«No. 173 Donderdag 25 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Spaarbank HEWI1RIKSE Cos 8ANK - SOES Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Buitenland. Belangrijkste Nieuws. a 4 °/o rentevergoeding. Binnenland D irecteur- H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorsfstraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiün: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korfing. V Bietenwetje en Zondagsarbeld. Bij de behandeling van het z.g. bieten- wetje werd door den heer Kersten be zwaar gemaakt tegen het verleenen van steun aan de suikerindustrie, speciaal in verband met den Zondagsarbeld. „Velen, aldus deze spreker, die aandee- len in de fabrieken namen, zijn aanvanke lijk misleid door de bepaling in de statu ten, dat alleen „de noodigste arbeid op Zondag zou worden verricht". "Wat is ech ter het geval? De fabrieken werken volop, dag aan dag, ook op Zondag. Het jagen naar steeds grootere winst deed Gods ge bod vertrappen. Predikanten van de plaat sen waar een suikerfabriek gevestigd is, hebben klachten ingediend over de onthei liging van den Zondag. Het verzet tegen de suikerfabrieken wordt om deze redenen van steeds grooter beteekenis. Men denke aan wat op Flakkee is geschied. Protesten hebben daar echter niet gebaat. Die actie tracht men af te maken, maar dat is niet mogelijk. Zoolang el in de fabrieken op Zondag gewerkt wordt, heeft ieder die de Gereformeerde belijdenis is toegedaan, zich wel terdege te bedenken, of hij in zulk een onderneming, waarin men des Heeren dag schendt, aandeelen hebben mag." De zaak, hier ter sprake gebracht, is on getwijfeld van groote beteekenis. Alleen, ze stond buiten het vraagstuk waarom het hier ging. Dat ter plaatse waar zulks behoort krachtig geijverd wordt voor Zondagsrust, verdient volle toeejuiching. Maar het had niet den minsten zin deze kwestie bij dit wetje ter sprake te brengen, omdat het er volmaakt buiten staat en om dat men door het ontwerp te verwerpen hierop niet den minsten invloed kon uit oefenen. Het wekt dan ook verwondering dat de heer Kersten juist dit argument aangreep om zich tegen het ontwerp te verklaren. Aandeelen en Zondagsrust. Bij zijn verdediging van he"t wetsont werp heeft de heer v. d. Heuvel niet na gelaten er op te wijzen dat het volkomen onlogisch is, onvriendelijk gezind te zijn tegenover de coöperatieve suikerfabrieken om den Zondagsarbeid, omdat, zoo zeide hij, „in de fabrieken, waaraan de heer Kersten en zijn geestverwanten hun beet wortelen afleveren, evenzeer en mis schien in nog sterkere mate, des Zondags gearbeid wordt". „I'k ben, zoo vervolgde de heer v. d. Heuvel, voorstander van een zoo ver mo gelijk doorgevoerde Zondagsrust, en in dien het in de suikerindustrie mogelijk is ik kan dat niet precies beoordeelen ben ik bereid, daartoe al het mogelijke te doen, maar met dit vraagstuk heeft hel niets te maken. In alle suikerfabrieken in Nederland wordt des Zondags gearbeid en het is principieel hetzelfde, of men zijn beetwortelen als c o n t r a c t a n t of als aandeelhouder aan een bepaalde fa briek aflevert. door HUGO KINGMANS- 108) o Zoo deed Lia het verhaal van de ge beurtenissen sinds zij weer te Utrecht was gearriveerd. Zij spaarde daarbij zich zelf niet, maar beschuldigde .zich, dat zij in zekeren zin had vaarwel gezegd, dat, wat haar hier lief was geworden, wat de weduwe Blankert, die aandachtig luisterde, deed opmerken: „Je hebt God niet vaarwel gezegd, Lia. Anders zou je niet onrustig geweest zijn. Jou ont brak alleen de moed, om voor Hem uit te komen. Je stondt van je zelf nog niet sterk. Het komt wel in orde. Jou laat de Heere niet meer los." Lia reageerde er niet op, maar ver volgde haar verhaal over het huwelijk van Annie, dat op zoo tragische wijze was verloopen. „Hielden zij niet van elkaar?" vroeg het oudje. „Neen, Grootmoeder. Dat konden wij wel zien. Maar ten overvloede heeft An nie Jiet mij zelf gezegd. Liefde kwam bij haar in de tweede plaats." „Maar waarom trouwde zjj dan met hem?" Indien men voor het vraagstuk van den Zondagsarbeid iets zou willen doen, doet men veel beter de coöperaties te steunen, omdat de leden daarvan veel meer voor de Zondagsrust voelen en er veel meer voor kunnen doen, dan het met de Centrale Suikermaatschappij het geval is". De heer Kersten bleek van een andere opvatting te zijn. Hij ziet een groot verschil tusschen het als vrije bietenbouwer verkoopen aan iemand die de bieten ook op Zondag laai verwerken, en aandeelen hebben in een fabriek die des Zondags werkt. In dit laat ste geval draagt men verantwoordelijk heid, waarom men z. i. dergelijke aandee len niet mag nemen. Over dit laatste valt te praten, hoewel erkend moet worden, dat men hier op een zeer moeilijk terrein komt. Want wie het verkeerd acht dergelijke aandeeltfn te hebben, zal ook geen aandee len in Spoorwegen, booten en groote han delsondernemingen mogen hebben. Hij zal ook geen aandeelen mogen hebben in Staats- en gemeentelijke leeningen. Kortom, hij zal feitelijk geen effecten bezit kunnen hebben. -Men gevoelt wel dat de zaak niet zoo eenvoudig is. Maar hoe dan ook, daar ging het in dit geval' niet over. Het stond volmaakt buiten de kwestie die in de Kamer aan de orde was. En er zullen dan ook velen zijn, die zich het tegenstemmen van Ds Kersten en Ds Zandt niet kunnen verklaren. De biefem en de arbeiders. Het heeft de aanda.cht getrokken, dat de SociaaLdemocraten zich zoo scherp ge kant hebben tegen het voorstel-van den Heuvel inzake het verleenen van steun aan de beetwortel-suikerindustrie. De Socialisten fungeeren immers gaarne als de behartigers van de belangen der ar beiders bij uitnemendheid. Welnu, bij het bietenwetje was ook het arbeidersbelang betrokken. Terloops werd hierop nog even door den heer Weitkamp gewezen. De heer E-bels had geadviseerd den bouw in te krimpen; men zou dan vanzelf betere prijzen krijgen, terwijl men minder arbeidskrachten noodig had. Naar aanleiding daarvan merkte de heer Weitkamp op: „Om het laatste gaal het vooral. Door de landarbeiders in Ne derland wordt verdiend aan den bieten- bouw f 11.895.000. Werden de bieten ver vangen door granen of peulvruchten, dan zou een arbeidsloon worden uitbetaald van ruim f 5 millioen minder". Ook het arbeidersbelang was dus bij deze zaak in hooge mate betrokken. Maar de Soc.-democraten stemden er tegen. Zij Tekenden niet met de belangen der landbouwers. En zij rekenden evenmin met de belan gen der arbeiders. Vrouw Blankert begreep de situatie niet goed. Als eenvoudige vrpuw van het platteland kon zij zich geen begrip vor men van het leven in de kringen, waarin de Van Meersma's verkeerden. „Van Zeggelen is een schatrijke fa milie in Utrecht, Grootmoe. Het is er een klinkende naam. Daarom wilde Annie met Theo van Zeggelen trouwen." „Dus het geld en de eer speelde een rol. En anders niets. "Zooiets is driewerf van God vervloekt, Lia. Pet is nu al heel spoedig uitgekomen. Heel vaak duurt het langer. Maar uitkomen doet het. God laat niet met zich spotten. Vonden je vader en moeder het goed,dat Annie met hem huwde?" „Vader niet, Grootmoe. Hij legde zich er alleen bij neeT. Maar hij kon Theo van Zeggelen niet uitstaan. Niet om wat ik u verteld heb. Dat wist niemand. Maar omdat hij een fat en een nietsnut was." „Maar Marie eh, je moeder vond het wel goed?" „Ja, Grootmoe", aarzelde Lia. Maar de oude vrouw met haar scherpe opmerkingsgave begreep onmiddellijk al les. De aarzeling van het meisje was voor haar een openbaring. „Je moeder heeft het huwelijk toch niet bewerkt, Lia?" vroeg zij, met angst in het oog. „Om u eerlijk de waarheid te ?eggen, ja, De vlootbesprekingen te Genève. Omtrent den verderen gang van de vlootbesprekingen is gisteren nog geen nadere beslissing gevallen, doch wel is bekend geworden, dat de Amerikaans-olie delegatie ijverig werkt aan de opstelling van een nota, waarin haar denkbeelden omtrent de methode' van vlo-otbeperking nader worden uitgewerkt. De bedoeling der ""Amerikaansche delegatie schijnt te zijn, dat deze nota terstond aan de ont wapeningscommissie zal worden overge legd, zoodra Lord Cushendun in een of anderen vorm een uitnoodiging tot de Amerikaansche delegatie gericht zal heb ben om met nadere pre-cie-se voorstellen voor den dag te komen. Men rekent in Volkeinbondskringen op de mogelijkheid dat Lord Cushendun nog deze week een dergelijke uitnoodiging tot de Amerika nen zal richten. Van Amerikaansche zijde werd opnieuw betoogd, dat het de wensch van Amerika is, dat de verdere vlootbe sprekingen zullen worden gehouden bin nen het kader van deze ontwapenings commissie en niet in een afzonderlijke conferentie tusschen de zeemogendheden. De tocht van de „Graf Zeppelin". Tegen vier uur is het luchtschip boven Sevilla verschenen om daarna naar de kust van Cadiz/ koers te zetten. Dr Ecke- ner is voornemens door de straat van Gibraltar de Middellandsch-e Zee te be reiken. Tijdens het bezoek aan Lissabon is van boord een begroetingstelegram aan den minister van Luchtvaart gezonden, waarin Eckener verklaart, de bevolking van Lissabon het vervoermiddel te wil len toonen, waarmede binnenkort Por tugal in verbinding zal komen met Ame rika. Nadat de zoeëngte van Gibraltar ge passeerd was, heeft de bemanning de voor Afrika 'bestemde post laten vallen. Arabieren niet tulbanden op, wierpen zich in wilde geestdrift op de zending uit het luchtschip. Aan boord is alles wel. De stemming der passagiers is uitmuntend. Groote Bankverduisfering te Parijs. Wegens verduistering van in totaal 10 millioen francs, welke aan cliënten be hoorden, zijn te Parijs de directeur en twee bedienden van een filiaal eene-r bankinstelling in hechtenis genomen. Het betreft hier de Société Générale de Crédit Industriel et Commercial te Parijs. De verdachten hebben valsche boekingen gedaan y-oor tien denkbeeldige cliënten, op wier namen zij! a,an de beurs specu leerden. Bommenwerpen. De ontwapeningscommissie te Genève heeft gisteren het voorstel van Bernstorff verworpen, dat in de ontwapeningsconven tie zou worden opgenomen een verbod tot het werpen van bommen uit de.lucht. Al leen de delegaties van Duitschland, Sovjet- Rusland, China, Zweden en Nederland Grootmoeder. Het was natuurlijk volko men met den wil van Annie, maar „Ik begrijp nu alles. Arm kind, arme jVlarie, wat zal zij nu een zelfverwijt hebben! Dat komt er van, als men de wereld met haar zondige pracht hooger stelt dan. God! Wat baat het een mensch, als hij de geheele wereld wint en lijdt schade aan zijn ziel I Arme Marie, je hebt het toch zoo anders geleerd." „Mama was vreeselijk onder den indruk, Grootmoe. "Zij zeide almaar, dat alles haar schuld was. Sinds Anna's huwe lijk, in Duitschland, bemerkte ik het al, maar na het ontzettende nog meer, is Mama zeer veranderd. Ik kan er geen naam aan geven." „Arm kind," herhaalde het oudje. „Wat zal zij het moeilijk gehad hebben! En dan geen Jezus, om tot Hem de toevlucht te nemen. Maar wie weet, laat ons bid den, dat God de oogen van moeder op-ent. Heel vaak komt Hij tot ons met tegen spoed, opdat wij klein worden voor Hem. En dan is het goed. En hoe moet het nu met Annie?" „Ja, dat weet i'k nog niet, Grootmoe. Eerst moeten wij zien, of de volledige beterschap komt. De dokter zeide mij ver leden week, Mama én Annie waren al naar Heerde, dat hoop op genezing niet uitgesloten was, maar dat het lang, zeer lang kon duren. Annie moest hier kunnen zijn!" hebben hun stem ten gunste van het Duit- sche voorstel uitgebracht. Korte berichten. Op het gehucht Landuyt te Dender leeuw in de provincie Oostvlaanderen heeft gisternacht een brand zes huizen in de asch gelegd. De bewoners konden nog tijdig vluchten, maar de inboedel bleef geheel in de vlammen. De schade bedraagt ongeveer een half millioen francs. In de laatste dagen is er te Moskou gebrek aan vleesch, doordat de gewone aanvoer van vee vertraagd wordt door het voorkomen van veeziekten. Er zijn maatregelen genomen, om vleesch uit de Oefcraine aan te voeren en als aanvul ling is de vischvoorziening versterkt. In New York (stad) trachten de houwers van hooge huizen elkaar steeds Weer te overtroeven door het al maar hooger té zoeken. He-t nieuwste o-p dit gebied vindt men in de zoo juist publiek -gemaakte plannen voor -een hotel in Brooklyn (New York), dat 992 Eng. vt, hoog moet worden en 75 verdiepingen zal hebben. De raming van de bouwkosten is betrekkelijk nog matig: 15.000.000 dol lar. Men weet dat de EngeJsche regeering de opruiming van krotwoningen op1 haar program gezet heeft. Bij-, een beraadsla ging in den Londenschen graafschaps- raad over een rapport van de commissie voor volkshuisvesting deelde ds Prichard .mede dat hij in zijn kiesdistrict (Islington) een geval kent, waarin elf menschen, wier leeftij'd van drie maanden tot 23 jaar bedroeg, samen in één bed sliepen. Baldwin heeft in het Engelsch-e La gerhuis medegedeeld, dat het parlement op 10 Mei zal worden ontbonden. Op 20 Mei geschiedt de candidaatstelling en op 30 Mei worden de verkiezingen gehouden. Het Manche-ster no-odcomité van den bond van eigenaars van katoenspinnerijen heeft besloten de uitsluiting in alle bo-nds- sp-innerijen in Lancashire aan te 'bevelen, tenzij de stakende kaarders te Oldham on middellijk het werk hervatten. Hoewel de Chin-eesche regeering steun ten bedrage van 100.000 pond sterling voor 50.000.000 verhongerende menschen had goedgekeurd, is slecht? 3000 pond verdeeld. De verslagen Kwang- sipartij beweert, dat het geld voor den burgeroorlog is gebruikt. In weerwil van de krachtige pogin- •gen der autoriteiten om uitbreiding der pokkenepidemie tegen te gaan ?ij>n 22 nieuwe patiënte-n uit het gebied van Lon den in de ziekenhuizen opgenomen. Er zijn thans 277 gevallen in behandeling. De Vereenigde Staten hebben bericht jgezonden, dat zij niet officieel aan de wereldtentoonstelling 1930 van Antwerpen zullen deelnemen, omdat het parlement de voor dit doel aangevraagde credieten heeft verworpen. Spontaan kwamen deze woorden over Lia's lippen. Grootmoeder Blankert glimlachte. „Waarom?" vroeg zij. „Wat zie je toch in deze omgeving, Lia? Je bent verkeerd, als je meent, dat je den Heere in Utrecht niet vinden kunt. Daarvoor behoef je heusch niet hier te zijn." „Dat weet ik wel, Grootje. Maar de menschen hier doen het wonder." „Je bedoelt, dat God het do-et. Maar al is dat nu met jou het geval, dat behoeft niet het geval te zijn, en dat is ook niet zoo met ieder, die hier vertoeft. De Heere heeft jou hier gegrepen. Daar van zijn wij allen overtuigd. En Hij zal je ook niet loslaten. Hij 'laat niet varen het werk Zijner handen. Maar voor dat alles behoef je niet hier te zijn, al ben ik zeetr blij, dat je weer gekomen bent." „En u hebt dezen winter gezegd, dat God ook menschen gebruikt, om tot Hem te komen." „Zeker, dat zeg ik nóg. Maar je mo-et niet denken, dat je er bent door alleen naar hier te komen." „Dat weet ik wel, Grootje," zeide Lia hartelijk. „Maar laat mij maar praten,. Ik ben nu al een ander mensch. Hoe dat nu komt, weet ik niet. Maar het is zoo." „Toe dan maar, kind. Je moet zelf maar zien. Geef je hart maar aan Jezus. Dan ben je geborgen voor tijd en eeuwig heid." Binnenland. De Eerste Kamer besloot tot toetreding tot het Kellogg-pact. De Tweede Kamer over de financieele ver houding tusschen Rijk en gemeenten. Ernstig auto-ongeval te Muiden. Meer veiligheid op de spoorwegen. Controle op den uitvoer van eieren. Buitenland. Weer een tocht van de Zeppelin. De verkiezingen in Denemarken. Maatregelen van Duitschland tegen ker- seninvoer. Bankverduistering te Parijs. Het Rijk en de Gemeenten. De regeering heeft eenige wijzigingen voorgesteld in het wetsontwerp tot herzie ning van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten. Onder meer wordt voorgesteld in art. 11 na het derde lid twee nieuwe leden in te voegen, luidende: „Bij het berekenen van den kinderaftrek blijven huiten aanmerking kinderen, die, hoewel niet aangeslagen wordende in de Rijksinkomstenbelasting, niettemin wor den aangeslagen in de gemeentefondsbe lasting. „Indien van in gezinsverband samenwo nende personen twee of meer belasting schuldig zijn, wordt voor ieder dezer be lastingschuldigen de volgens de vorige le den berekende som verhoogd met zooveel maal 50 gulden als het aantal samenwo nende belastingschuldigen bedraagt, met dien verstande, dat een echtpaar voor een persoon gerekend wordt en dat als belas tingschuldig alleen wordt aangemerkt ieder persoon die, ook zonder de toepas sing van dit lid, voor een aanslag in aan merking zou komen". Blijkens de toelichting komt deze wijzi ging overeen met -de samenwoningsclau- sule, die vaak in de gemeentelijke inkom stenbelastingverordeningen wordt aange troffen. Bij algemeenen maatregel van be stuur worden voorschriften gegeven tot uitvoering dezer wet. Als wijziging wordt nog voorgesteld, in te stellen een commissie van advies -be treffende die uitvoering. Voorts wordt o.m. voorgesteld in een nieuwe redactie van art. 6 een uitkeering „Ik hoop em bid, Grootmoe, dat ik nu de volle zekerheid ga verwerven. Want ik werd zoo vreeseljjlk geslingerd, dat ik er zenuwachtig van werd." „De strijd tusschen den Heere en satan, Lia. Satan is onze grootste vijiand. Maar Jezus Christus heeft hem den kop ver morzeld. Als wij ons aan den Heiland vastklemmen, dan wint satan het ook niet bij ons." In het kleine vertrekje van het huisje aan den zeedijk heerschte geruimen tijd stilte. fi, De altijd bezige handen van de oude vrouw Blankest hadden het breiwerk op genomen. Zonder dat Grootmoeder het bemerkte, bestudeerde Lia het vredige gelaat tegen over haar. Daar zag zij weer de groeven, die er niet alleen waren door den ouder dom, maar die ook getuigenis aflegden van veel ondervonden leed. Maar de oogen straalden van een innerlijke rust en van een vrede, die alle verstand te boven gaat. „Hebt u ook nog bezoek ge-had van Hans Me-inema, Grootje?" vroeg Lia. „Hij is hier verschillende malen ge weest vóór hij naar Maarveen ging." „Dominé Meinema is hij nu. Ik kan het mij bijna niet voorstellen en zou nog geneigd zijn, Hans te zeggen. Enfin, ik zal hem allicht niet ontmoeten." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1