Blatchford's Kalvermeel. Adverteert in dit Blad. Veiligheid Weil. J. C. MASSEE ZOON - GOES DE BIJBEL N.V. Groningsclie Hypotheekbank voor Nederland 4%PANDBRIVEN a 98 Voor de Jeugd. BRANDKAST Wie Kalveren op dit meel vergast, Wordt met een vluggen groei verrast. M. VERHEUL'S KRACHTVOEDERHANDEL, J. H. KOK N.V. UITGEVERS-MIJ KAMPEN 5 PANDBRIEVEN a 100'/2 ANTOINE MES, Gortstraat.l 324, MIDDELBURG van Geld en Waarde papieren wordt gewaar borgd door 't aankoopen van een VAN LIPS FABRIKAAT Levering uit voorraad tegen fabrieksprijzen, door de N.V. HANDEL-MAATSCHAPP1J AUTOBEDRIJF. een goed gevestigde Autozaak, ROTTERDAM. Uw eigen belang is Kwaliteit en Goedkoop Grossierderij-Drogisterij - PAUL VAN SLUIJS Co. DE TWEEDE DRUK ALS BOEK VAN SCHOONHEID Dr B. WIELENGA Woensdag 1 Mei 1929, 8 Melk- en Kaifbeesten, 20 Weivaarzen en 2 Fokstieren. GEVESTIGD TE GRONINGEN. Verstrekt geld UITSLUITEND op eerste hypotheek. In stukken van f 1000.f500.en f100.— Is UW ADRES bij AANKOOP of REPARATIE van een PIANO of ORGEL Een Woonhuis met Schuur, Openbare Verkooping. KU PPERSBUSCH Landbouwersinspan, Hypotheek op Hofsteden en Landerijen. Aan het zenuwstel ran een. kind' kan doof een plotselingen schrik of door vreesaanjaging groote schade worden berokkend, zoo zelfs, dat verlamming of zenuwaandoeningen er het ge volg van zijn. Blindheid, doofheid, verlies van de spraak en andere vermogens kunnen alle het gevolg zijn van een- hevigeai schrik of een schok, aan het lichaam van een kind toegebracht. Daarom moet ge die trachten te vermijden. Zoodra ge ziet, dat het kind door het een of andere vreemde gezicht of geluid schrikt, moet ge het uit de buurt daarvan brengen of zoo mogelijk de oorzaak verwijderen en het kind tot kalmte brengen. Wanneer men deze maat regelen dadelijk neemt, zal men gewoonlijk kwade gevolgen voorkomen. De belangrijke kwestie: goede slaap voor het kind hangt niet slechts af van de gezond heid van het kind, maar 'ook van de rust van het kinderbrein. Wanneer het kind bang is, of in een vreemde omgeving naar kbd wordt gebracht, moet men op geen andere wijze het 'kind trachten te kalmeerera, dan door er wat mee te redeneren. Want wanneer het kind wakker mocht" worden en bemerken in een vreemde kamer te zijn, kan het daardoor zoo geschokt worden, dat 't het verdere deel van den nacht onrustig blijft. Als men het sust en de zaken uitlegt, komt alle^, in orde, maar men zou het kind een groot onrecht doen, als men- het in zulk een geval ging dreigen of bang maken. Men begaat een misdaad, wanneer men. het kind bang maakt met geesten of spookge schiedenissen. De wet heeft er geen straf op gesteld, maar het verdient het wel. Doe ook niets, wat de verbeelding van hgt kind schrik aanjaagt; leer het liever de din gen begrijpen, zoodat de vrees er voor ver dwijnt. Dwing een kind niet om iets, 'waar voor liet bang is, zelf te onderzoeken, want ge kunt daarmee veel kwaad doen. 'Ga altijd goed na, jvaaruit de vrees ontstaat, en gebruik geen geweld. Het kind, waaraan men heeft verteld, dat, wat het daar in een hoek van de kamer ziet, maar een jas of een schaduw is, zal geen last hebben van vreesaanjagende voorstellingen en rustig en geizond slapen. Enkele recepten. Botersaus. 1/2 liter water met zout, óf vischwater, óf bouillon, V3 ons bloem, 1 ons boter. Breng 40 gram (bijna 1/2 °os) van de boter met de bloem aan de kook, wrijf er zorgvuldig alle klontjes uit, voeg er roerende, bij kleine scheutjes tegelijk, het vocht bij en laat de saus roerende gaar koken. Vermeng ze van het vuur met de overige boter. E ie r se hot eitje. 1/2 ons oud brood kruim, ons geraspte kaas, 2 eieren, 2/5 ons boter, 1/4 theelepel zout, Vd theelepel noot, theelepel peper, 6 eieren. Bereiding: Klop voor het onderste gedeelte van dit schoteltje de 2 eieren met peper, zout en noot door elkaar; roer er het broodkruim, de gesmolten boter en op een lepel na de geraspte kaas, door. Leg het mengsel in een gelijke laag in een niet te diepen, met b'oter ingewreven vuurvasten- schotel en laat het ip. den oven lichtbruin kleuren. Breek voor zichtig op deze onderlaag de 6 eieren, bestrooi ze met wat peper, zout en de overige ge raspte kaas. Zet den schotel opnieuw in den oven, tot de eieren gestold zijn en dien 'het gerecht zoo warm mogelijk op. Aristocratene i/g pond bloem, 90 gr. (bijna 1 ons) boter, 90 gr. suiker, l1/^ ons zoete amandelen^ 1/2 ei. Verdeel de boter in kleine stukjes door dj bloem ób.v. met twee messen). Voeg de sui ker. het ei en de fijn gesnipperde, ongeschil de amandelen aan- toe. Kneed de massa flink door elkaar. Rod het deeg uit tot een lange, dunne worst, Snjjd deze in lange sjukjes van ï>lm;. 5 c.M. Leg deze oj> een beboterd bak blik. Bestrijk ze met ei, en bestrooi ze met suiker. Bak ze in een matig warmen oven lichtbruin van kleur. Kaneelkoekjes. Benoodigd1 pond bloemt 3 ons boter, 3 ons poedersuiker, vier theelepels kaneel. Bereiding: Roer de boter tot een zalfachtig mengsel. Voeg daarbij het meel, de suiker en de kaneel en kneed alles tot een goed samen hangend deeg. Rol het uit 'op pen met bloera bestoven plank tot een- dikte yan 1/2 c.M. en steek er met een tumbler rondjes van. Leg die op een beboterd bakblik en bak de koek jes in een matig warmen oven. (VI. C.) Messen slijpen. Tot de werkjes in huis, die nog wel eens wat te wenschen over laten, zegt T. D. in Opg., behoort zeker het messen slijpen. Hoe vaak wordt er niet geklaagd over de botte messen, waar men „op naar Keulen zou kun nen rijden" of waarbij den scherpen kant niel van den botten te onderscheiden is. Niet al leen is het dan lastig om er mee te snijden, maar de spijzen, die gesneden moeten wor- atM, lüdm1 er van in den smaak. Vleescb bijvoorbeeld, dat met een te bot mes gesne den is, is meer uit elkaar gerukt dan gesneden, zoodat de draad niet over dwars wordt door gesneden, wat dit gerecht juist zooveel sma kelijker maakt. Over het algemeen begaan de meeste vrou wen de fout ,dat zj 'het mes plat neergelegd over de slijpplank heen en weer schuiven. Hel gevolg is, dat er wel van het mes afgeslepen wordt ,maar juist niet van dan scherpen kant, die iets afloopend is en zoodoende de plank zelfs niet raakt. Toch is het niet moeilijk om te weten hoa de messen geslepen moeten worden om ze goed scherp te krijgen. Ze worden daartoo een klein weinig schuin met den scherpen kant op de slijpplank gelegd en dan wordt, door licht op den scherpen kant te drukken, het mes van links naar rechts over de plank met fijn zand bestrooid, geschuurd. Voor den anderen kant wordt van rechts naar links gewerkt, maar het is altijd verkeerd om het mes op de plank heen en weer te bewegen. Veel kracht is er niet voor noodig, om het mes op deize manier scherp te krijgen. Hel is zelfs beter om er niet al te pterig op te drukken ,want anders komt er een braam- baard aan, che lastig te verwijderen is, en bovendien slecht is voor het mes. Na het slijpen worden de messen dan nog gepolijst waardoor zij wel een oogelijker aan zien krijgen. Voor het aanzetten der messen zjjin er te genwoordig vele handige instrumentjes in den handel, waarbij slechts enkele malen het mes over een soort dubbel metalen slijpsteeintje gehaald behoeft te worden om ze flink scherp te doen zijn. Vooral het broodmes heeft dit tusschentijds nog wel eens noodig. De instru mentjes worden soms echter aanbevolen voor geregeld gebruik, als zou de slijpplank niet meer noodig zijn. Dat is echter niet aan te bevelen: de messen zouden- wel gemakkelijk scherp worden, maar de slijtage is bij deze werking groot. Beste jongens en meisjes, We hebben misschien al gezongen: „daar is de lieve lente", maar jammer genoeg blijft bet zachte heerlijke lente weer to-t nu toe uit. Nu is dat niet zoo'11 ongewoon ver schijnsel. Ik heb althans meermalen ho-o- ren vertellen dat het o-p den dag dat Prinses Juliana geboren werd, bitter koud was, veel kouder dan de laatste dagen het geval was. En dat was, zooals jullie weet op 30 April, zoodat a.s. Dinsdag onze Prinses weer verjaart. Ze viert dan haar vierde kroonjaar en het spreekt dan ook wel vanzelf, dat alle neefjes en nichtjes dien dag met Oranje getooid .zijn. Ik twijfel niet of onze heele jeugd- familie behoort tot de trouwe Oranje klanten, die a.s. Dinsdag gaarne een hart grondig „Oranje boven" aanheffen en 'die vurig hopen, dat God onze Prinses nog vele jaren voor de Koninklijke Familie en voor ons volk zal sparen. Hier volgen de prijsraadsels. I. Voor de grooteren. Mijn geheel bestaat uit 41 letters. 8, 22, 17, 35, 5, 10, 7 is de naam van een dag. Een flinke 24, 30, 34, 11, 19, 28 is altijd van 18, 27, 4, 23, 41, 31 klaar. Een 20, 25, 12, 26 is een vogel. Op 30 April 1, 37, 14, 32, 21, 39 velen 36, 9, 6, 13, 29, 33. 40, n, 15, 2, 38,3,38 is een meisjesnaam. 16 is een 01. II. Voor de kleineren. Mijn geheel bestaat uit 22 letters. 7, 18, 11, 6, 4 is een insect. Een bij heeft een 2, 21, 4, 8, 18. Een 4, 20, 3, 4 vindt men in bijna ieder huis. Een 13, 9, 11, 14, 4, 8, 5 is een meubel stuk. Een 21, 14, 17, 15 is een lichaamsdeel. Een 10, 19, 3, 4 is rond. 16, 17, 1, 19, 20, 12, 20 is een meisjes naam. DE BOEREN VAN L0BITH. IV. „Dezelfde God leeft nóg. Hij zal ons niet verlaten, al moeten wij ook door een donkeren weg. Het is ongeloof, om nu al van een verloren zaak te spreken." „Je denkt er wel licht over!" „Je vergist je, man. Ik zie de toekomst zéér donker in. Maar ik heb ook vertrou wen op onzen God in den hemel, Die van ons vraagt, dat wij bidden en wer ken, dus niet stilzitten. Daarom sta ik mijn zoon ai en, als het moet, ga ik zelf ook." „Het is pure dwaasheid. Zoo lang mijn zoon niet moet, denk ik er niet aan, hem te laten gaan. Het is den moriaan gewas- schen." „Je moet noodig spreken over de room- schen, die blij zijn, dat de vijand komt, en over verraad", zeide de boer van „Gelrehof" langzaam. „Wat bedoel je!?" riep de ander drei gend. „Denk je, dat ik...?" „Kalm wat, Van Engelen", vermaan de Van Gelderen. „Dat weet je wel beter- Maar als je even doordenkt, zul je mij begrijpen. Wanneer je volkomen werk loos b-ent en je trekt je er niets van _aan, wat er met ons land gebeurt, dan bén je geen goed vaderlander. Dan pleeg je, naar mijn meening, verraad aan je land, al is dat dan geen verraad, zooals jij dat zooeven bedoelde. Het is misdadig, om te spreken, als jij deedt. Heeft God ons daarvoor ons land gegeven, om het zonder verdediging aan een vijand te laten?" „Het leger is er, om ons te verdedigen meende Van Engelen, die wel voelde, dat hij een zwak argument bezigde. „En zooeven beweerde je, dat het leger niets beteekende! Moeten de burgers dan niet de handen uit de mouwen steken?" „Moeten wij opknappen, wat in Den Haag bedorven is?" „Ja", meende de ander, vol overtuiging. „Er is verkeerd gedaan. De Raadpensio naris zal het wel goed gemeend hebben, Maar zijn politiek heeft gefaald. Nu wij in nood komen, moet alle man in het ge weer. Die niet meehelpt do-or een offer te brengen, is geen goed vaderlamder-1 Zóó denk ik er over." Zij waren genaderd tot een landweg, die leidde naar de hoeve van Van Engelen. „Je moet zélf weten, wat je doet", zeide de _boer. „Maar je blijft toch ook op je boerderij." De boer van „Gelrehof" bleef kalm. Tóch trok er een waas over zijn open gelaat. „Je bent onbillijk, Van Engelen", zeide hij. „Als mijn Aart gaat, en hij gkht, dat verzeker ik je, en fiij keert niet terug, omdat hij in den strijd gedood is, heb ik dan nog een jongen? Denk daar eens over na. Goeden avond". „Goeden avond", zeide Van. Engelen op zachten toon. Het greep hem méér aan, dan hij wel weten wilde: aTs zijn jongen ging en hij keerde niet weer, dan had hij er nog drie beneden zijn oudste Gerbrand van Gelderen reed verder over den Rijndijk. Het paard, dat den stal ruiken ging, vergat zijn vermoeid heid en stapte, snuivend, stevig door. Aan de rechterhand van den boer ver rees het tolhuis van Lobith met zijn dikke muren en torens, een overblijfsel uit den ouden tijd, toen de Hertogen van Gelder eigenaren waren van den Rijntol en deze sterkte hadden gesticht. Het was met smart, gemengd met ver bazing, dat Van Gelderen staarde naar de sterkte, die daarin had Van Enge len zooeven volkomen gelijk gehad een uitnemend verdedigingspunt was, dat den Rijnovergang bestreek. Maar van een bezetting was geen sprake. Alleen in den toren, vlakbij, „één sergeant met acht tien man", hij! hoorde het zijh buurman nóg zeggen Gelukkig lag een drieduizend meter ver der, heel vaag kon hiji de omtrekken zien, de Schenkenschans, o-p den landtong tusschen Waal en Rijn. In ieder geval was daar toch een flinke bezetting; een twaalfhonderd man, had hij gehoord. Maar wat beteekende dat, als daar zoo'n machtig leger kwam op-zetten, als een zwerm sprinkhanen in Egypte, waar van zijn Bijbel hem vertelde! Als een vloedgolf zouden de vijanden van vier kanten komen opdagen. Waren gij te kee- ren? Hij wist van de politiek weinig af. Doch de laatste dagen had hiji veel ge hoord en begrepen. Allereerst was zijp broer beter o-p de hoogte geweest. En dan had die luitenant Beekman, een hupsche, jonge officier uit Staats-VIaanL deren, dien hiji dien morgen in Arnhem had ontmoet en gêsproke-n, omdat hij een kennis van zijn bro-er Aart was, hem wel zóó ingelicht, dat hiji méér niet behoefde te; weten. De Raadpensionaris, Johan de Witt, was te goed van vertrouwen geweest, dat was de zaak. Hij- had, gevestigd hou dende zijn hoop- op het verbond met En geland en Zweden, gemeend, het Fransche gevaar bezworen te hebben. Van een. landoorlog zou ge-en sprake meer zijn. De uitkomst was, dat, door klinkend goud verleid, de Engelsche koning de zijde van den Franschen monarch ko-os en de Repu bliek den oorlog verklaarde, na, in vol len vredestijd, de vijandelijkheden reeds begonnen te zijn; terwijl door datzelfde goud Zweden bewogen was, zich neutraal' te houden. Tegen bill ij ken prijs ter overname aangeboden lil een dec grootste plaatsen van Zeeland; voor een persoon met wils- en arbeidskracht een mooi bestaan opleverende. De zaak bestaat uit winkelhuls, garages, groot magazijn en boven woningen met completen inventaris, als: wagens, bussen enz. Alles in goeden staat van onderhoud. Desverlangd kan 50 pCt. der overname als eerste hypotheek op de zaak gevestigd blijven. Brieven ondéf letter M, Bureau van dit Blad te Goes. dat garandeert onze jaarlijks grooter omzet in onze prima gemaakte Glansverven in alle kleuren, sneldrogende Vernissen, Olieën. Blakvernis, Standaardbronzen, Creoline, Lysol, Uierzalf, Wit kalk, de bekende prima Stremsel, alle Schoonmaakartikelen, ook voor veestapel en stallen, als Spuiten en Vloeistof voor het het dooden van Insecten. Beleefd aanbevelend, Vlasmarkt K 157 - Middelburg. VERSCHEEN HEDEN VAN DOOR PRIJS f5.25 GEBONDEN IN KUNST LEDEREN BAND f7.25 Geen wonder, dat van dit magistrale werk zoo spoedig een her druk verschijnt. Het is 't eenige boek van beteekenis over dit zoo hoogst belangrijke onderwerp. Door Theologen en Literatoren geroemd als een boek van in elk opzicht voorname kwaliteiten. Om de schoonheid van het Boek der Waarheid te leeren zien en bewonderen, leze men dit werk van Dr W i e 1 e n g a. De Notaris A. TH. VERBIST tel De Notaris L. A. BETH te Goes, is voornemens op Ovezande, zal op des namiddags 2 uur, ten verzoeke van den Heer F. MINNAARD te 's-Heer Abtskerke, aan diens stallen, in het openbaar te verkoopen De verkooper verleent aan bekende soliede koopers crediet tot 1 Octo ber 1929. en Tot de Pandbriefhouders der Bank behooren o.a. de RIJKSPOST SPAARBANK en de RIJKSVERZEKERINGSBANK. De D irectie: M. BROUWER. Mr. Dr. R, KOPPE. F. J. BOLT. Aanbiedingen en opgaaf worden U gaarne gratis toegezonden. Vakkundige voorlichting. Voordeelige aanbiedingen. Studie-instrumenten steeds voorradig. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op Woensdag 1 Mei 1929, des voorm. om 10 1/2 uur te Schore ten herberge van dhr J. Luijk publiek verkoopen onder Schore: verdere gebouwen en boomgaard aan den Steenweg Wijk A no. 73 groot 14.50 Aren of 111 Roeden, voorzien van gas en warerleiding. Laatst bewoond geweest door den eigenaar, dhr Ant. Zoeteweij Mzn. Op gebruik bij de betaling. Voor bezichtiging zich aan te melden bij dhr A. Bierens. Inlichtingen te bekomen bij den Notaris. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes zal op Vrijdag 3 Mei 1929, 's-namiddags om l1/, uur, a./d. stal, a./d. 's-Gravenpolderschen straatweg te Kloetinge, ten verzoeke van dhrn. L. WILLEMS Co. te Roosendaal, a contant of op crediet, verkoopen: 4 Melk- en Kalf koeien, 8 Kalf- yaarzen, gek. en a./d. rek. en eenige Vare Koeien en Jong Vee. Betaaldag 1 November a.s. Junker Ruh en Juno, Gas- en Kolenfornuizen en B K Emaille uitzetten zijn steeds het goed koopst. A. VAN ROON - M'burg. v.h. R. J. de Muijnck. Langeviele K 219 - Tel. 330 Woensdag 1 Mei 1929, des middags 12 uur te Heinkenszand, ten verzoeke van en op het hofsteedjè bewoond door den heer P. RAAS, in den Louisepolder, in het openbaar verkoopen: bestaande uit: 2 Werkpaarden, als: Vosblesmerrie, oud 13 jaar, Vosblesmerrie, oud 8 jaar, 1 Melkkoe, 1 Kalfvaars (aan de rekening), 1 twee jarige Vaars, 2 Kalveren, 30 Kippen en Hanen. Rijtuig op veeren, 2 Menwagens op ijzeren assen, 2 Sacksploegen, Coksploeg, Balansploeg, Moorploeg, 8 Eggen in soort, Zigzageg en Rolblok, Driewielskar, Lamoen, Zaaimachine, Rolwagen, Molbord met Ketting, Veldsleeper, Stroo, Wind- en Peen- molen, Koebak met Goot, Cultiva tor, Handwiedmachine, Vleeschblok, Mestplanken, Geeselsteen met Paard, Voorladders, Mesthaken, Vorken, Rieken, 2 Pongerboomen, 4 Graan- zeeften, Wagenlichter, Zwingen, Bascule, Gewichten, Sleepborden, Bankschroef, Slijpsteen, Ladders, Manden, Harnassement, Melkont- roomer „Meijs", Melkgereedschap, Boterbascule, Zakken, een verplaats baar Wagenhuis, 5 M. bij 7 M. Eenig Hui sraad en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Verkooper verleent voor koopen boven f 5.aan bekende solide koopers crediet tot 1 November a.s. De Notaris A. DE NEELING is voornemens op Vrijdag 3 Mei 1929, des nam. te 11/2 uur ten verzoeke en ten woonhuize van dhr. A. STURM, Vrachtrijder te Oostkapelle, publiek te verkoopen: Bruin Merriepaard. veulendragend oud 8 jaar; 2 Vrachtwagens, draag vermogen 3500 en 2000 K.G.Paar dentuig, als draagkussens waarvan één als nieuw, 2 Paardebroeken, Lijsten, Kortmolen, Mangelbak, Ploeg en Eg en hetgeen meer zal worden gepre senteerd. Rente vanaf d1/* procent. Billijke conditiën. Te bevragen letter A, bureau dezer Courant te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 7