No. 172 Woensdag 24 April 1929 43e Jaargaog Dagblad voor de Provincie Zeeland Spaarbank HENDRIKSE Cos BANK-GOES EERSTE BLAD. 2$ee>£ tls daJ? Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Zorgt voor uw Dieren N.V. Dogcakesfabriek - Dordt. Gratis één stuk DUIF JUBILEUM ZEEP Binnenland Belangrijkste Nieuws, a 4 rentevergoeding. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ci Bij abonnement belangrijke korting. V Principieel program. Indien er één partij is, die reden heeft om met opgewektheid en met tintelende geestdrift de verkiezingen tegen te gaan, dan is het zeker wel de Antirevolutio naire partij. Immers deze partij gaat niet den strijd tegemoet voor grootere of kleinere 'be langen alleen, maar voor blijvende be ginselen, die bij alles wat wisselt en ver andert hunne beteekenis behouden, om dat ze vastliggen in het Woord van God. Als men leest het verslag van een rede als door Jhr de Muralt voor de liberale staatspartij te Zierikzee gehouden, dan zeggen we: wat is dat alles toch klein en mager. Daar wordt geschermd met belasting verlaging en tegelijkertijd wordt in uit zicht gesteld, dat men met de millioenen zal gaan strooien voor de invoering van een premievrij staatspensioen. Men ijvert voor versterking van de zedelijke volks kracht en tegelijkertijd wil men een pre mie op de zorgeloosheid door een gratis pensioen te beloven, waarvan het meest zullen profiteeren degenen, die zelf het minst hebben gezorgd. Bij de andere linksche partijen is 'tal niet veel beter. De "Soc.-Democraten b.v. trachten de kiezers te paaien met ont wapening, die ze in aAdere landen be strijden, met medezeggenschap, die ze in hun eigen partij-instellingen niet toe passen, met socialisatie, die overal waar een poging in die richting werd gedaan, hopeloos mislukte. 'tls alles een speculeeren op de licht- geloovigheid van de kiezers. Bij de Antirevolutionaire partij is dat gelukkig anders. Zeker, daar wordt ook aan 'de vragen van practischen aard aandacht geschon ken. Dat is wel gebleken bij haar ijveren voor sociale wetgeving, en 'tis ook nog de vorige week gebleken bij de behandeling van het initiatief-voorstel v. d. Heuvel c.s. inzake de beetwortelsuikerindustrie. De belangen worden niet verwaarloosd. Allerminst. Maar de A.-R. partij heeft daarbij tevens den moed altijd weer de beginselen op den voorgrond te stellen. De beginselslag wordt ook in het pro gram van actie voor de komende stem bus, voor een ieder duidelijk zichtbaar ontplooid. Beeds in de inleiding wordt het uit gesproken, dat van de A.-R. afgevaar digden kan worden verwacht, dat zij niets onbeproefd zullen laten om de antirevolu tionaire beginselen in wetgeving en be stuur te doen doordringen, met name waar het geldt de hoofdproblemen van onzen tijd: handhaving van het gezag, bevestiging van het Christelijk gezins leven en bestrijding der talrijke afdwa lingen, die de ontkerstening der natie op zoo ontstellende wijze in de hand werken. Voor zulk een principieel program is het altijd de moeite .waard den strijd aan te binden. Pierre Notomb candidaat voor de Belgische Kamer. „De Tijd" meldt: Onlangs is vermeld, dat de heer Pierre Notomb, de leider van het annexionistisch „Comité de Politique Nationale", een plaats zou krijgen op> de candidatenlij'st der katholieke partij in het arrondissement Brussel voor de Kamervedriezingen, welke op '26 Mei a.s. worden gehouden, omdat de Héér Notomb in de Belgische hoofd stad en omstreken zooveel aanhangers telt. Dit bericht wordt thans bevestigd door de Belgische „Standaard", die in haar nummer van 1.1. Zondag de officieel© candidatenlijst der katholieken mededeelt. Als nummer één staat op> deze lijist: oud-minister Renkin, die in 1920 uit het kabinet trad, mede om den minister van Buitenlandsche zaken Hymans, te dwingen de onderhandelingen met Nederland af te breken en de onderteekening van het ont- 'werp-verdrag, dat te Parijs ter onder teekening gereed lag, te weigeren. Num- T Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOD KATTENVOEDER DUIVENVOEDER HOENDERBESCHUIT KUiKENVOEDER Vert. JOH. QUIMTEN, GOES. mer twee is oud-minister H. Carton de Wiart, Belgisch ex-gezant te 's Graven- hage, die In tal van geschriften zich heeft aangesloten "bij de zeer vérgaande Belgische desiderata ten opzichte van ons land. gesteld. De heer Pierre Notomb staat als nr elf op de lijist, vlak vóór den eveneens bekenden Ch. Hervy-Cou- sin, den voorzitter van de „Ligue Ma ritime Beige". Geheimzinnige sterfgevallen. Er moeten zich een aantal geheimzin nige sterfgevallen hebben voorgedaan aan boord van de Ganadeesche mailboot „Du chess of Atholl", die morgen te Cherbourg wordt verwacht na een kruistocht in de Zuid-Amerikaansche en Afrikaansche wa teren. De New Yorksche agenten van de Canadian Pacific, de eigenares van de boot, deelen mee, dat drie passagiers, een Engelschman en twee Amerikanen, aan zonnesteek zijn overleden, Volgens een telegram van een passagi, r der boot zijn tien personen plotseling on der geheimzinnige omstandigheden ge storven. In dit telegram wordt nog gemeld dat er in een der havens die men aandeed geneesheeren werden ontboden om den scheepsdokter te helpen de ziekte welke de sterfgevallen had veroorzaakt te diagnoti- ceeren. De immigratie in de V. S. Uit Washington wordt gemeld, -dat de immigratiecommissie van den Amerikaan- schen senaat verschillende moties heeft verworpen, om de invoering van de nieuwe immigratiewet uit te stellen. Deze moties waren door aanhangers van president Hoover ingediend die zich voor zijn verkiezing tegen de cijfers van de nieuwe wet heeft verklaard. In politieke kringen neemt men aan, dat nog verschillende moties m§t dezelfde be doeling zullen worden ingediend en het wordt niet onmogelijk geacht, dat de com missie, en ook de senaat zelf, een dezer moties zal aannemen. De intergeallieerde schulden. Met betrekking tot de betaling van de Engelsche oorlogsschuld aan de Vereenig- de Staten deelde Churchill gisteren op een desbetreffende vraag in het lagerhuis me de, dat Engeland tot nu toe bijna 250 mil- -lioen pond sterling aan de Vereenigde Staten heeft geremitteerd. Aan den anderen kant heeft het van de bedragen, -die het tijdens den oorlog aan de geallieerden heeft geleend, 33 millioen pond sterling terug ontvangen. De bevolking van Weenen. De 'bevolkingsstatistiek van Oostenrijk's hoofdstad blijft treurige cijfers vertoonen. Volgens de jongste opgave zijn er in de maand Februari in Weenen 3227 men- schen gestorven. Het geboortecijfer over deze maand is nog niet bekend, maar in de maanden December en Januari bedroeg het aantal levend geborenen 1502 en 1711. Dit cijfer zal ook in de maand Februari wel bereikt worden, zoodat men gerust kan zeggen, dat er in die maand eens zooveel menschen stierven als er geboren werden! Bovendien heeft men in die maand 77 zelfmoorden geregistreerd. Bestrijding vrouwenhandel. Het Volkenbondscomité tot bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes be raadslaagde gisteren over de sluiting der openbare huizen van ontucht, welk onder werp naar in vorige zittingen werd ge constateerd ten nauwste met den vrouwen handel verwant is. Sinds verleden jaar is een verblijdende vooruitgang ten aanzien van dit vraagstuk waar te nemen. Nog slechts enkele jaren geleden werd met name door de Fransche delegatie betoogd, dat het vraagstuk van de openbare huizen van ontucht als zijnde van nationaal be lang buiten de bevoegdheid der commissie viel. Verleden jaar werd de quaestie be sproken in verband met den vrouwenhan del, thans is alle tegenstand verdwenen en wordt de sluiting dier huizen algemeen wenschelijk en noodzakelijk geoordeeld. In Frankrijk is thans een kentering in de publieke opinie waar te nemen, die ten gevolge heeft gehad dat verschillende ste den, met name Straatsburg en Colmar, proeven nemen met de afschaffing der ge reglementeerde prostitutie. Nu de strijd tegen de reglementeering gestreden is, komt het er op aan doeltreffende maatre gelen tegen de verstoring van de openbare orde te nemen. Daarover loopen thans grootendeels de besprekingen. De Belgische gedelegeerde voerde enkele treffende voorbeelden aan om aan te too- nen, dat de medewerking der politie hier bij een essentieele factor is. Wat den strijd tegen de venerische ziek ten betreft is de meerderheid van meening, dat de beste resultaten worden bereikt wanneer gezorgd wordt voor een discrete en kostelooze behandeling, zonder dat eenige dwang op de patiënten wordt ge oefend. De gedelegeerde van Polen en een der assessoren drongen aan op betere bescher ming van dienstboden, die tengevolge van de woningtoestanden in de groote steden vaak aan groot zedelijk gevaar zijn bloot gesteld. De Ontwapeningscommissie. Het nieuwe stadium, waarin het vraag stuk van de ontwapening ter zee door de Geneefsche rede van den Amerikaanschen gedelegeerde Gibson is getreden, heeft ver oorzaakt dat in Engeland alle andere be langrijke dingen, het herstelvraagstuk en zelfs de verkiezingsstrijd voor een oogen- blik op den achtergrond zijn getreden. In alle kringen heeft Gibsons rede een uitstekende indruk gemaakt, te meer daar uit berichten uit Washington zonder twij fel blijkt dat Gibson zijn rede heeft gehou den met de volle instemming van president Hoover. In officieele kringen te Londen heeft de rede eveneens voldoening gewekt, hoewel men er wel eenigszins door verrast was, aangezien men geen of althans niet een dergelijk voorstel van Amerikaansche zij de, en nog wel op dit tijdstip, verwacht had. In elk geval zal de Britsche regeering het Amerikaansche voorstel oprecht on derzoeken, hoewel zij er geen geheim uit maakt dat de verkiezingen wel eenige ver traging zullen veroorzaken. Vóór Juli zul len dan ook waarschijnlijk geen formeele onderhandelingen worden geopend. In dien tijd heeft generaal Dawes zijn functie van ambassadeur te Londen aanvaard, zoodat men hoopt, dat er dan ook een. gun stige atmosfeer zal zijn om de onderhan delingen te voeren. In politieke kringen te Washington hecht men groote beteekenis aan Gibsons rede. Men legt er den nadruk op, dat deze rede in de eerste plaats voor Engeland be stemd is. Engeland zal de Vereenigde Sta ten halverwege tegemoet moeten komen of Amerika zal zijn eigen weg moeten gaan Gibsons rede heeft een nieuwe stoot ge geven aan den voortgang der onderhande lingen over een vlootovereenkomst. Korte berichten. Te Matheson in Ontario, zoo meldt Reuter, vond een boer die zijn grond met dynamiet liet springen, daaronder aderen van zuiver goud. Hij heeft daarop zijn rechten voor twaalfduizend pond verkocht. Uit Buenos-Aires wordt gemeld: Een electrische trein kwam op de westelijke lijn op een overweg bij Flores in botsing met een bus. Tien personen werden ge dood, tien gewond. President Irigoyen be- zocb t het tooneel bij stroomenden regen. Het Zuiden van Spanje wordt op het oogenblik door noodweer geteisterd. Te Kaap Caceras is de bliksem in een wagen geslagen, waardoor de koetsier en 2 paar den werden gedood. De Engelsche majoor Haycraft, van het 8ste Pendsjab-regiment in Engelsch- Indië, is door een Sisk-soldaat doodge schoten. Bij een spoorwegongeluk op de lijn Irkoetsk—Tsjita zijn zes personen gedood en negen zwaar gewond. Het ongeluk was het gevolg van een aardschuiving op de spoorbaan, na een locale aardbeving. op slechts twee pakjes 1e Soort PLEINES' Zeeppoeder. Inktpotlocden en archiefstukken. De minister van binnenl. zaken en land bouw heeft aan Gedep-. Staten der provin cies ggschreven: Vanwege het hoofdbestuur der poste rijen, telegrafie en telefonie is eenigen tijd geleden aan prof. dr Waterman verzocht, bij het laboratorium voor chemische tech nologie van de Technische Hoogeschool te Delft een onderzoek te doen instellen naar de duurzaamheid van het schrift van de bij: het hoofdbestuur in gebruik zijnde violette inktpotioodenj evenzoo- van zwarte en paarse machinelinten en dito carbon voor het vervaardigen v,an stuk ken van blijvende waarde (archiefstuk ken). Uit de daaromtrent ontvangen uitvoe rige rapporten blijkt: le. dat het onder zochte paarse inktpotlood-inktlint en car bon voor stukken van blijvende waarde geheel ongeschikt zijin, daar het methyl- violet aan het licht blootgesteld, geheel verdwijnt; 2e.' dat het zwart inktlint black record, medium inked geschriften doet ontstaan, die voor archiefstukken wel te gebruiken zijn, en 3e. dat bet zwarte door- slagpapier wel duurzame afdrukken levert, al b.ijven deze blootgesteld aan het licht, niet ongewijzigd. Thans wordt nog onderzocht, of het mo gelijk is, inktpotlooden te vervaardigen, samengesteld uit 'kleurstoffen, welke door prof. Waterman als kleurecht zijn ge noemd. Uitvoer Landbouwproducten. In een nota. naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp', houdende voorschriften betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanig heid van uitgevoerde voortbrengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf zegt de minister van b'innen- landsche zaken en landbouw, 'dat hij gaar ne bereid is aan de commissie', bedoeld in art. 2 van het ontwerp, welke tot taak heeft de regeering desgevraagd of eige ner beweging omtrent maatregelen, werke ter uitvoering van de wet, voor zoover zij' boter en 'kaas betreft, zullen worden ge nomen, van advies te dienen, door een imperatief voorschrift een wettelijken grondslag te geven. De nota is vergezeld van een gewijlzigd ontwerp van wet. De Kamerverkiezingen. Voor de Staatkundig Geref. Partij zullen voor de Tweede Kamer de volgende can- didaten worden gesteld: 1. Ds G. H. Kersten, Rotterdam; 2. Ds P. Zandt, Delft; 3. Ir. C. N. v. Dis, Rot terdam; 4. E. Kuyk, Amsterdam; 5. A. J. Kersten, Rotterdam; 6. J. W. van Houdt, Herkingen7. D. Kodde, Zoutelande; 8. Ds A. v. d. Kooy, Kampen; 9. D. van Leeuwen, Alphen: a. d. Rijn; 10. C. B. van 'Woerden, A'kkrum; 11. A. Hoogen- dijlk, Zeist; 12. B. J. van Putton, Kam pen; 13. W. v. d. Vato, Rhenen. Nederi. Heide-Maatschappij. Naar de Maasbode verneemt, is de heer G. B.ulten, lid van de Tweede Kamer, aangezocht zich beschikbaar te willen stel len voor de candidatuur van voorzitter j der Hoofdafdeling Zoietwatervisscherigider i Nederi. Haida-Mij, vacature dr Lovinik. Binnenland. De viervoudige moord te Grootegast. Tegen den dader levenslang geëischt. De Eerste Kamer over den Radio-zendtijd. Ouderlingen-conferentie te Middelburg. De Tweede Kamer over de fin. verhou ding Rijk en Gemeenten. De Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. De Kamex-candi'daten van de S. G. P. Buitenland. De betaling der intergeallieerde schulden. Bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes. Een boekhoud-kwesffe. Het Tweede Kamerlid de heer van Rap'pard heeft aan den minister van fifiancien gevraagd Is het den minister bekend, nu blijkbaar de strekking van de door ondergeteekend© den Hen Februari 1.1. aan den minister gestelde vragen, blijkens het daarop ge geven antwoord door den minister niet geheel juist is opgevat, dat in het te zijner kennis gebrachte geval-v. Zijl de inspecteur niet bij zijn beslissing, even min bij zijn vertoogschrift, doch eerst ter zitting van den Raad van Beroep, de boek houding van appellant qua systeem, we gens gemis van privé-kascontrole heeft gedesavoueerd Is de minister niet van oordeel, dat het ongepast is, dat een inspecteur eerst advi seert een met name genoemden cursus Rijfcslandbouwwinterschool te vol gen, en later het op1 dien cursus gevolgde systeem desavoueert, waardoor de belas- tijnjgplichtige de dupe is van het eigen advies van den inspecteur? Is de minister niet van meening, dat, indien eenerzijids vanwege het rijk een systeem wordt gedoceerd (Rijkslandbouw- winterschool) en anderzijds vanwege het rijk (inspecteur) dit systeem wordt afge keurd, het elkaar tegenwerken van ge noemde twee rijksorganen ten zeerste is af te keuren? Is de minister, te meer waar hem blij kens zijn antwoord bekend is, dat ze-er vele landbouwers boekhouden naar het sy- steem-Heidema, Stoop, v. d. Meulen, niei van oordeel, dat de inspecteurs der directe belastingen zich behooren te refereeren aan 'dit systeem als zoodanig, al spreekt het vanzelf, dat in ieder bijzonder geval do belastingadministratie volkomen vrij blijft de boekhouding te verwerpen wegens gebleken onbetrouwbaarheid of onvolle digheid der in de boekhouding verwerkte gegevens? De Nederiandsche Theehandel. Het Tweede Kamerlid de heer Van Sasse van Ysselt heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat met ilngang van 22 April 1.1. in Groot-Brit- tannië zijn afgeschaft de aldaar bestaan hebbende invoerrechten op thee? Is de minister niet van oordeel, dat wanneer daar te lande thee vrij' van in voerrechten kan worden ingevoerd, de hier bestaande handel in thee zich zal varplaatsen naar de Londensche markt, althans zoolang hier te lande zal blijven bestaan het hooge invoerrecht op thee van f 75 per 100 K.G. Is de minister niet van oordeel, dat dit zeer zou zijn in het nadeel van den Neder- landschen theehandel en is hij' niet bereid tijdig maatregelen voor te stellen, waar door dit nadeel van ons land kan worden afgewend? Raad van Nederi.-lndië. Het „N. v. d. D. v. N. I." zegt uit alles zins betrouwbare bron te vernemen, dat den heer Ch. J. I. M. Welter, lid van den Raad van Ned.-Indië, is medegedeeld, dat, zoo hij in dit jaar niet heengaat, hij' zal wwden benoemd tot vice-president van genoemd college, ter vervanging van den heer mr K. F. Creutzberg, die in September a.s. repatrieert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1