Staten-Generaal. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemeenteraad van Vlissingen. De voorzitter deelde mede, dat het In minder dan 2 uren tijds brandde dit Paleis, dat G5 jaar lang een der middel punten van het Amsterdamsche leven was, tot den grond toe af. Slechts een deel van den Oostelijken gevel en enkele zuilen, o.a. die van den monumentalen ingang, zijn blijven staan. Een dergelijken brand heeft de Hoofdstad in geen halve eeuw gezien. 7, i TWEEDE KAMER. HET RIJK EN DE GEMEENTEN. In de vergadering van gisteren werd voortgezet de behandeling van het wets ontwerp tot herziening van de financi- eele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en de wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet. Dhr v. d. Tempel, S.D.A.P., wijst op het dualistische karakter van het ont werp, dat naast egalisatie ook beoogt het beperken der bewegingsvrijheid van de gemeenten, welke blijkt uit de afschaf fing van de gemeentelijke inkomstenbelas ting en de limiteering van het aantal opcenten op de fondsbelasting, waaruit een sterk wantrouwen jegens de gemeen ten spreekt. Hebben de gemeenten dit wantrouwen en deze strenge voogdij verdiend? Spr. ontkent dit met den meesten nadruk. Do zaak is, dat er een verzet opkomt tegen de sociale .politiek van een toene mend aantal gemeenten een verzet, dat voortspruit uit een rasecht conser vatisme. Inzako de limiteering der opcenten mede een belemmering der gemeentelijke vrijheid heeft spr. een amendement ingediend, dat de bezwaren voor een belangrijk deel wegneemt. Ilct lot van dit amendement zal in belangrijke mate spr.'s eindoordeel over het ontwerp be palen. Het ontwerp heeft voor- en nadoelen, de egalisatie in den belastingdruk is een voordcel, en dat zal den doorslag wel geven, doch er valt nog veel in te ver beteren, want yooals het nu luidt, heeft het groote bezwaren door de aantasting der gemeentelijke vrijheid. Dhr Schouten, A.-R., betoogt, dat een verdceling van lasten tusschen Rijk en gemeenten moet steunen op een ver deeling der kosten. Anders komt men er toe ook lasten te verdoelen, die voor- het Rijk hoegenaamd geen beteekenis heb ben. Er wordt uitgegaan van lasten, die het Rijk reeds op do gemeenten hoeft golegd, en het moge waar zijn, dat deze toestand historisch is gegroeid het is do vraag, of een nieuwe regel moet wor den opgetrokken op don bestaanden, om dat het nu eenmaal zoo is. Spr. betoogt, dat men in het verleden nu eens om deze, dan weer om een andere reden welbewust lasten op de gemeenten heeft gelegd, zonder de finan cieels gevolgen daarvan onder de oogen te zien. Juist door het nu gekozen sys teem der regeering ontstaat de verlei ding om in die richting voort le gaan. Een taakverdeeling, een werkveTdeeling zou dit kunnen voorkomen, het thans gekozen systeem niet. Een ander 'bezwaar acht spr., dat de resultaten van de financieels politiek der gemeenten door de regeering worden aan vaard. Of een gemeente royaal of zuinig heeft gefinancierd, doet er niet toe. In dit systeem ligt dan ook de tendenz, dat de gemeenten niet meer nauwkeurig moe ten financieren. Een verder bezwaar is, dat in het sy steem dex regeering, in tegenstelling tot de regeling van 1897, die niet incidenteel gewijzigd kon worden, een wijziging van de uitkeering om de vijf jaar is opge nomen. Daarin ligt een uitnoodiging aan da gemeentebesturen, nu maar aan het werk te gaan. Het bestuur der Vereen, van Nederl. Gemeenten aanvaardt thans reeds het systeem op afbetaling, met het oog op de herziening over vijf jaar. -Minister De 'Geer: „Ze hebben niets te aanvaarden." De heer Schouten: Ik citeer slechts het adres, maar wijs daarbij op een ge vaar, dat de regeling van 1897 niet had. Ten slotte besprak spr. de kosten van het ontwerp. Kan de som van rond f20 millioen worden gevonden zonder nieu we heffingen? Daarover is reeds gespro ken bij de behandeling der Rijksbegroo- ting, maar het antwoord js voor spreker niet voldoende geweest. Het standpunt van den minister is, dat nieuwe uitgaven moeten worden gedekt door bezuiniging op de bestaande, en dat het accrès der inkomsten moet worden gebruikt tot dek king van het accrè3 der uitgaven. Dit standpunt lijkt spr. hoe langer hoe minder te handhaven. Spr.'s standpunt kan, scherp gespro ken, bij amendement niet in het ontwerp worden ingebracht. Daardoor komt hjj in een moeilyke positie. Hij kan niet het standpunt innemen, dat wij nog maar «ena drie of vier jaren moeten wachten. Hij hoopt daarom dat de regeering zoo goed mogelijk met zijn bezwaren reke ning zal houden. De heer Van Voorst tot Voorst R.-K., merkt op, dat de uitkeeringen be- heerscht worden door factoren, die wij niet kennen, waarop in het adres der Vereen, van Ned. Gemeenten is gewe zen. Hij berekent, dat de regeling ongun stiger is naarmate het aantal inwoners eener gemeente geringer is. Spr. betoogt, dat indien een gemeente met 'SO opcenten op de fondsbelasting niet kan volstaan, verhooging absoluut geboden is. Hij zou het een aanmerkelijke verbetering achten, indien een gelijke uit keering uit het fonds per inwoner werd gegeven. De heer van G jj n, Lib., juicht de in stelling van het gemeentefonds en de verdeeling toe, doch vindt weinig beko ring in de progressie der opcenten op de fondsbelasting. Een ander bezwaar is voor spr., dat het aantal van hen, die naar het buitenland gaan om de hoogo belastingen te ontkomen, zal toenemen, tengevolge van de nivelleering van den druk.De vraag opcenten op de fonds belasting of gom. inkomstenbelasting acht spr. meer van psychologische dan van financiëele beteekenis. Wat de verteringsbelasting betreft, zegt spr., dat deze z.i. veel geschikter zijn dan gemeentelijke belastingen naar het in komen. Zij worden niet govpeld als be lastingen naar draagkracht, maar meer fatalistisch aanvaard. En bij verterings belastingen zal men de inwoners niet zoo gemakkelijk weg zien loopen. Spr- bepleit, het recht der gemeenten, om aan de grondslagen der gemeentebelastingen nieuwe toe te voegen. Do heer Bulten, R.K., betoogt, dat do geschiedenis van de wet 1897 leert, dat de gemeenten, die het zuinigst huis hielden hot. minst utigokeerd kregen. .Dit zal zoo voort blijven gaan t,ot schade van de plattelandsgemeenten. Kan er dan ook geen limiet gosteld worden aan de uitgaven voor de drie objecten: armen zorg, onderwijs, politie. Ernstig bezwaar heeft spr. tegen de bjj nota van wy'ziging in het ontwerp gebrachte classificatie der gemeenten voor de fondsbelasting. Dit bezwaar is zoo ernstig, da.t het voor spr. de vraag is of hjj zjjn sympathie voor het ontwerp wel kan handhaven. Hij hoopt, dat de Minister daaraan niet vast zal houden. De heer v. Vu uren, R.K., wil aan vangen mot eenige waarheden als koeion. De oerste is de volstrekte urgentie eener regeling der fin. verhouding, hetgeen in sluit, dat getracht moet worden naar een spoedige oplossing. De tweede is, dat men alleen te beslissen heeft over het ontwerp, dat aanhangig is. Een ander ervoor in de plaats stellen is onmoge lijk. In. de derde plaats betreft het hier een. zoo hard onderwerp, dat de beste des kundigen zich de tanden erop stuk hebben gebeten. Het maken van een regeling, die het financieele leven van 1100 ge meenten beheerscht, welke niets .gemeen hebben dan dit eene, dat zij Nederland- sche gemeenten zijn, is een Herculesar- beid. In ons belastingstelsel hebben wij te maken met het historisch-gewordene en al wat misgroeid is, kunnen we niet zoo maar met den grond gelijk maken. Spr.'s vurig verlangen is voor te stem men en hij hoopt, dat het ontwerp in zijn eindvorm zoo is, dat hij het met vreugde kan doen. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. De avond-verbinding met Noord-Beveland. In tegenstelling met andere jaren toen de laatste boot van Kortgene vertrok om ongeveer half acht n.m., zal met ingang van 15 Mei a.s. tot nadere aankondiging de laatste boot vertrekken van Kortgene om 9.30 en van Wolphaartsdijk om 10 uur n.m., wettelijke tijd. De laatste boot van Veere zal met in gang van bovengenoemden datum vertrek ken om 8 uur en van Kamperland om 8.15 n.m., wettelijke tijd. Goes. Men verzocht ons de aandacht te vestigen op do demonstratie, die a.s. Dinsdag zal gehouden worden met oen zeer eenvoudige Amerikaans che ploeg en sohoffelmachine. In de advertentie, voor komend in dit blad, staan plaats en tijd vermeld. Het Zuid-Bevelandsch k Capella Koor hoopt Donderdag a.s. in de bios coopzaal van het „Slot Ostende" een Wi erts-concert te geven ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. De componist J. P. J. Wierts uit. Den Haag, zal zelf tegen woordig zijn met één zijner leerlingen als sopraan-soliste. Voor deze gelegenheid is een eere-comité gevormd, bestaande uit dhrn G. A. Hajenius, burgemeester; A. L. van Melle, wethouder; Mevr. Balle- g'oyen de JongHenny; Mevr. Pennings Stokmans; D. A. Constandse, G. Geysen en C. Kloosterman. Nadere bijzonderheden volgen per advertentie in dit blad. Borssele. In de vergadering van den ge meenteraad werd het kohier hondenbelas ting 1929 vastgesteld op f 245. Een ver zoek van het bestuur der bijz. school om schootmeubelen en meubelen bestuurska mer werd aangehouden tot de volgende vergadering. Adhaesie werd betuigd aan het adres 's-Heerenhoek omtrent electri- citeitsprijzen. Als leden van het stembureau werden benoemd de heeren G. Rottier en M. de Regt Jr. Kapelle. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Afwezig dhr A. v. d. Have met kennisgeving. De voorzitter deelt mee, dat 27 Mrt. 1.1. door B. en W. de boeken en kas van den gem. ontvanger zijin nagezien en in orde bevonden. Het beredeneerd verslag van de vereen. Volkshuisvesting werd den r,aad aangeboden en ligt ter inzage. De chef van dienst van weg en werken der Ned. Spoorwegen heeft meegedeeld, dat bijl de S.S. geen bezwaar aanwezig is om den overweg bij wachtpost 38 te doen verbroeder, maar alle te maken 'kosten komen voor rekening der ge meente. De S.S. zal niets bijdragen in de te maken kosten, aangezien deze aanvra gen talrijk voorkomen. De gezondheids commissie, zetel Kruiningen biedt haar rekening en verslag aan. De gemeente Ka pelle heeft f 900 bij te dragen in de gemaakte kosten voor haar deel. Met 4 st. werd mej. D. M. \Vosdorp van Oudelande benoemd tot onderwijzeres aan, de openb. school, mej. P. A. Ven haga te Koudekerk© verkreeg 2 st. Tot leden van het stembureau werden gekozen burgom. Bierens, voorz,; J. Ze- gors, weth., pl.v. voorz. en J. v. Wingen; plv. leden A. v. d. Have en P. Staal, allen voor district I. Voor district II: voorz. weth. Zuidweg, pl.v. voorz. P. Fraanje en A. v. d. Graaff, pl.v. leden II. Slabbekoorn en W, v. Liero. Het verzoek van dhr A. S. Luijk om vergoeding vanaf April 1928 ingevolge art. 13 der L. O.-wet 1920 werd niet ingewilligd, wel zal een dito verzoek toe gestaan worden voor 1929, voor zijn leer plichtig schoolgaand kind, dat de R.-K. school te Hansweert bezoekt. Het verzoek van H. K. Kramer te Kapelle om ingebruikneming van gemeen tegrond bij het distribuecrcn van radio uitzendingen werd ingewilligd, zooals R. en W. in hun prae-advies dit voorstel den. Het kohier hondenbelasting voor 1929 werd vastgesteld op f 452.50. Rondvraag. Dhr Fraanje vraagt hoe het komt dat de pennirigm. van de Chr. Be waarschool te Biezelinge nog niet tot op heden de toegezegde subsidie ont ving voor deze school. Do voorz. zegt, dat een verschil van zienswijze met het dagelijksch bestuur dezer school aanhangig is, dat wel bin nenkort zal opgelost worden. Dhr v. d. Graaff vindt de geschiedenis vreemd en zou meer kunnen zeggen. Hij zal dit bewaren totdat de tjjd hiervoor is aangebroken. Weth. Zegers zegt, dat B. en W. niet hebben besloten om niet te betalen. De penningm. kan dit nog als te ontvangen boeken. Dhr v. d. Graaff: het is een opschor ting van de betaling. De voorz. zegt spoe dige oplossing toe. De raad gaat over in geheime zitting ter bespreking van de verlichting. Aan Pereboom's vakschool voor cou peurs en coupeuses is geslaagd te Am sterdam voor de afdeeling heerenkleeding dhr Johs, M. Huissoon te Kapelle. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Workum, J, G. Hooier te Die- men. Te Warns, T. van der Brug te Wolvega Te Sebaldeburen, J. G. Loor, pred.-evang. te Bolsward. Te De Lier, G. Grootjans te Door- werth. Te St Jacobi Parochi, H. Wi. Bosch te Geertruidenberg. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar 's Gravenzan.de, G. Salo mons te Amersfoort. Bedankt voor Harderwijk, Wl. Kremer te Komhorn. (Gr.). Geref. Kerken. Bedankt voor Lemmer, I. K. Wesaels te Burum. Middelburg. Donderdagavond had in die Luthersche Kerk alhier de ingebruikne ming plaats van het door de firma A. S. J. Dekker te Goes gerestaureerde orgel. Dr Blase hield hierbij een inwijdings rede, terwijl de Amsterdamsche organist, Jan Zwart, enkele van zijn Fantasiën over bekende 'koraajmelodiën ten beste gaf, waaruit den aanwezigen kon 'blij ken, dat het orgel een grondige verbete ring had ondergaan. Emeritaat Ds C. L. F. v. Schelven. Aan Da C. L. F. van Schel ven, te Wageningen, is op zijn verzoek door de classicale vergadering der Geref. Kerken in de classis Arnhem emeritaat verleend. Huisbezoek ook bij den do minee. In de vergadering van don Ker- keraad der "Geref. Kerk van Vrijhoeven- Capelle heeft een der leden als zijn mce- ning to kennen gegovon, dat, waar de Korkeraadsleden huisbezoek ontvangen, zulks ook bij hot gezin van den predi kant behoort tc geschieden. Voor de classis Arnhem dor Geref. Kerken hooft met gunsfig gevolg het prae- paratoir examen afgelegd de hoer Van den Born, thool. cand. te Renkum. Nieuwe predikantsplaats. To Wassenaar bestaan plannen tot hel. in hot loven roepen van oen stichting, welke ton doel hoeft, om, in samenwerking met don Kerkoraad dor Herv. Gemeente aldaar, eon predikant aan to stellen voor het park „De Kievit" en omge ving, in afwachting van do vestiging eener tweede predikantsplaats. iDe zaak Ds van Duyl. Do com missie .benoemd door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Protestantenbond om over do zaak Ds van Duyl rapport uit t.o brongen, aan de afdeeling Hilversum van dian bond, en bestaande uit do hoeren Joriss -n, van Mou- rik Broekman en Salm, is tot de gevolgtrek king gekomen, dat Ds Van Duyl als voorganger dezer afdeeling niet kan worden gehandhaafd. De gemeenteraad van St.-Maartens- dijk heeft benoemd tot hoofd aan de openbare 'lagere school aldaar, den heer J. Brevet te Oudelande. Wissenkerke. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. school te Geersdijk zijn geplaatst de dames S. M. Oele te Kamperland; W. J. Franke te St.-Maartensdijk en P. J. Wagenmaker te Haamstede. Chr. Onderwijs. Tot lid van het hoofdbestuur der Vereaniging van Christelijke onderwijzeres (vac. H. L. J. Rijken), is gekozen Mej. S. Voogd te Schiedam. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, av .ds Steinz. Wilhelminadorp, vm. dhr de Haan te Heem stede, 2 u. ds Homburg. Geref. Kerken. Wissenkerke, vm. en run. S. van Wou we, cand. te Vlissingen. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen, waren de heeren Berger en de Meij we gens ziekte en Wesseling wegens uitste- digheid, afwezig. Na de mededeelingen kwamen de ovei te leggen stukken aan de orde, w.o. een adres van de Vereeniging van Christelijk onderwijs om de noodige schoolruimte, wat in handen van B. en W. werd gesteld om advies. Verder het adres van het hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren om te beslui ten tot het vaststellen vgn een rechts positie van het personeel van hot Gast huis. de bedoeling is, als het ambtenaren reglement is vastgesteld, dit adres in handen te stellen van regenten met ver zoek, die regeling ook voor het Gast- huispersoneel te ontwerpen. Benoemd werden de voorzitters en de leden en de plaatsvervangers voor de sterabureaux voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer, terwijl tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer J. Poort. Aan Ds P. N. Kruijswijk werd eervol ontslag ver leend als lid dor commissie van beheer van bet Vlissingsch Studiefonds. Het voorstel tot vaststelling van eon ambtenaren-reglement, gaf den heer Rorije, s.-d., aanleiding, zijn spijt uit. te drukken, dat de raad niet vertegen woordigd is in het georganiseerd over leg; hij juicht het toe, dat ook voor het verplegend personeel een regeling zal worden ingevoerd; maar vraagt hoe het staat met het politie personeel. Spr. maakt op enkele der artikelen op en aanmerkingen. O.a. wil spr. lezen, dat niet "beslist op den .verjaardag dor Ko ningin vrij wordt gegeven, doch op 1 Mei of 31 Augustus. Inzake do betaling voo-r overwerk wil spr. werk na 10 uur gelijk stellen met Zondagswerk en dus er 100 pCt. verhooging voor betalen. Verder dient spr. een geheel andere redactie in voor het artikel, waarin wordt voorko men, dat aan ambtenaren werk kan wor den opgedragen van personen, die In een particulier bedrijf bij een arbeids conflict zijn betrokken. Spr. dringt er ten slotte op aan, ook voor de werklieden spoedig een reglement te ontwerpen, v Dhr V aap, V.B., had verwacht, dat na bot georganiseerd overleg dit voorstel zon der meer zou zijn aangenomen en wijst op de belangrijke wijzigingen door den heer Rorije voorgesteld. Spr. stelt voor de zaak naar B. en W. te renvoyeeren om nader advies over die wijzigingen. Dhr S o r e 1, A.R., had ook geen discus sie verwacht, maar wil er nu op wijzen, dat al was de raad vertegenwoordigd, dit toch nog geen lid der S.D.A.P.-fractie behoefde te zjjn. Spr. heeft ook enkele bezwaren en zou o.a. het artikel betref fende de gehuwde ambtenares er uit wil len lichten. De voorzitter zegt, dat er duidelijk destijds bepaald is, dat er een commissie van advies zou zijn en leest voor, dat verschillende der organisaties volkomen tevreden zijn met het ontwerp en hopen, dat het -onveranderd zal worden aangeno men. Nu zullen echter B. en W. de wijzigingen onder de oogen zien. Het voorstel wordt aangehouden. Bij het voorstel om aan den gemeente geneesheer f 250 toe te kennen voor het waarnomen van de functie van schoolarts tijdens de ziekte van dr Smitt, acht de heer Harts dit bedrag te laag, gezien het salaris van den schoolarts. De heer H u s o n heeft altijd gemeend, dat de medici de practijk voor elkaar waarnemen. De heer P. G. Laernoes vindt het jammer, dat deze kwestie van dr Bren gers in het openbaar wordt besproken. Hol was moeilijk uit te maken hoeveel werk er door dezen is verricht. Men meende, dat f250 billijk was. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met alleen de stem van den heer Harts tegen. Het voorstel tot finantieelen steun aan de Vlissingsche Zwemclub voor den bouw en de exploitatie van een zwem inrichting, dood de hoor van Oorschot huldo brongen aan B. on W. voor dit voorstol, maar spr. bepleit hot treffen van oen regeling, waardoor do kinderen der "hoogste klassen dor scholen gratis FOTO VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT, ZOOALS HET WAS.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2