No. 180 Vrijdag 3 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Cos BANK - GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BEZWAREN TEGEN DE SOCIALE WETGEVING. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Mei vervallen COUPONS EN LOSSINGEN w.orden verzilverd door Uit de Provincie. D irecteur-H oofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.OT Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Onder den titel „De sociale -wetgeving, Ds Kersten en wij", is een vlugschrift ver schenen, waarin Ds M. van Grieken de bezwaren, die van de zijde der S. G. P. tegen de sociale wetgeving en in verband daarmede tegen de Antirevolutionaire partij worden ingebracht, behandelt. Omdat de hier besproken bezwaren ook in deze omgeving vaak worden gehoord, laten wij eeen gedeelte van wat Ds van Grieken schrijft, hier volgen. Na eerst gewezen te hebben op de roe ping der Overheid ook ten opzichte van het sociale leven, vervolgt de schrijver: „En daarmede komen we op „de bran dende kwestie" door Ds Kersten in het het middetn gezet: dat verzekering voor den Christen met 'toog op invaliditeit, ziekte, ouderdom ongeoorloofd is en dat de Overheid hier niet aan de bedrijven mag opleggen, in deze maatregelen te treffen. De rentekaart en het zegeltjesplak- ken dus. Ds Kex'sten zegt hierbij o.a.de mensch weet niet, of hij oud wordt; weet niet, of -hij ziek wordt en dus moeten er ook geen wettelijke maatregelen in het bedrijf getroffen worden, om bij ziekte, invaliditeit, ouderdom een inkomen te hebben. Deze dingen rusten in Gods hand. Bezorgdheid, zich uitend in verzekering, is zondig. Omdat de Gemeenteraad dus niet weet, dat er brand komt, moet daarom geen brandspuit mot brandbluschmiddelen wor den onderhouden? De mensch als mensch moet rekenen op ziekte, op invaliditeit, op ouderdom. Dat is in deze zondige wereld aan het leven verbonden naar Gods bestel. Niet voor ieder mensch persoonlijk altijd. Maar wel aan het leven van den mensch, le vend in de gemeenschap van ge zin en maatschappij, in het alge meen. En nu is hier niet de kwestie, dat de mensch zich gaat „verzekeren" dat hij niet ziek zal worden; nog minder, dat men zich gaat „verzekeren", dat men straks God niet noodig zal hebben. Maar een Christen voelt het, dat het hier niets anders is, dan in den welaan genamm tijd zorg te dragen, dat men, wanneer de kwade dag komt, voor ons zelf, voor onze vrouw, voor onze kinderen, gedaan heeft wat men in den middellijken weg kon doen, om niet geheel zonder mid delen te zijn. Zooals de zomer voorraad geeft voor den winter, wanneer er niets groeit, zoo is de mensch als redelijk, zede lijk schepsel verplicht, zoo ©enigszins mo gelijk, in den gezonden dag voor den kwaden dag te zorgen, in de jaren van kracht voor de dagen van ouderdom. De fabrikant doet dat voor zijn machine en voor zijn fabriek, door af te schrijven in de jaren van verdienste; opdat er straks geld is om een nieuwe machine te kocpen. En .zóó h.e e f t Dr Kuyper en Minister Talma in het bedrijfsleven willen indra gen het beginsel van zorg, dat er van de opbrengst van den arbeid straks in den kwaden dag van ziekte, invaliditeit en ouderdom iets overgebleven is, om dan te worden uitgekeerd naar wettelijke regeling. In het bedrijf moet het op genomen worden ozer de geheele linie. .Zoo'n loonsregeling is volstrekt niet om "God te verzoeken, maar om in den weg der middelen naar behooren te han delen. Zooals 5e bijen .in den tijd van overvloed stuifmeel van bloemen verga deren en voorraad opstapelen voor den komenden winter, zooals Jozef koren ver gaderde voor de zeven jaren van mis gewas, zoo heeft .de mensch erop te rekenen,da,t er kwade jaren komen en het bedrijf moet ordeningen stellen, dat straks 'de werknemer niet uitgestooten, verworpen .en verlaten, eenzaam en el lendig achterblijft, terwijl anderen kalm hun plaats innemen, om straks op de zelfde paanier aan den kant gezet te worden." Ds v. Grieken wijst er verder op, dat dit alles niets, niets te maken heeft met de kwestie van: God verzoeken. „Het heeft te maken met onze roe ping als Christen, om voor ons zelf en voor anderen in het midden van de maatschappij zorg te dragen 'in den or- ganischen weg van bet bedrijf, werk gever en werknemer hier saamwerkend. En ieder bedrijf heeft weer z'n eigen eischen en eigen gevaren, eigen nooden en eigen baten. Maar dan moet ook, in goed toevoor- zicht op den Heere, voor héél ons leven in den weg der middelen gedaan wat gedaan kan worden, niet individualistisch en los van elkaar, maar in de gemeen schap van onzen eigen arbeid. Voor het particulier initiatief blijft dan bovendien nog jfenoeg te doen, want de kwade dagen zijn dikwijls zóó, 'dat extra voorziening volstrekt geen weelde is; in tegendeel zéér noodig. Waarbij èn de familie, èn de Kerk èn de particuliere liefdadigheid werk te over heeft en houdt. Maar waarbij de eer ste roeping is, dat we zelf in den ge zonden dag, in den organischen weg, doen wat we kunnen, opdat we straks niet zonder iets staan, en opdat noch de familie, noch de Kerk, noch de parti culiere liefdadigheid onbillijk en onrede lijk zal worden bezwaard, met wat het bedrijf moet dragen." Naspel van het bloedige Meifeest te Volgens de laatste officiéél© berichten zijn in totaal in de verschillende Berlijn- sche ziekenhuizen tengevolge van de straatgevechten van Woensdag binnenge bracht 66 gewonden, waarvan 50 man nen en zestien vrouwen, drie doodei?, terwijl vijf gewonden na aankomst in het ziekenhuis overleden. Een doode werd direct naar het lijkenhuis vervoerd. Door de ambulance werden 108 personen naar den gemeentelijken geneeskundigen dienst en naar de verbandposten der verschil lende ziekenhuizen vervoerd. Zestig per sonen konden na verbonden te zjjn, naar huis terugkeeren, terwijl 48 personen naar een ziekenhuis vervoerd moesten wor den. In totaal werden 25 politieagenten gewond. In den loop van den avond hadden de communisten in een aantal straten ron dom de Hermanplatz alle lantaarns ge doofd .en hadden in de duisternis kans gezien om barricaden op te werpen, die eerst nadat de politie van pantserauto's gebruik had gemaakt, genomen konden worden. 185 personen, waaronder zich vele vrouwen bevinden, zijn echter nog in bewaring gehouden. De beide gearres teerde communistische Rijksdagafgevaar digden zijn eveneens vrijgelaten. De straatgevechten van Woensdag zijn, zooals men reeds dadelijk vreesde, Don derdag, na 'het intreden van de duister nis en den afloop der communistische protestvergaderingen toch weer opgeleefd n.l. te NeuköIIn, waar tegen halfelf van de daken en gedeeltelijk ook de Her- mannstrasse, een hevig vuur op de po litie geopend werd. In de Prinz Handjerg- strasse werd een barrikade opgericht en tot nog toe zijn alle pogingen der politie om deze te nemen en op te ruimen vruch teloos gebleven. Door een toeval heeft de politie tot nog toe, ondanks den kogel regen, geen enkelen gewonde. Over de opgewonden tooneelen, die zich in den Duitschen Rijksdag hebben, afgespeeld, deelt V. D. nog de volgende bijzonderheden mee: Door de communisten werd geroepen: „Waar ïs de sociaal-democratische Ko zakken-hoofdman?" Tenslotte werd de zit ting door vice-president Graef geopend. Voordat men tot de agenda overging vroeg de communist Pieck het woord en verklaarde, dat Woensdag door de Berlijnsche politie onder leiding van den sociaal-democratisch en .president een on gehoorde misdaad is gepleegd bij de tra ditioneels 1 Mei-betoogingen van het Ber lijnsche proletariaat. Negen doodgescho ten arbeiders, meer dan honderd zwaar gewonden, meer dan duizend gearresteer den, die mishandeld werden, zijn het slachtoffer van de politioneel© misdaad. Tijdens de rede van Pieck was de Rijks dag zeer opgewonden. De communisten scholden voortdurend de sociaal-democra ten uit voor rooverhoofdman en andere krachttermen. Op een gegeven oogenblik drongen .de communisten op Künstler -toe en wierpen hem een pak kranten in het gezicht. Andere sociaal-democratische af gevaardigden moesten Künstler ontzetten, als hij geheel .door communisten was omringd. De 3287 arrestaties te Parijs. Van de in totaal 3287 personen, die op ,1 Mei te Parijs werden gearresteerd, zijp vijf buitenlanders en acht Franschen na,ar de gevangenis overgebracht. In sommige politieke kringen heerscht ontstemming over de buitengewoon stren ge maatregelen op 1 Mei door den perfect van politie getroffen. Na afloop van den ministerraad ver klaarde de minister van buitenlandsche gaken, ter zake ondervraagd: Op grond van art. 10 van het wet boek inzake het onderdrukken van anar chistische agitatie acht ik de arrestar ties volkomen gerechtvaardigd. Ik zelf heb er de orders to© gegeven en ik ben blij, het gedaan te hebben, want gezien de gebeurtenissen te Berlijn, mag ik wél constateeren dat het beter is te voorkomen, dan met geweld te onder drukken. Te Berlijn vielen dooden en honderden werden gewond, bij ons viel zelfs geen neusbloeding te melden. Intusschen heeft "de socialistische ka merafgevaardigde Albertin den kamer voorzitter meegedeeld, dat hij! den minis ter van binnenlandsche zaken over zijn oiptreden op 1 Mei en de arrestatie van meer dan 3000 demonstranten zal inter- pelleeren. De tocht van de „Graf Zeppelin". Om 12 uur 40 is de Zeppelin, van Graz 'komend, voor de tweede maal boven de Oosténrij'ksche hoofdstad verschenen. In geheel Weenen werd het luchtschip geestdriftig begroet. Twee vlietuigen cir kelden in wijide kringen rond den 'lucht reus. Om 1 uur verdween de Graf Zep pelin in Westelijke richting. Het luchtschip is gisteravond om kwart vO'Or zeven weer vlot geland. Alcohol-gevaren. In de Academie der Geneeskunde te Parijs is professor Guillain, een autoriteit op neurologisch gebied, te velde getrok ken tegen de cocktail-gewoonte. Hij heeft geconstateerd, dat onder de arbeiders klasse het alcoholisme afneemt, maar dat er Onder de gegoede klasse hoe langer hoe meer schadelijke invloeden van den alcohol vallen waar te nemen. Professor Guillain schrijft dit verschijnsel aan het geregeld drinken van cocktails toe. Guil lain acht dit mengsel van alcohol-hou dende dranken, dat nu zoozeer in de mode is, bij geregeld gebruik, dat even zeer- mode is-, uit den booze. Het ver oorzaakt gastrische storingen, neerslach tigheid of opwinding, epileptische ver schijnselen en prof. Guillain ziet in den cocktail de directe oorzaak van heel wat auto-ongelukken. Professor Sergent steunde Guillain in zijn aanval op den cocktail. Sergent wees op de vele door dit mengsel veroorzaak te ziekte-gevallen. Het schijnt, dat er tegenwoordig vooral veel jonge vrouwen slachtoffers van het alcoholisme worden. Wervelstorm eln in Amerika. Bij een wervelstorm in Arkansas zijn, blijkens de tot nog toe ontvangen be richten, 9 menschen gedood en een 40- tal gewond. Te Richmond (Virginia) zijn 50 men schen gedood door een tornado, die een school verwoestte. x- Te Colnmb-us (Ohio) is door een ge weldigen wind een muur van de. gevange nis ingestort, waardoor 4. gevangenen ge dood en 6 ernstig gewond werden. Een twaalftal gevangenen worden vermist. De regeeringscrisis in Oostenrijk. De onderhandelingen tusschen de re- geeringspartijen in Oostenrijk duurden gisteren den geheelen dag vooTt. De zake lijke moeilijkheden zijn zoo goed als vol komen uit den weg 'geruimd, zoodat de christelijk-sociale club heden de personen- kwestie zal oplossen en het nieuwe kabinet vandaag op zijn laatst morgen gekozen kan worden. Groote bankkrach te Athene. De Groote Atheensche Banque Franco- Américaine heeft bekend gemaakt, dat zij haar verplichtingen tegenover haar depo sito-bezitters niet kan nakomen. De loket ten werden gesloten, terwijl de politie alle ingangen bezette, daar het publiek dreigde het gebouw te bestormen. De voorzitter van den raad van commissarissen ver klaarde den journalisten, -dat de bank reeds eenige weken lang vergeefs had 'be proefd de benoodigde gelden bij elkaar te brengen, en dat groote sommen zijn gesto ken in ondernemingen, die geheel misluk ten. Het passief bedraagt 35 millioen drachmen. Korte berichten. Bij de Geneefsche debatten over de beperking van het oorlogsmateriaal werd ook gisteren nog geenerlei overeenstem ming bereikt. -Schacht is te Parijs terug en nam gisteren weer deel aan de herstelbespre kingen te Parijs. Van Duitsche zijde wordt nogmaals betoogd, dat verdere concessies van Duitschland niet te wachten zijn. 'Onder de vele 'gevolgen van den oor log moet ongetwijfeld ook het uitsterven van de landlooperij, in België, worden ge- f s-teld. Vóór den oorlog herbergde het rijk, in de landlooperskolonies te Hoogstraten, Wortel en Merxplas, in de Kempen, waar zij vooral bij de ontginning van groote stukken hei'de werden tewerkgesteld, on geveer 6000 personen. Thans telt men er nauwelijks nog een duizendtal, voor het meerendeel invaliden of personen die voor allen ernstigen arbeid totaal ongeschikt zijn. In verband met dezen nieuwen toe stand heeft de minister van justitie, onder wiens bevoegdheid deze gestichten staan, tot de opheffing der kolonies te Wortel en te Hoogstraten besloten. Alleen Merxplas blijft dus behouden. Intrekking ban'kbilejtten. De Directie van De Nederlandsche Bank, gebruik makende van de bevoegd heid, haar verleend hij art. 22 der Bank- wet 1919 (Staatsblad 1918, no 553) en daartoe gemachtigd bij Kon. Besluit van 17 April 1929, no. 50, roept houders van de hieronder genoemde bankbiljetten op, om deze ter betaling aan te bieden hij de Hoofdbank, Bijbank, Agentschap pen en Correspondentschappen van de Nederlandsche Bank binnen den tijd van één jaar nh den dag dezer oproeping. Ie. De door De Nederlandsche Bank uitgegeven bankbiljetten van f 10, waar van de uitgifte werd bekend gemaakt in de Staatscourant van 27 September 1904, no. 226, en 2e. de biljetten van f10, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Staatscourant van 2 Januari 1922, no. 1, Op de voorzijde van beide modellen biljetten bevindt zich ter linkerzijde van den tekst een mannenfiguur, voorstel lende den arbeid en ter rechterzijde een vrouwenfiguur, voorstellende de welvaart elkander de hand toereikende. Van de bankbiljetten van f10 zullen alleen in omloop blijven de biljetten, waarop een Zeeuwsche boerin is afge beeld. Wij maken U er tevens op attent, dat de biljetten van f300, f200, en flOO in zwart gedrukt met witten ondergrond, alsmede biljetten van f 60 en f 40, resp. paars en groen met witte achterzijde, deze maand tot en met den 29 Mei a.s. nog ten kantore van het Correspondentschap van de Nederlandsche Bank kunnen wor den. ingewisseld. Na dien tijd zijn deze biljetten alléén nog inwisselbaar bij het Hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank te Amster dam. Stempeling van eieren bij uitvoer. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw vestigt er in het belang van hen, die eieren naar Groot-Brdttannië uit voeren, 'de aandacht op, -dat, naar verno men werd, de stempeling van Nederland sche eieren wel eens te wenschen overlaat, in zooverre, dat op het stempel bijv. het woord „Holland" onduidelijk of ook slechts ten deele op het ei is aangebracht, waarbij het gevaar geenszins denkbeeldig is, dat de eieren niet ten uitvoer in dat land worden toegelaten. In het bijzonder stempels, waar de letters van het woord „Holland" in cirkelvorm staan, geven tot onvolledig afdrukken aanleiding. In ver band hiermede wordt in overweging gege ven, zorg te dragen, dat de aanduiding volledig op het ei wordt aangebracht en wordt voorts het gebruik van een stempel, Binnenland. De Tweede Kamer over den leerplicht en het wegenfonds. Het ontwerp inzake regeling financiëele verhouding Rijk en Gemeenten, aangenomen. Vergadering district Zeeland van den Schoolraad. Een rapport inzake de onbewaakte over wegen. j j I Buitenland. Groote bankkrach te Athene. Het bloedige Meifeest te Berlijn. Een tornado in Amerika. waarbij de letters' van het woord „Hol land" in een rechte lijn staan, aanbevolen. Werkverruiming. Dezer dagen heeft de Rijkscommissie Werkverruiming in Den Haag vergaderd, onder voorzitterschap van prof. dr W. H. Nolens. De commissi© betreurde het, dat inzake de draadlooze zendinstallaties Kootwijk Bandoeng vi-ce-versa nog geen beslissing is gevallen ten gunst© van de Nederland sche industrie en dat nog altijd rekening moet worden gehouden met de mogelijk heid, dat de bouw van die installatie niet ten goede zal komen aan de ont wikkeling van de Nederlandsche nijver heid. Bericht was ingekomen van den voor zitter van den raad van ministers dat aan een bebpaalde onderneming geen finan- cieele steun kan worden verstrekt. Besloten werd, de onderhandelingen over het vestigen van een industrie in Drente voort te zetten. Inzake de voorbereiding van den bouw van enkele groote bruggen over de groote rivieren werden met genoegen eenige me- dedeelingen vernomen. Verslag werd gedaan van een bemid deling, welke de commissie verleend heeft o-m een order hier te lande te behouden, van groot belang voor een van onze jongste industrieën. Voorts werd mededeeling gedaan van een belangrijk aantal gevallen, waarvoor de bemiddeling der commissie was inge roepen, om te trachten, dat orders hier te lande zouden worden geplaatst en niet ten goede zouden komen aan de buiten landsche industrie. Hierbij werd opge merkt, dat vooral van de zijde van het ministerie van defensie veel medewer king werd ondervonden. De heer Wintermans. Bij de Tweede Kamer is ingekomen ©en schrijven van mr J. J. Wintermans, houdende mededeeling dat hij wegens de aanvaarding van het ambt van inspecteur van het landbouwonderwijs met ingang van 1 Mei j.l. heeft opgehouden lid der Kamer te zijn. Nederland en België. Men bericht uit Brussel aan „De Tijd", dat de heer J. C. L. van der Lande, lid van de Eerste Kamer, de vorige week in België besprekingen heeft gevoerd met vooraanstaande politieke personen over de Schelde-kwestie en de scheepvaartver bindingen tusschen Schelde en Rijn. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn teor vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 7 Mei a.s. des avonds te 8V2 uur. Goes. Bevolking. Ingekomen: G. C. Ha- rinck, cafébediende, van Zierikzee, Mo lendijk 12; J. Karman, dienstbode, van Driewegen, Oostsingel 84; H. Bimmel, en gezin, ketelwasscher, van Vlissingen, Blanckstraat 6; C. van Boven en echfcgen- timmerman, van Krabbendijke, Heernisse- weg 28; A. van Loeper, analysts, van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1