No. 171 Dinsdag 23 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Spaarbank HEiRIKSE&Co'sBANK-QOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GODSDIENST EN POLITIEK. Buitenland. KIMC pepermunt blijft U de aangename, krachtige smaak in her. innerinc Belangrijkste Nieuws. a 4 °/o rentevergoeding. Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco r-6r post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De heer Roodhuyzen schijnt wat de komende verkiezingen betreft, minder op timistisch gestemd dan zijn partijleider Mr Fock. Heeft de laatste nu reeds een en an dermaal gewaagd van groote overwin ningen van de liberale Staatspartij en van een stellige nederlaag der rechtsche partijen, de heer Roodhuyzen daaren tegen houdt zich voor de zooveelste maal bezig met het optreden van een eventueel rechtsch Kabinet, waarvan z.i. de heer Colijn de leider zal zijn. In dat geval kan, naar hij meent, ver wacht worden, dat het een Kabinet zal zijn, dat de Christelijke beginse len in ons staatsleven wenscht te hand haven en te verdedigen. En dan geeft de heer Roodhuyzen een breed betoog, om aan te toonen, dat daar mede toch allerminst de anti-these is gesteld. Want, zoo gaat hij voort, velen van Links, althans de liberalen, hebben niet de minste neiging om de Christelijke grondslagen van ons volksleven te ont wrichten, tenzij men met het Christen dom niet anders bedoelt dan eigen kerk, om dan met deze meditatie te eindigen: „Laten wij er mee tevreden zijn, dat van onze maatschappij de grondslagen inderdaad Christelijk zijn. Thorbecke heeft het indertijd zoo juist en schoon ge zegd: „De stille werking van 'het Chris tendom boven verdeeldheid van geloof, is oneindig algemeener en grooter dan hetgeen men in de kerkelijke sfeer met oogen ziet. Het Christendom heeft onze wetgeving en ons bestuur, onze samen leving en onze zeden doortrokken; maar dat is niet het bijzónder ^Christendom van een bepaalde kerk. Het is het ééne licht, waarvan de onderscheidene geloofsbelij- nissen stralen zijn; het is het Christen dom boven kerkelijke afzondering, ge lijk het menschdom is boven alle volken en ze alle omvat, gelijk de wetenschap is boven alle vormen en stelsels, waar in ieder, naar de mare van zijn inzicht, de wetenschap zoekt te naderen of haar tracht uit te drukken." Dat werd meer dan 70 jaar geleden gezegd, maar het verdient nog wel eens herhaald te worden; dat L het Christen dom der liefde, welks deugden zelfs voor den Israëliet aanvaardbaar zijn; A. C- Wertheim gaf daarvan blijk, toen hij het voorzitterschap van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen accepteerde. En op dat Christendom zal geen enkel vrijzinnige een aanval doen, omdat hij weet, dat hij een klinkend metaal of lui dende schel zou zijn geworden, als hij de liefde niet had, zelfs al sprak hij de talen der menschen en der Engelen." Het is niet recht duidelijk, welke be doeling de politieke hoofdredacteur van „Het Vaderland" met dit alles heeft. Vermoedelijk wil hij trachten aan te toonen, dat voor de handhaving en be vestiging van de Chr. grondslagen in ons volksleven een rechtsch kabinet aller minst noodig is. Maar dan zal hij toch moeten toegeven, dat zijne redeneering van een zekere oj> pervla'kkigheid toch niet is vriji te pleiten. Om te beginnen is een z.g. Christendom boven geloofsverdeeldheid, d.w.z. een Christendom dat zelfs voor den Israëliet aanvaardbaar is, omdat het den Christus verwerpt, een onding. Maar bovendien het is ook' beslist on juist, dat het liberalisme de Christelijke grondslagen wil bevestigen en handhaven. Het Handelsblad heeft nog onlangs zeer terecht betoogd, dat het liberalisme nog wel de Christelijke normen die in ons volksleven zijtn vastgegroeid als histo rische producten 'kan erkennen, maar dat het die normen niet kan handhaven of verdedigen, omdat hetwazen van h et Liberalisme ligt in de erkenning van gestadige evolutie. Objectieve normen, zoo Werd daaraan toegevoegd, 'kunnen door het Liberalisme niet worden aanvaard, iwant dan zouden zij niet 's menschen wil, maar Gods wil als agens moeten erkennen ock in het Staaikund g Leven. k£n dat wil het Liberalisme niet. De opvatting dat men in de Staatkunde alleen behoort tehandelennaar de Rede, dat men in de politiek elk geloof buiten spel moet laten, is, zoo schreef nog kort geleden de beer Elout, gemeengoed van alle liberalen. De heer Roodhuijizen zegt feitelijk pre cies hetzelfde-. Maar met andere woorden. Zóó, dat het den indruk zou kunnen maken, dat ook het Liberalisme in de Staatkunde een plaats zou willen inrui men voor den Godsdienst. Maar dat js toch inderdaad niet bet geval. En voor de zuiverheid van de politieke verhoudingen is het noodig, dat dit dui delijk wordt uitgesproken en dat zulks den kiezers helder en klaar voor oogen staat. Propaganda-lectuur. Onlangs hebben we melding gemaakt van de verschijning van twee propagan da-blaadjes, n.l.„Ter wille van gees telijke waarden" door H. Colijn en „Rood boerenbedrog" door Chr. v. d. Heuvel. Thans zijn met medewerking van de Dr A. Kuyperstichting, opnieuw twee pro- paganda-geschriftjes verschenen, ditmaal bij de Drukkerij „De Rotterdammer", Goudsche Singel 105, Rotterdam, resp. over „De Sociale Wetgeving, Ds Ker sten en wij" en „Sluit de gelederen", beide geschreven door Ds M. van Grie ken, Ned. Herv. predikant te Rotterdam. Van het laatste hebben we gisteren reeds een gedeelte overgenomen. In het eer ste wordt aangetoond, dat de houding door de S. G. P. ten opzichte van de sociale wetgeving aangenomen niet ver dedigbaar jjs. De conclusie, waartoe Ds van Grieken komt, is„Ook om der wille van de sociale wetgeving: sluit de •gelederen en stemt Antirevolutionair." Gaarne vestigen wij op deze propa- ganda-geschriften, die voor een klein prijsje verkrijgbaar zijn, de aandacht. GIBSON'S VERRASSEND VOORSTEL TE GENEVE. De vlootbeperking. De eerste dag der tweede week van de voorbereidende ontwapeningsconferentie te Genève heeft heel wat betere vooruit zichten geopend dan die, welke bestonden toen de eerste week eindigde, schrijft de „Msb." De verdienste daar.'an komt geheel toe aan den Amerikaan Gibson, die, gelijk ge meld, in een hooggestemde rede het denk beeld aan de hand deed, dat de commissie de besprekingen inzake het vraagstuk van de vlootbeperking weer zou hervatten. Twee jaren lang was de stagnatie in zake de vlootbespreking 'n reden geweest om ook voor de land- en luchthewapening vrijwel niets te doen, en het geheele ont- wapeningsvraagstuk te laten rusten. Gibson heeft nu de bereidwilligheid van de Amerikaansche regeering.verklaard om opnieuw hierover te spreken, zoodat men mag aannemen, dat men over het doode punt is heengekomen. Voor den volkenbond is het hoogst in teressant, dat Gibson beeft voorgesteld, dat de vlootdiscussies zullen gehouden wor den binnen den kring van deze, door den volkenbond bijeengeroepen ontwapenings commissie, die eerst alleen over de metho den van vlootbeperking zal hebben te spre ken, waarna dan later op dë ontwape- nings-conferentie zelf over do cijfers zal onderhandeld worden. Dit is precies het systeem dat de vol kenbondsvergadering steeds beeft bepleit, 't standpunt ook, dat de ontwapenings commissie steeds voor oogen heeft gehad, totdat de plotseling door Coolidge te Ge nève bijeengeroepen conferentie van de drie zeemogendheden in den zomer van 1927 de vlootbeperking uit den boezem van de commissie weghaalde en ze tot een on derwerp van afzonderlijke behandeling maakte. Gibson, die natuurlijk de éigen ideeën van Hoover precies heeft weergegeven, wil de zaak nu weer geheel in de handen van deze commissie leggen. De voorbereidings-commissie heeft het thans dus geheel in eigen macht, of de ont wapeningsbesprekingen heelemaal bij haar geconcentreerd zullen blijven. Men mag zeker wel aannemen, dat de groote meerderheid der leden met graagte het aanbod van Gibson zal aannemen om de vlootbesprekingen weder te hervatten. Intusschen hangt er natuurlijk veel af van de Engelsche regeering. Lord Cushendun kon niet veel meer zeggen dan dat de Engelsche regeering de nieuwe Amerikaansche denkbeelden met de grootste welwillendheid zou bestudee- ren en dat de rede van Gibson op den gang van zaken in de ontwapenings-commissie van grooten invloed zou zijn. Dit werd ook nog onderstreept -door de gedelegeerden van Frankrijk, Italië en Japan en ook door den voorzitter Loudon. Intusschen neemt men aan, dat de En gelsche regeering waarschijnlijk er de voorkeur aan zal geven, dat de besprekin gen over de Amerikaansche voorstellen niet onmiddellijk zullen aanvangen, doch dat deze eerst na de Engelsche verkiezin gen zullen gehouden worden. Lord Cushendun vreest blijkbaar, dat een nieuwe mislukking der besprekingen bij de Engelsche verkiezingen zeer uitge buit zal worden tegen de regeering en dat Amerika, hierop speculeerend, ook hoopt, dat Engeland daardoor tot meer conces sies bereid zal zijn dan onder normale om standigheden. Daarom zal Lord Cushen dun wel trachten de zaak op de lange baan te schuiven. Boodschap van Koning George aan zijn volk. De Engelsche koning heeft de volgende boodschap aan het volk gericht: Mijn hart is vol dankbaarheid voor de wonderlijke bekwaamheid van mijn ge neeskundigen, chirurgen en verpleegsters. Uit een andere bron gewerd mij hulp uit de zorg vol liefde die zich overal open baarde en de koningin en mij omringde Deze openbaring behoort tot de treffendste ervaringen van mijn leven. Het was een onbeschrijflijke aanmoediging te voelen, dat mijn duurzaam en vurig verlangen het vertrouwen en de genegenheid van mijn volk te winnen, verhoord was. Ik wil gelooven, dat de ondervinding, welke de mijne was, ongewoner zal schijnen wan neer de nationale zorgen van alle volke ren ter wereld gevoeld zullen worden als de gemeenschappelijke bron van mensche- lijke sympathie en een gemeenschappelijke reden zullen vormen voor de menschelijke vriendschap. Ik ben nog niet in staat de vermoeienis sen van een openbare plechtigheid te door staan, maar ik ben gelukkig mij bij mijn volk hier en overzee te voegen om God te danken. Een standbeeld van Columbus. In het kleine Spaansche havenstadje Palos van waaruit Columbus zijn tocht naar Amerika is begonnen, werd gister middag in tegenwoordigheid van Primo de Rivera, den Infante Carlos, den Ame- rikaanschen gezant te Madrid en een af- deeling Amerikaansche matrozen, een zes meter hoog Columbus-standbeeld onthuld, dat door Amerika ten geschenke was ge geven. De gezant las een boodschap van president Hoover voor, waarin gewaagd werd van de hartelijke betrekkingen tus- schen Spanje en de Vereerdgde Staten. Weer eein schip mei pokken besmet. Het Engelsche passagiersschip „Masho- ba" is Zondag uit Britsch-Indië te Ply mouth aangekomen. Aan boord waren onder de bemanning pokken uitgebro ken en bij drie patiënten, die onderweg te Marseille aan land werden gebracht, hadden de Fransche autoriteiten de ziek te geconstateerd. Veertien reizigers kregen, nadat zij him naam en adres hadden opgegeven, zoodal zij zoo noodig onder geneeskundig toe zicht konden blijven, verlof zich naar hun bestemming te begeven. D.e anderen zouden te Tilbury aan wal gaan. Het schijnt dat alle passagiers' Vóór hun ver trek uit Indië of aan boord reeds inge ënt zijn. De verkiezingen voor den Senaat. Zondag is de Griekscbe Senaat ge kozen. Nadat de verkiezingen om allerlei re denen telkens uitgesteld waren, zijn zij Zondag eindelijk gehouden. Zij geschied den in volmaakte kalmte. De uitslag, die bepaald wordt volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging; heeft voor Venizelos 70 zetels opgeleverd en 22 voor de oppositie, zoodat de regeering in elk geval van een flinke meerderheid ver zekerd is. Na hat proeven van WbTill a crown Orkaan boven Japan. Bijna geheel Japan werd Zondag door een orkaan geteisterd. Er zijn vele dooden en gewonden en er is groote schade aan gericht. Een aantal visschersschepen en andere vaartuigen is gezonken. De Noord-Westkust had het meest van het noodweer te lijden. Vooral de stad Niigata was er erg aan toe. Daar werden acht personen gedood en 67 gewond. Hon derden huizen werden verwoest en meer dan drieduizend liepen groote schade op. Twee watervliegtuigen gingen met een bemanning van vier koppen op de kust van Korea verloren. Drie zeelieden sloegen over boord van een torpedojager en verdronken. Koning Amanoellah tot „ketter" geproclameerd. Habiboellah, heerscber van Kaboel, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin Amanoellah als ongeloovige en ketter wordt gekwalificeerd en beschul digd wordt -van het veroorzaken van den moord op zijn vader en verscheidene be kende beambten. De proclamatie somt een aantal ketter - sche daden van Amanoellah op en zegt: hij stond aan de koningin toe, ongesluierd door de straten te rijden en liet zijn baard scheren zoodat hij er uit ziet als een vlin der. Korte berichten. Te Konstantinopel heeft de politie een groot aantal communisten in hech tenis genomen, die ervan verdacht wor den, een geheime organisatie gesticht te hebben, welke ook vertakkingen had in de provincie. De politie, vermoedt, dat deze geheime organisatie door commu nisten in het buitenland met geld ge steund werd. Te Visp in het kanton Wallis zijn in 'de electrische centrale Lonza twee gebouwen ter fabricage van organische oplossingsmiddelen door een ontploffing vernield. Vijf arbeiders zijn gewond. Nabij Hilfikon is een auto met 4 inzittenden verscheidene malen over den kop geslagen. De handelsredacteur van de Neue Züricher Zeitung werd gedood, de drie anderen hebben ernstige ver wondingen opgeloopen. Uit de mededeelingen in de bladen over den stand van het loonconflict bij de Duitsche spoorwegen 'blijkt, dat Donder dag te Berlijn een groote vergadering van alle leiders van de vakvereenigingen ge houden zal worden om een definitieve be slissing te nemen inzake een eventueele staking. De- boschbranden in Spanje duren nog steeds voort. Verscheiden dorpen in de Pyreneeën zijn geheel afgebrand. Talrijke grensbewoners verlaten hun huizen uit vrees, dat de brand nog verder om zich heen zal grijpen. Voor de eerste maal in de Engelsche geschiedenis zullen morgen vertegenwoor digers van de Engelsche werkgevers- en werknemersorganisaties in een gemeen schappelijke conferentie bijeenkomen ter bespreking van gemeenschappelijke belan gen in de Britsche industrie. De studenten van het hooger lan'd- bouwinstituut van Gemhloers (België) heb ben een „staking" van acht dagen uitge roepen, om te protesteeren tegen de goed keuring, door het parlement, van een wets ontwerp op de academische graden, waar door de studenten in 'kwestie zich veron gelijkt voelen. Het is niet uitgesloten, dat de landbouwstudenten van Leuven en van 1 Gent eveneens in staking zullen gaan. De pianist Geza Ledofsky te Weenen 1 heeft Zondag tegen middernacht het we- relduurrecord voor pianospelen verbeterd, j Hij had toen meer dan 75 uur onafgebro ken gespeeld. Binnenland. Groote fabrieksbrand |e Utrecht. Memorie van antwoord over de wegenwet. De moordenaar van de vier politiemannen te Grootegast voor de rechtbank. De kerkelijke kwestie te Tienhoven. Buitenland. Knoeierijen met doctoraten te Brussel. Een boodschap van Koning George aan zijtn volk. De ontwapeningsdebatten te Genève. Orkaan in Japan. Het luchtschip „Graf Zeppelin" ligt klaar voor de tweede Middellandsche zee vaart. De weerberichten luiden echter zoo ongunstig, dat aan opstijgen voorloopig nog niet te denken valt. Het tweede IndiëLonden mailvlieg tuig is gisteren te Croydon aangekomen met 16.000 brieven aan,boord. Het verliet Karachi Zondag voor een week. Het telefoonverkeer. Het Tweede Kamenid Bulten heeft den minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld 1. is de minister bereid, om, waar de denkbeelden omtrent verzorging van het telefoonverkeer op korten afstand uit een oogpunt van tarifeering en van tech nische inrichting van de netten nog niet vaststaan, te gelijk met het onderzoek naar de mogelijkheid van de streeknetten in hun bestaanden vorm te handhaven en nieuwe te formeeren, in het bijzonder te doen onderzoeken, of deze streeknet: ten niet het gemakkelijkst en doeltref fendst mogelijk zijn bij behoud van het bestaande stelsel van vast abonnement? 2. Is de minister bereid om een on derzoek te doen instellen naar de moge lijkheid om bij de bestaande streeknetten en bij het inrichten van nieuwe streek netten, onder handhaving van het vaste abonnementssysteem van de aangeslote nen, een recht van keuze te geven tus- schen een abonnement voor locaal en een abonnement voor streeknetverkeer, waarbij elk dier tarieven in principe ge bouwd is op de gemiddelde kosten der aansluiting 3. Is de minister bereid het te dezetr zake uit te brengen rapport aan 'de Ka mer mede te deel en en te publiceeren? Gemeenfe-financiën. De heer Van Gijn heeft .op het wets ontwerp'tot herziening van de financiëele betrekkingen tusschen rijk en gemeenten drie amendementen ingediend. Het eerste strekt om buitenlandsche belastingschuldigen, die daarvoor in aan merking komen, in de fondsbelasting te doen bijdragen. Het tweede strekt om de gemeenten in staat te stellen, het tarief voor de heffing naar de huurwaarde progressief te maken, zonder daartoe haar toevlucht te nemen tot het heffen van progres sieve opcenten. De derde groep van amendementen strekt om den gemeenten de bevoegdheid te geven, behalve naar de 7 in de Wet op de personeele belasting genoemde grondslagen, ook te heffen naar andere grondslagen, die kunnen geacht worden een maatstaf van uiterlijken welstand te zijn. Het Zuidcrzeefonds. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopige verslag over de suppletoire begrooting van het Zui- derzeefonds 1928. Ook de minister be treurt daarin de overschrijding der ra ming van kosten van den afsluitdijk. Dat

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1