Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. thans voor oogen staat een bedrag groot omstreeks 36 pet. van de aanvankelijke raming, hetgeen op f 17.6 millioen per jaar neerkomt. Omtrent de volgorde, welke na vol tooiing van de afsluiting der Zuiderzee ral worden in acht genomen bij het ma ken van de overige inpolderingen, is nog geen beslissing genomen. Wel staat het vast, dat ter voorziening in de belangen van de militaire verdediging de dijk tot vorming van het IJmeer, en daarmede pok een gedeelte der bedijking van de ontworpen Zuidelijke polders, zoodra mo gelijk gemaakt zal moeten worden. In verband hiermede schijnt het aan vankelijk het meest economisch de dróóg- maling van de Zuidelijke polders te doen vooralgaan aan die van den Noordelijken Polder. De meening, dat de arbeidsvoorwaar den voor de grondwerkers hij de Zuider zeewerken zeer slecht zouden zijn, kan de minister niet deelen. Verhooging van zeedijken in Groningen is niet te verwachten. Geregeld zal worden voortgegaan met het nemen van maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat belanghebbenden een bestaan vinden buiten het Zuiderzee-vis- schersbedrijf, welke maatregelen naar ge lang de werken tot afsluiting vorderen met meer kracht worden toegepast. Sedert 1 October 1928 tot ultimo Maart 1929 zijn bij de generale commissie in gekomen 2889 aanvragen om geldelijke tegemoetkoming, ingevolge artikel 13 der Zunderzeesteunwet. Het aantal toegekende aanvragen bedroeg 1364; het aantal afge wezen aanvragen 998, terwijl een aantal van 125 aanvragen buiten behandeling werd' gelaten, omdat de aanvragers geen belanghebbenden in den zin der Zuider- zeesteunwet waren. Van 1 October 1928 27 Maart 1929 werd een geldelijke tege moetkoming ingevolge artikel 13 der Zui- derzeesteunwet uitgekeerd een bedrag van f 140.817.77. Het aantal tot dusverre bij de generale commissie ingekomen crediet-aanvragen tot verplaatsing of vervorming van eenig bedrijf of tot inrichting van een nieuw bedrijf, bedraagt 315. Aan crediet werd 1146.574.60 in jjl gevallen verstrekt, ten behoeve van ver vorming of verplaatsing en f 39.297.58 in 16 gevallen voor nieuwe bedrijven. Minister Waszink burgemeester van Nijmegen? Na&r de katholieke „Residentiebode" van zeer goed ingelichte zijde verneemt, moet minister Waszink ernstig in aan merking komen in Juli a.s., na! de verkiezingen, wanneer hij moet aftreden, voor burgemeester van Nijmegen. De hui dige burgemeester van Nijmegen, de heer Schaeck-Mathon, die reeds 76 jaar is, had reeds geruimem tijd geleden het voor nemen, te kennen gegeven om af te tra den, althans zich in '1929 niet te laten herbenoemen. De Koningin In Zwitserland. Uit Bern seinde men aan het „Hdbl.", dat Prins Hendrik Zaterdagvoormiddag naar Lausanne is gegaan, waar hij de begrafenis van den president van het Zwitsersche Roode Kruis, dr Alfred Koh ier, heeft bijgewoond. De Koningin be zocht des morgens verschillende winkels. De Koningin vertrok om 2 uur 20 n.m. naar het kanton Wallis. Minister Dini- chert en de Nederlandsche gezant Doude van Troostwijk waren bij het vertrek aan den trein. Prins Hendrik blijft vermoede- lijk eenige dagen te Lausanne, waar hij in hotel „Lausanne Palace" logeert. Middelburg. Op den jongsten fotogra- feindag ter eere van het 10-jarig bestaan van de Ned. Fotograaf Patroonsvereen., waaraan ook een tentoonstelling was ver bonden, heeft o.a. de heer Kees Helder alhier een eersten prijs behaald in de afdeeling Portretfotografie. Deze tentoon stelling betrof enkel vakwerk. Goes. Winkelsluiting op He melvaartsdag. Wijl vestigen er de aandacht van H.H. bakkers, winkeliers, etc. op dat ingevolge de wjjlziging in de voorlaatste raadsvergadering in de veror dening op de winkelsluiting aangebracht, da winkels op Hemelvaartsdag als op Zondagen gesloten moeten zrjin. Dit geldt ook reeds voor a.s. Donder dag, daar de wijlziging in de verordening IJ. Zaterdag is afgekondigd. Ook het publiek zal goed doen met deze Sluiting te rekenen. Van Goes naar Weenen per fiets. Onlangs hebben we gemeld, dat twee jongelui per fiets van hier naar Weenen vertrokken waren. Thans is bij de fam. Van Melle alhier bericht ontvan gen, dat ze een week na vertrek (Woens dag 1 Mei) 's avonds 8 uur te Press- baum niet ver van Weenen zijn gearri veerd. Zij hebben den afstand van 1233 K.M. dus in 8 dagen afgelegd. De eerste dag werd al dadelijk goed ingezet. Zij plaagden er n.l. in op den dag van ver trek Dusseldorf (afst. 257 K.M.) te be reiken. De reis verliep zonder ongelukken. De ondernemende jongelui hadden zoo goed als geen pech gehad. De secretaris van V.V.V. alhier zal a.s. Donderdag voor de A.V.R.O. te Hil versum een lezing houden over „Mooi Zeeland als touristenland". lerseks. Oesterverzending April 1929: Nederland 95.771, België 198.690, Duitsch- land 144.750, Engeland 982.519, diversen 8625, totaal 1.430.255. April 1928 880.816. De 'geheele verzending dit seizoen is on geveer 8.000.000 honger daiil die van 'i vorige. Scbore. Zaterdag hield de Kon. Erk. Postduivenvereen. „De Snelle Vlucht", al hier een wedvlucht van uit Maastricht. Afstand plm. 141 K.M. In concours 31 duiven. Wind West. Los 11.30 u. Aan komst le duif 1.38 u. Uitslag: le, 2e, 6e, 7e prijs fa. Rijn de Pree, Schare; 3e, 4e en 6e prijs D. J. v. d. Have, Kapelle, 8e prjs H. B. Christiaanse, Kapelle. De herijk yan maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben te Hansweert oip Donderdag 23 Mei 1929 der namiddags van 15 uur. Arnemulde*. Vrijdag vergaderde de Ge meenteraad. De voorzitter deelde mede, dat, waar een der borgen van den veerman P. Snoep gefailleerd is en deze geen nieuwen borg kan stellen, de pachtsom over drie maan den bij vooruitbetaling is voldaan. Verder dat door den Burg. ingevolge art. 70 der Gemeentewet vernietiging is gevraagd van het besluit van den Raad van den 4en Maart 1929 waarbij aan A. de Visser vergunning is verleend tot den bouw van een steenen varkenshok op perceel G no. 1729. Dit besluit is inmid dels bij Kon. besluit van 26-3-29 ge schorst. Dat boeken en kas van den gemeente ontvanger door B. en W. zijn opgenomen en in orde bevonden. Ingekomen zijn diverse verslagen, als mede een beschikking van Ged. Staten op een reclame tegen den forensen-aanslag van J. Buijs. Een mededeeling van heeran Ged. Staten, dat over 1928 ten behoeve van den leerling P. C. Schoonenboom voor bezoek van het Gymnasium te Mid delburg verschuldigd is f369.15. Het be kende adres van den Raad der gemeente Kerkrade inzake het wetsontwerp tot her ziening der finantieele verhouding tus- scheu Rijk en gemeenten. Voorts is door de Gezondheidscommissie medewerking verzocht om de mogelijkheid onder het oog te zien om met de overige gemeenten beoosten het kanaal gezamenlijkwa- ter te betrekken van de Zuid- Be velandsche Waterleiding. Door B. en W. is medegedeeld, dat zij in beginsel bereid zijn daaraan méde te wer ken. Evenwel was door B. en W. te vo ren reeds omtrent deze aangelegenheid voor deze gemeente in overleg getreden met de Directie van genoemde waterlei ding welke Maatschappij een onderzoek naar de mogelijkheid daarvan in bewer king heeft. Hierna werd door den voorzitter het gemeenteverslag over 1928 aangeboden. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling der voorwaarden voor het ophalen der faecaliën werd onveranderd aange nomen. Het voorstel van B. en W. tot het ma ken van een archiefkluis werd aangeno men. Het vermenigvuldigingscijfer voor de gsm. ink. belasting werd vastgesteld op 2. Het kohier der hondenbelasting 1929 werd vastgesteld met een totaal van 35 bonden. Een voorstel tot vaststelling der verkeersverordeningen en parkeerplaat sen, waarvoor aangewezen worden bet schoolplein, marktplein, stationsplein en haventerrein, werd onveranderd aangeno men. Eveneens werd aangenomen een voor stel tot subsidieering der werkloozenkas ten behoeve van de visschers (schippers). Ingewilligd werd een verzoek tot plaat sing van een stoephekje. Een voorstel tot deelneming aan de actie inzake prijsre geling electriciteitsvoorziening plattelands gemeenten werd goedgekeurd. Een verzoek van de P.Z.E.M. tot het verkrijgen van gemeentegrond in erfpacht tot het bouwen van een transformator- huisje kwam in bespreking. B. en W. stelden voor het verzoek in te willigen en het huisje te plaatsen aan den Zuidkant van de O.L. school. De heer Crucq vraagt of er geen andere plaats is te vinden om het huisje te bouwen. Spreker ziet door den bouw ter plaatse moeilijkheden in verband met het bezoeken van de school in de avonduren en verder verwacht hij, dat de omgeving daar verontreinigd wordt. Hij stelt voor het huisje te doen bouwen op het terrein gelegen achter het hek by den ingang van de school. Dit werd met alg. st. goedgevonden. Een verzoek van J. Coppoolse om zijn pacht over te doen .aan J. Polderdijk werd ingewilligd. De voorz. vraagt na mens B. en W. de meening van den raad betreffende de rioleering langs de spoor lijn. Dhr Schuit verzoekt voortaan van zulke meeningsverzoeken verschoond te blij ven. Hij vindt deze politiek van B. en W. niet zoo 't behoort. Wenschen B. en W. te komen met voorstellen om rfieuwe werken te doen, laten ze dan met een afgerond voorstel komen. Dhr Franse vindt in deze meeningsver zoeken geen politiek, wat door den heer Schuit weerlegd wordt, daar z.i. het de bedoeling is om achter andere raadsleden weg te 'kruipen. Meerdere raadsleden stemden met den heer Schuit in. Dhr Franse wenschte hieromtrent nog een stemming uit te lokken, waarop da heer Schuit den voorzitter verzoekt hier over niet te doen stemmen en over te gaan .tot de orde van den dag, waaraan werd voldaan. Tenslotte vroeg de voorzitter om hat schilderswerk aan de onderwijzerewoning in eigen beheer te mogen uitvoeren. Dhr Puijtpe vroeg, waarom van de gewone regeling moet worden afgeweken. Hjj wil geen onderscheid maken ten aanzien van andere personen. Do heer Cruca vraagt waarom B. en W. dit werk in eigen beheer willen uit voeren en .of B. en W. ai aanbesteding hebben gehouden. Zoo niet, dan wenscht hjj, dat zulks eerst .geschiedt. Hij ziet in de houding van B. en W. een bevoor rechting van zekere personen. Na nog eenige besprekingen werd goed gevonden om het werk aan te besteden, zooals gewoonlijk. Hierna kwam de rondvraag aan de orde. (Slot volgt.) Ned. Herv. Kerk. Drietal te Enschedé (vac.-Van Dorp), J. F. Kruyt te Assen, J. P. G. Poldervaart te Utrecht, en N. Zwiep te Hoorn. Beroepen te Vlaardingen, G. Grootjans Thz. te Doornwerth. Te Moercapelle, Jac. Vermaas, cand. te Heinenoord. Te Sleeu- wijk, W. J. van Lindonk te Hoedekens- kerke. Te Kruisland (N.-Br.), A. H Ma gendans te Maasbommel. Geref. Kerken. Beroepen te Schoondijke, H. Kakes, cand. te Zaandam. Aangenomen naar Tienhoven., J. M. Kroes, cand. te Zeist. Bedankt voor Opperdoes, Scharendijke, Sleen en Westbroek, J. M. Kroes te Zeist. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Baarn, J. de Bruin te Vlaar- din gen en J. W. Polman te Almelo. Te Vlissingen, G. v. d. Zaal te Deventer, en A. Zwiep te Zeist. Opheffing predikants plaats. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft goedkeuring verleend op het besluit van het classicaal bestuur van Mid delburg tot opheffing van de zesde predi kantsplaats te Middelburg, welke op 1 Januari 1929 vacant was geworden na het eindigen van een gratie-jaar. Emeritaat. De Classis Baren- drecht der Geref. Kerken heeft aan Ds J. V e s s e u r, predikant der Goref. 'Ker ken Numansdorp en Klaaswaal, wegens 70-jarigen leeftijd op de meest eervolle wijze emeritaat verleend, ingaande 1 Oc tober a.s. Ds Vesseur diende de Kerken van Langerak, Elburg, Ouderkerk a. d. IJssel, Stad aan het Haringvliet en van October 1922 af Numansdorp en Klaaswaal. SL Laurens. In de morgengodsdiensti- oefening der Ned. Herv. Gem. alhier heeft Ds J. H. van 't Hoff gisteren zijn 45- jarige ambtsbediening herdacht. Tot tekst van zijn daarop gevolgde predikatie had hij gekozen Ps. 23 „De Heere is mijn Her der". Op hartelijke wijze werd hij daar na toegesproken door ouderling A. Abra- hamse, op wiens verzoek de gemeente den leeraar staande toezong Ps. 121 vs. 4. Ds Van 'tHoff dankte hiervoor in gevoelvolle woorden en bad Gods zegen over zijd gemeente. Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het cand. examen theologie de heer S. J. de Boer te Amstel veen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is Vrijdag na verdediging van een proef schrift, getiteld: „Het Byronianisme in Nederland" en stellingen, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte bevorderd, de heer U. Schults Jr., geb. te Amsterdam, leeraar aan de R.H.B.S. te Zierikzee. Geslaagd aan de Landbouwhooge- school propaedeutisch examen o.a. de heeren D. Mol, J. Th. Overbeek en G. E. M. Uil; propaedeutisch examen van den landmeterscursus de heer G. W. van Bruggen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Sleeuwijk dhr P. J. "de Wolf te Veere. Vrijdag slaagde te Utrecht voor. het examen Rijkshoefsmeden dhr J. A. van Oers, smidsknecht te Krabbendijke. Geslaagd voor het Rekening-Courant- Boekhouders-examen, afgenomen te Roo- zendaal, de heer Joh. Francke Azn tö Vrouwenpolder. Kapelle. Benoemd tot hoofd eener open bare school te Rijswijk (Z.-H.) dhr C. Drinkwaard, thans hoofd der openbare school alhier. De brandende „Padox"-fabrie- ken. Te Warmond is voor de vierde maal binnen twee jaar tïds brand uitgebroken in het Machinegebouw van de Timmerfabriek vao de N. V. „Padox". De brand is vermoedelijk ontstaan door broeiing van houtkrullen', welke gebezigd wor den voor de opwekking van kelectrischen stroom voor het bedrijf. De brandweer, die pas een nieuwe motor- spuit had, wist het vuur te bedwingen. De op eenigen afstand gelegen opslagplaats waar zich groot® voorraden hout bevonden, kon ,dank zij de goede windrichting, gespaard blijven. Verzekering dekt de schade. Een 80-jarige man tijdens pen brand omgekomen. Gisteravond is brand uitgebroken in perceel no. 8 aan den Hoogen Landsweg te Utrecht. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat het onmogelijk was den 80-jarigen Jansen, die te bed lag, uit de vlammen te redden. Onder de puinhoopen heeft men zijn geheel verkoold lijk gevonden, Van een dronken raadslid en van een wonderlijk burgemeester, In den raad der gemeente Sleen zit als af- gevaardigde van een groep arbeiders het lid Vos. Op 23 April verscheen dez® heer Vos stomdronken ter vergadering. De besprekingen konden door zijn optreden niet normaal ver- loopen. Zijn liederlijke dronkemanstaal, afge wisseld door vloeken, enz., wekte weerzin bij het overige deel van dezen raad, wat zeer begrijpelijk is. Hoogstwaarschijnlijk als gevolg van" een en ander, heeft de heer Vos zijn ontslag als raadslid schriftelijk aangevraagd. Onbegrijpe lijk was hieromtrent de houding van den burgemeester. Deze heeft, naar „Het Volk" meldt, de ont slagaanvrage het eerst in handen gekregen en is persoonlijk naar Vos gegaan en heeft dezen bewogen zijn ontslagaanvrage weer in te trek ken en hem de schriftelijke ontslagaanvrage weer ter hand gesteld. De heer V03 heeft dit geaccepteerd. DE EERSTE ONTWIKKELINGSDAG VOOR DE LANDBOUWERS UIT ZEELAND. (Vervolg van het Tweede Blad.) Baron Collot d'Escury herdacht. Bij de opening der middagvergadering zeide de voorzitter, dat bericht is ontvangen van het overlijden van baron Collot d'Escury. Spr. schetste wat de overledene met zijn groote kennis en talenten in het belang van landbouw en veeteelt heeft gedaan, ook door zijn con necties buiten de grenzen. In vele be langrijke zaken was de overledene een groote stuwkracht o.a. bij de oprichting van de eerste Coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent. Er is een diep leed wezen over het verlies van weer een der groote mannen, die men zoo moei lik kan missen. De beteekenis van den tuinbouw voor den Zeeuwschen landbouw. Thans hield over bovenstaand onder werp de heer Ir A. W. v. d. Plassche, Rijkstninbouwconsulent te Goes, een in leiding. Spr. zeide, dat de uitbreiding van den tuinbouw groote belangstelling heeft, ook van Ged. Staten, gemeentera den enz. Hij is dan. ook van liefhebberij tot een bestaanskwestie uitgegroeid. Over het geheele land ziet men kassen enz. in een jaar tijd steeg de omzet der vei lingen van 82 tot bijna "100 millioen gul den, uitsluitend tengevolge van uitbrei ding van de teelt. Het is niet waar, dat er minder arbeid door komt, het is juist meer. De tuinbouw geeft op een kleiner stuk grond bedrijfszekerheid en dan js do hoogere grondprijs een minder be langrijke factor. Spr. is geen bewonde raar yan emigratie van. het te veel aan arbeidskrachten, omdat juist do beste dik wijls vertrekken. Niet bet minst de klein-landbouwer zal van tuinbouw genieten, vooral als hij een groot gezin heeft. Waar alleen land bouw beoefend wordt daalt bet bevol kingscijfer, wordt ook tuinbouw beoefend, dan stijgt het. Naast de wenschelijkheid moot echter ook de mogelijkheid onder do oogen wor den gezien. Men moet in ieder geval goe de gronden uitzoeken. Be Zeeuwsche bo dem is over het algemeen geschikt voor tuinbouw en geeft goede producten. Ver leden jaar waren de tomaten hier beter dan in het Westland. Nu de waterafvoer verbetert, komt dit ook ten goede aan de cultuur. Men heeft hier minder nacht vorsten dan elders, arbeidskrachten zijn ter beschikking, omdat hier geen vrou wen en kinderen naar fabrieken worden getrokken. Er is kapitaal genoeg voor het oprichten van bedrijven in Zeeland, al willen de bezitters dat niet altijd weten. Een groote kwestie is ook het afzetge bied, maar Zeeland heeft prachtige ver bindingen met Engeland en Duitschland. Naast de wenscheljjkheid is er bier dus ook de .mogelijkheid. Spr. acht "de mogelijkheid groot, dat er later reactie zal komen, maar sedert 1880 is reeds geroepen, dat men niet verder kan gaan met tuinbouw en toch is dit wel het geval. Er is door een beteren welstand in de steden meer vraag naar groenten, fruit .en ook niet te ver geten naar bloemen. Het pogen om den invoer onzer producten in andere lan den moeilijkheden in den weg te leg gen, zal niet gemakkelijk slagen, als men zorgt voor goede kwaliteiten. Zooals met den koolbouw in Noord-Holland, die men vreesde, dat door de Duitsche maatrege len ten gronde zou gaan valt het soms nog wel eens mede. Veel erger is het als men naar ziekten gaat zoeken om den invoer te beperken. Spr. haalt ten slotte woorden aan van den heer Valstar, voorzitter der Centrale vereeniging van veilingen om te waarschuwen tegen het maar raak stichten van tuinbouwbedrij ven. Die moeten ontstaan van 'onderaf, onder leiding van onderwijs en voorlich tingsdienst en er moeten niet te veel gelegenheidstelers zijn. Deze zullen door minder goed geteelde producten en een slechte verpakking schade brengen aan den afzet. Spr. is overtuigd, dat goed toege paste tuinbouw een bron kan zjjn van de welvaart van Zeeland. Bij de discussie kon de inleider er nog op wijzen, dat niet alleen voor den tuin bouw, maar ook voor den landbouw veel afhangt van de houding der landen van invoer. Maar het komt er op aan welk lafld de beste producten levert en het best verpakt en sorteert. De boerenleen banken zullen zeker goed doen uit te kijken, of zij niet te veel geld geven aan gelegenheidstelera al valt bij sommige dezer nog wel mede wat zij er van te recht brengen, maar zij wisselen te veel. Geheel samengaan van land en tuin bouw acht spr. niet gewenscht, omdat de laatste dan onder de eerste lijdt. Maar wel bijv. als een landbouwer een zoon heeft, wien hjj de leiding van de tuin- bouw-aüdeeling kan opdragen. De voorzitter dankt ten-slotte ook den heer v. d. Plassche voor z(jn inlei ding. i Verdere opbouw van Walcheren's landbouw eisch van dezen tijd. De laatste inleider was de heer W. de Buck uit Meliskerke, die sprak over bo venstaand onderwerp. Spreker begint met te zeggen, dat Wal cheren's landbouw hem lief is. Walcheren wordt door spreker geteekend als een parel van Zeeland's kroon, als een schoon, wonderschoon land. Van Walcheren's landbouw wordt de geschiedenis nagegaan en gelegd dat reeds vele geslachten hebben gezwoegd om aan den bodem te ontwoekeren véle en velerlei producten. Evenwel, het ideaal is nog verre van bereikt, er moet nog heel wat conser: vatisme en vooroordeel worden overwon nen. In de laatste halve eeuw heeft Wal cheren's landbouw evengoed den ontwik kelingsgang meegemaakt, als de landbouw elders. Doch de grens is nog niet be reikt. De toekomst zal ook en niet min der nog dan het verleden, nieuwe dingen brengen, en nieuwe eischen stellen. Spr. wil, uit het vele dat zich op dringt, een drietal dingen noemen die hij momenteel voor de practijlk van groot be lang acht. le de electrificeering van het bedrijf. 2e. De bevordering van de ont watering als de bemaling in werking zal gesteld zijn. 3e. De verharding of bestra ting van vele binnenwegen. Dhr de Buck brengt hulde aan den Comm. der Koningin en de Staten van Zeeland voor hun werk, gedaan in het belang van de electrificatie der midden groep. Het platteland en hot landbouwbedrijf hebben aan de electriciteit groote be hoefte. Vooral de vrouwen op do boerderijen hebben, omdat hun werkstaat overbelast is, groote oenoetle aan "de hulp 3er electriciteit. Betere ontwatering is eveneens zeer nor dig. Het Üelven op Walcheren'is ver waarloosd, dit is echter evengoed de schuld van de Walchersche omstandighe den als van den Walcherschen landbou wer. In een waterland kan niemand del ven, tenzij het buitengewoon droge ja ren zijn. In andere streken delft men in den winter en het vroege voorjaar. De a;fwat,aring naax leidingen van den pol der is veelal buiten werking, ook de kant- randen geven veelal verslapping. Het moet komen als b.v. in Schouwen en Duiveland, daar zijn alle slpoten rein. Met de verharding der binnenwegen moet worden voortgegaan, nu het wa- -terbezwaar zal worden opgeheven. Het particuliere initiatief van den grondgebrui ker is hiervoor het eerst aangewezen. Polder, Gemeente en Provincie willen hel pen. In sommige gemeenten is reeds heel wat gedaan, doch over het geheel nog veel te weinig. Betere wegen brengen meer welvaart. De voorzitter onderstreepte in het bijzonder wat de heer De Buck over de ontwatering en de wegen had gezegd, en bracht ook hem dank voor zijn keurige en overtuigende inleiding. Het laatste punt der agenda was „Alge meens Vragen". De voorzitter meende al leen die te moeten stellen: wanneer en waar zal de tweede ontwikkelingsdag worden gehouden. Spr. zegt, dat de com missie ten deze niet stil zal zitten. Hierna sloot spr. de vergadering. Des morgens hadden 189 personen de presentielijst geteekend en des middagë kwamen er nog enkele namen bij. Van de genoemde 189 kwamen er 7 uit Tho- len, 43 uit Z.-Beveland; 21 uit Z.-Vlaan- deren; 72 uit Walcheren, 20 uit N. -Beve land, 21 uit Schouwen en 6 uit St. Phi- lipsland. OEN HAAG. Op den Rijswijlcschenweg te Den Haag reed gistermiddag een auto tegen een lantaarnpaal, waarbij de auto omsloeg. De bestuurder de 24-jarige F. uit Schiedam bekwam een hersenschud ding en werd bovendien op verschillen de plaatsen gewond. De inzittende dame de 20-jarige E. uit Rotterdam bekwaiml eveneens ernstige verwondingen. Beiden zijn in het ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG. Het Hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis heeft in totaal ruim f 133.000 afgedragen aan het „Helden der zee fonds Prins der Nederlanden". DONGEN. Gistermiddag om 4 uur brak brand uit in een stuk bosch en hei ver moedelijk door vonken van de stoomtram BredaTilburg. Gemeente- en rijkspolitie benevens ambtenaren van de Ned. Heide Maatsch. namen aan het blusschingswerk deel. Ongeveer 8 H.A. bosch en hei is verbrand. De schade woTdt op ongeveer f6000 geraamd en wordt niet door ver zekering gedekt. BRUSSEL. In een dynamiet-fabriek te Charleroi' heeft een ontploffing plaats ge had, waarbij 3 arbeiders werden gedood. De gebouwen werden geheel vernield. NEURENBERG. Tengevolge van het weigeren der remmen is bij Neutör te Neurenberg een eleetrischa tram uit de rails geloopen. De motorwagen reed daar bij tegen een stoep op en werd ernstig beschadigd. Van de passagiers werden er acht licht gewond. ZALTBOMMEL. Op het oogenblik woedt in Rossom bij Zaltbommel een enorme brand. Reeds tien huizen zijn in do asch gelogd. De brand zot zich nog steeds vooft, .aangewakkerd door den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2