Zeelands Opfokvoer N.V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" - GOES. Tel. 1S2 fees» schitterende resultaten Bereid met KAR-MEL-PO 1 Uit de Provincie. Kerknieuws, Gemengd Nieuws. Telegrammen. Zoeklichtjes Land- en Tuinbouw. Merk V.P.Z. Verkrijgbaar bij de wederverkoopers of rechtstreeks bij de - l IS. v'v. v -C1 dank zij een goed verzorgde tafel, gedekt met het voor elk gerecht pas sende tafelzilver. De moderne mensch behoeft zich niet meer te behelpen, zooals vroeger met massief zilver zooveel voorkwam. Een complete col lectie GERO-ZILVER geeft in het gebruik meer voldoening en is bij aanschaffing belangrijk goedkocrper. land uitgesproken zouden zijn. In zijn antwoord toonde de Prins zich zeer geroerd door de ontvangsten en hij dankte den gezant voor de gastvrijheid, die hjj had mogen ontvangen. De kolen-afspraak bevestigd. De berichten uit Nederland over het tot stand komen van een overeenkomst tus- scüen de vertegenwoordigers der Neder landsche staats- en particuliere mijnen en de Steenkolen-Handelsvereeniging, als vertegenwoordigster van het Rijnsch- Westfaalsche kolensyndicaat, worden thans van Duitsche zijde bevestigd. De overeenkomst heeft slechts betrek king op de Nederlandsche markt en niet op den afzet der Nederlandsche mijnen in 't gebied van den Beneden-Rijn. Verklaard wordt, dat men hier te doen heeft met een overeenkomst, zooals deze in den algemee- nen handel wel meer gebruikelijk is. Na dere berichten of de overeenkomst tevens betrekking heeft op gebiedsverdeeling bin nen de Nederlandsche markt, dan wel op een contingenteering van den Duitschen uitvoer naar Nederland, waren voorloopig niet te verkrijgen. (Telegr.) Stempelen van eieren. De Rotterdamsche Kamer van Koop handel en Fabrieken heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht naar aanleiding van het wetsontwerp op den in- en door voer van eieren. Betoogd wordt, dat iridien er eenig ge vaar is, waartegen maatregelen getroffen moeten worden, het dit is, dat het Engel- sche ei, dank zij den voorschriften, die de Engelsche regeering uitgevaardigd heefC, daar te lande, zooals het in de memorie van toelichting wordt uitgedrukt, meer dan thans ingang zal gaan vinden en al dus onzen uitvoer zeer gevoelige concur rentie aandoen. Voorkomen moet worden, dat het Nederlandsche ei in Engeland door het binnenlandsche ei zal worden verdron gen. Het èenige middel, waardoor dit zal kunnen geschieden, acht de Kamer het scheppen van waarborgen voor een goede hoedanigheid. Met instemming heeft zij dan ook gezien, dat de regeering stappen heeft ondernomen, om een uitvoercontrole mogelijk te maken. Zij meent, dat dit zal kunnen geschieden door aan een derge lijke uitvoercontrole een wettelijken grond - slag te geven op de wijze, waarop het op 2 April 1929 ingediende ontwerp van wet, houdende voorschriften betreffende het waarborgen van bepaalde eigenschappen of hoedanigheid van uitgevoerde voort brengselen van het landbouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf, daarin voorzien wil. Noodig is een uitvoercontrole, dio waar borgen schept, dat alleen werkelijk Nedor- landscho eieren onder de aanduiding „Holland" worden uitgevoerd, terwijl er daarbij voor moet worden gewaakt, dat eieren, die als verscb worden aangekon digd, dit ook inderdaad zijn. Do wijze, waarop de uitvoercontrole zou moeten worden toegepast, wordt ten slotte in het adres breedvoerig toegelicht. Verkeerstoezicht. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft aan de burgemeesters den volgenden brief gericht: Mijn ambtgenoot van justitie heeft mijn aandacht gevestigd op de maatregelen, die moeten worden getroffen in verband met de groeiende eischen, welke aan het toe zicht op het verkeer dienen te worden ge steld. Voor zooveel betreft de rijkspolitie bestaat het voornemen, het commando van de rijksveldwacht van enkele automobielen to voorzieiï, welke, behalve voor het oor spronkelijk doel ten behoeve van de dienst vervulling van de districtscommandanten der rijksveldwacht, mede dienstbaar zul len worden gemaakt aan het uitoefenen van verkeerstoezicht. Verstrekking van automobielen aan het wapen der Ko ninklijke marechaussee voor gelijk doel is aangevraagd en wordt'mitsdien eveneens overwogen. Tevens wordt met het oog op een goed toezicht op motorrijtuigen door middel van cursussen de rijkspolitie on derricht op het stuk van motor kennis; ook voor het bijbrengen van deze kennis moe ten de bij de rijkspolitie nieuw aan te schaffen automobielen gebezigd worden. Met het oog op de kommen der gemeenten en de naaste omgeving dier kommen is het noodzakelijk, dat althans aan een daar voor in aanmerking komend deel der ge meentepolitie de kennis of meerdere ken nis wordt bijgebracht op het gebied van motor-rijtuigen en wat daaraan annex is. Aldus kunnen door do gemeentelijke po-' litiebeamhten met meer kennis van zaken verkeersovertredingen worden beoordeeld eu wordt belangstelling voor het verkeers- vraagstuk bevorderd. Mogelijk kan onder richt worden verstrekt aan gecombineerd personeel van verschillende gemeenten. Aldus zou men in aansluiting aan hetgeen het rijk doet, een deskundig toezicht kun nen bevorderen, dat tegen het moderne verkeer opgewassen is. Ik moge u verzoe ken, aan het voorgaande de noodige aan dacht te schenken. De dranksmokkelarij weinig verminderd. Ondanks dat de accijns op het gedistil leerd van f 3.30 of f 1.98 per liter is terug gebracht, is volgons mededeelingen van rijks-ambtenaren de drankinvoer langs de grenzen, vooral tusschen Vaals en Kerk- rade, zoo goed als niet verminderd, omdat de kleinhandelsprijs bijna gelijk is geble ven. Leidens stadhuis. Ter nadere aanvulling van het bericht, dat als gevolg van de door de deskundigen van beide partijen getroffen overeenkomst aan de gemeente Leiden, als schadevergoe ding voor het afgebrande stadhuis ruim één millioen gulden zal worden uitge keerd, kan nader worden gemeld, d^t het juiste bedrag op f 1.239.000 is vastgesteld. Wijziging treinenloop. In verband met de invoering van den zomertijd in België, Frankrijk en Enge land op 21 April a.s., wordt door de Ne derlandsche Spoorwegen medegedeeld, dat ingaande met dien datum de treinen zul len gaan loopen, waarbij in den officieelen reisgids en in het dienstregeling-aanplak biljet (uitgave van. 7 October 1928) is aan gegeven, dat zij zullen loopen „Alleen van datum invoering zomertijd in België (En geland) af", terwijl de treinen, waarbij is aangegeven, dat zij loopen „Alleen tot da tum invoering zomertijd in België (Enge land" met ingang van 21 April a.s. ver vallen. Autobussen. Bij Kon. be sluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door den directeur van de Rot terdamsche Tramweg-Maatschappij te Rot terdam tegen de beschikkingen van Qed. Staten van Zeeland van 29 April 1927, voor zoover daarbij aan de genoemde onderneming vergunningen zijn geweigerd tot het In werking brengen van auto busdiensten tusschen BurghHaamstede en Zierikzee en tusschen Bruinisse en Zierikzee. Goes. Destijds berichtten v.!j, dat de gemeente-werklieden W. van Ginkel en C. Rijn bij besluit van B. en W. dezer gemeente gestraft zijn, omdat zij werk- loozen den raad gegeven zouden heb ben het werk te verzuimen en naar de Bondsvergadering van 20 Febr. 1929 te gaan. Beide werklieden zijn in beroep gekomen bij het scheidsgerecht voor Ge meentewerklieden. Dit scheidsgerecht heeft, bij uitspraak van 20 April 1929 gemeld besluit van B. en W. vernietigd en de gestraften van het hun ten laste gelegde vrijgesproken. Sc'hore. Door den Directeur der Water leiding Maatschappij zijn de bewoners van Vlake bijeengeroepen tegen Zaterdag 27 April 1929 tot het honden van een ver gadering ter bespreking van de watervoor ziening van Vlake. Deze bijeenroeping is geschied na een ter zake gehouden be spreking met den burgemeester dezer ge meente. Kruiningen. Benoemd tot onderwijze res aan de school met den Bijhei alhier Mej. J. van de Linde, te Dinteloord. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuwkooipftoez.), G. Th. van. Beusekom te lersdke; te Brandwijk, A. J. Westra Hodksema te Zegveld; te Zijlpe, D. L. Rook, cand. te Rijswijk; te Z oelermeor-Z eg waard, W. H. A.Nelk te Nes en Wierum. Bedankt voor Maassluis, G. Groeneboeir te Doet.inchem; voor Emrnen (Evangelisa tie) G. Mol te Heerlen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Aa,!ten, W. E. Ger- ritsma te üudega (Sm.); naar Hasselt, J. Hettiaga le Wjjckel en Balk. Geref. Kerken in H. V. Bedankt voor Hilversum, J. v. d. Wonde te Amersfoort. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Kampen, M. Holtrop, te Fra- neiker en J. Drenth te Broek op Langen- dijk. Ds P. J. v. Melle. Naar de „N. H. Crt." verneemt, moet Ds P. J. v. Melle, predikant d-er Ned. Herv. Gemeente te Nijkerk (G.), die kort geleden zijn 50- jarig ambtsjubileum vierde, thans wegens een knielijden absolute rust houden. Afscheid en intrede. Ds P. van Djjik, predikant bij de Geref. Kerk te Serooskerke (W.), die het beroep naar Zaandam heeft aangenomen, is voorne mens Zondag 9 Juni afscheid van zijn tiegenfwoordige gemeente te nemen. Op 18 Juni zal ds v. Djjfe te Zaan dam bevestigd worden door ds C. J. Wielenga, terwijl de intrede is bepaald op Donderdag 20 Juni. Zending. Naar de Rotterd. meldt, zijn in ons land gekomen of zijn op komst: W. A. Bode, Theol. docent aan de Normaalschool te Koeranga bij Tomohon (Minahassa); E. Scherrer, dienaar des Woords te Talengen (Sangi); en G. C. Stcr.m, zendeling-1 eeraar te Tavebonto (Z. O.-Celebes). Laatstgenoemde lijdt aan een ernstige oogziekte. Ds K. Seibold, zendeling-leeraar te Kiama (Talaud), zal wegens voortdurende ongesteldheid zijner echtgenoote, niet na afloop van zijn verloftijd naar Indië kun nen terugkeeren. De Walchersche Zendings dag, uitgaande van den Classica'.en Zen dingsraad zal dit jaar gehouden worden op den derden Pinksterdag, Dinsdag 21 Mei, op een lommerrijke weide te Val- kenisse bij- de duinen, gemeente Bigge- kerke. Als sprekers zullen o.a. optreden Dr K. J. Brouwer, Zendingsdirector te Oegstgeest, Ds E. H. Blauwendraad te Vlissingen en Ds P. J. F. van Voorst Vader te Middelburg. Predikantstractementen. Men schijft aan de N. R. Ct. Dezer dagen heeft de Raad van Beheer voor de predikants-tractementen in de Ned. Herv. Kerk aan ongeveer 500 dienst doende predikanten dezer kerk per on- zendbriaf bekend gemaakt, dat de zooge naamde tweede ultkeering het percentage der uitkeering over 1928 uit de kas der predikantstractementen brengt op 47 pet. In de Herv. Kerk zijn thans ongeveer 1650 predi'kantsplaatsen. Ongeveer 330 plaatsen zijn vacant, ongeveer 600 pre dikanten krijgen meer dan 47 pet. van hetgeen waarop ziji volgens het reglement op de predikantstractementen recht heb ben; onder laatstgenoemden is ongeveer de helft die de volle 100 pet. krijgt. Ruim 100 dienstdoende predikanten kriji- gen niets uit genoemdei kas, omdat hun gemeente den aanslag van den Raad van Beheer niet betaalt. Het aantal weiger achtige gemeenten is echter veel groo- ter dan laatstgenoemd getal zou doen vermoeden, omdat er onder de vacante gemeenten ook een groot aantal weiger achtige voofkoimt. Nog ziji opgemerkt, dat het uitgekeerde procent hetzelfde is als over 1.927, terwijl het over 1926 50 pet. was. Het zal velen minimumlijders aange naam geweest zijn, dat de Raad van Beheer gelet heeft op den wenk, in de Synode verleden jaar gegeven, de gelden vroeger te verzenden dan 't vorige jaar het geval was. Driewegen. Na een 8-jarig verblijf nam Ds J. Kalshoven Zondagmiddag 21 April afscheid van de Hervormde gemeenten OvezandDriewegen. Als tekst voor deze ure had hij gekozen: Matth. 28: 20: En zie, ik ben met uliedon alle de dagen tot de voleinding der wereld. Amen. In do predikatie werd ontwikkeld dat al gaan do dienstknechten hoen, de trouwe God steods blijft. Er werd gewag gemaakt van do vele trouw en vriendschap1, die hyi al den tijd van zijn arbeid in deze gemeenten had mogen ondervinden. Tot consulent, ring, kerkeraad, de kerkvoog dijen, personeel der Chr. school, burge meester en verdero personen werden hjji- «ondcire woorden van afscheid gericht. Na de predikatie sprak Ds Gerretsenvan 's Gravenpolder woorden van afscheid en waardeer in g namens den ring, en Ds Kel der van Ellewoutsdijk als consulent na mens kerkeraad en gemeente. Op zijn verzoek werd den scheidenden leeraar toegezongen Psalm 1214. De bemanning van de „Schut te v a e r". Naar men verneemt, heeft het stoomschip „Nieuw Amsterdam" van de Hol land-Amerika Lijn, welk stoomschip 13 April j.l. van New York vertrokken is eini morgen in Rotterdam verwacht wordt, de bemanning van de reddingsboot „Sehuttevaer" aan boord. Schip op de Noordzeein brand Het s.s. „Hodiotis", dat zich op de Noord zee bevindt, seinde gisteren om assistentie, en deelde mede, dat er brand was aan boord. Onmiddellijk kozen aleepbooten uit IJmui- den en Den. Helder zee om hulp te verlee- nen. Zelfs werd de bemanning van qpa der bergingsvaartuigen, die zich in Amsterdam bevond, met, behulp van den draadloozen om roep verzocht zich onmiddellijk naar Ter schelling te begeven om ,ta kunnen uitvaren. Intusschen vertrokken do „Oceaan" on do „Volharding" van do firma Dookson op Ter schelling om het brandende vaartuig te zoe ken, Later in den avond bleek ochtor, dat do „Hodiotis" waarschijnlijk op eigen kracht Ham burg zou kunnen, bereiken. Het gaf geen antwoord meer en had het asuisioritie-sdu ingenomen, naar van het vuurschip werd me degedeeld. Gevaarlijke concurrentie. Za terdagmorgen reden twee groote vrachtauto's van een grossiersfirma in groenten, komende van de Amsterdamsche groentenmarkt op den Muiderstraatweg tusschen Hakkelaarsbrug en Naarden, toen de vrachtauto van- een concur rent wilde voorbij rijden. De achterste auto werd zonder ongelukken gepasseerd, ds twee de werd echter in da wielen goreden, maakte daardoor een zwaai naar rechts en raakte in de Muidervaart. De twee inzittenden werden met moeite uit het water gered. Veel groente ging verloren, terwijl de wagen later door een takelauto werd op-gevischt. De Ufrechtsche publicaties. DEN HAAG. Op hef verzoek van Dr Ritter aan hef Eerste Kamerlid, prof. van Embden, om de beschuldigingen, die laatst genoemde in de Eerste Kamer aan het adres van dr Ritter, inzake de publica ties der Belg. documenten heeft gericht, te herhalen buiten dé parlementaire onschend baarheid, opdat een aanklacht wegens be- leediging en laster zou kunnen volgen, heeft prof. van Embden geantwoord, dat hij, de beschuldiging van de tendentieuze verminking van het document, in "het eerst gepubliceerde uittreksel, reeds op zettelijk publiek herhaald heeft, zonder dat een aanklacht is gevolgd en dat hij overigens zijn geuite meening nog vo-or zijn rekening neemt. DEN HAAG. Het Bestuur van den Ned- Journalistenkring heeft inzake de Utrecht- sche publicaties het besluit, genomen, dat het doelloos is, nog verder van gedachten te wisselen met dr Ritter. DEN HAAG. De Officier van Justitie die destijds zelf tot vrijspraak concludeerde, doch later hooger beroep aanteekendo tegen de vrijspraak van den gevangen bewaarder IC., verdacht van het vier ge vangenen behulpzaam te zijn geweest bij hun ontvluchting uit do Schevoningsche gevangenis, heeft thans dit hooger beroep ingetrokken. DEN HAAG. Uit Doom wondt gemeld, dat minister Ka.n aldaar is aangekomen tot het voeren, van besprekingen met den ex-Keizer. AMSTERDAM. Op de begraafplaats Bui- t.enveidert had heden de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van luite nant Kimmijizer, die bij het vliegongeval te Venlo om het leven is gekomen. ARNHEM. Hedenmorgen, toen de Rijn aak ICrange uit Rubrort haar losplaats in den Rijn verliet, werd zjj door den stroom na.ar de overzijde gedreven en botste daar tegen de Johanna van Miflin- gem, welk schip ongeveer middendoor brak. De zich aan boorj bevindende per sonen moesten ijlings dei vlucht nemen en konden nog eenig huisraad en bedde- goed meenemen. BERLIJN. Ongeveer 100 weridoozen, af komstig uit Amsterdam en bij1 de normalisatie van den Beilerstroom te werk gesteld, zijn hedenmorgen in staking gegaan. Do reden zijn verschil lende grieven, terwijl voorts om hooger loon wordt gevraagd. De mogelijkheid be staat, dat de staking zich zal uitbreiden. KAATSHEUVEL. Heden is afgebrand bet huis van P. van Zon. Vee en inboe del werden een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. LONDEN. Uit Arkansas wordt gemeld, dat daar een tornado gepaard met een hevig onweer, heeft gewoed. Er werden dertien personen gedood en honderden gewond. De ontwapenirigs-commissie. GENEVE. In de zitting der voorberei dende ontwapeningscommissie van heden morgen legde de Amerikaansche gedele geerde Gibson namens zijn regeering een met, buitengewonen ernst en nadruk voor gelezen verklaring af over het standpunt der Amerikaansche regeering ten opzich te van het ontwapeningsvraagstuk. Eerste eisch is alle cijfers inzake de In „Het Volk" wordt met veel ophef gewag geblaakt van de flinke houding, die een socialistische domi-né te Krom menie aannam tegenover den burgemees ter, toen deze hem vroeg van den 'kan sel te willen bekend maken, dat de ge wone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging van den gewapenden dienst in Nederland zou wor den gehouden. Bedoelde predikant wei gerde de daarbij gevraagde „welwillende voorspraak", terwijl „Het Volk" hoopte, dat vele predikanten een dergelijk ant woord zouden geven. Ik moet het roode orgaan de illusie ontnemen, dat men S.D.A.P.'er moet zjjn. om znlk een verzoek terzijde te leggen. Ook in andere kerkelijke kringen, wier belijdenis overigens vierkant tegen de socialistische principes ingaat, vinden zul ke afkondigingen, die met de kerk en de Christelijke actie niets te maken hebben, nooit plaats en zou een dergelijk verzoek stellig afgewezen worden. De kansel is nu eenmaal geen aanplakbord. Waarom „Het Volk" die eer nu spe ciaal voor eigen menschen opeischt, is mij een raadsel. Wat meer bescheidenheid zou wel gewenscht zijn. OPMERKER. bewapening te publiceeren, teneinde te kunnen onderzoeken, wat élke mogend heid kan doen. De Amerikaansche regeering ziet dan ook geen enkele noodzaak, waarom zij haai' standpunt zou moeten veranderen. De meest practische methode voor de ver mindering der maritieme bewapening is het vaststellen der tonnage. Zij is echter bereid te stemmen voor het Fransche compromis-voorstel van 1927. De Engelsche gedelegeerde, lord Cush- endun en de gedelegeerden van Frank rijk, Japan, Italië en Rusland spraken hun voldoening uit over de verklaring van Gibson. Schurftziekfe bij' appei en peer. De eerste bespuiting tegen de schurft- ziekte moet plaats hebben als de kleur der bloemblaadjes in de nog gesloten bloemknoppen juist zichtbaar wordt. Dit jaar zal dit tegen eind April, begin Mei het geval zijn. Gebruik 11/2 pCt. Bordeausche pap of 5 pCt. Californische pap (1 deel pap op 15 deelen water). Het eerste middel ver dient de voorkeur (zie de vlugschriften 6 en 7 van den Plantenziektenkundigen Dienst). De tweede bespuiting moet eenige we ken later 'uitgevoerd worden, als de vruchtjes gezet zijn. Peren bespuit men dan met 1 pCt. Bord. pap. Appels verdragen dit niet, daarom moet men de appels dan met 21/2 pCt. Californische pap (1 deel pap op 40 deelen water) behandelen. Voor het gemak behandelt men ook peren met dit middel, dit moet alleen bij bedekte lucht, en dan liefst met 2 pCt. geschie den, anders bestaat er kans op blad branding. De tweede bespuiting kan tevens dienst doen voor de bestrijding van de worm stekigheid (zie mededeeling 20 van den Plantenziektenkundigen Dienst). De be spuiting moet dan bij appels iets vroe ger, n.l. direct na den bloei, plaats heb ben, peren kunnen ook nog iets later met succes bespoten worden. Aa.n Bord. pap voegt men pet 100 1 pap 100 gr (1 ons) Parijsch groen of 800 gr. (3 ons) poeder- vormig loodarsenaat too, aan Californi sche pap per 100 1 sproeivloeistof alleen 300 gr. loodarsenaat, in geen geval Pa rijsch groen. Als een onderbeplanting van kruisbes sen aanwezig is, kan men geen Cali fornische pap gebruiken. Al onze kruis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2