DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Uit de Provincie. Zoeklichtjes VAN DINSDAG 30 APRIL 1929. No. 177. De Ziekte-verzekering. De „Nederlander" meent te mogen ver wachten dat de Ziektewet tegen het ein de van dit jaar zal worden ingevoerd, m verband waarmede het blad speciaal op twee punten "de aandacht vestigt: de kosten en de veiligheid der ver zekering. „De kosten der verzekering. Er ligt in het stelsel der bedrij'fsvereenigingen eene neiging tot centralisatie. Alle bedrijfsge- nooten, in geheel Nederland, bij één cen trale bedrijfsvereeniging, en alle bedrijfs- vereenigingen verbonden tot een groot risico-dragend lichaam, met ergens in Ne derland een particulier Ministerie van ar- beidsverzeikering, met een Directeur-gene raal en vele ambtenaren dit schijnt van sommigen het onvolprezen ideaal. Wij achten ons verplicht in deze te ma nan tot voorzichtigheid. Straks komen de (klachten over de ho-oge kosten van „die onmogelijke sociale wetten". Dan hebben Minister en Kamer het gedaan. Laat men de kosten berekenen, nu het nog tijd is. Een ziek'tevereeniging berust niet op fondsvorming, maar is in hoofdzaak een stelsel van kosten-verdeeling, waarbij de gezamenlijke jaarlijksche kosten over de deelhebbers worden omgeslagen. Hier geldt: hoe eenvoudiger en overzichtelijker, des te beter. Men besluite dus niet, dan na klare berekening der kosten en na verge lijking van de eischen, door de verschillen de mogelijkheden gesteld. Voor kleine krijigen verwerpe men vooral niet het stelsel der Plaatselijke Kas, zonder de kostenberekening te hebben door gedacht. De Veiligheid der verzekering. Hier ko men wij op ons hoofdbezwaar tegen de nu-a.angeforachte-wetswijziging. De Bizondere Kas en de Plaatselijke Kas verzekeren .personen, onafhankelijk van de wijize, waarop deze personen in hun levensonderhoud voorzion. Zijn deze gedurende den zomer in loondienst en moeten zij de zes wintermaanden door komen met zelfstandig arbeid of handel te zoeken, of zijn zij een tijdlang zonder werk; de verzekering blijft bestaan. De bedrijf svereenigingen zullen perso neel en. verzekeren. Verlaat dus de ar beider den dienst van een werkgever, wiens personeel bij een bedrijfsvereeniging verzekerd is, en hij treedt niet dadelijk Weer in loondienst, dan is hij na een maand onverzekerd. Dit is een groot ge vaar, dat allen losse arbeiders en seizoen werkers boven het hoofd hangt. Aan dit kwaad kan worden tegemoet gekomen, zeer gemakkelijk, bij de Plaatse lijke Kas, maar óók bi} de Bedrijfsver eeniging, en wel op verschillende wijzen, waaromtrent wij thans niet in bizonderhe- dem treden; maar het i.s mogelijk. Doch dan moet op' deze zaak ook reeds nu,, in de dagen van voorbereiding en organisatie worden gelet. Hetgeen thans verzuimd zou worden, ware wellicht la ter moeilijk te herstellen." De nieuwe rijksweg Den Haag-Rotterdam. In „De Auto" geeft de heer M. A. de Boer een kort overzicht van de werken aan den nieuwen rijksweg voor snelverkeer Den HaagRotterdam. De aanvang van deze grootsch opgezette autobaan, die mettertijd twee der grootste bevolkingscentra, Rotterdam en Den Haag, in nagenoeg rechte lijn met elkaar zal ver binden, begint zich al aardig in den polder af te teekenen. Met het eerste gedeelte, dat van de Hoornbrug bij Rijswijk tot de Bras serskade te Delft loopt, is men reeds een groot stuk opgeschoten. Op het oogenblik wordt hier schier dag en nacht aan doorgewerkt. door HUGO KINGMANS. 112.) -o- Het sneed Lia door de ziel. Zij wist niet, wat zij zeggen zou. „De Heere heeft het kindje tot Zich genomen," ging de vrouw verder. En zij zette het mes weer in een aardappel. „Grootmoeder vertelde het mij," hak kelde Lia. „Het was een slag voor u, vrouw Goedegebuure." „Dat weet God alleen," zei de ander. „Ouders verliezen niet gaarne een kind, al hebben zij er nog zooveel. Maar ik mag zeggen, dat de Heere mijn man en mij ook troost. Hij is als een moeder die troost. Op grond van Zijn beloften mo gen wtj vertrouwen, dat het schaap in den hemel is bij onzen Heiland. En waar kunnen wij beter zijn dan daar?" Het was .een taal, die Lia niet in allen deele verstond. Hier sprak weer het eenvoudige geloof van menschen, dio dicht bij God leefden. Zij gingen even gebukt onder den slag, maar richtten zich dan ook weer op, omdat zij op God den Heere vertrouwden. 'tWas om er jaloersch op te worden. Vrouw Goedegebuure schilde den laat- sten aardappel, stond op, om den boel Van de Brasserskade volgt zij haar rou- te buiten Delft om. Een zijtak zal daar den hoofdweg met den Oostsingel verbinden. Vervolgens gaat zij in rechte lijn, dwars door de polders, naar Overschie, waar bij de Schans eveneens een gedeelte in uitvoe ring is. Bij Overslag is reeds een verbin dingsweg met den hoofdverkeersweg ge reed gekomen. Over de Rotterdamsche Schie wordt een groot viaduct gebouwd, terwijl daar tevens het aanknoopingspunt met het nieuwe uit breidingsplan Rotterdam zal worden ge vormd. Ziedaar het kort beloop der wegroute, zooals zij zich op het tracé vertoont, en zooals wij haar hier en daar vanaf den Rijksstraatweg diep in den pQlder konden waarnemen. Zooals men ziet, wordt de nieuwe Rijks weg voor snelverkeer geheel afgescheiden van den bestaanden weg aangelegd. Hij bekort, doordat hij, evenals een spoorbaan, in rechte lijn dwars door de polders loopt en de kronkelingen van den straatweg mist, den afstand Den HaagRotterdam met ruim 5 K.M.!, zoodat men in de toe komst met eenmatig gangetje van 60 K.M. (op rechten, geasphalteerden weg) in een kwartier in Rotterdam kan zijn! De breedte van den geheelen weg wordt 33^ M., waarvan echter 2 fietspaden, rechts en links en twee z.g. „ventwegen" (wegen voor gewoon vervoer) afgaan. Dus het middenstuk, door 2 rijen boomen van de zijwegen gescheiden, zal dienen voor het snelverkeer. Om een massieve fundeering te verkrij gen, is de poldergrond tot ongeveer 1 M. beneden het maaiveld uitgegraven en ver volgens volgestort en verder opgehoogd met zand. Deze zandbaan wordt door een „zandwalser", die zich op rupsbanden voortbeweegt, ineengewalst. Daarna wordt de weg met „breuksteen", een op basalt ge lijkende steensoort, verbard en vastgewalst met de stoomwals. Is de weg gereed, dan verheft hij zich pl.m. 1 M. boven de hem omringende landen. In den verkeersweg komen 16 bruggen te liggen, plus het viaduct over de Schie. De eerste worden in den weg ingebouwd en zullen dus noch zicht-, noch voelbaar zijn. Hoewel de aansluiting met den Rijswijk- schenweg nog dezen zomer in uitvoering zal worden genomen, zoo is 'n tijd van ge reed zijn nog niet bij benadering vast te stellen. De tegenwoordige Rijksweg blijft waar bij is, zoodat zij, die meer van natuur schoon dan van snelheid houden, deze fraaie route langs de Delftsche Schie, over de Zweth en door Overschie kunnen blij ven volgen. De aangevangen verbreeding van den „ouden" weg wordt echter over zijn geheel doorgevoerd. Als nu maar de boomen niet worden gekapt en vervangen door het „mooie" witte rasterwerk, dat den weg angstig veel op een formidable kip penren gaat doen gelijken, anders blijft er van natuurschoon bedroefd weinig over. Toch moet men het waardeeren, dat men nog tracht den weg zooveel als mogelijk is voor het hem vèr boven het hoofd gegroei de verkeer pasklaar te maken. Zoo beeft Rotterdam, door den bouw van een (hulp) brug over de Schie, een nieuwen weg in geschakeld, waardoor het smalste gedeelte van den straatweg, dicht bij Rotterdam, nu grootendeels van het snelverkeer is ont last, echter met dien verstande, dat de eerste den door velen gewraakten tol niet coupeert. Kaïn» op een Landarbeiders-staking te St. Philipsland? Donderdag j.l. hield de Chr. Land-ar beidersbond te St. Philipsland een open bare vergadering met als spreker het hoofdbestuurslid, dhr L. van Vliet. Deze begon met er aan te herinneren., dat hij een week te voren op een ledenvergade ring der afdeeling was aanwezig ge weest, waar een beslissing had kunnen genomen worden ten aanzien van het laatste aanbod der werkgevers ten op zichte van het contract. Echter dit is toen niet gebeurd en het bestuur heeft weg^ te bergen in het kleine keu kentje en keerde weldra terug. ,,'kZal eens vlug koffie zetten," zeide zij hartelijk. Lia had liever bedankt, daar zij bij' Grootmoeder reeds koffie had gedronken. Maar zij deed het niet, omdat het kwa lijk genomen kon warden. Vrouw Goe degebuure, die in den morgen altijd alleen was, zette anders nooit koffie. Dat het nu wel gebeurde, was een uiting van de gastvrijheid, die in deze streken gevon den werd en die meii op prijs had te stellen, wilde men de sympathie der be woners niet verliezen. Dus dronk Lia koffie, terwijl de vrouw in het dialect van de streek ongedwongen met 'haar sprak. „.Ta, u moest nog eens terugkomen," zeide zij. „Een mensch is maar niet in eenen het eigendom van den Heere. Hij moet vechten tegen zijn vleesch en zijn bloed. 'kHeb het nog tot je grootmoeder gezegd: zij komt wel terug; een begeerig hart rust niet, tot het gevonden heeft. Wees maar gerust, juffrouw, het komt best in orde." „'t Waren weer diezelfde vertrouwen wekkende klanken, die Lia gisteravond uit don mond van Grootmoeder had op gevangen. AI deze menschen, die zich niet aan haar hadden opgedrongen, maar die, door hun innige, vrome wjjze van leven indruk op haar haddon gemaakt, zóó, dat zij' zelf wilde bezitt.cn, wat Zij bezaten, begrepen haar strijd, om in te gaan, maar waren er ook allen van over- gemeend deze zaak nogmaals in een openbare vergadering te moeten bespre ken. Gezien de talrijke opkomst, kan nu een besluit genomen worden. Spreker herinnerde daarna aan de ver schillende plaats gehad hebbende con ferenties met de werkgevers. Het contract is vóór 1 Januari opgezegd, dus moest er een nieuw komen. Door den arbeiders bond' is aangedrongen op verschillende wijzigingen, zoo o.a. van art. 1 betreffen de het loon. Loonsverhooging is bepleit, niet op grond dat het bedrijf zoo goed was, maar in de eerste plaats omdat het de arbeiders verre van goed gaat. On danks het feit, dat het uurloon gelijk is gebleven, is het jaarloon stelselmatig ach teruitgegaan, en wel le door het toene men der werkeloosheid en 2e door het minder voorkomen van aangenomen werk. Spr. licht dit uitvoerig toe en besluit dat verhooging van het loon dus ge wettigd is. De werkgevers echter wilden van een verhooging van het uurloon niet weten en gaven slechts op enkele onder* deelen van het contract iets toe. Tegelijkertijd hebben we, aldus spreker, actie in West-Brabant. In den kring Steen bergen waren de besprekingen vastge- loopen. Ten slotte is daar door den al- gemeenen Bcdrijfsraad een uitspraak ge daan in het voordeel van den arbeider. Het loon wordt in den kring Steenbergen gedurende 6 maanden 30 cent, 2i/2 maand 27 cent en 31/2 maand a 25 cent per uur, terwijl voor de rijders ook een verbete ring werd aangebracht. Deze uitspraak is bindend voor beide partijen. In an dere plaatsen van West-Brabant, o.a. te Fijnaart, zijn .de moeilijkheden nog niet uit den weg geruimd en er is groote kans dat het daar tot een conflict komt. Hier te St. Philipsland is altijd rekening gehou den met Steenbergen, d.w.z. in zoo verre, dat, wanneer b.v. Steenbergen ver hooging kreeg, het hier ook gebeurde. Werd te Steenbergen het loon verlaagd, b.v., dan is nimmer gezien, dat de boe ren er hier wat bij deden. Nu is het land bouwbedrijf hier in doorsnee zeker gun stiger dan in W.-Brabant, en wat dus daar kan, kan hier zeker. Na nog enkele bespreking komt dhr van Vliet tot de kwestie: „Moet het con tract aanvaard worden of niet?" Drie mo gelijkheden doen zich in deze zaak voor en wel: 1. Er wordt niet gewerkt voor het oude loon van 25 cent per uur; 2. er wordt wél gewerkt voor 25 cent per uur en de 3e mogelijkheid: „We nemen geen contract". Dit laatste meent spreker ech ter allereerst ernstig te moeten ontraden. Spr. stelt vast, dat o.a. in dezen har den winter door de arbeiders-gezinnen gekocht is op crediet en afbetaling. Zij wachten nn op hun „oogst", om een paar centen over te houden, niet voof den komenden, maar voor den winter die voorbij is. Slechts de organisatie kan verbetering brengen. Waren de landarbeidersbon cl en er niet, spreker geeft, de verzekering, dat de loonen nog aanmerkelijk lager zouden zijn. En wat nu te doen? Daarop, ver gadering, moet gij zelf antwoord geven. Antwoorden jullie: „Verhooging moeter komen", dan sta ik onmiddellijk aan jul lie kant, maar zeg dan ook: „Onder alle omstandigheden zullen we trachten ver hooging te krijgen." Alle middelen zullen we daartoe gebruiken. Het gemeenschappelijk neerleggen van het werk, of wel gezegd, „staken", moet wel het laatste middel blijven om te trachten, verbetering te krijgen, maar mis sen kunnen we dit middel niet. Princi pieel, aldus spreker, is cr tegen staking geen bezwaar. Hier is de kwestie, dat de werkgevers vertrouwen op die vrees voor staking en. -op- de ongeorganiseerden. Kunnen we zeggen: „Hier staan we, we zijn bereid tot staking", dan komt er loonsverhooging. Was spr. lid Van do afd. te St. Philipsland, dan zou hij het contract niet aanvaarden. Maar, aldus tot de aanwezigen, zelf moet ge beslissen. Daarna volgt schriftelijke stemming. Uitgebracht worden 85 geldige stemmen, waarvan 1 van onwaarde. '75 stemmen verklaren het contract, waarbij gewerkt moet worden voor 25 cent per uur niet te willen aanvaarden, 9 stemmen zijn vóór het aanvaarden van dit contract. Dhr van Vliet verklaart zijn instemming 1 met dezen uitslag. Op den voorgrond blijft staan, om zonder strijd het werk te kunnen aanvaarden, echter de moge lijkheid, dat het verkeerd kan loopen, is er. Uit de aanwezigen traden 10 als lid toe, meldt de „Z. Nsb." Vanwege de Nederl. Vereen, tot be scherming van vogels zal op 1 Juni a.s. een excursie worden gehouden naar de bekende Schouwsche inlagen en het duin complex in die omgeving tot bezoek van de broedplaatsen der verschillende zee vogel-kolonies. „S ch ut te v a e r". Op de G6e al- gemeene vergadering van de schippers- ver. „Schuttevaer" te Geertiuidenberg, zal o.a. in behandeling komen een voor stel van de afd. Kilstroom om aan te dringen op het aanbrengen van een hoog- teschaal aan de spoorbrug te Vlake; een voorstel van de afd. Texel, om te ver zoeken, dat te Bruinisse een motorred- dingsboot wordt gestationneerd in de tramhaven aldaar; een voorstel van de afd. Hardinxveld-Giessendam, om aan te dringen op verlaging van te hooge ha vengelden speciaal in Ze'euwsche havens. Goes. Gisterenavond werd alhier in het Schuttershof een bijeenkomst gehouden van den Kring Zuid-Beveland van den Nederlandschen Bond van Vrijw. Burger wachten, waarin als spreker optrad 'Ge- neraal-Majoor Tonnet. Het Zuid-Bevel, a Capella-Koor, onder leiding van dhr Tamminga had aan de uit.noodiging om dezen avond met eenige liederen aan te vullen, welwillend gevolg gegeven. De voorzitter van het kringbestuur, dhr Hajenius, burgemeester van Goes, sprak er zijn blijdschap over uit, dat zoovelen waren opgekomen, waarbij o.a. werden opgemerkt de burgemeesters der gemeen ten Wemeldinge, Kloetinge en Nisse en riep vooral den spreker van dezen avond, die hier nu voor de tweede maal in Goes optrad, een hartelijk welkom toe, even als het h Capella Koor. Hierna zong dit koor als óferste nummer het Wilhelmus, dat op voorstel van den heer Tamminga ook nog door allen staande werd ge zongen evenals het Zeeuwsch Volkslied. De heer Tonnet heeft vervolgens op boeiende, duidelijke wijze geschetst het streven van Burgerwacht en Landstorm. Spr. wees op de groote gevaren, die er liggen in de twee uiterst linksche par tijen, n.l. de sociaal-democraten en de communisten, niettegenstaande de eerste toch nog altijd durft te beweren, dat zij geen revolutie wil. Spr. betreurt het, dat er zooveel lauw heid te bespeuren valt, vooral in som mige gemeenteraden. Dit dient anders te worden. De gemeentelijke .overheid heeft hier een taak te vervullen en zoo veel mogelijk de burgerwacht te steunen. Er moet voor gewerkt worden, dat er een groote schare regeeringsgetrouwe burgers achter de burgerwacht staat om haar te helpen en als het er op aankomt met haar op te trekken en het die partijen, die nog zoo graag de poging van 1918 zouden herhalen, aan te zeggen: wij wil len geen revolutie. De heer Tonnet be sloot zijn geestdriftige rede met de aan sporing om getrouw te blijven aan hel; vaandel der burgerwacht. Nadat het zangkoor nog eenige num mers had gezongen, dankte de voorzitter Generaal Tonnet voor zijn bezielende woorden en riep hem een tot weerziens toe. Ook dankte hij het zangkoor en dhr Tamminga voor de zeer gewaardeerde medewerking. Het was. oen zeer mooie avond, die druk bezocht was. Alleen de Goesche bur gerwacht had veel beter vertegenwoor digd kunnen zijn. Schore. Gisteren vergaderde de raad de zer gemeente.-Mei; kennisgeving was afwo- .zig dhr Nieuwenhuize; zonder kennisge ving dhr -de, Vrieze. De pensioengrondslag van den gemeente-geneesheer dr Nieuwen huize te Kruiningen werd vastgesteld. Het vermenigvulaigingscijfer plaatselijke in komstenbelasting 1929'30 werd vastge steld op 0,85. De voorzitter brengt ter sprake verlaging van de vermogensbelas ting. Besloten wordt de opcenten te ver- De regeling der werkzaamheden is meestal niet het meest amusante gedeelte van de Kamervergaderingen. Toch zit er soms nog wel eenige lee ring in. Zoo de vorige week Vrijdag, toen de Voorzitter voorstelde om vast te houden- aan den regel, dat de Kamer in een ver kiezingsjaar reeds op 17 Mei mot va- cantie gaat. Volle vier maanden vacantie dus. Het gevolg zou zijn, dat de wetsontwer pen inzake de rechtspositie van de amb tenaren en de winkelsluiting voor onb-e- paalden, in elk geval, vrij langen tijd, blijven rusten. Wie nu wel eens een sociaal-democraat over deze dingen heeft hooren oreeren, zou denken, dat de roode fractie zich >ils één man tegen zulk een regeling zou hebben verzet, 't Zijn immers van 'die zaken, die niet kunnen wachten, geen dag en geen nacht? Jawel, maar de verkiezingen zijn er ook nog! En zoo kwam de heer J. ter Laan met de verklaring, dat hij niet na 17 Mei wilde vergaderen, omdater tijd moet zijn voor de 'propaganda en omdat de S.D.A.P. heel wat te doen heeft om in het land te wijzen op de ongerechtigheden die in de laatste vier jaren zijn gepleegd. De propaganda gaat dus voorop. Dan moeten de ambtenaren en de winkelbe dienden nog maar wat wachten. Fijntjes merkte de heer Bijleveld op, dat de S.D.A.P. blijkbaar veel tijd noodig heeft om goed te praten wat zij in do afgeloopen jaren heeft misdaan. Die zat! OPMERKER. lagen en a.lzoo te brengen van 75 op 50 vanaf 1 Mei 1929. Verder deelt de voorzit ter mede, dat bij een onderhoud heeft ge had met den opzichter van den Rijkswa terstaat en dat door dezen zal getracht worden een behoorlijke waterplaats aan de Schorebrug tot stand te doen brengen. Verder deelt spr. nog mede, dat door hem een bespreking is gehouden met den direc teur der waterleiding-maatschappij om trent de watervoorziening te Vlake. Op Zaterdag 27 April zijn besprekingen ge houden met de bewoners van Vlake, en zijn er al eenige besloten tot aansluiting. De verwachtingen in deze zijn op het oogen blik goed, en zoodra het schriftelijk rap port van den directeur is binnengekomen zullen ten spoedigste maatregelen tot 'het leggen van het buizennet worden geno men. Hierna sluiting. Gisteren ontstond alhier bij den her bergier J. Luik een begin van brand, door dat de gordijnen boven een brandend gas stel vlam vatten, waardoor ook bet hout werk in de kamer begon te branden. Door spoedig ingrijpen wérd de brand spoedig gebluscht. lerseke. Gisterenmorgen kwam het zoontje van den o-e-sterkwoeker Jan Vette door het breken van het stuur zoodanig van de fiets te vallen, dat bet bewuste loos werd opgenomen. Dr Klinkenberg te hulp geroepen, constateerde een her senschudding. Borsselen. In de vergadering der coö peratieve weegbrugvereeniging bleek uit de rekening en verantwoording, dat por aa.ndoel van f 25 f5 kon worden uitge keerd. Dhr J. de Baar werd als bestuurslid herbenoemd evenals de weger en weeg ster. Een voorstel om hot. weegloon op 10 ct. to brengen werd afgewezen. Oudeland-e. Woensdagnamiddag hield de gemeenteraad alhier vergadering; afwezig do heor P. van Wingen. De voorzitter deelde mede, dat de le vering van macadam gegund was aan Jac. do Dreu te Goes voor f3.76; het oplossen aan J. Smallegange te Ellewouts- dijk voor 56 cent en het vervoer aan de vrachtrijders alhier voor f 1.35 alles per ton. Een verzoek om eervol 'ontslag was dat niet hersteld kan worden, als de Heere niet wordt aangeroepen en Hij komt met troost, die een mensch niet geven kan." „Ik geloof, dat u mij verkeerd begrijpt, tante. Ik bedoel: moet zoo'n huwelijk nu ontbonden worden?" „Dat is een moeilijke vraag, Lia. In den Bijbel wordt voor echtscheiding maar één grond aangegeven. Dat is onzedelijk leven van den man of van de vrouw. Maar in onze kringen zal zelfs dan -getracht wor den, man en vrouw te verzoenen. Er zijn wel voorbeelden van, dat het, met Gods hulp, gelukte en het huwelijk gelukkig werd, omdat vergeving van zonden verkre gen werd daar, waar die alleen te verkrij gen is. Maar kan van verzoening niet in het minst sprake zijn, ja, dan is ook naar onze opvatting echtscheiding geoorloofd. Wij zullen er maar niet veel over praten, maar uit het weinige, dat je mij hebt mee gedeeld, heb ik wel begrepen, dat, ook naar ons inzicht, er bij Annie grond voor echtscheiding is. Overigens baat dit alles weinig. De opvattingen van jp vader en je moeder zijn zoo. heel anders dan de onze. Het is voor allen ontzettend, dat het zoo gegaan is. Voor Annio is het te hopen, dat zij herstelt. Misschien -doet deze loutering allen wel good. In ieder goval beeft je moe der bet vrooger beter geweten. God gevp, dat er inkeer kome. Dan komt, zooals zo'o dikwijls in het loven, uit het kwade het goodo voort," (Wordt vervolgd.) tuigd, dat door haar de overwinning zou worden behaald. Hoe konden zij dat toch weten? Zij kenden toch niet haar inner- lij'k-zijn? Lia begreep natuurlijk niets van het bestaan van een mystieke band, 'kon ook niet begrijpen, dat deze menschen wel wisten te onderscheiden, of er bij haar sprake was van een vluchtig verlangen naar iets nieuws en iets anders, dan wei of een hart werkelijk en oprecht zocht, van welk laatste zij' hier overtuigd waren. Intusschen deed het haar ontzaggelijk goed, ook' van deze eenvoudige vrouw, even eenvoudig als Grootmoeder, te ver nemen, hoe men over haar dacht. En het was met .groote, voor haar niet te verklaren vroolijkheid in het hart, dat zij- afscheid nam, om spoedig daarna op baar fiets te stappen, die reeds vooruitgezonden was, en te peddelen naar de boerderij van Adriaan, Blankert,, waar zij met vreugde ontvangen werd. Het sprak vanzelf, dat ook tante Martje met blijdschap sprak over de verandering, die bij don boer had plaatsgegrepen. „Maar," zeide zij, „spreek er niet' met hem over, Lia. Wij, boeren, hebben dat liever niet. Wat geweest is, is geweest." Nu, dat had Lia, al zeide zij hot, niet, gisteravond op den zeedijk reeds begrepen uit de houding van oom Adriaan, die plotseling wegliep, alsof ook hij, maar dan zonder woorden, zoggen wilde: wat (geweest is, is geweest. Het was stil op do boerderij, Oom Adri aan, Jan en de knechten waren op 't land. Evert was naar school. Marie, die zij even gezien had, was druk aan het werk met „Frans". Alleen tante Martje nam, zoo-als zij dat zoo hartelijk doen Icon, de honneurs waar en praatte met Lia over do omstandigheden thuis, waarover zij iets had gehoord, van haar man, maar waaromtrent zij nu volledig werd inge licht. „Wat denkt u nu van zoo'n huwe lijk, tante?" vroeg Lia opeens. Het was een vraag, die haar ai lang op de lippen brandde, maar die £Ïji, zelfs tegenover Grootmoeder, nog niet uitge sproken had. Vader dacht er heel ge makkelijk over. Ontbinden zoo'n huwelijk. Èn Lia wist wel, dat die .opvatting in de kringen, waarin zij vooral vroeger veel verkeerd had, algemeen gehuldigd werd. Men zag -zelfs om futieler reden geen bezwaar in scheiden. Maar zooveel wist zij nu al, ,dat die opvatting tochgeen -grond vond in de Heilige Schrift. „Wat ik van zoo'n huwelijk denk?" vroeg tante Martje. „Kind, daar kan on mogelijk zegen op rusten. Op de gronden, die jij noemde, mag geen huwelijk worden aangegaan. Geld. en aanzien en stand mo gen goon rol'spelen. Alleen do liefde die Go-d legt in het hart van een man on eon vrouw, is met God in het verhond, waar borg voor een goed huwelijk. Als het an ders is, dan komt, vroeg of laat, de ellende als straf op een huwelijk, dat in don grond geen huwelijk is. Zoo is het Annio ver gaan. Het is, om diep medelijden mee te hebben. Want er ia in haar iets gebroken,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5