f No. 183 Dinsdag 7 Mei 1829 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Go's SANK - GOES EERSTE BLAD. 1ASSEE I Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Directoira- s iivragen en nbiedingen geplaatst Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ucces. ALLE per 1 Mei vervallen worden verzilverd door lUPII n zijde, kwaliteiten. GOES. Uw aanglfte- Inkomsten- sting in te betrouwbare jogste belang, die met alles i wil zijn, is Iding voor litlgen rRA PIK, Belastingen, vraagstukken belastingen sing gebracht. O. per post na TERNEUZEN. KOOP: met Schuur, groot Erf, tgang, op uit- de Ooststraat welvarend rp, geschikt voor bij- en aak. zich voor bezichtiging Noordzand- Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.OT Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. In verband met den beperkten postdienst op Donderdag (Hemelvaartsdag) moet „De Zeeuw" a.s. Woensdag vroeger ver schijnen. H.H. correspondenten en adverteerders gelieven daarmee rekening te houden. Advertentiën voor het nummer van Woensdag moeten uiterlijk halftlen 's mor gens in ons bezit zijn. DE DIRECTIE. De dweegpartijen. De parlementaire redacteur van „De Maasbode" maakte over het optreden der kleine partijtjes in de Tweede Kamer enkele opmerkingen, die zeker overwe ging verdienen. „Vooral in deze dagen, zoo schrijft hij, nu weer tal van kleine politieke partijen worden opgericht, is het niet ondienstig, eens te wijzen op het werk, dat door de vertegenwoordigers dier dwergpartijtjes in de Kamer verricht kan worden. Bij het thans gedurende twee weken in behandeling geweest zijnde belangrijke wetsontwerp tot regeling van de finan- ciëele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten beeft, niet een van de vertegenwoordigers dier partijen 't woord gevoerd. Hetzelfde zagen we bij de drie wets ontwerpen tot herziening van het straf stelsel. De vertegenwoordigers van de R--K- Volkspartij', de Staatkundig Gereformeer de, de Hervormd Gereformeerde, de com munistische en de plattelanderspartij heb ben niet eenmaal aan de beraadsla gingen deel genomen. Slechts hoogst zelden zag men ze in de laatste weken ook maar een oogenblik in de Kamer, waar nu eens positieve arbeid te verrich ten viel. Werk, waar ieder in het land belang bij heeft, dus ook zij, die een en keling hadden afgevaardigd. Het gold hier niet minder dan een geheele nieuwe regeling van den belas tingaanslag, waarbij rijk en arm, arbeider en werkgever ten zeerste betrokken zijn. Hetzelfde mag gezegd van die ingrijpende wijziging van ons strafstelsel, waarvan ieder op de hoogte moet worden gebracht. Zoo ooit, dan is nu weder eens duide lijk gebleken, dat deze kleine partijtjes tot positief werk niet in staat zijn. Slechts als er negatief werk te ver richten is, in den vorm van bestrijding van de groote partij1, waarvan de dwerg- partij zich heeft afgescheiden, dan, laten de hoeren zich zien en verbruiken daar voor den toch reeds zoo krap toegemeten spreektijd. Waar in de komende verkiezingsdagen weer velen van deze partijtjes om stem men zullen vragen, daar is het te hopen, dat hetgeen in de laatste weken in de Kamer te zien is geweest, ieder die iets voelt voor werkelijk vruchtdragenden po-, litieken arbeid, weerhouden zal aan die lokstem het oor Jbe leenen." De juistheid van deze opmerkingen kan niet worden ontkend. De kleine partijtjes zjjn sterk in het afbreken en het critiseeren. Maar tot opbouwenden arbeid zijn z.e niet in staat. Ze gevoelen er naar het schijnt ook geen behoefte aan. Misschien missen ze ook de noodige bekwaamheid. Want het bestudeeren van een ontwerp als dat tot verbetering Van de financiëele verhouding van Rijk en Gemeenten is heel wat moeilijker, dan uit deu treure allerlei beschuldigingen herhalen. Dat kan tenslotte iedereen. De critiek is gemakkelijk. Maar de kunst om iets op te bouwen om ook in principieel opzicht iets ten bate van land en volk te bereiken is heel wat moeilijker. Wie prijs stelt op vruchtdragenden ar beid, zal "dan ook wel hebben begrepen dat het niet verstandig is,_ de onvrucht bare politiek van de kleine dissidente groepen te steunen. Dreigende spoorwegstaking. Het hoofdbestuur en de bondsraad van den aJgemeenen bond. van spoorwegper soneel hebben te Leipzig vergaderd ein na een langdurige bespreking over de door de hoofddirectie der spoorwegen geweigerde loonsverbooging een motie aangenomen, welke het hoofdbestuur machtigt, in overleg met de andere be trokken personeelorgainisaties een staking te proclameeren. Bijgevolg berust de eindbeslissing over al dan niet staken thans bij de besturen der gezamenlijke personeelsorganisaties, die, naar verluidt, vandaag te Berlijn bij eenkomen. Verboden organisaties. De Pruisische minister van Binnenland- schezaken heeft met goedkeuring van de rij'ksregeering den bond van roode frontstrijders, den bond van het roode jeugdfront en van de roode marine in Pruisen ontbonden. Deze maatregel, wel ke dadelijk in werking treedt, is getroffen omdat deze bonden de veiligheid van den staat bedreigden. De bezittingen van de betrokken orga nisaties worden ten gunste van het rijk in beslag genome^ en verbeurd verklaard. Gistermorgen zijn reeds bij het bonds- bestuur van het district BerlijnBranden1 burg van den bond van roode frontstrij ders en bij' de afdeelingsleiders van den bond van hex roode jeugdfront en van de roode marine de inventaris en al het materiaal in beslag genomen. De aardbeving in Per zie'. Omtrent den aard en den omvang dezer ramp beginnen thans nadere inlichtingeh binnen te kqmen. In de provincie Kho- riassan zijn verscheidene dorpen vernield, en volgens de eerste opgaven zouden ongeveer 2000 menschen zijn omgekomen In de steden Tsjerwan en Boedsjnoerd moeten meer dan 700 gebouwen totaal zijn vernield. Er worden nog telkens schokken gevoeld. In de steden Tsjerwan, Bangaran, Ka- let, Sjirwan en Bandar-Gaz is geen enkel gebouw gespaard gebleven. Te Boesjnoerd gingen 400 winkels en 400 woonhuizen er aan. In die streek werden 20 dorpen totaal vernield; alle menschen en al het vee kwamen om. Tusschen Khaki en Bag- ham opende zich een spleet in de aarde, van 21/2; a 3 M. breed en 30 K.M. lang. Rivieren, beken en ondergrondsche wa terkopen zijn door de beving als het ware afgedamd. Dit veroorzaakte waterschaarschte hier, overstroomingen elders. Aanslag op den Lifauschen Minister president. Gisteravond toen te Kovno minister president Woldemaras in gezelschap van zijn persoonlijken adjudant Gudinas, zijn pleegzoon en een juffrouw J. uit zijn auto stapte, om in den Stadsschouwburg een concert bij te wonen, werden door drie personen zeven: schoten gedost. De persoonlijke adjudant van den minister president was op slag dood. De juffrouw en de pleegzoon van Woldemaras werden door schoten in den1 buik zwaar gewond. Woldemaras zelf bleef ongedeerd. De da ders konden tot nog toe niet opgespoord worden en zijn blijkbaar ontkomen. Korte berichten. Een hevige stormachtige wind woei gisteren over Londen. Hg' vernield© schoor- steenen en ontwortelde boomen. Verschei dene personen werden gewond en de luchtdiensten naar het vasteland moesten tijdelijk worden gestaakt. Aan de droogte, welke sedert drie maanden in Engeland heerschte, ia Za terdag een einde gekomen. Sindsdien valt overal veel regen. Het Engelsche lagerhuis zal Vrijdag worden ontbonden en over ruim drie we ken zal het nieuwe parlement zijn. geko zen. De door hot Zwitsersche parlement benoemde commissie voor de hervorming van het strafrecht heeft zich tegen de invoering van de doodstraf verklaard. De commissie stelt zich voor het maximum voor de tuchthuisstraf van 15 tot 20 jaar te verhoogen. De voorbereidingscommissie van de ontwapeningsconferentie te Genèvo is gis teren uiteen gegaan tot een lateren da tum die^ nog niet is vastgesteld, doch waarschijnlijk November zal zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat de Beiersdhe minister van binnenlandsche za ken den rooden fronts trijdersbond, de roode jongfront-organisaties en alle andere nevenorganisaties verboden heeft. Een cholera-epidemie bedreigt aille districten van PencLsiab (Voor-Indië). De regeering heeft speciale voorzorgsmaatre gelen genomen. Bloemen voor de KoninginT Gisterochtend is per eerste vliegtuig van de K. L. M. naar Zwitserland een speciale bloemenzending voor de Konin gin verzonden. Deze attentie is aangebo den uit naam van de Vereenigirig van Snijbloemenexporteurs te Aalsmeer, de Zwitsersche Luchtvaartmaatschappij Ba lair en de K. L. M. Prins Hendrik is gisteren van Lausanne naar Genève gekomen. Chr. Middenstand. De jaarvergadering van de Vereen, van den Chr. Handeldrijvenden en Industri- eelen Middenstand zal D.V. Woensdag 19 Juni a.s. te Rotterdam gehouden wor den. Aan de jaarvergadering wordt een congres verbonden, dat D.V. Donderdag 20 Juni zal plaats vinden. Kom. Mil. Academie. Uit militaire kringen wordt gemeld, dat de luitenant-kolonel van den Generalen Staf C. J. H. van der Harst, die tot 1 Mei j.l. fungeerde als Chef van de Af- deeling Generale Staf van het departe ment van Defensie en thans gedetacheerd is bij de Koninklijke Militaire Academie, bestemd is om in September e.k. gene- raal-majoor G. G. van Everdingen op te volgen als gouverneur der Kon. Mil. Academie. Psychotechniek bij de Post. Vanwege het hoofdbestuur der Poste rgen en Telegrafie wordt medegedeeld: Bg de onlangs tot stand gekomen reor ganisatie van het P. T. T. bedrijf is tevens de vraag aan de orde gekomen of en in hoeverre toepassing van psy chotechnische onderzoekmethoden wen- schelijk zou zijn voor een goede en juiste arbeidsverrichting van het perso neel. Verschillende redenen hebben ertoe medegewerkt, deze vraag bevestigend te beantwoorden. Ten eerste .gaat het bedrijf zich van steeds ingewikkelder technische midde len bedienen, waardoor afgebakende ar- beidsverrichtingen ontstaan, waarvoor duidelijk te onderkennen eigenschappen vereischt zijn. Ten tweede kenmerkt het bedrijf zich door de samenvoeging van soortelijk, zeer verschillende pnderdeelen. Het is zeer wel mogelijk, dat men voor het ééne onderdeel wèl en voor het andere niet geschikt Is. Ten derde zijn in het bedrijf moge lijkheden om uit lagere rangen met min der gedifferentieerde werkzaamheden in hoogere rangen te komen met meer spe ciale eischen; het is in dat geval ge- wenscht te bevorderen, dat ieder de rich ting uitgaat, die het best met zijn eigen schappen strookt. Ten vierde zjjn nog punten van belang: omgeving, opstelling en inrichting van meubelen en hulpmiddelen en de wijze waarop de ambtenaar die hulpmiddelen gebruikt. Als deskundige adviseurs zijn in ver band hiermede aan het bedrgf verbonden mej. dr R. A. Biegel en dr J. E. de Quay, te Utrecht, die zich allereerst op de hoogte „van den gang van zaken in den P. T. en T. dienst zullen stellen en voorts in nauw pontact met de be voegde autoriteiten de gegevens zullen verzamelen en de proefnemingen zullen verrichten, welke voor een doeltreffende bestudeering en uitwerking van de om vangrijke materie noodig zijn. Verwacht mag worden, dat een en ander er toe zal bijdragen een taakver- deeling te verkrijgen, waarbij ieder zoo veel mogelijk wordt werkzaam .gesteld in dat bedrijfsonderdeel, waartoe zijn eigenschappen zich het meest eigenen en aldus een dienstuitvoering zal wor den bevorderd met minimale inspanning en maximaal gerief voor den ambtenaar. Het werktijdenbesluit voor winkels. Het Tweede Kamerlid Staalman heeft den minister van arbeid, handel en nij verheid de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, het concept-werk tijdenbesluit voor winkels te publiceeren, opdat de belanghebbenden en him orga nisaties in staat zijn critiek te laten hoo- ren, alvorens het besluit wordt uitge vaardigd? De vlfegtooien naar Indié'. Bij het departement van Defensie is bericht ontvangen, dat de twee vliegboo- ten waarschijnlijk heden van Henjam naar Karachi zullen vertrekken. Notariëele standplaatsen. De minister van justitie brengt krach tens machtiging van de Koningin ter ken nis van belanghebbenden, dat bij de re1- geering het voornemen bestaat om in de gemeente Tilburg één .en in de gemeente Eindhoven twee nieuwe notariëele stand plaatsen te vestigen. Sollicitanten worden uitgenoodigd hun adressen uiterlijk 31 Mei a.s. aan de Koningin in te zenden. Wijziging van do Ouderdomswet. Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot wij ziging van de Ouderdomswet 1919, heb ben de Algemeen© R.-K. Werkgevers-ver- eeniging, het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en de Vereeniging van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Ne derland (Christelijke Werkgeversvereni ging), onder verwijzing naar .de argumen ten van "het bestuur der Nederlandsche Vereeniging ter bevordering van het Le- vensverzekeringswezen, aan de Tweede Kamer verzocht, haar medewerking niet te verieenen aan een verdere wijziging van de Ouderdomswet 1919, waardoor naar hun inzien daze haar oorspronkelijk karakter van sociale voorziening ten be hoeve van arbeiders en daarmede gelijk te s'tellen personen al meer zou gaan verliezen. Het kan allerminst in het belang van de arbeiders zijn, aldus adressanten, in dien de vrijwillige ouderdomsverzekering meer en meer zou worden een midden standsverzekering, terwijl het een maat schappelijk belang is, dat de staat in. deze aan het particuliere verzekeringsbedrijf geen verder gaande concurrentie aan doet. De Kamerverkiezingen. De Hervormd Geref. Staatspartij heeft thans voor de Tweede Kamer definitief candidaat gesteld de heeren ds C. A- Lingbeek in Den Haag, G. Nieuwenhuizen in Den Haag, dr Jac. Woldendorp te Groningen, ds E. C. H. Ekering te Amster dam, ds A. C. G. den Hertog te Rotter dam, E. Eelderink in Den Burg op Texel, B. G. Peereboom in Den Haag, C. J. Prins Jzn te Oldebroek, J. v. d. Pol te Veen (N.-B.) en J. W. Audier Jzn te Den Haag. DE GASTHUISKWESTIE TE BERGEN OP ZOOM. Men schrijft ons: Evenals meer plaatsen in ons vader land heeift ook Bergen op Zoom ae laatste weken een „Gasthuis-kwestie" gekregen. Het is niet onaardig om deze kwestie eens rustig te bezien. Sedert eeuwen reeds geschiedt in Ber gen op Zoom de verpleging der zieken in daarvoor bestemde gasthuizen, tepwjjl deze verpleging bijna zonder uitzondering een religieus karakter draagt. De her vorming' bracht "in de richting van deze religieuze verpleging hoegenaamd geen wijziging. Het Gasthuis in zijn tegenwoordigen vorm dateert van 1836, het is een uitge strekt gehouwen-complex, over een ruim terrein verspreid liggend, midden in de stad, naar de zijde van den spoorweg. De verpleging is opgedragen aan Roomsch- Katholieke zusters, en wordt geregeld door het genoodschap „Toevlucht in Lijden", dat voor de geheele verpleging aanspra kelijk is. Bij het inwerking treden van de oude Armenwet van 1854 werd het „Algemeen Burger Gasthuis" aangemerkt als eeaie gemeente-instelling in den zin dier Wet. Het bestuur wordt uitgeoefend door een College van Regenten, benoemd door den Raad der Gemeente. Dit college van re genten is gebonden door één door den Raad van Bergen op Zoom vastgesteld reglement voor het „Algemeen Burger- Gasthuis". Dit reglement, dateert in zijn tegenwoordigen vorm van 1913 en is in 1928 voor het laatst in geringe mate ge wijzigd. Is de verpleging®- en economische zijde van het Gasthuis opgedragen aan het Ge-- Binnenland. De moordenaar te Grootegast tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. De Gasthuiskwestie te Bergen op" Zoom. Groote brand te Rossum (Geld.). Buitenland. Dreigende spoorwegstaking in Duitsch- land. De gevolgen van de aardbeving in Perzië. Vliegongeluk in Frankrijk. De Zeppelin weer naar Amerika? Aanslag op den Litauschen minister president. nootschap „Toevlucht in Lijden", de medi sche leiding berust bij een Geneesheer- Directeur. Verschillende benoemingen ge schieden echter door het College van Re genten. Voorts hebben de verpleegden een vrije artsenkeuze, ieder van welke gods dienstige richting ook kan er verpleegd worden, terwijl inwoners van Bergen op Zoom een reductie op het verpleeggeld genieten voor wat de derde klasse betreft van f0.50 per verpleegdag, en de overige klassen een gelijk bedrag naar verhou ding. De predikanten en ziekenbezoekers van andere gezindten hebben vrijen toegang tot de verpleegden van hunne richting, ja zelfs was eene regeling getroffen dat betrokken predikanten door de besturen de zuster werden gewaarschuwd als iemand van hun richting was opgenomen of zeer ernstig ziek werd. Niet alleen uit Bergen op Zoom zelf, maar uit de eilanden Tholen en St. Phi- lipsland, West-Brabant en een deel van Zuid-Beveiland worden patiënten hier op genomen en verpleegd voornamelijk na de inwerking treding van de Ongevallen- en Invaliditeitswet. Verschillende specialisten van naam komen geregeld in het Gasthuis spreekuur houden of hun praktijk uitoefe nen. De verpleging zelf wordt over het algemeen vrij gunstig beoordeeld. Een jaar of acht geleden is door de Protestanten van verschillende richting een poging aangewend om een aparte zaal voer Protestanten teir beschikking te krij gen. Dit is echter niet gelukt. Daar de verpleging, zooals gezegd, een Roomsch-Katholiek karakter draagt, zijn ook de niet Roomsch-Katholiieke verpleeg den verplicht de religieuze gebeurtenissen, die op de gemeenschappelijke zalen moe ten geschieden, mee te maken. Dit heeft wel eens een minder aaagenamen indruk gemaakt. De arbeidstoestanden van het verple gend personeel waren over het algemeen niet schitterend. De bezoldiging was betrek kelijk gering. De huisvesting liet, naar •verluidt, wel eens te wemschen over. De laatste jaren is hierin echter wel verbe tering gekomen. Na de gemeenteraadsverkiezingen van 1927, toen da „Roomsch-Katholieikie Stadspartij" zoo groot succes behaalde en de Roomsch-Katholieke Staatspartij geen zetels wilde aanvaarden, werd door een samenloop van omstandigheden een S.D.A.P. gemeenteraadslid gekozen tot lid van het College van Regenten. Ook werd in den Raad critiek geoefend op de wijze waarop de medische leiding van het Gast huis was geregeld. Als ik het goed zie wilde men meer in de richting van een voor die leiding verantwoordelijk Genees heer-Directeur. Misschien ligt daar het begin van de kwestie. Het Genootschap „Toevlucht in Lijden" heeft plannen beraamd zelf een Ziekenhuis te gaan exploiteeren. Men zegt dat reeds een plaats voor bouw was gekozen. Toen zijn onderhandelingen be gonnen met het College van Regenten om het tegenwoordig Gasthuis onder be paalde voorwaarden te koopen. De voor naamste van deze voorwaarden schijnen te zijn om het gebouwencomplex voor een bedrag vatn. f46.000 over te nemen (de geschatte waarde is1 f 350.000), terwijl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1