Gemengd Nieuws. Wetenschap en Kunst Land- an Tuinbouw Rechtzaken Radio-Nieuws. Op deze lezing volgde nog een geani meerde bespreking. Gisteravond werd alhier de jaarver gadering gehouden van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek. Aan het uitgebrachte jaarverslag is het volgende ontleend: Het bezoek aan de leeszaal, hoewel steeds te gering blijft althans sta biel. Het ledental zoowel als de uitlee- ning stijgen geleidelijk, doch daarmee evenredig slijt de boekenvoorraad. Het tekort aan uitlee-nruimte is, zoo als vanzelf spreekt, nog hinderlijker dan vorige jaren. 'Jammer genoeg nam de raad in zijn vergadering van 13 Juli 1.1. de nieuwe rijkssubsidieregeling, alsmede het bijge voegde adres van het bestuur onzer ver- eeniging, voor kennisgeving aan. Hiermede lijkt ook de kans op een grootere uitleenruimte voorloopig voor een goed deel verkeken. Waar uit alles blijkt, dat de uitgaven binnenkort belangrijk zullen moeten stij gen en geen verhooging van inkomsten door subsidies in 1928 kon worden ver kregen, doet het bestuur bij dezen een ernstig beroep op allen, die belangstel ling hebben voor de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Leden. Op 1 Jan. 1928 bedroeg het aantal leden 590, op 1 Jan. 1929: 633. Bibliotheek. In 1927 werden uit geleend 16.389 banden aan 9526 perso nen; in 1928: 19.979 banden aan 11.310 personen. Bovendien werden 46 studie werken uit andere bibliotheken aan leden in leen gegeven, gewoonlijk voor den tijd van l k 2 maanden. Leeszaal. In. 1927 werd de leeszaal bezocht door 8359 personen, waarvan 1360 vrouwen. In 1928 door 8857 perso nen, waaronder 1505 vrouwen. Het boekenbezit werd in den loop van 1928 vermeerderd met 266 banden, ter wijl een kleine 20 boeken uit de biblio theek verwijderd werden wegens bescha diging of ouderdom. Voor de leeszaal wer den 14 nieuwe tijdschriften of vakbladen aangeschaft of door een gratis abonne ment verkregen. Kioetinge. Gisteren kwam de raad de zer gemeente in openbare voltallige ver gadering bijeen. Ingekomen o.a.Adres van de gemeente Kerkrade om adhae-sia- betuiging aan oen door baar gezonden adres aan de Tweede Kamer inzake de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Adres der gemeente 'sHee- renhoek, om adhaesiebetuiging inzake ge>- lijkstelling prijzen electrische stroom. Ver slag van den toestand der gemeente over 1928. Idem betreffende de volkshuisves ting over 1928. Verslag van het cor respondentschap der Arbeidsbemiddeling over 1928. Verslag van den keuringsdienst van Vee' en Vleesch over 1928. Rekening en verantwoording over 1928 en begroo ting voor 19'2D van de vereeniging Wijk verpleging te Kioetinge. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van de Buurtvereeniging de Tol alhier om het vuil liggende nabij de woning van C. II. Steketee te doen op ruimen. Op voorstel van B. en W. wordt, nadat door verschillende heeren op den ongezonden toestand aldaar is gewezen, besloten het vuil door de gemeente te doen opruimen. Hierbij werd nog opge merkt, dat de bewoners in die buurt het vuil daar zelf hebben gedeponeerd. Met aigeineene stemmen wordt beslo ten tot overname van grond van J. West- strate e.a., in verband met de verhar ding van het Vo-ge-lzangsche pad voor f0.25 per perceel. Naar aanleiding va.n nadere beslissing van den Pensioenraad wordt de pen sioensgrondslag van J. Meulendijk als ge meenteveldwachter verhoogd in verband met zijn vrije woning. Eveneens wordt ingetrokken het raadsbesluit waarbij pen sioensgrondslagen voor de bezoldigde kweekelingen aan de O.L. school zijn vastgesteld. Tot onderwijzeres aan de openbare la gere school wordt met ingang van 1 Mei a.s. benoemd Mej. S. J. Straub, alhier, no. 1 van de aanbeveling met 6 stem men. Dhr Straub, vader van de betrok kene, hield zich buiten stemming. Hij dankt namens zijn doubter B. en W. en de leden van den Raad voor het in haar gestelde vertrouwen en hoopt, dat zij tot a.ler tevredenheid aan de school mag werkzaam zjjn. De voor it ter hoopt even eens dat zulks het geval zal mogen zijn. Tot helpster aan de gemeentelijke be waarschool alhier wordt met ingang van 1 Mei a.s. benoemd Mej. J. M. de Laat alhier, met 6 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op Mej. D. Corstanje te Goes. Hierbij werd er nog op gewezen, dat wanneer mocht blijken dat kinderen van de O.L. school, die in de bewaar school 's middags koffiedrinken, de orde te veel verstoren deze hiervan uitgesloten zullen worden. Vastgesteld wordt het kohier honden belasting voor 192J, met 102 honden, tot een totaal bedrag van f4J2. Met algemeene stemmen wordt aange-- nomen het voorstel van B. en W. om het heffingspercentage voor de plaatselijke in komstenbelasting voer 19'2J1930 vast te stellen op 0.8 (vorig jaar 1). De heer Zwee-dijk had liever gezien, dat het op 0.6 werd vastgesteld. De voorzitter wijst er op, dat zulks zeer onvoorzichtig zou zijn. Bij de rondvraag betuigt de heer de Rijk zijn dank aan het College van B. en W. voor hun werkzaamheden tijdens de werk verschaffing. De heer Straub informeert naar den toestand van het eleotrisch licht. De voor- zitter zegt, dat wat deze gemeentel be treft hij geen inlichtingen kan geven. Hier na sluitmg. Door den feilen wind aangewakkerd, greep de brand, die gisteren in de woning van den heer J. van Nunen te Dreu- mel uitbrak, dermate -nel om zich heen, dat 7 huizen spoedig een prooi der vlammen wa ren geworden. Dertig personen zijn door deze catastrophe dakloos. DRANKACCIJNS EN SMOKKELARIJ. Vorig jaar, zoo wordt uit Brabant aan het H d b 1. geschreven, is er in dit blad een omstandig verhaal verschenen over de drieste daden van mannelijke en vrou welijke smokkelaars. bleek uit, dat de clandestiene drantuiandel aan Brabant's grenzen een omvang had aangenomen, als nooit te voren. Kleine legertjes trokken nacht op nacht over de grens. En al wisten de kom miezen nu en dan er eentje aan te ha len, van eenige Keteekenis was dit toch niet. Zelfs een versterking der grens wacht mocht niqt baten. Het „Handelsblad "-artikel vond weer klank in de Kamer, omdat er juist de begrooting van Financiën aan de orde was. Het Brabantsche Kamerlid jhr mr A. F. van Sasse van IJsselt vond er zelf 'ding in, om den minister te vragen, nu goedig het eenig afdoende middel ter hand te nemen: drankacci.jnsverla.ging. Parlementsleden van elke richting sloten zich daarbij aan en de minister kondigde accijnsverlaging aan. Deze belofte is ingelost en sedert 1 Maart j.l. is er een accijnsverlaging van f 100 per H.L. toegepast. De liter en de borrel zou dus nu 1/3 minder gaan kosten en waar dit zoo on geveer overeenkomt met de smokkelaars winst, bestond er alle aanleiding om te hopen, ja zelfs te verwachten, dat het „be drijf" onder die omstandigheden zou wor den stopgezet. Voor een paar „.centen" zouden de „dames en heeren" hun leven wel niet blijven wagen! Maar nu zijn de distillateurs, drank- handelaren en vooral de koffiehuishou ders, hoewel de beide laatsten onder sterke pressie blijkbaar van de eersten1) aan deze verwachtingen op radicale wijze den bodem komen inslaan. Hoezoo? Wel, de prijs per liter is niet met Vj, zooals de accijns, maar slechts met f 1 verlaagd. Een liter van f4.19 (le qualiteit) kost dus niei f2.75 maar f3.10. En wat den borrel betreft: in tal van koffiehuizen is de oude prijs volledig gehandhaafd, met precies hetzelfde maat glas. En daar waar er een paar centen zijn afgedaan, b.v. van 2.) op 18 ,ct. o-f van 18 op 16 ct., ü.i. dus resp. V10 en V9 inplaats van 1/3, is meestal de inhoud der glaasjes kleiner geworden. Wat Regeering en Parlement dus be doeld hebben: door accijnsverlaring te komen tot opheffing van de smokkelarij, wordt zoodoende zoo goed als geheel verijdeld. De winst voor de smokkelaars immers blijft op die manier zoo belang rijk, dat er nog een aardige kostwinning aan zit. De rechtbankverslagen in de Brabant sche pers blijven dan ook nog geregeld melding maken van dranksm k .elaffaires en nog slechts een paar weken geleden is er op een avond eentje „nee-rge'egd" geworden, juist toen hij met zeven sim pele litertjes (100 pCt. alcohol) de grens onder Goirle was komen overzeilen. Zou die zijn leven gewaagd hebben, als er aan die toch wezenlijk geringe hoeveel beid niet een paar tientjes te verdienen was geweest? Minister de Geer heeft in de Kamer verklaard, dat de maatregel onmiddellijk weer zou worden ingetrokken, indien er van „sabotage" sprake zou zijn. Laat de Minister in Brabant maar eens een nauwkeurig onderzoek doen instel len en hij zal ervaren, dat de dranksmok kelarij, om het zacht te zeggener nog vrij welig tiert 1 Een drankslijter in Tilburg, die een wezenlijke prijsvermindering toepaste, moest 11a enkele dagen per advertentie in de plaatselijke 'bladen mededeelen, dat hij deswege uitgesloten was. De ezel nog in leven. Onlangs hield Lloyd George een groote redevoe ring in het dand van Wales. Plotseling werd de spreker onderbi'oken door iemand die hem onbeschaamd de vraag stelde: „Reed uw grootvader niet op een ezel wagen?" Koel zei Lloyd George: „Dames en heeren, veroorlooft mij even 'n kleine afwijking te maken naar aanleiding van de vraag, welke mij zoo juist gesteld werd. De herinnering aan het voertuig hangt mij niet zoo precies meer bij, want de wagen bestaat sinds lang niet meer. Maar met vreugde kan ik constateeren, dat de ezel blijkbaar nog altijd in leven is". De man, die de vraag gesteld had, werd daarop de zaal uitgehoond. Inbreker gevat. Gisteravond heeft de Kerkraadsche recherche in sa menwerking met de politie van Eygelsbo- ven aan den Hopel gearresteerd 'n Oosten rijker, verdacht van verschillende inbra ken te Eygelshoven. Tijdens zijn overbren ging naar het politiebureau wist de man te ontsnappen. De rechercheurs losten eonige schoten, doch geen trof doel. Later is de man in het veld wener gearresteerd en te Kerkrade in bewaring gesteld. Een tunnel in Limburg. De tunnel, die het Noordelijk gedeelte van de mijnstreek met het Zuidelijk gedeelte daarvan zal verbinden, althans de verbin ding tusschen de beide deelen aanzienlijk zal verbeteren, zal op 1 Augustus aan staande in gebruik worden genomen. Brand te Rotterdam. Gister middag tegen 1 uur is brand ontdekt in een opslagplaats van de chocoladefabriek Veka aan de Insulindestraat te Rotterdam. Deze opslagplaats ligt onder de spoorbaan Den HaagRotterdam via Pijnackor. Door den feilen vlammengloed liepen eeni ge woningen aan de Insulindestraat ge- Naar. Zij werden ontruimd. Het treinver keer heeft even stop gestaan. De eerste trein die doorreed, moest de plaats Van den brand passeeren, terwijl de vlammen aan weerszijden van de haan omhoog sloe gen. Het vuur is mpt 5 stralen geblusoht. Do woningen kregen brand- en waterscha de. De opslagplaats is totaal uitgebrand. Gebleken is, dat de spoorbaan door de hitte gescheurd is. De spoor-wegen zullen een deskundig onderzoek laten instellen. De brand is te wijten aan brandstich ting door vuurtjesstookende jongens. De politie stelt een onderzoek in. Zeeuwsch Cenontschao der Weten schappen te Middelburg. (Slot.) In het afse.Ioopen jaar ontvielen aan het genootschap door den dood d° di recteur, de lieer mr J. A. Fokker en de leden, de heeren J. II. Deibei, mr A. J. F. Fokker van Craijestein van Rengers- kerke, Ir J. A. Lambrechtsen, dr W. P. H. van den Driessen Mareeuw en J- G. Nifk. De Algemeene Vergadering van 1928 benoemde 30 nieuwe leden, die zonder uitzondering de benoeming aanvaardden. Het Genootschap telt 2 eere-leden, 51 directeuren en 620 leden, van wie 102 te Middelburg zijn gevestigd; de cijfers van het voorgaande jaar waren 2, 54, 603 en 103. Het aantal bezoekers van het museum is weer wat toegenomen en bedroeg 3786 van wie 41 toegang kregen tegen vermin derd tarief. Voor 1927 bedroegen de cij fers 3400 en 173. De aanwinsten waren weinig talrijk en niet zeer belangrijk. De wisselende ten toonstelling werd -opgesteld uit gravures en teekeningen betreffende de vorsten, die over Zeeland hebben geregeerd van de grafelijke lijden tot het einde der Repu bliek. Uit vele scherven-vondsten blijkt tel kens duidelijker, dat de tegenwoordige provincie Zeeland omstreeks 't jaar 1000 over haar geheele uitgestrektheid be woond was. D-ez-e bevinding sluit zic'h aan bij het beeld, dat talrijke 13e eeuw- sche schriftelijke oorkonden van Zeeland gaven, welke voorstelling door Beekman in zijn kaart van Zeeland in 1300 (ge schiedkundige atlas van Nederland) over zichtelijk is samengevat. Talrijk zajn ook de bewijzen, dat de duinkust van Wal cheren en Schouwen reeds sedert de 2e eeuw bewoond waren, hetzij dan voortdu rend of met tusschenpoozen. Het is ech ter nog een open vraag, in hoeverre van de 2e tot de 9e eeuw ook de kleilanden tusschen de duinen en het Brabantsche zand bewoonbaar en bevolkt waren, wan neer en op welke wijze zich hier volks stammen gevestigd hebben. De conservator geeft een beschrijving van de drie volgende belangrijke aanwins ten: Een bronzen Romeinsche „statera" (ongelijkarmige balans) gevonden te Burgh (Sch.) in aangevoerd grind. Het voor werp is dus waarschijnlijk uit een onzer groote rivieren afkomstig. Het loopge wicht (aequipodium) ontbreekt. Geschenk van den heer J. A. Hubregtse. Een spade, uit een stuk hout gesne den, gevonden in veen aan het strand van Walcheren, dateert blijkens de talrijke ter plaatse gevonden scherven ongeveer uit de 10e eeuw. Het zeldzame voorwerp is door -den heer M. Slabber te Dom burg met veel zorg uitgegraven en be waard en -door het museum aangekocht. Graf gemetseld uit baksteenen, gevon den hij de Ned. Herv. Kerk te Waarde (Zuid-Beveland). Op de plaats, waar een in verbrand en daarna afgebroken gedeelte van de kerk gestaan heeft. Een dateering kan nog niet worden gegeven (13e of 14e eeuw?). Daar behoud ter plaatse niet mogelijk werd geacht, is hot graf door kerkvoogden afgestaan en door de goede zorgen van den heer A. Klap te Waarde en van den heer J. M. de Nooijer te O-ostdijk naar het museum over gebracht en aldaar zorgvuldig gerestau reerd. De conservatrice, mej. A. M. de Man, van de ouderwetsche kamer en de Zeeuw sche kle-ederdrachten, heeft zeer tot spijt van het bestuur haar. taak overgedragen aan mej. P. van den Hoek. In haar laat ste verslag deelt mej. de Man mede, dat de afdeeling kleederdrachten in het af- geloopen ja.ar door schenking weder eenige aardige aanwinsten kreeg. De conservative van de munten en penningen, mej. M. G. A. de Man, deelt mede, dat behalve eenige fraaie exem plaren van Zeeuwsche munten, die aan de verzameling ontbraken, een zeldzaam in ons land voorkomende in Rusland gestempelde munt werd aangekocht, die zeer goed is bewaard. De conservator van het kabinet voor natuurlijke historie, de heer P. J. van der Feen Jr., bericht, dat de voornaamste aanwinst was de bovenkaak van een mammouth (Elephas prirnigenius), opge- vischt in den mond der Westerschelde- De heer J. Kreune, secretaris der com missie voor Zeeuwsche folklore, meldt, dat werd aangekocht een karnton en ten geschenke werd ontvangen een kortmo- len, die heide worden bewaard in den Kloostergang der Abdij. Na de vaststelling van dit verslag en de rekening, hield de heer dr L. A. J. Burgersdijk Jr een referaat, waarin hij een' en ander mededeelde over een 3-tal onbe kende gedichten van den student Cd. Busken Huet. Bietenbouw in Groningen. In oostelijk Groningen zijn maar weinig con tracten afgesloten voor den verbouw van sui kerbieten. De koopprijs, f 16 per 1000 K.G:, is f 1,50 lager dan het vorige jaar. De com binatie van aandeelhouders van de Friesch- Groningsche Coop. Reetwortelsuikerfabriek te Groningen, die zelf geen of niet voldoende bieten verbouwen, laten overeenkomsten aan gaan door de heeren H. J. Louwes te Gro ningen- en Joh. E. Lindenberg te Den Hoorn bij Webe, tegen een minimumprijs van f 16 bij het gemiddeld gehalte der geleverde le denbieten. Verbouwers zullen ontvangen den prijs, dien de leden der Friesch-Groningsche zullen ontvangen voor hun in 1929 op aan- deelen geleverde bieten, berekend naar een levering van 30.000 K.G. per aandeel, minus 25 cent per 1000 K.G. netto, na aftrek of bijbetaling als bedoeld in artt. 23 en 24 der statuten. Het schijnt dat de vertegenwoordigers der combinatie geen voldoend aantal contracten kunnen afsluiten, want in 't begin der afge loopen week werd beloofd f 17 per 1000 K.G., basis 17 pet. en verder tegen de voor waarden van het koopcontract. Deze prijs werd echter een paar dagen later, volguis telegram aan de agenten, weder ing 'trokken Stamboek Ned. Trekpaard. De voorzitter van het Stamboek voor hot Nederlandsche Trekpaard heeft een commis sie benoemd, om de grieven te onderzoeken, welke worden geuit over de wijze en de uit voering van de bevoegdheid van het stamboek 0111 hengsten voor dekking goed te keuren I)e commissie bestaat uit de hoerenG. O. Sneep, Breda; B. C. Puylaert, Sas van Gent; C. A. do Bruyckere, Oostbirg; Mr M. C, v. d. Minne, Middelburg; D. J. den Hartog Jager, lierveld; V. Oosterhuis, Overschild en J. de Vries, 's Gravenhaee, waarvan eerst genoemde het voorzitterschap op zich heeft genomen. De commissie js gisteren- geïnstal- leeid. De voorzitter van het Stamboek wees er op, dat in de Paardenwet van 1918 door aen samensteller, nu wijlen den directeur- generaal van den Landbouw, Dr van Hoek, uit eigen initiatief aan deze stamboeken de bevoegdheid werd verleend, hengsten voor den dokdienst goed te keuren. Het stambuek voor het Nederlandsche Trek paard heeft van deze bevoegdh-id gebruik gemaakt en hiermede o-n eervolle, doch zwa re taak op zich genomen. Er is een woz-nltjk verschil tusschen de oordeels ai-ing over v- r- richlingen van een door het Rijk .benoemde commissie en over een, door onze vreeniging ingesteld, al loopen beider me ningen in d -n regel parallel. De kwestie is: „wat is de zekerste weg om met het beste te fokken?" De commissie zal de vraagstukken, welke .met de keuringen in verband staan, en de kwesties ,di-e daaruit voortvloeien, onder de oogen hebben te zien. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: straatschenderij. W. W., D. J. L., C. B„ C. M., J. W., Ri.land-Bath f5 of 5 d. h., A. P. C., aldaar, terug aan ouders. met een rijwiel het verkeer belemme ren: T. M. V., Goes f3 of 3 d. h.; Arbeidswet: P. d. K., Ierselce 8 maal f 0.50 of 8 maal 1 d. h. straatschenderij: J. D., Wolf aartsdijk, J. C. d. J., Heinkenszand f 15 of 15 d. h.; Arbeidswet: A. v. H., Krabbendijke 4 maal f 2 of 4 maal 2 d. h., f 2 b. of 2 d. h. en f25 of 25 d. h.; als schipper een rijfcskanaal be-varende geen reglement aan boord hebben: E. B„ Antwerpen 2 maal f 2 of 2 maajl 2 d. h. zfjn naam niet op- zijn schip- hebben a's schipper als hij een rijks-kanaal bewa t. C. d. J., W o-udrichem, F. F. Rotterdam f5 of 5 d. h.; als schipper niet in acht nemen de wet telijke voorschriften vastgoste.d tol voor koming van aanvaring o-f aandrijving: J. H. P., Werkendam f25 of 25 d. h.; met een auto rechts niet voorlaten J. A. d. W„ Go-es f 50 o-f 1 mnd.. en ont zegging van het recht om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 4 maanden en toe wij-zing civiele vordering van f4J; met een auto rij-den zonder achterlicht: .1. M. K., Goes, J. C. R., Eliewo-utsdijk fo of 5 d. h.; met anto dc veiligheid van het verkeer in. gevaar brengen: P. S. K., Go-es f 15 of 15 d. h.; Ci W. P., Kap-elle f 10 of f10 d. h.; onder invloed van drank oen rijwiel besturen: J. B., Heinkenszand f 10 of 10 d. h. fietsen zonder rem en linkerzijde van den weg houden: M. J. M., Gues 2 maal f 5 of 2 maal f 5 met een motorrijwiel rijden zo-nder ge luiddemper: J. K., Ierseke f3 of 3 d. h. 's avonds fietsen zonder licht: T. d. R., Go-es f 5 of 5 d. h. Hooge-r beroep- aange-teekend door: O. V., te Goes, veroordeeld tot f 15 of 15 d. h. we-gens heit, als bestuurder vati een vierwielig voertuig (motorrijtuig) rij den over een weg op zoodanige wij-ze dat de vrijheid van hat verkeer wordt belem merd en in gevaar gebracht. door P. S., te Oudelande, veroordee'd tot f 100 of 2 mnd. wegens overtreding W oningwet. Programma van Zaterdag 27 April: HUIZEN, 336.3. M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. K.R.O. uitz. 12.151.15 Con cert. 1.152 Gramofo-onmuziek. 34.15 Kin-deruurtje. 5.306.30 Gra- mofoionmuziek. 6.306.40 Causerie. 6.407.30 Gramofoonmuziek. 7.30 —8 Causerie. 811 Concert, Orkest concert en zang. HILVERSUM, 1071 M. 10—10.15 Mor genwij-ding. 12.152 Concert. 24 Aansl. van het Theater 'Tuschinsky te Amsterdam. 44.30 Italiaansch voor beginners. 4.305. Italiaansch voor gevorderden. 55.30 Gramofoonmu ziek. 67.45 Concert. DAVENTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 Octet. 5.05 Concert Mili taire kapel. 7.05 Liederen van Schu mann voor bariton. 7.50 Variété. 9.55 Concert Orkest. PARIJS. „Radio-Paris". 1744 M. 12.20 2.10 Fragmenten van „Le Jour et la Nuit", Decocq. 6.557.20 Gramofoon muziek. 8.311.105 Populaire Zwit- sersche liederen. Zwitsersch gem., koor en orkest. ZEESEN, 1649 M. 4.20—5.20 Orkest- concert. 7.20 Concert. Koorconcert. 8.50 Piano-trio's voor piano, viool en cello. Daarna Orkest-concert. BRUSSEL. 511.9 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Pb.ono- graaf. 8.50 Orkest-concert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6