ftys pe*\ s/echts föcenh Wu voet Aet Ata gebruikt Wat er deze week voorviel. Voor huls en hof. Het Vrouwenhoekje. A.ta, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddeljoveral verkrijgbaar. Uit den Goeschen Raad. Het was voor onze bieten-verbouwende landbouwers en die zijn er in Zee land vele een belangrijke week. Na dat weken, ja maanden, was gesproken en geschreven over Rijkssteun aan de suiker-industrie, nam de Tweede Kamer in behandeling het initiatief-wetje Van den Heuvel, dat dezen steun mogelijk wil maken. Het mocht den voorstellers gelukken, een zij het niet groote meerderheid voor hun wetje te vinden. Het moet de niet-rechtsche landbouwers wel eigenaardig aandoen, te constatee- ren, dat geheel links, uitgezonderd de heeren Bierema en Braat, tegen het wetje stemden! De Kamer heeft nu een ander, zeer belangrijk, onderwerp in behandeling ge nomen, n.l. de financiëele verhouding tus- schen Rijk en Gemeenten. Ook nam zij deze week de Ziektewet met een flinke meerderheid aan. Ze verricht in de laat ste maanden van deze periode belang rijken arbeid. In de Eerste Kamer was het de In dische begrooting, en met name de ver houding van Indië tot het moederland, die de aandacht vroeg. De heer Colijn hield een belangwekkende rede, waar voor veel interesse bestond en waarin hij positie nam tegen het voorstel der regeering. Toch behaalde dit een meer derheid in onzen Senaat. Een geweldige brand verwoestte in enkele nachtelijke uren een der meest bekende Amsterdamsche gebouwen, n.l- het Paleis voor Volksvlijt. Zoo vergaan de producten van menschelijken arbeid! Diep aangrijpend waren de berichten over de vreeselijke spoorwegramp 'bij Brussel, waarbij in een ondeelbaar oogen- blik elf menschen het leven verloren en verschillende tientallen min of meer ern stige verwondingen opliepen. Hoe predikt een ongeval als dit ons weer, dat we alle oogenblikken in levensgevaar ver- keeren! Maar of we er ook rekening mee houden, is een andere vraag. Als een Damocles-zwaard hangt Duitschland nog altijd een spoorweg-sta king boven het hoofd. Men kan nog niet zeggen, dat dit gevaar geweken is. Nog een ander gevaar bedreigt Duitsch land. In Genève vergadert men n.l. over herstel-betalingen, door Duitschland te doen. Maar naar de meening van den Duitschen gedelegeerde wil men daar aan zijn land lasten opleggen, di"e het onmo gelijk dragen kan. Er is dan ook nog geen overeenstemming bereikt. Er is nog een andere conferentie, die over de ontwapening, waar men slecht opschiet. En ggen wonder! De verschil lende landen schenken elkander in dit opzicht niet het minste vertrouwen. Men durft geen open kaart spelen. Wie daarin genieten, zijn de Russische gedelegeer den. Met de zaak Ward Hermans schiint het op niets te zullen uitloopen. Het heeft er alles van, dat de Belgische auto riteiten liever deze zaak in den doofpot stoppen. vier droeve gevallen, door ons opgespoord in de oude folianten der Goesche vierschaar, op dat ons nageslacht een helder inzicht kqjge in de Rechtspleging van het aloude Ter Goes. In de maand Juni van het jaar onzes Heeren 1681 heerschte er in Ter Goes een drukte van belang. En geen wonder. Een droevige zaak vervulde de harten der poorters en poorteressen. In de stede woonde een nog jeugdige vrouw, Prijntje Lievens, die helaas een misstap had begaan, welke misstap de ongelukkige besloot, met het ge boren kindeke te worgen. De verontwaardiging was algemeen'. Over al groepten de menschen op de straten bij een. In de taveernes, in de vleesch- en waaghallen, werd de zaak luide besproken en de algemeene opinie eischte een zware straf. Geen wonder dan ook, dat da bewolking op het luiden der proclamatiebel (een courant bestond toen nog niet) naar buiten kwam en zich naar de pui van het stadhuis spoedde, om de afkondiging van het vonnis der vier schaar te vernemen. Een doodelijke stilte ontstond, toen de bei de burgemeesters, in hun fraai middeleeuwsch ambtsgewaad, Mr Nicoiaas Eversdijk en Isaac de Perponcher Sedlenitskjj, uit het stadhuis kwamen op het bordes. Zij werden gevolgd door den baljuw, Mr Cornelis Eversdijck, eveneens in violetkleu rige ambtskleeding. De kleur duidde aan, dat de drager ervan rechterlijke macht bezat. Ach ter dezen traden de negen schepenen, onder wie Marinus Ossewaarde en Jacob Nollens Burgemeester Eversdijk wenkte met zijn hand en verzocht een der twee secretarissen (Mr Abraham Happart en Mr Adolf Wiesterwijk) het vonnis voor te lezen. Deze ontrolde het perkament en deelde on der hoorbare stilte mode, dat Prijntje Lie vens, wegens moord op haar kind, ter dood veroordeeld was. De dood zou eveneens bij haar door worging geschieden. Zij werd ver vallen verklaard van het poorteresseschap der stede Goes en het vonnis zou over eenige dagen (16 Juli) plaats vinden op de Groote Markt. De vierschaar was overtuigd van de rechtvaardigheid van haar vonnis, dat moest strekken tot een voorbeeld om alle poorteressen van zulk een heilloos pad af te houden Weer luidde de proclamatiebelDe be- •stuurderen der stede gingen binnen het stadhuisde afkondiging was geschied. Een rilling ging door de menigte en diep onder den indruk gingen allen naar huis. Op den genoemden 16den Juni 1681, heersch te er reeds van 's morgens vroeg een drukte van belang. Velen wilden getuige zijn van dit drama, zoodat er spoedig veel volks bin nen de wallen was. m- Benut het voordeel der prac- tische strooiflesschen en van den goedkoopen prijs. Laat dit beproefde Schuur- en Reinigingsmiddel in Uw keuken niet ontbreken. Alles blijft als nieuw door Eeni» Importeur E. Oatermann Co'» Handel Mij., Amaterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G_ Düaaeldorf Ook uit het land van Ter Goes waren er velen gekomen en de waard van „De Gou den Leeuw" (de taveerne op den hoek Markt St Adriaanstraat, waar de Goessche schut ters en Rhetorjjkers altijd samenkwamen) had het druk met het bedienen der klanten. Midden op de Markt was de strafplaats opgericht, een dikke paal. Door die paal war ren een paar gaten geboord, opdat de tou wen daar straks gemakkelijker doorheen zou den kunnen draaien. Tegen de paal was een ruwe houten stoel getimmerd. Rondom was alles afgezet. Daar ging een kreet door de menigte: „Daar komt ze! Daar komt zei" De menigte dringt op, zoodat het den bal juw moeilijk valt de strafplaats te naderen. Eindelijk zijn ze er. Rustig beklimt Prijntje den stoel. De beul nadert haar en bindt haar vast. Daarna valt hij voor haar op de knieën en- vraagt haar eerbiedig om vergif fenis voor het leed, dat hij haar nu gaat aandoen. t Prijntje vergeeft dit hem, en vraagt, of zij nog tot het Goessche volk mag spreken. De burgemeesteren en baljuw hebben hier tegen geen bezwaar. Zif richt zich nu tot de omstanders, en verklaart diep berouw te hebben van haar snoode daad. Zij waarschuwt de poorteressen allen, opdat zij niet tot zulk een val komen. Zij vergeeft de vierschaar, die, naar zij .zegt, een rechtvaardig oordeel velde. Zij hoopt, flat God haar ziele genadig zal zijn Daama wenkte de baljuw. Een doodelijke draai Het recht was in Ter Goes gehandhaafd. (Wordt vervolgd). De ongeorganiseerde drufekerspatroo-ns. Autobussen en particu liere a u t o'sEen ge weigerd verzoek. De stinkende vesten. De vroede vaderen van Goes hebben Donderdag weer lVz uur besteed aan een openbare gemoedelijke zitting van den Gemeenteraad, teneinde een agenda van achttien punten af te werken. Zwaar beladen was die agenda niet en had de voorzitter er nog niet een paar puntjes bijgevoegd, die er oorspronkelijk niet op voorkwamen, dan waren we zeker in een goed uur klaar geweest. Het was te voorzien, dat over de kwes tie van het opdragen van drukwerk aan ongeorganiseerde drukkerspatroons nog wel het meeste gepraat zou worden. Dat is voor Goes, waar de organisatie-zin nog niet zoo bij-zonder groot is, en waar a.an deze kwestie onwillekeurig voor som migen ook een persoonlijk kantje zit, een heet hangijzer. Toch waardeeren wij het, dat de typo- gr'afen-organisaties deze z-aa'k eens heb ben aangepakt. Meteen is dan nu gelegen heid geweest een enkele onjuistheid, die wel eens werd rondverteld, de wereld uit te helpen. Het is nu toch wel gebleken, op grond van officieele gegevens, dat de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden bij- de twee ongeorganiseerde Goesche druk kers-patroons zóóver beneden de contrac- tueele staan, dat ze voor levering van Rijiksdrukwerk niet in aanmerking kunnen komen. Reden, waarom B. en W. hen ook wilden uitsluiten van de levering van gemeente-lijk drukwerk. Het gaat toch niet aan, zei wethouder Goedbloed, dat de gemeente misschien van een 'klein prijsverschil zou pro-fiteeren ten koste van de arbeiders. Tot óns genoegen ging de Raad uit gezonderd de heer Koning accoord met B. en W. Het gaat hier toch om eën groot sociaal belang. Opmerkelijk was wel de koele wijze, waarop de beide sociaal-democraten over het collectief contract in de typografie spraken. Menigeen zou dat anders ver wacht hebben. De bepaling van staangeld voor de auto bussen heeft nu ook haar beslag gekregen. Voor den heer Eckhardt, die daarvoor reeds zoo vaak het pleit heeft gevoerd, een voldoening. Er komt dan nu aan de Koepoort een behoorlijke staanplaats voor Se dagen, waarop de autobussen op de Groote Markt niet terecht kunnen. Wederom was het de heer Simons, die ook de particuliere auto's op Dinsdagen en andere bijzondere dagen van de markt wilde weren. En o.i. volkomen terecht. Ze belemmeren in buitengewone mate het verkeer. En 'daarvoor moesten immers in dertijd de autobussen op drukke dagen van de Markt? We kunnen dan ook maar niet begrijpen, dat de burgemeester, die anders het verkeer zooveel mogelijk be vorderen wik zoo weinig weten wil van het idee-Simons. De landbouwers, commissionnairs, no tarissen, enz., die 's Dinsdags naar Go-es komen, zijn toch heusch wel in staat hun ;wagen in een garag© te stallen. De straat is toch geen publieke garage? Mocht het idee-v. Po-e-lgeest, om een publiek parkeerterrein aan te wijzen, uit voerbaar zijn, dan zou dit zeker de voor keur verdienen. H.H. automobilisten heb ben dan de keuze tusschen dit en de garages. De herziening van de winkelsluitings verordening liep vlot van stapel. Niemand der Raadsleden, ook niet Üe middenstan ders onder hen, voelde voor een verbod van sigarenve-rkoop in café's na winkel sluitingstijd. De kappers hebben nu 's avonds een half uur meer tijd gekregen, om hun !kja,nten, die op het sluitingsuur in de zaak zijn, te bedienen. Terwijl èn Eerste Kerstdag èn Hemelvaartsdag nu tot de Zondagen gerekend worden, waarvoor ze ker de winkelbedienden etc. wel dankbaar zullen zij-n. De P.Z.E.M. wandelt in Go-es aanvan kelijk nog niet op rozen. In een vorige vergadering liet de Raad haar duidelijk merken, dat de Goesche gemeente-lokalen niet voor een appel en een ei te- huur zijn. En nu zag ze haar verzoek, om trans formatorenhuisjes op bepaalde punten in de stad te mogen bouwen, niet inge willigd. We kunnen -o-ver al die punten niet oordeelen, maar het bevreemdde ons ook zeer, dat B. en W. een dier "huisjes wilden zien verrijzen op het drukke, ge-' vaarlijke punt RimmelandstraatVoor stad. Elke po-ging, om daar het uitzicht te verminderen en den hoek scherper te maken, moet o.i. worden verijdeld. In een .volgende vergadering die wel spoedig volgen zal zal zeer waar schijnlijk deze zaak wel opnieuw aan de orde komen. Dhr Van Poelgeest was zeer nieuws gierig naar den stand van zaken met de electrificatie. Maar de voorzitter, te vens voorzitter van den Raad van Ad vies "der PZEM, wist niets te- vertellen. Een dankbaar onderwerp stelde de voor zitter aan het slot der vergadering nog aan de orde, n.l. den vreeselijken stank der vesten. Daarover is wel een uurtje te babbelen, juist en vooral, omdat nie mand er feitelijk een oplossing voor weet. Zelfs de geleerde heeren uit de weten schappelijke wereld niet. De burgemeester vermaakte de heeren ditmaal niet met den Venetiaanschen gon del maar met de mededeeling, dat hij zooals een goed burgervader betaamt, braaf iederen middag een singeltje ge pakt heeft, om ,OImee te ruiken". De heer Koning had een lumineus idee: een doorstrooming van het water van de haven naar Oostvest, van Oostvest naar Westvest, van Westvest weer via de Zaagmolenstraat naar de haven (waarbij de voorzitter een zeer ongeloovig gezicht zette), maar niemand ging er op in. Wel besloot de Raad terug te komen op een vroeger genomen besluit. Inder tijd heeft hij n.l. niet toegestaan het cre- diet voor waterpassing van de stad, voor welk werk een tijdelijk ambtenaar zou noodig zijn. De Raad bedacht misschien toen, dat het altijd gemakkelijker is, een tijdelijk gemeente-ambtenaar te benoemen dan hem weer kwijt te- raken. Maar Donderdagmiddag dan kwam hij op dit besluit terug. De heeren waren blijkbaar niet meer in zoo'n zuinige- bui en zagen in, dat wil men de kwestie van de rioleering der binnenstad die ten nauwste samenhangt met den stank der vesten ooit kunnen oplossen, vóór alle dingen waterpassing noodig is. De voorzitter heeft hen op een heel handige, tactische manier zoover gebracht. Met algemeene stemmen kregen B. en W. het vroeger geweigerde crediet. De psyche van den Goeschen Raadl De Kamer-den. De kamerden, waarvan verschillende varië teiten beslaan, is nauw verwant aan de den nen en- sparren in de bosschen onzer zand streken. De kamerden, gekleed in- zwarte jas en hooge hoed spreken we van Araucaria's, ze zijn genoemd naar Acauca, een landstreek in het Zuiden van- Chrili, schijnt niet zoo erg meer in de gratie te zijn als vroeger. Tegen de cultuur dezer planten wordt nogal eens gezondigd en, menig boompje is hieraan ontijdig ten offer gevallen, Zoowei in den zomer als in den winter worden deze fouten gemaakt. Natuurlijk met de beste bedoelingen, wordt het boompje zooveel mogelijk in de zon geplaatst, en ondanks het feit, dat de plant uit warmere streken stamt, is dit juist funest. De plant begint er dan spoedig ziekelijk en onooglijk uit te zien, de takken,, welke etages- gewijs om het stammetje staan, gaan treu rend hangen en de brave, zorgzame moeder kan zich maar niet begrijpen,, dat haar beste bedoelingen zoo weinig worden gewaardeerd. De kamerden verdraagt alleen in- den win- ter direct zonlicht en ook nog maar alleen, indien _de omringende temperatuur niet te hoog oploopt. In den zomer is direct zon- licht heelemaal taboe, zoowel als de plant binnen- in de kamer staat, dan wel in den tuin. Zonder ©enig bezwaar kan het boompje gedurende de zomermaanden naar den tuin worden overgebracht, mits deze overgang ge leidelijk wordt voorbereid. Deze geleidelijke overgang van kamer naar tuin wordt verkre gen ,door de plant eerst daags en daarna 00-k '3 nachts voor een open- raam te plaatsen. Ook de grondsoort kan oorzaak zijn- van een kwijnend bestaan. De plant groeit het best in een licht grondmengsel, bestaande uit blad-, veen- ol boschgrond met wat zand. In den zomer is toediening van waf vloeimest ge- wenscht, doch wie niet over koemest kan be schikken ,kan dit vervangen door wat bloe- menmest dat in kleine zakjes verpakt, in bloemenwinkels wel is te krijgen. In den zomer verlangt de kamerden volop water en is over den kop sproeien- 's mor gens en 's avonds met een .gieter gewensoht. (Het te gebruiken water eerst op 'kamer- of buitenluchttemperatuur brongen). De naar buiten overgebrachte p-Iant moet in September weer naar binnen en dan be ginnen, we tevens het gieten langzamerhand weer te verminderen. In den winter moet de plant rusten en dient het groeien zooveel mo gelijk te worden gestopt. IW,arm plaatsen en veel water geven zou dus juist verkeerd zijn. Bij voorke-ur dus plaat sen in een vorstvrjj vertrek, vlak voor het raam. De beste tijd voor het verpotten is de maand April. Dit. verpotten kon om de twee jaar geschieden. Bij dit verpotten mengen we met een wat verteerden koemest door het bo-ven reeds aangegeven grondmengsel en voegen hieraan nog een weinig superfosfaat toe. Een veel gemaakte fout bij dit verpotten is het te diep planten van het stammetje in da nieuwe pot. Doordat verschillende exempla ren nogal flink uit de kluiten groeien, wat de sierlijkheid nu juist niet bevordert, hooft men de neiging, het stammetje wat extra diep te plant-en. Dit is verkeerd en moet juist ver meden worden. Het stammetje moet in don nieuwen pot zoodanig geplaatst worden, dat het begin van den stam met de oppervlakte van den grond gelijk komt. Het pas geplante boompje ver draagt nog minder direct zonlicht en verlangt behalve vaak over den kop sproeien, een be schaduwd plekje. Het opkweeken uit zaad wordt hier weinig gedaan, aangezien- het zaad spoedig de kiem- kracht verliest. De planten worden als zaai lingen. geïmporteerd en verder van stek ge kweekt. Dit -eischt evenwel vesl vakkennis. Amateurs is dit daarom niet aan te raden. Voorjaarsgroenten. Als steeds begroeten we ze weer met vreugde, de eerste werkelijk groene groenten, die we na een maandenlang gebruik van kool, wortelen, rapen, bieten, uien en prei op de groentekar zien. Allereerst geldt onze vreugde wel de afwisseling, die dat eerste „groen" ons weer brengt; maar naast die eenigszins oppervlakkige appreciatie is er nóg iets, dat ons dankbaar ons eerste maaltje jonge raapstelen, sla, spinazie, zuring of pos telein doet inkoo-pen en bereidenhet instinctmatig besef, dat dergelijke groen ten aan onze gezondheid goede diensten zullen bewijzen. „Bloedzuiverend" noemt men ze wel. En, zooals de nieuwere inzichten in de voedingsleer ons duidelijk maken, dragen ze dien naam niet ten onrechte: im mers, de zouten en de vitaminen, die de groene plantendeelen ons zoo overvloe dig verstrekken, moeten wel medehelpen, om ons bloed in beteren toestand te brengen. Groote porties zijn niet bepaald noodig. een kleine portie zuring of spinazie tot soep verwerkt, beantwoordt al even goed aan haar doel als de ruimere hoeveel heid gestoofde groente, die we over eenige weken kunnen verwachten. Of ook wel: als de jonge groente, nog te duur is orn ze royaal op te dienen op de ge wone gestoofde wijze, waarom makeu we er dan niet een „sla" van en voorkomen daardoor het al te veel slinken? Een der gelijke methode laat zich zoowel op spi nazie en op molsla toepassen als op de meer bekende pik- en kropsla. Trouwens, als we de sterk slinkende groenten opzetten met zoo min moge lijk water en dat wil in dit gpval zeggen, dat we ze na het wasschen no-g eens extra stevig moeten uitknijpen vóór we ze in de pan doen dan hebben we het wel in onze macht om de hoeveelheid groentenat, dat zich bij het gaar worden in de pan verzamelt, m e t de groente mee op te gebruiken. We vormen dan n.l. van dat vocht een deel van onze portie groente mee, door er óf wat broodkruim in fijn te wrijven (bij spinazie en bij sto-ofsla b.v.), óf het nat te bin-den met wat aangemengde bloem of maïzena '(bij postelein, raapstelen en zuring). Op die manier betrachten we de zui nigheid zoowel ten opzichte van de gelds waarde als van de voedingswaarde, die de jonge groente voor ons vertegenwoor digt, èn onze beurs èn onze gezondheid varen er wel bij. Een enkel woord nog over een berei dingswijze, die de Fransche kok graag op verschillende jonge groenten toepast, de z.g.n. „bereiding au jus". Hij gaat daarbij uit van het feit, dat bouillon dik wijls een geschikte smaak-aanvulling voor de groenten vormt (we denken b.v. aan de groentesoep), en dat daarvan partij kan worden getrokken, om nu en dan onze meer alle-daagsche groenteschotels af te wisselen. 't Ligt niet in den aard van de Hol- landsche huisvrouw om voor dit doel bepaald bouillon te gaan trekken: ze vindt dit zeer terecht te duur en te om slachtig voor gewone dagelijksche gerech ten. Maar met evenveel succes kan ze de Fransche bereidingswijze volgen, als ze gebruik maakt van een paar in kokend water opgeloste, Maggi's bouillonblokjes (per I1/2 theekopje water b.v. 1 bouil lonblokje). Een smakelijk voorbeeld van een op die manier bereid groentegerecht vinden we b.v. in de Gestoofde slakropjes. 8 krop jes sla; IV2 d.L. water, 1 Maggi's bouil lonblokje; 75 gram (3/4 -ons) boter, wat zout, 4 i 5 sleetjes oud brood. Maak de kropjes goed schoon, wasch ze herhaaldelijk en laat ze dan in ko kend water met wat zout een oogenblik koken (5 minuten b.v.), laat ze op een vergiet uitlekken en schik ze dan in een ondiepe pan (stoofpan). Giet er den bouillon over, voeg er de helft van de boter bij, dek de pan dicht en laat de kropjes op een zacht vuur gaar stoven (ongeveer 1/2 uur), nu en dan de boven ste wat bedruipende met den bouillon. Snijd van het brood de korstjes weg en verdeel elk sneetje in twee gelijke stukjes (bij voorkeur driehoeken), bak ze in de koekenpan met de overgehouden boter aan weerskanten goudbruin. Breng ten slotte de gestoofde kropjes over in een verwarmde schaal, giet er de saus over, die met een ietsje aangemeng de bloem gebonden is en leg er de brood- cröutons als omranding langs. Spinazie op Fransche wijze. 1 K.G. spinazie. 30 Gr. (3 afgestreken eetlepels) bloem. .40 gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, wat zout en nootmus kaat. I1/2 d.L. (IV2 gewoon theekopje) water met 1 Maggi's bouillonblokje. 8 A 10 brood-cröutons. Zoek de spinazie uit en wasch ze zorg vuldig eenige malen, knijp ze goed droog uit en kook ze vlug gaar (ongeveer 10 minuten), nu en dan de groente omroe rende. Breng ze over op een vergiet, maar bewaar het uitlekkend vocht (onge veer I1/2 d.L.). Hak de uitgelekte spinazie fijn en maak ze op smaak af met „zout en nootmus kaat. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelijk mengsel, voeg daar bij, langzamerhand het uitgelekte groente- nat en 'daarna rl-jn bouillon (samen on geveer 3 d.L.), laat het sausje even door koken, roer er dan d© gehakte spinazie door en laat die even doorstoven. Breng de groente over op een ver warmde. schaal en leg er de inmiddels goudbruin gebakken croutons omheen. Molsla. 250 Gr. (1/2 pond) molsla. 2 eetlepels slaolie. 2 eetlepels azijn of citroensap. 1 theelepel Maggi's Aroma. Wat zout. 1 hardgekookt ei. Eenige plak jes koude gekookte biet. Zoek de molsla uit en wasch ze zorg vuldig; droog ze daarna zoo goed moge lijk tusschen een schoonen doek. Klop de olie met den tujju (of het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6