No. 186 Zaterdag 11 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland DEHDRIKSE Co's BAKK - GOES Belgisch Geld EERSTE BLAD. C- Joosse9Goes Buitenland. A. C. van der Rest, ass. Apotheker BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES ALLE BANK- EN EFFEGTENZAKEN. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. WELKE SCHOOL KIEST GIJ? LICHTE M ARYLAN D BA Al CT. IN PATENTVERPAKKING KLOKKEN - KLOKKEN St. Adriaanstraat. DE MEEST UITGEBREIDE ZAAK TE GOES tegen voordeelige koersen D i recteur- H oof d redacte ur R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.OF Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 c( Bij abonnement belangrijke korting. Met de openbare school schijnt het er dan maar slecht voor te staan in Zee land. Onlangs hebben we melding gemaakt van een circulaire die te Groede verspreid werd om zoo mogelijk de stichting van een bijzondere school tegen te gaan en van groote ongeteekende aidvertentiën in de „Yliss. Crt." waalrin propaganda get- maait werd voor d© openbare school. Nadien ontvingen we nog ©en tweetal circulaires, één uit Vlissingen, ondertee kend: „Het comité voor de openbare school" en één afkomstig Vain den kring Walcheren van „Volksonderwijs". Wanneer men dergelijke geschriften leest, dan gevoelt men 'dat er toch zoo een en ander veranderd is de laatste jaren. Er is een tijd geweest en die tijd ligt nog niet zoo heel ver achter ons dat de openbare school met macht en geweld aan d© natie gehecht werd. Die ouders, althans het meerendeel, werden eenvoudig gedwongen hunne kinderen te zenden naar de openbare school. D© openbare school was het troetel kind, de bijzondere het stiefkind. Het beste was voor de openbare school niet te goed, ©n het slechtste werd voor de bijzondere nog te goed geacht. Maar ook van het Christelijk onderwijs gold: hoe meer het verdrukt werd, hoe meer hot wies. Al de pogingen1 om de Christelijke school dood te drukken mis lukten. Het groeide tegen den druk in. En het eind van 'den langen en hangen schoolstrijd is geweest dank zij mede de samenwerking van de rechtsche par tijen op politiek gebied dat vrijheid en recht zegevierden. De Christelijk© scholen kregen gelegen heid zich in vrijheid te ontwikkelen en vanaf dat oogenblik was 't met den groei en den bloei van het openbaar zooge naamd neutraal onderwijs gedaan.. Het is nu zoover gekomen, dat de openbare school moet vechten voor haar bestaan. Erkend moet worden, dat zip die in dien strijd vooraan staan niet in da meest gunstige cönditie verkeeren'. Er zijn toch niet zoo weinigen die de openbare school zóó liefhebben, dat ze geneigd zijn die school dood te druk ken, met het gevolg dat ze vaak tegen hare eigen vrienden, moet worden be schermd. Als daialr toch zijn onderwijzers die alle gezag verwerpen, voor wie Vaderlands liefde en liefde tot ons Vorstenhuis on bekende zaken zijn, die bezwaar maken om met de kinderen ons oude Wilhel mus te zingen en die zichzelf geweld moeten aandoen om de kinderen van onze schoone en rijk© historie te verhalen^, dan is 't geea wonder dat vele ouders de schrik om 't hart slaat en dat ze zeggen: alles liever daln zulk een Böhool waar zulk onderwijs wordt gegeven. Dat maakt de positie van de propagan disten voor de openbare school niet ge makkelijker. En daarbij komt dan nog deze moei lijkheid, dat 7.a blijkbaar geen behoor lijke argumenten hebben 'en dat ze er geen begrip van hebben, wat er op dit gebied te koop is. Dat blijkt al heel dikwijls uit de cir culaire die te Vlissingen verspreid werd. Het is blijkens den aanhef „een_ ernstig woord" aan de ouders en 't begint met uit te spreken, dat nu de tijd van aan gifte voor de school weer nadert, maar, zoo heet het dan verder „niet waar, tot nu ,tce "had u da,ar niet zoozeer over nagedacht". Hier wordt dus verondersteld, dat de ouders pas tegen den tijd dat ze hunne kinderen moeten aangeven, gaan nadenken over de vraag naar welke school zij hunne kinderen zullen sturen. Welk een dwaasheid. Alsof de ouders die met deze dingen ernst maken niet reeds bij den doop van hun kleine lievelingen over deze vraaig hadden nagedacht en beslist tevens. Verder wordt gevraagd en dat is tevens bedoeld als een waarschuwing te gen de Christelijke school of „dan reeds aan de prille jeugd ingeprent moet worden, dat zij beter zijn dan alle andere kinderen, omdat hiin kinderen in de „ware" leer gelooven". Men gevoelt dat hier iemand aan het woord is die over het Christelijk onderwijs spreekt en oordeelt als een blinde over de kleuren. Dat blijkt ook verder als het heet dat de openbare school dienstbaar wordt ge maakt aan hunne opleiding tot alle Chris telijke en maatschappelijke deugden. En dat terwijl onlangs nog met zooveel nadruk in een liberaal blad betoogd werd en welke socialist en communist zal dat niet gaarne onderschrijven dat een vrijzinnige, al weet hij dan in de Christelijke .zeden veel te waardeeren, nu eenmaal geen vaste normen b.v. ten op zichte van huwelijk en gezin kan erkennen. In de openbare school zoo heet het verder wordt de ware leer van Jezus in praktijk gebracht: „Hebt uw naasten lief als u zeiven". Wij willen bij dit „ernstige woord" waar in zoo hoog wordt opgegeven van liefde en verdraagzaamheid niet aan boos opzet denken, en we spreken dus ook niet van opzettelijke verminking van het woord van den Heere Jezus. Maar dan moeten we constateeren, dat „het Comité" hetwelk hier spreekt van „de ware leer van Jezus" zoo weinig met deze dingen op de hoogte is, dat het niet eens weet, dat onze Heiland iets heel anders heeft gezegd n.l.Hebt GOD1 lief boven alles; dat het eerste en 't voornaamste en dan als gevolg daar van „en uw naasten als u zeiven". Ja, maar zal „het Comité" misschien zeggen: dat eerste gedeelte moeiten wij wei verzwijgen omdat de openbare school neutraal moet zijn. Zeer juist. Maar daarmee heeft het dan ook het geheel© ,met zooveel zorg opgebouwde kaartenhuis onderstboven geworpen en on bedoeld en ongewild een pleidooi geleverd voor de Christ el ij k© school. Ruime keuze. - Voordeelige prijzen. Langdurige garantie. De so'hftdevergoedlnflskWe®tle. Groot is de ontstemming, die in En geland is gewekt, toen het bekend werd, dat de heer Owen Young in zijn bemid delingsvoorstel inzake de Duitsche ver goedingsbetalingen, waaromtrent hij het met den Duitschen gedelegeerde dr Schacht eens was geworden, ook een wijziging had opgenomen van het inder-, tijd doo.r de „geallieerden" te Spa vast gestelde plan voor de verdeeling der Duitsche betalingen over de verschillende rechthebbenden. Volgens dit plan zou het aandeel van Frankrijk in de Duitsche oor logsschatting 52 proc. bedragen, Engeland zou 22 proc. krijgen, Italië tien, België acht en Zuid-Slavië, Roemenië, Japan, Portugal en (Griekenland samen ook acht proc. Als men nu echter bij een definitieve regeling van het vergoedingsvraagstuk de door Duitschland te betalen bedragen zou vaststellen volgc-ns de .door den heer Owen Young gedane en door de Duitsche delegatie aanvaarde yoo-rstellen, zouden de Duitsche anuïteiten belangrijk lager zijn,- dan die welke de geallieerden over eengekomen waren te verlangen. Zij zou den dus allen iets minder verkrijgen en Frankrijk, dat op het leeuwendeel der vergoeding recht heeft, zou natuurlijk het zwaarste die verlaging der annuïteiten te gevoelen krijgen. Om aan dit laatste tegemoet te komen ontwierp de heer Young ook een wijziging in het verdeelingsplan van Spa. Frank- rijks aandeel zou 'iets grooter worden, Engelands aandeel iets lager. Nauwelijks echter werd dit bekend of in GENEESMIDDELEN, VERBANDSTOFFEN, BANDAGES, INSTRUMENTEN, VERPLEGINGSARTIKELEN, enz., is die van Lange Kerkstraat 42 - Telefoon 188. Aparte, welverzorgde, afdeeling TOILETARTIKELEN. er ging in Engeland een storm van pro test op. De verontwaardiging was groot, zoo wel tegen de Fransdien als tegen de Amerikanen, die zelf niet de minste tege moetkoming toonen en alles maar wil len afschuiven op den rug van de En- gelschen. Zoo is het dan ook niet te verwon deren, dat Churchill in het Lagerhuis de door de .pers gepubliceerde voorstellen in zake de Duitsche vergoeding voor En geland onaannemelijk heeft ver klaard. Als de regeling der Duitsche vergoe ding offers noodig maakt, zullen deze door alle rechthebbenden moeten worden gebracht. Bij den reusachtigen boschbratid in Mexico, waardoor ook het dorp Xochilapa in den staat Guerrero werd geteisterd, zijn 40 kinderen en 20 volwassenen om het leven gekomen. Bij het aanbreken van den dag hadden de vlammen reeds het geheele dorp aangetast. De meeste .slachtoffers verbrandden terwijl zij te bed lagen. De cholera te Calcutta 'breidt zich uit. Dagelijks worden ongeveer 90 nieu we patiënten ,in de ziekenhuizen opge nomen. Het zijn meestal Indiërs. 'De Euro peanen hebben zich algemeen tegen de cholera laten inenten. Men verwacht, dat de staking in de katoenspinnerijen te Bombay vandaag Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) EnnBlige ontploffingen. In de chemische fabriek van de Solvay Process Cy te Syracuse in den staat New York is een groote gashouder ontploft, die 9000 gallons chloorgas bevatte. Het hoofdgebouw, waarin deze gashouder ge plaatst was, is door /le ontploffing ge heel vernield. Het gas verspreidde zich in den omtrek en veroorzaakte bij 30 mensehen verschijnselen van gasvergif tiging. Twee hunner zullen wel ten doode gedoemd zijn. Onder de bevolking ont stond een paniek, die nog versterkt werd doordat Juist op het oogenblik van de ontploffing het luchtschip Los Angeles boven de stad kruiste en verscheidene menschen dachten, dat men met een aanval uit de lucht te doen had. Te Elizabethtown in Tennesee is het huis van een gewezen arbeider van de fabriek van Bamberg in de lucht gevlo gen tengevolge van een ontploffing. De politie meent, dat de ontploffing veroor zaakt moet zijn door nitroglycerine, dat een onbekende onder den. vloer van de woonkamer moet hebben gelegd. De ar beider was op het oogenblik van de ontploffing juist naar een vergadering, waardoor hij aan een wissen dood ont komen Is. Te Hannover in Massachusetts' heeft zich in een vuurwerkfabriek ©en viervou dige ontploffing voorgedaan, 'waarhij' drie menschen gedood en verscheidene ge wond zijn. De heeie stad trilde van de ontploffingen. Te Brooklyn is een vernisfabriek, die drie verdiepingen hoog was, door een ontploffing vernield. Daarbij zijn; 4 (mem 'schen gewond. Korfe berichten. Dezer dagen werd gemeld, dat in het Parijsch ziekenhuis vier kinderen na' het gebruik van gecondenseerde melk ondeT ernstige vergiftigingsverschijnselen zijn overleden. Blijkens een nader bericht is het aantal slachtoffers nog met een ver meerderd, 'daair een zuigeling van nog geen maand oud onder deizelfde verschijn selen is gestorven. Het gerechtelijk en medisch onderzoek is nog niet geëindigd. In zijn rapport over zijn bezoek aan de door de aardbeving in Perzië geteisterde districten verklaart de gou verneur van Khorass-an, dat talrijke dorpen tusschen Kuchan en Sjirwan in puin lig gen. De menschen, die aan den dood ont snapten, zijn zonder onderdak en voedsel. De stad Sjirwan is geheel verwoest; de bewoners verblijven ia het open veld. zal eindigen. In de kringen der werkge vers verwacht men, dat de arbeiders het werk in den loop van heden algemeen zullen hervatten. Het gebied van Wilna wordt tenge volge van den misoogst van verleden jaar door een hongersnood gedreigd. Aan gezien de door de regeering beschikbaar gestelde middelen niet voldoende zullen blijken ,en een bevolking van 130.000 zielen door den hongersnood wordt be dreigd, publiceeren ,d© bladen te War schau een oproep om steunverleening door particulieren. Uit verschillende deel en van Duitschland komen berichten over zware onweersbuien en bevigen regenval. Eenige personen zijn door den bliksem gedood. BOND VAN JONGELINGS-VEREEN. OP GEREF. GRONDSLAG. Bovengenoemde Bond heeft op Hemel vaartsdag te Arnhem vergaderd. Het aan tal bezoekers was overweldigend groot. In de huishoudelijke vergadering van Woensdag kwam een pijnlijke kwestie aan de orde, n.l. het royement van twee ver- eenigingen, die zich hadden gesteld on der toezicht van Dr Geelkerken's kerke-' raad, en in een conferentie met het be stuur nader hadden gepreciseerd, dat zij ook diens dogmatisch standpunt onder- schreveln en onder de Gereformeerde Kerken in Nederland verstonden de ker ken in Hersteld Verhand. Tweeërlei stroo- ming over den grondslag kon niet wor den geduld. Na breede bespreking werd de houding van bet Bondsbestuur goedgekeurd. Besloten werd den volgenden Bojrdsdag in Utrecht te houden. Voor de Donderdag gehouden verga deringen was de belangstelling zoo groot dat twee groote zalen in beslag genomen moesten worden. In de morgenvergadering, werd na de openingsrede van den voorzitter de beer de Lange met overgroots meerderheid tot bestuurslid herkozen. Verder behandelde de heer Lod. Kooij- mans een onderwerp van practischen aard, n.l. de inrichting onzer feestelijke vergaderingen. In de middagvergadering trad als spre ker op, de heer J. J. C. van Dijk, lid van de Tweede Kamer, met het onder- Binnenland. De Bondsvergadering van den Ned. Bond van Jongel. Vereen, op Geref. Grond slag. Uitkeeringen uit de wegenbelasting voor Zeeland. Buitenland. De schadevergoedingskwestie. Ontploffingen in Amerika. Ernstig vliegongeluk op de lijn Praag Rotterdam. bij werp De jonge man en de poli tiek. Het gaat dus, zoo ving Spreker aan, niet over „De jongeman in de politiek", want men moet niet oogsten in den zaai tijd en het jongelingsleven is de tijd van de studie, terwijl later eerst die studie toegepast kan worden in de practijk. Het 'kennen en belijden van de begin selen legt den grondslag voor dien strijd op laiter leeftijd en dat is niet alleen nuttig, maar ook noodig. Straks moet weer een geslacht gereed staan om de banier van de ouderen over te nemen. De beginselen blijven dezelfde waar de omstandigheden en de practische poli tieke omstandigheden zich wijzigen. Spr. zet uitvoerig uiteen, dat men wel moet onderscheiden tusschen de principia in de politiek en de practische toepas sing daarvan. Steeds zullen wij trachten de practijk zooveel mogelijk te doen aan sluiten op bet beginsel. Wanneer we zeggen, dat op de jonge- Kngsvereeniging de principiëele politiek moet worden behandeld, dan wil dit niet zeggen, dat 'de practijk ons niets te zeg gen zou hebben. De geschiedenis van ons staatkundige en politieke leven is vol leering ook voor de principiëele poli tiek. Beginsel zal echter steeds tegenover beginsel moeten worden gezet en wij mogen het waardeeren wanneer pok onze 'tegenstanders beginselpolitiek voeren en zich niet inlaten met groeps-egoïsme. Principieel gaat deze worsteling alle eeuwen door om deze machtige vraag of we uitgaan van den mensch en de menscbelijke rede of van de souvereini- teit van. God Almachtig. Met een citaat uit „Liberalen en So cialisten" toont Spr. aan, hoe dit aan de overzijde ook wel wordt gevoeld. Maar keeren wij ons tegen de begin selen van socialist en liberalist, meer nog moeten wij in vlam en geestdrift ge raken over onze eigen beginselen, het be ginsel van alle eeuwen: Christus onze Koning, Christus onze Wetgever, Christus onze Rechter. Dat is ons richtsnoer, niet alleen in de kerk, maar ook op het maatschappelijk en 'sociaal terrein. We leiden er uit af taak en roeping van de overheid en ook van onderdaan. Souverein in eigen kring willen wij zijn, we strijden voor vrijheid en recht, maar dan moeten we onszelf eerst gebonden weten aan Gods Woord, dan moet het: Ik geloofI de grondslag zijn voor al ons handelen. Maar dan kan dat niet beperkt worden tot de kerk en tot de binnenkamer, dan mag ook niet op het terrein der politiek het laatste woord zijn aan de menschelijlae rede, want het menscbelijfc gezag op den troon dat is in beginsel de revolutie. De strijd, de groote strijd der eeuwen, ze was er, ze is er en ze zal er zijn tot den laatsten dag, ze zal zelfs in hevig heid toenemen. Groot is onze verant woordelijkheid indien we ons er niet ge noeg toe voorbereiden. Het gaat ook in de politiek om hooge dingen en het was Dr Bavinck, die het volmondig erkende, dat de .politiek niet js karakter-bedervend, maar een heerlijke en heilige kunst. De ernst der tijden roept ons. Het past ons de banier van het beginsel te ont plooien en we moeten gegrepen worden door de geweldige gedachte, dat we ook in de politiek mogen zijn: mede-arbei ders Gods. Strijdt dan reeds nu met die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1