zich opnieuw tot de Kamer. Op 26 Maart 1924 ver- eenigde de Kamer zich met 57 tegen 22 stemmen met een conclusie van de commissie, „om er bij de Regeering met klem op aan te dringen, dat zij de vraag, of de billijkheid medebrengt, dat aan de N.V. Exploitatie Louise-groeve alsnog een, nabetaling geschiede, en, zoo ja, op welk bedrag die moet worden ge steld, onderwerpe aan arbiters". Dit is geschied, nadat na langdurige onderhandelingen een acte van compro mis was opgemaakt .door den landsad vocaat en de rechtsgeleerde raadslieden van beide partijen. Deze akte heeft den grondslag gevormd voor de arbitrage en als gevolg daarvan is aan de Louise- groeve ongeveer een miJioen uitgekeerd als bil.ijke vergoeding in de geleden scha de. De vraag is nu maar of bij beide par tijen de gedachte heeft voorgezeten, dat de kwestie met de arbitrale uitspraak uit was. De regeering, bij monde van minis ter de Geer, beweert van wel, want an ders zou minister Colijn nooit die akte hebben geteekend. De N.V. heeft gezwegen toen het com promis tot stand kwam, zij heeft het geld getoucheerd, maar kwam later met een nieuw verzoek. In verband met het gebeurde stelde de meerderheid van de commissie voor hierop niet verder in te gaan. Na een vrij scherp debat, waarbij Min. de Geer zich terdege weerde, werd in dezen geest besloten met 44 tegen 32 st. In de avondvergadering, die gepresi deerd werd door den heer Schaper, werd de behandeling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voortgezet. FE tl I L L ETON. door HUGO KINGMANS. 125) o— Het was of het dorp overstroomd werd door touristen, zooveel familieleden kwa men er. De pastorie en de boerderij van Adriaan Blankert kon hen allen lang niet bergen, le meer, daar de familie van notaris Zantinga, die Lies kwam halen, zeer groot was. Maar wat noodl Gast vrijheid kende men op het dorp. Het kostte Adriaan Blankert en den predikant slechts één woord tn de huizen ston den open, om enkele nachten logies te verleenen. Lia was een week geleden gearriveerd om haar intrek te nemen in het haar zoo geliefd huisje van Grootmoeder Blan kert, die geen woorden genoeg vinden kon, om haar dankbaar hart te luchten dat haar God het in het afgeloopen jaar zoo wél had gemaakt. De verhouding met haar dochter was als vroegere jaren. Als de muren van het oude huisje kondon spreken, dan zouden zij verklappen, dat een berouw volle dochter heete tranen had ge Een noodlanding. Gistermid dag half een is het militair vliegtuig 540, 'komende van Soesterberg bij) het doen van eon noodlanding op een stuk •weiland onder de gemeente Zierikzee, over den kop geslagen, zoodat het met de wielen naar boven ligt. De beide inzittenden, de luitenants Grandia era Rombeek, bekwamen geen letsel. Op 24 en 25 Mei a.s. worden door het Landstormkorps Motordiemst afd. Zee land schietoefeningen gehouden te 'sHer togenbosch op de Vuchterheide. Benoemd tot adjunct-referendaris der Posterjjen, Telegrafie en Telefonie schreid aan het hart harer moeder. Maar de muren zwegen. Wat er gesproken werd, heelt niemand geweten. Sindsdien was ruim een jaar verloo- pen. In dien tijd wa3 mevrouw Van Meersma, die een harde levensles had ontvangen, nog tweemaal bij haar moeder geweest, de eerste maal met Lia, de twee de maal alleen. In Utrecht was radicaal gebroken met den uitgebreiden kring van kennissen, waarin men min of meer spottend op merkte, dat de Van Meersma's vroom geworden waren. Als vaak voorkomt, was het oordeel ook nu onjuist. Het bekommerde bet hart van de oude vrouw Blankert juist, dat er bij haar dochter geen hartsvernieuwing had plaats gevonden. Zij keerde niet te rug tot den God, van Wien zij van j ongs - aan had geweten, bewerend, dat het met voor haar was weggelegd. Zoo kon van de Van Meersma's alleen worden gezegd door de vroegere ken nissen, en met recht gezegd, dat Lia „vrooim" geworden was. Het jaar, dat voorbij ging, had haar steeds meer verzekerdheid geschonken. In geen enkel opzicht werd zij, noch door vader, noch door moeder, gehin derd. De architect, die er zich over ver- hougde, dat het nu thuis in den vollen zin van het woord „huiselijk" was, had 1 woord gehouden; hoewel hij persoonlijk de Commiezen der P. en T. A. ter Haar en W. Smelt, werkzaam op het bureel van den Inspecteur der P. T. en T. te Middelburg. Middelburg. Woensdagmiddag hield de Vereen, tot bevordering der belangen van den dienstbaren stand alhier in de socië teit St. Joris haar algemeen» vergadering onder voorzitterschap van den heer E. Berdenis van Berlekom, die oen hartelijk welkomstwoord richtte tot de dienstmeis- ies, die ter vergadering gekomen waren om het hun toegekende diploma era ge schenk wegens trouwen dienst in ont vangst te nemen en ook tot de dames en een patroon, die met de jubileerende dienstboden waren medegekomen. Hierna reikte de voorzitter met een niet de minste behoefte had, te erlangen, wat Lia in geestelijk opricht had verkre gen, stond hij haar alles toe, wat zij meende te moeten doen. Na een speciale catechisatie doorloopen te hebben Jiad zij, natuurlijk was Hans er bij tegenwoordig geweest, in de open bare godsdienstoefening belijdenis van haar geloof afgelegd. En de predikant, volkomen op de hoogte van haar levens geschiedenis, had, in korte woorden, de gemeente er op gewezen, hoe God uit de duisternis trekken 'kan tot Zijn wonder baar licht. Lia .was een schaap van den Goeden Herder geworden. En zij zou, benijdens waardig lotl als predikantsvrouw verder het leven door gaan. Met rassche schreden naderde die dag. Alle voorbereidingen waren getroffen. Me vrouw van Meersma, zich langzaam neer zettend over het verlies van Annie, had er een werkzaam aandeel in genomen, met smart denkond tóch aan die vroe gere voorbereiding, tot een huwelijk, het huwelijk van Annie Eon week vóór den gewichtigen dag, zn had er bepaald op gestaan, was Lia afgereisd naar het dorpje, waar het hu welijk zou worden voltrokken. In den gezamonl ijken familieraad was dat zoo vastgesteld. Allereerst al, omdat er sprake was van een dubbel huwelijk, waarbij Lies uit de pastorie zou trouwen, toepasselijk woord een diploma met ge schenk uit aan: Elisabeth de Koning, sinds 10 jaar in betrekking bij mej. M. Callenfels, Johan na Adriana Valkhoff, 10 jaax bijl me vrouw DelzenneRivière, Sara de Groot, 10 jaar bij: mevr. v. d. HeilSteerakamp, Elisabeth van Iren, 18 jaar in betrekking geweest bij mevr. Ghij'senProos, Jaco- mina Volkers, 10 jaax bij mevr. Louwerse Wisse, Jannetje Geldof de Hamer, 10 jaax in betrekking geweest bjji mej. de Wq.s, Maria Augusta Ujjttendaele, 10 jaar in betrekking geweest bijl mej. S. van Slee, en MagdaJena den Engelsman, 10 jaar bij den heer A. L. Dikkenberg. Mevr. Hi ooi en.Mac Leod was aan de beurt van aftreden als bestuurslid. In haar plaats werd gekozen mevr. A. Port- hein©Polman Kruseman. Mevr. HioolenMac Leod werd geko zen als lid van het Dames-co-mité, dat het bestuur terzijde staat. De voorzitter dankte mevrouw Hioolen voor alles, wat zij gedurende haar be stuurslidmaatschap' voor de vereeniging gedaan heeft. Middelburg. Voor de op Woensdag a.s. te houden raadsvergadering zijn o.a. de volgende stukken ingekomen: Het verslag van het Gymnasium over 1928, waaruit hlijikt, dat de nieuwe cur sus is begonnen met 68 leerlingen, w.o. 16 meisjes en 1 toehoorder. Het reeds gepubliceerde verslag der Ambachtsschool. Het verslag van de commissie tot we ring van schoolverzuim, waaruit blijkt, dat 57 gevallen werden behandeld en wel van school A 9, C 10, J 6, K 17, R.K. school 14 en school Singelstraat 1. Een adres van den Nederl. Bond van Gemeente-ambtenaren, waarin verzocht wordt vergoeding voor reis- en verblijf kosten toe te kennen voor het deelnemen aan de adviesclubs, die de Bond orga niseert met het doel te komen tot betere, nauwkeuriger en doelmatiger, uniforme uitvoering van wettelijke voorschriften op een bepaald onderdeed van het gebied der gemeente-administratie, den burger lijken stand inbegrepen. Een verzoek van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland .om erken ning van de akte van bekwaamheid als agent van politie door den bond ingesteld en aan den cursus voor het verkrijgen van die akte van bekwaamheid subsidie te verteenen. Ten slotte een mededeeling van B. en W., dat gebleken is, dat mej. C. H. Koers, in 1916 benoemd tot apothekeres der Godshuizen, onder de pensioenwetten 1913 en 1922 valt en haar jaarwedde daarom alsnog door den raad moet wor den vastgesteld. B. en W. stellen daarom voor deze te bepalen op ingaande 1 Aug. 1916 op f2000; 1 Jan. 1919 f2900, 1 Jan. 1921 f3600, 1 Jan. 1923 £4800 en vanaf 1 Oct. 1923 f 4800f 6000, met dien verstande, dat de wedde op 1 Jan. 1925 f5000 groot is en telkens na 2 jaar met f200 wordt verhoogd. Souburg. Bevolking le helft Mei '29. GevestigdJ. v. d. Endt en gezin, Rit themschestr. B 406, van Serooskerke; Mej. L. de Visser, Ritthemschae str. B 413, Koudekerke; mej. C. J. Adriaansen, Vlis- isingsoheweg B 322, Middelburg; A. Sturm, Schroeweg A 207, Middelburg; J. Dingemanse en gezin, N. Vliss. weg C 1791, Rotterdam; mej. J. Cyvat, Landweg G 37, Koudekerke; P. Cijso.uw en gezin, Vliss.str. B 281, Westkapelle, mej. L. D. de Koster, v. Teijlingenstr. B 243, Bors- sele; J. G. Veis en gezin, Kanaalstr. A 58 J, Utrecht; A. Rijnbergen, de Deckerstr. E 26, Utrecht; M. de Jong, Burchtstraat E 66, IJsedmonde; mej. Vuifc geb. Vogelen zang, de Jongstr. E 66, IJselmonde; C. A. v. Maldegem en gezin, Vliss.str. B 215, Middelburg; A. v. Slufóls, Noordstr. A 10. Ritthem; mej. A. Sturm, Kanaalstr. A 61, Middelburg; A. C. v. Eijkeren, Ab. Zand weg A 262, 's Hoerenhoek; mej. J. Wal haven!—Job se, Kanaalstr. B 142, Vlissin- Sen; mej. E. Dingemanse, Vliss. weg B 20, Koudekerk; P. Dingemanse, Vliss.weg B 326, Koudekerke; miej. M. Sinke, Abeel- sche weg C 229, Biggekerke; Vertrokken: -J. v. d. Broeke, Abeel- scho .weg C 282, naar St. Laurens; mej. J. E. Jacobse, Abeelsche weg C 229, Kou dekerke; S. Stroo, Schroeweg A 207, maar ook, omdat de Van Meersma's liever niet zagen, dat in hun huis de huwe lijksverbintenis zou plaats grijpen, daar dan oude wonden zouden worden open gereten. Het kwam Lia, die bij de beraadsla gingen ,ten deele mondeling, ten deele schriftelijk gevoerd, haar stem niet had laten Jiooren ,in het gevlei. Niets begeerde zij meer dan met Hans te huwen in 't dorpje, waar zjj God had gevonden, Die Zijn eeniggeboren Zoon ook vóór haar zonden had doen lijden, aan het vloekhout des kruises. Dóór, waar zij had gevonden den vrede, die alle verstand te hoven gaat, dóór wilde zij, dat de plechtigheid zou worden voltrok ken. En met Hans was de stille veelzeg gende afspraak gemaakt, dat hij haar aan den morgen van den gewichtigen dag zou halen uit het huisje aan den zee dijk, het huisje van Grootmoeder, die volstandig had geweigerd, dat Marie en Alex haar verder geldelijk steunden en ook had geweigerd, haar huisje te ver laten" om op het dorp te gaan wonen. Zoo was Lia alleen afgereisd, daar vader en moedor pas zouden arriveeren aan den vóóravond. Hans, die opzette lijk zijn vacantie tot dezen nazomer had verlaat, was reeds met Lies in do pas torie, terwijl de notaris over eenige dagen Maarveen verlaten zou, teneinde met Lies GrijpskerkejJ. Wondergem, Abeelsche weg 0 231, Grijpskerke; K. A. H. de Best en gezin, v. Tumhoutstr. E 20, Rotterdam; wed. B. Strijd-Moerman, Keijzersbaan, A 58n, Vlissingen; mej. E. Mol, Tuindorp C 76 b, Baarland, mej. M. v. Vlaanderen, Ritthemsche straat B 413, Koudekerke, P. v. d. Maas, Braamstr., B 107, Apel doorn- P. de Meijer en gezin, Kanaalstr. B 7, Koudekerke; A. de Feijter en gezin, Kanaalstr. A 85, Koudekerke. De alhier gehouden collecte voor alleenstaande blinden te Wolfhescn hooft opgebracht de som van f 54.37Vs. De aanbeveling voor gemeente-ont vanger luidt: 1. J. I. de Keijzer, 2. J Vader, 3. C. J. Toebes. Wolfaartsdijk. Woensdagavond hield het Dep. van de Maatsch. tot Nut van 'I Algemeen een vergadering. Tot eerste secretaris werd gekozen dhr M. G. de Vee, in plaats van dhr J. L. de Bel, die wegens vertrek uit de gemeente ophield lid ta zijn. - (I Mededeeling werd gedaan, dat de com missie van toezicht op de Nuts paar ban'li alle bescheiden had nagezien en in orde had bevonden. Verder werd medegedeeld dat er in het afgeloopen jaar een winst was gemaakt van f923.33, welk bedrag na aftrek van salaris kalssier zal gestort worden in het reservefonds. Verder werd besloten om de leden van het spaarbank- bestuur met het oog op de steeds drukker wordende werkzaamheden een presentie geld toe te 'kennen, en wel de voorzit ter f 100, andere leden elk f 50 en de kassier een verhooging van f50 (vorige salaris 'kassier f200, er zijn 4 leden van het bankbestuur). Een en ander zalelk jaar in de voorjaarsvergadering -opnieuw worden geregeld. Nlsse. In de Woensdagavond gehouden raadsvergadering waren afwezig met ken nisgeving de leden Mol en Daalman. Het heffingspercentage voor gemeentelijke in komstenbelasting werd na verkregen in lichtingen bepaald op- 2.8 pet. tegen een vorig jaar 3 pet. Aan J. v. 't Westeinde werd o-p zijtn verzoek een bijdrage ad f24 verleend in de kosten van schoolbe zoek zjjner kinderen in de R.K. school te Kwadendamme. Een reclame van Job Vermue inzake hondenbelasting werd aan gehouden. Besloten werd voor de- wegen tijine steenslag (maat 5 tot 20 m.M.) aan te schaffen, en een gedeelte van den Zuidweg te teren. Algem. Syn. Comm. der Nederl. H e r v. Kerk. Op voorstel van den president wordt besloten, f 100 ter beschikking te stel len voor de nieuwe kerk der Evangelische Gemeente te Athene. Evenzoo f 350 voor the ologische studenten aan de Universiteit te Wieenen. Een deel van de opbrengst van, het Fonds voor de Kerken in Littauen zal wor den gezonden aan de Gereformeerde Kerk in Littauen, welke haar zetel heeft te Birzay. De heer Mr Cost Budde heeft gerapporteerd ovdr het herziene reglement op het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstrak tementen, hetwelk door de algemeene Synode van 1928 aan de commissie was teruggezonden met verzoek, de opmerkingen der Synode te overwegen. Besloten wordt aan de Synode te berichten, dat overweging van de bezwaren, welke zijn aangevoerd, heeft geleid tot terug neming van het concept. Ingekomen is het bericht, dat het provin ciaal kerkbestuur van Noord-Holland goed keuring heeft verleend op het besluit, waarbij in de gemeente Sloterdjjk een tweede predi kantsplaats is gevestigd. Voorts is een vijfde predikantsplaats te Schevenirugen gevestigd en een tweede te Rijswijk (Z. H.), terwijl de Waalsohe commissie de derde predikantsplaatB te Rotterdam heeft opgeheven. De Martha-stichting te Alfen aan den Rijn zal weer aan de algemeene synode worden voorgedragen voor bestendiging van haar ves tiging als gestiohtsgerneente, aangezien do ter mijn van 1.0 jaren op 25 Juli .1929 ten ednde loopt. Jhr Mr A. F. de Savornin Lohman te Haar lem', die ale lid van den pensioenraad moet aftreden, zal ter horbenoeming worden voor. gedragen, Het verslag van dien- raad over 1928 zal bij' de algemeene synode worden overge bracht. t als zijn vrouw terug te keeron, nadat een reisje zou zijn gemaakt door Duitsch- land. Hans en Lia, was bepaald, zouden eenige weken het Beiersche 'Hoogwoud opzoeken, dezelfde streek waar zij met haar moeder had vertoefd, toen 'het schokkende bericht omtrent Annie hen bereikte. Tenslotte was nog vastgesteld, om den rouw der familie Van Meersma, dat van bepaald feestbetoon heel geen sprake ^ou zijn. Het geheel zou een zeer eenvoudig karakter dragen. Dus was Lia gearriveerd aan den zee dijk, verwelkomd door Grootmoeder op een wijze, die meer dan hartelijk was. En in 'die week had zij met Hans al de bekende plekjes nog eens opgezocht. Zij hadden gewandeld langs den zeedijk, waar de frissche wind om 'him gelaat speelde. Zij waren gefietst naar de uit spanningsplaats en hadden gedwaald door de bosschen ,waar zij elkaar voor het leven hadden trouw gezworen. En zij hadden gezeten op de studeerkamer van den ouden dominé Meinema, waar hij haar had ingeleid in de waarheid Gods en waar JHans natuurlijk was Lia volkomen op de hoogte advies had gevraagd in de ernstige zaak, die toon zijn hart beroerde. 1,1 l _i J

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5