No. 170 Maandag 22 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland BESTEVAER Spaarbank HENDRIKSE Go's BANK-GOES EERSTE BLAD. Standaard poop (prc/'ö waapclipheid Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. a 4 °/o rentevergoeding. D irecteur-H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, fT ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. V Sluit de gelederen. Onder dezen titel is van de hand van Ds M. van Grieken te Rotterdam een vlugschrift verschenen, waarin 'deze zijn droefheid uitspreekt over het feit, dat in deze ernstige tijden, waarin Van alle kanten voor land en volk de grootste gevaren dreigen en wij elkaar 700 bij zonder noodig hebben, door de .vorming van de Staatk. Geref. partij, in de A.-R. gelederen een scheur is ontstaan. Hebben, zegt hij o.m., Ds Kersten en Ds Zandt en allen, die hen willig volgen, in het midden van de Antirevolutionaire Partij gedaan wat zij hadden moeten doen? Hebben zf mee -gebeden en ge streden? In plaats dat men versterkt, verzwakt men nu. In plaats dat men heelt, breekt men. In plaats dat men vergadert, verstrooit men. En men moeit niet den ken, dat het in de Kamer toch op het zelfde neerkomt of er 13 A. R. en 2 S. G. P. zijn, of dat er 15 A. R. zouden zijn geweest, want juist nu komt de ge brokenheid naar voren, die ons zwak ker maakt, en die den tegenstander koren op den molen brengt. Nu weten we wel, dat de mannen 'en de vrouwen van de S. G. P. waarvan zeer velen nooit aan politiek gedaan heb ben, maar makkelijk zijn in het klagen, over anderen, waarbij ze bovendien de oplossing van de politieke moeilijkheden dikwijls al heel, heel eenvoudig, kinderlijk eenvoudig, denken gewoonlijk zeggen: de Antirevolutionairen zijn niet beginsel- getrouw. En daarom maar... scheuren? Spreken de teekenen der tijden niet tot ons? Voelen we het niet, dat juist nu eendracht gebiedende eisch is? Niet om onzentwil, maar om Gods wil, en oto des volks wil; om der wille van Vorsten huis en Vaderland, om der wille van ge zin en school en kerk en staat en maat schappij mogen we niet verstrooien, maar moeten we vergaderen. Die één zijn, moe ten ook de eenheid bewaren en betrach ten, óók als er soms wel eens wat is, dat moeilijkheden brengt. Of weten we niet, dat het leven zoo moeilijk is? Weten we niet, dat het volle, breede gemeen schapsleven, met zoo ontzaggelijk veel zwarigheden, met z-oo .ontelbaar vele vraagstukken, tot ons komt? En dan mo gen we maar niet uit elkaar vliegen her en derwaarts, ieder gaande zijn eigen weg. Daarvoor zijn we christenen, om te weten, nat zulks onder ons niet mag geschieden en niet mag bevorderd wor den. Aan de eere onzes Gods zijn we tot andere dingen verplicht, en de liefde tot ons volfe roept ons tot vergaderen en niet tot verstrooien. Een kleine zaak groeit door eendracht en wordt sterk. Een groote zaak breekt door tweedracht en wordt krachteloos. Laat men het bedenken vóór dat het te laat is. h Heeft men het wel genoegzaam bedacht, wanneer men luide verkondigde, dat de Antirevolutionaire Partij niet genoeg be ginselvast en, niet voldoende beginsel- getrouw is, wat het beteekent daadwerke lijk in het midden van het volle leven te staan? Heeft men zelf wel genoeg (meegeholpen? Of heeft men zelf mis schien, behalve zoo nu en dan z'n stem uit te hrengen in het stemhokje, niets gedaan? De hand in den boezem, man nen broeders 1 Na er verder op gewezen te hebben, dat we toch zouden mogen verwachten dat de partij van Ds Kersten, met de A.R. partij, die belijdt dat de Overheid als dienaresse Gods, geroepen is uit wet geving en bestuur alles te verwijderen wat inidruischt tegen Gods geopenhaarden wil, zou meestrijden inplaats van deze partij' openlijk te bestrijden, eindigt Ds van Grie ken met uit te spreken: „Door verbrokkeling kan wel de actie <J,er Protestantsche Christenheid verzwakt, maar iets positiefs kan alzoo nimmer worden bereikt. Daarom: sluit de gelederen, en stemt Antirevolutionair! Prins Heinrich van Pruisen, f Prins Heinrich van Pruisen is Zater dagmiddag aan een longontsteking op zijn landgoed Hemmelmark in Sleeswijk-Hol- stein op 67-jarigen leeftijd overleden. Prins Heinrich van Pruisen, een broer van den ex-keizer van Duitschland, werd op 14 Augustus 1862 te Potsdam geboren Aanvankelijk koos hij de loopbaan van zeeofficier. In September 1901 werd hij admiraal, in 1903 chef van het marine station Oostzee en in 1906 bevelhebber van de oorlogsvloot, als hoedanig hij in 1909 aftrad; hij werd toen bevorderd tot „groot- admiraal" en inspecteur-generaal van de marine. Tijdens den oorlog bekleedde de prins geen co-mmandantspost. Na de revolutie trok hij zich op zijn landgoed in de buurt van Kiel terug. In de politiek heeft prins Heinrich zoo goed als geen rol gespeeld. Een redevoe ring, die hij in December 1927 bij een be zoek aan den in de haven van Cadiz lig- genden kruiser „Berlin" hield, was echter van zoodanigen politieken aard, dat de commandant van het schip, kapitein Köl- be, ter verantwoording werd geroepen. De prins, die gehuwd was met prinses Irene van Hessen, heeft drie zoons. De conferentie tegen het maken van valsch geld. De conferentie voor de bestrijding van het maken van valsch geld te Genève is Zaterdag met haar werkzaamheden, die veertien dagen geduurd hebben, gereed gekomen. 23 staten hebben de conventie onderteekend, die aan de regeeringen de verplichtingen oplegt hun strafrechtwetge ving zóó te wijzigen, dat de makers vaD valsch geld hun straf niet zullen kunnen ontloopen, terwijl de conventie diverse be palingen omvat omtrent een nauwe sa menwerking tusschen de nationale politie- bureaux in de verschillende landen. Tot de 23 staten behoort ook Nederland. Het is de eerste keer, dat te Genève een Volken- honds-conventie door Sovjet-Rusland on derteekend is. Het echec van de flnanciëele deskundigen. De „Voss. Ztg." van Zaterdag meldt: De president der rijksbank dr Schacht, en waarschijnlijk ook dr Voegler, vertrekken heden naar Berlijn. Hun oponthoud in de Duitsche hoofdstad zal slechts enkele uren duren, daar beide deskundigen Maandag de plenaire zitting der deskundigencom missie te Parijs willen bijwonen. Geïnterviewd door een „Echo de Paris" zei-de de „tijger" Glemenceau terloops: „Hebt ge Schacht gezien? Zijn weige ring in de experten-commissie der deskun digen, zijn bedoelingen zijn op niets anders dan en nieuwen oorlog gericht". De spoorwegramp van Halle. Zaterdag heeft, onder groote belangstel ling, de begrafenis plaats gehad van de postbeambten, die als slachtoffers van hun plicht bij de spoorwegramp van Halle bij Brussel zijn omgekomen. Verschillende vereenigingsvaandel3 wer den in de stoeten medegedragen. Vereenigingscorpeen speelden treurmar- schen. Het bestuur -der staatsspoorwegen heeft heel dit laatste eerbewijs aan zijn dooden georganiseerd en bekostigd. Het socialistisch syndicaat van spoor wegambtenaren heeft een protestmotie te gen de arrestatie van den machinist van den sneltrein aan de regeering gezonden. Het gerechtelijk onderzoek ter vaststel ling van de verantwoordelijkheid voor de ramp te Halle is Zaterdag voortgezet. Da niel, de machinist van den Parijschen trein, is door de Brusselsche raadkamer weer in vrijheid gesteld. De studentenstaking in Spanje duurt voort. Wij hebben reeds gemeld, -dat de staking der Spaansche studenten zich tot alle uni versiteitssteden heeft uitgebreid en dat te Barcelona incidenten voorkwamen, terwijl te Saragossa de politie studenten uiteen dreef, nadat dezen met steenen naar de universiteit hadden geworpen. Voorts hebben hoogleeraren van laatst genoemde Universiteit besloten, van de re geering te eischen, dat de beleedigende woorden in de laatste nota van Primo de Rivera zullen worden ingetrokken. Indien aan dit verlangen niet wordt voldaan, zul len zij hun functie neerleggen. De hongersnood in Kangsoe. Omtrent den hongersnood in de pro vincie Kangsoe in het Noord-Oosten van China melden nadere berichten, dat de hongersnood een verschriktelijken om vang heeft aangenomen, zoodat 80 pCt. der bevolking in het geteisterde gebied zonder levensmiddelen en zaaikoren is. Ongeveer 300 personen sterven dage lijks van den honger. De overlevenden zijn te zwak, om de dooden te begraven. Zelfs moet het herhaaldelijk voorgeko men zijn, dat kinderen geslacht en opge geten zijn. De missionarissen en andere buiten landers .hebben tot de internationale hulp commissie een wanhopige bede om hulp gericht. Bankschandaal. Een groote bank te Boekarest met haar veertig filialen heeft door vervalsching der boeken den staat een schade van vele millioenen lei wegens te weinig be taalde. belasting berokkend. Deze bank heeft door ongeoorloofde middelen het vertrouwen der kolonisten in de nieuwe Dobroedsja weten te winnen en hen bewogen haar hun spaarpennin gen toe te vertrouwen, welke thans ver loren zijn. De deskundigen-conferentie. Dr Schach heeft in een interview ver klaard, dat de Duitsche voorstellen niet het laatste woord der Duitschers zijn, maar slechts een phase in de besprekin gen, die voortgezet kunnen worden. Do algemeene opinie is, dat dr Schach reeds nieuwe instructies uit Berlijn heeft ontvangen, en dat hij vandaag verkla ringen zal afleggen, waardoor een voort zetten der besprekingen mogelijk is. Alleen in de pers wordt tegen voort zetting der besprekingen geprotesteerd. Korte berichten. In het Noorden van Berlijn en in Neukcln zijn botsingen ontstaan tusschen de politie en communisten, die ondanks het verbod door de straten trokken. In het Noorden van JBerlijn werden twee agenten door de menigte zwaar mishan deld. Zij moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Bij Orsoy aan den Rijn is de vracht boot Rotterdam met de sleepboot Meuse in aanvaring gekomen. De sleepboot werd zoo zwaar beschadigd dat zij in enkele minuten zonk. Van de zes opvarenden zijn vijf gered. Een stoker wordt vermist. Het totaalbedrag der vorderingen in het faillissement-Zoebkow bedraagt ca. 800.000 mark. De curator erkent die der zakenlieden te Bonn, maar hij betwist de overige groote vorderingen. Ward Hermans heeft in Turnhout, zijn geboorteplaats, over de documenten zaak, zijn vlucht paar Nederland, zijn terugkeer en zijne wederwaardigheden bij den rechter van instructie te Brussel, voor een overvolle zaal gesproken. De belangstelling was zóó groot, dat velen niet eens binnen konden geraken. Te San Diego, in Californië, zijn twee vliegtuigen van de marine tegen elkaar aangevlogen. Volgens een bericht zijn de vier menschen, die in de lucht waren, allen .omgekomen. Volgens een ander bericht zou'er van de vier vliegers nog één in leven zijn, doch levensge vaarlijk gekwetst. De gemeenteraad van Bremen heeft besloten den eersten Mei als wettelijken feestdag te erkennen. Het aannemen van het voorstel hiertoe werd mogelijk door de afwezigheid van drie burgerlijke afgevaar digden. Te Lissabon is een autobus met 25 passagiers van een 30 M. hooge brug in het water gestort. Drie menschen kwamen om, twintig werden zwaar gewond. Generaal Smuts heeft de verkiezings campagne der nationalisten in Zuid-Afri- ka geopend met een rede in Vrijstaat. Men rekent er in het land op, dat hij de ver kiezingen met een meerderheid van 6 op 10 winnen zal. Dat de Russen te Genève blijven, staat thans wel vast, wat blijkt uit hun nota, die zij aan de ontwapeningscommissie gezon den hebben en waarin zij mededeelen, dat zij, ondanks de verwerping van hun voor stellen, te Genève zullen blijven, omdat zij iedere aanleiding vermijden willen, dat de andere regeeringen een mislukking van de A.v,d.B!QCiELAAB> iBOOSENDAAL per Zz pond v"*"* ontwapeningsbesprekingen zouden kunnen toeschrijven aan het vertrek der sovjet delegatie. Den laatsten tijd werden des nachts in de slaapzalen van de kazerne van het derde vliegerregiment te Chateaurous in Frankrijk communistische propagandage schriften en couranten verspreid zonder dat men de daders kon ontdekken. Thans heeft een instructeur van politie, een oud gediende, drie soldaten op heeterdaad kunnen betrappen. Een der soldaten heeft bekend, geregeld de geschriften te hebben verspreid. Nederland en België. Zooals wij reeds hebben gemeld heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp van het verdrag met België betreffende de uitvoe ring van vonnissen enz. van de agenda af gevoerd. De „N. R. Ct." herinnert hierbij aan een artikel van het Rotterdamsche Tweede Kamerlid mr. Knottenbelt in „De Vrij heid", waarin afvoering van dat wetsont werp van de Eerste Kamer-agenda werd bepleit. In dat artikel werd gewezen op de actie van het Belgische Comité de Poli tique Nationale, tegen ons land en op het rapport en de Senaatsrede van den Bel gischen minister van Staa.t, Segers. Mr Knottenbelt schreef, dat genoemd verdrag berust op wederzijdsch vertrouwen in de onbevangenheid van den vreemden rech ter, maar dat de tegenwoordige sfeer van gevoelens in België ten opzichte van ons volk niet van dien aard is, dat ons vol'k dat vertrouwen veilig kan geven. Uit door „Het Volk" ingewonnen in lichtingen mag worden afgeleid, dat in de Eerste Kamer aan de omstandigheid, dat het wetsontwerp door den voorzitter van de agenda was afgevoerd, geen aandacht is gewijd. Althans maakte het geenerlei onderwerp van onderling gesprek onder de leden uit. Intusschen kan „Het Volk" berichten, dat in de Kamerzitting van morgen den voorzitter gevraagd zal worden, welke redenen hem hebben bewogen het wets ontwerp af te voeren. Dat onder die rede nen het artikel van den heer Knottenbelt zou behooren, werd onwaarschijnlijk ge acht. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der ge meente B er-gen op Zoom mr dr P. A. F. Blom, met gelijktijdig eervol ontslag als 'burgemeester der gemeente Angerio. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester der ge meente O p s t e r 1 a n d J. Bleeker, met Binnenland. Waarom de Eerste Kamer een juridiscu verdrag met België niet behandelde. Auto-ongeval te Rotterdam. Twee dooden. Voorstellen voor den Polder Walcherefl. Buitenland. Prins Heinrich van Pruisen overleden. De conferentie tegen het maken van valsch geld gesloten. Studentenstaking in Spanje. De ontwapeningscommissie te Genève. gelijktijdig eervol ontslag als burgemees ter der gemeente Utingeradeel. Hef Burgergasthuis te Bergen op Zoom. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft Vrijdag de gasthuiskwestie aldaar besproken. Het co lege van regenten van het Alge meen Burger gasthuis heeft besloten, het gasthuis te verknopen aau de congregatie Hulp in Lijden, welk besluit ter goedkeu ring aan Gedep. Staten van Noord-Bra bant is gezonden. Sommige raadsleden meenen, dat, daar het Algemeen Burger-Gasthuis valt onder art. 2 sub A van de Armenwet, genoemd gasthuis is een gemeentelijke instelling, en alleen de .gemeenteraad over al of niet verkoopen heelt te beslissen. Er ont wikkelde zich een fel debat, waarbij de dissidenten zich aan de zijde van de regenten schaarden. De heer Dikland (A.-R.) diende de vol gende motie in: De raad der gemeente Bergen op Zoom besluit, als zijn meening kenbaar te maken, dat de stichting Alge meen Burger-Gasthuis zonder wijziging van het reglement verplicht is, een gast- O'f ziekenhuis te exploiteeren, en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd verworpen met 9 te gen 7 stemmen. Een motie van den heer Walder, waar in de wensch werd uitgesproken, dat de toestand van het Algemeen Burger-Gast huis zal blijven zooals die thans is, onder ging eenzelfde lot. Tenslotte kwam in stemming een mo tie van den heer Harmsen (lib.), luidende: „De raad, van oordeel, dat verkoop van het Algemeen Burger-Gasthuis met aan- hoorigheden door de regenten van die instelling in strijd is met de wet en met de omtrent het beheer en bestuur vau die inrichting bestaande reglementen, besluit, lo. hiervan mededeeling te doen aan Gedep. Staten van Noord-Brabant, en 2o. de regenten van het Algemeen Bur ger-Gasthuis er op te wijzen, dat geen enkele rechtsgrond is aan te voeren, waarop de voorgenomen verkoop zal kun nen steunen". Deze motie werd verworpen met 10 te gen. 6 stemmen. Prima Hendrik te Lugano. Woensdag bezocht de Prins der Ne derlanden het Hollandsche .clubje te Lu gano, waarbij Z.K.H. zich met elk der aanwezige landgenooten eenige oogenblik- ken onderhield. De verjaardag van Z.K.H. werd aan gevangen met een receptie in het Hotel Bristol waar zeer velen van de gelegen heid om Z.K.H. te complimenteeren ge bruik maakten. Baronesse van Wassenaar en de Con sul der Nederlanden, boden den Prins een noenmaal aan, waarbij mede aan zaten de zuster van den Prins, de Groot- Hertogin van Oldenburg en hare dochter de Erfprinses van .Waldeck en Pyrmont, H.M. gezant te Bern, mevrouw üoude van Troostwijk en enkele leden van de Nederlandsche kolonie .in Tessino. Na rjp de gezondheid van H. M. de Koningin gedronken te hebben, zeide de consul in z'ijn rede, dat hoewel de ont vangst uit den aard der zaak eenvoudig moest zijn, de wenschen niettemin de zelfde waren, als die welke in Neder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1