No. 190 Donderdag 16 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HEHDRIKSE Co s BAHK-BOES Belgisch Geld EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Binnenland D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.0r Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Eein zonderlinge historie. De liberalen in Zeeland, schijnen met hun candidatenlijst voor de Tweede Kaj mer niet gelukkig te zijn, ofer is bij; de liberale pers iets niet in orde. J Een paar weken geleden hebben wij melding gemaakt van de hardhandige afj straffing die Jhr de Muralt, No. 2 op, bedoelde van het liberale „Vaderland" in ontvangst had te nemen. En thans acht „De liberale W e g J wijzer" 'zich geroepen het volgende neer te schrijven (enkele .passages hebben wij, onderstreept.) „Het is niet dan met zekere tegenzin, dat we eenige aandacht schenken aan en vragen voor het optreden van een der liberale Eerste Kamerleden, den heer De Muralt, in de debatten over de Indische begrooting en de wijziging der Indische staatsinrichting. Ook vroeger reeds hebben we ons eens genoopt gevoeld ons volstrekt los te maken van en alle geestverwant schap te loochenen met dezen afgevaardigde, toen hij zekere be schouwingen over Indische aangelegen heden had gehouden. Het gaat niet aan, en het is ook niet noodig, dit telkens te doen, maar op, sommige oogenblikken achten we het vol strekt noodzakelijk. Zoo thans. Iemand, die verklaart behoefte te ge voelen aan de verklaring er prijs op te stellen in de koloniale politiek conser vatief, zelfs reactionair te zijn; die ten duidelijkste blijk geeft niet het minste of geringste vertrouwen te stellen in de geestelijke evolutie, welke zich natuur lijk ook in Indië voltrekt; die van de teerheid der dingen, waarover het hier in de laatste instantie gaat, geen flauwe notie blijkt te hebben zoo iemand staat, naar ons inzicht, vierkant te genover liberale Staatkunde en volkomen vreemd tegenover vrijzinnige gezindheid. In dit opzicht kon de heer De Muralt nog heel wat leeren van den R.-K. sena tor Prof. Steger. Wij kunnen ons met den heer De Muralt onmogelijk geest-ver want gevoelen, en werpen bij voorbaat zoover mogelijk van ons weg de opmerking, of zelfs de gedachte, dat hij in zijn Eer- ste-Kamer-rede zou hebben ver tolkt het libeiale gevoelen. Het lijkt er in de verste verte niet naar! Het is ons intusSchen een groote teleurstelling geweest, dat geen onzer overige. Eerste Kamerleden zich geroepen heeft gevoeld andere beschou wingen te doen hooren. We zouden ons tot deze opmerkingen reeds verplicht gevoelen uit overweging van eenvoudige eerlijkheid. Te sterker dringt deze Verplichting, nu in het Kameroverzicht van „De Maas bode" van den heer De Muralt gespro ken wordt als van den „als toekom stig leider van den Vrijheidsbond gedood verfde senator" welk „gerucht" ook in andere kringen verspreiding gevonden heeft. Het Is ons bekend, dat in verant woordelijke kringen van de liberale partij niemand daaraan denkt of ook maar wenscht te denken. Het schijnt evenwel, dat er zijn, die er wel aan denken. Iedereen mag nu echter wel weten, dat de veronderstelling van den Kamer- overzichtschrijver van „De Maasbode" in ieder opzicht allen grond mist. Verwe zenlijking van de daarin tot uitdrukking gekomen gedachte is absoluut buitenge sloten." Dat is nogal geen kleinigheid. Alle geestverwantschap wordt met de zen Senator, No. 2 op de Zeeuwsche lijst, geloochend. Hij wordt geacht vierkant tegenover de liberale staatkunde te staan en vreemd tegenover vrijzinnige gezindheid. Het is een vernietigend vonnis. En toch een vooraanstaande plaats op de- liberale candidatenlijst in Zeeland! Terecht zegt „Het Centrum": „Hoe zit het nu? Weet deze Liberale Wegwijzer den weg niet? Of is de Vrijheidsbond niet meer wegwijs? In elk geval: 'n mooie Vrijheidsbond - sche candidaat!" Inderdaad een zonderlinge historie. ONTPLOFFING EN BRAND IN EEN ZIEKENHUIS TE CLEVELAND. 91 dooden. Gistermiddag had een geweldige ont ploffing plaats in de bewaarplaats van chemische producten van een ziekenhuis te Cleveland in Ohio, gevolgd door een hevigen brand. Tot dusver zijn 91 doo den geborgen. Een even groot aantal per sonen werd gewond ,Er bevonden zich op het oogenblik van den brand 30C patiënten in het ziekenhuis. Tal van hen werden onder de puinhoopen bedolven. Verscheidene werden door het geweld der ontploffing uit hun bedden wegge slingerd. Het reddingswerk ging met ont zaggelijke moeilijkheden gepaard, daar telkens nieuwe ontploffingen volgden. De patiënten, die zich op de hoogere ver diepingen bevonden, konden door de brandweer worden gered. Maar de zieken die zich gelijkvloers bevonden, werden bijna allen gedood of gewond. Talrijke brandweerlui en patiënten werden door de giftige gassen bedwelmd. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat de ontploffingen plaats gehad hebben in het souterrain, waar zich een voorraad rad'iographische films bevond. Verschil lende reservoirs met zuurstof ontploften ten gevolge van de geweldige hitte van den brand. Ten gevolge van de ontploffing ontwikkelde zich uit de films in dichte wolken een hromiumgas, dat de slijm vliezen van mond, neus en longen der slachtoffers verbrandde en bloedingen veroorzaakte uit oogen, neus en mond, Dringende oproepen zijn gericht naar alle plaatsen in den staat Ohio om alle be schikbare tubes zuurstof te verkrijgen, omdat dit het eenige tegengif is. Commulnisfische agitatie. De politie te Weenen heeft opnieuw een organisatie van Hongaarsche com munisten ontdekt, die met Moskou en vooral met Bela Kun .in verbinding stonden. De organisatie ging zeer voorzichtig te werk, o.a. werden steeds schuilnamen gebruikt. Een relatie met het sovjet-gei- zantschap of de handelsvertegenwoordi ging te Weenen kon ook ditmaal niet bewezen worden. Tot nu toe zijn vier personen voor- loopig door de politie achter slot en grendel gezet. Onder hen bevindt zich ook de leider van het bureau voor de communistische propaganda in Hongarije te Weenen, een der gevaarlijkste leden der communistische .partij. Deze heeft in dertijd een belangrijke rol gespeeld bij de communistische onlusten in midden Duitschland. Zijn verbindingen met Mos kou liepen over Berlijn. Hem was de organisatie der commu nistische propaganda in Hongarije opge dragen. Te Moskou zal binnenkort een ver gadering van communistische leiders plaats hebben, die zich uitsluitend met de revolutie in Hongarije zal bezig hou den. De centrale commissie te Moskou hechtte er de grootste waarde aan, dat de agenten van Bela Kun, die zich in het geheim in Hongarije ophouden, per soonlijk rapport over den stand der com munistische propaganda in Hongarije zul len uitbrengen. De gearresteerden had den opdracht ,ora den weg voor de reis van deze agenten van Hongarije naar Moskou gereed te maken, Mexico droog? President Portes Gil heeft zijn voorne men aangekondigd om eventueel een ver bodsbepaling voor te stellen voor het gebruik van alle alcoholhoudende dran ken, met uitzondering van wijn en bier, die alleen aan volwassen personen van het mannelijk geslacht zouden mogen worden geschonken. Er is een nationale anti-alcohol-oommissie, onder voorzitter schap van den minister voor openbare gezondheid benoemd, die 20 dezer haar werkzaamheden in Mexico gaat beginnen. Koiniing George verlaat Bog nor. Na drie maanden voor zijn herstel aan zee te hebben doorgebracht te Bognor, is de Engelsche koning George gisteren naar Windsor Castle vertrokken. Op 9 Februari van dit jaar werd de koning per ambulance-auto naar Bognor ver voerd. Hij kon toen nauwelijks de hand opheffen om het pubhek, dat hem op wachtte, te begroeten. Thans wandelde de koning in gezelschap van de koningin bij zijn vertrek tusschen de juichende menigte menschen en had het uiterlijk van een volkomen hersteld man. Op zijn tocht van Bognor naar Wind sor is de koning overal hartelijk toege juicht. In elke stad en elk dorp ston den de bewoners hem op te wachten om hem te verwelkomen. Volgens den wensch van deb, koning reed de chauf feur in elk dorp langzaam en Z. M- boog en glimlachte en nam zijn hoed af in antwoord op1 de toejuichingen van zijn dorpelingen. De koning was zichtbaar bewogen door de blijken van belangstelling en vreugde om zijn herstel. De tocht is den Koning goed bekomen Hij' heeft geen teekenen van vermoeid heid getoond. De koning en de koningin zullen on geveer 81/2 week rustig op Windsor blijven. Het Suiker-vraagstuk. De deskundigen op het 'gebied der beet wortelcultuur, die de laatste dagen te Ge- nève vergaderd hebben met een delegatie van het Economisch Comité en twee leden van het Internationaal Landbouwinstituut te Rome, hébben voornamelijk gewezen op den invloed, dien de suikercrisis kan uit oefenen op den landbouw der voornaamste landen van Europa. Zij stelden het twee ledig belang van de beetwortelcultuur in het licht. In de eerste plaats verschaft deze cultuur een 'bestaan aan tallooze landbou wers; verder speelt zij een belangrijke rol bij den wisselbouw en hij de veeteelt. Aan gezien de heetwortelcultuur thans niet grooter is dan voor den oorlog, kan zij volgens de deskundigen niet verantwoor delijk gesteld worden voor 'de wereldcrisis die de suikerindustrie thans doormaakt. Zij gelooven daarom niet dat maatregelen tot beperking der beetwortelproductie thans mogelijk en wenschelijk zouden zijn. Hoewel in Europa de grootste vooruitgang is bereikt wat betreft heit verbruik van suiker, zijn de beetwortelproducenten toch bereid zoo veel mogelijk mede te werken aan een actie die de uitbreiding van bet verbruik van suiker, in welken vorm ook, beoogt. Geen actie zal evenwel met kans op succes georganiseerd kunnen worden, indien niet een nauwe samenwerking tot stand komt tusschen de producenten van beetwortelen en de suikerindustrie. Sommige deskundigen waren bereid hun medewerking te verleenen aan een actie die ten doel zal hebben, in afwachting van het oogenblik waarop de toeneming van bet wereldverbruik de opneming van de normale productie-overschotten mogelijk zal hebben gemaakt, den toestand der sui kerindustrie te verbeteren door do contin- genteering der uit te voeren hoeveelheden van die landen, wier suikerproductie de binnenlandscbe behoefte te boven gaat. Eenige deskundigen hebben min of meer gunstige adviezen gegeven over de vervan ging van de beetwortelcultuur door andere gewassen. Alle deskundigen waren van meening, dat 'de uitbreiding van 'den aanplant van rietsuiker een groot gevaar vormt voor de beetwortelproductie. Sommige deskundi gen vonden, dat de protectionistische maatregelen, die sommige landen ten be hoeve van de beetwortelcultuur genomen hebben, nog gevaarlijker zijn. De verla ging van den suikeraccijns werd algemeen aangeprezen. Een der deskundigen meende dat deze verlaging gepaard moest gaan met vermindering der douanerechten. De reis van de Zeppelin naar Amerika. Gistermorgen werden op de werf te Friedrichshaven weer drie jongelui ont dekt, die als verstekelingen de reis wilden meemaken. Twee hunner hadden den vo- rigen dag het luchtschip bezichtigd en zich 's avonds in de loods laten opsluiten, ter wijl de derde 's nachts over de omheining geklommen was. Een van hen, een jonge Hollander, G. T. Kuyser, die eenige dagen geleden uit Amsterdam overgekomen was, had zich in een monteurspak gestoken en wilde bij het vertrek in deze vermomming aan boord zien te komen. De drie onge- noode gasten werden in arrest gesteld, ■daar 'de luchtschipondeTneming van haar recht gebruik zal maken om bestraffing der verstekelingen te vragen. Gistermiddag werd nog een verstekeling een 17-jarige arbeider uit Freiburg, in de loods gevonden. De jongeman had zich in een volledige Wild West-uitrusting gesto ken en was voorzien van verschillende messen, een rijzweep, een lasso en een signaalfluit. Hij werd gearresteerd, daar ook hij vervolgd zal worden. De „Zeppelin" heeft geheel onverwacht een nieuwe passagier gekregen, de jonge Amerikaansche Mary Pierce. Deze las Dinsdag in Bern in een blad, dat 'de Zeppelin Woensdag naar Amerika zou vertrekken. Onmiddellijk sprong zij in een auto en reed met een 80 K.M.-vaart door dorpen en steden, waarbij een regen van bekeurin gen op haar wagen neerstortte. Bij nacht en mist liet zij zich van Rom- serhorn met een motorboot naar den Duit- schen oever overzetten en slaagde er in den douanebeambten te ontsnappen. Nauwelijks te Friedrichshafen aangeko men, ijlde zij naar de werf en nu heeft zij een reisbiljet. Zij belde haar ouders te New-York op. Zij bleef een half uur in de telefooncel (100 Mark per minuut). De verbinding was slecht, maar zij schijnt het ouderlijk verlof gekregen te hebben. Te Lakehurst zijn reeds alle maatrege len getroffen. Men verwacht een reusach- tigen toeloop van belangstellenden, te meer, daar het luchtschip thans vermoede lijk op den eersten Pinksterdag zal aan komen. „Dooden op verlangen". Bij de behandeling van het nieuwe ont- werp-strafwetboek in de Duitsche Rijks dagcommissie is uitvoerig van gedachten gewisseld over par. 247, welke met ge vangenisstraf bedreigt wie een ander op diens nadrukkelijk en ernstig verlangen doodt. De rapporteur Rosenfeld (soc.) haalde een reeks uitingen aan uit medische vak kringen, volgens welke een medisch ingrij pen in bepaalde gevallen tot het verhaas ten van het intreden van den dood als een daad van 'hoogste menschenliefde be* schouwd kan worden. Van D.-nationale zijde werd opgemerkt, dat er inderdaad gevallen zijn, waarin men zeer kon betwijfelen of een snelle be ëindiging van het lijden strafbaar was. Zoo was onlangs ergens een jong officier onder een -wagen geraakt en afschuwelijk verminkt; hij smeekte om er een eind aan te maken, maar niemand greep in; vier uur lang nog moest hij onder vreeselijke pijnen blijven leven; hier zou ingrijpen een daad van barmhartigheid zijn geweest. Spr. was er tegen zulk ingrijpen te doen plaats vinden bij ongeneeslijke kwalen, doch ervoor uitsluitend ter verkorting van het sterven en op uitdrukkelijk verlangen van den patient. De woordvoerders van de D. Volkspartij, soc., B. Volkspartij en centrum spraken zich uit tegen de straffeloosheid. Van de zijde der regeering werd ver klaard, dat ook door hen, die straffeloos heid wenschen, geen bruikbare voorstellen waren gedaan. De commissie nam tenslotte par. 247 in den tekst van de regeering aan. Korte berichten. Te Parijs vond gisterenavond iemand die het venster van zijn dakkamertje opende, een lijk voor zijn raam liggen. Het is gebleken, dat de doode een oude vrouw, bewoonster van een hotel was, die door een kennis met drie messteken was gedood. Men vermoedt, dat ernstig gewond zij het dak is opgevlucht. om daar weldra te bezwijken. De vermoedelijke dader van den moord is gegrepen. De belangrijke groothandel in hout van de firma Blum te Nancy is failliet verklaard. Het tekort moet verscheidene millioenen bedragen. Men vreest, dat dit faillissement tal van andere faillissementen in den hout handel tengevolge zal hebben. In het Oosten en het Noorden van Vogtland heeft men gistermorgen aard schokken waargenomen, en wiel in Fal- kenstein, Bad Brambach, Muldenberg en Klingenthal. Het verschijnsel bleef be perkt tot een. onderaardsch gerommel. Binnenland. De belastingfactor te Middelburg. De stakingen te Zaandam en Scheve- ningen. De Tweede Kamer neemt het wijzigings- ontwerp inzake de Naamlooze Vennoot schappen aan. Buitenland. Geweldige ontploffing in een ziekenhuis te Cleveland. Treinontsporing in Zwitserland. Communistische actie in Weenen. De Zeppelin op weg naar Amerika. Het herstel van den Eogelschen Koning. De regeering van Venezuela moet een uitgebreide samenzwering in de Wes telijke provincies op het spoor zijn ge komen. President Gomez is met een strijdmacht onderweg naar deze provin cies, waar onder leiding van een generaal een opstand is uitgebroken. Op verzoek van het rijksministerie is de Roode Frontstrijdersbond, samen met den rooden Jeugdbond, van 14 Mei af in het gebied van den Vrijstaat Olden- bugg ontbonden. Het verbod is vooral daarom uitgevaardigd, omdat het Voor nemen bestond de bijeenkomst van het Roode Front op Pinksteren in Olden burg te houden. De jongste zoon, de dochter en een zwager, van den Chineeschen generaal Feng zijn te Jena aangekomen, om hun opvoeding aan de universiteit te ont vangen. De bond van Sifezische textiel-indu- striëelen heeft besloten de bedrijven dooi middel van uitsluiting stil te leggen, het geen '25 Mei a.s. na afloop van het werk zal ingaan. Eerste Kamer. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot herziening van de finan cieele betrekking tusschen het rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepa lingen der provinciale wet en der ge meentewet, de heeren Westerdijfc, Wibaut, de Vlugt, de Gijselaar en Slingenberg. Een gesprek over 17.000 K.M. De directeur in 'Nederland van de K. P. M., de heer J. D Brand, vertelt aan het „Hdbl." hoe hij onlangs op uitmxs diging van het Hoofdbestuur der P. T. T. draadloos een gesprek heeft gehouden met den vertegenwoordiger zijner maatschap pij te Svdneiy (N. S. W.) Te kwart over vijf ging de bel van. mijn kantoortelefoontoestel en vernam ik uit Den Haag, dat Sydney op komst was. Binnen eenige seconden hoorde ik een stem, die ik duidelijk als die van mijn vertegenwoordiger herkende. Gedurende de eerste minuut moest ik eenige malen herhaling van een zin vragen, hetgeen dan onmiddellijk zeer duidelijk geschiedde. Ge durende de laatste 10 minuten die het gesprek duurde, liet de duidelijkheid niets te wenschen over. De klok stond in Sydney op kwart over drie 's nachts en de heer Bakker, dio de leiding onzer zaken in Australië tijdens het Europeesch verlof van den heer Pronk waarneemt, bevond zich in zijn eigen huis huiten 'Sydney. Aan deze zijde werd, behalve door on- dergeteekande, ook gesproken door den procuratiehouder, den heer Ter Poorten, en door genoemden heer Pronk. Wij wa ren alle drie zeer voldaan over het succes van dit proefgesprek, dat draadloos via Bandoeng geleid werd. Men begrijpt, dat de heer Brand vol bewondering is voor de geweldige presta tie hier vertoond en de P. T. T. dank baar is voor hetgeen zij tot stand brach ten. o

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1