No. 179 Donderdag 2 Mei 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Cos BANK -HOES JOUW rs. 1 Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Buitenland. FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Mei vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door anten een kwij- en. In heel wat krachtig herstel opbrengst blijft zwaluw maakt voorzichtigheid laatste dagen den groei van bevorderd, re- direct te lijf r moeten schof- gehanteerd. en ikruid optreden, het nog moge- eite te bereiken van zeer veel m bovendien is le ontwikkeling voordeel is dat land los en een mogelijke s. Wanneer de sluit deze als lagen van het vocht in die ft. eten weer aan- materiaal als en nazien. Er ooigenblik dat jen, want dan ïg naar gezocht ndelijk op een worden, hapert der aan, waar- i verloren gaat. lan heb je tijd gulden regel et uit het oog hter vermeden planten ver- iaar eenigszins ve niet. Over el te vaak en goten. Na een n ijverige tum- let zweet wer- ,antal emmers de ondergrond oor corpulente nde bezigheid zelfs bevorder- ■ch de planten zoodat ze bij ;n. Bovendien zuur. We gnan larde zichbaar geoefendheid lig te zien dat >en. Natuurlijk Igrondsoort, de zijl elke plan- ïdere eischen jit den regen |in buitje doet water. bloementuin rogte zoo noo- eveneens ver is gebrek aan |rloopig alleen planten weer Planten die jr weerstands die nat zijn. let&n bete el de niet geheel be I van d-n Land- pn ver :oek om van het Inter- |e Rome op 20 suikerfabrieken |ht, gegevens „te te verwachten lenteelt in ons |rorige jaar. Lit dat over hf t vlakte tusschen Ichatten dan in dag 2 Mei. tiur 1852 M. -11.30 Korte lenconcert. 5.00 pamentale solis- verschenen mu- Incert. 8.00 Or De Christelij- 0—10.15 Mor- |ert. 2.00—2.30 Gramofoonmu- 1.00—5.00 Zie- auserie. 6.01 Ihalfuurtje. 8.15 te Amsterdam. |>n Dirks. erkdienst. 10.20 Iteoconoert. Ra- gO Gramofoon- van de West- Pianomuziek noeoncert. 7.20 I M. 11.50 Sym- Inmuziek. 3.55 opera van en 11.40 Gra- 'tconcert. 6.05 I Rosenkavalier" |oten van Rich. Orkest-concert |Rigoletto", van Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.0P Prijs der Advertentiün: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Tegen de bijzondere school. De schoolstrijd is nog niet uit, schreven Wij de vorige week. Vlissingen levert daarvan een nieuw bewijs. In de „Vliss. Crt." kwam n.l. de vol gende advertentie vo-or„Wie de Secte- geest ziet als verderfelijk voor ons volks leven, kiest voor het kind de Openbare School." De bedoeling is blijkbaar de Christe lijke scholen te beschuldigen dat zij den Sectegeest bevorderen. De stellers van deze advertentie heb ben, naar 't schijnt, noodt gehoord hoe de openbare school reeds jaren geleden, en met recht, als de sekteschool der moder nen werd aangeduid. Zij beschouwen zichzelf vermoedelijk als zeer modern en vooruitstrevend. Mis schien vinden ze deze strijdwijze wel zeer oorspronkelijk. En zij beseffen niet, dat zij, door van dit totaal versleten cliché gebruik te ma ken, het precies even ver gebracht heb ben als de Joden te Rome, nu ongeveer 19 eeuwen geleden, die van de belijders van den Christus niets anders wisten dan dat het was een secte dia overal tegengesproken wordt. Om billijk te zijn, moeten we erkennen dat er van deze advertentie ook nog wel iets anders te zeggen valt. Ze is n.l. niet onderteekend. De stellers willen dus blijkbaar liever niet voor den inhoud verantwoordelijk Worden gesteld. In dat opzicht vertonnen ze eenige over eenkomst met straatjongens, die muren en schuttingen bekladden, maar die er zich wel voor wachten hun naam er bij te zetten. Daarom zal ook niemand aan den in houd ernstig aandacht schenken. En als we er hier op wijzen, dan is dat ook niet om den inhoud te bestrijden, maar -alleen om nog eens te laten uit komen, dat de schoolstrijd nog volstrekt niet uit is. Hoe Rood den eersten Meidag iheeft gevierd. De pogingen der communisten om on danks het verbod tot samenscholing toch oploopen, te Berlijta. te veroorzaken, zijn dank zij de waakzaamheid der politie als mislukt te beschouwen. In de meeste gevallen was het voldoende, dat de gum miknuppel en de waterstraal gebruikt wer den. De politie had n.l. een middel bedacht om zoo weinig mogelijk van gummistok ken gebruik te behoeven te maken. Er waren een 33-tal auto's in gebruik gesteld die met brandslangen terstond een water straal op de menigte konden richten. Toch heeft de Berlijhsche politie nog in verscheidene gevallen, waarin de politie beambten in gevaar gebracht werden, van door HUGO KINGMANS. 114.). o— „Prachtig. Maar dan ga ik' ook eens mee wandelen, hoor. Je bent dezen win ter zoo dikwijls met Hans alleen wezen wandelen." „Dat vind ik ook,' 'lachtte de predikant. „Jij hebt ook rechten, hé? Maar dat kwam natuurlijk, omdat je geen vacantie hadt. Nu is dat heel iets anders." Hij had de verwarring van Lia, opgeko men bij de argelooze woorden van zijn kleine meid, opgemerkt en praatte er vlug over heen. Spoedig daarop dwaalde Lia door de haar zoo bekende en geliefde vertrekken van 'de pastorie, om in de studeerkamer met den predikant aï te spreken, dat mor gen aan den dag de godsdienstlessen zouden worden hervat. Het Was reeds half een, toen zij de dorpsstraat verliet en terugkeerde naar het huisje aan den zeedijk. De uitnoodi- ging, om dien dag in de pastorie te blij ven, had zij afgeslagen: Grootmoeder had het eerste recht op haar. In den Krommen weg ontmoette zij Geurts op de fiets. Hij tikte aan zijn pet en riep: „Zooi, juffrouw, is u er weer? de wapenen gebruik moeten maken. In de Barnimstrasse werd .zijl b.v. bloot gesteld aan een bombardement met bloempotten en briketten. Botsingen bleven dan ook niet uit. Straatbarricaden werden door de communisten opgeworpen, om van daar op de politie te kunnen schieten. Tot gisteravond negen uur werden' te Berlijn acht dooden geteld, in de ziekenhuizen waren tachtig ge wonden opgenomen. De toestand van verschillenden hunner is zeer ernstig, het aantal gewonden is in werkelijkheid veel grooter, maar vélen hunner zijn door de communisten naar hun woningen ge bracht. In Weenen, Londen, en tal van andere steden is de dag rustig verloopen. Te Parijs en de voorsteden is het vol komen kalm gebleven, daar de politie van te voren iedereen had laten opplakken, van wien verwacht kon worden, dat hij last zou kunnen geven. Ook vele straat venters waren opgesloten. In het geheel waren 3500 menschen opgeborgen, o.w. vele communisten en ettelijke buitenlan ders. Aan de l-Mei-betoo,ging te Moskou heb ben naar schatting 500.000 menschen deelgenomen. De arbeidersfeesten duren hier twee dagen. Een aardbeving. Uit Ratibor wordt gemeld, dat de seis- mografen in Opper-Silezië gistermiddag om kwart over vieren een hevige aard beving hebben geregistreerd, waarvan de haard ongeveer 5000 K.M. in Z.O. richting verwijderd moet zijh. Vermoedelijk heeft do aardbeving in Turkestan plaats gehad. Het hevigst waren de schommelingen van de instrumenten om 5 uur 10 min. Eerst tegen half zeven kwamen de in strumenten tot rust. De uitwerking van deze aardbeving moet z,eer hevig zijn geweest. t Moord te Sofia. Dinsdagavond heeft een nieuwe moord op Macedoniërs te Sofia plaats gehad. In -een in een buitenwijk gelegen bakkerij1 drongen twee onbekenden binnen en scho ten de vier daar aanwezige personen neer. Drie personen werden gedood. Op zekeren Dschusdanoff losten de da ders nog verscheidene schoten, toen deze reeds gewond op den grond lag. Het schijnt, dat de aanslag voornamelijk te gen hem gericht was. Dschusdanoff wordt namelijk gedoodverfd als een der moordt naars van generaal Prologeroff. De daders zïjin in de duisternis ontko men. Korte berichten. Zooals men weet, heeft esr indertijd in een celluloidfabriek te Berlijn een brand plaats gehad, die dooiden geëischt heeft. Naar gemeld wordt, is gisteren de eigenaar dier fabriek, Friedrich Trotz- ky, o.a. wegens nalatigheid den dood ten gevolge hebbende onder verzwarende om standigheden tot 1 jaar en 6 maanden 'kHeb al een brief voor u gebracht". „Mooi, Geurts. Dank je, hoor." Óndanks de warmte, de zon brandde op het grint van den weg, trapte Lia vlugger, om maar spoedig bij Grootmoe der te Sijn. Het kon niet anders, of het was een brief van Mama, die wist, wanneer zij bij Grootmoeder zou zijn. Dan waren er ook berichten van Annie I Haar vermoeden werd bevestigd. Het poststempel was Heerde en het hand schrift was van Mama. Geen oogenblik iflaarna, of Li,a las den langen brief, die zeer uitvoerig vertelde van het leven in het pension en van den toestand van Annie. Het ging met deze op en neer. Er waren uren, dat zij heel wel was, dat zij zelfs lachen kon en vrij vroiolijk was. Maar iden meesten tijd zat zij er in doffe neer slachtigheid bij. De zuster vond het ver loop normaal en verwachtte dat het nog maanden en maanden duren zou, wanneer er, wat altijd mogelijk bleef, niet een zeer ernstige inzinking kwam, waarvan de symptomen evenwel niet aanwezig waren. De brief eindigde, met haar veel genoe gen te wenschen. Zij moest maar naar eigen goedvinden handelen. Noch papa noch mama zouden haar lastig vallen, wanneer zij in den godsdienst bevrediging vond. Aan Grootmoeder mioest zjji de hartelijke gevangenisstraf en betaling der kosten van het proces veroordeeld. Naar verluidt, zijn de gemoederen weer opgehitst bij de arbeiders in de Belgische bekernijiverheid van het centrum des lands, en wordt daar andermaal ge sproken over een staking, die eind de zer maand zou uitbreken. Even na middernacht heeft te Agua- prieta een conferentie plaats gehad van opstandige generaals met Mexicaansche federale aanvoerders om de kwestie te bespreken om een einde aan de revolutie in Mexico te maken. De conferentie werd afgebroken tegen den ochtend zonder dat een mededeeling werd gepubliceerd. De Duitsche bergingsma.atschappi) Harnstorff te Altona, welke belast is met het lichten van de grooite Fransche' stoom boot, die bij! Hafong in Indo-China gezon ken iSj heeft reeds 70 millioietn francs van boord weten te halen. De Isle de France, het grootste stoomschip van de Compagnie Générale Transatlantique, kon g'isteren niet vertrek ken wegens een staking van het personeel aan boord. Uit Vera Cruz wordt gemeld, dat door een brand 25 gebouwen in deze stad tot den grond zijn afgebrand. Daar onder bevonden zich vele voorname zakengebouwen. De schade wordt op meer dan 1 millioen dollar geraamd. Men- schenlevens zijn, voor zoover bekend, niet te betreuren. De politie te Milaan heeft zes kaas makerijen gesloten, omdat zout, bestemd voor industriëele doeleinden, gebruikt werd voor het maken van kaas. Daar dit zout vergiftige bestand-deelen bevat en de kaasmakerijen reeds veel van deze kaas hebben afgeleverd, vreest men, dat de gevolgen zich nog zullen doen gelden. De Kameryerkieziingen. In Friesland heeft men in den strijd vo-or de Kamerverkiezingen wat nieuws gekregen: twee der candidaten van de Christelijk-Democratische Unie, de Frie- sche dichters F. Schurer en D. Kalma, houden hun politieke redevoeringen in het Friesch. Ziekte-veirzekerïng. Gistermiddag heeft in Den Haag de definitieve oprichting plaats gehad van een algemeen© werkgeversvereniging, ger naamd „Nederl. Vereen, voor Ziektever zekering. Als administrateur, bedoeld in den zin der Ziektewet, werd aangewezen het Nederl. 'Verbond van Ziekenkassen. Een voorloopig bestuur ontving mach tiging, te handelen naar omstandigheden inzake de in beginsel aangenomen statu ten. "Meegedeeld werd nog, dat in drie weken 173 werkgevers waren toegetreden, met ongeveer 3 millioen gulden jaarloon. Mr R. van Veen. f In den leeftijd van 63 jaren is te 's Gra- groeten doen en haar, wanneer Lia dat wilde, den brief laten lezen. Vrouw Blankert had stil gezwegen, toen het meisje het lange epistel uit Heerde las. „Hier, Grootje," zei Lia dan, „lees u hem ma,ar. Mama schrijft, dat ik hem u ge ven moet. Er staat -ook niets in, dat u niet weten mag." „Lees dan maar voor, Lia," zeida de oude, blij als een kind. Lia voldeed aan het verzoek. „Arme Annie, wat moet zij lijden," meende de weduwe. „Maar als het nog maar goed komt, dan mogen wij dank baar zijn. Vind je dat laatste niet heer lijk, Lia?" „Ja, Grootmoeder, ik vermoedde het al lang, maar zoo pertinent als nu heeft Mama het nog met gezegd. Ik kan mijn gang gaan. En niemand zal mij lastig vallen. Nv ga ik gelooven, dat het Gods wefk is. Want zulk een omkeering, neen, die 'kunnen menschen niet bewerken." „Het is 's Heeren bemoeienis met je, 'kind. Neem dat maar gerust aan. Hij ver laat je niet, maar zal je brengen, waar Hij je hebben wil, aan Zijn Vaderhart." Toen de oude vrouw, als altijd, haar middagslaapje deed, klom .Lia de trap van den zeedijk op en vleide zich neer in het malsche gras. Zij had een ouden stnoohoed opgezet, omdat de zon zoo ver-' 'bazend brandde. Dan staarde zij in de zee. Wel ©en venhage overleden de heer mr R. van Veen, oud-lid van de Tweede Kamer. De overledene had van 1901 tot 1909 zitting in de Tweede Kamer voor het toen malige district Dokkum. Hij behoorde tot de C.-H. Unie. Zijn gezondheidstoestand was in den laatsten tijd van dien aard, dat hij zich uit openbare functies moest terugtrekken. Zoo stelde hij zich onlangs ook niet meer be schikbaar voor lid van het hoofdbestuur van de Christelijk-Historische Unie. Bestrijding van den woeker. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsvoorstel van de heeren Van den Bergh c.s. betreffende wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf. In de memorie van toelichting op dit wetsvoorstel wordt uitvoerig de nood zakelijkheid betoogd van de bestrijding het kwaad van den woeker. De voorstel lers geven hierbij de voorkeur aan een samenstel van preventieve maatregelen, zooals die in het Engelsch-Amerikaan- sche systeem van wettelijke woekerbe strijding te vinden zijn. In dit systeem wordt het geheele uitleenwezen aan ban den gelegd, en wel volgens de volgende grondbeginselen: 1. concessioneering van het leenbe drijf met wering van ongunstig bekend staande personen; 2. het stellen van algemeene voorwaar den waaraan het geconcessioneerde be drijf heeft te voldoen; 3. nietigverklaring van alle handelin gen en bedingen jn strijd met die voor waarden. Daar de voorstellers meenen, dat deze preventieve bestrijdingswijze van den woeker als de meest effectieve moet wor den beschouwd en een wet, op deze be ginselen gebouwd, voortreffelijk bij de Pandhuiswet 1910 zal aansluiten, heb ben zij deze bestrijdingsmethod-e neer gelegd in het door hen ingediende ont werp. Art. 1 verbiedt het beroep of bedrijf van geldschieter uit te oefenen, behou dens in een gemeentelijke of in een toe gelaten particuliere geldschietbank. Als geldschieters in den zin der wet worden niet beschouwd: a. notarissen, b. rechtspersonen, aangesloten bij de Co- operatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht of bij de Coöp. Centrale Boeren leenbank te Eindhoven; c. rechtsperso- nén, aangesloten bij andere, bij algemee- nen maatregel van bestuur genoemde rechtspersonen. Een particuliere geldschietbank wordt niet gehouden dan na toelating door B. en'W. De Ouderdomswet. Op het wetsontwerp tot wijziging der Ouderdomswet 1919 hebben de heeren Kuyper c.s. een amendement ingediend met 'de bedoeling, om het sluiten eener weduwe-verzekering tot tien gulden per week mogelijk te maken en de ouder domsrente niet te beperken tot tien, maar tot 15 gulden per week. 'kwartier loopens strekten de drooggelooi- pen schorren zich uit aan den voet van den dijlk. Maar in de verte werd het eentonig geruisch vernomen van de zee, die haar water opstuwde, daar de ebbe reeds voorbij was en de vloed zich weer liet gelden. Zij keek naar het spel der golfjes in de verte. Met dit kalme weer kwamen zij bedaard aanzetten, alsof zij schuchter waren, weer bezit ie nemen van het drooggeloopen land. Maar dat was slechts schijn. Want bedaard, maar zeker zou het land onderloopen en over eenige uren stond, evenals gisteravond het wa ter aan den voet van den zeedijk. Toen Lia geruimen tijd het spel der golfjes had gadegeslagen, greep zij den brief uit Heerde, om dien opnieuw te gaan lezen. Groote tranen sprongen in haar oogen. Deze brief, schijnbaar za kelijk en nuchter geschreven, verborg een wereld van ellende. Hij bevatte de mede deeling, dat alle aardsche roem en glo rie als sneeuw voor de zon verdwijnt; dat al het zoeken naar "eer en rijkdom op niets uitloopt, een fata morgana is, een luchtspiegeling. Wat alleen blijft, Lia werd er meer en meer van overtuigd, is het Woord van God, dat vast staat en onwankelbaar is. 'De wereld moge haar verblindend schijnsel uitstralen, het is alles klater goud. Het streelt de finnen, maar het doet de ziel verkommeren. Binnenland. De Tweede Kamer kwam gereed met het wetsontwerp inzake de verhouding van Rijk tot Gemeenten en nam o.a. aan de wetsontwerpen tot stempeling van eie ren en contröle op uitvoer van land bouwproducten. Overleden het oud-Kamerlid mr R. van Veen. Wetsontwerp betreffende woekerbestrij ding. Een 'der vier Holland-Indië-vliegbooten te Bagdad verongelukt. Landarbeidersstaking in Groningen. Buitenland. 1 Mei-onlusten te Berlijn. Een aardbeving geregistreerd. Vaccinatie. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer I. H. J. Vos, betreffende het tijdstip van verschijning van het rapport der commissie ter bestudeering van het encephalitis-vraagstuk, het aanmoedigen en het maken van propaganda voor vrij willige vaccinatie tegen pokken van kin deren in het eerste levensjaar, heeft de minister van Arbeid, H. en N. o.m. ge antwoord dat het rapport der commis sie nog niet gereed is. Op dit oogenblik kan het tijdstip der vermoedelijke ver schijning nog niet worden vastgesteld. De minister acht het feit, dat zich in Engeland een aantal pokken gevallen hebben voorgedaan geen voldoende aan leiding om vrijwillige vaccinatie tegen pokken aan te moedigen. Het voor-ontwerp Huiearbeidswet. Naar de Volkskrant verneemt, zal de voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid een commissie benoemen, - welke dien raad prae-advies zal' uitbrengen over het voor-ontwerp Huisarbeidswet, dat de minister van arbeid aanhangig heeft ge maakt. De vakcentrales zijn door den voor zitter uitgenoodigd, voor 4 Mei een voor dracht te zenden ter benoeming van leden in deze commissie. Naar het blad voorts verneemt zal prof. De Vooijs optreden als voorzitter van deze commissie, welke vermoedelijk be gin Juni haar eerste vergadering zal houden. Wijziging art. 3 Leerplichtwet. De heer Tilanus heeft een amende- Daar, in het kleine huisje aan den binnenkant van den zeedijk, zat een oude vrouw, haar Grootmoeder, God was met haar een zeer diepen weg gegaan. Maar als ergens vrede gevonden werd, dan was het déér. Ginds, in het dorp, stond de pastorie. Daar waren menschen, die genoten van het goede, dat God pok op aarde „geeft. Maar zij voelden zich diep afhankelijk van Hem. En ook déér was een vrede, die alle menschelijk verstand te boven gaat. En naast Grootmoeder woonde de arme landarbeider Goedegebuure, die pas een kindje aan God, "Die gegeven had, had moeten afstaan. Hij en zijn vrouw klaag den niet. In den hemel had het schaap het veel beter dan op de zondige aarde, waar 'de ellende heerscht. En terzijde van den dorpsweg was de boerderij van oom Adriaan gelegen. Ook daér werd God gediend in eenvoudig heid des harten. En al was de zonde er niet weg die was nergens ver dwenen het was J)ij oom .Adriaan gebleken, hoe zij, in God, overwonnen kan worden, zoodat er sprake wias van een omkeering, die zij, zelfs in haar stoutste fantasie, niet had kunnen droo- men. Het geheim? De vreeze des Hee ren, die, zij had het zooeven aan tafel Grootmoeder nog voorgelezen, het be ginsel van alle wijsheid is. (Wordt vervolgd.) tto-eoncert. .5.50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1