No. 178 Woensdag 1 Mei 1829 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENORIKSE Co°s BANK - GOES EERSTE BLAD. toi f5Axwtó f Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nufmmer bestaat uit 2 bladen. Zorgt voor uw Dieren'. N.V. Dogcakesfaüriek - Dordf. Buitenland. f 2000.— te winnen met Pleines'Jubi leum-Puzzle Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Mei vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.Of Prijs der Advertentiên: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Zonderlinge praotijken. Aan de Soc.-Democraten willen wij de eer geven die ze verdienen, n.l. dat ze een zeer sterke propaganda voeren en dat zie moeite noch kosten sparen niet om hunne beginselen ingang te doen vin den, daèrvan spreken zij bij hunne pro paganda niet, maar om de kiezers te bewegen straks hu.n stem uit te bren gen op de candidaten van de S.D.A.P. Daartoe wordt nu reeds onafgebroken huisbezoek gedaan. Daartoe wordt ook propagandalectuur verspreid. „Zonderlinge praotijken" staat er bo ven een der artikelen in em dezer dagen verschenen vorkiezingsorgaan, waarin het gaat over de moeilijkbeden in de Suiker industrie. En dat kopje was zeer terecht gekozen. Want terwijl mm daarin de voorstelling geeft alsof bet de Soc.-Democraten zijn die voor de arbeidersbelangen opkomen, terwijl de andere partijen die belangen uit bet oog verliezen, hebben de Socialis tische Kamerleden gestemd tegen bet wetje inzake bet steunen van da Sui kerindustrie. Hier was nu een goede gelegenheid om mee de belangen der arbeiders te bevorderen. Maar dan zouden 'de roode beeren moe ten stemmen voor een ontwerp dat naar hunne meening in strijd komt met de vrijhandelsthecriën. En dat wilden ze niet. Dan maar liever de belangen' van de landbouwers en van .de arbeiders opge offerd. Inderdaad: zonderlinge praktijken. *t* Misleidende propaganda. Dat de Soc.-Democraten een krachtige stembusactie voeren, valt in hen te prij zen. Minder prijzenswaard is echter, dat ze daarbij opzettelijk de kiezers mislei den. Zoo wérd in een der verkiezingsblaad jes geschreven, dat hier jaarlijks honderd millioen in den muil van Mars worden gestopt, wat een besliste onwaarheid is. Verder wordt beweerd, dat iedereen weet, dat bet Nederlandsche lagier en de Nederlandsche vloot toch niets beteebe- nen. Dat is alweer in strijd met de Waar heid en het is bovendien weinig vrien delijk ten opzichte van de Socialistische Kamerfractie die in de oorlogsjaren trouw voor de mobilisatiecredieten stemde én van wie „Het Volk" op 29 Mei 1918 getuigde: „Onze Kamerfractie beeft stel selmatig baar stem gegeven aan credieten, aangevraagd voor mobilisatie. Zij be schouwt ze als onafwij1 sbare voorwaarde om den oorlog buiten onze grenzen te hou- d e n", Dat is dus heel wat 'anders dan het roode verkiezingsorgaan aan de kiezers tracht wijs te maken. Een derde onwaarheid is, dat het voor gesteld wordt: „sociaal-democratie is vrede". De S.D.A.P. predikt den k las sen- s t r ij d, de revolutie, als 't moet met geweld. Nergens ter wereld heeft de sociaal-democratie den vrede of de ont wapening gebracht. Sterker nog: op bet z.g. Vredescongres in 1922 te 's-Graven- hage gehouden, werd de algemeen® sta king als het middel tegen den oorlog aangeprezen, de al gemeene staking, waar van de socialistische Prof. Bong er ver klaarde dalt deze in vele .gevallen niet vredebevorderead, maar oorlogver- wekkend werkt. En een vierde onwaarheid men ziet, ze liggen voor 't grijpen is, dat de Christelijke partijen niets voor de ouden en invaliden zouden willen do'en. Deze leugen i s door de waarheid reeds lang achterhaald. Duizenden en nog eens duizenden ge nieten reeds van een invaliditeits- of ouderdomsrente en in 't algemeen van de vruchten van de sociale wetten onder Chr. Kabinetten tot stand gekomen. Wij leven in een tijd dat de oogen open gaan, staat er verder in bedoeld artikel. Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOO KATTENVOEDER DUIVENVOEDER HOENDERBESCHUIT KUIKENVOEDER Vert. JOH. QUINTEN, GOES. Wij weten dat nog zoo niet. Maar a 1 s bet waar is, a 1 s de oogen opengaan voor bet waïe karakter van de S.D.A.P. en voor bet misleidende van bare propaganda, dan zullen de zonder linge roode praotijken zeker niet tot bet gewenschte doel lijden. RIJK EN GEMEENTEN. Met de behandeling van bet wetsont werp betreffende de nadere regeling van de financieele verhouding tusscben Rijk en Gemeenten loopt bet thans op een einde. Vermoedelijk zal de Tweede Kamer, die voor dit uiterst belangrijke ontwerp slechts matige belangstelling toont 'bij de stem mingen waren gisteren slechts een 70 le den aanwezig vandaag met dit ontwerp gereed komen. Er zijn gisteren nog een paar niet onbe langrijke wijzigingen aangebracht. Om te beginnen werd bet amendement- Oud, dat de gemeenten bet recht geeft een woonforensenbelasting te beffen net op 't kantje (met 37 tegen 36 st.) aangeno men. Deze belasting, voor verreweg de meeste gemeenten van geen 'belang, is niet verplicht. Zij mag niet met bet inkomen verband houden, en wordt geheven naar den duur van het verblijf, naar de huur waarde der gemeubileerde woning of naar andere, bij de verordening vast te stéllen grondslagen; men wordt belastingplichtig als men buiten zijn hoofdverblijf meer dan 90 malen 's jaars nachtverblijf houdt (be halve als verpleegde in een krankzinnigen gesticht of ziekenhuis) of er meer dan 90 dagen voor zich of zijn gezin een gemeubi leerde woning beschikbaar houdt. Verder is nog aangenomen een amende ment-Van Gijn, om den gemeenten de be voegdheid te geven, behalve de 7 bestaande grondslagen der wet op de Pers. belasting, ook naar andere grondslagen (radiotoe stellen bijv.) te beffen. Met de voorgestelde regeling betreffende den steun aan noodlijdende gemeenten is het eigenaardig geloopen. Voorgesteld was, dat bij steun van het Rijk de helft door de Provincie moet worden 'betaald. Hiertegen werd echter van verschillende kanten bezwaar gemaakt. Zoo stelde de beer Van Voorst tot Voorst voor, de pro vinciale bijdrage geheel te schrappen, ter wijl de beer Schaper met een voorstel kwam om deze bijdrage in elk geval tot 1/« te beperken. De bedoeling van het voorstel is na tuurlijk, te voorkomen, dat gedeputeerden wat al te grif zouden adviseeren tot steun- verleening. Daarom haJd de staatscommis sie-Van Lynden van Saïidanburg voorge steld de tof nu toe gevolgde practijk, dat de Provincie de helft betaalt .in de wet vast te leggen, welk voorstel door de Regeering was overgenomen. Een groot bezwaar is echter, dat op die manier een Provincie met meerdere noodlijdende Gemeenten, die zelf dus ook wel niet royaal zal kunnen leven, bij het toekennen van steun nogal meer be zwaard wordt. Het scheen dan ook een oogenblik dat althans een der amendementen zou wor den aangenomen. Maar Minister de Geer wist dit te voorkomen door de geheele regeling uit het ontwerp uit te lichten, zoodat de Regeering de handen vrij heeft om zelf de voorwaarden te stellen die zij noodig acht. Zooals gezegd, zal vandaag de behan deling wel afloopen. Communistische actie. De machtiging om in Egypte te ver blijven is ontnomen aan de Russische handelsdelegatie, omdat bet beweerde doel, de aankoop van Egyptische katoen, naar men beweert, enkel een voorwend sel is om communistische propaganda te voeren. De minister van Binnenl. Zaken spoort ijverig buitenlanders op, die zich met communistische propaganda bezig hou den, van wie er 5 vóór veertien dagen uit 'Egypte gezet zijn. De politie te Constantinopel bericht, dat zij verscheidene personen aangehou den heeft,' die bij de communistische be weging aangesloten waren en van wie enkelen belangrijke ambten bekleedden. Over de aangelegenheid wordt het ge heim bewaard. Zooals bekend troffen de communisten in Berlijn maatregelen, om Het heden tot heftige botsingen te laten komen met de politie. Ook uit Leipzig wordt gemeld, dat'de politie daar Maandagnacht-op vele punten van de stad groepjes commu nisten heeft gearresteerd. Ingevolge de verordeningen in verband met de 1 Mei-viering heeft de politie te Parijs in den afgeloopen nacht een groot aantal vreemdelingen gearresteerd, waar van er 26 uit bet land werden gezet, o.a. Bespaloff, een vooraanstaand lid der Moskousche internationale, die speciaal om de communistische agitatie te Parijs te leiden, uit Lyon herwaarts was ge komen. Op zoek maar het1 wrak van de „Italia". De Italiaansche ingenieur Gianni Al- bertini is Maandag met zeven metge zellen van Milaan naar Bergen in Noor wegen vertrokken, vanwaar zij op 15 Mei zullen vertrekken om het wrak van het luchtschip Italia en de nog vermiste leden van de bemanning van dit luchtschip te Vinden. De expeditie is door Albertini georga niseerd met behulp van bijdragen van ban kiers en kooplieden te Milaan. De ex peditie zal eerst een onderzoek instel len op de Noo-rdkust van het Noord-Qost- land pn in de zóne rond de eilanden- Gilles en Victoria. Daarna zal het Frans Jozefsland worden onderzocht. Voor de expeditie is het als Poolschip uitgeruste vaartuig Heiman gecharterd. Volgens berichten uit Noorwegen Iaat het ijs in het Poolgebied dit jaar zich gunstig voor de navigatie aanzien. De braind in het parlementsgebouw te Sofia. Zooals gemeld, is gistermorgen om vijf uur, in de groote vergaderzaal van het Bulgaarsche parlement tengevolge van kortsluiting brand uitgebroken. Het vuur breidde zich in de geheel roet hout betimmerde zaal snel uit. De zaal is nagenoeg geheel uitgebrand. Tegen acht uur 's morgens was de brand gebluscht. De zaal en de lcges en tribunes, zijn verwoest. De schilderijen van tsaar Boris, den vroegeren vorst en den tsaar van Rusland en de zich in de zaal bevindende tsarenkroon zijn door het vuur vernield. Het dak is zwaar beschadigd, en dreigt in "te storten. Het geheele parlements gebouw is ontruimd. Het nieuwe gedeelte van de sobranje, dat in aanbouw is, bleef gespaard. Voo-r- loopig kan het gebouw niet meer gebruikt worden. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en ook de archieven en de oude parle(- mentaire bibliotheek zijn behouden ge bleven. Geein Catechismus op school. Zweden heeft langen tijd onder invloed van het socialisme gestaan. De moderne theologie heeft er vasten voet. Gevolg van het een en ander is ontkerstening van het volk, welke zich uit in het staats- verbod om op1 de volksscholen den cate chismus als leerboek te gebruiken I En dat in een staat waa.r ongeveer allen tot de staatskerk behooren. In het dorpje Bolstad in Dalsland was de bevolking er niets over te spreken, dat de kinderen niet eens den catechismus op school mochten leeren. De geestelijke kreeg het gedaan toch den catechismus als leerboek voor godsdienstonderwijs te gebruiken. De gemeente werd er voor gestraft, doordat de rijfcsst.eun aan'de volksschool, zijnde 11.0Q0 kronen aan de gemeente onthouden werd! En dat in een land, waar de Luthersche belijdenis staatsgods;- dienst is. !889~7^RT^ 1929 Vraagt Gratis-Puzzle aan bij de Kon. 'Zeepfabr. De Duif, Den Dolder. De boschbrand In de Vogezen. Hef onweer en de daarmee gepaard gaande regen in den Elzas en in Zuid- Baden heeft eindeljjk den Zondagmiddag aan den voet van den Hartmannsweiler- fcopf ontstanen grooten boschbrand ge bluscht. Vele duizenden menschen waren in'den loop van den dag naar den geweldigen brand komen kijken, die zich tot een ware ramp dreigde te ontwikkelen. De gendarmerie had reeds Maandag vroeg de arbeiders uit de verschillende plaatsje? in de omgeving geconcentreerd en aan het werk gesteld om dammen op te wer ken ten einde het vuur meester te w orden- In den loop van den middag rukten ook nog militaire hulptroepen aan. Meermalen was nien gedwongen de vlucht te nemen om niet door den ver zengenden gloed of de ontploffende gra naten te worden gewond. De regen heeft het vuur bedwongen. De arbeiders konden inrukken. De militairen blijven echter nog eenige dagen om de munitie te verzamelen en te kunnen in grijpen wanneer de brand opnieuw zo-u uitbreken. 700 Hectaren bo-sch zijiu totaal vernie tigd. De ontwapeningsdébatten. be Voorbereidende ontwapeningscom missie kwam gisteren te Genève onder voorzitterschap van den vice-veorzitter Politis bijeen, aangezien jhr Loudon door een lichte ongesteldheid verhinderd was. De zitting van gistermorgen, die weder om geheel onbelangrijk was, was gewijd aan de bespreking der effectieven, waar bij de Italia,ansche gedelegeerde generaal De Marinis dezelfde reserve maakte als die, welke hij1 inzake de beperking der vliegtuigen naar voren had gebracht, en die hierop neerkomt, dat de koloniale troepen van een staat, welks koloniën dicht bij1 het moederland zijn gelegen, als onderdeel van de troepen van hef moederland beschouwd moeten kunnen worden. De commissie nam kennis van een ver klaring van graaf Bernstorff (Duitschland) die een amendement had voorgesteld -om de beroepssoldaten afzonderlijk in de con ventie te vermelden. De discussie over dit punt wordt van daag voortgezet, in de hoop dat de mee- ningsverschillen dan tot een compromis geleid zullen hebben. De delegatieleiders van de ontwape ningscommissie zijn met het presidium overeengekomen de huidige zitting van de commissie tusschen 8 en 11 Mei te onderbreken. De zitting zal niet - formeel gesloten, doch slechte tot een la-teren datum verdaagd worden. Men neemt aan, dat de commissie daarna einde Juli of in het begin van Augustus weer zal bijeen komen en dan uitsluitend de quaestie der ontwapening ter zee zal behandelen. De Raad van den Volkenbond zal dan in de Voikenbonds vergadering van Sep1- tember a.s. de leden van den Bond hef rapport van de voorbereidende ontwape ningsconferentie voorleggen, zoodat de VolkenJmndsivergadfiring een besluit over de bijfceuropping va.n de algemeen© ont wapeningsconferentie kan nemen. Binnenland. Groote brand te Maassluis. Stakingsrelletjes te Zaandam. De feestelijkheden van gisteren. De stand der wintergewassen. De reis van de Koningin naar Zwitser land. i Ernstig vliegongeluk te Helder. Buitenland. Geen Catechismus op de Zweedsche scholen. De boschbrand in de Vogezen gebluscht. Communistische actie hier en daar. Een Italiaansche legatie-kanselier ver moord. Een Italiaansche Legatie-kanselier vermoord. De kanselier der Italiaansche legatie to Luxemburg, Altanso Arena is door een revolverschot gedood. De dader is een zekere Dascanio Gino, schoenmaker van beroep, 29 jaar o-ud en ongehuwd. Hij woonde sinds Novem ber 1928 in Luxemburg. Hij had de legatie om eenige papieren verzocht, doch aan dit verzoek was geen gevolg gegeven. De moordenaar had zich, toen de kan selier zich van het gezantschap naar zijn woning begaf, achter een auto nabij de woning van den kanselier verdekt opge steld. Toen deze voorbij1 kwam, werd hij bij zijn naam geroepen en onmiddellijk daarna door een doodelijk schot getrof fen. De dader trachtte tevergeefs te ont komen. 1 j J De kanselier stierf kort nadat hij in de naastbijgelegen kliniek was opgenomen. Bij zijn verhoor verklaarde de dader, dat hij meermalen vruchteloos een pas poort had trachten te krijgen; ook schijnt hij zijn broer en zwager te hebben willen wreken. Korte berichten. De Belgische senaat heeft met 69 tegen 54 stemmen een amendement, van de R.-K. fractie afkomstig, verworpen, waarin toekenning van het kiesrecht aan de vrouwen voor de a.s. provinciale ver kiezingen werd voorgesteld. Aan de begrafenis van de slachtof fers van de ontploffing in de potlooden- fabriek te Neurenberg namen ongeveer dertig duizend personen deel. Het ge drang was van dien aard, dat niet min der dan 432 personen flauw vielen. Het aantal werkloozen in Enge land was op 22 April 1.140.700, d.i. 12.835 minder, dan de voorafgaande week, maar, 78.415 meer dan een jaar geleden op het zelfde tijdstip. De nationale Chineesche regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij de eerste Mei tot algemeene vacantie- dag wordt verklaard. Het aantal ondersteunde werkloo zen in Duitschland is van 1.900.000 op 31 Maart, gedaald tot 1.480.000 op 15 April of met 22 pCt. Ook in de Vereen. Staten zijn thans pokkengevallen voorgekomen. Tot nu toe zijn er ongeveer 100 geconstateerd. Men neemt aan, da,t de ziekte uit Europa bin nen gedrongen is. Te Londen is hef aantal gevallen de laatste dagen weer toegenomen zoodat thans 271 patiënten in behandeling zij'n. De Koning van Italië heeft het ont slag aanvaard van Giurati als minister van openbare werken en Mussolini met de portefeuille belast. Mussolini's negende portefeuille I De recherche te Havana heeft een internationaal complot om alcohol te smokkelen ontdekt, waarmee een bedrag van, in Nederlandsch geld, meer dan twaalf millioen gemoeid was. De alcohol zou naar de V. S. gesmokkeld worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1