ingen, enz Y Telegrammen. Land- en Tuinbouw. Ingezonden stukken Financieële Berichten, Burgerlijke Stand, Marktberichten. Scheepstijdingen. RJjh voor 278.000 de heer Korevaar 118.000. ij k e predikant longaarsche Gerefor- dat vrouwen, ook >etreffeiade exarnei van het vervullen gesloten blijven en ressen aan de rpld- diaconessen mogen o e d e. De Byzon- |Herv. Gem. te Am- het „Kerkbeurten- iprichting van een ie der Hervormde ifceld van. het mini- van het presbyteria at er vanwege de en zou worden ge- is eenstemmig van nood in de Herv. hoog gestegen is. yzorgd over de ver- doopelingen, cat© )itingen, maar ook je van kerkgangers. ,Kerkbeurténblad" Jhouwing wijdt, wil iheel op rekening |eem schrijven, ai een andere groote |tenings-proces en hare begeerlijk- bij den kraag, ol Ie ziel gepakt. iWiat kartelt, kan miet een pen van honderden I omgeving, wier na der gemeente ge- wisselwerking te teleurgesteld in en hare samen- aiet meer begeerea. leden zich „teleur- Idie niet langer bij .i sa tie, haar te wei- ragers, haar geheel Ivast te houden, te lieven en sterven". IJS. liet IX van den ld. pga ook hier herin- adering van de bij scholen in Zeeland a.s. te Goes zal ste jaren deze ver- bezoek mochten afgeleid, dat al- gevoeld, jaarlijks over de belangen I Bijbel en het daat jander te handelen, dankbaarheid aan nt wij hebben el- kostelijk, wanneer |hopen, dat ook dit at onder ons leeft ?aulus uitdrukking |„Wjant ik verlang eenige geestelijke aeinde gij versterkt mede vertroost te hderiing geloof, zoo de orde zullen geven onderwijs op onzer scholen in (leerdere helderheid niet anders dan lderwÜ3 tem goede |hikking der hoeren ook het belang erkennen js lentie over de in- Ir lesuren. Wat als gelden is daarmee scholen met den -, die den Heere van Zijn Konink- |onze scholen-, zoo door hun aanwe- Iwillen zoeken dien geloof. A. O. HEY. didaatsexamem aan |dhr L. .Wj. Wessels |er aan .de O. L. met ingang van |an der Reefde te aan de Chr, H. W„ Welmers, kt werkzaam aan I O,, Heerengracht, opzichter bijl den adissement Breda, Tholen, leerling rbouwkundig op- e r s. Te Oost- Icitant opgekomen kwijteer met hoofd- roor L. O. aldaar at zich wegens tokken, zoodat et Vacante betrekking n s 1 o e n b ij d r a- j Wiesterman betref- gestorte pauai- i oen bijdragen door besturen van bijzondere scholen over de tweede helft van 1922, heeft de heer Waszink, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, het volgende ge antwoord Over het tweede halfjaar van 1922 zijn inderdaad door of voor onderwijzers aan en kele bijzondere lagere scholen tweemaal pen sioenbijdragen betaald. Dit is echter uitslui tend geschied voor de onderwijzers aan- z.g. niet-gesubsidieerde bijzondere lagere scholen, alsmede voor de vakonderwijzers aan de bij zondere lagere scholen, die wel voor rijks vergoeding in aanmerking kwamen. De wedden van deze beide categoriën van- personen wer den n.l. niet beheerscht door het Bezoldiging© besluit van Burgerlijke Rijksambtenaren 1920, Zij ontvingen niet de in artikel 38 van dat besluit bedoelde jtoelage ten beloope van hun pensioenbijdragen („premievrij pensioen"). Restitutie van het volgens de Lager On derwijswet 1920 te veel gestorte over de tweede helft van 1922 behoort eventueel, op grond van artikel 167 der Pensioenwet 1922, uit het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te geschieden. De Minister is wettelijk niet be voegd over de geldmiddelen van dit fonds te beschikken. Onderwijzer en journalistiek. .Een medewerker van het Hbld. schrijft: Het Hbld. heeft een dezer dagen een be schikking van Ged. Staten van Overijsel ver meld, waarbij een hoofd der school verlof geweigerd werd, om naast zijn betrekking het redacteurschap van de „Kamper Courant" waar te nemen. Ik meen, dat Ged. Staten het recht mis sen, deze afwijzende beschikking te nemen. Eenige jaren geleden- was de heer J. A. Bérgmeyer, onderwijzer te Dordrecht, redac teur van een plaatselijk blad. B. en Wl. ver langden, dat hij daarvoor verlof aan Ged. Staten van Zuid-Holland zou vragen. Zijn weigering leidde tot een prooedure, waarin de Hooge Raad tenslotte heeft beslist, dat het redacteur of correspondent zijn van een blad niet is het uitoefenen van een ambt of bediening, den onderwijzer bij de wet ver boden. Uit eigem ervaring voeg ik hieraan toe, dat ik gedurende bijna veertig jaren beide functiën heb uitgeoefend naast mijn onder- wjjzersambt, zonder dat ik daartoe vergunning aan wie ook gevraagd heb' en zonder dat ik, hoewel de autoriteiten daarvan kennis droe gen ,daarover ben lastig gevallen. Men kan ook in dit opzicht te veel vragen. '„"Wacht, tot het verboden wordt", is een raad, soms de overweging waard. D-e Chir. Gereformeerden' en de Staatk. Geref. Parfijf, Onlangs werd in, de „Zierikzeesch© Nieuwsbode" een advertentie 'geplaatst waarin de Chr. Gereformeerden werden, opgewekt zich te abonneeren op het Had van Ds Kersten, onder bijvoeging dat zij daardoor zouden handelen in den geest van Ds Wisse, Ds van Lingen en Ds v. d. Molen (vroeger te Zierikzee, "thans te Lisse). Naar aanleiding hiervan schrijft Ds van der Molen in „De Schouwen-Duivelan- der", o.m. het volgende: „Allereerst ging mijn bezwaar dóèrte- gen, dat gezegd werd, dat door het uit brengen hunner stem op de mannen der S. G. P., de kiezers handelen in den geiest van Ds Wisse en Ds van Lingen. Hoe on- gegrond, hoe onjuist is dit beweren. Zeer gaarne zou ik zulks aanwijzen, Doch waar wellicht reeds van andere zijde hierop in uw blad gewezen wordt, ga ik dit thains voorbij, na nogmaals mijn protest daar tegen te hebben doen hooren. Doch ook de naam van ondergeteekende werd in de advertentie genoemd. Men zou n.l. ook in mijn geest handelen door op de candidaten der S. G. P. te stemmen1. Begrijpelijkerwijze is mij reeds vanuit Zierikzee gevraagd of deze advertentie alzóó met mijne vóórkennis en instemming geschiedde. Het „Ingezonden" in. deZ.sche N.bode toonde reeds het tegendeel, 'k Zou dan ook oene groote zwenking hebben gemaakt. Immers nooit sprak ik mij ten voordeele der S. G. P.' uit. Eer juist hét tegendeel. Lokte mij misschien ©ene korte wijle de beginselverklaring detr S. G. P. aan, 'twas toch maar zeer kort. De ontwikkeling dier partij dreef mij al verder van haair af. Vreezende voor on heilen in mijne gemeente, wanneer wij ambtelijk ons al te zeer met politieke aangelegenheden inlieten, (do kerk moet buiten de politiek en de politiek buiten de kerk blijven!) maakte ik ook geen© propaganda voor een andere partij-. Doch 'k verzweeg ook, desgevraagd, mijne bo- zwaren tegen de S. G. P. niet. Nu men echter mij in hare propaganda betrekt en nu juist het tegendeel toe wil dichten, spreek ik nogeens openlijk die bezwaren uit. Een eerste bezwaar is, dat de S. G. P. zich zoo goed als in 't geheel niet richt tegen den vijand bij uitnemendheid, waar door kerk en staat allermeest wordt be dreigd, maar opgaat in bestrijding der genen, die ons. het naaste moeten staan. Hoe wordt door haar optreden de ver deeldheid in ons vaderland vergroot en wat krijgt in 't politieke leven het onge loof te vrijer spel. (En welk een vreeseljjk spel.) Een tweede bezwaar is, dat de S. G. P. steeds afbrekend „optreedt, maair in het geen zij bouwen kan zeer zwak staat. Te ontkennen, te roepen„dit is niet goed en dat deugt niet" is o zoo gemakkelijk, doch te zeggen, hoe het wel moet en dat trachten te verwerkelijken is heel wat anders. En daar gaat het toch om. Een derde bezwaar. De S. G. P. is niet in staat om te regeeren. Gestel de S. 0. P, verkreeg een zeer groot aantal stem men, zoodat zjj geroepen zou worden daadwerkelijk Ban de regeering: deed te nemen. Waar zouden de Kamerleden van daan moeten komen, die niet zoo nu en dan een w-oord in de Kamer zeggen, maar die wezenlijk al de landsbelangen met kennis van zaken kunnen dienen? En de ministers? Of denkt men, dat iemand zonder rijke gaven en breed© ont wikkeling daartoe zóó maar instaat is? Hoe anders was het met de A.R. partij in haar opkomst. Smalend werd Groen v. Pr. genoemd een Generaal zonder leger, maar een Generaal was hij, door den Heere zelf daartoe bekwaamd, wat moet echter een leger zonder werkelijk kundig Generaal beginnen? Wanneer ik nu pre dikanten als politieke leiders zie optreden, die in mijn studententijd vanuit de hoogte meewarig glimlachten ais een paar col lega's en ik trachten de ministers te ken nen en de gang van 's lands openbare zaken wat te volgen, omdat zij dat eigen lijk nog wel wat werel-dsch van ons vonden, (zij kenden ze dan ook niet en wisten van het staatkundig leven niets) dan kan toch niemand mij kwalijk nemen dat ik ze nu na enkele jaren niet als deskundig erkennen kan? Een vierde bezwaar. Een bekende No- vembergebeurtenis van 1925, deed voor mij de deur dicht. Wanneer ik zag hoe in onheilige coalitie met Communist, S.D.A.P.er, Vrijz. Democraat mede door de S. G. P. het ministerie-Colijn ten val werd gebracht, was ik niet slechts bedroefd, doch ook verontwaardigd. Wat had ons land middelijkerwijze aan 'Co- lijn te danken 1 Zijn vaste regeerhand had gezorgd ,dat ons land in 1914 dermate was gemobiliseerd, dat de oorlogvoeren de volkeren ons land ontzagen. Hem komt de eere toe, mensehelijkerwijze gesproken, dat de deerlijk ontwricht© financiën des lands weer hersteld werden en de gelds waarde voor inflatie werd bewaard. Hij is een man, kennelijk door den Heere ons land gegeven, die de teugels kan voeren. En tot vreugde van heel ongeloovig Nederland weiden hem de teugels uit de hand geslagen. Dat is meer dan onkunde. Dat is m.i. misdadig. Ja maar, zegt men, 'tging tegen Rome. 't Gezantschap bij den Paus is toch maar weg nu. Een heele winst. Ja, 'tis erg voor een leeuw als een heel klein vlokje uit zijn forsche manen wordt geknipt Dan is die leeuw bijna gevaarloos, niet waar? Of niet? Men ziet het tegenwoor dig wel anders. Neen, daar wordt Rome niet door gefnuikt. Er zullen andere pij len op Rome gericht moeten worden. En op het hart van Romel Een vijlde "bezwaarDoch neen, Mijnh. de Red., laat mij niet voortgaan. Het onware der advertentie, om mijn naam daarin te noemen als voorstan der der S. G. P. zal wel zijn gebleken. Weer een groote brand. Een groote fabriek afgebrand. Een geweldige brand heeft hedenmorgen gewoed in de fabrieksgebouwen der N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Maassluis. Door tot nu toe onbekende oorzaak (men denkt aan kortsluiting) brak hedenmorgen te kwart voor zeven brand uit in dat ge deelte van de ongeveer 300 M. lange fa briek, dat achter den Noorddijk (Noord- vliet) is gelegen. Toen de brand uitbrak, was de eerste ploeg van de 600 arbeiders, die in de fa briek werken, reeds aan den arbeid. Het vuur vond gretig voedsel in het licht brandbare materiaal. Het duurde niet lang, of het vuur had zich over de geheele lengte van de fabrieksgebouwen verbreid. Alle arbeiders kon-den veilig de fabriek verlaten, zoodat er geen persoonlijke onge vallen plaats hadden. De brandweer van Maassluis, die be schikt over een stoomspuit en twee motor spuiten, was spoedig ter plaatse, doch ver mocht weinig tegen de vuurzee uit te rich ten. Aan de nabijgelegen gemeenten werd dan ook om assistentie -gevraagd. Met de hulp van de brandweer uit Delft, Schie dam, Rotterdam, Vlaardingen en Maas land werd de vuurzee met een groot aan tal slangen aangetast. Het werd echter raadzaam geacht, alle in de omgeving liggende woonhuizen te ontruimen. Ruim twintig woningen wer den dan ook door de bewoners verlaten. Tegen acht uur stonden alle fabrieks gebouwen in lichte laaie. Er zal dan ook wel niets van behouden kunnen worden. Men hoopt, dat de brandweer er in zal sla gen de aangrenzende perceelen te redden. De brand is tot öp verren afstand zicht baar en een groot aantal belangstellenden trok naar Maassluis. De fabriek heeft een oppervlakte van 25000 M2. De schade is zeer groot en nog niet te bepalen, maar wordt door verzeke ring gedekt. Uit Maassluis wordt nog nader het vol gende gemeld: Aangewakkerd door den wind woedde het vuur in den vroegen -ochtend in alle hevigheid. De brandweer deed wat zif kon, maar de pogingen om den brand te beperken zijn slechts tot oip zekere hoogte geslaagd. Alle oude fabrieksge bouwen die aan de achterzijde langs de Vliet liggen, zijln een prooi der ylammen geworden. De nieuwste aanbouw van de fabriek kon worden gespaard. Ook enkele huizen en een aangrenzende kerk die aanvankelijk ernstig gevaar liepen, kon den worden behouden, terwijl voorts, dank zij vooral het werk' van de Delftsche brandweer ook het op het terrein staande ketelhuis der fabriek is gespaard. De brand heeft gewoed over een lengte van 500 M. en een diepte van 30 M. Met donderend geweld kwamen de mu ren en het dak der fabriek naar heneden. Eerst tegen J.0 uur bad men bet vuur zoover bedwongen, dat het gevaar voor uitbreiding als geweken kon worden be schouwd. Te 11 uur was men den brand volko men meester en kon van verdere hulp worden afgezien. Van de oude fabrieks gebouwen is niet veel meer dan de p-uin- hoo-pen over. Een groot gedeelte is reeds ingestort en voorzoover nog eenige mu ren zijn blijlven staan, moeten deze wor den neergehaald. De schade is zeer groot. Een groote voorraad materialen alsook vele machines gingen verloren. In het nieuwere gedeelte van de fabriek kan de arbeid worden voortgezet, maar slechts een klein ge deelte van de B00 arbeiders zal hier werk kunnen vinden. Vliegongeluk te Helder. HELDER. Hedenmorgen te 8.45 was de officier-vlieger 3e klasse D. J. Duy- kerse met het vliegtuig type C1, gemerkt „Ferdinand 12", een overgangsvliegtuig van het Marinevliegkamp „De Kooy" ver trokken tot het maken van een dienst- oefenvlucht. Te ongeveer 9.15 uur werd waargenomen, dat de vlieger op een hoog te van pl.m. 200 M. in een vrielle geraak te, afgleed, en kort daaro-p loodrecht naar beneden stortte. Het vliegtuig kwam te recht op het Balgzanid en was moeilijk te bereiken. Daartoe moest eerst 'n vlet over het N.H. Kanaal worden gebracht, zoodat het ongeveer 20 minuten duurde eer men den vlieger hulp kon bieden. Toen men bij het vliegtuig aankwam bleek dat de vlieger, die zich alleen 'in het toestel bevond, gestorven was. Vermoedelijk was hij op slag gedood. Z-ijn lijk werd naar het Marine-hospitaal overgebracht. De heer Duykerse was 28 jaar oud en onge huwd. HELMOND. Hedenmorgen is hier bij sluis 8 uit de Zuid-Willemsvaart opge haald het lijk van den 83-jarigen L. Wayer. ROTTERDAM. Vanmorgen was men -op de Gedempte Slaak bezig met het op richten van een hijschstelling, toen plotse ling een ketting brak en een der palen naar beneden viel. Eenige personen, die juist op dit noodlottig oogenblik passeer den, werden getroffen. Het bleken te zijn J. F. Neder, die een ernstige schedel- fractuur bekwam, F. de Wit, wiens rech- tepdijibeen was gebroken en mej. C., wier Verwondingen niet van ernstigen aard waren. Reide eerst-genoemden werden naar het Ziekenhuis vervoerd, waar dhr N. kort na aankomst is -overleden. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. Vliegongeval. PARIJS. Dinsdag heeft te Mourmelon bij Chalons een ernstig vliegongeval plaats gehad. Bij de militaire oefening-en daar gehouden stortten twee vliegtuigen van een hoogte van 300 M. naar be neden. Terwijl de inzittenden van Ihet eene vliegtuig zich door middel van een parachute konden redden, werden die van het tweede vliegtuig op slag gedood. BERLIJN. De 1 Meidag heeft een zeer rustig verloop. Enkele vergaderingen van Communisten moesten door de politie verspreid worden. Ongeveer 120 perso nen werden gearresteerd. PARIJS. Te Barcelona is een revolu tionaire samenzwering ontdekt. Vele ar restaties hebben plaats gehad. De censuur is ingesteld, zoodat nadere bijzonderheden ontbroken. TOKIO. De Japansche radiodienst heeft noodseinen ontvangen van een Ameri- kaansch stoomschip, meldende, dat het zich op den Stillen Oceaan in zinkenden toestand bevindt. 'Van 'het schip, meten de 4000 ton, zijn drie reddingbooten met 120 opvarenden te water gelaten. Volgens nadere berichten, die echter nog niet bevestigd werden zouden deze booten met de inzittenden in de ruwe zee vergaan zijn. PEKING. Generaal Feng heeft Dins dag den hoogen commissaris der "Nan- king-regeering laten arresteoren. Deze had opdracht het commando van maarschalk Feng over te nemen. De laatste zoui voor een krijgsraad terecht staan. Deze ar restatie heeft in Nanking groot opzien gebaard. Overeenstemming met generaal Feng wordt nu niet meer mogelijk geacht. Stamd der Wintergewassen. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der wintergewassen op 24 April 1929 is, onder medewerking der Rijkslaradbouw- consulentem samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten der directie van den Landbouw en doo-r het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. Het uitzaaien der jvintergewassen kon in het najaar van 1928 onder gunstige omstan digheden plaats vinden. En. ook de eerste ontwikkeling der gewassen liet weinig te wenschen over, totdat eind December Ben periode van strenge vorst intrad, welke met korte onderbrekingen tot half Maart geduurd heeft. Deze lage temperaturen zijn bij- de afwezigheid van een sneeuwbedekking in ver reweg het grootste deel van het land voor verschillende gewassen hoogst schadelijk ge worden, zoodat talrijke perceelen zijn uïtge- winterd. Na afloop van da vorstperiode was het weder eveneens weinig gunstig, tengevol ge waarvan ook de overgebleven perceelen nog zeer achterlijk zijn. Behalve de koude heeft ook de droogte veel schade veroorzaakt. Te De Bildt vieil slechts 7 m.M., de kleinste hoeveelheid in Maart van de geheele 80-jarige waarasraingsreeks. Tarwe en gerst hebben wel het meest raa de vorst geleden. In het noorden des lands zijn beide gewassen vrijwel geheel verdwenen, Van de tarwe zijn slechts een aantal percee len Mansholt Witte Dikkop III, Standaard en wellicht ook Jacob Gats overgdBleven. In Zee land en Westelijk Noordbrabant, waar de tem peratuur niet zoo laag geweest is, en de grond bovendien op vele plaatsen met sneeuw bedekt was, is da schade slechts gering. In de Overige deelen van het land is van de tarwe 15 tot 20 pet en van de gerst 20 tot 30 pet uitgewinterd. De stand van de over gebleven gewassen is matig tot vrij* goed. De rogge is over het geheel goed door den winter gekomen. Het koolzaad was zeer welig toen da vorst invieldientengevolge heeft dit gewas zeer veel van de lage temperaturen geleden. In Groningen is het geheel .uitgewinterd, elders in den lande is een vierde gedeelte tot de helft van het gewas verdwenen. Van het overblij' vende deel is de stand matig. Karwjj is in vrij sterke mate wintervast; naar schatting is gemiddeld omstreeks 10 pet uitgewinterd. De mogelijkheid bestaat echter, dat dit cijfer te laag is. Van de klavers heeft de roode klaver het meest geleden. Ook dit gewas is in .het noorden van het land vrijwel geheel ver dwenen; in de andere streken wordt de schade op 15 tot 20 pet geschat, terwijl jn Zeeland slechts 5 pet is uitgewinterd. De graslanden staan- er overal slecht voor. Van de nog niet lang geleden ingezaaide graslanden is een deel weggevroren en in de kunstweiden zijn bepaalde grassoorten geheel uitgewinterd. Bij het koude, droge weer, dat op de vorstperiode volgde, was van een op bloei der grasranden geen sprake. Ook de nachtvorsten gingen de ontwikkeling van het gras tegen. De weiden zijn .zeer achterlijk, zoodat het weideseizoen dit jaar veel later zal aanvangen. In verband met den geringen hooivoorraad is dit zeer bezwaarlijk. Op som mige plaatsen heeft men als gevolg daarvan noodgedwongen het vee buitemgelaten. De stand van de graslanden is minder dan ma tig. Samenvatting. Leidt men uit de vpor de ver schillende streken opgegeven cijfers, onder ia achtneming der beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het gaheele land, dan verkrijgt meri het volgend resultaat, waarbij' de tusschen haakjes geplaatste cijfers den stand op 15 April 1928 aangeven. Tarwe 57 (72) Rogge 64 (68) Gerst 54 (70) Koolzaad 51 (62) Karwij- 69 (70) Klavers 48 (68) Grasland 47 (67) Door de correspondenten wordt de stand op gegeven in cijfers, waarbij- 100 is uitmuntend, 90 is zeer goed, 70 is goed, 60 is vrij1 goed, 50 is jnatig, 40 is vrij slecht, 30 is slecht, en 10 is mislukt. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Onze Indische militairen. Dat onze Indische soldaten in Indië veel missen is békend. Zij staan- vrijwel geïsoleerd. Omgang met de burgerij hebben ze weinig; alleen in enkele gezinnen worden zij1 gastvrij ontvangen-, In vredes-gaxnizoanen dus meestal aan hun lot overgelaten en ©p expeditie lijden zij natuurlijk vaak ontbering. Het is nog een slechte gewoonte van velen, om op onze Kolo nialen neer ta zien, dat is geheel verkeerd. Naar enkele minder gunstige uitzonderingen mag men het geheel niet beoordeelen, en dat ge schiedt helaas te dikwijls. Eén soldaat, die zich misdraagt, bederft meer dan een geheele compagnie, flinke, oppassende kerels kan goed maken. Wij Hollanders mogen trotsch zijn op onze kolonialen als troepen; het zijn flinke kerels, aan wie d© natie veel te danken heeft en die recht hebben op onze liefde en onze sympathie. Voor dien soldaat roepen wij: Uwe hulp in. Zoo ergens, dan zijn in Indische garnizoenen Militaire Tehuizen op hun plaats. De alom hooggeachte Dr J. Th. da Visser, schreef voor eenige jaren in „Onze Gids": „Onschatbaar is de waarde van een Tehuis. Ieder, die het bezat, weet, hoeveel het ouderlijk huis be- teekent en hoeveel poëzie er schuilt op 'dat pleksken grond. Helaas, dat velen het jas he seffen als vader en moeder gestorven zijn. Maar, omdat het zooveel waarde heeft, 'is het zeer natuurlijk, dat de Christelijke liefde zich beijvert, alle jonge menschen, die het missen, er een voor in de plaats te geven. Zij' stichten haar Weeshuizen, Bethels en allerlei toevluchts oorden. Maar wie zo-u ik willen vragen verdient eer door haar verkwikt te worden dan de Hollandsche soldaat, die in Tndië dient? Want hij is ver, vèr van huis; hij- verklaarde zich bereid, desnoods voor het vaderland te sterven; hij staat zoo goed als alleen temid den van allerlei verzoekingen. Indien iemand, dan hunkert hij- naar een jweede tehuis. En toch, hoelang heeft de Christelijke liefde hem vergeten, schuldig aan het: uit het oog, uit het hart. Op haar rust tegenover hem- een eereschuld. Vrien^n, betaalt dien af, gif min der bedeelden met uwe penningen, gij rijken met uw goud. Dat is Christenplicht, dat is een Christen-eer. IWelk een genot zou het zjjb, 'als menige Hollandsche jongen straks getuigen kon: „In Indië vond ik een vredig tehuis en dat huis werd mij een huis Gods en 'dat huis Gods werd mij' een Poort des Hemels". Inderdaad, zoo iemand, dan beeft deze oudL minister begrepen, van welk nuf een goed Tehuis voor onze Indische Militairen zijn kan. Gelukkig heeft onze Bond dat ook begrepen en gedurende bijna veertig jaren voor dat doel gearbeid^J/ele gestichte Tehuizen zijn door verplaatsing van militairen overbodig gewor den ,doch thans bezit ,onze Bond in de vol gende garnizoenen een Tehuis eoi wel te Bui. tttuKurg, Meester-Coraeli», Weltevreden, Ban doeng, Magelang, Salatiga, en Tjimahi. Dit laatste bestaat reeds ruim 15 jaar, doch moet nu met het oog op het vele bezoek en slijtage vergroot en opgeknapt worden. Volgens nauw keurige berekening zal dat f 12.000 moeten kosten .pel.ukkig subsidieert de Indische Re geering op flinke wijze, wanneer de behoefte kan worden aangetoond. Doch onze penning meester moest via de Ned. Ind. Handelsbank een crediet van f 4000 laten 'openen om- onze Ind. Commissie in staat te stellen, de zaak te Tjimahi flink to laten aanpakken. Deze laatste beweging, sedert 1925 aan vaard, kostte ons in 1928 meer dan f 5000, Bovendien ontvingen wjf de laatste maanden zeer weinig ten behoeve van de geïllustreerde lectuur en boekenverzending. Wit hebben niet gevraagd, omdat er zoovele nooden waren te lenigen. Thans komen wij als vanouds blijmoedig en, naar wij- hopen, niet tevergeefs, Uwe belangstelling vragen voor den Indischen militair. Iedere gift is wel kom. De Heere neiga uw hart om onzen arbeid met uwe gave te steunen. Het adres van den penningmeester, dio reeds Janger dan 40 jaren voor dit doel belangeloos heeft gearbeid, en alsnog uwe gave blijmoedig zal boeken en van- elke ontvangen bijdrage direct bericht hoopt te zenden van ontvangst, is de heer S. Slooten, „Beukenoord" te Leer- sum (Utr.). Het Giro-nummer, ten name van den Chr, Militairen Bond voor Oost- en- W.est-Indië is 71784. I Namens het Bestuur van den Chr. Mil. Bond voor Oost- en W-est-Indië, E. MIDDELBERG, Voorzitter, Loenersloot. D. C. J. .VAN RENEN, Secretaris, Oud Luit-Kolonel O. I. Leger, Den Haag, Sportlaan 107, Wisselkoersen. Amsterdam, 1 Med, 2.3Q uur. Berlijn 58.95—58,97. Brussel 34.521/2—34.54V2. Parijs 9.71V2—9.731/2. Londen 12.067/s—12.07i/s. New York 2.48V22.49. Heden werd door Notaris E. O. van Dissel te Goes publiek verkocht in hot café van dhr Luijk te Sohore voor dhr A. Zoo- tewei aldaar een woonhuis, schuur eni bouw land ta Schoret, a. d. Steenweg, groot 14.50 A. Kooper werd de heer Francois Stevens© te Hanaweart voor f 3525. MIDDELBURG. Bevallen: E. S. Hoek-vaa der Woel ,d. W. C. Murk-Blokpoel, z. ROTTERDAM, 30 April 1929. Op de bo den gehouden veiling, Warmoezierstraat 37-39 werden aangevoerd 240.000 stuks. Prijs: kipeieren 4.65—6.35, eendeneieren f 4,50—5.25. VLISSINGEN, 30 April 1929. Spinazie 16 —23, koolraap 1—1.6, wijnpeem 3, lof 16—21, postelein 45, alles epr K.G.; eieren 50 per 10, sla 4.5—10, alles pen: stuk, radijs 6 10, sla 4.510, alles per stuk, radijs 6.5 selderij 8—12, raapstelen 812, prei 6—11,6, rabarber ,46, alles per bos. zuring 1013, per mandje, bloemkool 1.15—1.62 per kist Stoomvaart Mij. Nederland. BORNEO, thuisr., pass. 29 Perim. ENGGANO, thuisr., 29 v. Genua. SALABANGKA, uitr., pass. 29 Dungeness. JOHAN DE WITT, uitr., pass. 29 Perim. RADJA, thuisr., 30 v. Colombo. PRINSES JULIANA, uitr., 30 v. Algiers. Rotterdamsche Lloyd. KOTA INTEN, thuisr., pass. 30 Finisterra BANDOENG, thuisr., 30, 1 n.m. v. Marseille. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Zwakke tot matige Wes telijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk nog enkele lichte bui tjes; kans op nachtvorst, later ieta zachter. Geseind te 9.15 van De Bildt aan all© posten van Delfzijl tot Hoek van Hol land: Attentiesein neerl Stand van -hedenmiddag 2 uur: Stand van gisterenmiddag 2 uur; 748. Lloht op voor fletsere. Donderdag 7 u.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 3