No. 182 Maandag 6 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAER HEHDBIKSE Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. Handwondjes Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Komt aan deze ebchen tegemoet Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Mei vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.0-r Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. In verband met den beperkten postdienst op Donderdag (Hemelvaartsdag) moet „De Zeeuw" a.s. Woensdag vroeger ver schijnen. H.H. correspondenten en adverteerders gelieven daarmee rekening te houden. Advertentiën voor het nummer van Woensdag moeten uiterlijk halftien 's mor gens in ons bezit zijn. DE DIRECTIE. Nog geen ontwapening. De finale mislukking van de Geneefsche Conferentie inzake de internationale ont wapening moet voor hen die van den mensch en het menschelijk streven zulke goede gedachten hadden, wel een gewel dige ontnuchtering zijn. Dat was reeds heel sterk het geval met het uitbreken van den sc'hrikkelijken we reldoorlog in 1914. 'Er scheen toen wel oorlogsgevaar te dreigen, maar zoo meen de men, de menschheid was te veel ont wikkeld en beschaafd om het zoover te laten komen. Maar de oorlog kwam toch. Ondanks het dwepen met cultuur en be schaving. Voor velen was dat een vreese- lijke ontnuchtering. Maar er was bij al de teleurstelling en ellende dan toch één troost: deze oorlog zou onher roepelijk de laatste zijn. Zooiets verschrik kelijks zou geen mensch meer willen be leven. Men had nu aanschouwelijk onder wijs gehad, dat nooit meer vergeten zou worden. En als er dan waren die bij zooveel op timisme de schouders ophaalden, omdat zij niet uit het oog verloren de ernstige waarheid dat de mensch van nature ge neigd is God en zijnen naaste te haten en geleerd door Gods Woord wantrouwend stonden tegenover de grootsche verwach tingen omtrent de vruchten van ontwik keling en beschaving, dan werden ze voor onverbeterlijke pessimisten uitgekreten, die voor het goede in den mensch geen oog hadden. Het droeve van de zaak is echter, dat deze „werkelijkheidsmensohen" op alle manieren in het gelijk worden gesteld. Want een feit is, dat ondanks het ge praat over ontwapening of althans beper king van de bewapening, de bewapenings wedstrijd tusschen de groote mogendheden nog in vollen gang is. Als resultaat van de conferentie te Ge neve kan nu reeds worden vastgesteld, dat er van een beperking der bewapening niets komt en dat men ook van controle der be wapening, wat althans een stap in de goede richting zo,u zijn, niets wil weten. De tegenwoordige machthebbers zijn in doorsnee mannen, die de humaniteitsbe- ginselen aanhangen, die den mensch op een hoog voetstuk plaatsen en van het goe de in den mensch hooge verwachtingen koesteren. Maar met dat al is er een algemeen wantrouwen en is er bijna niemand die in de practijk vermindering der bewapening aandurft. Zoo is de droeve werkelijkheid. Voor den Christen is deze gang van zaken niet al te zeer teleurstellend. Hij haakt als ieder ander naar den vrede. Hij verfoeit den oorlog. Hij heeft ook op dit terrein zijne idealen en erkent ook zijne verantwoordelijkheid. Maar hij voedt zichzelf en anderen niet met hersenschimmen. Hij houdt rekening met de werkelijkheid. En hij vindt rust in de wetenschap dat het tenslotte niet de met humaniteit en ontwikkeling en beschaving dwepende menschen zijn die de weield regeeren, maar dat het God is die het lot ook der volken in Zijne hand houdt. Hef nieuwe Oostenrijksche Kabinet. De nationale raad heeft met 89 tegen 59 stemmen het kabinet-Straeruwiitz, in de samenstelling, die door de hoofdcommis sie werd voorgesteld, gekozen. Het kabinet-Streeruwitz is door bonds president Mikte beëedigd. Mikte hield daarbij een toespraak, waarin hg er op wees, dat het nieuwe kabinet de erfenis van een uitnemend staatsman aanvaardt. Een hoofdambtenaar van het ministerie van buitenlaindsche zaken hield eveneens een toespraak, waarin hij hulde bracht aan dr Seipel door wiens arbeid het aan zien van Oostenrijk in het buitenland weer hersteld is. Dr Seipel dankte voor de hem ge brachte hulde en betuigde zijn volle ver trouwen in het nieuwe kabinet. Dr Streeruwitz hield tenslotte een1 toe spraak, waarin hij verklaarde, dat hij zoo wel o<p binnen- als buitenlandsch gebied een politiek in den geest van den vrede zal volgen. Een sombere balans. Het aantal dooden op de drie dagen der onlusten te Berlijn bedraagt 18. Daar bij komt nog het slachtoffer, dat door een politie-auto, tijdens een botsing, om het leven kwam. Het aaütal zwaargewonden is 36 en dat titer lichtgewonden meer dan 200; maar hiervan is geen juiste opgave ver krijgbaar, omdat vele lichtgewonden door hun strijdmakkers in veiligheid werden gebracht. Intussbhen melden nadere berichten een nog honger aantal slachtoffers. Van de zwaargewonden zouden er n.l. nog zes in de ziekenhuizen overleden zijn. Een V.D.-bericht schat het aantal doo den oip minstens 24, de slachtoffers, die in de ziekenhuizen aan hun kwetsuren bezweken, niet meegerekend. De Hermannstrasse en de hierop uitko mende straten hebben weer een normaal aanzien gekregen. De barricaden zijn op geruimd en het materiaal, dat daarvoor werd gebruikt, is weggevoerd. De wijken zijn echter afgezet, ten einde ongure ele menten en ook nieuwsgierigen op een afstand te houden. Eer, gewapende overval. Vrijdagnacht werden te Keulen 20 k 30 naticnaal-socialisten, die in het gelid langs de straat trokken, uit een hinder laag beschoten en met steenen geworpen. Tegelijkertijd wierpen 100 communisten zich op de nat.-socialisten, sloegen hen op den grond en bewerkten ben met gas'pijpen en sabels. Er werden 30 k 40 schoten op de ongewapende nat.-socialisten gelost. Een hunner „werd zwaar, zes anderen lioht gewond. De aardbeving In Turkestan. Uit Asjabad wordt gemeld, dat het cen trum van de aardbeving, welke ook in Toerkmenistan slachtoffers gemaakt heeft, op Perzisch gebied, dicht bij de grens van Toerkmenistan Ligt. Nog oncontroleer bare geruchten willen, dat in die dorpien duizend inwoners omgekomen zouden zijn. Vele plaatsen zjjn verwoest. O'p ver zoek van het plaatsëljfc Perzische gezag heeft de Toerfcmeensche regeering beslo ten, de Perzische bevolking met spoed te helpen met levens- en geneesmiddelen. Duitschland's grootste Jhotel. Het Europa-hotel, een torenhuis, dat in de nabijheid van het Anhalte Station te Berlijn zal verrijzen, wals al geruimen tijd een twistappel tusschen de bouwpolitie en de hotelmaatschappij die het laat bou wen. De bouwpolitie weigerde de ont werpen goed te keuren, waarop 14 ver diepingen waren geprojecteerd. In afwachting van een beslissing had de hotelm.pij den bouw stop gezet en wat er al stond met een. schutting omgeven. Dat ontsiert natuurlijk de buurt geducht. Thans is eindelijk een vergelijk getrof fen. Het gebouw zal tien verdiepingen krijgen en het hotel 700 bedden bevatten. Het wordt het grootste hotel van Duitscib- land. Aileeli» op den Balkan mogelijk! Onder de vele corruptie -gevallen waar aan.' Roemenië zijn droevige vermaard heid te danken, of liever te wijten heeft, i3 wel het. meest frappante, dat van Pasco Bnsgan, den gouverneur der gevangenis te Lugos. Deze autoriteit had de aardigheid be gaan, de gevangenis in een zeer rendabel hotel te transformeeren, dat een goede bekendheid had onder de boeren, die er op marktdagen de gasten waren. Voor nachtverblijf in een goedverwarm- de en van een behoorlijk bed voorziene cel werd een laag tarief berekend en dë kerker, rijkelijk door den^ptaat van het noodige voorzien, was de roem van de gansche omgeving. Bij periodieke belangrijke markten of kermissen kregen sommige gevangenen „vrijaf", ten einde plaats te maken voor „betalende gasten". De boeren brachten eieren, vleesch en. boter mede, die deel uitmaakten van het menu der „betalende gasten". De gouverneur is intusschen gearres teerd en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Aanslag op Dr Borms. Zondagmorgen heeft een Vlaamsche verkiezingsbijeenkomst in Dieghem, vlak bij Brussel, plaats gehad, waar ook dr Borms gesproken heeft. Talrijke leden van het Belgische nationale legioen wa ren uit de Jioofdstad komen opzetten, om betopgingen te honden tegen den lei der der Vlamingen. Na de bijeenkomst kwam het tusschen voor- en tegenstan ders van Borms tot een heftig handge meen, waarbij ook schoten vielen, zoodat de gendarmerie moest ingrijpen. Eenige personen werden licht gewond. Toendr Borms in een auto wegreed, werd op hem uit 'het lokaal, waar de bijeenkomst ge houden was, geschoten. De kogel ver splinterde de vensterruit van den wagen. Dr Borms bleef echter ongedeerd. De dader is nog niet gearresteerd. Gielmieieiniteraiadsveirfkiiezingeni in Frankrijk. Omtrent den uitslag van de Zondag in geheel Frankrijk gehouden gemeente raadsverkiezingen is nog niets met zeker heid te zeggen. Te oordeelen naar den gedeeltelijken uitslag was de positie wei nig of niet veranderd. De meeste leiders waren herkozen. Er zijn zeer vele her stemmingen. doen pijn bij den arbeid en lelden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PUROL Korte berichten. Volgens de officieel© statistiek betref fende de werkloosheid in Frankrijk, is in dit Land de werkloosheid geheel ver dwenen. De statistiek legtnadruk op het tekort aaln arbeidskrachten. Uit de officieela statistiek VaJn bet ministerie van volksgezondheid blijkt, dat op bet oog.enblik in Engeland en Wales ongeveer U/t millioen menschen pensioen of rente uit de staatskas trekken. Het zjjn weduwen, weezen en ouden van dal- gen. Een Fransch meisje is van Calais naar Dover overgestoken per waterfiets- Zij legde den afstand in 9 uur 19 min. af. Bij haar aankomst viel zij bijna in' zwijm. In de ziekte van den heer Loudon, den voorzitter der ontwapeningsconferen tie, is nog geen verbetering gekomen. De heer Loudon had hooge koorts. 1 Ten gevolge van de toenemende sterfte door kanker, heeft de Hongaarsche minister voor Volkswelvaart besloten een kankerziekenhuis en een laboratorium voor kankeronderzoek op te richten. De noodige hoeveelheid radium hoopt demi- nister met behulp van particuliere giften te kunnen verkrijgen. Op den straatweg Drei-eichenbain Philippseich is bij een onbewaakten over weg dicht bij Goetzenbain een auto door een losse locomotief overreden. Van de 7 inzittenden werden 4 menschen ge dood; 3 werden gewond. Vrijdagavond is in het district Go- rassan (Perzië) een hevige aardbeving voorgekomen, die groote schade heeft aangericht en tal van slachtoffers maakte. Bij Lerida in het Oostelijk deel der Pyreneeën is een autobus van een hoogte van zestien meter gestort. Twee en twintig inzittenden wenden voor het grootste deel levensgevaarlijk gewond. In het Engelscbe Lagerhuis werd het wetsontwerp, waardoor de wettelijke minimum-leeftjjd voor het aangaan van j een huwelijk voor beide geslachten op 16 jiaar wondt gesteld, .in alle lezingen aangenomen. Het ontwerp moet nog slechts dooi den koning onderteekend &)e roo/rep eïscht: 'n poede pijp tabak voorniet te ho open pitp A*o.BIGGEhAAR/fiOdXR005ENDAAL wonden om kracht van wet te krijgen.'. Tot nu toe konden in Engeland meisjes van 12 jaar af en knapen van 14 jaar af huwen. Per K. L. M. naar Zwitserland. Vandaag, 6 Mei, heropent de K. L. M. haar snelverbinding op Zwitserland. Deze verbinding is van groot gemak voor den toerist, die op geriefelijke en snelle wijze van Nederland naar het Alpenland wil reizen. De dienstregeling is zoodanig opgesteld, dat de luchtreizigers alle voornaamste plaatsen van Zwitserland op denzelfden dag kunnen bereiken, hetzij met de uit nemend georganiseerde vliegdiensten vah de Balair en de Ad Astra of door middel van treinaansluitingen te Bazel en te Zü- rich. Van Bazel nit zijn de volgende plaatsen in één dag te bereiken: Luzern, Brunnen, Geschenen, Bellinzona, Locarno, Lugano, Milaan, Bern, Thun, Interlaken, Kander- steg, Lausanne, Genève en Montreux. Uit Zürich geeft de trein aansluitingen met Glarus, Sargans, Davos, Ghur, 'St. Mo- ritz en Luzern. Onafgebroken gaat de tocht over de meest schilderachtige en afwisselende streken. Allereerst het echt Hollandsche landschap en Noord-België met de Sohel- dehaven Antwerpen. Na de landing te Brussel wordt over een gedeelte dezer stad en over het fraai Tervueran gevlogen. Dan volgt Namen aan de splitsing van Maas en Sambre. Vervolgens de Arden nen, Luxemburg en het oude Lotharingen. Langs het Marne-Rijn-kanaal gaat het dwars over de Vogezen, zonder twijfel het schitterendste punt van de route. Daarna gaat de tocht over de Bovenrijnsche laag vlakte, met ter linkerzijde den Rijn en het Zwarte Woud ter rechterzijde de toppen der Vogezen. Algemeen wordt verwacht, dat van deze lijn een druk gebruik zal worden gemaakt. De vliegtocht naar Indië. Blijkens bij het departement van defen sie ontvangen telegram zijn de Dornier Wal-vliegbooten D 21 en D 23, ter voort zetting van de reis naar Ned.-Indië van Bagdad naar Henjaux vertrokken. Omtrent het ongeval met de D 22 is bij het departement van Defensie te Londen het bericht ontvangen, dat op 1 Mei van den achtermotor van de D 22 eenige cy linders verwisseld waren en dat de offi cier-vlieger Everts op 2 Mei ten 11 uur 15 min. v.m. voor een proefvlucht startte. Van den grond af te hooren liep de motor goed. Te 11 uur 35 v.m. hotste het vliegtuig tegen de vlotbrug over de Tigris te Bag dad. Vermoedelijk doordien het tegen tele foondraden, welke over de rivier gespan nen waren, gevlogen was. Het vliegtuig landde normaal op het water, maar kwam door de nog zeer groote snelheid tegen de brug. Officier-vlieger Everts was op slag dood; serg. Langeraar was slechts licht ge- Binnenland. Landbouw-ontwikkelingsdag te Middel burg, Overleden Baron Collot d'Escury te Hon- tenisse. De gewijzigde fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Buitenland. Een nieuw kabinet in Oostenrijk. Het aantal slachtoffers van de 1 Mei onlusten te Berlijn. Geen werkloosheid meer in Frankrijk. Aanslag op dr Borms. wond aan been en hoofd, maar was het ge heugen kwijt. Volgens den dokter is dit niet blijvend, maar zou hij na een dag weer ge heel goed zijn. Korporaal Symons was licht gewond aan de heup, overigens niets. De begrafenis van officier-vlieger Everts zou door de Royal Air Force met militaire eer geschieden. Langeraar en Symons zijn in het hospitaal en zullen per boot naar Indië vertrekken na geheel herstel. Geen aanmoediging van Vrijwillige inenting. Op de desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid dr I. H. J. Vos deelt de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid mede, dat het rapport van de oom missie ter bestudeering van het encepha- litis-vraagstuk nog niet gereed is. Op dit oogenblik kan het tijdstip van de vermoe delijke verschijning nog niet worden vast gesteld. De Minister acht het feit, dat zich in Engeland een aantal pokkengevallen heb ben voorgedaan, geen voldoende aanlei ding om de vrijwillige vaccinatie tegen de pokken aan te moedigen, omdat reeds sinds een aantal jaren in Engeland een groot aantal gevallen voorkomen van een ziekte, die men aldaar wel is waar pokken noemt, maar die zich van de gevreesde ziekte onderscheidt door een veelal on schuldig verloop. De volksgezondheid in Nederland heeft in die jaren van deze ziekte nimmer eenige aanwijsbare schade ondervonden. Daarnaast hebben zich voor eenige we ken op het schip de Tuscania, dat 1 April in Engeland aankwam, verschillende kwaadaardige gevallen van pokken voor gedaan. Door Engeland zijn in verband' hiermede al die maatregelen genomen, welke het internationaal sanitair verdrag van 1926 voorschrijft. In de laatste dagen is de toestand dermate verheterd, dat vol gens de berichten van het Office Interna tional d'Hygiène Publique de kans op in fectie, die van de Tuscania uitging, als ge weken kan worden beschouwd. De minister is niet bereid, met alle hem ten dienste staande middelen propaganda te maken c. q. te doen maken, voor een vrijwillige vaccinatie tegen pokken van de kinderen in het 1ste levensjaar en even min bereid, aan diegenen, die aangifte van 'n geboorte komen doen, een geschriftje te doen uitreiken, waarin met redenen omkleed wordt aangedrongen op vrij willige vaccinatie in 't eerste levensjaar, zulks omdat de stand van het onderzoek thans nog niet toelaat een definitief oor deel te vellen omtrent de wenschelijkbeid van aanmoediging der vaccinatie in het eerste levensjaar. Afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Aan de Memorie van Antwoord op het voorlioopig verslag der Tweede Kamer nopens de Begrooting van het Zuiderzee fonds 1929 en de wijziging van hoofd stuk IX der Rijksbegrooting 1929, is het volgende ontleend: Ook de minister betreurt het, dat hoo- gere bedragen met de afsluiting van de Zuiderzee gepaard zullen gaan dan aan vankelijk geraamd werd. Om een aanwijzing te geven van de mate der overschrijding, welke het aan vankelijk geraamde bedrag van 90 milli oen gulden vermoedelijk zal ondergaan, moge de minister vermelden, dat hem

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1