Ho. 187 Maandag 13 Mei 1829 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE& Cos BANK-GOES ZEELANDS OPFOKVOERt Belgisch Geld - TE BLAD. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Kerknieuws. it/nur Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit/nummer bestaat uit 2 bladen. De verkiezingen In Sakeen. De anti-godsdlensf-campagne In Rusland. De „Pravda" zegt, dat dit de eerste werkelijk» „veldslag" tegen God" wis; in de straten van Moskou. Ondanks al deze demonstraties waxen de kerken overvol. Ook te Leningrad, Twer, Kief, Omsk, Tomsk, Orel on Ufa werd aan het anti- religieus® parool vain Moskou gevolg ge. geven, Het aantal bezoekers bedroeg 8860, van wie 56 schoolkinderen; het aantal plei- ziervüegers 'bedroeg 107, waarvoor 22 vluchten werden uitgevoerd. MERK V. P.Z. Bereid met KAR-MEL-PO Schitterende resultaten No. 1 (eerste 4 weken) No. 2 (4 tot 8 weken) No. 3 (8 weken en ouder) per 50 K.G. f 12.00 per 50 K.G. f 12.00 per 50 K.G. f 12.00 25 I, 6.50 25 6.50 25 6.50 10 3.20 10 3.20 10 3.20 1.80 5 1.80 |5 1.80 2 0.90 2 0.90 2 0.90 N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" - GOES - Telefoon 162 Meliskerke. Zaterdag kwam alhier de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Na opening door den voorzitter met ge bed en lezing der notulen, kwamen de ingekomen stukken in behandeling. Semeonte Kerkrad» om instemming te etuigen met een request verzonden aas, tegen voordeelige koersen bij Algem. Syn. Comm. der Ned. Herv. Kerk. De aangelegenheden van do Algemeene weduwen- en weezenbeurs komen in behandeling. Uit de rekening Directeur Hoofdredacteur: R. jfUIDEMA. Bureau: LanIt Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie lm Administratie no. 11. Postn/aning No. 44455. Bijk^toor te Middelburg: Firma F. P.'jHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.Qf Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. V Heel wA gelukkiger? Bij den Belgischen Senaat is een voor stel ingediend om den suikeraccijns tijde lijk te verlagen. Tot 31 Augustus 1930 zal de accijns op rowe of geraffineerde beet- wortelsuiker van fr. 40 tot fr. 20 per 100 K.G. worden verlaagd. De regeering is tot dit voorstel overgegaan in verband met den ongunstigen toestand in de beetwortel- suikercultuur en -industrie. Zij is daarom bereid om gedurende een jaar afstand te doen van de helft der inkomsten uit den suikeraccijns, ten bedrage van c.a. fr. 35 millioen. Het ligt in de bedoeling, dat het voordeel van de accijnsverlaging geheel den landbouw ten goede zal komen. Het „Handelsblad" merkt hierbij op: „Wij vestigen de aandacht op de wijze, waarop de Belgische regeering steun wil verleenen aan de beetwortelsuikerindustrie en welke on® hee 1 wat gelukkiger voorkomt, dan de weg, welken men hier te lande meent te moeten volgen. De verla ging van den accijns, zal het verbruik ten goede komen. Vooral ten onzent, waar de accijns zéér hoog is, zal een verlaging het verbruik sterk kunnen stimuleeren". In verband hiermede willen wij nog even herinneren aan wat door Min. de Geer bij de behandeling van het ontwerp-v. d. Heu vel in de Tweede Kamer werd opgemerkt 'inzake de verlagihg van de opcenten op den suikeraccijns. Na er op gewezen te hebben dat dit denkbeeld nog wel eens onder de bogen kan worden gezien vervolgde de Minister: „Maar waar ik voornamelijk op wilde wijzen: in het verband van deze discussie zou dat middel weinig baten. Er is op 't oogenblik een wereldoverproductie van suiker; dat is de grond van de moei lijkbeden. Dat nu een mogelijke toeneming van de consumptie in ons land (die in de latere jaren reeds zoo enorm toegenomen is) zoden aan den dijk zou kunnen zetten om de wereld-overproductie te verwerken, geloof ik niet. Daar kunnen wij niet tegen eten. Wij zouden suiker moeten eten zooals men in den oorlogstijd in Duitschland winterkoolrapen heeft ge geten. Voor de materie die thans in debat is, zou de afschaffing van deze opcenten dan ook van weinig béteekenis zijn". In verband 'hiermee zijn we zoo vrij ach ter het „heel wat gelukkiger" van het „Handelsblad." een vraagteeken te plaat sen. Gisteren, hebben de verkiezingen voor den landdag van Saksen plaats gehad. Het zijn vooral de uiterst rechtsch» pair- tjjen die met da winst zjjn gaan Strij ken. De fascisten winnen 3 mandaten, de nieuwe Randbond, die zich waarschijn lijk bij de Duitsoh-nationalen zal aanslui ten, wint er 5. De Duitsch-nationailen heb ben 6 van de 14 zetels verloren. De so ciaal-democratische partij: heeft 2 manda ten gewonnen, terwijl de communisten er 2 verloren. De anti-religieuse campagne van de Paaschweek (oude tijdrekening) in fovj et- Rusland, droeg dit jaar een meer uitge breid karakter dan anders. Volgens be richten uit Moskou werden er anti-gods dienstige vertooningen en optochten ge houden, waarin auto's moereden, beladen met namaiak-priesters e© „engelen", ®n waarop beeltenissen van God waren ge. plaatst, die later werden verbrand. 'Georganiseerde groepen jongelieden en kinderen „paradeerden" voor de ingangen der kerken, dansende en springende en de kerkgangers bespottende en het geluid der kerkklokken overstemmende. De aanslag op Woldemaras. Uit Kowno wordt gemeld, dat het on derzoek inzake den aanslag op Wolde maras heeft vastgesteld, dat de in hech tenis genomen student lid van een stu dentenvereniging is, die weliswaar in Litauen toegelaten is, doch scherpe op positie tegen de regeering voert. Nog twee studenten moeten bij den aanslag betrokken zijn, doch van dezen heeft men tot nu toe geen spooT kunnen ontdekken. Ongeveer 30 leden van de genoemde vereeniging zijn in hechtenis genomen e!a bovendien nog ongeveer 50 sociaal-demo cratische studenten. In Litauen wordt veelal aangenomen, dat de aanslag op Woldemaras het sein moest zijn voor een algemeen» volksbe weging. In den toestand van de zwaar ge wonden is tot nu toe geen verbetering gekomen. Het dreigende conflict bij de Dultactie Spoorwegen. De leiders der groote organisaties van spoorwegpersoneel hebben besloten al vorens tot het uitroepen van de staking over te gaan, gevolg te geven aan het voorstel van de rijksregeering om den rijksminister van arbeid uit te ïioodigen een scheidsrechter te benoemen. In alle geïnteresseerde kringen hoopt men, dat het thans mogelijk zal blijken een minne lijke schikking te treffen. Korte berichten. De Noorsche arbeiderspartij,c de grootste partij in bet storting heeft een voorstel ingediend om Noorwegen uit den volkenbond te laten treden. Volgens een bericht uit New-York loopen in de Vereenigde Staten geruch ten, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" door een Amerikaansche luchtvaart-Mij zal worden aangekocht voor den dienst, welken men tusschen de Westkust der Vereenigde Staten en de Hawai-eilanden wil openen. Het „Tourist Hotel" te Amarillo in den' staat Texas is door brand vernield. Vijf personen kwamen daarbij om het leven. Vier gasten, wier identiteit men nog niet heeft kunnen vaststellen, zijn in. bed verbrand. Een vijfde trachtte zich door een sprong nit de derde verdieping in veiligheid te stellen, doch werd daar bij gedood. Meer dan twintig gasten wer den gewond. De oorzaak van den brand is onbekend. Tweeds Kamerverkiezingen. De lijst der A.-R. Partij voor de Verkie zing van leden der Tweede Kamer voor de kieskringen Arnhem en Nijmegen is als volgt, •samengesteld: 1. dr E. I. Beumer, Utrecht; 2. C, v. d. Heuvel, Heemstede; 3. C. Smeenk, Arnhem; 4. L. F. Duy- maer van Twist, Den Haag; 5. H- Ame- link, De Bilt; 6. mr H. Bijleveld, Den Haag; 7. mr. H. A. Dambrink, Utrecht; 8. A. Wiersinga, Arnhem; 9- C. Roeterdink Gorssel; 10, mr E. P. Verberk, Hedel; 11. Jhr J. Beelaerts van Blokland, Oos terbeek; 12. J. Rijpstra, Zelhem; 13. mr H. J. J. Verbeek, Dinxperloo; 14. G. J. van Apeldoorn, Heerde. Het luchtverkeer Tri Aprïl. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, is gedurende April aangedaan door 469 vliegtuigen van het regelmatige bur- gerluchtverbeer en door 180 militaire vliegtuigen van leger en marine, terwijl 9 extra vliegtuigen kwamen en vertrok ken. Voorts werd een aantal proef- en rondvluchten gehouden. Het aantal plei- ziervliegers bedroeg 104. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam, is gedurende die maand aange daan door 249 verkeersvliegtuigen en door 49 militaire, terwijl er '34 particu liere vluchten en 23 proef- en photo- vluchten met toestellen Van de K. L. M. plaats hadden. Bovendien werden 4 spe ciale vluchten en 93 vluchten met Pan- der vliegtuigen Tan de Riotterdamsche Aero Club uitgevoerd. M 5 tt fa M tt fa" tt alles inclusief verpakking, franco GOES Wederverkoopers en door de V.P.Z. Erkende Hoenderparkhouders speciale conditiën Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Nederland on België. De correspondent van; de „N. R. Ct." te Brussel meldt: Bj het departement van buitenlandsche zaken alhier zegt men, het Reuterbericht, volgens hetwelk de Nederlandsche nota van antwoord op een verwerping van alle Belgische eischen zou neerkomen, te beschouwen als een middel om de volgens internationaal diplomatiek gebruik door de Belgische regeering in acht geno men discretie betreffende den inhoud van deze nota te breken. Het Belgische depar tement van buitenlandsche zaken zegt ech ter besloten te zijn, zich door dergelijke middelen van zijn gedragslijn niet te la ten afbrengen en zal dan ook het Reuter bericht dementeeren nóch bevestigen. De diplomatieke correspondent vajn de „Daily Telegraph" meldt: Nederland heeft de bepaalde Belgische voorstellen, welke in de laatste maanden zijn gedaan, verworpen en zich bereid verklaard de onderhandelingen voort te zetten op strikt zakelijke basis. Tevens geeft de Nederlandsche regeering te ver staan, dat zij de besprekingen niet kan voortzetten, indien de Belgische'regeering volhardt bij het gronden van haar eischen op vermeende rechten, afgeleid uit ver dragen en overeenkomsten. De Nederlandsche regeering heeft het denkbeeld aan de hand gedaan, dat deze internationaalrechtelijke aanspraken van België bij onderling goedvinden zullen worden gebracht voor het nieuwe Per manente hof van internationale justitie, in verband met het feit, dat beide lan den de „facultatieve clausule" van de statuten van dat bof hebben ondertee kend. Het antwoord Van Brussel hierop zal met spanning worden afgewacht, niet al leen in Nederland, doch ook te Genève, en door de mogendheden die de verdragen van 1839 hebben gewaarborgd. Want mo gelijk is bet, dat België nog eens de tusschenkomst van die mogendheden in roept, zoo niet van den Raad van den Volkenbond zelf. 'a Heer Aremdskerke. Wegens vertrek uit deze gemeente van het raadslid dhr W. S. de Vlieger is als zoodanig be noemd verklaard dhr C. Philipse. a. Goedgekeurde wijziging in de be grooting 1929 door Ged. Staten; b. Ver slag der gezondheidscommissie over '28, het sterftecijfer is voor deze gemeente hoog geWeest; c. Verslag van. de Com missie tot wering van schoolverzuim, het verzuim is van geen beteekenis ge weest; d- Verslag van de Commissie voor plaatselijk schooltoezicht; e. Ver slag van de vergadering gehouden door B. en W. der plattelandsgemeenten te Goes over de electriciteitstarieven in do Middengroep; 'f. Verzoek tot bijwoning van een vergadering te Middelburg inzake de electrificatie van Walcheren, deze ver gadering is reeds gehouden en ook door Meliskerke bezocht; g. Verzoek van do de Tweede Kamer over het ontwerp Fi- namciëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Met algem. stemmen afge wezen. h. Verzoek van de Commissi© van plaatselijk Schooltoezicht om te voorzien in een vacature in die Com missie wegens periodieke aftreding van dhr S. Taal. Herkozen dhr S. Taal. i. Kennisgeving van de Commissie tot we ring van schoolverzuim benoemd is tot voorzitter dhr A. Flach en tot secre taris dhr C. Davidse. j. Schrijven van het Dag. Bestuur van den Polder Wal cheren, waarin afwijzend wordt beschikt op een door den Raad gedaan verzoek, om den weg van het dorp oostwaarts plm. 150 Meter lang één meter te verbreeden; om vooral het verkeer des Zondags te dienen daarmee, wegens de pas gebouw de kerk en dat weggedeelte. Na over en weer deze aangelegenheid besproken te hebben, wordt een voorstel van dhr de Buck om het van gemeentewege uit te voeren, na vergunning van den pol der daartoe, aangenomen met algemeene stemmen, k. Verzoek van de gemeente Arnemuiden om een adres te Steunen, gezonden aan de Tweede Kamer der St. Generaal, over wijziging der 'Lager On derwijswet art. 104, vieide lid, wordt na ampele bespreking met algemeene st. aangenomen. 1. Mededeeling door B. en W. dat de «kas van den gemeente-ontvan ger is nagezien en in orde bevonden. Alle stukken bovengenoemd, waar geen aanteekeningen bij gemaakt zijn, zijn voor kennisgeving aangenomen. Verder werd nog vastgesteld de rekening van het B. Armbestuur dienstjaar 1928. Ontvangen f5710.79Vs, uitgegeven f2549.81, alzoo meer ontvangen f 3160.98Va- Ook werd nog gewijzigd de begrooting 1929 van het B. Armbestuur, wegens verkoop van bouwgrond aan dhr A. Flach. Het kohier hondenbelasting 1929 wordt vastgesteld op f50, met 20 hon den. B. en W. stellen voor het verme- nigvuldigingscijfer te bepalen op 1.3, evenals vorig jaar. De voorz. zegt: B. en W. hebben dit cijfer genomen met alg. st. Hij licht ver der deze zaak in den breede toe, ver schillende heeren doen enkele vragen in zake genoemde cijfers, en warden te vreden gesteld. Met alg. st. wordt 1.3 aangenomen. De begrooting 1929 wordt op verschil lende posten gewijzigd om f1700 terug te betalen aan het Rijk een bedrag dat door het Rijk de gemeente te veel was toegezonden, wegens te hoog geraamde belasting. De rondvraag leverde niets op- De voorzitter sluit ae vergadering en gaat voor in dankgebed. Westkapelle. De verkoop van het Em- mabloempje heeft alhier opgebracht f 41.631/2- (Belangeloos.) Oostburg. In do raadszitting werd be sloten voor gemeenterefcening een muziek tent op het marktplein te zetten. Aan dr D. H. de Groot werd op de meest eervolle wij!ze .ontslag verleend als gero1.- geneesheer. De benoeming van een opvol ger werd, na een besloten zitting, uit gesteld, niettegenstaande er twee opvol gers waren. Tot boekhouder bij de be drijven werd benoemd de heter M. W. Sterrenburg. 'Mot 6 tegen 2 st. word besloten te stemmen tegen de ontbinding der N.V, Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Mij. Binnenland. Ontploffing aan boord van de „Baren- dreebt". 25-jarig bestaan Veilingsvereen. „Zuid- Beveland". Staking van de visschers te Scheve- ningen. Buitenland. De landdag-verkiezingen in Saksen. Ned. Hetrv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Buineto, J. C. Loer, te Bolsward. Geref. Kerken. Aangenomen naar Maikutó, H. Kakea cand. te Zaandam. Beroepen te Haastrecht, J. C. A. r. Loon te Achthuizen. Bedankt voor Haulerwjjk, Lutjegast en Schoondijke, H. Kakes, cand. te Zaandam. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Hillegom, A. M. Berk- hoff te Amsterdam (Centrum). Giften. Dr E. J. W. Posthumus- Meyjes, Ned. Herv. predikant in Den Haag, heeft een gift van f2000 ontvangen, met bestemmingvoor de Laakkapel f 1000, voor de Rethlehemskerk f 500, voor de Middernachtzending f 250 en voor het fonds nieuwe predikantsplaatsen f250. De Kerkeraad der Chr. Geref. ge meente te Zeist heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven, een gift ontvangen van f 1000 en een van f 100 tot aflossing van de schuld welke rust op bet kerkgebouw en de kosterswoning. Dr J. J. van Baarsel. t Vrijdag is op den leeftijd van 42 jaar overleden Dr J. J. van Baarsel, predikant der Geref. Kerk van Deventer A. Op 7 Januari 1887 werd Dr van Baar sel te Naaldwijk geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1911 candidaat tot den Hei ligen Dienst. Hjj promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht op een disser tatie over William Perkins, een bijdrage tot de kennis der religieuse ontwikkeling in Engeland ten tijde van koningin Elisa beth. Op 28 Juli 1912 werd hij door Prof. Dr Hugo Visscher bevestigd bj} de Ned. Herv. Gem. te Hei- en Boeicop. Dr van Baarsel kon zich niet vereeni gen met de organisatie der Ned. Herv. Kerk. Hij verzocht tot de gemeenschap der Geref. Kerken te mogen worden toege laten. Hg werd weldra in die Kerken be roepbaar gesteld, nam 6 Oct. 1918 af scheid van de Ned. Herv. Gem. te Hei en Boeicop, om 13 April van het vol gende jaar bij de Geref. Kerk van Deven ter A intrede te doen. Te Middelburg werd de jaarvergade ring gehouden van de Evangelische Veor- eeniging voor Zeeland. Aan enkele ver- eenigingen, als de Vereen, tot Evangeli satie in West Z.-Vlaanderen en de Zui- dertentzending werd een subsidie toege kend. Tot bestuursleden werden herkozen Jhr van Doorn te Souburg, penningm,, de beer J. Hackenberg te Middelburg en Ds de Voogd te Vlissingen. De bijdragen aan de Vereen, waren in 1928 mindeor dan in vorige jaren. Zij hoopt dat de circulaire, begin 1929 rondgezonden, be tere resultaten zal hebben. Te Kethel is overleden pastoor W. H. de Groot, sinds een drietal maanden pastoor dier parochie. Op .18 Februari 1922 werd hij benoemd tot pastoor t© Iear- seke en ten plotte op 16 Februari j.l. tot pastoor van Kethel,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1