Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Ttp°n Telegrammen. tevens bedongen, wordt dat de stichting Algemeen Burger Gasthuis onder leiding van de Regenten nimmer een andere ge legenheid tot verpleging van zieken enz. mag gaan exploiteeran of ook maar steu nen, zoolang „Toevlucht in Lijden" de verplichtingen nakomt. De onderhandelingen schijnen reeds in een zeer ver gevorderd stadium te ver- keeren. In een speciale Raadsvergade ring is door een sterke minderheid tegen de handelingen van Regenten geprotes teerd. Onwettig is deze handeling echter niet, want op grond van de Armenwet 1912 kunnen regenten tot verkoop over gaan zonder toestemming van den Raad als maar de goedkeuring van Gedep. Sta ten wordt verkregen. Alleen schijnt een bepaling van het huidige door den Raad vastgestelde Reglement voor de Regenten een belemmering te zijn voor den ver koop. Deze bepaling luidt namelijk, dat „De stichting ALgemeen Burger-Gasthuis" zelf moet verplegen. Bij den voorgenomen verkoop houdt dit niet alleen op, maar is dit in de toekomst ook voor goed afge sneden. Een wijziging; van het reglement zou dus vooraf wel noodig zijn. Bij deze constellatie van den Raad zou eene wij ziging wel zijn beslag krijgen. Blijkens een artikel in „De Bergen op Zoomsche Courant" van H(arinsen) is door de minderheid van den Raad be zwaar gemaakt bij Gedeputeerde Staten tegen den verkoop. Voorloopig zal dus deze wel zijn beslag niet krijgen. Toch zal deze verkoop vroeg of laat wel door gaan. Want indien de verkoop niet door gaat, bouwt „Toevlucht in Lijden" zelf een ziekenhuis, en een exploitatie van een ziekenhuis daarneven door het Alge meen Gasthuis, dat zich'dan moet bedie- nen van „leekenverpleging" zal wel niet mogelijk zijn. Wat misschien nog wel te bereiken zal zjjn is, dat de verkoop geschiedt voor een behoorlijken prijs (f43.000 is alleen de grond, in het centrum der stad gelegen, waard,) en dat verpleging met steun van het „Algemeen Burger Gasthuis" voor niet Roomsch-Katbolieken in een inrichting an ders dan door „Toevlucht in Lij-den" ge- exploiteerd in de toekomst toch mogelijk b 1 ij f t. Het zal echter wellicht niet lulc- hen dit doel te bereiken. Door verschil lende personen en colleges (o-.a. de Raad der Gerei. Kerk te Bergen op- Zoo-m) is protest aangeteekend tegen den voor genomen verkoop. A u t o-o n g e 1 u k. Hedenmiddag is de heer H. J. M. van Raalte te Vlissingen, die op weg was naar Hilversum, op den Sloedam door het springen van een der banden met zijn auto tegen de verhooging van den spoordijk opgereden, waarbij do auto omsloeg en ernstig beschadigd werd. De heer van Raalte bekwam verschillende kwetsuren aan het hoofd en moest zich deswege te Nieuwland onder doktersbe handeling stellen. De heer v. d. Grift uit Utrecht en de 3 kinderen van den heer v. R.,die mede in de ajito- zaten, bekwa men slechts lichte kwetsuren. Allen kon den zich zonder hulp uit de benarde po sitie verlossen. De heer v. d. G. en de kinderen wer den door den heer F. J- Castel uit Veere, die daar juist met zijn auto passeerde meegenomen naar Goes, van waaruit zij hun reis per trein konden voortzetten. Benoemd tot Commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst de commie zen-titulair J. H. Schenk, directeur te Wiemeldinge; A. J. Valk, directeur te Krabbendijke en K. R. Klaasesz, direc teur te lerseke- In den avond van een dezer dagen werd de landbouwer P. te St.-xansteete, die zich reeds te bed had begeven, ge wekt door het blaffen van zijn hond. Hij stapte onmiddellijk het bed uit en door het zoldervenster zag hij twee per sonen die ieder een zak droegen, welke zjj plotseling lieten vallen en wegvluchtten, in de richting van de Belgische .grens. Buiten gekomen zijnde zag de landbouwer twee zakken kunstmest, ieder 100 K.G. wegende, op den grond liggen, die bij nader onderzoek uit een op het erf staand wagenhuis bleken te zijn ontvreemd. Vflsslngen. Alhier is op 62-jarigen leef tijd overleden de heer H. J. Voorloop, die gedurende 43 jaar in dienst der Maat schappij Zeeland is geweest. Op 1 Juli 1910 werd hij benoemd tot chef van den machinedienst en sedert 1 April 1926 was de overledene adviseur der directie. De verdiensten van den heer Voorloop werden officieel erkend door zijn benoe ming tot ridder in de orde van Oranej- Nassau. Goes. De kampioenschapsrit voor auto mobielen en motorrijwielen welke j.l. Za terdag vanwege de motorclub „Zeieland" gehouden werd, is in alle opzichten uit stekend geslaagd. Het weer was, hoewel frisch, bijzonder goed, wat vanzelf mede werkte tot de gewenschte stemming on der de talrijke deelnemers en deelneem sters. 's Morgens 8 uur werd gestart, de con- tróleposten had-den inmiddels hun plaat sen ingenomen en dank zij de goede organisatie verliep de rit uitstekend. Overeenkomstig het programmal werd in het „Schuttershof" uitreiking der prijzen §ehou-den. De secretaris der motorclub, e heer M. Tielemans, kon tot kampioene voor automobielen verklaren Mej. Jansen te "sHeer Arendskerke, aan wie hij den beker der motorclub overhandigde, terwijl de heer G. Broekstra te Goss den 2en prjjs -ontving. Kampioen voor da motoren was de heer C. v. d. Bulk te 's Heerenhoek, wien eveneens een beker aangeboden weid, ter wijl de heer J. Bak to Goes 2en prijswin naar was. Eenige gezellige uren werden 's avonds in het Schuttershof nog doorgebracht. Kapelle. Met 13 leden is hier een afdee- ling der S.D.A.P. opgericht. Wemeldlnge. Gisteravond is in de We» meldingsche Vlije omhoog gevaren en blij ven zitten het met ijzer geladen en naar België bestemde sleepschip „Antonio", schipper van Leeuwen. Het bergingsvaar- tuig „Tri-o" en de sleepbooten „Zeehond" en „Njord" verleenden assistentie. Met gedeeltelijke -overlading der lading is het gelukt het schip behouden binnen te bren gen. Koudekerke. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad .voltallig. De voorz. wenscht dhr Sanderse geluk met zijn herstel. Deze dankt den voorz. en den Raad voor de betoonde belangstelling. De voorz. deelt mede namens het Ge meentebestuur ee-n ge-lukwensch te hebben gezonden aan de Prinses met haar jaar dag, waarvoor dankbetuiging is terug ontvangen. Dhr de Kroo maakt aanmerking op de notulen van 14 Januari en 5 Mrt. Hier mede zal rekening worden gehouden. Ingekomen stukken. De voorz. krijgt verlof van 13 tot 22 Med. B. en W. stellen vo-or afwijzend te beschikken op het verzoek van de bewoners de-r Overveldslaan. Dhr Sanderse zegt: dit advies was te voorzien. Spr. vraagt wat denken B. en W. in de toekomst hiervoor to doen? De voorz. zegt: er is nog geen besluit genomen. Zij zullen onderhoudsplichtig blijven. B. en W. zijn beTeid om hulp te verleenen in het ver schaffen van materiaal. Dhr Moens zo-u het laantje willen verharden. B. en W. zeggen medewerking to-e. Van Ged. Staten is ingekomen, verda ging van de beslissing over de begrooting. B. en W .stellen voor om te handhaven de posten inzake verlaging salaris amb tenaren. Dlir Sanderse lijikt het overbo dig omdat het toch gehandhaafd zal moe ten worden; in hooger beroep- zal de gemeente toch in het ongelijk worden gesteld. De vo-orz. zegt, dat het niet ab soluut zeker is of wij de salarissen der ambtenaren mogen verlagen. Door de uit spraak in hooger beroep krijgt men een antwoord en weet men waar men aan toe is. Dhr de Rijke zegt: De A.R. juichen het advies van'B. en W. toe en zijn overtuigd dat heit billijk is. De salarisverlaging is met op één na algem. stemmen aangeno men. Wij zijn van meening dat het noo dig is om in deze richting te werken om- met gelijke gemeenten in salarisre geling ongeveer geljjfc te zijn. Ook de autonomie der gemeente wordt aangetast. Ook meenen wij dat wij dan mogelijk geen ambtenaar moeten ontslaan. Dhr Sanderse verzet er zich tegen. De voorz. is het eens met de eerste argumenten, doch zou het argument „ambtenaar te veel" niet willen gebruiken. Dhr De Rijke zegt: wiji zijn overtuigd dat wij inzake ambtenaren op te boogen voet leven, ge zien andere aan ons gelijke gemeenten. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met alg. si, behalve dhr San derse. Een schrijven aan B. en W. ter uitnoo- diging tot bijwoning eener bespreking o-ver de electrificatie van de middengroep. Het da.gel. bestuur krijlgt mandaat. Verzoek om lid te worden van de Vereen, van Ned. Gemeenten. Aangeno men. Van het Raadslid Moens zjjln verschil lende voorstellen ingekomen. Deze wor den naar B. en W. verwezen om ad vies. Vaststelling bebouwde kom in verband met opdooi van wegen. Aangenomen. Ont slag lid comm. tót wering van school verzuim. Goedgekeurd. Benoeming van 2 leden in de comm. tot wering van schoolverzuim. Benoemd worden de heeren W. Tevel uit de ouders en K. A. Mosselman uit het onderwijzend personeel. Benoeming lid comm. van toezicht op het lager onderwjjs. Benoemd wordt dhr H. A. Mosselman. Voorschot vergoeding bij'z. scholen. De vo-orstellen zijn Geref. school dorp f 1434, Geref. school 'tZand £379, Herv. school dorp f 688, Herv. school 't Zand f 692. Overeenkomstig voorstel van "B. en W. vastgesteld. Het percentage Gem. Inkomstenbelas ting 'wordt op 5,1 vastgesteld. Dhr San derse zou graag een berekening zien hoe de toestand wordt als de nieuwe verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten 'in wer king treedt. De voorz. zegt toe te zijner tijd hieraan te zullen voldoen. Watervoorziening 'tZand door Middel burg. Reeds 54 toezeggingen om aan te sluiten zijn binnengekomen. De gen mee-nte moet zich eenig offer getroosten en krijgt daarvoor 10 brandkranen. Daar voor is noodig een bedrag in eens van f 700 en f 150 per jaar voor onderhoud en f 10 per aansluiting als minimam. Voor mogelijke geschillen wordt een ar bitrage-clausule vastgesteld, n.l. dat een commissie wordt benoemd uit 3 personen. De gemeente Middelburg wijst er een aan, ook de gemeente Koudekerke, en deze 2 arbiters wijzen een 3e aan. Dhr Sanderse verheugt zich over het voorstel van B. en W. Hiji jvij'st erop dat in 1906 eon bouwverordening is vast gesteld, waarin bepaald werd dat de re genbak 4 kub. M. inhoud moet hebben, terwijl er nieuwbouw plaats heeft waar deze slechts .2 kub. M. inhoud heeft Hij zou de verordening willen toepassen. Hij verzoekt, om anderen te gerieven, het bui zennet nog uit te breiden. Dhr De Kroo is van meening dat wan neer de weg van 10 brandkranen wordt opgegaan voor 'tZand, dat wij dan wel een motorspuit kunnen aanschaffen. Dhr de Rjjke vraagt of het niet kan zonder de brandkranen. Deze zijn wel wat duur en te veel. Hij meent, dat, waar Middelburg destijds gewezen is op zijn groote uitgaven het nu door een hoog taria' mede Koudekerke als hef fingsobject beschouwt. Er is niet alleen op 't Zand behoefte aan water, ook op het dorp. Wij huldigen het particulier ini tiatief en meenen, dat bij de gebouwen een voldoende groote regenbak moet wor den gezet. De voorz. zegt, 'dat om een motorspuit te voeden er een groot ge deelte van het jaar geen voldoende wa ter zal zijn. Wanneer wij later brand kranen moeten hebben, zullen zij veel duurder uitkomen. Hij is van meening, dat op aannemelijke voorwaarden alsnu waterleiding kan worden verkregen en dat wij daaraan moeten medewerken. Middelburg heeft 10 brandkranen als eisch gesteld en bij uitbreiding zouden wij natuurlijk willen overleggen om de 10 zoo goed mogelijk te verdeden. Dhr de Rijke meent, dat het een voor- deelig zaakje wordt voor Middelburg, ge zien de reeds 54 aansluitingen. Spr. vindt het te hoog wat de gemeente er aan moet betalen. Dhr Sanderse meent, dat de Rijke de zaak niet voldoende heeft onderzocht. Tot voor kort was er in M'burg een nadeelig saldo op de waterleiding. Wanneer er een groote winst op was dan zou hij aan de zijde van de Rijke staan. Hij meent, dat de prijs door B. en W. ver kregen billijk is en juicht bet voorstel toe. De voorz. zegt: wanneer wij de waterleiding ook op het dorp konden' krijgen en het moest dan iets meer kos ten dan zou ik er nog gaarne toe mede werken. Er is met waterleiding een enorm belang gemoeid. Dhr de Kroo zegt: ik 'hoop, dat het dan water uit Brabant mag zijn. Het water van de Oranjezon is goed om te spoelen en voor closets doch voor de wasch ongeschikt. Men moet dan toch regenbakken hebben. Wette Contact zegt: door ons is alles beproefd en ten slotte schreef M'burg: wij moeten onverzwakt de door ons ge noemde prijzen handhaven. Dhr Moens vindt de bedragen ook aan den hoogen kant, doch zou het net nog willen uitbreiden. B. en W. meenen, dat bereikt is wat mogelijk was. Zij wil-, len alles 'doen wat zij kunnen om de uitbreiding te bevorderen. Dhr de Kroo zegt: ik ben beslist voor de waterleiding, doch zou de kosten op de belanghebbenden willen verhalen. Dhr Lorier spreekt zijn spijt uit, dat de leiding slechts van Pax Intrantibus tot Vijvervreugd wordt uitgebreid en zou ook N. VI. weg, Davidswegje, Breestraat en Overveldslaan er onder willen betrek ken. Ook dhr Moens is hier voor. De voorz. stelt voor B. en W. op te dragen om nader te onderzoeken om uit te breiden ponder verhooging der kos ten en de genoemde deelen er in te betrekken. Het voorstel wordt door B. en W. gecombineerd. De A.-R. hebben bezwaar, dat slechts een deel van 'tZand wordt geholpen en de andere deelen worden, "losgelaten. De voorz. belooft alle mogelijke pogingen te doen om het uit te 'breiden. Het voorstel gecombineerd wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen (tegen Lorier en de Kroo), doch met dien verstande, dat het reeds bereikte wordt uitgevoerd. Mede gedeeld wordt, dat de plannen om ge heel Walcheren te voorzien van water leiding kant en klaar liggen. Alsnu pauze. Zlerlkzee. Te Dreischor is eem afdeeling van den (roeden) Ned. Laïidarbeidersbond opgericht met aanvankelijk 13 leden en te Zonnemaire één met 32 leden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westerbroek, W. 'TJ. Klamper te Bakkeveen. fTe Rodsrwolde, E. A. A. Snij- delaar te Mantgum. Te Willige Langerak en te Wilms. Ja-c, Vermaas, oand. te Heinenoord. Aangenomen naar Harlingen, G. D. Oskamp te Winterswijk. Naar Nieuw-Woerdinge, J. W. Verschoor te Poortvliet. Bedankt voor VLagtwedd-e, G„ D. Oskamp te Winterswijk. Voor St Jacobi-Parocihie, H. W. Bosch te Geertruidenberg. Voor Warns, F. van der Brug te Wiolvega. Geref. Kerken. Beroepen te Oud-ega (Sm,), J. Koppe, cand. te Groningen. Ds H. Biesma f Na eien korte onge steldheid is Zondagmiddag op 46-jarigeai leef tijd overleden, De H. Bdestna, pied. bij1 de Chr. .Geref. Kerk te Groningen, De overledene, die- aanvankelijk b'ij; het on- der wijs werkzaam was, werd in 1917 vol gens art. 8 D. K. O. beroepbaar gesteld en in 1918 te Groningen bevestigd. Hij was een man met zeer bijzondere ga ven, die Steeds volle kerken trok. Iim (ie Chr. Geref. Kerk nam hij een zeer vooraanstaande plaats in. Hij was ook steeds een vurig ver dediger van de beginselen der A. R. partij. Dr van Merz In den nacht van Zaterdag op Zondag is de Evangelische kerk- president, Dr van Merz te Stuttgart in den ouderdom van 72 jaar aan een beroerte plotseling overleden. Hij was sedert 1924 kerk- president. Synode der Ned1. Herv. Kerk. In de plaats van DsG. van .Dijk te Anjurn heeft bet Prov. Kerkbestuur van Friesland tot lid der Synode benoemd Dr G. J. Nie- meyer te Bolsward, en tot zijn secundus Da C. F. Braims t« ffiartema. Hemelvaartsdag. Ned. Herv. Kerk. Domburg, 9.30 u. ds Swaan. St. Laureins, 9.30 u. ds. van 'tHoff. Driewegen, 9.30 u. leesdienst. Baarland, 9.30 u. ds. v. d. Loos. N en St. Joosland, 9.30 u. ds. v. Gar deren. Oost-Souburg, 9.30 u. dr Ubbink. (West- Souburg geen dienst.) Veere, 6 u. ds v. d. Linden te Klevers- kerke. Geref. Kerken. Schoondijfce, 9.30 u. leesdienst. Kapelle, 9.30 u. ds A. Scheele. Borsselen, 9.30 u. ds v. Schie. Dripwegen, 9 u. leesdienst. O. en W. Souburg, 9.30 u. ,,.dr Wurth. Geref. Gemeenten. Biezelinge, 9.30 u. leesdienst. Wolfaartsdijlk, vm., nm. en av. dhr Schot horst te Lunteren. Examen voor Onderwijzer (e s). De Minister van Onderwijs brengt ter kennis van belanghebbenden: 1. dat bet schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1929 af te nemen examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid als onderwijzer(es) zal plaats heb ben op 6 en 7 Juni e-k.; 2. dat de mondelinge examens op 12 Juni d.a.v. zullen aanvangen; 3. dat de commissiën, met het afnemen dezer examens- belast, zuilen zitting hou den: te Eindhoven: voor de eerste hoofd inspectie; te Zutphen: voor de tweede hoofdinspectie; te 's Gravenhagevoorde 3e hoofdinspectie; te Amsterdam: voor de vierde hoofdinspectie; te Groningen: voor de vijfde hoofdinspectie; 4. dat de voorzitter der commissie is te 's GravenhageH. Van de Weijer, in specteur van het lager onderwijs in de inspectie Neuzen te Neuzen. 5. dat zij, die zich aan dit examen wen- schen te onderwerpen, zich vóór 20 Med a.s. gelieven aan te melden bij den voor zitter der commissie, voor welke zij exa men zullen afleggen; 6. dat zij, die eene aanteekening voor de nuttige handwerken wenschen te ont vangen, het examen daarvoor zullen af leggen voor de commissiën, die in 1929 belast zullen zijn met het afnemen der akte-examens in dit vak; 7. dat zij, die eene aanteekening voor handenarbeid wenschen te ontvangen, het examen daarvoor zullen afleggen voor de commissie, die in 1929 te Amster dam belast is met het afnemen der exa mens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als onderwijzer. (Voorzitter: G. H. Weustink, inspecteur L. O. te Haar lem.) Door B.. en W. van Terneuzen is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te Sluiskil de heer H. J. de Lozanne te Axel. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. lagere school te Woudrichem, de heer I. Baart te Aardemburg» Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Nieuwerkerk de heer W. Dane, aldaar. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de (openbare school te Oudelande is be noemd mej. Van Maxes, wachtgeldster te Vlissingen. Een ondankbaar gereddie. Zon dagmiddag geraakte een wielrijder te Nieu- wer Amstel plotseling op onverklaarbare wfj-ze met zijn rijwiel in dan Amstel. Dit werd op gemerkt door een passeerendem automobilist, die zich geen oogenblik bedacht, doch zich gekleed te water begaf en er na groote moeite in slagen mocht den- man op den kant te trekken zulks onder groote publieke belang stelling. Toen de drenkeling goed en wel o-p den kant was, begon hij- een toespraak tegen zijn omgeving te houden-, waarna hij zijn redder te liif ging en hem een paar geduchte opstoppers verkocht. Deze verwijderde zich spoedig. De geredde betoogde verder, met dubbelslaande tong, dat ze „Jan de werkman van het lijf moesten blijven". ,Het rijwiel werd later opgevischt. Drie rechterlijke ambtena ren verdronken. Drie jeugdige juristen bij het Kantongerecht te Gotenburg hadden Zondag een zeiltochtje gemaakt in de O-nsala- bocht. Het weer was heel slecht. Toen zij dea avonds niet terugkeerden werd een boot uitgezonden, om de vermisten op te sporen. Het zeilacheepje werd omgeslagen nabij een klip gevonden, terwijl verder stukk-en van kleeding der vermisten gevonden werd, zoo dat zij zoo goed als zeker zijn verdronken. Brand te Amsterdam. De brand weer te Amsterdam werd gistermiddag ge alarmeerd voor een brand in de Alb. C-uyp- straat 122. De vlammen sloegen reeds uit de tweede en derde verdieping, toen de eerste wagen aan kwam. Dadelijk werd medegedeeld, dat zich nog twee vrouwen in het gebouw bevonden die afgesloten- waren, omdat de trap in brand stond. Het waren de bewoonsters van drie hoog achter, da 88-jarige weduwo van Bentum met haar 50-jarige dochter. Terstond werden aan .dan .achtergevel red- ladders ingeslagen on- langs dezen weg wist de brandweer de twoe vrouwen uit het bran dende huis te red-den. De beide vrouwen-, die zeer overstuur waren, vonden een vriendelijk onderdak bij de buren. Met drie stralen werd het vuur aangetast KING pepermunt] is de echte pepermunt, vandaar de krachtige, i lekkere smaak. en bedwongen. De tweede verdieping voor en drie hoog voor branddeni uit, alsmede het voorgedeelte van den zolder. De tweede verdieping achter en drie hoog achter kregen weinig brand- en waterschade. De brand is twee hoog voor, waar op dat oogenblik niemand was, ontstaan. Men ver moedt, dat een theelichtje den brand heeft veroorzaakt. Alle bewoners zijn verzekerd. -Drie kinderen door gas go- stikt. Te Golwitz had een vtouw, toen zij inkoopen ging doen, bij het weggaan haar woning, waarin zij haar drie knideren achter liet, gesloten. Toen zjj terugkeerde, vond zij de drie kinderen dood in de woning. Zij" wa ren door gasvergiftiging om het leven ge komen. Pogingen- om do levensgeesten weder op te wekken bleven zonder succes. De vrouw kreeg een ernstigen- zenuwtoeval. Gri-ezeligo vondst. Bü het graven van de bermslooten voor de toegangswegen tot de nieuwe IJsselbrug aan het Katerveer te Zwolie, stuitten grondwerkers vlak voor het vroegere buitenhuis de Venus op het geraamte van een naar schatting 40-jarig mans persoon. Het geraamte lag 60 o.M.. diep los ond-er het zand en ongeveer 10 M. van het huis af. Vroeger was hier dicht kreupelhout Tusschen de beenderen- lag een zware spoor- spijker. Vermoedelijk is het lijk hier 20 jaar geleden begraven. De „toenmalige bewoners van de Venus zijn-.eanigo jaren geleden over leden. Door de justitie wordt eien onderzoek inge steld. Ernstige brand te Nordhorn. In de Duitsche grensplaats Nordhorn bij De nekamp is gistermiddag in het hartje der stad een geweldige brand uitgebroken. Tal van percealen, waaronder vele winkelpanden, zijn een prooi der vlammen geworden. In de avonduren woedde de brand nog steeds voort, Brand in een krankzinnigen gesticht. Een brand heeft gisternacht bijt na geheel het krankzinnigengesticht van den Staat New Jersey (Am.) vernietigd, dat to Morrispleain gelegen is. 4000 krankzinnigen door een paniek bevangen, begonnen van angst te gillen en het is een wonder, dat zij weggevoerd konden worden .zonder dat er iemand gedeerd werd. D© stoffelijke schade wordt geraamd op een millioen dollar. De onregelmatigheden te Nieu- w-er-Amstel. Zooals men zich zal hor- innneren, hadden Gedeputeerde Staten aan don Raad van Nieuwer-Amstel geadviseerd, in verband met de onregelmatighoden ten go- m-eentehuize, den secretaris, den ontvanger en een ambtenaar niet te handhaven. Van den ontvanger was reeds in de vorige vergadering een ontslagaanvrage ingekomen, terwijl de secretaris ziekteverlof had aange vraagd en, zou trachten, in het genot van in validiteitspensioen te worden gesteld. Naar het Volk verneemt, is thans dit pon,si oen toe gestaan, zooda.t wel spoedig een ontslagaan vrage zal inkomen. De moord te Grootegast. GRONINGEN. Hedenmorgen is IJ. Wijk- stra, de dader van den viervoudigen moord te Grootegast, overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Het door den verdediger ge vraagde psychiatrische onderzoek werd afgewezen. DEVENTER. Het vierjarig jongetje K. is spelenderwijs in het jOverijselsch ka naal geraakt en verdronken. HELMOND. Te Deurne sloeg een paard gespannen voor een wagen, die bestuurd werd door den landbouwersknecht V. de Z. <jp hol. Z. viel van den wagen en kreeg de wielen over het hoofd. Hij werd in deerniswekkenden ('toestand opge nomen. Het paard holde met den wagen tegen een huis op, waarbij een der muren over een lengte van 3 M. scheurde en de wagen gedeeltelijk in een huiskamer terecht kwam. LONDEN. Een groot koffiepakhuis i3 door brand volkomen vernield. Vijftig spuiten werden bij het blusschingswerk gebruikt. BRUSSEL. In het hospitaal St.-Jan al hier is een geval van pokken geconsta teerd. De i^godige voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Het geheele personeel van het ziekenhuis is ingeënt. Vliegtuig verongelukt. PARIJS. In de nabijheid van Bouquet is een zwaar bewapend verdedigingsvliegL tuig, dat o.a. een aantal bommen met zich voerde, naar beneden gestort. De vijf inzittenden werden allen gedood. Daar eenige bommen niet ontploft zijn is men er nog niet in .geslaagd de lijken uit het wrak te verwijderen. NEW-YORK. Gemeld wordt, dat het luchtschip de „Graf Zeppelin" op 15 Mei a.s. te Friedrichshaven zal starten voor een tweeden Oceaan-vliegtocht naar Ame rika. LONDEN. Uit Bombay wordt gemeld, dat de toestand daar nog zeer gespan nen is. In enkele fabrieken werd de ar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2