DE ZEEOW TWEEDE BLAD. Uit de Provincie. Onderwijs. lerseke. Deze week vertrok het 2e schip met een lading plantoesters, verkocht door 't Centr. Oesterbureau, naar Denemarken. In totaal werden dit seizoen ruim 7 millioem plantoesters naar het buitenland verkocht. Had Frankrijk niet teleurgesteld, dan was ar weer een belangrijk kwantum meer naar 't buitenland verkocht gewor den. Toen het bestuur van 't Centr. Oes terbureau voor enkele arm met den ver koop van, plantoesters naar het buiten land begon, warm verscheiden kweekers hier allerminst overtuigd van het nut dezer verkoopen voor de oultuur in zijn geheel, "Mea vielen het bestuur in krasse bewoordingen aan en betichtten, het, min der edele bedoelingen te hebben mét 'den verkoop van zaaioesters. Ja, sommigen, door kortzichtigheid of eigenbelang ge dreven, deden alle m'oeite de bevoegde autoriteiten te bewegen deze verkoopen ts doen belatten. Thans evenwel ia er g««B kwssksr xomt, dis hst groots nut VAN MAANDAG 13- MEI 1929, No. 187. Do bloeiende boomgaar- d e n. Men schrjjft ons uit Kapelle en Omgeving Wie iets zien wil van lenteweelde en bloemenpracht, die bezoeke thans eens deze omgeving, nu de kersenboomgaar den in vollen bloei staan. Alles bloeit en spreekt van heerlijk jong frisch leven. De mooiste route is wel die van uit Goes langs Kloetinge naar Kapelle, verder naar Wemeldinge langs den Kanaaldijk naar Schore en Biezelinge. Het doet weldadig aan om de vele uitge strekte boomgaarden met onderbeplanting te zien. Dè roode bessen bloeien enorm en beloven veel. De kruisbessen staan er eveneens goed voor. Enkele perceelen die niet erg beschut staan weten nog van de harde nachtvorsten. De aardbeien ech ter hebben veel te verduren gehad van de koude. Of deze oogst rijk zal zijn valt wel te betwijfelen. De vroegste soorten hebben het kwaad te verantwoorden ge had. De zwarte bessen bloeien matig. Vroege peren, uitgezonderd de Pree. de Trevoux, bloeien bizonder. Het zangersfeest te Ka pelle. Ter aanvulling van ons verslag over dit feest, verzoekt de secretaris van den Ring Zeeland van Chr. Zangver. ons te melden, dat op de zangtribune een fraai Hofberg-orgel geplaatst was, met reclame voor de fa. Goldschmeding, door haar vertegenwoordiger den heer Wolzak te Goes. Dan was er zonder de schuld van onzen correspondent, vermeld, een verkeerde naam voor den directeur van Ons Genoegen te Heinkeonszand. Dit moest zijin: dhr H. Wolzak. Noodlanding. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur daalde op het vliegveld te Vlissingen het groote Duitsche vlieg tuig Aurora D 1090 vattx de Grosse Luft- farht Hanse, dat met 6 passagiers, een piloot en 2 mechaniciens op weg was naar Engeland. Van de drie motoren was de rechtsche defect en daairom moest deze noodlanding worden gemaakt. Na ander half uur was reeds een Engelsch vlieg tuig aanwezig om de passagiers verder te brengen. De Duitsche machine werd in den hangar gereden en de defecte motor verwijderd in afwachting van een nieuwe. Tot lid der Commissie voor de Pu blication der vereeniging „Het Neder- landsch Economisch Historisch Archief' is benoemd de heer dr W. S. Unger te Mid delburg. Electriciteitsprgzen. Men meldt ons, dat het bericht „Electriciteits- prijzen" in ons nummer van Vrijdag 1.1. niet geheel volledig is. Er is verzuimd te melden, dat er ook een minderheid was, zij het dan ook de kleinst mogelijke, die zich niet met de gedachte der commissie kon vereenigen, en die ook niet heeft medegewerkt om te komen tot uitbreiding der commissie. 'Geen Autovervoer. Wegens het wegnemen der Rijfcsponton in de haven van Vlissingen kunnen van heden middag 4 uur tot Donderdagmiddag geen auto's van of naar Neuzen worden ver voerd. Middelburg. Morgen, Dinsdag 14 Mei, wordt hier een zaak van de bekende fa Simon de Wit geopend. Hoewel het aantal winkelB in Nederland naar de 60 loopt, is Middelburg de eerste gemeente in Zeeland, waar de firma een zaak opent; meerdere plaatsen staan op het programma. De Lange Delft is weer een fraaien winkel rijker geworden. De teakhouten pui met het gla3 in lood, waarboven in gouden letters Simon de Wit, trekt de aandacht van eiken voorbijganger, ter wijl de smaakvolle étalages tot koopen noodigen. De eene étalage aan de zijde van fa de Jager, is speciaal ingericht voor kaas en vleeschwaren, en is ge heel met marmer belegd, terwijl nikkelen draagstangen tegen den betegelden wand zijn aangebracht. Kaas en Vleeschwaren zijn het hoofdartikel der firma, daarvoor zijn de beste plaatsen in etalage, winkel en magazijnen gereserveerd. Niettemin zullen de bezoekers een rijke keuze vin den in kruideniers- en grutterswaren, zuidvruchten, comestibles, wijnen, bis cuits en aanverwante artikelen. De win kel is smaakvol en practisch ingericht, evenals in de etalage is ook hier het' marmer niet gespaard en zijn de wan den met mooie tegels belegd. Electrische koffiemolen, vleeschmachine en een vier tal snelwegers maken een vlugge bedie ning mogelijk, terwijl de fa haar devies „Simon de Wit is goedkooper" ook hier getrouw wil blijven. Bij de opening wel ke morgenmiddag plaats heoft, worden vliegende Hollanders cadeau gedaan, voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Door de politie alhier werd Vrijdag nacht een meisje op straat aangehouden, dat de ouderlijke woning te Öoob was ontloopen. Het is naar die plaats terug gebracht. Volgens het 73ste verslag van de Vereeniging tot het bezoeken der Ar men over 1928 (het 85ste jaar van haar bwtaan) warden in dat jaar 10 geiiansc of alleen loopende personen nieuw inge- schreven, het getal aanvragers bedroeg 74, dat der aanvragen 751, het eerste is 3 minder, het tweede getal 3 meer dan het vorige jaar. Uit de rekening blijkt, dat de bijdrage voor verp'rg'ng enz. meei is dan die in het vorige jaar en de reke ning sluit met een nadeeiig slot van f 1184.56. De stand der geldmiddelen blijft de directie met groote bezorgdheid vervuilen. Waar nieuwe inwoners de aan geboden lijst, in afwijking met vroeger, veelal oningevuld teruggeven, moet jaar Ig'ks het kapitaal worden aangesproken- Er wordt dan ook op aangedrongen, dat zjj, die de vereeniging een goed hart toe dragen, er voortdurend op bedacht zijn anderen op te wekken, haar met een zoo ruim mogelijke bijdrage te steunen. Uit de rekening blijkt verder, dat begon nen werd met een goed slot van f 344.21, en dat verder werd ontvangen aan con tributies f832; aan interest van kapitaal f 588.40, aan giften van coöperaties f 975, var de Loterij voor vrouwelijke handwer ken f373.74; van wijlen mevr. Lants- heer f580.22 en van de Walchersche ka- narievereeniging f 75. Uitgegeven werd aan bijdragen voor verpleging, tijdelijke hulp bij bevalling, ziekte of ongeval f4802.50; bijdragen van anderen aard f 25 en onkosten f 125.63. Men .schrijft ons Een o.i. onbegrijpelijke wijziging in de spoorweg-dienstregeling is het vertrek van den middagsneltrein van Middelburg naar Vlissingen. 'Thans vertrekt die te 18.54 en vooral in tijden van druk reizigers verkeer Verd er aan het station Middel burg groote last ondervonden, omdat te 18.59 de laatste sneltrein in de richting van Roosendaal uit Middelburg vertrekt. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat dé van Goes komende trein buiten het star tion Middelburg moest wachten. Nu had den wij verwacht ,dat men de tusschen- ruimte tusschen die treinen wellicht zou vergrooten ,maar ziet het tegendeel is geschied. De trein naar Vlissingen zal in het vervolg te 18.57 vertrekken. Voor een station als Middelburg waar het o.a. Donderdags, maar des zomers ook op andere dagen druk kan zijn, is dit o.i. een niet goed te keuren regeling. Vlissingen. Zaterdagmiddag was de ver- bandkamer op het politiebureau alhier in feestdos gestoken en vereenigden zich daar te 3 uur het geheele politiecorps en ook vertegenwoordigers van rijkspoli tie, maréchaussee en militaire politie om afscheid te nemen van den agent van politie W. de Lange, die juist na' 25 jaar dienst, met pensioen gaat. Nadat de commissaris van politie^ de heer A. O. F. W C Gasinjet, den schei denden jubilaris haid toegesproken, deed dit namens het geheele corps ook de heer G. L. C. van der Heijde, zulks on der aanbieding van een makkelijken stoel aan den heer de Lange en een bloemen hulde aan diens eohtgenoote. Van de a£- deeling Vlissingen van den Politiebond voor dierenbescherming, waarvan de heer de Lange bestuurslid was, ontving hij een bloeiende plant. De heer de Lange dankte voor de woor den en de geschenken, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Kapelle. Aan de veiling Kapelle-Bieze- linge en Omgeving is in 1928 geveild voor een totaal bedrag van f483.211.38. (1928 was geen fruitjaar.) Krabbendijke. Zaterdagavond gaf het muziekgezelschap Concordia onder veel belangstelling een concert op de tent Vrijdagavond hield de vereen, tot Stichting en Instandhouding eener Chr. School een ledenvergadering, onder voor zitterschap van dhr Schwartz. Na de ge bruikelijke opening werden door hem en 't hoofd der school woorden van waar deering gesproken ter nagedachtenis van den overleden voorz., dhr G. v. Harn. Beiden deden uitkomen de groote liefde en de zeldzame trouw, waarmee dhr v. Harn de school heeft gediend, tot op zjj'n ziekbed toe. Groot is 't verlies dat de vereen, heeft geleden. In de bestuurs- vacaturo werd gekozen dhr H. Wolfort. Schore. Zaterdag hield de Zee-uwsch© concoursoommissie afd; Zaterdagvliegers een wedvlucht van uit Maastricht. Afstand 162 K.M. In concours 73 duiven; wind West. Los 11.30 u. Uitslag: le en 14e prjjs D. Kodde te Veere, 2e en'18e pr. J. Midavaine, te Veere, 3e, 5e, 10e en 11e pr. .Ta. Rjjn en de Pree, te Schore, 4e en 16e pr. H. Castel te Veere, 6e, 7e en 8e pr. D. J. v. d. Have te Kapelle, 9e, 12e en 13e pr. J. A. Poppe te Veere, 16e en 17e pr. J. Stunn te Veere. Ie overduif J. Christiaanse te Kapelle. Aan komst le duif 2 u. 67 sec. en laatste duif 2 u. 11 min. van dezen verkoop voor de cultuur in zijn eheel niet erkent, ja zelfs toejuicht. En it jaar vooral is er meer dan ooit bewezen van hoe groote beteekenis het voor de cultuur is geweest dat nog weer zoo'n flink kwantum plantoesters naar het buitenland is verkocht geworden. Want niet alleen werd felle concurrentie in de zaaioesters vermeden, en kon daarom nog een mooie prijls worden bedongen, doch van de allergrootste beteökenis is het dat men een buitengewoon beogen prg's voor de consumptieoesteis maken kon, omdat de overproductie door den oes terverkoop naar het buitenland geweerd bleef. Een woord van lof komt -het be stuur van het Centraal Oesterbureau in dezen zeker wel toe, wantdoor zijin juist en goed inzicht in den toestand dezer cultuur en door zijin moedig door zetten (trots alle tegenwerking en ver dachtmaking) heeft men kunnen bereiken, dat een meer dan loon end b edrijf zich kon ontwikkelen en een verhoogde wel vaart in Iersek ehet .gevolg was. '8 H. Arendskerke. Vrijdagmiddag kwa men op de begraafplaats alhier samen de familieleden van wijlen Dr van Iwaarden, een commissie bestaande uit den burge meester, de predikanten van 'sH. Arends kerke en 'sH. Hendrikskinderen, de voor zitters van de twee werHiedenvereenigin- gen, een inwoner van 'sH. Hendrikskin deren en een van Baarsdorp, en eenige belangstellenden. Nadat allen bg het graf van Dr van Iwaarden waren samengekomen, sprak de burgemeester ongeveer als volgt: „Hooggeachte Familie van wijlen Dr van Iwaarden. Ongeveer een half jaar geleden stonden we hier rond de geopende groeve om het stoffelijk overschot van uw broeder en zwager aan den schoot der aarde toe te vertrouwen. Uit de toen gesproken woorden is weJ duidelijk gebleken, welk een groot verlies door U allen en door de gemeente werd geleden door het overlijden van den zoo algemeen geachten dokter van Iwaarden. Ik zal niet in herhaling vervallen, maar mij thans er toe bepalen, u te zeggen, dat na het verlaten van de begraafplaats Ds de Voogd en ik direct hebben gevoeld en gemeend, de herinnering aan dezen afgestorvene levendig te moeten houden, door zijn graf te dekken met een graf steen met passende inscriptie, waarvoor al zijn: patiënten zouden kunnen bijdra gen. Daartoe hebben wij een commissie gevormd en een lgst laten circuleeren. De opbrengst van de lijlst was ons een tee- ken, dat het plan algemeen instemming mocht hebben en stelde ons in staat een steen te doen ontwerpen door de Firma Leempoel en Verrijk, grafsteenhouwers te Goes en haar de uitvoering op> te dragen. De commissie heeft u uitgenoodigd thans hier tegenwoordig te zijin om aan u deze steen over te dragen, en zoo vertrouw ik dan, uit naam v,an al degenen, die behoefte hebben gevoeld uiting te geven aan bun gevoelens jegens dokter Hu- bertus van Iwaarden, dezen steen to© aan u. Aan u, die door de banden, waardoor u aan hem waart verbonden, de beste waarborgen biedt, dat deze steen, in eere wordt gehouden ©n wordt verzorgd, en in de hoop, dat u telkenmale bij het vertoe ven: aan dit graf door het zien van dezen steen, steeds zult herinnerd worden hoe veel hij is geweest voor zijin medemen- schen, hoezeer hij1 was bemind en hoe zeer hij werd gemist. Hierna verwijderde spreker het doek van den steen. Nadat ook Ds de Voogd de familie had toegesproken, dankte de heer 0. M. van Iwaarden, namens de familie. Blggekerke. Men verzoekt ons te mel den, dat de verbetering van d© trap over de duinen bij Valkenisse niet alleen door de zorgen van den heer Van Ham is geschied, doch gezamenlijk door die toe ren van Ham en Boone. Domburg. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. In dia vergade ring werd medegedeeld, dat aan den Burgemeester door den Commissaris der Koningin een maand verlof werd ver leend. Daarna werd het jaarverslag der Gemeente over 1928 uitgebracht. Beslo ten werd een verzoek van de Vereeni ging „Zeelandia" te Amsterdam om een advertentie in haar gids te plaatsen niet in te willigen. In verband daarmede gaf de voorzitter een overzicht van het be handelde op eene vergadering van Bur gemeesters van Noordzeebadplaatsen. Er zal door de Alg. Vereen, voor Vreemde lingenverkeer een groote reclame voor de badplaatsen worden georganiseerd, de kosten daarvan zullen over de verschil lende plaatsen percentsgewijze worden verdeeld. Dezen zomer zal vanwege deze Ver eeniging ook in Domburg eene verga dering worden gehouden waartoe allen, die belang hebben bg bet vreemdelingen verkeer zullen worden uitgenoodigd en waarbij deze reclame dan zal worden besproken. Dhr Geldof vroeg, of nadere gegevens bekend waren omtrent de wijze, waarop reclame zal worden gemaakt, waarop de voorzitter ontkennend antwoordde. Dhr Houmes zou alleen met deze zaak kunnen instemmen, wanneer Zondags al les gesloten word, zooals de zaken thans staan, ziet hg eene tegenstelling tus schen Zondagsheiliging en badplaats. 1 Waar thans een nieuw VoreenigingsH gebouw is gesticht, stelden B. en W- voor, militaire inspecties en dergelijke niet meer in de O. L. School ol het Semeentehuis, doch in dat lokaal te doen ouden. Dhr Geldof stemde daarmede in-1 Hi) verklaarde zich principiöol tegenstan der om militair* inspectie» la dn schooi toe te laten. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen. Besloten werd, verschillende materia len voor de Brandweer aan te schaf fen, doch geen valnet, zooals door de brandmeesters gevraagd werd, daar het nut daarvan voor deze gemeente be twijfeld werd. Waar bij een nader onderzoek geble ken was, dat het bedrag op de begroo ting uitgetrokken voor onderhoud van den weg AagtekerkeWestkapelle te ge ring zou zijn werd B. en W. machtiging verleend een bedrag van f780 daarvoor te besteden. Besloten werd instemming te betuigen met een adres door de gemeente Arne- muiden gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal tot het verleenen van terugwerkende kracht aan de voorge stelde wijziging van art- 104, 4e lid der Lager Onderwijswet 1920. Dhr Elout vroeg daarna inlichtingen omtrent het uitvoeren van de Vuilhoop. In verband daarmede vroeg dhr van Sluijs maatregelen te nemen tegen het telkens branden van den inhoud van den vuilhoop, wat voor de omwonenden zeer hinderlijk is. Hij meende, dat het beter zou zijn, die inrichting te verplaatsen, waarmede dhr Geldof instemde. Laatst genoemde was van meening, dat eene af doende verbetering alleen verkregen kon worden door het bijv. van Gemeente wege ophalen en dadelijk doen wegvoeren van het vuil. B. en W. zullen een en an der nader overwegen. Dhr Westenburger drong er op aan, gedurende het Badseizoen ook Zondags middags electrischen stroom te geven. De toestand, zooals die thans is, dat Zondags van ongeveer half twaalf tot des avonds geen stroom gegeven wordt, veroorzaakt voor hedrgVen, die steeds meer "électrische machines aanschaffen, groot ongerief. Dhr Elout gaf nadere in lichtingen. Wanneer ook Zondagsmiddags stroom gegeven werd, zou hulppersoneel' moeten worden aangesteld. Het zal z.i. niet gemakkelijk zijn, iemand, die zelf standig de machines kan bedienen, al leen voor 'de Zondagmiddagen te krij gen. Dhr Geldof zou, wanneer het niet direct noodig is, tegen het .leveren van stroom op Zondagmiddag zijn omdat dit het personeel zou beperken in zijn vrijen Zondag. De voorzitter verklaarde zich uit principe tegen het uitbreiden van den Zondagsdienst. B. en W. zullen een en ander overwegen. De vergadering werd daarna gesloten. Westkaoella Vrijdagavond hield de Raad, onder voorzitterschap van den bur gemeester, een openbare vergadering; alle leden waren tegenwoordig. Do voorz. deelde mede, dat bij onder zoek gebleken is, dat geen verandering in den aanslag van de pers. bel. dit jaar gekomen is, in verband met de herziening der fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Ingekomen van het Polderbestuur van Walcheren een schrgven, waarin de pacht van graszetting aan den djk ook dit jaar gesteld wordt op f80. Aan het bekende adres van Arnemuiden aan do Tweede Kamer, naar aanleiding van toepassing van art. 104, 4e lid L. 0.- wet, werd opnieuw adhaesie betuigd. Op een verzoek van Chr. Louwerse en J. Verhulst om ontheffing van hon denbelasting in het 2e halfjaar van 1929, werd gunstig beschikt. Ingekomen was ook een opgave van invordering van Aagtekerke, ingevolge art. 104 L. O. en art .86 L. O., over 1928, van resp. f39.90 en f 19.71. Een schrgven van den Min. van On- derwgs waarin werd medegedeeld, dat de gemeente nog recht had op een uit- keering van f 156.33, wegens te weinig genoten rjksbjjlage over 1.927. In verband met een daarover betref fende uitlating in een vorige vergade ring door een lid, was door het Bestuur van de Chr. School een schrijven gericht aan den "Raad, waarin het mededeelde, dat de kolenlevering in de eerste jaren gegund was aan de Gebr. Verhulst, later ook aan Brasser, en daarna aan Hen- drikse. De leverantie ris om de vermeende reden niet aan Verhulst opgezegd. Boven dien merkte het genoemd bestuur in het schrijven nog op, dat de gelijkstelling tus schen openhaar en bgzonder onderwgs nog niet in alles geljk werkt. Een tweede schrgven van bovenge noemd bestuur werd daarop voorgelezen, waarin het den Raad mededeeling doet van zjjn plan, om bg Ged. Staten in be roep te gaan, in verband met het niet vergoeden van gemaakte administratie kosten over 1925. De voorzitter lichtte nogmaals nader toe, waarom des tgds aan de vordering niet werd voldaan. Op het verzoek van het Bestuur van de N. V. „Stoomtram Walcheren" om een sloot te mogen dempen op eigen kosten aan het begin van den te ven- harden weg, zulks in verband mot het aanleggen van een wissel, werd gunstig beschikt. De Commissie voor bestrating der wegen verzoekt een nader bevestigend besluit tot overname van onderhoud der bestrate wegen. Aan Ged. .Staten zal mededeeling ge daan worden van genomen besluiten. Voorgelezen werd daarop een schrijven van O.ostkapólle, waarin het Gemeente bestuur mededeelde ,dat hot .de geop perde bezwaren van Westkapelle, wal be treft het ineens betalen der kosten, benoo- digd voor den bouw .van het laborato rium, benevens 'kantoor, ten laste van den Keuringsdienst, niet kan doelen. Op voorstel van den voorz. werd be sloten, nogmaals tot tot Gemeentebestuur van Oostkapelle een schrijven te richten, waarin dat bestuur zal worden medege deeld, dat men principiëele bezwaren blijft houden, en dat men er op blijft staan, dat op annuïteit een leening ge sloten werd. De Raad ging er mee ac- coord ,dat men desnoods in beroep zal gaan bij Ged. Staten. Aangeboden werd daarop het Ge meenteverslag over 1928. Goedgekeurd werd de rekening '1928 van de Gezondheidscommissie sluitende in ontvang f 2149.57 en uitgaaf f 1085.40. Besloten werd de volgende wijziging in de politieverordening to brengen. Toe te voegen aan art. 36 een derde lid: op de gemeentevronen te rijden, bui ten de bestaande wegen. Aan art. 55 een derde lid toe te voe gen, luidende: Het is verboden haard- asch, puin of vuilnis elders te brengen dan op de door B. en W. bij openbare kennisgeving daartoe bestemde plaatsen. Daarop kwamen in behandeling de adressen van het Bestuur van den Cen- tralen bond van "transportarbeiders en van het Bestuur van den Algem. Metaal- bewerkersbond, waarin den Raad voor gehouden wordt, dat het wenschelijk is, dat ook de gemeente Westkapelle zich aansluit bij het Werkeloozenbesluit 1917. De voorz. bracht allereerst schriftelijk praeadvies uit over deze zaak, waarin deze uitvoerig betoogde de wenschelijk- heid, dat de gemeente tot het werkeloo zenbesluit toetreedt. Dhr Hendr. Cijsouw heeft principiëele bezwaren tegen het sluiten van verzeke ringen. Dhr W. Huibregtse toonde breedvoerig aan, dat ook voor het vervolg fin. lasten geen redenen kunnen zijn om niet aan te sluiten. Nadat ook de heeren J. Mihderhoud en Huibr. Cgsouw hunne bezwaren hadden geopperd vóór aansluiting ,werd met 4 tegen 3 stemmen besloten niet tot toe treding over te gaan. Vóór toetreding stemden de heeren W. Huibregtse, B. Louwerse en K. Cijsouw, tegen toetreding de heeren J. Minder- houd, Huibr. Cgsouw, Hendr. Cijsouw en H. de Kam. Bij de rondvraag werd besloten nador aan te kondigen de plaats, waar vuilnis gebracht kan worden. De voorz. deelde nog mede, dat hem bij verkoop van een schuur in d'Arke, ter kennis was gebracht, dat in die schuur nog 15 c.A. gemeentegrond blijkt' te zitten. Op voorstel van den voorz. werden B. en W. gemachtigd, daaromtrent met den kooper een regeling te treffen. Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzer aan een O. L. school te Rotterdam Is geplaatst als nr 2 dhr W. A. .P de Kramer te 'Ella- woutsdjk en als no. 3 dhr J. van Nieu- wenhuize "te Breskens. lerseke. Zaterdagmiddag vergaderde do afd. Zuid- en Noord-Beveland van Chr. onderwijzers in de consistoriekamer van de Geref. kerk alhier, in plaats van te Goes om de leden uit hj» oostelijk deel een genoegen te doen. Waar de voorzitter verhinderd was stond het samenzijn on der leiding van den vice-voorzitter, den heer J. Bottenberg van Oudelande. De heer H. C. van Donk, uit Goes gaf een uitgebreid verslag van de rioo-rvergadei- ring der 'Hoofdvereeniging. Eenige be spreking volgde over het feest van het 75-jarig bestaan ,dat gevierd zal worden D.V. in de Pinksterweek te Amsterdam. De secretaris bracht een humoristisch jaarverslag uit en de penningmeeste- resse, mej. N. Wandel, gaf een financiëel overzicht. Na 'de pauze leverde de heer J. Mein- dersma uit Goes een onderwerp over Johannes Amos Comenius. Allereerst schetste hg in het kort do levensgeschie denis van dezen Christen-paedagoog, die leefde van 1692—1670. Vervolgens deel de hij mede, dat hg 146 boekon en 12 handschriften heeft nagelaten. "Daarvan is de Groote onderwgsleer, Didactica Magna zeer bekend. Hot. was de bedoeling van Comenius om „allen alles te loeren". Hij lette op de verstandelijke, geestelijke en „godsdienstige opvoeding. Spr. stond in den breede stil bij de beginselen van den grooten paedagoog en de wijze, waar op hij ze in de school wenschte toe te passen. Op zijn leerrijk onderwerp volgde een breedvoerige bespreking, die om des tgds wille nog moest worden bekort. De vergadering stelde op hoogen prijs, dat een der jongere leden aan het wóórd geweest was en hoopte, dat dit voor beeld navolging zou vinden. In een va cature 'in het bestuur werd gekozen de heer M. de Borst uit Goes. Met dank aan God werd de gezellige en leerzame vergadering gesloten. Het vervolgonderwijs. Za- terdagmiddag werd in hotel „Centraal" te Goes een algemeene vergadering ge houden van het district Zeeland van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, onder voorzitterschap van den neer A. van der Have. Tot het eerste .gedeelte der vergadering lmddeu ook belangstel lenden toegang, en meerderen haddon van de gelegenheid gebruik gemaakt om de voordracht bij te wonen, die do hoer T. v. d. Blink, gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs te Lonnoker, hield over „Het vervolgonderwijs". Spr. wilde de praktijk zooals hj die te Lonnoker kent, nader toelichten. Men heoft zich daar twee vragon gestold on wel ten eerste welke leerlingen willen wij trekksa sa tsa twssd# w*t wülea

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5