No. 175 Zaterdag 27 April 1920 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland GEBRs. STEÜTEL, Klokstraat, GOES HENDRIKSE Go's BANK-GOES EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES EFFECTEN - COUPONS - ALLE BANKZAKEN Zwart lederen Motorjekkers f32.00, f42.00 Bruin lederen Motorjekkers (sportmodel) f42.00, f47.50 Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Oit nummer bestaat uit 3 bladen. DE GRONDSLAG VAN ONZE POLITIEKE ACTIE. LICHTE MARYLAND BAAI IT. IN PATENTVERPAKKING Beslist kleurhoudend. ALLE per 1 Mei vervallen worden verzilverd door D Irecteur- H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Het bekende woord van Groen van Prin- sterer „In ons isolement ligt onze kracht" is vaak misverstaan of althans misbruikt. De bedoeling van deze uitspraak was al lerminst dat de A.-R. partij zich zou moe ten isoleeren en niet met andere partijen zou mogen samenwerken. Wat Groen bedoelde wordt duidelijk als wij de leuze in haar geheel nemen: „In ons isolement, of wilt ge liever een Hollandsch woord, in onze zelfstandigheid, in onze beginselvastheid ligt onze kracht". Groen wilde geen fusie met andere par tijen. Hij verzette zich met kracht tegen de toenmaals gevolgde politiek van ver broedering met de conservatieven. Onder eigen banier behoorde de A.-R. partij op te trekken. In isolement, in be ginselvastheid moest kracht worden ge zocht en als dat gebeurde, dan, zoo ver klaarde Groen, kon „juist om de onwrik baarheid van een "standpunt dat men niet verlaat, aan andersgezinden, zonder vrees van medegesleept te worden, de hand wor den gereikt". Van samenwerking met andere partijen was Groen volstrekt niet afkeerig. Van een politiek van zelfwegcijfering moest hij niets hebben, mits slechts het eigen begin sel van de partij onverzwakt werd gehand haafd. Het is thans 60 jaar geleden dat Groen van Prinsterer dit woord neerschreef, en nog altijd beweegt de A.-R. partij zich in dezelf de lijn. Bereid tot samenwerking als het moet en als het kan, stelt zij in haar program van actie op den voorgrond: Een vaste 'be- ginselpolitiek vorme den grondslag van ge heel onze politieke actie". Er zijn tal van menschen en ook par tijen die van beginselen liever niet spreken Denk maar aan de Soc.-Democraten, die bijna nooit van hunne beginselen reppen Voor een deel is dat een gevolg van on kunde, omdat in de S. D. A. P. aan begin selstudie al bijzonder weinig wordt ge daan, maar voor een deel is het ook een kwestie van tactiek. Men weet b.v. zeer goed, dat men hier in Zeeland de kiezers met de socialistische beginselen niet aan boord moet komen. Deed men dat, dan zou het aantal volge lingen al heel gering zijn. Daarom zwijgt men liever van de begin selen en zoekt men zijn kracht in het aan heffen van oogenschijnlijk aantrekkelijke leuzen, om daarmee de weinig nadenkende kiezers, -die dan nog bij voorkeur als „be- wusten" worden aangeduid, te vangen. Ook de liberalen maken zich als regel met beginselstudie en het aangeven van principieels lijnen niet druk. Ze kunnen dat ook niet, omdat ze in doorsnee veel beteT zijn dan hunne beginselen en daarom die beginselen slechts tot op zekere hoogte wenschen toe te passen. Geheel anders staat het echter met de A.-R. partij. Door minder op de beginselen nadruk te leggen zou zij misschien aan werfkracht winnen. Maar dat is voor haar niet het eerste en het voornaamste. De be ginselen gaan bij haar voorop. Zij wenscht onder alle omstandigheden, of zij tot de regeeringsmeerderhe-id be hoort, dan wel tot de oppositie, vast te houden aan nare öeginse'en, speciaal, met het oog op de tijdsomstandigheden, wat betreft de handhaving en de bevestiging van de Chr. grondslagen van ons volks leven. Van liberale zijde werd onlangs ver klaard, dat men ook wel op behoud van de Christelijke zeden prijsstelt, maar dat men zich daaraan in geen geval kan binden. Van die zijde is voor de handhaving, laat staan de bevestiging van de Christe lijke grondslagen weinig te verwachten. En daarnaast staan andere partijen, die het er om te doen is die grondslagen, ook door middel van het staatsgezag te ondermijnen. Des te meer is het daarom noodig, dat -onzerzijds de politieke actie be- heerscht wordt, door een vaste beginsel- politiek. Terecht zegt dan ook de toelichting op het program: „De algemeene verslapping van de ze den, de ondermijning van het gezag, de lichtvaardige en zondige opvattingen met betrekking tot huwelijk en gezin, oef-enen een -ontbindenden invloed op het maat schappelijk leven uit, waartegen de Over heid als dienaresse Gods tot verweer geroepen wordt. Vooral in de groote ste den vervullen deze verschijnselen ieder, wien het heil des volks ter harte gaat, met groote bezorgdheid. En ofschoon we zeer goed welen, dat de Overheid niet bij machte is de zondige neigingen uit het mens-chelijk hart te ban nen, zij kan wel de openbare uitingen er van tegenstaan, bedwingen, in toom houden. Geroepen om te règeeren in overeen stemming met de ordeningen Gods; als Overheid gebonden om hare zorg ook te do-en gaan over de bewaring van de grondslagen waarop ons volksleven rust, mag zij zich niet onttrekken aan den plicht om de invloeden, die de ontkerste ning der natie bevorderen, tegen te gaan; moet zij, binnen de grenzen door Grond wet en achtbare consciëntie den onderda nen gesteld, integendeel van hare roe ping in actieven zin blijk geven. En z-o-o die Overheid daarin nalatig blijft, ligt het op- den weg van onze afgevaar digden naar de Staten-Generaal om haar getuigenis tegen zoo-danig© nalatigheid voortdurend te doen uitgaan." Nog altijd de schoolstrijd. Reeds meermalen hebben wij er op ge wezen, dat thans wel de financieele gelijk stelling van het lager -onderwijs is verkre gen, maar dat daarom de schoolstrijd nog niet tot het verleden behoort. Dat blijkt ook weer te Groede. Van R.-K. zijde worden daar ernstige pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een bijzondere R.-K. school, waarvoor reeds een 60 leerlingen beschikbaar zijn. Maar wat doet nu het bestuur der af-d Groede van Volksonderwijs? Het beeft een breede circulaire de we reld ingestuurd, waarin zoo het heet wordt aangetoond: le. -dat de oprichting van een. R.-K. school voor -de godsdienstige vor ming der kinderen niet noodzakelijk is; 2e. dat bij eventueels oprichting daarvan de geest van verdraagzaamheid ernstig ge-., vaar loopt; 3e. -dat het onderwijs voor ver reweg -de meeste kinderen achteruit moet gaan en 4e. dat groote financieele lasten het gevolg zullen zijn. Om dit laatste duidelijk te maken wordt een berekening opgezet volgens welke do kosten voor het onderwijs die thans in to taal f 2532 bedragen, in het vervolg meer dan het -dubbele zullen worden. Een rede neering te dwaas om los te loopen. Datzelfde geldt ook van de verlaging van het peil van het onderwijs. De erva ring heeft het wel anders geleerd. Merkwaardig is het tweede hier aange voerde bezwaar, daar hetzelfde bestuur dat zich zoo bezorgd maakt over de goede verhoudingen die gevaar zullen loopen, durft schrijven dat het v o o r -de hand ligt dat -de voorstanders van openbaar onderwijs zich ontstemd zullen toonen. Natuurlijk ligt dat niet voor de hand. De ouders -die bij-zonder onderwijs be- geeren doen niets anders dan gebruik ma ken van het hun bij de wet toegekende recht. En zouden zij -die zich vrijzinnig noemen en die in -de openbare school in verdraagzaamheid werden opgevoed, zich daarover -dan verstoord toonen? Maar het allermooist is wel het onder le. genoemde. De ouders van deze 60 kinderen zijn van oordeel, -dat een bijzondere R.-K. schooi noodig is, maar nu komt het bestuur van „Volksonderwijs" in zijn groote verdraag zaamheid verklaren, dat zulk een school niet noodzakelijk moet worden geacht. Met andere woorden: „Volksonderwijs" zal beslissen over -de al of niet noodzake lijkheid van een bijzondere school. Wat deze heeren wijzen, zullen de ouders hebben te prijzen. En doen ze dat niet, wel nu, dan zijn zij oorzaak dat de goede ver houdingen gevaar loopen. Men wil dus weer terug tot het vroegere Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) stelsel toen de z.g. liberale machthebbers het voor het zeggen hadden en terwille van de „verdraagzaamheid" eenvoudig de stichting van bijzondere scholen onmoge lijk maakten. Neen, de schoolstrijd is nog niet uit! Als -de mannen van „Volksonderwijs" het ooit nogeens voor het zeggen krijgen, dan kunnen we er wel op rekenen, dat het oude dwangste-lsel zal herleven. Laten we dat niet vergeten. En er bij de komende verkiezingen voor zorgen, dat -de rechtsche partijen niet in de minderheid komen 1 bepaalde Roemeensche militaire kringen in Roemenië een staatsgreep uit te voeren en een dictatuur te proclameeren overeen komende met -die in Zuid-Slavië. Als reden wordt opgegeven dat -de regeering-Manioe te zwak is om de landsbelangen te verde digen en dat -ook de regentschapsraad niet tegen zijn taak is opgewassen. Daarom moet het beheer over -de nalatenschap van koning Ferdinand overgenomen worden om deze ongerept te kunnen overgeven aan kening Michael bij diens meerderjarig heid. De eerste manifestatie dezer beweging Tornado's boven Amerika. Tornado's die boven een deel van Ame rika woeden, hebben hun weg genomen over Texas, Nebraska en Wyoming, dood en vernieling op hun weg achterlatend. Verscheidene Rocky Mountainstaten zjjn door sneeuw- en regenstormen geteis terd, die het verkeer .ontredderden. Drie gehuchten in Oost-Texas zijn door twee tornado's geteisterd. De tornado's woedden in Oost-Nebras- ka, terwijl een sneeuwstorm woedde in het Westelijk deel van dien staat. Wolk breuken barstten los in sommige streken en twee steden hadden te lijden van overstroomingen. De verbindingen zijn verbroken en het vervoer is belemmerd. Automobielverkee-r onmogelijk. Men vreest, dat in 'het Rockey-Moun- taingebied veel vee is verloren gegaan. Vele bussen en automobielen zijn in de sneeuwstormen blijven steken. In totaal werden 17 personen gedood in Cochran '(Georgia) en 15 personen in verschillende andere plaatsen, terwijl in totaal meer dan 200 personen gewond werden. Ook zijn Midden- en Zuid-Ge-orgië door een wervelstorm bezocht, waarbij 20 per- i sonen om het leven zijn gekomen, terwijl er ongeveer 100 gewond zijn. Het laatste bericht meldt: Bij den wervelstorm zijn volgens de jongste berichten 71 personen omgekomen. Vele honderden zijn gewond, honderden zijn dakloos. Aan gebouwen en den oogst is buitengewoon groote schade aangercht. Anti-godsdienst-campagne in Rusland hernieuwd. Naar via Warschau gemeld wordt, zijn er binnenkort nieuwe sovjet-maatregelen tegen den godsdienst in Rusland te ver wachten. Dit besluit is vooral ge-richt tegen de Baptisten, doch ook de andere godsdienstige kerkgenootschappen worden hierdoor getroffen. Ieder godsdienstig genootschap zal ver plicht worden om een register aan te leggen, waarin opgete-ekend staan alle leden boven de 20 jaar. Iedereen, die" tot een godsdienstige gezindte behoort, moet bij de desbetreffende kerk, kapel of missiepost ingeschreven staan. Men mag alleen ter kerke gaan waar men staat ingeschreven. Een militaire dictatuur in Roemenië op komst? Naar uit Boekarest wordt geseind pu bliceert het blad „A-deveroel" sensatio- neele onthullingen over het voornemen van in militaire kringen zou op 9 Mei a.s., de gedenkdag van den slag bij Marasjesti, plaats vinden. In regeeringskringen wordt volgens het blad deze beweging met zekere bezorgd heid gadegeslagen, doch men hoopt haar te kunnen onderdrukken, -daar de regee- ring overtuigd is bij de verdediging van de grondwet en de democratie op den steun van het heele land te kunnen reke nen. Ook in liberale kringen zon men be reid zijn, de regeering in den strijd tegen -de militaire dictatuur bij te staan. Kersenexport naar Duitschland. Blijkens me-edeeling van den rijksland- b-ouwconsulent te Berlijh heeft de Duil- sche rij'ksraadcommissie op grond van het Ve-reinszollgesetz van 1 Juli 1869 een verordening vastgesteld, waarbij! is bepaald, dat met ingang van 15 Mei de- in voer van versche kersen slechts zal zijn toegestaan met inachtneming van de vol' gende voorschriften: le de invoer 'kan alleen geschieden langs nog nader aan te wijzen douane kantoren; 2e. Bij de aanbieding ter invoer moet worden overgelegd een verklaring van herkomst, afgegeven do-or een bevoegden autoriteit. 3e. Bovendien moet elke zending kersen gedekt, zijn door een verklaring van den plant,enziektenkundigen dienst, waaruit blijkt, dat de zending door dien dienst is onderzocht en vrij- bevonden van de ker-: senvliegmade. 4e. Voorts zal een op kosten van b-e- langhebbenden aan het Duitsche grens station in te stellen onderzoek moeten aantoonen, dat de zendingen niet verdacht zijn. Dat deze laatste voorwaarde nog ge steld wordt ondanks het voldoen aan de sub 3e genoemde voorwaarde, schijnt verband te houden met de omstandigheid, dat het kan voorkomen, dat de deskun dige in het land- van herkomst geen maden heeft kunnen vinden, terwijl er wel eitjes van de kersenvlie-g aanwezig kunnen zijln, hetgeen practisch niet te constateeren is. Aangezien deze eitjes echter binnen korten tijd uitkomen, zou 'de Duitsche -deskundige eenigen tijd later aan de grens wel maden kunnen ontdekken. Opgemerkt wordt hierbij, dat voor zoo ver bekend, de kersenvlieg bier te lande niet voorkomt. Ontwapeningsteleurstelling. De gebeurtenissen van gisteren in de ontwapeningscommissie te Genève zullen door de vrienden van de ontwapeningsge dachte zeker met -gemengde gevoelens ge waardeerd worden. Een verklaring van Gibson, dat Amerika Binnenland. Een belemmering van den eieren-export naar Engeland. Rede yan oud-minister Van Dijk te Goes. Jaarverslag der Kon. Mij. „De Schelde". De toepassing der invaliditeitswet. Duitschland en onze kersen-export. Buitenland. Teleurstellende houding van Amerika ter ontwapeningscommissie te Genève. Overstroomingen in Slees wij k-Holstein. Sprinkhanenplaag in Noord-Amerika. Een dictatuur in Roemenië? Orkaan in Amerika. niet langer zal aandringen op opneming in de conventie van bepalingen inzake de geoefende reservetroepen welke in de Nederlandsche wetgeving „groot-verlof gangers" worden genoemd heeft een groote schaduwzijde. Iedere gedachte aan een aanzienlijke be perking door de conventie van de jaarlijks voor den militairen dienst ingelijfde jonge mannen moet hierdoor worden opgegeven. Een vermindering van -den bewape- nin'gs-druk kan thans nog slechts gehoopt worden door verkorting van den diensttijd en door vermindering van het oorlogs materiaal. In 1927 waren het Engeland en Ameri ka, die het pleidooi van Duitschland, Ne derland en Zweden voor een beperking der groot-verlofgangers en -dus vanzelf ook voor een beperking van den omvang der jaarlijksche lichtingen met hun autoriteit ondersteunden en daardoor nog eenige hoop lieten bestaan, dat Frankrijk ten slotte onder den druk van deze twee mach tige landen zou toegeven. De vorige week was nu reeds Engeland afgevallen. Gisteren heeft nu ook Amerika openlijk de bovenvermelde concessie ge bracht. Dat Duitschland, Nederland en Zweden, zij het ook met steun van sovjet Rusland, nu nog iets zouden kunnen uitrichten om Frankrijk toch nog tot eeni-g toegeven te bewegen, is uitgesloten. Overstroomingen aan de kust van Sleeswijk-Holsteln. De hevige westerstorm heeft aan de westkust van Sleeswijk-Holstein groote overstroomin-gen veroorzaakt. Bij Husum zijn al de uiterwaarden onder water ge- loopen; het Water staat tot boven aan de binnendijken. Sommige eilanden zijn door het plotse linge hooge water volkomen verrast, zoo dat veel vee niet tijdig in veiligheid ge bracht kon worden en verdronken is. Sprinkhanenplaag in N.-Afrika. Fransch Noord-Afrika wordt op hot oogenblik door een sprinkhanenplaag ge teisterd. De overheid -heeft omvangrijke maat regelen tot bestrijding van deze plaag ge troffen. Niet minder -dan 60.000 burger lijke personen en 4000 soldaten zijn met 1800 zuursproeiers, 800 vlammenwerpers, 300.000 liters zuur en 375.000 K.G. anders chemicaliën aan het werk gezet, om de plaag te bestrijden. De kosten worden op 12 millioen francs geraamd. Groote uitgestrektheden van het land bouwgebied. in Noord-Afrika zijn door de sprinkhanen reeds kaalgevreten. Korte berichten. Vanaf 1 Mei zullen in de streek van Charleroi, de loonen der arbeiders in de zware metaalnijverheid, met 2.50 frs per uur verhoogd worden. In het Luiksche ..zal een toeslag van 5 pet. wor den toegekend. De betreffende Kamersectie heeft een in 1925 van socialistische zijde inge diend wetsontwerp, om het verbranden van lijken in België toe te staan, ver worpen. Van 28 April tot 4 Mei zal onder do auspiciën -van het rijksministerie voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1