DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Staten-Generaal. Uit de Provincie. Het huisje aan den zeedijk FEUILLETON VAN DONDERDAG 16 MEI 1929. No. 190. Paddestoelen. Ge'ijk vroeger, schieten, ook thans weer allerlei „partijen" uit den grond. Als paddestoelen. Als regeJ kan men wel aannemen, dat deze acties uitgaan van een enkelen per soon, die voor zich een Kamerzetel be geert te bemachtigen. Zoo thans' weer „het Federatief Ver bond", dat gelijk vroetger de „Amuse- monts-partij" den heer Henri ter Hall in de Kamer hoopt te brengen. En daarnaast „het Verbond van Natio nalisten", dat den heer Dr Vandermijle een Kamerzetel wil bezorgen. Veel om het lijf hebben deze partijtjes uitteraard niet. De twee genoemde zullen vermoedelijk een beetje afbreuk doen aan den" toch al niet krach tigen Vrij heidsbond. Meer niet. De programs dezer dwergpartijtjas hebben steeds dit gemeen, dat ze een paar puntjes op den voorgrond brengen, die voor enkele kleine groepen van personen van belang zijn. Maar wat moeten de op zulke lijsten gekozenen aaJnvangen, wanneer de groote quaesties van den dag aan de orde ko men? Zij willen niet aan partij-politiek doen. Goed. Maarze moeten tenslotte toch partij kiezen I Wie op hen stemt, weet niet hoe zij zullen stemmen. Wellicht recht tegen de principieele overtuiging hunner kiezers in 1 Terwijl voor de speciale belangetjes, om welke te behartigen men ze koos, van deze eenlingen in de Kamer hoegenaamd geen kracht uitgaat. Maar er zijn kiezers, die nooit wijzer worden. En naar het schijnt, zegt het „Centrum", waaraan wij dit stukje ontkenen, zijn er ook gekozenen, die met dit euvel be hept zijn. tweede kamer. De zaak Vrijman, De lezers weten toch wat met de zaak Vrijman bedoeld wordt? De heer Vrijman oneervol ontslagen Rijksbouwmeester heeft indertijd in ver band met de Leidsche malversaties meer dan een jaar in voorloopige hechtenis doorgebracht, terwijl hij aansprakelijk werd gesteld voor ten behoeve van den Staat gesloten leeningen. Deze straf was tot op zekere hoogte verdiend. Maar daar hij zichzelf niet heeft ver rijkt, maar alleen comptabele voorschrif ten werden overtreden, was de alge- meene indruk, dat deze ambtenaar wel wat hard was aangepakt. Meer dan eens heeft hij dan ook al getracht eerherstel te verkrijgen. Een po gen, dat gisteren toen een verzoekschrift dienaangaande in de Kamer aan de orde kwam. tot op zekere hoogte met succes werd bekroond. De parlementaire verslaggever van „De Maasbode" vertelt hieromtrent o.m.: De vraag, waar het over ging, was nu of de heer Vrijman schuld droeg voor het systeem, waarvan hjj het slachtoffer ge worden is. In een schitterend pleidooi heeft gisteren de heer Merchant aange toond, dat dit niet het geval was. Hij1 is als jong ambtenaar gekomen in een tak van dienst, waar steeds geld gebruikt werd yoor en in 's lands belang maar waarvoor niet altijd credieten aanwezig waren. Gedurende 35 jaren heeft hij daar op de meest eervolle wijze gediend. Zoo hoog stond hij aangeschreven, dat hjj bij de centraliseering van de bouwdiens ten in 1923 als de aangewezen man beschouwd werd om Rijksbouwmeester te worden. Kort daarna viel hij als slacht offer. Het was het stelsel van Jhr de Stuers, die als hoofd van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen aan het de partement van Binnenlandsche Zaken deed wat hem goed dacht en dat van zijn ondergeschikten ook eischte, de fi nancieels zaken kwamen wel terecht. Als deze onkreukbare edelman, met zijn sterk gevoel voor recht nog ge leefd had, dan zou den heer Vrijman nooit al dat leed overkomen zijn. Niet de amb tenaar als zoodanig zou dan verantwoor delijk zijn gesteld, maar de regeering zou de verantwoordelijkheid voor zich hebben moeten opeischen, ook al zegt Minister de Geer, dat noch de tegenwoor dige, noch vroegere regeeringen van dit systeem geweten hebben, slechts één man de heer Visser van het departement van Onderwijs, heeft dat destijds voor de rechtbank erkend door zijn verklaring, dat de methode van werken, door middel van gefingeerde declaraties reeds lang bij het departement gewoonte was. Mi nister de Geer zegt alleen, daar niets van te weten, maar in een van zijn nota's merkt hij op: „Aangenomen, dat ook vroeger soortgelijke practijben zijn voor gekomen, dan had hij (de heer Vrijman) wel verre van die praktijken na te vol gen en nog uit te breiden, onverwijld toen hij op zijn verantwoordelijken post werd gesteld, zijn Minister behooren te waarschuwen en een eind moeten maken aan datgene, wat hij als ongeoorloofd en ontoelaatbaar moest kunnen onder scheiden. Nu hij dit niet deed, en integen deel in deze richting steeds verder ging, droeg hij hiervoor de volle verantwoorde lijkheid". Dit is niet geheel juist, want voor den heer Vrijman was het een praktijk, waar in hij was opgegroeid en indien hij zich er als ondergeschikte nooit tegen verzet had, kon toch niet verwacht worden, dat hij het wel zou doen als chef. Voor hem, die, zooals heden sprekers van alle rich ting getuigden, een man was van zeld zame eerlijkheid, bestond daar ook geen aanleiding toe. Hij was en is nog, gelijk de heer Beumer opmerkte, een honora bel man. Wanneer hij destijds direct, evenals zijn twee ondergeschikten, toen van de zijde van het departement van Financiën be zwaar werd gemaakt tegen de gevolgde praktijk, ontslag had aangevraagd, zou hij dat zeker eervol hebben gekregen. Thans ontbreekt hem dat praedicaat eer vol nog en het is begrijpelijk, dat de meerderheid van de commissie voorstel de hem dit alsnog te geven, als een soort genoegdoening voor het leed door hem geleden. Minister de Geer wenschte dit niet en zal het den heer Vrijman ook na de uitspraak van de Kamer, die in groote meerderheid .voor de conclusie stemde, vermoedelijk niet geven. Den heer Vrijman deert dat niet, want de uitspraak van de Kamer moet hem van voldoende waarde zijn. Wat het overige aangaat zal de regee ring thans alles doen om den heer Vrij man te helpen. De verschillende schul den door hem gemaakt ten bate van den Staat zullen worden betaald en ook 'zal de regeering zorg dragen voor het we- duwenpensioen. Zjjn eigen pensioen is gewaarborgd, maar dat van zijn echtge- noote niet meer, omdat de premie niet betaald is. De minister is bereid over de laatste vijf jaren die premie te be1- talen, als de heer Vrijman daarom vraagt. Een voor het Nederlandsche volk zeer onaangename zaak is daarmede uit de wereld. Verder werd "gisteren de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de regeling van het Armbestuur tot een goed einde gebracht .(vandaag eindstem ming), terwijl verder o.m. het wetsont werp tot wijziging van de nieuwe wet op de Naamlooze Vennootschappen werd aangenomen. Men weet, dat door dit wetsvoorstel de verplichting tot publicatie der .jaar stukken wordt opgeheven, voor de N.V. die minder dan 50.000 gld. aandeelen aan toonder hebben uitstaan, geen schuld brieven in omloop hebben gebracht en niet worden genoteerd. Bovendien geeft dit ontworp bepaalde voorschriften voor de openbaar te maken jaarstukken. Daar het voorl. verslag niet onver deeld gunstig was werd hierover nog een warm debat verwacht. Het ontwerp werd echter zonder be spreking en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Minister Donner is nu eenmaal een geluksvogel. 'Te Zierikzee is een afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond opgericht. Goes. Tot tijdelijk opzichter bij de ge meentewerken alhier is benoemd de heer B. J. van Ootegihem te Breskens; tot dage- lijksch opzichter aan den Zuidvlietpolder te Wolfaartsdijk voor de uitvoering van betonwerken de heer P. W. van Beveren te Veere, beiden leerling van den Cursus voor Waterbouwkundig Opzichter alhier. Gisteravond hield de Gereformeerde Mannenvereeniging „Calvijn" haar laatste vergadering in deze campagne. Door dhr K. Verheule werd een inleiding geleverd over „Een onverstandig koning", n.l. Ré- habeam, aan de hand van 2 Kronieken 10, 11 en 12. Van den Bondssecretaris werd bevesti ging ontvangen, dat -de vereeniging als lid is ingeschreven. Besloten werd een afgevaardigde te zen den naar de jaarvergadering der zuster vereniging te Kruiningen en naar den Bondsdag te Utrecht. De nieuwe rooster werd vastgesteld en zal den leden binnenkort worden toege zonden. Vliesingen. Gisterenavond hield de Ver eeniging voor Beroepskeuze alhier in het Concertgebouw haar 2e jaarvergadering. De voorzitter, de heier J. Butler, heette de aanwezigen welkom, en zeide, dat het op zijn plaats is een eenigszins optimis tisch geluid te doen hooren. Als wij vergelijken het bezoek, dat op andere plaatsen aan het Bureau voor Beroeps keuze plaats heeft, dan maken wij geen slecht figuur. Ons Bureau werd in 1928 bezocht door 33 personen, dat waarlijk een gunstig resultaat mdg heeten. Ia Mid delburg, bedroeg dit getal slechts 11. Alle aangesloten vereenigingen bleven ons Bureau trouw, evenzoo ook de parti culiere leden. Spreker brengt een woord van dank aan .allen, die tot het welslagen van het werk hebben medegewerkt, o.a. door het geregeld zitting houden. Een bijzonder woord van dank brengt spreker aan den schoolarts, dr Smitt, voor zijn groote bereidwilligheid om zjjn krachten aan het Bureau te geven. Evenzoo werd dank gebracht aan den directeur van de gemeentelijke Arbeids beurs, den heer W. de Wolf, waarmede de vereeniging op aangename wijze sa menwerkt, en die, indien mogelijk, zijn medewerking tot plaatsing van die in aanmerking komen verleent. De penningmeester, de heer J. Marijs, gaf een overzicht van den financiëelen toestand der vereeniging. Uit dit ver slag bleek, dat de inkomsten, met het vorig batig saldo ad 169.191/2, bedroegen f 2I4.941/2, de uitgaven waren f 113.24, zoodat het batig saldo bedraagt een be drag van f 101.701/2. Hierna bracht de le secretaris, de heer A. Schout, het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen: In 1928 worden, evenals in 1927, op den 2en en 4en Dinsdag van elke maand zittingen gehouden. Om beurten hebben zich de bestuursleden voor het grootste deel beschikbaar gesteld om zitting te houden. De commissies voor adviezen bleven vrijwel onveranderd. Het aantal particuliere leden bleef vrijwel onveran derd. Als vereenigingen traden toe de R.-K. Transportarbeidersbond en de R. K. Metaalbewerkersbond. In 1928 hebben zich op de zittingen 33 personen aange meld. Het bestuur wijst er op, dat zel den 'gevolg wordt gegeven aan het ver zoek om nader te melden, of men het advies heeft opgevolgd en of men succes heeft gehad enz. Daarom zou het wen- schelijk zjjn iemand met nazorg te kunnen belasten. Het bestuur hoopt op stijgende belang stelling voor het werk cjer vereeniging, niet alleen door meerdere aanvragen tot adviezen ,maar ook door toename van het aantal leden. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de beeron door HUGO KINGMANS. 124) —0 Den volgenden dag moesten Adriaan Blankert en zij'ri vrouw weer vertrekken In het drukke van het seizoen kon hij geen dag langer weg dan strikt nood zakelijk was. Alvorens hij vertrok, had Lia's moe der onder vier oogen een onderhoud met haar broer. Wat er precies besproken werd, werd niemand gewaar. Alleen aan den avond van dien dag, op de gezamen lijke slaapkamer, begon Mevrouw van Meersma er met haar echtgenoot over, die dien dag, om zich te verzetten, aan het werk was gegaan. „Alex", vroeg zij, „heb je er bezwaar tegen, dat ik het met moeder weer goed maak? 'kHeb de laatste weken maar geen vrede. En nu het met Adriaan weer m orde is, mag niet langer worden ge wacht,," ,,'kHeb niet bet minste bezwaar, dat weet je wel. 'kHeb een dergetyke ver houding nooit noodig gevonden. Alleen: wordt je als zjj en als Lia?" „Dat is niet meer voor mij weggelegd", zeide zij. „Daarvoor is er te veel ge beurd." Er klonk niettemin in haar woorden een schreeuwend heimwee, wat hij niet opmerken kon, omdat hjj de portée er van toch niet begrepen zou hebben. „Dan is het goed", zeide hij. „Lia moet het zelf weten. Zij schijnt ©r ge lukkig mee te zijn en ik vind Hans een. patente jonge man, eerlijk is eerlijk. Maar als jij zou worden, als Lia, dan bleef ik zoo eenzaam. Deze slag treft ons toch al zoo diep. Ik kan je niet zeggen, hoe ik er onder lijd, terwijl, dat weet je, Lia toch meer mjjn lieveling is dan Annie was." „O, Alex, praat er niet van. Ik ben oogenschij'nlijk. rustiger geworden. Maar diep in mij blijft branden de beschuldi ging, dat ik Annie heb opgeofferd! Alleen door mij is het zoover gekomen, 'k Heb zóó diep gezondigd, dat er geen verge ving voor is." „Dat beweer ik niet, dat jij alleen de schuldige bent, Wjj1 allen hebben schuld, behalve Lia, die verleden jaar verstan diger word, al heeft zij het nu weer to ver gedreven. Maar enfin, het is niet anders. Als ik mü was blijven verzetten, ik zie het nu helder in, was zij' den weg van Annie opgegaan. Het is beter, zooals het nu is. Maar wat wilde je, Marie? Aan je moeder schrijven? Me dunkt, je kondt er over een paar weken beter heengaan." „Ik wilde eerst schrijven, Alex, om dan verder te zien." „Best. Je gaat je gang maar." De oude dominé Meinema zou alleen kunnen vertellen, maar hij doet het niet 1 hoe in het kleine „huisje aan den zee dijk", de oude betiteling van Lia bleef in stand, het dankgebed van een moeder omhoog steeg, toen eenige dagen na de begrafenis uit Utrecht een berouwvolle brief kwam, nadat haar zoon de oude vrouw er al op had voorbereid. „God is een Hoorder des gebeds", zei de Vrouw Blankert, do smalle, beonigo handen vouwend. „Mijn dochter keert weer- Langs een weg, dien God alleen heeft be paald en dien niemand van ons zou kunnen uitdenken. Ik zegen het oogen- blik, dat Hij Lia in hot hart; gaf, naar hier te komen." Drie weken later reed Adriaan. Blan kert, weer naar de boot, ditmaal niet, om Lia to' hall*. maar zijn zustor, die man en kind in Utrecht had gelaten, om alleen met haar moeder te kunnen zijn. H. C. V. Sorel en J. Marijs, herkozen. De heeren J. de Meij en J. van der Peijl die eveneens aan de beurt van aftreding waren, konden zich niet meer herkies baar stellen. In hun plaats werden ge kozen de heeren C. W. Castel en C. van der Graaf. Door een der aanwezigen werd nog gevraagd of het Vhssingsch Studiefonds niet ten dienste van het Bureau kan wor den aangewend. De -yoorzitter wees er op, dat het Studiefonds nog maar in een beginsta dium verkeert. Souburg. De agenda voor den ge meenteraad van Vrijdag bevat de volgende punten 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek tot drooglegging kermis en volks feesten. 4. Verzoek om eervol ontslag door den heer A. Cornelissen als onder wijzer openb. lagere school. 5. Veror dening ontslag gehuwde onderwijzeressen en ontslag wegens- 65-jarigen leeftijd. 6. Benoeming onderwijzeres openb. lagere school. 7. Voorstel tot overname grond van D. J. de Visser voor aanleg van straat. 8. Vaststelling uitkeeringen aan bijz. scholen. 9. Wijziging verordening op het gebruik van het gemeentelijk slachthuis. 10. a. Verzoek om eervol ontslag door den heer A. Marijs als ge meente-ontvanger. b. Bepaling zekerheids stelling Gemeentei-ontvanger. c. Benoe ming gemeente-ontvanger. 11. Vaststelling percentage gemeentelijke inkomstenbelas ting. 12 Benoeming lid hoofdstembureau en plaatsverv. lid stembureau, stembu reau I. 13. 'Pensioengrondslag gemeente secretaris. Koudekerke. Bevolking van 115 Mei. Ingekomen: P. P. Geers, wijk E no. 109 uit Middelburg; P. Leegwater met gezin, wijk E no. 174 uit Sittard; Mej. W. Wattel, wijk A no. 38 uit Oostkapelle; C. Hack met gezin, wijk D no. 192 uit Middelburg; J. de "Witte, wijk A no. 33i uit Oostkapelle; Mej. P. Wisse, wijk G no. 46 uit St. Laurens; Mej. E. J. Jacobse, wijk A no. 188 uit O. en W. Souburg; Mej. M. J. de Boo van Uijen, wijk A no. 85 uit Middelburg; Mr. P. Loeff met gezin, wijk A no. 48 uit Mid delburg; Mej. K. E. Harms, wijk A no. 48 uit Middelburg; Mej. J. P de Voogd, wijk E no. 125 uit Middelburg; G. Verira'ge, wijk C no. 53 uit Middelburg; J. Larij met ge zin, wijk E no. 162 uit Loenen a. d. Vecht; P. Dekker met gezin, wijk G no. 20 uit Aagtekerke; Mej. M. van Vlaanderen, wijk B no. 100, uit O. en W. Souburg; G. Ge- schiere met gezin, wijk D no. 188, uit Big- gekerke; A. P. Leijnse, wijk E no. 201 uit Ritthem; W. K. Meulmeester met gezin, wijk E no. 178 uit Oostkapelle; L. Polak met gezin, wijk D no. 56m uit Middelburg; J. L. Agelink van Rentergem met gezin, wijk D no. 56c uit Middelburg; A. Brak man, wijk D no. 56c uit Middelburg: Mej. M. M. Adriaansen, wijk E no. 143 uit Gent. Vertrokken: A. Tissink, van wijk G no. 46 naar St. Laurens; J. Geschiere, van wijk B no. 26 naar Ritthem; Mej. L. de Visser, van wijk C no. 21 naar 0. en W. Souburg; Mej. S. P. Roelse, van wijk A no. 37 naar Middelburg; A. Simpelaar, van wijk B no. 61 naar Biggekerke; Mej. J. van Vlaanderen, van wijk C no. 57 naar Oostkapelle; Mej. J. Cijvat, van wijk B no. 137 naar O. en W. Souburg; L. de Priester met gezin, van wijk G no. 33 naar Apel doorn; Mej. M. J. Sohriar, van wijk E no. 8 naar 's-Gravenhage; N. Holthuijzen, van wijk E no. 40 naar Den Helder; Mej. M. M. Hondius, van wijk D no. 40 naar Taroena Sangir (N. O. I.); P. Sturm, van wijk C no. 53 naar Middelburg; Mej. E. Dinge- manse, van wijk B no. 126 naar O. en W. Souburg; P. Dingemanse, van wijk B no. 146 naar 0. en W. Souburg. Aagtekerke. De ten bdhoeve der T.B.C.- hestrijding gehouden Emmabloemcollecte heeft opgebracht f23. Nleuwdorp. Woensdagavond ongeveer hallf acht werd de brandweer alhier op geroepen, voor een brand bij van N. m den Zuid-Kraaijertpolder. Een stroo- klamp stond te branden. De spuit be hoefde geen dienst te doen. Met emmers water werd het vuur door de brandgas ten gebluscht. Gelukkig dat de brand spoedig ontdekt was, daar in de dichte nabijheid nog twee stroohoopen stonden. Oorzaak onbekend. Tholen. Ingelanden van het waterschap Lia was niet meer naar het dorp terug gekeerd. Zij oordeelde het verstandiger, thuis te blijven, waar zij de steun van moeder kon zijn, met wie zij menig ge sprek had, dat den architect slechts ma tig zou bevallen hebben. Daarbij kwam, dat de vacantie van Hans spoedig op een eind liep, zoodat hij, met Lies, weer naar Maarveen ging, om geregeld elke week één dag te Utrecht te vertoeven. Zoo kwam mevrouw Van Meersma al leen naar het 'dorp, dat zij den rug had toegekeerd. Zij kwam met een gebro ken hart en een verslagen geest. Haar broer, toch al geen man van veel woorden, sprak heel weinig op den tocht naar den zeedijk. Hjj begreep, welk een moeilijken weg zijn zuster had te gaan en hoe zij overmeesterd moest zijn door baar gevoel, allereerst al, ornaat zij tal van bekende plekjes passeerde, zooda,t de tijd van vroeger onweerstaanbaar op drong; maar bovendien, omdat zij straks zich, vol berouw, aan de voeten van haar moeder had to worpen. Bles volgde precies den weg, dien_ hij altijd ging, als het beest op het huisje aanstevende. De boer behoefde bot paard niet te mennen. Hij wist den draai on stond eigener beweging stil. Maar tot verbazing van het stomme dier, zette de Vrije Polders onder Tholen, hebben be sloten, een gedeelte van den zeedijk te voorzien van een betonmuur volgens het systeem De Muralt, waarvan de kosten zijn geraamd op ongeveer f 40.000. Stukken voor eten Gemeenteraad van Middelburg* Reeds in 1927 wezen B. en W. op de wenschelijkheid het vermenigvuldi- gingscgfer 'der plaatselijke di recte belasting naar bet inkomen zoo laat mogelijk vast te stellen, Ook thans zijn zij bijzonderen dank verschul digd aan de welwillende medewerking van den betrokken inspecteur der belas tingen, waardoor die late vaststelling we derom kan geschieden. B. en W. stellen voor liet cijfer voor 1929'30 te bepa len op 1.2. Zij merken op, dat voor 1928'29 dö multiplicator 1.325 beliep, terwijl toen noig een praelevement ad f 19.500 op het batig saldo 1927 moest worden toegepast om daartoe te komen, terwijl dat nu achterwege blijft. Zij ma ken van een en ander met ingenomenheid melding, waar ten vorigen jare bij het onderhavige punt een verontrustende stem in den raad werd gehoord, die meende een verhooging van den multiplicator 1929—'30 tegenover 1928'29 te moeten voorspellen. Juist uitgerekend zou noodig zijn een multiplicator van 1.2076. Waar B. en W. echter een redelijke toeneming van het belastbaar inkomen meenen te mogen ver wachten (vol bedrijf der N.V. The Vitrite Works, enz.) wenschen zij een multipli cator van 1.2 voor te stellen. De com missie van financiën vereenigt zich hier mede. Ter versterking van het electrisch net zal de 70 K.V.A. transformator, ge plaatst in de zuil van den Helm, behooren te worden vervangen do' r een van 100 K.V.A. en .is onderbrenging in een huisje noodzakelijk. Daarvoor stellen B. en W. voor een huisje aan te bouwen tegen 'tin den Helm aanwezige brandspuithuisje. De bouw van het nieuwe huisje met de bgbehoorende .werken wordt geraamd op f 2600, terwijl voor electrische uitrusting f 800 en voor kabelwerk f 1100 zal noodig zijn, aldus in totaal f4500. B. en W. stellen voor een crediet tot dat bedrag te verleenen en daarin door geldleening te voorzien, onder opmerking, dat de in den Helm vrijkomende transformatorzuil nog wel elders in de gemeente is te gebruiken en -dat de doorgang in den Helm ook na de "Voorgenomen aanbouw nog alleszins voldoende blijft voor het verkeer. Voor verbouw en uitbrei ding der school aan den Wal is door het bestuur der R.K. school f 13000 ver zocht en voior nieuwe meubelen f 700. Maar echter met de situatie ter plaatse, het nieuw te bouwen schoiollokaal op "de eerste verdieping komt te liggen, wordt de benedenverdieping ingericht als waschhuis voor het Voogdijgesticht en een kelder. Waar nóch het waschhuis, nóch de kel der deel zullen uitmaken van de school als zoodanig, is door B. en W„ in over leg met het schoolbestuur, de kostenra ming, 'betrekking hebbende op het school lokaal, teruggebracht tot f8400. De over rige kosten zullen door het schoolbe stuur zelve moeten worden gedragen. De raming voor de schoolmeubelen ad f 700, hoewel naar de meening van B. en W. vrij hoog, wenschen zfji voorloopig te hand haven. Zij stellen daarom voor f9100 te verstrekken. De meerderheid van B. en W. stelt voor aan de commissie voor verbetering" van. den weg West ka, pell e—M i d- d 01 b u r g een bijdrage in eens van f 6000 te verleenen. 'Niet zoo zeer weegt bij haar de omstandigheid, dat de beoog de verbeteringen voor een bloeiend deel van Walcheren, waarvan de gemeente het centrum uitmaakt, van buitengewoon belang zijn, doch meer in hot "bijzonder dat een der voorname toegangswegen tot de stad in aanmerkelijk betere conditie zal komen 'te verkooren, hetgeen onmis kenbaar ook aan Middelburg zal ten goe de komen, ook al is dat voordeel niet direct op geld waardeerbaar. De min derheid vindt, dat het hier eon aange legenheid betreft, mot welke de gemeente niets t,e maken heeft en dat zij zeker niet geheel onverplicht dezen last op zich moet nemen, te meer, waar zij zich reeds belangrijke uitgaven getroost voor een de baas het weer aan, om dan het paard te dwingen, met het rijtuig te wenden, zoodat de kop van het beest wees in de richting van het dorp. Adriaan Blankert had er zijn goede bedoelingen mede. „Stap uit, Marie", zeide hij. „Moeder doet de deur al opert. Je koffer zet ik hier maar bij het hek. Ik moet direct weer terug." Hij keek strak vóór zich, sprong in het rijtuig en reed haastig weg. Adriaan Blankert, de schijnbaar ruwo boer, vond, dat moeder en dochter heel alleen moesten zijn. Het was een gewijde stonde HOOFDSTUK XVI. Met rassche schreden naderde, het was ruim een jaar later, de dag, die voor drie families gewichtig was. En met groote belangstelling volgde het gansche dorp, de kerlcsrhe en. do niet-kerkscho menschen do gebeurtenis sen, voorzoover die naar builgn zicht baar worden. Zooi ets was dan ook nog nooit voor gekomen in do pastorie, dat op één dag een zoon en een dochter van. den predi kant in het huwoljjk tradon 1 i (Waa&i vwrvolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5