No. 191 Vrijdag 17 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland s Belgisch Geld EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Verbandstoffen Bandages Verpleging sa rtikelen Instrumenten Ziekenmeubelen A. C. VAN DER REST, Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bïi D irecteur-Hoofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.0.' Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. De heerschappij van het recht. Onder de vele beschuldigingen die de A.-R. partij naar het hoofd worden ge slingerd en waarmee getracht wordt de kiezers van haar afkeerig te maken is ook deze, dat zij zou zijn een militaristische partij, een partij die den oorlog mint en die afkeerig is van maatregelen, 'die het ideaal „vrede door recht" kunnen ver werkelijken. Wanneer we aannemen dat 'bij deze be schuldigers niet de bedoeling voorzit op zettelijk een verkeerde voorstelling van zaken te geven, dan moet worden gecon stateerd dat zij die zoo spreken met het. doen en laten der A.-R. partij' al buiten gewoon slecht op de 'hoogte zijn. Wie eenigszins meeleeft weet toch, en wie anderen wil voorlichten moet 'het weten, dat de A.-R. partij in tegenstel ling b.v. met de S.D.A.P. van alles wat naar militarisme zweemt volstrekt afkee rig is en dat niet de heerschappij van het geweld, maar de heerschappij van het recht haar ideaal is. Ditblijkt uit het optreden van hare voormannen. Niet eens, maar herhaaldelijk heeft met name Prof. An erna in de Eerste Kamer een krachtig pleidooi geleverd voor de zegepraal van het recht ook in het leven der volkeren. En bekend is, dat Prof. Rut gers te Genève in dezelfde richting heeft gearbeid. Maar het blijkt ook uit bet A.-R. pro gram van actie voor de stembus van 1929, waarin o. m. gevraagd wordt: „Krachtige medewerking aan alle maat regelen, die de heerschappij van 'het recht in het leven der volkeren helpen bevorde ren en mitsdien bijdragen tot 'beteugeling van den oorlog, zoomede aan de pogingen ondernemen om te geraken tot gelijktijdige en' wederzijdsc'he vermindering van bewa pening". Als Anti-revolutionairen gelooven wij niet dat de mensch in staat is, den oorlog voorgoed uit te bannen, om de eenvoudige reden dat we rekening houden met de droeve werkelijkheid, dat het in deze be deeling niet gelukken zal den wortel van den oorlog, de zonde, uit te roeien. Maar daaruit volgt niet dat we niet gaarne zouden willen meewerken om zoo. mogelijk ook op dit gebied de doorwerking van de zonde te stuiten en het oorlogs gevaar te verminderen. Vandaar dat in ons program gevraagd wordt om krachtige medewerking aan alle maatregelen die de heerschappij van het recht kunnen bevorderen. Dus geen passieve medewerking, geen lijdzaam toezien en afwachten van wat er op dit gebied gedaan wordt, maar actieve medewerking, voorop gaan, mee de leiding nemen. Of zooals het in de toelichting 'heet: „Meedoen, goed meedoen, onbeschroomd meedoen aan alles wat ihet recht in het leven der volkeren kan helpen bevorde ren". I 1 i En als men dan toch doorgaat met name van Socialistische zijde de voorstelling te wekken alsof niet 'het recht maar geweld het ideaal is waarnaar de A.-R. partij streeft? Welnu, dan is men zooals gezegd óf niet op de hoogte óf men stelt de zaken opzet telijk verkeerd voor. Maar in elk geval is men er vierkant naast. DE VREESELUKE RAMP TE ULEVEL A NDt Reende 125 docrfen. Het aantal slachtoffers van de ont- ploffimgsramp in het ziekenhuis in Cleve land stijgt steeds. Naar alle waarschijnlijkheid is de ex plosie ontstaan door de gassen, welke bij het verbranden van de Röntgen-films zijin .vrijgekomen. Bij het begin van den brand werden, direct alle brandvrijle deu ren gesloten, hetgeen ten gevolge had, dat de ontsnappende gassen een grooteren druk te overwinnen hadden, waardoor de ontploffing des te heviger mioest zijin. Het is een mengsel van jodium en broom- dampen, die in werking verwant zijn aan phosigeengas. Het gifgas zet zijn moordende werking voort en net aantal dooden bedraagt reeds 125. De giftige uitwasemingen werken ver der op het bloed der slachtoffers en ieder uur komen nieuwe sterfgevallen voor. Onvoorspoedige reis van de Zeppelin. De tocht van de Graf Zeppelin naar Amerika is plotseling afgebroken, daar de motoren onregelmatig functioneerden. On der deze omstandigheden werd het on raadzaam geacht den tocht voort te zet ten. Dr Eckener heeft, in overleg met de passagiers besloten naar Friedrichshafen terug te keeren en den tocht eerst na opheffing van de storing te hervatten. Een bericht van gisteravond om 19.20 verzonden, ter hoogte van Garthagena, zegt: Het 'luchtschip bevindt zich reeds op den terugtocht. Het besluit van dr Ecke ner valt zeer te prijzen, hoewel het hem na den tot nu toe zoo snel en voorspoe dig verloopen tocht een zekere overwin ning gekost mok hebben. De oorzaak is een storing aan de mo toren. Ongeveer op 700 K.M. afstands van Gibraltar werd bij één van de stuur- boordmotoren een breuk aan den krukas geconstateerd, wat te wijten is aan een fout in het materiaal. De .passagiers hebben het bericht van de onwelkome onderbreking rustig opge nomen, daar alles aan boord in de groot ste orde verliep. Er is ook geen reden tot teleurstelling. Zoodra de noodige re paraties zijd verricht kan men opnieuw op reis gaan. Verwoestende branden In Polen. Het in het Oostelijk grensgebied gele gen stadje Iwie, is volkomen uitgebrand. 250 huizen werden een prooi der1 vlammen, meer dan 500 gezinnen zijn dakloos. De schade bedraagt meer dan 3 millioen zloty. Een achteloos weggeworpen luci fer heeft den brand veroorzaakt. In Westelijk Congno-Polen is in het stadje Koozen een verwoestende brand uitgebroken, waardoor 8 huizen van twee verdiepingen vernietigd zijin.. In de' stad heerschte tijdens den brand een vreese- lijlke paniek. Het blusschings werk werd door de heen weer-rennende menigte ernstig belemmerd. Talrijke menschen lie pen zware brandwonden op. Roovers aan het werk. Volgens berichten uit Boekarest zijn Woensdagavond de autobussen, die het verkeer tusschen Kisjinef en Hanzesti on derhouden, door sterke benden roovers aangevallen en geheel geplunderd. Een reiziger is door de bandieten gedood. De bussen pn de motoren werden geheel vernield. De gendarmerie kreeg hulp van boeren, doch eerst gistermorgen vroeg ontdekte men aan den rand van een bosch de itaoversbenden. Het bleek, dat de benden naar militairen trant waren georganiseerd en van machinegeweren voorzien. Het kwam Tot een gevecht met de ban dieten, waarbij de gendarmierie-coimman- -dant ernstig gewond werd. Eén gendarme en twee boeren werden gedood. De bandieten konden zich onder dek king van hun machinegeweren zonder verlies terugtrekken. Borms op hef verkiezingspad. Er verloopt bijna geen dag zonder dat zich op kiesvergaderingen, waar Borms het woord voert, incidenten voordoen, schrijft de „Telegr.". In den regel is Borms dan ook vergezeld van een sterke lijfwacht van zijn paxtij'genooten, terwijl steeds de gendarmes worden gemobiliseerd, waar Borms zich als verkiezingspropagandist vertoont. Te Dieghem en te Thielt, te Edeghem bij Antwerpen en in andere ge meenten kwam het tot ernstige relletjes. Daar reeds menigmaal ds ruiten werden ingeworpen in lokalen, waar Borms het woord heeft gevoerd, ondervindt de front- partij moeilijkheden bij het huren van. za len in de verschillende dorpen. Verscherpte toestand in Britsch-lndië. In Bombay is het ondanks het verloo pen van de katoenstaking wederom tot botsingen gekomen. Talrijke stakers schoolden samen. Daar volksverzamelingen van meer dan vijf per sonen verboden zijn, moest een sterke in- fanteriemacht Engelsehe troepen naar de bedreigde punten worden gezonden, waar bij des middags de politie en de menigte handgemeen raakten. De toestand wordt zeer gespannen ge acht. Echte Noorsche democratie! Een staaltje van echte Noorsche demo cratie is, zoo meldt de Msb., dat eenige jonge dames en beeren van Oslo op de idee gekomen zijn om een jeugdbal te organi- seeren ter eere van den kroonprins, die spoedig met zijn bruid van de huwelijks reis zal terugkeeren. De jonge prins en prinses hebben hun tegenwoordigheid toegezegd I Ieder, die twintig kronen betaalt, rijk of arm, kan er aan meedoen en wie het eer ste komt, maalt het eerst. Er zal aan het bal een souper verbonden worden; wie zich het eerst meldt, kan zijn tafeltje zelf uitzoeken. Men rekent op een ?es a achthonderd gasten in het hotel Bristol! De leiding zal geheel en al aan de jeugd zijn toevertrouwd? Kan dat? Ja, in Noorwegen kan dat! De jeugd is er uiterlijk meer gedisciplineerd dan el ders en dat is te wijten aan de sport en de eigenschap van den Noor om netjes voor den dag te komen. Maar alles heeft grenzen en opdat deze niet zullen overschreden worden, heeft het comité eenvoudig bevolen, dat ieder zich met het officieele tevreden moet stellen Men krijgt niet meer dan op het menu staat. Er zal buiten de officieele gerechten en wijnen en de ieder toebedeelde porties niets extra's te krijgen zijn. Maar is het niet leuk,dat de jeugd der stad een avondje organiseert en het ko ningshuis op zijn feest uitnoodigt en dat dezen er komen, ongedwongen te midden hunner gelijken? Zulke volksuitingen en eraan beant woordende vorstenbetuigingen houden volk en vorstenhuis aan mekaar. Weer aardschokkejïi jn DulfechTand. De aardschokken, die Woensdagmor gen, zooals gemeld, op verschillende plaatsen van het Vogtland geconstateerd zijn, hebben zich herhaald. Zoo werden te Neukirch eenige schokken waargeno men, waarvan er enkele vrij krachtig waren. Ook te Klingenthal zijn weer aard schokken geconstateerd. Te Asch waren de schokken Woens dagavond tusschen halftien en elf uur zoo hevig, dat een deel der bevolking zijn woningen verliet. Ook te Falkenstein. werd een .aardbe ving waargenomen. Men had den indruk, alsof in het inwendige der aarde een hevige ontploffing plaats had. Korte berichten. Uit Triest wordt gemeld, dat aldaar een hevig onweer heeft gewoed,- gepaard gaande met lievige hagelbuien. Aan den oogst is groote schade aangericht. Nabij Capo d'Istria werd een persoon gedood en werden .vier personen gewond. De schade wordt op 150.000 lire geraamd. Boven het vliegveld van Northolt (Eng.) is een militair vliegtuig neerge stort. De bestuurder is gedood. Een handelsvliegtuig is bij Shepper- ton (Eng.) bij een proefvlucht gevallen. Beide inzittenden werden gedood. De toestand van den landbouw. Op een vraag van den heer Lovink heeft de minister van binnenlandsche za ken 'en landbouw geantwoord: De vraag, wanneer het verslag van de Staatscommissie, ingesteld bij' Kon. besluit van 1.5 Dec. 1927 nr 34, aan welke is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den minder goeden toestand van den landbouw en de moge lijkheid hierin verbetering te brengen, kan worden tegemoetgezien, kan niet met ze kerheid worden beantwoord in verband met het navolgende: Voor het vormen van een oordeel over den tegenwoordigen toestand van den •landbouw is noodig een vergelijking met vroegere toestanden. Conclusies daarom trent kunnen eerst worden genomen, na dat volledig betrouwbare gegevens als vergelijkingsmateriaal zijn verzameld. Het verzamelen en verwerken van zulke ge gevens is uiteraard een veelomvattende arbeid, die geruimen tijd vergt. (ook Horrioeopathisahe) Elastieken Kousen, Buikbanden, Breuk banden en al wat verder noodig is tot herstel en bevordering der ge zondheid, naar Ass. Apotheker Lange Kerkstraat Goes, Telefoon 168 Aparte, wèl verzorgde afdee- ling TOILETARTIKELEN. De Staatscommissie heeft dezen arbeid verdeeld over drie subcommissies, waar van de eerste zich wijdt aan de uitkom sten van bepaalde landbouwgebieden ty- peerende bedrijven, de tweede aan het zoeken van een objectieve norm' voor het inkomen van den landbouwer, mede in vergelijking tot dat van andere plattelands- bebouwers, de derde de bestudeering van den loop der index-cijlfers op' zich heeft genomen. Deze informatorische arbeid is door de subcommissies thanis nagenoeg geheel vol bracht. De grootte voortvarendheid, waarvan de hierboven aangegeven stand van werk zaamheden getuigt, zal ongetwijfeld ook bij den verderen arbeid der Staatscom missie worden betracht, zoodat veilig mag worden aangenomen, -dat de commissie haar taak zal volbrengen in den kortst mogelijken tijd, welke met den 'omvang en de belangrijkheid van haar opdracht is (Overeen te brengen. De Christen Democratische Partij. De Chr. Dem. Partiji heeft besloten bij de a.s. Kamerverkiezingen geen candida- ten te stellen. Het besluit berust op de volgende overwegingen le dat de evenredige vertegenwoordi ging, geconstrueerd op de wijlze als thans bij de Kieswet omsöhreven, de Volksver tegenwoordiging al meer verlaagt, tot een machts-instituut in handen van een klei ne groep leiders van de groote partijen, „2e dat deze dictatuur de belangstelling voor den politieken beginselstrijd bij ons volk steeds meer doet afnemen, en in de Tweede Kamer, blijkens de officieele stemlijsten, leidt tot 'n geregelde afwezig heid van 25 h 30 procent harer leden, zelfs bij de behandeling van voor ons volk meest belangrijke Wetsontwerpen. „dat de kerkelijke, protestante partijen haar veeljarige, onwaarachtige bestrijding der Christelijke Democratie steeds feller voortzetten, daarbij steun zoekend en vin dend in een ten deze onbehoorlijk en seotarisch optreden van Predikanten en andere kerkelijke ambtsdragers, zoomede van hijna de geheele Christelijke Pers, „dat onder deze omstandigheden, bij een kiesdeeler van circa 30.000 stemmen, het -verkrijgen van een Kamerzetel haar, als niet kerkelijke, Christelijk Democrati sche Partij voorshands onmogelijk is ge maakt." Verblindend licht op Rijwielen. De Minister van Justitie vestigt er in het algemeen Politieblad de aandacht van de ambtenaren van politie op, dat het noodig is, scherp toe te zien op het voeren van verblindend licht op rij wielen. Vele rijwielen zijn thans voorzien van electrische verlichting. Tegen een goede verlichting lean geen bezwaar bestaan, mits de lantaarn op het rijwiel zóó is geplaatst, dat door beschijning van het vóórliggende weggedeelte ook inderdaad het nuttig effect van het licht voor den berijder van het rijwiel wordt verkregen. Een zuiver verticaal of in eenigszins opwaartsche richting gestelde electrische rijwiellantaam mist niet alleen dat nuttig effect, doch veroorzaakt tevens, daar zij Binnenland. Moorden te Amstelveen en Breda. De opbrengst der rijksmiddelen. De winkelsluiting te Goes. Buitenland. Weer aardschokken in Duitschland. De Zeppelin keert terug. De vreeselijke ramp te Cleveland. met haar bewegelijk licht tegenkomende weggebruikers kan verblinden, gevaar voor de veiligheid van het verkeer op den weg. Waar vele wielrijders zich blijkbaar nog niet bewust zijn van het gevaar, dat aan een onoordeelkundig opstellen hun ner jlantaarns is verbonden, zal eerst door veelvuldig waarschuwen en wijzen op het gevaar, moeten worden gepoogd, bedoeld euvel tegen te gaan. Blijkt, dat waarschuwingen niet vol doende helpen, dan zal opmaken van proces-verbaal niet achterwege kunnen blijven. f De staking biji de Zuiderzee Werken'. Omtrent de staking der grondwerkers op de „Oude Zeug" bij Wieringen, om vattende 90 arbeiders, meldt de „Tel." dat naar aanleiding der gehouden con ferentie tusschen dien Raad van Beheer en den Bondsafgevaaxdigde, de arbeiders weer naar hun werk terugkeeren. Zij zul len vooreerst op de oude voorwaarden het werk hervatten. Latere onderhande lingen zullen uitmaken of loonsverhoo- ging en betere verlofsregeling zullen worden toegekend. De staking kan dus als geëindigd worden beschouwd. De Kamerverkiezingen. Gemeld wordt, dat in eenige plaatsen, o.a. 'te Maastricht en te Groningen, door de stembureaux bezwaar is gemaakt bij de indiening van de candidaten der Com munistische Partij Holland tegen het aan vaarden van drie op deze lijst voor komende namen. Het betreft de candida ten, Darsono, Moeso en Alimin, van wie geen voornamen waren opgegeven. Deze Indonesiërs, van wie twee te Moskou verblijven, hebben echter geen voorna men. Het hoofdstembureau in Den Haag zal last geven, de candidaten te aan vaarden. De Koningin-Moeder. Naar gemeld wordt, zal Maandag 10 Juni in de Nieuwe Kerk te Amsterdam een 'prachtige gedachtenisviering plaats hebben ter herdenking van het 50-jarige Nederlanderschap van de Koningin-Moe der. Dinsdag 11 Juni zal een gala-con cert 'in het, Concertgebouw worden ge geven. De Rijksmiddelen. De opbrengst van de Rijksmiddelen over de maand April was belangrijk la ger 'dan die over dezelfde maand van het vorige jaar. Werd toen in totaal ontvangen f 42.415.846, thans liep de op brengst terug tot f 40.127.733. Over de eerste 4 maanden van dit jaar werd ontvangen f 161.269.46 of ruim een half millioen minder, dan in het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Uit een vergelijking tusschen April '29 en 'April '28 blijkt, dat de inkomstenbe lasting ruim 1 millioen achterbleef bij het vorige jaar, evenals de accijns op gedistilleerd en die op suiker. De succes sie-rechten altijd een zeer wisselvallige bron van inkomsten, waren zelfs ruim 2 millioen lager. Hiertegenover staat ech ter dat de vermogensbelasting iets meer opbracht en dat ook de rechten op den invoer hooger waren. Ook de accijns op geslacht en op bier en tabak gaf een hoogere opbrengst dan het vorige jaar, terwijl de registratie rechten zelfs ruim U/a millioen hooger waren dan het vorige jaar. Over de eer ste 4 maanden van dit jaar gaven deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1