No. 177 Dinsdag 30 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 Mei vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlSn:, 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. De van Genève. De Economische Conferentie in Mei 1927 te Genève gehouden, heeft bij velen hoopvolle verwachtingen gewekt. De hoop werd uitgesproken, en naar het scheen op goede gronden, dat de bouw vpn de tariefmuren zou worden gestaakt, en dat zelfs met den afbraak van die muren een begin zou worden gemaakt. Hoog werd opgegeven van „den geest van Genève". En naar het scheen niet zonder reden. Er heerschte op die conferentie een zeer welwillende stemming, de moeilijk heden door den voortdurenden tarieven- strijd ontstaan werden met ernst onder het oog gezien en er werden verklarin gen gepubliceerd, die zeker niet zonder beteekenis konden worden geacht. Geconstateerd werd toch, dat de hooge en steeds wisselende douane-tarieven, welke in vele landen toepassing vinden een zeer nadeeligen invloed hebben op de productie en den handel en in ver band daarmede verklaarde de Conferen tie, dat het oogenblik gekomen is om een einde te maken aan de stijging der tarie ven en een tegenovergestelde richting in te gaan. Hooge verwachtingen werden gekoes terd. De teleurstelling is echter niet uitge bleven. Al spoedig bleek, dat de „geest van Genève" niet is de geest, die de Regee ringen in en buiten Europa bezielt. Terecht constateerde indertijd de heer Henri Polak, dat de tastbare werkelijk heid nu niet bepaald van dien geest van Genève is doortrokken in verband waar mede hij de vraag stelde of wij met het oog op „den geest van Genève" het er maar op aan moeten laten komen, dat wjj den geest geven. En Prof. Diepenhorst maakte niet ten onrechte de ironische opmerking, dat in den klank „de geest van Genève" het woord „geest" ©enzelfden indruk wekt als het woord „geest" in de saamstel ling „geest van amoniak", namelijk: ster ken geur verspreidend, maar ongrijpbaar en ras vervliegend. Aandezen ongrijpbaren ,en ras ver vliegenden „geest van Genève" denkt men onwillekeurig "bij het lezen van de vele moeilijkheden, die onzen handel in den weg worden gelegd en waarvan onze land- en tuinbouwers de dupe worden. Men zoekt het niet altijd in hooge tariefmuren. Er zijn ook nog wel andere middelen om den invoer te beletten. Denk slechts aan wat Amerika deed met onze bloembollen en Engeland met onze varkens. En thans lezen wij weer van moeilijk heden bij de verzending van eieren naar Engeland en kersen naar Duitschland, die sterk den indruk maken, dat er wel wat meer achter steekt dan .het opper vlakkig schijnt. De .betrokkenen doen dan ook maar het best niet teveel met den „geest van Genève" maar met de soms harde wer kelijkheid te rekenen, en alles te doen wat piogelijk is om ter» voorkomen, dat op de kwaliteit en de verpakking der uit te voeren producten gegronde aan merking kan worden gemaakt. Want dat moet ook erkend: in. het buitenland wordt vaak gezocht naar een stok om ons daarmee te slaan, maar het gebeurt ook, dat kortzichtige en op oogenblikkelijke winst bedachte expor teurs, zelf aan .het buitenland een stok in handen geven, van welk voorwerp dan tot schade van het algemeen belang maar al te gaarne gebruik wordt gemaakt. BK—iWOOBB—OM—PIMO— De 1 Mei-viering. De Fransche regeering heeft voor den lsten Mei uitgebreide voorzichtigheids- maatregelen genomen. Na een bespreking in het ministerie van oorlog vond Zondagmorgen een twee de conferentie plaats op het departement van binnenlandsche zaken, waaraan de minister van binnenlandsche zaken, de politieprefect van Parijs en den direc teur der politie, officieren van den gene- ralen staf en de hoogste republikeinsche garde van Parijs deelnamen. Gelijk de vorige jaren, is ook thans voor den eersten sMei iedere .demonstra tie op de openbare wegen verboden. Demonstraties en lastig-vallen van wer kenden zullen met de grootste streng heid worden onderdrukt. Wie verzet pleegt, zal onmiddellijk berecht worden. De gewone politietroepen van Parijs zullen worden versterkt met de republi keinsche garde van Parijs en door mo bile garden uit de provincie. De mili tairen mogen den geheelen dag de ka zernes niet verlaten. Naai' de Poolsche bladen melden, zou de politie te Warschau tijdens een zit ting van het centraal comité der commu nistische partij een inval hebben gedaan, het comité hebben ontbonden en een groot aantal leidende personen hebben gearresteerd. Een groote hoeveelheid één-Mei-mani festen en ander .propaganda-materiaal is in beslag genomen. Men 'hoopt hierdoor de voorgenomen demonstraties op 1 Mei a.s. den kop te hebben ingedrukt. Door de politie te Warschau zijn voor 1 Mei 2500 man opgeroepen om in de straten de orde te handhaven. Het Belgisch Koninklijk gezin en de Nederlandsche taal. Sedert eenigen tijd legt men, aldus het Vad. aan het Belgische Hof, een buitengewone belangstelling aan den dag voor de Nederlandsche taal en de letter kundige producten der Vlaamsche auteurs. Koning Albert leest, iederen dag een Vlaamsche, gematigd Vlaamschgezinde en vrijzinnig getinte courant. Hij houdt er van, van elke gelegenheid gebruik te ma ken "hm zich in het spreken der Ne derlandsche taal te volmaken en onlangs deed zich zelfs het tot dusver in Bel gië nooit voorgekomen feit voor, dat de koning en de koningin, in .het bijzijn van een paar Vlamingen en een Noord-Ne derlander, met elkaar enkele woorden in het Nederlandsch wisselden en bijna den heelen tijd door, met deze Nederlandsch- sprekende personen, in onze taal spraken. Incident aan de Zuid-Slavische—Oosten- rijksche grens. Naar aanleiding van een incident aan de Zuid-Slavisch-Oostenrijksche grens, waarbij de voormalige communistische af gevaardigde Echimowitsj en zijn bege leider Djakowitsj, door de Zuid-Slavische grenswacht op Oostenrijksch gebied wer den neergeschoten, is een nauwkeurig onderzoek ingesteld t.egen de grenswacht, die, hoewel de beide slachtoffers geboeid waren, hun vlucht op Oostenrijksch ge bied niet wist te verhinderen. In verband met deze aangelegenheid heeft de waar nemende minister van Buitenlandsche Za ken Koemanoedi een onderhoud gehad met minister-president generaal Zjiwko- witsj. Daarna ontving hij bezoek van den Oostenrijkschen gezant Ploenes. Mede in verband met de vriendschappelijke 'be trekkingen tusschen de beide landen zal het incident geen diplomatieke gevolgen hebben. De ontwapeningsdebaften te Genève. De ontwapeningscommissie is gisteren voortgegaan met de bespreking over de be perking van het personeel der landmacht. Voorzitter Loudon begon met het stellen van een vraag aan de Ghineesche delega tie, of deze na de beslissing die Zaterdag gevallen was inzake de geoefende reserve- troepen, haar voorstel nog wilde hand haven om een uitdrukkelijke verklaring van de commissie uit te lokkeu tegen het stelsel van den algemeenen militairen dienstplicht. De Chineesehe gedelegeerde, generaal Tsjang Tso-Ling, verklaarde hierop, dat de Ghineesche delegatie niet kon voldoen aan de door den heer Loudon verlangde con cessie om het voorstel in te trekken. Graaf Bernstorff bracht in herinnering, dat de Duitsche-delegatie verklaard heeft niet per se te zullen aandringen op af schaffing van den militairen dienstplicht. Nu echter een voorstel van Chmeesche zijde aan de oommissie onderworpen is, dat de militaire dienstplicht worde afge schaft, zal de Duitsche delegatie haar stem aan dit voorstel geven. Na nog eenige discussie tusschen den voorzitter, en den Chineeschen gedelegeer de heeft dezd er ten slotte in toegestemd, dat geen stemming over zijn voorstel be hoefde plaats te hebben. Hierna kwam aan de beurt een nieuw amendement van Litwinof om duidelijk in het ontwerp-conveutie te doen uitkomen, dat de vredessterkte der legers inderdaad zal moeten worden verminderd, en dat men niet zal kunnen volsta.an met een handhaving en uitsluitende stabiliseering van de bestaande troepen. Na bestrijding van vele zijden heeft de voorzitter wederom geconstateerd, dat de commissie niet gunstig gezind, was voor de aanneming van het amendement-Litwi- nof. Een uitdrukkelijke stemming heeft wederom overeenkomstig de gewoonte niet plaats gevonden. Graaf Bernstorff ver klaarde tenslotte, dat hij zich bij de ver werping van het amendement-Litwinof wilde neerleggen; hij wilde er echter nog maals op wijzen, dat hij nog geen enkel antwoord gekregen heeft van de zijde der landmogendheden op zijn Zaterdag gestel de vraag, tot welke concessie Frankrijk en de andere landmogendheden thans herleid zouden zijn, nu de 'commissie heeft afge zien van een beperking der geoefende re servetroepen. Bernstorff eindigde zijn ver klaring met den sarcastischen wensph dat de ontwapeningsconferentie niet zou ont aarden in een conferentie tot gemeen schappelijke bescherming tegen ontwape ning. Treinbotsing te New-York. 3 dooden, 40 gewonden. In het stadsdeel Bronx te New-York heeft gisteren op den ondergrondschen spoorweg een ernstig ongeluk plaats ge had, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen, terwijl er ongeveer 40 ge wond werden. Op een punt, waar de ondergrondsche spoorweg den viaductspoorweg kruist, is een volbezette, uit zware stalen wagons samengestelde trein van den ondergrond schen spoorweg op een uit licht gebouw de houten wagons samengestelden trein van den viaductspoorweg ingereden. Het voorste gedeelte van den onder grondschen trein en de achterste wagon van den anderen trein werden geheel vernield. De bestuurder van den onder grondschen trein behoort tot degenen, die gedood werden. Onder de ongeveer 3000 reizigers van de beide treinen brak een paniek uit, welke nog vermeerderde, toen een der wagens in brand geraakte. De reizigers drongen naar de uitgangen toe, waarbij tal van personen onder den voet geraak ten. Het reddingswerk werd door den brand zeer bemoeilijkt. Politie en genees- heeren en verplegend personeel van de in de buurt liggende ziekenhuizen .snel den toe, om hulp te verleenen Van de gewonden verkeeren er vier in levens gevaar. De ziekte van Koning George. De Engelsche Koning zal in persoon den Geheimen Raad voorzitten op 10 Mei. Deze vergadering zal te Bognor ge houden worden en de Koning zal voor zitten, omdat het de raad is, waarin het parlement ontbonden zal worden en de Koning den wensch te kennen heeft gegeven, zich persoonlijk bezig te hou den met alle aangelegenheden, betreffen de de ontbinding en de algemeene ver kiezingen. De staatsraden echter, die kort na het begin van 's Konings ziekte be noemd zijn om tijdelijk de koninklijke plichten waar te nemen, zullen nog in functie blijven gedurende eenigen tijd, op dat de Koning niet dadelijk den vollen last van zijn ambt te torsen, zou hebben, terwijl hij nog zwak is door de gevolgen van zijn ziekte. Een ongenoemd gever in Engeland heeft aan zijn dankbaarheid voor 's Ko nings herstel uiting gegeven door 105.000 pdst. te schenken als de kern van .een nationaal dankofferfonds, dat voor Lon den door het Koning Ëduard-Ziekenhuis- fonds zal beheerd worden. Aldus is thans de inzameling voor dit nationale dankofferfonds geopend. Kerkvervolging in Rusland, De correspondent te Moskou van de „Daily News", die onlangs het nieuwe de creet van de Russische regeering op de kerkgenootschappen had aangekondigd, geeft nu bericht van de publicatie van dit staatsstuk. Het blijkt nog wat drastischer te zijn dan eerst bericht was. Zooals wij gemeld hebben, zit de scherpste bepaling hierin, dat de godsdienstige gemeenschap pen alleen ir één gebouw geestelijke zorg kunnen uitoefenen, dus niet voor haar le den in de diaspora zorgen; en dat zij geen enkele bijeenkomst van maatschappelijken aard mogen houden of daad van dezen aard mogen verrichten. Een der artikelen luidt: „Aan godsdienstige gemeenschappen en groepen is het verboden, steunvereenigin- gen of coöperaties te stichten, eenige on dersteuning aan hare leden te geven, bid stonden te houden voor vrouwen, jeugdige personen of kinderen, bijbellezingen of naaikransen te houden, bibliotheken, lees zalen en sanatoria te stichten en genees kundig advies of hulp te geven". De kerkgenootschappen mogen voorts geen boeken bezitten, behalve die welke di rect voor den dienst bestemd zijn, en geen godsdienstonderricht geven tenzij aan vol wassenen, doch dit alleen met toestem ming van de sovjet-autoriteiten. Haar ju ridische positie is zoo, dat ïij geen vermo gen kunnen hebben of belastingen heffen, en evenmin iets kunnen koopen of ver- vreenlden; alleen de individueels leden kunnen dus benoodigdheden voor de kerk of voor de godsdienstoefeningen aankoo- pen". Naar verhouding wordt de Russische Kerk het minst door deze maatregelen ge troffen, omdat zij overal haar parochies heeft; de protest, groepen zooals de baptis ten en de R.-K. Kerk, die veel verspreide leden hebben, het ergst. Korfö berichten. In het Engelsche Lagerhuis hebben een man en een vrouw ,op de vreem- delingengalerij gisteren eenige opschud ding verwekt, vdoor geschriften, waarin tegen de activiteit van de commissie- Simon in Britsch-Indië werd geprotes teerd, uit te deelen en de Britsche re geering en de commissie-Simon te be- leedigen en belachelijk te maken. De her riemakers werden echter spoedig de zaal uitgezet. Volgens een via Berlijn ontvangen bericht uit Madrid zou de Spaansche re- geering besloten hebben, dat de geheele bevolking des lands zich moet laten in enten. Reuter seint uit Karachi, dat lucht reizigers uit Britsch-Indië niet tóegelaten worden, tenzij ze in het bezit zijn van een recent vaccinatiebewijs. Van het Hof. De Koningin-Moeder is voornemens op Vrijdag 3 Mei des middags eenige in den la.atsten tijd weer in gebruik genomen gebouwen van het Academisch Zieken huis (Boerhave-kwartier) te Leiden te be zoeken. Z. K. H. de Prins is Maandagmiddag 12 uur 55 van zijn Zwitserscbe reis te 's Gravenhage teruggekeerd. Hij werd aan het Staatsspoor-station ontvangen door zijn adjudant, luitenant-ter-zee der le kl. Termijtelen. Christel. Fabrieks- en Transportarbeiders, Gisteren is te 's-Gravenhage de alge meene vergadering van bovengenoemde organisatie begonnen. De Bondsvoorzitter, de heer W. Strij- bis Pz. hield een openingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen: Wat eigen organisatie betreft, hebben wij, aldus spr., in de afgeloopen twee jarige periode stof te over, om God to danken voor Zijn onverdiende zegenin gen. De vooruitgang in ons ledental, welke na de inzinking in 1926 is begonnen, heeft zich gelukkig voortgezet. Was het ledental op 1 Januari 1927 7359, op 1 Januari 1929 bedroeg dit 8575; een vooruitgang dus van 1216 leden. Naar onze stellige verwachting zijn wij heden de negen duizend gepasseerd. Mocht deze vergadering besluiten tot fusie met den Chr. Zeeliedenbond, dan zal de organisatie ongetwijfeld tien duizend leden tellen. Betreurenswaardig is het dat nog steeds geklaagd moet worden over het geringe aantal jonge leden. Ook het getal vrou welijke leden is te gering. Het totaal bondsvermogen steeg weder om met een niet onbelangrijk bedrag. Hadden wij op 1 Januari 1927 een to taal vermogen van f 190.492.20, dit was twee jaar later f245.808.22; een vermeer dering dus van f55 315.98, hoewel nog bijna 18 mille moest worden uitgekeerd Binnenland. Dreigende Iandarbeidersstakingen in O.- Groningen en St. Philipsland. Bijzonderheden over den brand te Rot terdam: De Nederl. gezant te Praag in den trein bestolen. Philipsfabrieken te Nijmegen. Buitenland. De toestand van den Engelschen Koning. Treinbotsing te New-York. Reusachtige brand te Tongerloo. (België) De 1 Mei-viering. De ontwapenings-debatten te GenèVe. De hetze tegen de kerk in Rusland. aan stakingen. ,In verband met het toe nemend ledental steeg de contributie-ont vangst zoo, dat het niet ver afbleef van de I1/2 ton. Zeer dankbaar mogen wij zijn, dat, zonder materiëele schade voor de be trokkenen, zij het met .groote moeite, de bedrijfsvrede in vele gevallen kon blij ven bewaard. Wederom moesten belangrijke bedra gen worden uitgekeerd door onze fond sen. Wij gaven resp. uit voor uitkee- ring bij overlijden f3700, bij ziekte ruim f 23.780 en bij werkloosheid bijna f 345.000. Hierbij dient opgemerkt, dat de kaspositie van het ziekenfonds en de werkloozenkas groote voorzichtigheid eischt. De werkloosheid blijft veel te groote afmetingen aannemen. Steeds weer is het noodig om de werkloosheid te bestrijden en toeneming der werkgelegenheid te bevorderen. Voorts moeten wij bedacht zijn ,op uitbouw der verzekering, opdat de werklooze arbeiders zoo goed moge lijk worden geholpen. Het klimmend ledental' brengt grootere verantwoordelijkheid en zwaardere ver plichtingen. Steeds hebben wij te ijveren voor chris telijke vakorganisatie, zoowel van werk gevers als werknemers, voor het collec tieve arbeidscontract, voor de verbindend verklaring daarvan,yvoor bedrijfsorganisa tie met een bedrijfsvertegenwoordiging, waarin werkgever en werknemer zijn op genomen. t Uit het jaarverslag van den secretaris den heer A. Stapelkamp, bleek, dat het aantal afdeelingen 146 bedraagt, met in totaal 8575 leden. In Zeeland zijn 4 afd. met in totaal 116 leden. De jaar verslagen werden goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling het voor stel tot fusie met den .Christelijken Zee liedenbond. Na uitvoerige bespreking vereenigde de vergadering zich in beginsel met de door het bestuur voorgestelde fusie met bo venbedoelden Bond. Chr. Patroons Vakcentrale: De Chr. Patroons Vakcentrale kwam te Utrecht in het gebouw voor Chr. Soe* Belangen bijeen. De waarnemende voorzit ter, de heer Kolstein van Groningen, opende met het lezen van Rom. 11:112, en ging voor in gebed. Met blijdschap werd geconstateerd dat de geesten ken teren, en de Chr. Patroons Vakbeweging vooruit gaat. Breedvoerig werd gehan deld over de positie en taak van de Vak centrale, en de taak van de aangesloten bonden. Deze laatsten moeten al hunne krachten mede inspannen voor hun eigen propaganda, hierbij gesteund door de Vak centrale, en Chr. Middenstand. De Cen trale vertegenwoordige de Chr. Patroons Vakbeweging, zoowel in het lichaam van den Chr. Middenstandsbond'als naar bui ten, en geve mede de groote lijnen voor de beweging aan. In verband hiermee werd het inmiddels verschenen Rapport aan de Chr. Werkgevers Club, levendig betreurd. De vergadering had dit nu, niet zóó meer verwacht, en sprak het uit dat het al duidelijker wordt, dat de kwestie f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1