No. 189 Woensdag 15 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland s Belgisch Geld EERSTE BLAD. igen. to.or Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zorgt voor uw Dieren! N.V. Dogcakesfabriek - Dordi Buitenland. ^f^l5CHËNLËËl 1 ÜD Binnenland Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bii s werkt, ziet het veel later dan loven den grond niet florissant idgetinte blade- lechte- groei-om- ijpelijk ongeduld uitgezien. Door- oveel later zijn, n hiervan later, bben nog een eling. het boo- aarom verdient ken maar vast niet in de veel t aanleggen van e rijen stokken henruimte heb- ntimeter. Zorg opdat de zon ldadig op kan ■r omslaat, kun- ntjes een extra dienen van een den groei flink is de tijd. van terwijl tuinboo- sla en spinazie urt komen, el wat tuintjes mist wordt is an is nog be- begin hadden heel wat mee kkingen waren van den dag, itige resultaten zaad te wijten. ,e krijgen was, ten schitterend. den beroeps- ;h de gewone t eveneens heel nvoudige mid- it uit een sma- winter en voor dat de keuze tak het hoogst half Mei. Te et vormen van planten waar- een tweejar.ge 'jaar een dik- jladroset vormt kroppen. Het plant zooveel den wortel, dat voorraad een eventueel een ming. een tusschen- centimeter. lie gedund op af- 15 centimeter, plantjes laten en. Omdat het mdiep, waarbij )ort en weers- Ije meespreken. >-m-er is gering alleen uit liet eze taak neemt tus geheel van n vormen dan eventueel nog chijn van kans kt. lijven de plan- in tot October- tamelijk tegen e bladéren dak clieimmg tegen ber worden du nomen en de ers boven den kan ook met er kropjes be niet gewenscht, irtels aan te ades tegelijk zoodat elke 3ns eerste werk een goede be oopen der wor- kuil ter breed- 4c.M. diepte, tuil wat mest en laag zand. wortels gezet, dat de lengte taimte tusschen aarde of zand. ijen geplaatste irlinge afstand ver de wortels Het kweeken er beschrijven. (Ierland. seille. Amsterdam. Algiers. ie Batavia, ïibraltar. 1. tar. mst. te Batavia, Amst. 11 Perim. atschappij. p. 13 Ouessant. Santander, p. 13 Azoran. loyd. mbo. gep. del Armi. iang. leille verw. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers Prijs der Advertentiün: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Nog altijd schoolstrijd. Door den Kring Walcheren van „Volks onderwijs" is te Biggekerke een cir culaire verspreid met de klaarblijkelijke bedoeling de stichting van een Hervormde School te verhinderen en de Openbare School van den ondergang te redden. Het merkwaardige van deze circulaire is ook alweer de argumenten die wor den aangevoerd om het beoogde doel te bereiken. De aanhef is treffend. „Vredig aldus de aanspraak' aan de ouders der schoolgaande jeugd ligt uw dorp te midden van vruchtbare akkers en welige weilanden, dicht bij den scho-o- nen duinrand van ons eiland Walcheren. Vredig is het ook onder u, inwoners van Biggekerke: gij kent toch niet alleen elkanders namen, maar ook elkanders lief en leed. Bij ziekte of andere ernstige om standigheden, in welk huis dan ook, spreekt ge er met uw familie en vrienden over en licht welt een traan opi in uw oog, als ge slechts denkt aan het lijden van een uwer. Wel gaat ge op Zon- en Feestdagen niet allen naar dezelfde kerk, maar daar om ziet ge elkander niet boos aan, want ge wilt allen vrij' zijn ten oipizichte van uw godsdienstig geloof, omdat dit zetelt in u zelf. Verdraagzaam' zijt ge immers ook ten opzichte van andersdenkenden, omdat ge weet, dat ook onder hen brave pienschen zijn." Het is bepaald aandoenlijk. En dit alles moet dan dienen om de menschen duidelijk te maken dat zij hunne kinderen naar de openbare school, die immers, in tegenstelling met de Christe«- lijke, verdraagzaamheid heet aan te kwee ken, te zenden. Doch niet alleen vanwege de Verdraag zaamheid is de Openbare school noodig, maar ook terwille van de Christelijkheid. De school waar van den Christus Gods gezwegen moet worden en waar ook plaats is voor hen die openlijk den Chris- tus loochenen, wordt voorgesteld als de bij uitstek Christelijke en men durft dit zelfs do-en met een beroep op- het woord van den Heiland: „Laat de kinder- kens to-t Mij komen en verhindert ze niet". Het klinkt als een bespotting. De openbare school, die zich plaatst tusschen den Christus en de kinderen, zou de bij uitsték Christelijke zijn! Terecht zegt het jaarverslag van Chr. Volksonderwijs da.t het moeilijk debattee- ren is, sinds de negatie van het positief Chris teljjke wordt voorgesteld als de echte, ware Christel, verdraagzaamheid. Maar de kring Walcheren van Volks onderwijs heeft nog andere pijlen op zijn boog. Om de vrees weg te nemen, dat er straks aan de O. L. school een socia list benoemd zou -kunnen worden, heet het, dat er betrekkelijk' weinig socialisti sche onderwijzers zijhl Naar het schijnt heeft deze Kring van do inwoners van Biggökerke geen ho-oge gedachte en schijnt hij van meening te zijn, dat daar alles geslikt wordt. Wij vertrouwen echter, dat ze meer omiderscheidingsvermogen zullen blijken te hebben dan de opstellers van deze circu laire, die al over even weinig argumenten ischijhen te beschikken als het comité dat te Vlissingen zijln beschermende han den over de openbare school uitstrekt. Circulaires als deze zullen de Christe lijke scho-oi geen kwaad doen. Als we er iets van zeggen, dan is dat ook niet omdat we den invloed daarvan vreezen, maar wel om er op té wijken, dat do schoolstrijd nog volstrekt niet uit is en dat de bevrediging meer schijn is dan werkelijkheid. Waakzaamheid blijft geboden. Inslap-en zou gevaarlijk zijn. Eender dan wij het verwachten 'kan de oude strijd weer met volle hevigheid -ont branden. „Het Volk", het socialistische hoofd orgaan, -geeft een beschouwing over den uitslag van de verkiezingen van den Sak- eischen land-dag. Nadat eerst de stemmencijfers zijn ge geven en het aantal mandaten voor de verschillende partijen, wordt de eindcon clusie vastgesteld. Er waren 12 partijen, -die in totaal plm. 2.800.000 stemmen verkregen. Welnu, daarvan wordt dit overzicht ge geven: „Sociaal-democraten en communist-en hebben dus samen ongeveer 1.270.000 stemmen, de burgerlijke -partijen 1.500.000. Bij de Rijksdagverkiezingen stonden 1.400.000 roode stemmen tegenover 1.341.000 burgerlijke stemmen". De scheidslijn i-s dus: Sociaal-democra ten en -Communisten 'burgerlijke partij en. Roode stemmen (Socialisten en Com munisten) burgerlijke stemmen. De hier gemaakte tegenstelling is tee kenend. Er zijn groote verschillen tusschen So cialisten en Communisten, maar toch, ze staan gezamenlijk tegenover de bur gerlijke partijen. Scherp staan Socialisten en Communis ten vaak tegenover elkaar, maar toch, als het er toe komt, dan gaan de stemmen van Socialisten en Communisten in ééne doos. In de doos met de roode stemmen. Daarmee is de innige verwantschap tus schen Socialisten en Communisten weer opnieuw in 't licht gesteld. Ons ter waarschuwing. Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOD KATTENVOEDER DU I VENVOEDER HOENDERBESCHUIT KUIKENVOEDER Vert. JOH. ÜUINTEN, GOES. De s chad e v erg oeid tngsc o nf er e n Be Naar de Temps nit Brussel verneemt, zullen de Belgische deskundig-en weige ren hun goedkeuring aan het rapport van de commissie te hechten, wanneer de cijfers, die Owen Young voorg-est-eld heeft niet worden verhoogd. Deze houding van België, die door Fransch-e kring-en verdedigd wordt, is ken schetsend voor den stand der .onder handelingen te Parijs. De Belgische deskundigen zouden be wezen hebben, dat de economische toe stand van Duitschland het voor de rijks- regeering mogelijk m-aakt, de in de voor stellen 'der geallieerde opgenomen ver plichtingen na te komen. Men verklaart, dat het voor de Belgische deskundigen onmogelijk is een overeenkomst te on derteekenen, die op ©enig© wijze inbreuk zou maken op de rechten van België. Typhus, hongersnood, aardbeving, massamoord. De provincie Kangsoe in No-ord-Wes- j" China, die reeds door een hon gersnood werd geteisterd, wordt thans -ook' do-or typhus bezocht. De provincie wordt de laatste "jaren wel getroffen. In 1927 zijn bij! een aard beving 35.000 personen om het leven 'gekomen. Verder hebben de Mohamme danen eert groot bloedbad onder de be volking aangericht. Volgens een rapport van een missionaris in deze provincie zijin in 1927 en 1928 niet minder dan 500.000 menschen om het leven geko men. De Zeppelin. Aanvankelijk was het plan van dr Eo Ikener vanmorgen om 7 uur voor de vlucht naar Amerika op- te stijgen. De weerberichten van gisteren meldden echter storm aan de West-kust van Frankrijk en aan de Engelsche kust en boven het Kanaal en de Noordzee tot de Hollanidsche kust toe. Onder daze omstandigheden kon er geen sprake zijn om de richting over 'Neder land en het Kanaal te nemen. Het vliegen over 'Frans ch grondgebied was eindelijk toegestaan, maar onder bet- langrjjfce voorwaarden. De voornaamste voorwaarde is, dat de Fransche grens tusschen 7 en 9 uur vo-or zou men op zijh laatst om 5.30 u. te Friedrichshafen moeten opstijgen. Do-or het late uur was het gisteravond niet meer mogelijk de werfarbe-iders Woensdagmorgen tijdig aanwezig te do-en zijn. Het vertrek kon dus vanmorgen niet ge schieden. Als het weer op de No-ordelijke ro-ute vandaag beter wordt, kan men misschien vanmiddag vertrekken en over Nederland vliegen. Anders moet het vertrek tot Don derdagmorgen vro-eg uitgesteld worden. Aardschokken in Mexico. Volgens een bericht uit Mexico zijn in Pinotapa, in den staat Oaxaca, hevige aardschokken gevoeld, zoodat de bewo ners in een paniek uit bun huizen vlucht ten. De eerste schok kwam des nachts om 3 uur en hield twee minuten aan. In totaal werden binnen 12 uur 12 hevige schokken gevoeld. Talrijke gebou wen zijh. ingestort oï beschadigd. Vo-or zoover bekend zijn geen verlie zen aan menschenlevens te betreuren. Het Suikervraagstuk. De vergadering te Genève van een drietal deskundigen op het gebied der beetwo-rtelcultuur met een delegatie van het Economisch Volkenbondsoomité is gisteren gesloten. Na de algemeen© dis cussie over de beetwortelencultuur in de verschillende landen is bet advies de-r deskundigen ingewonnen pver een aan tal bizondere onderwerpen der suiker enquête. Zoo is hun meening gevraagd over de mogelijkheid, de beetwortelcul tuur door andere cultures te vervangen, zo-nder den landbouw in het algemeen te schaden. Gesproken is over de ver betering, die in de beetwo-rtelcultuur aan gebracht zou kunnen worden, en over de mogelijkheid beetwortelen als veevoe der te gebruiken. De deskundigen hebben verder hun meening gezegd over het ge bruik yan basterdsuiker en o-ver de maat regelen, die het gebruik van suiker zou den doen toenemen. In verband hier mede is gesproken over den invloed, die van een verlaging van den suiker accijns te verwachten zou zijn. Tenslotte hebben de deskundigen hun meening ge zegd over het nut van beschermend© rechten voor de beetwortelcultuur en over de wenschelijkheid van een Vol kenbondsactie ten behoeve van het sui- kervraagstuk. Zwiare wolkbreuken. Zeer zware wolkbreuken hebben in de geheele omgeving van Texas aanzienlijke s-chade aangericht. De overstroomde rivieren voeren dee- 1-en van ingestorte huizen rn-et zich mede. Talrijke pers-onen zijn verdronken. Te Livingstone zij-n tengevolge van het wassen van de Trinity-rivier zeven p er s-onen verdronk-en; vier hunner, leden van dezelf-de familie, hadden zich in. een boom in veiligheid gebracht, waaruit zij d-o-or eèh Te-ddingsboot werden verlost. De reddingsboot sloeg echter om en allen verdronken. Korte berichten. -Tn Perzië zijn bij een aardbeving meer dan 50 dorpen volkomen en nog een grooter aantal gedeeltelijk verwoest. Het aantal dooden wordt op minstens 3000 geschat. De politie te Weenen ontdekte in ©en huis ter stede een propaganda-bu reau van Hongaarsche communisten. Er werden ook O-ostenrijksche en Hongaar sche paspoorten vervalscht; de politie nam -er ©enige in beslag en hield ver scheidene buitenlanders aan. Over een tiental dagen hopen de Frans-che vliegers Lefèvr-e, Assio-laut en Lotti een poging te ondernemen om over den Oceaan te vliegen naar Europa. Zij verwachten, Parijs te bereiken in 60 uur, hetgeen een record zou zijn. Volgens -een publicatie van de Vcr- 's morgens gepasseerd moet worden. Daar- eemging tegen bet drankverbod hadden, de Amerikaan'sche belastingbetalers in 1928 voor' de uitvoering der drankwet 936.000.000 dollar te betalen. In het afgeloopen etmaal zijn te Londen 17 nieuwe pokkeng-evallen ge constateerd.' Onder presidium van graaf Berényi is in Hongarije een hond van oude adel lijke families opgericht, wi-er leden zich verplichten moeten, zoo weinig moge lijk te drinken, geen speelkaart aan te roeren en geen kwaad te spreken. President Hoover gaf als zijn mee ning te kennen, dat geen enkele nieuwe maatregel inzake de ontwapening getrof fen kan worden, vooraleer de zeemo gendheden de Amerikaansche voorstellen die te Genève gedaan zijn, meer in bij zonderheden bestudeerd hebben. Het komt thans waarschijnlijk voor, dat het niet zal komen tot een uitslui ting 'in de bouwvakken te New York, daar de Bond van electriciens bakzeil heeft gehaald, en men algemeen ver wacht, dat het spoedig tot een compro mis zal komen. CANDIDATENLIJSTEN DER ANTI REVOLUTIONAIRE PARTIJ. Kieskringen Arnhem en Nij1 - megen 1. Dr E. J. Beumer; 2. C. van den Heuvel; 3. C. Smeenk; 4. L. F. Duy- maer van Twist; 5. H. Amelink; 6. Mr H. B ijle veld; 7. Mr H. A. Dambrink; 8. A. Wiersinga; '9. C. Roeterdink; 10. Mr E. P. Verkerk; 11. Jhr J. Beelaerts van Blokland; 12. J. Rijpstra; 13. Mr H. J. Verbeek; 14. G. J. van Apeldoorn. Kieskring Rotterdam: 1. J- Schouten; 2. H. Aro.elink; 3. Mr H. Bij- leveld; 4. Mr H. A. Dambrink; 5. Th. Heuk-els; 6. Mr P. B. Bouman; 7. Krijn Verhoeven J.Lzn; 8. A. Hanemaaij-er; 9. C. Goslinga; 10. B. Nederlof. Kieskring-en 's-G r a v e nh ag e 's-H ert og enb o s ch, Tilburg en Maastricht: 1. Mr Th. Heemskerk; 2. H. Colijn; 3. Mr J. A. de Wilde; 4. L. F. Duymaer van Twist; 5. C. van den Heuvel; 6. J. J. C. van Dijk; 7. H. Ame link; 8. Mr H. Bijleveld; 9. Mr H. A. Dambrink; 10. P. Bergmeijer; 11. M. J. Ziedses des Plantes; 12. J. L. Verbeek, Wolthuijs; 13, Mr J. Terpstra; 14. A. Bax Gzn; 15. Mr J. W. Noteboom; 16. I. van der Loo. Kieskring Leiden: 1. Mr J. A. de Wildé; 2. H. Amelink; 3. Mr H. Bijle veld; 4. Mr H. A. Dambrink; 5. Mr P. E. Briët; 6. W. Warnaar; 7. C. van Muis winkel Mzn; 8. M. A. Verkerk; 9. G. A. de Bruijne; 10- W. van der Have; Kieskring Dordrecht: 1. Dr J- Severijn; 2. Mr Th. Heemskerk; 3. Mr J. A. de Wilde; 4. C. Smeenk; 5. J. J. C. van Dijk; 6. C. van den Heuvel; 7. H. Amelink; 8. Mr II. Bijleveld; 9. Mr H. A. Dambrink; 10. Mr G. van Baren; 11. J. A. J. Jansen Manenschijn; 12. J. C. Diepenhorst; 13. H. J. van Schuppen; 14. C. W-amaer; 15. F. V. VaJstar; ,16. A. van Vliet; 17. Mr E. J. E. G. Vonken- berg; 18. Jhr E. B. J. Elias; 19. Prof. Ir C. M. van Wijngaarden. Kieskring Amsterdam: 1. C- Smeenk; 2. Mr Th. Heemskerk; 3. Dr J. Severijn; 4. J. J. C. van Dijk; 5. H. Amelink; 6. Mr H. Bijleveld; 7. Mr H. A. Dambrink; 8. G. Baas Kzn; 9. M. van Grieken; 10. Prof. Dr R. H. Woltjer; 11. F. L. van der Bom; 12. J. Deutekom; 13. Dr M. van Haaf ten; 14. Prof. Dr J. Waterink; 15. Mr Dr G. H. A. Gros heide; 16. Prof. Dr H. Dooij-eweerd. Kieskringen Den Helder en Haarlem: 1. -C. van den Heuvel; 2. H. Amelink; 3. Mr H. Bijleveld; 4. Mr H. A. Dambrink; 5. L. F. Duymaer van Twist; 6. Prof. Dr H. Visscher; 1. G. Hofstede; 8. H.A. Leenstea; 9. MrA. Bruch 10. F. V. Valstar; 11. A. Gravestein; 12. j Mr J. Terpstra; 13. Dr Wi. J. Kolkert Jr; A Binnenland. De Tweede Kamer over de wijziging der Ouderdomswet. De candidaten der A.-R. partij voor de Tweede Kamer. Tramontsporing op 'de lijn .ZutfenEm merik. Buitonland. Aardbeving in JVIoxico en Perzië. Overstroomingen in Texas. Moeilijkheden inzake de schadevergoe ding 'door "Duitschland te betalen. Het suikervraagstuk te Genève. Hongersnood en typhus in China. I 14. G. Baas Kzn; 15. F. P. Vermeulen; 16. P. G. Dieperslo-ot; 17. L. Slingenberg; 18. L. Attema; 19. Mr D. Sluis. Kieskring Middelburg: 1. J. J. C. van Dijk; 2. Mr Th. Heemskerk; 3. Dr J. Severijn; 4. C. Smeenk; 5. C. van den Heuvel; 6. H. Amelink; 7. Mr H. Bijleveld; 8. Mr H. A. Dambrink; 9. P. A. Schwartz; 10. J. F. Heemskerk; 11. J. A. Dominicus; 12. D. Scheele Azn. Kieskring Utrecht: 1. Prof. Dr H. Visscher; 2. H. Amelink; 3. Mr H. Bijleveld; 4. Mr H. A. Dambrink; 5. Mr G. A. Diepenhorst; 6. Prof. Dr J. A. C. van Leeuwen; 7. Mr Joh. H. Scheurer; 8. Mr J. J. P. C. van Kuyk; 9. Jhr Mr H. A. M. van Asch van Wijck; 10. G. van der Valk Bouman. Kieskring Leeuwarden: 1. H- Colijn; 2. H. Amelink; 3. Mr H. Bijleveld; 4. H. A. Leenstra; Mr H. A. Dam brink; 6 Kieskringen Zwolle en As sen: 1. L. F. Duymaer van Twist; 2. H. Amelink; 3- Mr H. Bijleveld; 4. Mr H. A. Dambrink; 5. G. Hofstede; 6. Dr J. L. Bouma; 7. G. Elhorst; 8. J. Mi-d- delveld Jr; 9. Mr G. J. Sybrandy 10. J. Gorter Kzn; 11. J. Haverkamp; 12. T. Pann-eko-ek. Kieskring Groningen: 1. A- Zijlstra; 2. H. Amelink; 3. Mr II. Bijle veld; 4. Mr H. A. Dambrink; 5. H. A. Leenstra; 6. G. Hofstede 7. Mr Dr R. Koppe; 8. S. Roosjen. Mobilisatie-invaliden. He-t bestuur van den Bond van Mo bilisatie Invaliden en van hun Nabe staanden heeft een request gezonden aan de Tweede Kamer, mieit het dringend ver zoek, dat nog in deze zittingsperiode de zaak der slachtoffers van de mobilisatie .afdoende wordt geregeld. De' adressant zegt o-.a. -da.t 'het treuzelen der regeering de verbitterde stemming tot het uiterste zal opvoeren en. deelt verder mede, dat ongeveer duizend zeer ge-dupeerden sinds 1921 geen enkelen ste-un meer hebben ont vangen, o-fschoon de reeds bestaande be palingen ste-unverleening wel mogelijk ma ken. De Invaliditeitswet. He-t blijkt, aldus verneemt „de Vo-lkskr." in het voornemen te liggen van de N-e-der- lan-dsche en de Belgische re-geering na te gaan, of met betrékking tot de Invalidi teitsverzekering wederkeerigheid is to-e te passen in dezen zin, dat de rechten van het land terstond van toepassing zijh o-p den arbeider, die, uit het andere land komend, in dienstbetrekking gaat. De „Middenpartij". In de huishoudelijke vergadering van de Middenstandsparüji is de naam ver- ianderd in .„Middenpartij vo-or stad en land" en zijn de volgende candidaten gesteld voor de a.s. Tweede Kamerverkie zing: 1. Floris Vos, Naarden; 2. mr J. H. Schulz van Haegen, Blo-emendaal; 3. Jac. Molenaar Dzn., Haarlemmermeer; 4. J. H. Ripp-e, Delft; 5 J. M. Co-hen, Almeloi; 6. E. L. Duiker, Amsterdam. De onbewaakte overwegen. De vermeerdering van het aantal onbe waakte overwegen heeft de directie dor Ne-d. Spoorwegen doen besluiten over te gaan tot het versterken van het licht der locomotieflantaarns. Na de nooaige i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1