No 188. Dinsdag 14 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Cos BANK - GOES Belgisch Geld EERSTE BLAD. Buitenland, Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.0r Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 c< Bij abonnement belangrijke korting. Niet minderwaardig. Door de „Rotterdammer" werd er, zulks naar aanleiding van wat geschreven werd over politieke spreekbeurten voor de Radio, op gewezen, dat het behartigen van politieke belangen en het bevorderen van staatkundige ontwikkeling, evenzeer geboden is als propaganda voeren voor welkegoede zaak ook of voor gepaste ontspanning zorgen. Beginselvast zijn in de politiek en hier van getuigenis afleggen, zoo vaafc het pas geeft, dat is, aldus ons. Rotterdamische orgaan, Christenplicht. Het moest eigenlijk' niet noodig zijn dergelijke dingen te zeggen, maar de er varing leert, dat zelfs herhaalde herha ling niet overbodig is. Er zijn nu eenmaal heel wat menschen, die in hun onwetendheid den neus op halen voor de politiek; die de politiek als iets minderwaardigs beschouwen. Neen, daar en de wijize waarop dat daar wordt uitgesproken zegt dan zooveel doen ze niet aan. Ze moeten er niets van hebben. En er zijn er ook die wel waarden ren dat anderen zich met de poli tiek bemoeien, maar die oordeelen dat het beter is, dat zij zelf er buiten blijkrenl Hun ambt of bun werk brengt nu een maal mee dat ze zich met de politiek niet kunnen inlaten. Niet omdat ze zich zelf daarvoor te hoog achten, maar omdat hun ambt of wat dan ook, daardoor schade zou lijden. Naar onze overtuiging is dat een ge heel verkeerde voorstelling. Wij durven de stelling aan, da,t niets of niemand .te boog staat voor de poli tiek en dat allen zonder uitzondering hier een plicht hebben te vervullen. Er staan bijl de politiek groote belangen op het spel. Het gaat hierbij om 't belang van land en volk, om de belangen van de personen en de gezinnen, van de school en de kerk, van handel en nijverheid, van land bouw en veeteelt, om 'twelzijh van staat en maatschappij, om het belang van Moe derland en koloniën. Om de vraag of bijl dat alles met Gods Woord en wet rekening zal worden ge houden of dat de mensch zelf de richt lijhen zal aangeven die daarbij! moeten worden gevolgd. Om de vraag of ook op het terrein yan het politieke leven de Naam des Heeren zal worden beleden. En nu 'is er niemand die .op goede gronden kan volhouden dat hij persoonlijk of (jat zijn ambt of positie te hoog is om zich daarmee te bemoeien en in de politiek een werkzaam aandeel te nemen. Het gaat in de staatkunde evengoed als in de kerk en in de school om het volbrengen van den wil Gods. Erkend kan worden dat de politiek min der fraaie kanten vertoont. De vlag dekt niet, altijd de lading. Er is soms veel wat afstoot. Dat kan alles worden toegegeven. Mits daaruit au maar niet geconclu deerd wordt, dat wij ons dus wel af zijdig mogen houden. Als God ons een zekere taak op' de handen legt, dan is 'tniet de vraag of an deren die taak verknoeien en of de „po litiek" in de .politiële soms hoogtij viert, maar dan hebben wijl te gehoorzamen en de gaven en krachten ons geschonken te gebruiken. Het is een nog maar al te veel ver breide, maar daarom niet minder ver keerde gedachte dai de politiek iets minderwaardigs zou zij!n. Een uitspraak van Prof. Bavfnck. Tegenover hen die in de politiek iets minderwaardigs zien, en die voor politiek en parlement niet anders over 'hebben dan een smadelijke bejegening, moge hier nog- eens herinnerd worden aan een uitspraak van wijlen Prof. Bavinck. In zijne verhandeling over „Ethiek en Politiek" teekende Prof. Bavinck de poli- tiek als „een hooge, edele en schier heilige zaak, welke zich bezighoudt met den vorm van gemeenschapsleven onder de men- echen, die voor 'het welzijn van een volk, voor de bewaring zijner zelfstandigheid en vrijheid, voor de ontplooiing van al zijn gaven en krachten en alzoo voor het ver vullen zijner roeping in de geschiedenis der inenschheid de onmisbare voorwaarde en de onontbeerlijke grondslag is". Prof. Bavinck was een man met een hoogstaand karakter, een geleerd man als weinigen, en daarbij een man met een vroom en teer gemoed. Iemand die heel wat verder zag dan de groote massa en ook dan zij, die boven de massa niet zoo weinig uitsteken. Een man die veel meer dan de doorsnee- menschen oog gehad moet hebben voor de leelijke en gevaarlijke kanten van de poli tiek. En tocheen hooge, edele en schieT heilige zaak. Maar dan mag ook niemand zich aan de politiek en de politieke actie ont trekken. Als communisten verliezen Zondag, bij de telling der stemmen in het stembureau te Rivesaltes (Fr.) wier pen communisten de bussen om. De communistische burgemeester ver klaarde daarop de communistische lijst voor gekozen .terwijl de stemmentellers juist verzekerden dat de anti-communis tische ljjst een meerderheid van 170 stem men had gekregen. Ingevolge de klachten der anti-commu nistische candidaten verordende de pre fect de inbeslagneming der lijsten, doch de communisten verklaarden de stem briefjes en 'de lijsten te hebben, verbrand. Uit een inmiddels ingesteld onderzoek bleek, dat de burgemeester honderd stem men ten gunste van zijn lijst had ver- valscht, zoodat hij een meerderheid van 30 stemmen kreeg. Hij werd tezamen met zijn secretaris gearresteerd. De aanslag op Woldemaras. De student Voselius heeft, na aan vankelijk alle schuld ontkend te hebben, thans zijn medeplichtigheid aan den 'aan slag op Woldemaras toegegeven en ook de andere daders genoemd. Hun namen worden echter in het belang van het onderzoek voorloopig geheim gehouden. Volgens een "bericht uit Kowno zijn in verband met den aanslag op Wolde maras thans reêfls 200 personen gear resteerd. De Amerlka-reis van den „Zeppelin". Voor zoover tot nu toe bekend is, zul len aan 'den tocht van de „Graf Zeppe lin", die morgen zal beginnen, .59 per sonen deelnemen. De 60ste „passagier" zal een wijfjesgorilla zijn, die door een Hannoveraanschen dierenhandelaar aan den Zoölogischen tuin in Chicago werd verkocht ©n door de lucht heen paar zjjn nieuwe 'bestemming zal reizen. Daar het luchtschip langs den koristen Noordelijken weg over IerlandNew foundland met talrijk© depressies, regen en nevel rekening heeft te 'houden, zal het waarschijnlijk noch dezen weg, noch de route der stoomschepen volgen, maar één der langere wegen 'in 'het Zuiden. Gistermorgen werd weder ©en „blinde" passagier ontdekt, die zich met een ge wone entreekaart Zondagmiddag naar de luchtschiphal had begeven, zich daar had laten insluiten en zich in één der "equi- pagehutten, in de loopgang uitkomend, had verstopt. Het is een 18-jarige werkloozö schil dersknecht uit 'Kempten. Rumoerig debat fim den Pruisische» Landdag. In de zitting van gisteren van den Pruisischen Landdag kwam aan de orde de communistische motie van wantrou wen in verhand met de bloedige I-Mei onlusten te Beriiju. Toen de minister van binnenlandsche zaken Greszinski binnen kwam, werd hij' door da communisten met uitroepen als „arbeidersmoordenaar" begroet. De motie werd toegelicht door den communistischen afgevaardigde Ras per, die herhaaldelijk gedurende zijn rede door den voorzitter tot de or<5le werd geroepen. Hij' richtte zijn aanval voorna melijk op de sociaal-democratische leden' van het kabinet en wel in de eerste plaats op minister-president Braun en den minister van binnenlandsche zaken Greszinski. Toen deze bet woord wüde voeren, werd hij met groot rumoer ont vangen en de communisten drongen drei gend om bet spreekgestoelte. Voorzitter Barthel riep hen herhaaldelijk tot de orde en tenslotte sloot bij den communis tischen afgevaardigde Jen Dretzky uit. Toen Jen Dretzky echter weigerde de zaal te verlaten, werd de zitting vijf minuten onderbroken. Nadat de zitting heropend was, deelde president Barthel mede, dat Jen Dretzky voor 20 dagen geschorst was. Toen mi nister Greszinski trachtte zijn rede voort te zetten, werd hij wederom in de rede gevallen en speelden zich weer zulk© stormachtige tooneelen af, dat voorzit ter Barthel ten tweede male de zitting moest onderbreken. Na de hervatting moesten de commu nisten weer herhaaldelijk tot de orde worden geroepen en werden de afgevaar digden öhendick en Wollenweber uitge sloten, waarop de zitting ten derde male onderbroken moest worden. Ook de com munistische afgevaardigde Weytkowsky werd voor acht dagen geschorst terwijl de afgevaardigde Gohlke eveneens de zaal moest verlaten. Het Suikervraagstuk. Op het secretariaat van den Volken hond te Genève is gisteren een bijeen komst van tien deskundigen op het ge bied der beetwortelcultuur met een dele gatie van zeven leden van het Econo misch Volkenbondsoomité begonnen. Deze "bijeenkomst is te beschouwen als een vervolg op de beraadslagingen die de vorige maand te Genève hebben plaats gehad tusschen een aantal leden van het Economisch Comité en een groep vertegenwoordigers der rietsuiker-indus trie. Het doel dier bijeenkomst is aan het Economisch Comité aanvullend in- Iichtingsmateriaal te verschaffen voor de Volkenbondsenquête inzake het suiker- vraagstuk. Dr J. A. Nederhragt maakt wederom deel uit van de delegatie van het Eco nomisch Comité. De Nederlandsche des kundige is de heer M. Minderhoud, hoog- leeraar aan de Landbouw-hoogeschool te Wageningen. Een algemeen© discussie is begonnen over den toestand van de beetwortel-cul tuur in de verschillende landen, waarbij o.a. ter sprake kwamen de algemeene or ganisatie der suiker-industrie ©n meer in het bijzonder de bestaande betrek kingen tusschen de landbouwers, de fa brikanten, en de raffinadenrs. Verder werd gesproken over de mate waarin de toeneming of de daling van de vraag de prijzen beïnvloed heeft en de beetwortel- cultuur niet winstgevend heeft gemaakt, over de factoren, die van invloed zijn op de beetwortelproductie zooals de jong ste wetenschappelijke ontdekkingen, de tarieven, de subsidies en andere régee- ringsmaatregelen, over de loonen. en de prijzen, over de vooruitzichten van de toeneming van het verbruik en den in vloed, dien de prijzen en de regeterings- maatregelen op de productie oefenen. Dreigende uitsluiting in de bouwbedrijven te New-York, Meer dan 75.000 New.Yorksche bouw vakarbeiders zullen op straat staan, in dien de ondernemersvereeniging bij haar besluit blijft. De vereeniging verklaarde zich n.l. met algemeene stemmen voor een uitsluiting, welke Woensdag om 5 uur zal ingaan. De aanleiding tot dien stap van de werkgevers is de weigering van de leden van den bond van electri- ciens om met met-aangeslotenen samen te werken evenals de bedreiging van den bond van bouwvakarbeiders om een sym pathie-staking af te kondigen. Indien de uitsluiting doorgaat, zullen 'bouwonder nemingen tot een bedrag van 150 millioen dollar in de stad New-York er dioor wor den stilgelegd. Korte beritóhtefl. Het Folkething heeft met 55 stem men tegen het voorstel der arbeiders partij verworpen, waardoor geëischt werd dat Noorwegen uit den Volkenbond zou treden. Behalve de arbeiderspartij, ston den twee leden der radicale partij en één Agrariër voor dit nu verworpen voorstel. Haar Jr. heeft n.l. den wensch te ken nen gegeven, niet op de candidatenlijst te worden vermeld. Dientengevolge kwa men de heeren Nahuisen, Veldhoen, Krol en van Bruggen elk één plaats hooger te staan en werd als no. 20 aan de lijst toegevoegd de naam van den heer A. Broen te Enschedé. Prof. Veraart. Naar „het Centrum" verneemt, heeft prof. mr Veraart tot het partijbestuur der R.-Kath. Staatspartij het verzoek gericht van de candidatenlijst voor de Tweede- Kamerverkiezingen te worden afgevoerd, omdat hij daarop geen plaats als plaats vervanger wenscht. De Middenstandspartij. Gisteren heeft de Middenstandspartij, de partij van den heer Staalman, die zich thans weer van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond heeft afge'scheiden, een bijeenkomst te Amsterdam gehouden. In zijn openingsrede zeide de heer Staalman, dat de Unie-liberalen zich in den Vrij heidsbond 'de meerderheid hebben weten te verzekeren. De Vrijheidsbond is, vol gens den heer Staalman, geworden de partij van de groote kapitalisten en de groote ondernemers. Waar de partij nog een schoon gebaar maakt in de richting van Staatspensioen, vindt zij de persorga nen dier klasse tegenover zich. De Liberale Staatspartij moet naar de pijpen van een kleine, eenzijdig-gerichte groep dansen, en de middenstand heeft van haar niets te verwachten. Ter illustra tie noemde de heer Staalman de hem aan- gehoden plaats op de candidatenlijst. Stemmen op de candidaten van de 'Libera le Staatspartij beteekent voor elk rechtge aard middenstander gebrek aan zelfres pect. Daarom zal de Middenstandspartij, zij het dan ook ©enigszins gewijzigd, weer aan de verkiezingen deelnemen. Persoon lijk stelt spr. zic'h niet beschikbaar voor een candidatnur. Voorgesteld zal worden den naam der partij te veranderen in Middenstandspartij voor Stad en Lande. De partij wil n.l. niet alleen-de belangen van den handeldrijven- den en industrieelen middenstand beharti gen, maar de geheele middenklasse, welke in liet gedrang is gekomen tusschen kapi talisten en arbeiders. De partij wil zich niet inlaten met de godsdienstige aangele genbeden; zij zal nadruk leggen op de eco nomische belangen. Radiodienst Nederland Nederlandse h-I n d i e. Met ingang van 15 Mei a.s. werden de diensturen van den radiotelefoondienst NederlandNed.-Indië -tot nader bericht vastgesteld op ld17.30 (Amsterdamsche zomertijd). De Chr. Hiftt. Candidatenlijst. x Naar de Nederl. meldt, heeft de can didatenlijst van de Chr. Hist. Unie eenige verandering ondergaan. De heer J. ter DE ZOMERTIJD. Wij brengen in herinnering dat morgen, 15 Mei, de Zomertijd aanvangt. De over gang geschiedt hedennacht ten 2 ure. Men vergete dus niet, vanavond de klok een uur vooruit te zetten. Voor eenige dagen werd in de ge meente Clinge (Bi.) ten nadeel© van zekere V. aldaar een zoo goed alls nieuw rijiwiel lohityreemd. Door de politie werd een onderzoek ingesteld, en een dezer dagen mocht het deze gelu'kken hij zekere B. te Clinge het ontvreemde rijwiel in beslag te nemen. Een gedeelte der onderdeden van het rijwiel was onder den grond verborgen, andere werden weer terugge vonden in een waterput. B. erkende het rijwiel te hebben weggenomen. Hij is ,t©r beschikking van de Justitie gesteld. Ten nadeiele van zekere 'W. te Big- gekerke werd dezer "dagen uit een kast in diens woning een belangrijk bedrag aan geld ontvreemd. Bevorderd tot brigadier-titulair de Rijksveldwachter A. v. d. Moeren te Mid- -delburg. Benoemd tot Referendaris 2e klasse bij de Posterijen, Telegrafie en Telefonie de Commiezen P.T.T.: H. Reikker en A. B. Kelder, beiden werkzaam op het bureel van den Inspecteur der P.T.T. te Middel burg, en G. A. Klunhaar, werkzaam ten Post- en Telegraafkantore, eveneens te Middelburg. Middelburg. Wederom hebben wjj' twee verkeersongëlaKlim te vermelden. Giste- Binnenland. Het feest van de Veilingsvereeniging Z.- Beveland. Voorstellen voor den Gemeenteraad van Middelburg. Liefdesdrama in Den Haag. Buitenland. Rumoer in den Pruisischen Landdag. De Amerika-reis van de Zeppelin. Het suikervraagstuk te Genève. Dreigende uitsluiting te New-York. ren had in de Noordstraat een aanrij ding plaats tusschen twee wielrijders, de eene komende uit het Hofplein tegen over de St. Jorisstraat, de tweede uit deze straat- Eerstgenoemde maakte zich aan een overtreding schuldig door dien tweede niet voor te laten gaan en des wege zal proces-verbaal worden opge maakt. Hedenmorgen werd een scholierster, die per rijwiel over den Dam reed, aan gereden door een vrachtauto, waarvan de bestuurder duidelijk had aangegeven van richting 'te zullen veranderen. Het rijwiel werd deerlijk gehavend, de wiel- rijdster begaf zich naar school waar een medicus te hulp werd geroepen, die ge lukkig alleen ontvellingen constateerde. Om van den schrik te bekomen, werd het meisje toegestaan naar huis te gaan. Gisteren werd bij1 de politie aangifte gedaan van de vermissing van een rjj- wiel. Hedennacht trof de politie niet min der dan drie rijwielen onbeheerd op straat aan, en ook wij constateerden gisteren avond vrij laat, dat er personen zijn, die hun karretjes buiten laten staan. Weder om waarschuwen wij voor de mogelijke onaangename gevolgen. Goes. Gisteravond hield de afd. Goes van den Ned. Chr. Vrouwenhond haar jaarvergadering, die flink bezocht was. De vergadering stond onder leiding van de presidente Mej. Dunner, die na de ge* bruikelijke opening een kort openings woord sprak, waarin door haar gewezen werd op de wenscheljjikheid dat ook de Christenvrouwen, door zich te organisee- ren haar invloed laten gelden. Uit het jaarverslag van de secretaresse dat in opgewekten vorm was gesteld, bleek dat de afd. in het afgeloopen jaar niet stil heeft gezeten. Het ledental liep door vertrek enz. een weinig achteruit en bedroeg bijl het afsluiten van het boekjaar 110. Na dien konden echter weer meer dere nieuwe leden worden ingeschreven. De rekening van de penningmeesteresse sloot miet een klein saldo. Het zou groo- ter zijn geweest indien de afd. in rustige rust had voortgeleefd. Zoo bezien 'is het kleine overschot een goed teeken. Na een gezellige pauze1, waarin een kopje 'thee werd rondgediend, hield D s H. Hoog end ijk te Kats een referaat over „Elisabeth Frey". Met belangstel ling werd naar deze interessante en leer zame lezing geluisterd. Nadat de spreker enkele vragen had beantwoord en voorts nog enkele mededeelingen waren gedaan werd de uitstekend geslaagde vergade ring door Ds Hoogëndijk met dankzeg ging gesloten. '9 H. Arencfskerke» Het benoemd ver klaard lid van den gemeenteraad dhr C. Philipse heeft voor deze benoeming be dankt. 'u i Hoedekenskerke. In de raadsvergade ring van Maandagnamiddag was dhr De Regt met kennisgeving afwezig. De be noemde onderwijzeres mej. J. *.P. de Klerck heeft die benoeming aangenomen. Van het R. 'K. schoolbestuur te Kwaden- damme "is bericht ingekomen, dat voor eerste aanschaffing van leermiddelen pl.m. f900 noodig zal zijn. Alles voor kennisgeving aangenomen. De factor voor de gemeentelijke in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1