DE ZEEUW TWEEDE BLAD. FEUILLETON Het huisje aan den zeedijk Uit de Pers. Uit de Provincie. VAN DINSDAG 23 APRIL 1929. No. 171. VERKIEZINGSLEUZEN. Over dit onderwerp schrijft Mr Verkou teren in de N e d e r 1. o. m.: Als de verkiezingen naderen, komen ook de verkiezingsleuzen voor den dag. De kiezers moeten door korte, pakkende leuzen worden ingepalmd. Met schoone beloften moeten zij worden gewonnen. Lloyd George in Engeland belooft nu op lossing van het zoo urgente vraagstuk der werkloosheid, zonder dat het groote offers vordert van den staat. Veeleer het tegen deel, maar welk verstandig mensch wil dat gelooven? De vrijheidsbonders bij. ons belooven staatspensioen. Zij beweren, dat de staats uitgaven daardoor niet belangrijk zullen stijgen, maar ook dat weinige is nog te veel. De belastingen moeten naar beneden en zeer aanzienlijk ook. Dat weinige, zoo genaamd, zal ook niet meevallen en zoo het staatspensioen er eenmaal is, zullen bij elke nieuwe verkiezing partijen tegen elkaar gaan opbieden en verhooging be loven. De eerste stap is dus vol gevaren en daarom moet die niet worden gezet. Staatspensioen en belastingverlaging gaan niet samen. Hoe kan er ooit iets van Staatspensioen komen, als niet beide Ka mers omgaan. De kiezers worden hier dus blij gemaakt met een doode musch. De leuze nationale ontwapening is nu reeds min of meer versleten. Zij heeft ook in den mond der sociaal-democraten alle beteekenis verloren, sedert die voor eenige maanden in Brussel besloten hun wil op dat punt, desnoods met geweld door te zetten. Zij wilden dus, als het möest, ge wapend voor ontwapening strijden, maar dan mogen anderen dat ook doen voor hunne onafhankelijkheid. Een nieuwe leuze, die op komst is, luidt: „internationaal". Er is, naar wij vernemen, een partij in wording, die ijve ren wil voor de Vereenigde Staten van Europa .Alle nationalisme .moet verdwij nen. Het Wilhelmus mag niet meer wor den gezongen. Door elk Vaderlandsch ver leden moet een streep gehaald worden. Voortaan mag een Nederlander nog slechts een opjsn oog hebben voor Europa, niet meer voor Nederland. Alsof iemand ooit goed internationaal kan worden, als hij niet begint goed nationaal te zijn. Eerst Staatsburgers, dan wereld- of werelddeel burgers. Bij het nationalisme moeten wij niet blijven staan, maar alleen toch over het nationalisme is het internationalisme te bereiken. De bedoeling is ook blijkbaar de nationale staten niet op te lossen maar te behouden. Zij moeten zich vereenigen en dus in stand blijven, maar dan is het nationalisme ook nog nuttig en noodig Men kan echter aan een volk geen toe komst beloven, als men het eerst zijn ver leden ontrooft. Een der leuzen, die bij de aanstaande verkiezingen zullen weerklinken is: een krachtig gezag in Indië. Geen gesol meer met communisten en socialisten. Indië heeft ons niet minder noodig dan wij In dië. De vele volken, die Indië bewonen worden door ons bijeengehouden. Wij brachten in Indië rust, orde, recht, hy giëne en welvaart. Ons bestuur is thans een zegen voor Indië en belooft dat steeds meer te worden. Dat is onze rechtsgrond Ons gezag moet dus in Indië met kracht worden gehandhaafd. Allereerst in het be lang van Indië zelf, dat door ons aan zich zelf overgelaten in handen van andere mo gendheden zou vallen of diep zou inzinken. Een geestig Pranschman heeft ons een Parijzenaar geteekend, die zijn balans op maakt. Hij sluit met een bevredigend winstcijfer, maar merkt later, tot zijn schrik, dat hij vergeten heeft zijn belastin gen in aanmerking te nemen. Trekt hij die er af, dan is er verlies. In huis kan hij het niet meer houden. Met een berooid hoofd loopt hij de straat op. Hij ziet ergens een deur openstaan, loopt werktuigelijk naar binnen en komt terecht in een kiezersver gadering. Hij vraagt 't woord en roept alleen maar door HUGO KINGMANS- 106) —o— „Hoe is je moeder er onder, Lia?" „Ik begrijp Mama niet, Grootmoe. Wel weet .ik, dat bij haar, sinds het huwelijk van Annie, een groote verandering heeft plaats gegrepen. "Maar het is onmogelijk, die onder woorden te brengen." „Zij heeft er op aangedrongen, dat je naar 'hier zoudt komen?" „Ja, Grootmoe. 'kHad het niet durven vragen, Om Papa. Maar ook Papa begon er uit zichzelf over. Toen heb ik het be schouwd als een gebedsverhooring. Is het dat, Grootmoeder? „Als je God er oprecht om gevraagd hebt, zeker", bevestigde de oude vrouw. „Alleen hadt je natuurlijk niet verwacht, flat eerst dat met Annie komen moest. De Ileere handelt vaak raadselachtig met ons." Op den tweesprong bij den Krommen weg stond het rijtuig stil en wendde Adri- aan BLankert, die grootmoeder en klein dochter rustig hof gesprok had laten vos- met een door woede verstikte stem: „Geen belastingen meer". Een donderend gejuich is zijn loon. Dat zou de verkiezingsleuze zijn. Met algemeene stemmen wordt hij on middellijk tot candidaat geproclameerd. Achtereenvolgens wordt hij gedeputeerde en minister. Hij drijft de afschaffingen der belastingen door en krijgt een standbeeld. Daar er echter niet veel geld is, wordt een klassiek beeld met zijn hoofd voorzien en ergens op een plein gezet. Nu begint de misère. Alle staatsdiensten worden achtereenvolgens gestopt. De post bezorgt geen brieven meer en de politie houdt niet langer de misdadigers in be dwang. Eindelijk wordt de toestand zoo onhoudbaar, dat hijzelf weder-invoering der belastingen instelt en nu kent de dank baarheid des volks geen grenzen meer Het land kan u niets meer weigeren, zegt een lof-redenaar en op aandrang van zijn vrouw vraagt hij nu dat men zijn stand beeld van een weinig kleeren zal voorzien. Dat wordt hem toegestaan. Men ziet dus, hoe weinig er noodig is, om door schoonschijnende leuzen de kie zers v.oor een oogenblik mee te sleepen maar des te grooter is de verantwoorde lijkheid van hen, die de leuzen aanheffen. Zij mogen de kiezers leiden, maar niet misleiden. Weten zij niet voldoende zeker, dat zij hunne beloften kunnen nakomen, dan moeten die achterwege blijven. Ook bij verkiezingen zijn niet alle midde len geoorloofd, die succes beloven. De Indische Staatsregeling. Naar aanleiding van de beslissing van de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Indische Staatsrege ling volgen hier eenige 'Indische pers stemmen, door Aneta aan de „N. R. Crt." geseind: De Locomotief betreurt de geval len uitspraak. Deze uitspraak van de Eerste Kamer bewijst h.i. de onjuistheid van de uitspraak, dat de hoofdmacht ge reed is om de fouten van de voorhoede te herstellen, aangezien zelfs de Eerste Kamer zich door de uitspraak van den Volksraad gebonden achtte. Het eenige lichtpunt is, dat, indien in de eerst ko mende jaren de onjuistheid van deze her vorming in de ^praktijk blijkt, de terugkeer tot een meer juist beleid nog altijd mo gelijk is. Het Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië merkt o.m. op, dat de regeering onmogelijk blijdschap kan toonen over haar succes. Daarvoor was het afkeurend zakelijk oordeel van uitnemende critici te algemeen, te fel, te heftig. De naaste toekomst bergt het oordeel over de be slissing, die thans gevallen is, in haar schoot. Negentien April is een dies ater in de geschiedenis van Indië. De Javabode schrijft, dat politiek en onvoldoende kennis van en inzicht omtrent Indië oorzaak zijn van de aan neming van het ontwerp. Nu reeds doen zich symptomen voor, 'die wijzen op een blokvorming van Inlandsche zijde. Het blad erkent, dat het belang van Indië meebrengt te streven naar wat vereenigt. Wat scheidt mag niet voorop worden gesteld, wat echter niet uitsluit het recht en de noodzaak van het uitoefenen van kritiek. Het blad waarschuwt tegen het ontstaan van misverstand bij de Inlandsche groe pen, die door het ontwerp en niet eens in hun eigen belang, begunstigd worden. De leiders van de groepen van de Inland sche bevolking dienen te beseffen, dat de beslissing een zware verantwoordelijkheid legt op de Inlandsche meerderheid. Het Bat. Nieuwsb lad is van mee ning, dat de vooruitstrevende katholieken niet gebrand waren op de wijze, waarop de heer Colijn wellicht den sleutel heeft gegeven, die op de situatie paste en over het feit, dat het juist de heer Colijn was, die zich aan het hoofd van de oppositie had gesteld. Gedane zaken ne men echter geen keer en men zal goed. doen zich niet te verdiepen in hetgeen verloren ging, doch met vertrouwen moe ten arbeiden voor de toekomst. Het zwaar tepunt van onze staatkundige ontwikke ling is thans verplaatst naar de regeling van de verhouding tusschen Indië en Ne derland en ten aahzien daarvan prejudi- cieert de gewijzigde staatsregeling geluk kig niet. ren, zich om, met in de oogen een gui- tigen blik. „Nu, Lia, waar wil je logeeren, aan den zeedijk of op de boerderij? Je hebt het maar voor het zeggen." Lia begreep de scherts en ging er op in. „Logeeren op de boerderij? Ik dank je wel. 'sis er mij te druk. Ik ga naar Grootmoeder." „Dan zullen wij den Krommen weg inrijden", vond Adriaan Bliankert op een quasi berustenden toon. „Maar je zult er spijt van hebben, meid". En hij zette het paard weer aan. Lia lachte stil voor zich heen en keek daarop naar het krasse oudje aan haar zijde, die fluisterde: „Oom Adriaan is veranderd, hé, Lia?" „Lies Meinema had er mij iets van geschreven", fluisterde Lia terug. „Maar zóó had ik het niet gedacht. Het is heer lijk I" ,,'kWeet niet, hoe het komt. Maar het is zoo. En God moet er voor gedankt wor den. Want zóó mocht het toch niet." Hiermede was het fluistergesprek afge- loopen. Met glinsterende oogen 'bekeek Lia, door het deurtje van het rijtuigje, waar van het zeil niet neergelaten was, naar de ozngerisg. DE SCHELDE-RIJNVERBINDING. De ontdekking van Prof. Gerretson. De vorige week hebben wij een brief overgenomen van prof. Gerretson over do cumenten betreffende de verbinding Rijn- Schelde, welke documenten door hem op het Record Office te Londen zouden ont dekt zijn. Het „Vaderland" heeft nu de moeite gedaan naar deze „bronnen" een onder zoek in te stellen, met het volgende re sultaat I. De door prof. Gerretson ontdekte rapporten zijn sinds lang bekend. Het Engelsche rapport, dat door Sir Ch. Hart ley, lid van de internationale Donau- commissie, is opgesteld en waar nog ad vies van David Stevenson aan toegevoegd is, even 'als het Pruisische rapport van G. Hagen en een, door prof. Gerretson niet genoemd rapport van den Franschen in genieur Gosselin, zijn in 1867 niet al leen in de Belgische documents parlemen- taires opgenomen, maar ook in een af zonderlijke uitgave hij Hayez te Brussel verschenen. Ch. Rogier, de toenmalige minister van Buitenlandsche Zaken te Brussel, heeft de conclusie van de drie rapporten medegedeeld in de Kamerzit ting van 24 Mei 1867. 'In de literatuur over de Schelde werd zeer dikwijls naar die stukken verwe zen. Ook Baron Guillaume wijdt er een paar bladzijden aan in zijn boek „L'Escaut depuis 1830". (Als Pruisische deskundige wordt daar Ir. Lentze genoemd, terwijl de Documents parlementaires toch .geen ander rapport bevatten dan dat van Ha gen: een zetfout?) II. Van een zelfstandig onderzoek, waar toe Engeland, onder invloed van Belgisch aplomb en Nederlandsche flinkheid zou besloten hebben, kan geen sprake zijn. Het is op verzoek van de Belgische re geering, dat men er te Londen, Berlijn en Parijs toe is overgegaan een technisch advies door eigen deskundigen te laten uitbrengen. III. De quaestie van het kanaal door Zuid-Beveland was slechts een der punten van het toenmalige Nederlandsch-Belgi- sche geschil, en niet eens het belang rijkste. Wat België vooral vreesde was, dat het afsluiten van de Oosterschelde verzanding van de Wester-Schelde tenge volge zou hebben. Wij weten nu, dat België zich op dit punt vergiste en dat de Nederlandsche ingenieurs gelijk heb ben gehad. Het is misschien echter toch niet heelemaal -zonder belang, er even aan te herinneren, dat de Engelsche rap porten omtrent dit belangrijkste purft vol komen in Belgischen zin concludeerden, terwijl Hagen en Gosselin de hoop uit spraken, dat men in ieder geval al het mogelijke zou doen om eventueele ge varen af te wenden. Naar alle waarschijnlijkheid zal de tramlijn KnockeRetranchement binnen korten tijd gereed komen, tijdig om bij aanvang van het seizoen in exploitatie te worden gebracht. Het Belgisch loodswezente V1 i s s i n g e n. De Belgische regeering heeft besloten tot den aankoop van twee nieuwe motorbooten, bestemd voor het Belgische loodswezen te Vlissingen. Door Gedep. Staten, is aan den heer S. Brandsma te Rotterdam eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van het hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van de Prov. Staten in kieskring I Middelburg. Middelburg. Alhier is Zaterdagavond een afdeeling opgericht van de Neder landsche Handelsreizigers Vereoniging on van Fondserivereeniging der NHRV. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren I. de Groot, Voorzitter; .1. Vos, Secre taris, V-lasmarkt L 10; H. Kraak, M. P. Kramer en M. Vaane. De «afdeeling telt reeds 31 leden. Thans zyn wy in de gelegenheid eenige nadere bijzonderheden mede te deelen over de feestelijkheden, welke „Uit het VolkVoor het Volk" op 30 April ter eere van den 20sten verjaar dag van Prinses Juliana zal ge ven, ten deele door ,de welwillendheid ,,'tls toch heel wat beter weer dan dezen winter, Lia". „Ja, Grootmoe. Eigenlijk is nu alles voor mij nieuw, al ken ik de huizen en de menschen nog wel. Je ziet nu overal op het land werken. Bij oom Adriaan is het nu zeker ook druk?" „Ja, het werk komt nu aan", zeide de boer, die de vraag geboord had. v,We kunnen je hulp best gebruiken, meid." „Ik hielp u vast van den wal in de sloot, oom", lachte Lia, om dan uit te roepen: „Daar is de zeedijk all Ik ga straks eens naar de zee kijken- Wilt u wel gelooven, dat ik heimwee naar de zee had, omoe?" „Zij is nu op haar mooist", meende Adriaan Blankert. „Hoog water en dan do avondzon er op schijnen." Een vrouw vóór een huisje, dat zij passeerden, stak de hand op en riep in het zuivere dialect der landstreek goeden avond." „Vrouw Goedegebuure", zeide Lia. „Maken zij het nog goed, Grootmoe?" „Een maand geleden hebben zij de kleinste verloren, Lia. Het was een zware slag. Want al is het gezin groot, je wilt er toch niet éón missen." „Ach, dat kleine, lieve moisje van één jaarl" riep Lia. „Wat vreeseüjk. Maar 'twas een teer popje". van den gemeenteraad daar toe in staat gesteld. Des morgens van half acht tot acht uur worden de klokken geluid, als inzet van den feestdag. Van 8 tot 9 uur wordt een reveille gehouden. Beginnende op de Markt gaat het door de Lange Viele, langs Houttuinen, Seisdam, Hee rengracht, Korte Heerengracht, Molenwa ter, Ververijstraat, Singelstraat, Molstraat, Dam, Lange Delft, Segeerstraat, Hout- en Turfkade, St.-Janstraat, Langedelft naar de Markt terug. Er volgt dan een pauze in het programma tot 12 uur, dan zullen de tonen van het Carillon van den Lan gen Jan getuigen van de feestvreugde, die dien dag bij het overgroote deel der Nederlanders bestaat. Intusschen zul len in den tuin van het Schuttershof 1121 deelnemenden aan de kinderspelen zich vereenigen. In optocht gaat het dan langs Molenberg, Kromme Weele, Vlas- markt, Markt, Lange- en Korte Burg; Balans, Abdij, Balans, "Spanjaardstraat, Koepoortstraat, Molenwater, Koepoortbrug en Singel naar het gemeentelijk sport terrein. Hier zullen te ongeveer twee uur de wedstrijden aanvangen, waarvoor ge zien de overgroote deelname, dubbele commissies voor ieder onderdeel zijn aan gewezen. Men denkt te kwart over vier met. de afzonderlijke wedstrijden gereed te zijn. Daarna wordt tot kwart over vijf een gemeenschappelijke wedstrijd ge houden, om op dat uur met de prijs- uitdeeling te kunnen aanvangen. Des avonds wordt van 8 tot 9 mu ziek gegeven in de tent op het Molen water, gevolgd door een fakkeloptocht, waaraan verschillende vereenigingen deel nemen en die zal gaan van den Zuidsin gel langs Korte Noordstraat, Hofplein. Wagenaarstraat, Abdij, Balans, St.-Pieter- straat, Korte Delft, Dam Z.Z.; alle kaden, Hoogstraat, Varkensmarkt, Gortstraat, Markt. Halt wordt gehouden in de Abdij, op de Dam en de Varkensmarkt en ten slotte op de Markt de stoet ontbonden. Tevens brengen wij het verzoek over druk te vlaggen en des avonds in de straten, waardoor de fakkeloptocht komt, de gor dijnen op en de lichten .aan te laten. Goes. De concerten der plaatselijke mu ziekgezelschappen gedurende den zomer van 1929 zijn als volgt bepaald: Euphonia: 26 April, 10 Mei, 7 Juni, 12 Juli, 2 Augustus, 6 September; Hosanna: 30 April, 23 Mei, 27 Juni, 25 Juli, 31 Augustus, 19 September. Bij ongunstige weersgesteldheid worden bovenstaande data een week verschoven. Kloetinge. Tot kerkelijk-ontvanger bij de Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd dhr L. Beenhakker met 3 st., terwijl op den heer J. J. Meulendijk werden uit gebracht 2 stemmen. Er hadden zich 14 sollicitanten aange meld. RNIand-Bath Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig weth. DeurloO' en dhr A. David met kennisgeving. De voorz. deelt mede, dat op de belasting op de onge bouwde eigendommen de Koninklijke goedkeuring werd verkregen. De rekening over 1927 werd goedgekeurd. De Raad besluit geen adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Kerkrad© met betrekking tot het wetsontwerp tot her ziening der financieele verhouding. De Raad besluit afwijzend te beschikken op een adres van Chr. Traas om verleening van een buitengewone vergunning voor maatschappelijk verkeer voor zijn lokali teiten, onder verwijzing naar de beslissing van den Raad van 30 Juli 1926 en op* merking, dat sindsdien in de omstandig heden geen wijzigingen kwamen. Met alg. stemmen besluit de Raad om de vergoe ding aan mej. Van Munster—de Vries voor het geven van handwerkonderwijs aan de Openb. lagere school te Bath te stel len op f 75 por uur per jaar. Het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing der plaatselijke inkomstenbelasting wordt voor het belastingjaar 1929'30 bepaald op 1. Aan den Raad wordt het ge meenteverslag en het verslag met be trekking tot hetgeen gedaan is tot verbe tering der volkshuisvesting over 1928 aangeboden. Met alg. st. besluit de Raad vast te stellen een gemeenschappelijke regeling voor gasvoorziening met -de ge meenten Krabbendjjke, Rilland-Bath, Waarde, Kruiningen en Schore. Daarna gaat de Raad in comité. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld. Een tweetal aanvragen om gedeeltelijke ont- „Ja, de strenge winter heeft bet ding veel kwaad gedaan." „Ho, Bles". Het huisje aan don zeedijk was be reikt. „Ik ga gauw koffie zetten en voor het eten zorgen", zeide grootmoeder, toen zjj nauwelijks een voet op den grond had. „Je wacht nog op koffie, Adriaan"? „Zeker, moeder, de dag is nu toch ge broken". Weer een symptoom van zijn verander de houding jegens haar, dacht Lia. Den vorigen winter was hij bij haar aankomst, hoewel het verbazend koud was, onmid dellijk naar huis gereden. Maar thans bond hij het paard aan het groene hekje, dat haar zoo lief geworden was, en liep haar achterna, het kleine huisje in. „Wat zijn die jonge kippen groot, ge worden I" riep Lia. „Ja, ja, beestjes, ik zal voortaan weer voor je zorgen, hoor. Daar heb je de gulzige bruine ook weer. Is dat beest nog zoo gulzig, groot moeder?" Maar de oude vrouw hoorde het niet meer, daar zij haar huisje al was in- geloopen en bedrijvig bezig was. „Kan ik wat doen, Grootmoeder?" „Vandaag mag je beslist niets doen", solde Grootmoeder Blankert. „Na zoo'n heffing van schoolgeld wordt afgewezen. Daarna sluiting. Krabbendijke. In de vergadering van het waterschap „Valckenissegeul" werd met 6 st. benoemd tot ontvanger-griffier dhr Jac. Welleman, burgemeester. De heer A. A. Elenbaas verkreeg 4 stemmen. De heer Welleman, die afgevaardigde was voor den Krabbendijkepolder, zal als zoo danig ontslag moeten nemen. Heinkensrand. Zaterdag vergaderden de aandeelhouders der vereenigde weegbrug gen „Samenwericing" alhier onder voorzit terschap van den heer II. v. Iwaarden. Tegenwoordig waren 62 aandeelhouders. Goedgekeurd werd de eindrekening van oprichting in ontvang f826.35, in uitgaaf f 762.18 met een goed slot van. f64.17. Vervolgens de verrekening over het boek jaar 1928 in ontvang f 2938.25, in uit gaaf f 1976.33, met een goed slot van f 961.82. Besloten werd per aandeel uit te keeren van het goed slot f 1.25 per aan deel of 5 pet. en in kas te houden voor loopende rekeningen f346.82 en te storten in het reservefonds f400, waar door dit wordt gebracht op f451.20. De geldleening ad f 1500 is thans afge lost. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Op de 3 weegbruggen in deze gemeente werd in totaal gewogen 12.582.442 K.G. Besloten werd het weegloon voö'r aan deelhouders vast te stellen op 10 cent en voor niet-aandeelhouders op 15 cent per 1000 K.G. De weekloonen voor de seizoenwegers werden verhoogd met f3 lerseke. Overgeplaatst naar Oude Tonge de rijksveldwachter brigadier-titulair dhr P. Hendrikse alhier. Wolphaartsdijk. De verkoop van het Emmabloempje ten bate van de t.b.c.- bestrijding heeft in deze gemeente ruim f 104 opgebracht. Wissenkerke. Maandag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig de heeren S. J. de Regt on P. M. de Boer. De kas van den gom.-ontvanger was nagezien en in orde bevonden. Het verzoek van het be stuur der bijz. school te Kamperland om gelden toe te staan voor het bijbouwen van een schoollokaal werd ingewilligd, eveneens een dergelijk verzoek van het bestuur der bijz. school te Geersdijk. Vast gesteld werd een voorschot op de exploi tatiekosten dier scholen over 1929 zoo mede de driejaarlijlcsche afrekening met die scholen. Benoemd werd tot onderwij zeres aan de o. 1. school te Geersdijk mej. S. M. Oele met alg. stemmen. Een verzoek van J. Huiszoon te Kamperland om steun volgens de regeling van krotopruiming werd door den voorzitter toegelicht. Spr. zette uiteen onder welke voorwaard© die steun wordt verleend van rijk en gemeen te samen. Daarna werd het verzoek met algemeene stemmen ingewilligd. Tot armverzorger voor het Burg. Arm bestuur werd benoemd Joh. Verburg te Kamperland met zeven stemmen (P. Schrier Jr. verkreeg twee stemmen). Bij de rondvraag bracht dhr Schip pers 'de aftuining der erven langs den veerweg te Kamperland ter sprake en gaf als zijn meening te kennen, dat zulks op één lijn geschieden moest. De voor zitter zegt, dat de afrastering moet ge schieden dcor de aangrenzende eigenaars. Willen die binnen de lijn blijven dan is het niet erg fraai. Dhr Abraham se zegt, dat er vaste punten aangegeven moeten worden volgens de bestaande teekening van den weg. De voorzitter zegt overleg met den wegopzichter toe. Dhr Breuxe vraagt om putten in den weg naar de haven te Geersdijk aan te vullen. De voorzitter zegt verbetering toe. Daarna; sluiting. Mellskerke. Do Vereen, voor Geref. Soboolonderwijls alhier kwam Vrijdag avond in jaarvergadering byeen. De ver gadering was niet druk bezocht. Dhr G. Vlieger, voorz., opende do bij eenkomst met gebed en sprak een kort openingswoord. Secr. Geschiere kon we gons ziekte niet tegenwoordig zijn, zoodat ahr A. Kodde, 2e secretaris, de notulen las en het jaarverslag uitbracht. Dit ge tuigde va.rt zegen en voorspoed. Het aan tal leerlingen was gestegen en ziekt© was bijna niet voorgekomen. Dhr Kodrle deed ook rekening en ver antwoording van de financiën, ontvangen was f9373.29l/2, uitgegeven f8555.94, al- zoo een saldo van f817.35Vs. reis moet je maar eens wat rusten." „Ik ben heelemaal niet moe. Maar na tuurlijk zal ik mij gehoorzaam onderwer pen. Ik wil toch een3 even op den dijk kijken. Heel even maar. 'k Heb zooeven de zee al gehoord, 'tis net muziek." Blij als een kind snelde zij het tuintje door, den weg over, om vervolgens de houten trap te beklimmen en weldra te staan op den bazaltmuur. De onafzienbare ,zee lag vóór haar. Het was hoog water, zoodat de glooiing der zeewering voor een groot deel werd besproeid met het zilte nat. In een bloed- roode schijf, ver in het Westen, scheen de zon in zee te dalen, toóverend kleur rijke effecten. Hier en daar bespeurde Lia hot zeil van een schip, dat als het ware dreef, op het spiegelgladde vlak, door geen. rimpeltje beroerd. Heel in do verte, nauwelijks zichtbaar voor het blooto oog, sneed een stoomboot door het wa ter, achterlatend een wolk van rook. Krij- schende zeemeeuwen, die vischjes ver schalkten, zweefden boven het waterop pervlak, wachtend op 'de ebbe, om zich dan neer te zetten op de drooggcioopen schorren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 5