No. 184 Woensdag 8 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BEKROOND Belgisch Geld HENDRIKSE Go's BANK - GOES EERSTE BLAD. HELDER ATELIERS ALLE FEESTDAGEN GEOPEND Buitenland. Zorgt voor uw Dieren S Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MIJ IS GEGEVEN ALLE MACHT. [Al I II I -i I i i FOTOGRAAF TSSS bekroningen op alle binnen en buitenlandsche hjs tentoonstellingen waarop wordt ingezonden m N.V. Dogcakesfabriek - Dordt. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.0T Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. Op Donderdag 9 Mei (Hemelvaartsdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Zelfs nadat de Heere .Jezus uit de dooden was opgestaan, hadden de dis cipelen nog niet de volle geestelijke be- teekenis van Zijne zending doorschouwd. De aardsche Messiasverwachting was ondanks alles gebleven. En opnieuw klonk dan ook de ver wachting-volle vraag: Heere zult Gij in dezen tijd aan Israël het Koninkrijk weder oprichten? De- oude hoop kwam, nu het droevig lijden achter den rug was, weer boven. In hunne gedachten zagen de discipelen al de blijde scharen, die vorst Messias op Zijn zegetocht naar Jeruzalem zouden begeleiden en het was hun-alsof ze reeds hoorden het gezang der menigte: Heft uwe hoofden op, gij poorten; en verheft u gij eeuwige deuren, opdat de Koning der eere ingal Doch opnieuw kwam Jezus hen 'tegen. Zij moesten hunne verwachtingen hoo- g e r stellen dan deze aarde. Straks zou hij ingaan niet in het aardsche, maar in het hemelsche Jeruzalem. Zijn gebied is niet beperkt tot het aan de vaderen beloofde land, maar heel de wereld, alle knie zal zich voor Hem buigen; Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Wij hebben neiging ons over de op pervlakkigheid en de kortzichtigheid van de discipelen te verbazen. Zij hadden toch niet alleen Mozes en de profeten, maar ook de Heiland zelf had niet nagelaten hen duidelijk te maken, dat Hij al deze dingen moeSt lijden en alzoo tot Zijne heerlijkheid ingaan. Hoe, zoo zijn we geneigd te vragen, konden dan zelfs de discipelen nog al tijd vasthouden aan hunne aardsche ver wachtingen? Hoe was het mogelijk, dat ze zoo weinig oog hadden voor het ware karakter van Jezus' Koningschap I Ja, zoo zijn we geneigd te vragen. Maar we toonen daardoor tevens, dat we toch bitter weinig zelfkennis bezit ten. Neen, wij gaan ons niet, als de dis cipelen, aan aardsche verwachtingen te buiten. Van jongsaf hebben we het ge leerd, dat Jezus is opgevaren naar den Hemel en dat het regiment van den ver heerlijkten Koning, niet beperkt is, tot een deel van de Schepping, maar dat Hem alle macht is gegeven jn den hemel en op de aarde. lil Maar nu is dit het eigenaardige, dat wij, aardschgezind als we zijn, zeker niet minder dan de discipelen, eveneens, doch in anderen zin een scheiding gaan maken. Daar ae kerk, waar Jezus gediend moet worden; hier dn wereld waar we zelf onzen weg moeten zoeken. Daar de geestelijke sfeer, die ons brengt in de nabijheid van den Heiland, hier het aardsche leven piet al zijn zorgen en beslommeringen, het maat schappelijke en het staatkundige leven, dat door andere factoren wordt be- heerscht. Daar een dienen van God, hier in de eerste plaats een vragen naar wat profijtelijk is en van practisch belang. Zoo maken we een scheiding. Volgen we het voorbeeld van de discipelen, die hoewei ze leefden in de nabijheid van Jezus, onverstandig waren en traag van hart om te gelooven wat van Hem ge zegd was. Li I I li 'i: f I li' I Daarom is het zoo noodig ook op dit hemelvaartsfeest volle aandacht te schenken aan het ontzaglijke woord van den Scheidenden Heiland: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Zqn Koninkrijk heerscht over alles. Hij wil Koning zijn in ons hart eti in ons huis. In de kerk, maar ook daan buiten. In het maatschappelijke, maar ook in het staatkundige leven. ,,'tMoet alles naar Zijn wetten hoo- renl" Helaas, dat ook wij menigmaal zoo traag zijn om te gelooven. Was dat anders, we zouden meer be lang stellen in wat het so.ciale leven be roert. We zouden niet onverschillig den politieken strijd bezien. We zouden ons zonder bedenking en zonder reserve scharen onder het vaan del van Hem, die opgevaren is in de hemelen en Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Momenteel belangrijker dingen. Dezer dagen werd in de dagbladen gemeld, dat in Den Haag pogingen wor den aangewend om te komen tot de stichting van een christen-socialistische kerk. Het socialisme laat velen .onbevredigd. Het materialisme kan zelfs den meest verstokten materialist niet bevredigen. De mensch kan zijn aikomst toch nooit ge heel verloochenen. Zoo hebben we gekregen z.g. chris ten-socialisten, die wilden trachten een brug te slaan tusschen Christendom en socialisme, we hebben gekregen religi- euse socialisten, die ook aan de religie zij 'tdan een religie van eigen maaksel, een plaatsje wilden inruimen, en thans wordt gepoogd te komen tot de stich ting van een christen-socialistische kerk. Zondag j.l. werd daartoe een vergade ring gehouden, waarin door Ds N. Padt van Zandvoort, gesproken werd over „Christendom, Socialisme, Kerk". Het verslag van wat daar besproken werd is niet ionder leering. De spreker deed volgens het verslag uitkomen, dat er tusschen het doel van het Christendomen wat er van te recht komt, een klove zou zijn, die hei lige ontevredenheid zou mogen wekken. Wat doet het Christendom, wat doet de kerk tegen den oorlog? Lette het oer- Christendom met zijn spoedige verwach ting van het wereldeinde niet al te zeer op den toenmaligen socialen toestand, het nieuwe uitbrekende christendom wil wel degelijk zich realiseeren in de aard sche verhoudingen. Christus wilde zijn „de andere" en juist van „dat andere" moet de maatschappij het hebben, het dienen der broederschap van menschen. Ds Padt betoogde verder, dat er in de kerk geen beweging meer te krijgen is; deze heeft het te druk met vraag stukken of men al of niet orthodox moet zijn b.v. Maar zijn kring acht het be langrijker of -de kerk "de consequentie van den Christelijken eisch van recht en naastenliefde aandurft t.o.v. het maat schappelijk leven. Daarom wil het co mité het christendom als basis van het socialisme, het socialisme als consequen tie van het Christendom. Zoo wil men zijn „medearbeiders Gods". Hier blijkt al duidelijk wat door dezen socialistischen kring als het belangrijk ste wordt, aangemerkt. Maar het werd nog duidelijker toen een der aanwezige dames den inleider vroeg of hij geloofde in Jezus als den Zoon van God, den Heiland der wereld, in" Wien volkomen verlossing wordt ge vonden. En wat antwoordde de spreker? Hij wilde daarop thans niet ingaan. Hij achtte, dat er momenteel be- langrijker dingen te doen zijn, dan over deze ongetwijfeld be- langrijke vraag van gedachten te wisselen. We .moeten maatrege len nemen ,dat .onze kinderen niet de hel van den oorlog ingezonden worden. Bij de nadere bespreking bleek nog dat de bedoeling met de voorgenomen kerkformatie is, het vormen van een ge meenschapskring, een atmosfeer, waarin men ook op door de weeksche dagen ademen kan. Erg duidelijk is dat niet. Het is alles tamelijk wazig. Alleen dit is duidelijk: in deze chris- ten-sociaIistische-„kerk" is geen plaats voor den Christus der Schriften. Als ook tot deze gemeenschap de vraag komt: En gij, wie zegt gij dat Ik benl Wat dunkt u van den Christus?, dan luidt het antwoord, dat er momen teel belangrijker dingen te doen zijn dan deze vraag te beantwoorden. Daze „kerk", daarop komt het néér, verwerpt den Christus, Wiens opvaart ten hemel op. den dag van morgen wordt herdacht. Hoogste ondersqheiding voor Portret-fotografie, Foto-Vak-Tentoon- steliing Amsterdam 1929 MIDDELBURG Lange DeMt VLISSINGEN Bellamypark Uitgezonderd des Zondags Onlusten in Mesopotamia". In het petrolenmgebied van Mesopo- tamië aan de Perzische Golf zijn on lusten uitgebroken. De bevolking aldaar is door commu nistische propaganda opgeruid en heeft een aanval op de petroleum-raffinaderijen van de Anglo-Perzische Petroleum-Mij gedaan. Daar de politie niet bij machte was om de orde te herstellen, zijn troepen gerequireerd. Teneinde de Engelsche on derdanen in dit gebied te beschermen, is een Engelsch oorlogsschip naar de Perzische Golf gezonden. Borms meeting verstoord. Brusselsche aanhangers van den an- nexionist Nothomb hebben te Dieghem bij Brussel, een frontersmeeting verstoord waar Dr Borms het woord voerde. Er werden in de zaal heel wat stokslagen uitgedeeld en ettelijke manifestanten -en tegenbetoogers liepen „blauwe oogen" of een bloedneus op. De Nothombisten verrichtten hun „werk" onder het zingen van de Braban- qonne, terwijl de flaminganten zich door de „Vlaamsche Leeuw" moed inzongen. Tenslotte hebben een zestal gendar men met hun bajonetten den schrik er in gejaagd en de tegenbetoogers ,op de vlucht gedreven. Toen nn Dr Borm3 per auto Dieghem verliet, zijn drie revolverschoten in zijn richting gelost. De Vlamingen stellen zich voor met represaille-maatregelen dezen aanslag te beantwoorden. Bankschandaal te Saaribrilcken. Buitengewoon groote verduisteringen bij de credietmaatschappij St. Avoid zijn naar uit Saarbrücken gemeld wordt, aan het licht gekomen. Oorspronkelijk schat te men het verduisterde bedrag op 1 millioen. Thans is echter vastgesteld, dat de directeur Pulain, die jarenlang de lei ding gehad heeft, niet minder dan 3.8 millioen frans heeft verduisterd. De on eerlijke manipulaties zouden bedreven zijn gedurende een 20-tal jaren, gedu rende welken tijd bij de revisie der boe ken de verduisteringen niet ontdekt zijn. De dreigende spoorwegstaking in Duitschland. In verband met den na het Leipziger be sluit dreigender geworden toestand, heeft de Duitsche spoorwegdirectie medegedeeld dat zij bereid is tot een loonsverhooging, indien de daartoe noodige gelden door het rijk worden verstrekt of indien besloten mocht worden tot een tariefverhooging. Zonder een van deze oplossingen is er geen mogelijkheid tot loonsverhooging over te gaan. |- Verschillende bladen dringen er bij het spoorwegpersoneel op aan de zaak, alvo rens over te gaan tot staking, in handen te geven van arbiters. Te gaan staken zonder dat alle mogelijk heden zijn uitgeput om tot een regeling te komen, noemt de „Frankf. Z." een onver antwoordelijke handeling, welke door de overwegende meerderheid van de bevol king Veroordeeld zou worden. Blijkens een telegram van het W. B. hebben de leiders der drie spoorwegorga nisaties, te Berlijn bijeen, besloten voor de definitieve beslissing nog een conferentie bijeen te roepen met de vakvereenigingen van rijks-, post-, staats- en waterbouw arbeiders. Korfe berichten. Uit New York wordt gemeld, dat de petroleummagnaat, Harry Sinclair, als een gewone misdadiger naar de plaatse lijke gevangenis van Columbia is over gebracht tot het ondergaan van de ge vangenisstraf .van drie maanden, waartoe hij veroordeeld is wegens zijn weigering, om voor de senaatscommissie getuigenis in het petroleumschandaal af te leggen. Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOD KATTENVOEDER DUIVEN VOEDER HOENDERBESCHUIT KUIKENVOEDER Vert. JOH. CLUINTEN, GOES. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering werd allereerst het overlijden van den heer V e r h e ij e n herdacht. Bij de daarna volgende regeling der werkzaamheden, deelde de voorzitter mede, dat de centrale afdeeling heeft besloten, na ailoop der openbare vergade ring in de afdeelingen het Suiker- wetje te doen onderzoeken en heden morgen 11 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken 12 wetsontwerpen, te be ginnen met de wijziging der Ziekte wet. Het is zijtn voornemen de Kamer op 14 dezer, dos avonds half negen, weer bijeen te roepen om verschillende wetsont werpen in de afdeelingen te onderzoeken en den 15en Mei tal van andere wets ontwerpen te onderzoeken; verder om Donderdag 16 Mei in openbare behande ling te nemen de beide wetsontwerpen betreffende België; voorts de tandtech- nici en veTder afdeelingsonderzoek van de financieele verhouding. De heer W i b a u t, S.D.A.P., vroeg den voorzitter den datum van behandeling in de afdeelingen voor de financieele verhou ding later te stellen. Spr. zou er bezwaar in zien in dezen korten tijld de nieuwe editie zoo degelijk te bestudeeren als hij meent, dat dit ontwerp noodig heeft. De heer Slingenberg, V.D., maakte daartegen bezwaar. Spr. zou het ontwerp niet in gevaar willen brengen door de behandeling er van uit te stellen. Het is in de Tweede Kamer zonder stemming aangenomen en we moeten het een goede kans geven, dat het nog in deze parle mentaire periode wordt behandeld. De voorzitter deelde mede, dat hij voor gesteld heeft het ontwerp den löen te be handelen omdat we ook. Pinksteren in het vooruitzicht hebben. Iedere acht dagen uitstel is ten nadeele van het afdoen van het ontwerp. Het zou een groote te leurstelling zijn, ook voor de velen in den lande, die het ontwerp toejuichen en voor den minister, als het niet in den loop van dit jaar werd behandeld. Het voorstel van den voorzitter, om den löen het afdeelingsonderzoek te doen plaats hebben, werd daarna aangenomen met 209 stemimen. Tegen van de soc.- democraten de heeren Hermans, Danz, Rugge, Ossendorp en Wibaut; verder de Binnenland. De Tweede Kamer nam bet wetsontwerp wegenfonds aan. De radio en de a.s. verkiezingen. De treinenloop met Pinksteren. Buitenland. Onlusten in Mesopotamië. Bankschandaal te Saarbrücken. De dreigende staking in Duitschland. hoeren Briët, Verkouteren, de Veer en de Zeeuw. TWEEDE KAMER. Wijziging strafstelsel. De Minister van 'Justitie, de heer D o n n e r, zag gisteren na een kort debat, zijne ontwerpen tot wijziging van het strafstelsel z.h.s. aangenomen. Daarna werd de behandeling van de begrooting van het Wegenfonds voortgezet. De heer Kampschoër, R.-K., be toogt 'de noodzakelijkheid van een ver keersweg van Den Haag over Loosduinen naar Rotterdam. De heer Ament, R.-K., dringt aan op bespoediging van verbetering van den verkeersweg RoermondEindhoven, bui ten de kom der gemeente Weert. De heer Kortenhorst, R.-K., vraagt of al de gelden voor de wegenverbetering wel op de meest economische wijze wor den besteed. Het zou, wanneer een defi nitief plan ontbreekt, wel eens kunnen blijken, dat wegen eenmaal met veel kos ten aangelegd, niet in het stelsel pas.sien. Spr. stelt in dit verband tevens de vraag of het niet gewenscht is te hreken met het systeem, dat het wegenplan door de Kroon wordt vastgesteld, in plaats van bij de wet. De heer J. J. C. van Dijk, A.-R., twij felt of er wel van een centrale leiding ten aanzien van de wegenverbetering kan worden gesproken en hij vraagt voorts een algemeen plan. Het gaat hier om de vraag, of met de besteding der gelden wel het grootste nuttig rendement wordt verkregen. Dat na twee jaar geen allen bevredigenden toestand is verkregen, acht spreker volkomen begrijpelijk. Spr. sluit zich voorts aan bij- hetgeen betoogd is ten gunste van een betere verbinding met Noord-Brabant, Zeeland en Limburg. De heer Van der Waerden, S.-D., mist ook nog steeds een afzonderlijke centrale leiding van de wegenverbetering. Intusschen moet spr. erkennen, dat in het afgeloopen jaar meer is gedaan dan aanvankelijk voor oogen stond. Intus schen heeft hij toch den indruk, dat er op het oogenMik gelden voor bepaalde wegen worden besteed, die niet het meest nuttig effect zullen hebben. De minister houdt te lang vast aan het voorloopig vijf-jarige plan, dat ook oorzaak is ge worden, dat te weinig aandacht is be steed aan de overbrugging der groote rivieren. Betere verbindingen over den weg met de Zuidelijke provinciën zijn zeer noodig. De heer Van R a p p a r d, V. B., zon een afdoend antwoord willen hebben op de vraag in het voorloopig verslag in zake de overbrugging van de Waal en de Linge. De strenge vorst heeft daarvan opnieuw de noodzakelijkheid bewezen. De Minister van Waterstaat, de heer Van der Vegte, acht de cri- tiek op den dienst van den Waterstaat niet billijk. Het voorloopige wegenplan is eerst sedert half 1927 in spreker's bezit en met het Wegenfonds heeft hij eerst sedert anderhalf jaar kunnen werken. Het definitieve wegenplan moet in alle opzichten af zijn en dat vordert natuur lijk ©enigen tijd. Intusschen is, omdat de wegenverbetering dringend ingrijpen vereischte voor het geheele land, het voorloopige plan als leidraad voor de eerste werkzaamheden, aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1