Gemengd Nieuws. Wemeldinge. Loop der bevolking over April 1929. Het bestuur van de Vailingavereeiii- den van e«n athletiekwedstrjjd wordt ge dacht. Zaterdagmiddag werd door de athle- tiekvereeniging E. M. M. alhier op het ge meentelijk sportterrein een wedstrijd voor adspiranten gehouden, waaraan 27 jeug dige personen deelnamen. Bij de prijsuitdeeling kon de voorzitter, de heer v. d. Plasse, den volgenden uitslag mededeelen: Vijfkamp (80 M. hardloopen, kogelstoo- ten, speerwerpen, hoog- en ver-springen) le prijs G. Homburg, Wilhelmina, 24 k punt; 2e pr. S. van Gelderen, E. M. M. 27 Ya p.; 3e pr. Vreeken, Handelsschool 29 p.; 4e pr. C. Merk, Achilles 37 p. Vier maal 80 M. estafette: le pr. E. M. M. (Ittmann, S. van Gelderen, v. d. Feltz en F. van Gelderen); 45 sec.; 2e pr. E. M. M. (v. d. Moer, Wakkee, Riemens en Snijders) 471/» sec. Touwtrekken: le pr. E. M. M. (S. van Gelderen, Snijders, Riemens, v. d. Moer); 2de pr. Ahilles (Sturm, de Toonder, Merk en Holthuijzen). Ter voorziening in de opengevallen betrekking van directeur-hoofdredacteur, ontstaan door het overlijden van den heer J. H. Deibei, werd in de Zaterdag gehouden vergadering der Vennoofen van de N.V. „De Middelburgsche Courant" benoemd de heer S. S. Smeding, re dacteur aan de Zutphensche Courant. Vlisslngen. Gisterenmiddag werd in de omgeving van de terreinen van de N. V- Vlismar (vroeger Nedpam) een slag ge hoord en bleek het, dal een olietank was gesprongen. De brandende inhoud ver spreidde zich over het terrein en de vlam men sloegen hoog op. Men vreesde reeds een tweede catastrophe als voor 5 jaar. De brandweer werd gealarmeerd, doch toen deze ter plaatse kwam, was men er reeds met eigen middelen in geslaagd, het vuur tot staan te brengen en vierder onheil te voorkomen. Goes. Op Hemelvaartsdag a.s. zullen de afdeelingen uit Zeeland van den Cen- tralen Bond van Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel het 10-jarig bestaan van dien Bond feestelijk herdenken in het Slot Ostende alhier. De Vlissingsche Post- fanfare die hare medewerking verleent, zal van des middags 2.15 tot 3 uur een concert geven op de muziektent op de Groote Markt onder leiding van haar Di recteur H. B. Woltering. Ten gehoore zul len worden gebracht: 1. Tout Charnay, pas-redoublé, A. Del- berg; 2. Fashionable, ouverture, J. Egal; 3. Une Nuit D'Eté, Grande Valse de Con cert, Jos. Bauwens; 4. Grootmoeders Ver tellingen, fantaisie, par L. Vermaelen; 5- Finale, marcho populair, arr. H. B. Wol tering. Ingekomen: C. Snoep en gezin van Schore naar Nieuwendijk C 90; J. Lief broer en gezin ,van Colijnsplaat, Bierweg A 97; W. Jeremiasse en gezin van Krui- ningen Dorpstraat B 48; A. Minnaar van Krabbendijke, Oranjeboomstraat B 78; M. Murre van Baarland, Dorpstraat B 213; A. G. Woutersen van Krabbendijke, Maal- kade A 20; C. A. Verbrugge van Hekelin gen, Nieuwendijk C 84. Vertrokken: D. M. Korstanje, naar Ter- heijden A 202; M. Minderhoud naar Hal steren D 421; P. de Mul naar Zaandam, Oostzij 59; A. M. Heijssen en gezin naar IJsselmonde, Oostdjjk; M. J. van Koe- veringe naar Bergen op Zoom, Nieuw- Borgvlietsche dreef 57; M. Minnaar naar Eindhoven, Gastelschestraat 170; Abr. de Hamer, naar Bussum, achter Meulenlaan 60; J. Louwerens naar Eindhoven, Rijks- krankz. gesticht, Boschdijk 323; K. van Koeveringe naar Rotterdam, Tollenstr. 59. Krabbendijke. Loop der bevolking over fle maand April. IngekomenMaria Franse van Kapelle; M. J. Oosten, geb. v. d; Weele van Borssele; Adr. Augustijn en gezin van Kruiningen; P. A. Bliek van Goes; L. van Pagee en gezin van Waarde; Jan de Smoker en gezin van Dordrecht. Vertrokken: Joos Sinke naar Kruinin gen; Elizabeth Louwerse naar Baarland; Marinus Beneder en gezin naar Roosen daal, Spoorstraat 148; H. de Schipper naar Wolphaartsdijk C 39; C. van Boven, en gezin naar Goes, Heerenisseweg 28; Adriana Minnaar naar Wemeldinge; M. Bouwman naar Schore; Huibr. Kaan en gezin naar Waarde; Jan Benon en gezin naar O. en W. Souburg B 124; S. J. C. Frelier naar Kruiningen; Adr. G. Wou tersen naar Wemeldinge; S. W. Polder man naar Amsterdam. Bjj den Zaterdag gehouden voetbal wedstrijd te Krabbendijke Zeelandia van Hansweert III won van D. V. G. III te Krabbendijke met 71. Kapelle. Loop der bevolking oVer de maand April. Ingekomen: A. de Waard, slagersknecht D 27 van N. en St Joos- land; F- de Nooijer en echtgen., ploeg baas der N. S. C 2, van 'sH. Arenidsi- kerke; M. van de Guchte en gezin ar beider, A 26 van Heerlen; T. Schipper zonder beroep van Ierseke B 16; A. WaL'- rave .zonder beroep B 39, Van Amster dam; J. Goossens, en gezin, fabrieks arbeider B 64, van Budel; J. Ruisaard, en echtgenoote, zonder beroep, A 34rr van Baarland. Vertrokken: M. Sturm en gezin1, ploegl- baas der Ned. Spoorw. naar 's H. Arend s- kerke B 29: M. Calsyn, geb. Franse, z.b. naar Krabbendijke A 301; F. Nijsse en gezin landbouwer naar Rilland-Bath C 4; J. van Overbeeke en gezin, landbouwer naar Kattendijke A 129; W. P. J. Ver- lare, kantoorbediende, naar Leiden, Joh1, de Wittstraat 84. ging te Kapelle-Biezelinge en omgeving benoemde tot directeur-keuringmeeater dhr A. J. Gerritsen te Zetten. (GW.) Benoemd tot kantoorhouder bij de posterijen te Kapelle dhr den "Boer te Nieuwerkerk, aldaar in gelijke betrekking. Ovezand. De Raad vergaderde Zaterdag j.l. Afwezig dhr J. J. Mol. Alvorens tot het behandelen der pun ten over te gaan, brengt de voorzitter nu het zandrrjden een einde heeft geno men, een woord van hulde en dank aan de landbouwers in Ovezand, die de laat ste jaren plm. 4000 kub. M. aarde en zand kosteloos hebben vervoerd, waardoor ver schillende goede verbeteringen zijn tot stand gekomen. De armenrekening wordt goedgekeurd in ontvang op f 12.554.63 en in uitgaaf op f 9606.70% alzoo met een goed slot van f 2947.92%. Tholen. Vrijdagavond werd door Dr C- Veltenaar in de Geref. Kerk op plechtige wijze het door de firma Dekker geleverde kerkorgel ingewijd. Spr. bepaalde zijn ge hoor bij Psalm 68 vs 27. In een gloedvolle rede, betoogde spr., dat wij God moeten dienen in blijdschap. De psalmen staan vol van blijdschap, daarom moeten ook wij, den lof des Heeren verkondigen. Daarna bracht de heer Kunst uit Goes, ten gehoore een fantasie op Een vaste Burcht is onze God en enkele andere Christelijke liederen en daarna een im provisatie en menuet op Ps. 150. Daarna dankte Spr. de heeiren Dijkslag, Wagenaar en Roggeband, als orgelcom missie en den organist voor zijn schoone muziek. Het orgel is een prachtstuk werk en verfraait werkelijk het aardige berkge bouw der Geref. Kerk, terwijl de muziek schitterend kan worden genoemd. Domburg. Donderdagavond had te Dom burg een buitengewone ledenvergadering plaats van het Ondersteuningsfonds „On derlinge Hulp", in verhand met de po sitie van dit fonds onder de nieuwe Ziektewet. Ter vergadering waren mede aanwezig zeer veel werkgevers (niet-le- den) alsmede het college van Burg. en Weth. In totaal hadden 110 personen de presentielijst geteekend. De voorzitter, dhr W. Brand, opende de vergadering, in het koert memoreerende heit actieve deel dat ook dit fonds had gehad in de actie ge voerd om de plaatselijke kassen erkent te zien als uitvoeringsorgaan der wei De heer P. Dourieijn bracht op duidelijke en overzichtelijke wijze verslag uit van de protestvergadering te Utrecht gehou den, als onderdeel van deze actie. Hierna zette de heer M. Reijnhoudt Jr. secr. der vereen., uiteen, hoe het mo gelijk is, dat het fonds uitvoeringsorgaan kan worden der wet, waar de Rédrijfsver- eeniging van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen haar op kan dragen om als ziekengeld uitkeerende vereeniging te fungeeren. Vervolgens ziette hij uiteen, dat het fonds voor zijin leden onmisbaar is, ook dan als zij: als verplicht verzeker den vallen onder de wet, daar het fonds in de groote leemten der wet kan voor zien. Tenslotte legde hijl den nadruk op de moreele en de financieale voordeelen, zoowel voor den werkgever als den werk nemer, indien de werkgever aansluit bjj het Ned. Verbond van Ziekenkassen. De heer L. J. van Voorthuijzen, bur gemeester, bracht aan den spreker den dank over der vergadering voor diens duidelijke en nauwkeurige uiteenzetting, besprak tevens miet sympathie het werk der .vereeniging ook in verband met de naaste toekomst en spoorde de aanwe zigen aan de voordeelen hen door de plaatselijke kas geboden met beide handen aan te grijpen. Hierna werden de vele vragen door den voorzitter en secretaris op afdoende wijze beantwoord en sloot de voorz. deze goed geslaagde vergadering, nadat vele werkgevers hun aansluiting hadden toe gezegd. DE EERSTE ONTWIKKELINGSDAG VOOR DE LANDBOUWERS UIT ZEELAND. Zaterdag is voor het eerst in Zeeland een ontwikkelingsdag gehouden, georganiseerd door de Commissie voor ontwikkelingsdagen, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van verschillende landbouworganisaties in onze provincie en de heeren van den Rijksvoorlichtings dienst. De groote Schuttershofzaa'l te Mid delburg was zeer goed bezet, toen de heer mr P. Dieleman, voorzitter der com missie en der Z.L.M. zijn openingswoord sprak en er op wees, dat deze dag voor. het Zeeuwsche landbouwleven een belang rijke is. Elders komen deze dagen reeds lang voor, en worden het soms dagen achtereen. Dat dit instituut ook voor Zee land rijp is geworden, voelde zoo onge veer gelijk de Vereeniging van oud-leer lingen der R.W.L.S. en het dag. bestuur der Z.L.M. De commissie werd gevormd en de voorlichtingsdienst stond er zeer sympathiek tegenover. De ontwikkeLing$- dagen kunnen van groote beteekenis zijn. Het verheugt spr., dat uit alle dealen van Zeeland personen zijn opgekomen, maar hij beschouwt hen slechts als pio niers en spr. hoopt, dat de volgende keeren nog veel meer aanwezig zullen zijn. De opkomst voorspelt iets goeds. Het is koud buiten, doch niet in' de harten der Zeeuwsche landbouwers, die warm kloppen voor het belang van hun vak. (Applaus.) Weilandverzorging. De eerste inleider was de hoor Ir 0. Sta vans, Bük&landbouwconsulent te Goes, die sprak over bovengenoemd on derwerp. Spr. begon met te zeggen, dat er in 1927 in Nederland was 890.000 H.A. bouwland, 1.272.000 H.A. weiland en 105.000 H.A. tuinbouwland. Voor Zee land waxen die cijfers reap. 108.000, 35.000 en 5000 H.A. Voor geheel Ne derland is er dus veel meer grasland en in Zeeland is het juist andersom. Daarom heeft men hier ié weinig belang gesteld in het weiland. Het bouw land heeft een veel betere verpleging, maar die vraagt ook het weiland en het idee, moet weg, dat het slechtste land nog goed genoeg is voor weiland. Voor een goede verzorging is echter een goede kennis der grassoorten gewensoht. Spre ker behandelde daarom enkele van de voornaamste soorten en zegt dan dat de groei van het gras bevorderd wordt door de vochtrjjkheid van den grond en door gestadige regen. Goed doorlatende grond is noodig. Het is gewenscht voor den groei van het gras om den water stand goed te regelen, vooral als er op andere wijze in de behoefte aan drink water enz. wordt voorzien. Dit zal ia Zeeland worden opgelost, nu men toch alom aan den vooravond van waterleiding staat. Voor behoorlijke verpleging van het grasland is nu niet zoo heel veel werk noodig. Drainage als in Schouwen is goed. Men moet van de weide geen vischwater maken, dat geeft minder kwaliteit gras. Ook kleine watermolens als in Zuid- en Noord-Holland doen goede diensten. De grasgroei wordt bevorderd door den meist uiteen te slaan en bet onkruid te ver nietigen. Spr komt dan tot de bemesting. Uit de samenstelling van het hooi blijkt wat noodig is aan meststoffen, maar ook de voedsel-voiorraad van den grond speelt hier een groote rol. Spr. wijist op> de proeven, die door de weidecommissie der Z. L. M. onder sprekers voorzitterschap zjjn genomen inzake hooi-opbrengst van weiden, die niet met kunstmest zijin be handeld, of die, waarmede diat wel bet geval was. Maar ook wat betreft de melk opbrengst in kwaliteit en kwantiteit toont spr. de gevolgen van goede stikstofbe- mesting met cijfers aan. Bij proeven ge nomen op weiden en met vee van den heer de Buck was de melkopbrengst- waarde in 1927 van bemesten grond 3294 meer en in 1928 2256 meer. Voor 1928 moet ook rekening worden gehouden met ziektegevallen pp stal. Men zal de proe ven ettelijke jaren voortzetten en dan zal men zeker wel droge en natte, koude en warme zomers hebben gehad en meer of minder ziekte op de stallen. Voor de Weidecommissie ligt daarom nog veel braak en zij moet -over nog veel meer gegevens kunnen beschikken. Spr. geeft toe, dat meer opbrengst nog niet altijd meer winst beteefcent. Men zal echter beter kwaliteit hooi krijgen. Men moet den goeden tijd kiezen voor maaien, de weiden niet doodweiden, maar zorgen dat de voedingswaarde behouden blijft. Door ver edeling van grassen en klavers is nog veel te bereiken voor het grasland. De Weidecommissie roept daarom aller me dewerking voor haar taak in, opdat meer economische bewerking van het grasland verkregen wordt. Naar aanleiding van vragen het zou ons te ver voeren van deze en de vier volgende inleidingen de besprekingen uitvoerig te vermelden zed de heer Stevens, dat het brengen van bietenblade ren in de weiden, wellicht goed is voor de dieren, maar riiet voor den grasgroei, vooral als het slecht gebeurt. De voorzitter bracht den heer Stevens dank voor zijin leerzaam betoog en noem de hem den rechten man op de rechte plaats. Aardappelselectie. De tweede inleiding was die over bo venstaand onderwerp door den heer F. de Groene uit Wilhelminadorp. Spr. wees er op, hoe de aardappel omstreeks 200 jaar geleden zijn intocht in Zeeland deed. In de eerste eeuw nam de ver bouw geleidelijk maar langzaam toe. De Zeeuwsche aardappelen werden reeds spoedig bekend om hun goeden smaak en heden nog blijven zij in de groote steden gewild. In 1767 werd in Fries land speciaal voor Zeeuwsche aardappe len een invoerrecht van f 1 de ton vast gesteld, gezien de concurrentie. In de laatste ,eeuw is de verbouw steeds en vaak met groote sprongen toegenomen, doch blijft de verbouw hoofdzakelijk ge richt op het leveren van consumptie aardappelen. Daarom wilde spr. behan delen het telen van pootgoed, een teelt, waarmede de Zeeuwsche landbouwer he laas nog met vertrouwd is. Alle cultuur gewassen zijn aan achteruitgang onder hevig; de aardappel is wel de allerzwak ste. De granen en peulvruchten kunnen vaak jaren geteeld worden, zonder dat een duidelijk waarneembare achteruitgang is te constateeren. De tegenwoordige aard appelsoorten moeten vaak na 1 of 2 jaar vernieuwd worden. Maar al te dik wijls wordt het eigenpootgoed te lang aangehouden, velen kien op tegen het koopen van nieuw plaatmateriaal tegen in hun oogen dure prijzen. Maar zij ver geten, dat het allerduurste pootgoed hun eigen pootgoed is. De oorzaak van den achteruitgang in productiviteit moet al leen aan ontaardingsziekten worden toe geschreven. Reeds 100 jaar geleden ken de men de krul in aardappelen, die toen ook al groote schade veroorzaakte. Eerst later is gebleken, dat „krulziekte" een naam was voor een verzameling van ziekten. Directe bestrijdingsmiddelen kent men nog zeer .weinig, zoodat men ,is aangewezen pp selectie. Daarvoor is noo dig, dat de aardappelkweekor do aard appelziekten terdege kent Spr. gal ter verduidelijking een korte bespreking over bladrol, mozaikrhizoctonia, zwartbeenig- heid, ring vuur, stippelstreep en wrat ziekte. Vooral wijst spr. op het gevaar van die ziekten, die met het pootgoed overgaan, waarvan bladrol en mozaik de voornaamste zijn. Ook wijst hij op het gevaar, dat bladluizen de ziekten over brengen. Met al deze dingen moet de selecteur rekening houden. Steeds is ge bleken, dat stamboomteelt de meest ze kere methode is om gezonde aardappelen te verkregen. Spr. geeft een korte be schrijving van den stamboomteelt, men gaat uit van één plant, die in bieten of ander isolatie-gewas wordt uitgepoot en afzonderlijk bewaard, ook de tweede ver meerdering wordt steeds van andere aard appelvelden geïsoleerd. Bij de tweede en derde vermeerdering wordt niet alleen op ziekten gelet, maar tevens op type knol- vorm, opbrengst enz. De bemesting en het vroeg rooien spelen bij de selectie ook een groote rol. Niet elke landbouwer kan aan stamboomteelt doen, wat ook niet noodig 13. Als men zelf maar ge zond plantgoed neemt, de velden zoo goed mogelijk zuivert, te velde laat keu ren ,zal de opbrengst worden verhoogd en de poter zal in waarde stijgen. De resultaten op enkele bedrijven in Zeeland hebben bewezen, dat ook hier evengoed gezonde aardappelen geteeld kunnen wor den als in Holland en Friesland. Bjj de discussie had de heer de Groene gelegenheid er op te wijzen, dat krin- gerigheid op kleigrond weinig voorkomt en dat sublimaatbehandeling der knol len goed en niet schadelijk is, als men het niet te laat doet en in niet te koud water de oplossing gereed maakt. Het is niet bepaald te zeggen hoe veel stikstof voor de aardappelen noodig is. De heer Siebenga, deelde mede, dat de gewassenkeuring van de Z. L. M. dit wel degelijk nagaat. De voorzitter bracht den heer De Groene dank. Men zal goed doen, zijne adviezen op te volgen. Moderne aardappelbewaarplaatsen. De derde inleiding was die van den heer D. W. Lindenbergh, voorzitter der vereeniging van oud-leerlingen der R.W.L.S. te 's Heer Arendskerke, over „Ervaringen omtrent moderne aardappel- bewaarplaatsen". De studie van de bewaring van poot- aardappelen en de ervaringen hebben vol gens spr. den eisch naar voren doen ko men, de poters gedurende hun winter slaap te geven, zooveel mogelijk licht en lucht in een niet te lage temperatuur. Daarom is men begonnen met het bou wen van glazen bewaarplaatsen. Op de Zuid-Hollandsche eilanden heeft men op dit gebied pionierswerk verricht. Dit gaf aanleiding voor de Z. L. M. om eene commissie te benoemen, die deze zaak eerst eens zou bekijken, en te onderzoe ken, of deze bewaring ook in Zeeland diende te worden aanbevolen. De com missie bezocht op 31 Maart 1927 een zestal bewaarplaatsen op genoemde ei landen. Daarbij bleef één punt onbeant woord en wel of deze bewaarplaatsen vorstvrjj1 geacht konden worden. Twee leden der commissie besloten di rect zulk een bewaarplaats te bouwen en spr. wil daarom zijn ervaringen mededee len, al zijin die nog maar van korten duur. De drie hoofdzaken zijn licht, lucht en temperatuur. Aan de hand van eene uiteenzetting van den bouw van eene be waarplaats zet spr. nader uiteen, (hoe men het eerste bereikt door de wanden van glas te maken, het tweede door een goede ventilatie en het derde door zoo na mogelijk vorstvrjj te bouwen. Steeds worden verbeteringen aangebracht, en spr. toonde het nieuwste op dit gebied in eene teekening van het instituut voor landbouwwerktuigen en gebouwen te Wageningen. Door Spr. is gebouwd een bewaar plaats, met dubbelwandig draadglas, betonnen vloer, houten geraamte en ge dekt met gegolfde eternietplaten, lang 6 M., breed 4 M. en hoog 2.5 M., bo ven den grond, richting Noord-Zuid, ge heel vrijstaande, doch eenigszins beschut voor den Oostenwind. De kosten heb ben bedragen f825, het aanvoeren der materialen is hierbij niet inbegrepen. Allereerst zijin de fundamenten in ge wapend beton uitgevoerd. Spr. raadt aan de fundamenten die boven den grond komen als spouwmuren te vervaardigen, daar het bijl langdurige strenge vorst niet ompiogeljjfc wordt geacht, dat het z.g. onderdoor vriest. Men kan de funda menten ook isoleeren met celotex. Spr adviseert om niet in hout, maar in beton te bouwen. Bjjl het inzetten der glazen maa niet op eenige K.G. stop verf worden gezien. De zolder neemt men van geploegde 5/4 delen om de isolatie daarmee te bevor deren. In den zolder make men twee luiken, waardoor eventueel gelucht kan worden. Bij strenge vorst gebruike men papieT en kaf om den zolder te isoleeren. Het verdient de aandacht om vóór eiken jwinter na te gaan of er geen plaatsen zijin, die met stopverf moeten worden dicht gemaakt. Komende tot de practische vraag, of deze gebouwtjes absoluut vorstvrjj zijn to houden, zegt spr. dit door de erva ring en niet alleen van zichzelf bevesti gend te kunnen beantwoorden. Toen van' 1011 Febr. j.l. buiten een temperatuur van meer dan 10 gr. C. onder nul optrad, was die in de bewaarplaats 2 gr. C. bo ven nul en toen is spr. op 11 Febr» begonnen met het stoken van een petro leumkachel. Deze wilde maar matig bran den, toch was het voldoende om des nachts 8 tot 4 graden boven nul te blij ven en des middags steeg het tqt 9 h U4 gr. Men kan dit controleéren door aan den kouden kant niet te hoog een mini mum-maximum-.thermometer op te han gen. Een vulkacheltje wordt wel beter geacht, maar dit eischt een afvoerbuis. Bij vele andere bewaarplaatsbezitters is ook met petroleumkachels of -stellen de temperatuur boven het vriespunt gehou den; spr. verstookte ongeveer 2 L. per dag, dus voor 30 cent. Het aanbrengen van on- dergrondscbe luchtververschingskanalen zal de bouwkosten verhoogen en spr. acht die niet noodzakelijk, want niet alle win ters zjjn zoo streng als de laatste en bjj niet vriezend weer moeten de deuren toch worden geopend. Voor het bewaren der aardappelen maakt spr. gebruik van kiem- bakken van 60 bij 40 en 10 cM. diep. Men moet kiembakjes van gelijke grootte naast elkaar plaatsen; bij verwarming der be waarplaats is geregeld omstapelen der bakjes gewenscht. Spr. behandelt dan het voorkiemen van verschillende soorten aardappelen en zegt daarna, dat de kosten van bewaren in een bewaarplaats hooger zijn dan in de kuilen, en 90 cent a f 1 per H.L. met snijden er bij 30 cent hooger. Het ontsmetten met subli maat komt op ongeveer 40 cent per H.L. Het gewone bewaren kost plm. 50 cent per H.L. De betere bewaring geeft echter grooter voordeel dan die meerdere kosten zijn. Een landbouwer die jaarlijks pl. m. 5 H.A. aardappelen teelt en 100 H.L. of meer pootgoed verplant, kan met voordeel voor zichzelf een poterbewaarplaats bouwen. Voor landbouwers met kleine hoeveelheid is bet gewenscht voor gezamenlijke reke ning een bewaarplaats te bouwen. Het toe zicht op de bewaarplaats moet echter door één persoon, geschieden. Het is soms zeer noodig dat men in het voorjaar de bewaarplaats een paar maal uitrookt. Een goed preparaat is auto- shreds. Een pak van dat goedje kost pl m. f 3.50; men heeft dan voor 300 M3. inhoud, zoodat men voor een bewaarplaats met inhoud van 60 M3. voor 5 maal genoeg heeft. Men legt de benoodigde hoeveelheid op een blik, steekt bet aan met een lucifer en na het branden wordt een groote hoe veelheid damp ontwikkeld, die alle levende insecten doodt en geen nadeel doet aan de scheuten van de aardappelen. Spr. hoopt, dat aan vele landbouwers bet groote belang van een goede bewaar- verzorging van bet pootgoed duidelijk zal zijn geworden en dat door het bouwen van een dergelijke bewaarplaats de aardappel- cultuur op een hooger peil zal worden ge bracht. Bij de discussie had dhr Lindenbergh gelegenheid mede te deelen, dat de be waarplaats des zomers goed als bergplaats kan worden gebruikt, maar spr. fokt er thans met succes één-dagkuikens op zon der kunstmoeder. De voorzitter deelde nog mede, dat de Z. L. M. gaarne nadere inlichtingen verstrekt. Tegen bet doen drukken der er varingen is geen bezwaar, als bet maar niet leidt tot minder bezoek aan deze bij eenkomsten. Dank brengt mr Dieleman ook aan dezen inleider voor zijn nuttige wenken uit de practijk. Hierna werd gepauzeerd. (Voor vervolg zie het Hoofdblad.) Ongelukken. Zaterdagmiddag is het 7-jarig zoontje van den mijnwerker 0. te Lia- denheuvel-Lutterade door een vrachtauto over reden en op slag gedood. Het kind kwam plot seling een winkel uitloopen, zoodat de chauf feur, die aan heit ongeval geen schuld heeft, niet tijdig stoppen kon. Do heer E. te Mun tendam, die Vrijdagmiddag per fiets naar een brand wou gaan, is tegen .een boom gereden en dood opgenomen. Te Nijmegen is de 60-jarige heer v. B. door da stoomtram uit Gennep overreden en gedood. Zaterdag is de 34-jarige proviandvaarder D., toen hij op de rivier de Nieuwe Maas in zijn roeiboot Btaande een lijn wilde overgooien naar een voorbijvarend motorschip, doordat hij mis gooi de, te water geraakt en verdronken. Te Noordwijkerhout is de 18-jarige R. uit Oude Wetering, die op zijin fiets zat, overreden door een auto. R. werd van de fiets geslingerd en kreeg zeer zware verwondingen. In zorge- lijken toestand werd hij naar het academisch zeikenhuis te Ledden vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Zaterdagmorgen is te Haarlem een driejarig meisje door een aanhangwagen van een vuilnisauto der ge meentereiniging aangereden. Het kind was op Blag dood. i Uit den trein gev ,llen. Zoo- als wij destijds gemeld hebben, is op 20 April mevrouw de weduwe Bos uit Sliedrecbt nabij het station Lissa uit een trein gevallen. In verband met haar toe stand was bet aanvankelijk niet mogelijk baar naar de oorzaak te vragen. Dit is nu dezer dagen geschied, waarbij zij be vestigde, alleen in de coupé te zija ge weest. Teneinde de bloemenvelden beter te kunnen bezichtigen was zij voor de coupédeur gaan staan; deze was echter open, waardoor zij baar evenwicht verloor en naar buiten viel. Zij wordt nog steeds in het Diaoonessenhuis te Leiden ver pleegd. Een gefortuneerde armlas tige. Een mensch is nooit zeker van iets, en de oude heer Delannoy te Rijsel had niet kunnen denken, dat één daad van vergeetachtigheid zjjn gansche be staan zou veranderen. Delannoy leefde in Sen buitenwijk van Rijsel in nood druftige omstandigheden: hij was armlas tig. Onlangs zat bij in de tram on liet b(| het uitstappen een portefeuille mot, 90.000 frank liggen. Do tramconducteur liep don vergcetachtigen oudon man mot de portefeuille achterna, waarvoor Do-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6