No. 169 Zaterdag 20 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Spaarbank T. FABERU DE JONGE, HENDRIKSE Go's BANK-GOES EERSTE BLAD. V.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr Voor Klokken en Pendules Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EEN VERANTWOORDELIJKE TAAK, LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING v GOUDEN STUKKEN, SLOOTEN, SPELDEN Inkoop en ruiling oud Goud, -Zilver enz. aan de hoogste waarde. C. JOOSSÊ, St. Adriaanstr. G08S Buitenland. Binnenland KLOKKEN PENDULES C. ioosse, St. Adriaanstr. Goes Belangrijkste Nieuws. a 4 °/o rentevergoeding. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlSn: 1y4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. Telkens weer komt men tot de ervaring dat er bijl velen bitter weinig belangstel ling is voor de politiek. Wanneer men er op uit gaat om finan- cieelen steun of persoonlijke medewerking te vragen voor de verkiezingen, dan kan men herhaaldelijk hoeren: „ik do© niet aan politiek en ik denk er niet aan op ©enigerlei wijize medewerking te verlee Hen". - Volgt dan vaak een reeks van beschul digingen aan 't adres van hen die zich wèl met de politiek inlaten (baantjesjagers die in de eerste plaats zichzelf zoeken) en van de Volksvertegenwoordiging, die meer kwaad doet dan goe.d en zonder eenig bezwaar gemist zou kunnen worden. Er is voor het parlement weinig waar deering en Voor de samenstelling van de Volksvertegenwoordiging is bij niet zoo weinigen zoo goed als geien belangstelling. Nu willen wij' wel beginnen met toe te geven, dat ons parlement hier niet geheel •vrijuit gaat en dat het zelf meer dan eens oorzaak is geweest, dat de waardee ring piet zoo groot is als men wel zou mogen verwachten. Maar al is het dan niet geheel en al onverklaarbaar dat het parlement in veler achting is gedaald, toch moeten wij voorzichtig zijn en niet gedachtenloos meezingen in het koor waarin het parle mentaire stelsel als waardeloos wordt uit gekreten en de geheele verkiezingsactie als van geen beteekenis wordt voorge steld. Als Antirevolutionairen mogen we daar aan niet meedoen, maar hebben we er toe mee te werken, dat aan de samenstelling van de Volksvertegenwoordiging de groot ste aandacht wordt geschonken en dat alles wat hierop betrekking heeft, met den grootsten ernst wordt verricht. Volgens Antirevolutionair beginsel re geert de Overheid bij' de gratie Gods. Zij bestaat niet uit kracht van haar macht, zoodat zij! naar eigen wil en in zicht kan handelen, maar zij! treedt op als dienaresse Gods, het volk ten goede. Daardoor staaf het gezag van de Oven heid onwankelbaar vast. Want daaruit volgt, dat wij haar hebben te gehoorzamen om Gods wil. Maar daaruit volgt tevens, dat de Over heid niet naar willekeur kan optreden, dat zjj niet almachtig is. Haar miacht vindt een begrenzing in de goddelijke ordinan tiën, die voor haar, maar die eveneens voor andere levenskringen gelden. Van het gezin heeft zij! af te bleven en ook in de Kerk heeft zjji niets te zeggen. vjïn daarenboven heeft ook het volk in den loop der historie naar het bestel Gods zekere rechten en vrijheden gekre- en, die in de Grondwet zjjln vastgelegd en ie de Overheid heeft te eerbiedigen. En nu is het de taak van de Volksver tegenwoordiging, om over die vrijheden en ,<jie rechten, die bij e:en volk met een groote politieke pntwikkeling niet ge ring zijin, te waken. Haar taak is de Overheid te wjjlzen telkens weer op haar taak en roeping ten opzichte van haren oppersten Soe verein en ten opzichte van ,het volk waarover zij gesteld is. Haar taak is een mond te zijn voor de stommen en mee te helpen opdat de gaven en krachten van het volk steeds meer lot ontwikkeling komen, mee te helpen ter bevordering van den bloei en de welvaart van het land, er voor te 'ijveren dat ons volk geregeerd worde naar de beginselen die zijn naar Gods Woord opdat we een gerust en stil leven mogen hebben. Wij moeten daarover niet gering den ken. Het bezit van een goede Volksvertegen woordiging is een groot voorrecht dat we op hoog en prjjls hebben te stellen. In landen met weinig politieke ont wikkeling moet vanzelf de volksinvloed gering zijn. Maar in ons land met zijn rijke historie en krachtig ontwikkeld volks leven is dat anders. De Overheid regeert. En wij. erken nen haar gezag als. dienaresse Gods. Maar aan het volk is het gegeiven ip.vloed uit te oefenen. Dat is een groot voorrecht, maar een voorrecht, dat ook groote verplich tingen met zich brengt. Dat mag vooral in deze dagen van voorbereiding voor de verkiezingen niet uit het oog worden verloren. De verkiezing is geien onverschillige zaak, waaraan wij kunnen meedoen of niet meedoen, al naar 't ons belieft, maar het is een heilige plicht ons krachtens het bestel Gods op de handen gelegd. Ook in en door de verkiezingen voor de Tweede Kamer hebben wij, als. in heel ons leven, God te dienen, de eere van Zijn heiligen Naam te zoeken en het waar achtig welzijn van land en volk te behar tigen. De voorbereiding van de verkiezingen en het stemmen straks is. dus volstrekt geen onverschillige zaak. Het is een verantwoordelijke taak. Niet het voornaamste. Herstel der saamwerking van de recht- sche partijen wordt door ons in 's lands belang wenschelijk geacht. Vooreerst omdat alleen op die wijze herstel van de parlementaire practijk kan worden gekregen, maar dan ook omdal anders het gevaar bestaat dat de revo lutionaire partijen de leiding zullen ne men en dat met onze beginselen veel minder dan voorheen zal worden gere kend. Maar wij wenschen geen saimenwerking tot eiken prijs. Er moeten onzerzijds voorwaarden ge steld worden, „die niet alleen recht doem wedervaren aan de groote volksbelangen, zooals wij die zien, maar die ook ce- richt zullen moeten zijn op de redelijke zekerheid eener rustige afwerking van een program, waaraan men steun be looft, opdat .geen crises den aangevan gen arbeid onderbreken." Er mag maar niet „op hoop van ze gen", met al de gevaren daaraan ver bonden, worden uitgevaren. En als nu aan deze voorwaarden niet wordt voldaan? Welnu, dus antwoordt de heer Colijn, dan blijven we alleen staan. Néén, niet alleen I Want 'dan herinneren we ons ook dat woord, eenmaal met heilige beving neer geschreven: Onze hulpe is in den Naam des Hoeren! God heeft geholpen al deze 50 jaren. Op Hem blijve onder alles onze hope. Hij is de rotssteen van ons vertrouwen". DE NIEUWSTE MODELLEN. Aanbevelend, Aan huis te ontbieden. Lord Revels toke, f Lord Ravelstoke, het lid der Engelsche delegatie voor de beraadslagingen over de regeling der schadevergoeding en voor zitter van de naar hem genoemde sub commissie, is gistermorgen dood in zijn bed gevonden. Waarschijnlijk is hij aan hartverlamming overleden. Donderdag had nog onder zijn voorzitterschap de be slissende vergadering der subcommissie plaats gehad, waarin het Duitsche aan bod voor de schadevergoeding verwor pen werd. In verband met zijn overlijden is de plenaire vergadering van de conferentie tot Maandag uitgesteld. Eem moordcomplot tegen Koning Boris. De politie te Sofia deelde mede, dat zij een poging om koning Boris bij zjjn terug keer in Bulgarije te vermoorden, had ver edeld. Zij ontdekte gisternacht twee on- ontplofte bommen in 's konings particu liere spoorwegrjjtuig. De bommen waren Lange Kerkstraat - Goes. volgens de politie voldoende geladen om den geheelen trein te verwoesten en zij voegde er aan toe, dat zekere commu nisten het voornemen koesterden, den koning te vermoorden, wanneer de bom men niet tot ontploffing kwamen. Duitschlands betalingen. Het Duitsche kabinet kwam gistermid dag bijeen ter bespreking van den toe stand, ontstaan door de jongste gebeurte nissen in de deskundigenconferentie te Ge- nève. Besluiten werden niet genomen. Reuter verneemt in toonaangevende Britsche kringen, dat men, in verband met het feit dat de onderhandelingen der des kundigen-commissie zijn vastgeloopen, den indruk heeft, dat de toestand wel zeer ernstig is, doch dat niet valt aan te nemen, dat het laatste woord reeds gesproken is. Te Parijs koestert men nog de hoop, dat de Duitsche regeering een nieuwe formule zal vinden, welke een ruwe breuk ver mijdt en nieuwe onderhandelingen inleidt. De Fransche bladen vallen Schacht aan. De „Temps", die bijzonder scherp is, ziet in de manoeuvre van Schacht een nieuw bewijs van de kwade trouw van Duitsch- land, dat de voordeelen vergeet, die het reeds heeft verkregen van de politiek van Locarno en Genève. Gaan de Russen heen? De Sovjet-delegatie te Genève heeft be raadslaagd over de houding, die zij na de verwerping harer voorstellen door de voorbereidende ontwapeningscommissie zal aannemen. De vraag moet daarbij be sproken zijn, of zij al dan niet de zitting zal verlaten. Ondanks dit gerucht, hetwelk de Russen zelf hebben rondgestrooid, acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat Litwi- now er ernstig over zou denken, den Vol- kenbond voorgoed den rug toe te keeren. •Daar zij ook tijdens 'het verdere gedeelte van de zitting dezer ontwapeningscommis sie gelegenheid te over zullen hebben om den Volkenbond in de wielen te rijden, is het onwaarschijnlijk dat hun vertrek thans reeds op handen zou zijn. Korte berichten. Door droogte en aardbeving, ge voegd bij de rampen van godsdienst-oor logen en hongersnood is de bevolking van de Chineesche provincie Kansoe bin nen één jaar tijds van negen millioen tot zeven millioen zielen teruggeloopen. Degenen, die den hongersnood over leefden, vielen bij duizenden door het zwaard van fanatieke Mohammedaansche ruiters. De zomertijd gaat in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. in, in 'de vól gende landenEngeland, Frankrijk, Span je, Portugal en België. Het luchtschip Graf Zeppelin is gis teren te Friedrichshafen "vbor een nieu wen proeftocht opgestegen. De tocht ging over Zuid-Duitschland en zou Ongeveer 8 uur duren. Het doel van den tocht is vooral om een nieuw kompas te prol- be eren. Een hevige storm heeft in de Straat van Gibraltar gewoed. Talrijke schepen moeten zijn vergaan. De haven van Ca- dix moest wegens den storm worden gesloten. Overal is veel schade aange richt. De hongersnood te Nairobi (Afrika) onder de inlanders, ontstaan tengevolge van de droogte en een inval van sprinkha nen, is thans sterk aan het afnemen. In de getroffen streken zijn in voldoende hoe veelheden levensmiddelen aangevoerd. Er zijn doeltreffende maatregelen getroffen tot het vernietigen van de sprinkhanen. In Midden- en Noord-Italië hadden gistermorgen vroeg weder aardschokken plaats, die bijzonder sterk te Avezzano en Bologna bemerkt werden. Te Bologna stortten schoorsteenen in, in de huizen kwamen scheuren. Van de inwoners maakte zich groote opwinding meester. Een bericht uit Lissabon maakt mel ding van een hevigen storm, welke de zui delijke helft van het Iberische schiereiland heeft geteisterd. Er zouden vele dooden en gewonden zijn. LeersToel Homoeopathie. 9 Gepubliceerd zijn thans de adviezen, die de minister van Onderwijis heeft ontvan gen van de afdeeling natuurkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschap pen en van de eerste afdeeling van den Onderwijsraad betreffende de kwestie van al of niet instelling van een leerstoel in de homoeoipathie aan een der rijks universiteiten. In het advies der Kon. Academie van Wetenschappen wordt geconstateerd, dat de homoeoipathie in gebreke is gebleven te toonen zoowel dat zijk pp een hechte wetenschappelijke basis staat als dat ze in een behoefte1 voorziet. Het SYsteem mist iederen natuurweitenschappelij!ken grondslag en de regeering zal dus aan de homoeopathie geen plaats in een facul teit kunnen toekennen zonder daarbij het wetenschappelijk karakter van het hooger onderwijs geweld aan te doen. Bovendien stempelt het absoluut vast houden, zoover de behandeling betreft, aan een vooropgezette machtsspreuk „Si- milia similibus curanter" de homoeopa thie tot een bijlzondere richting in de therapie, niet tot een afzonderlijke weten schap, cn het gaat niet aan voor alle richtingen in de therapie afzonderlijke leerstoelen op te richten. Ook in het advies van de eerste afdee ling van den Onderwijsraad wordt de we tenschappelijke waarde der homoeopathie bestreden. Behoudens het dogma van Hah nemann, het similia similibus zoo wordt in het advies geconstateerd is de inhoud der homoeopathische leer in de integrale geneeskunde inbegrepen; het vereischt voor den gewoon geschoolden arts slechts geringe moeite om zich in dit begrensds deel der pharmacologic te oriënteer en. De regeering dient dan ook naar het oordeel der afdeeling voor de homoeopa- thische pharmacologic geen afzonderleken leerstoel te stichten. GROOTSTE SORTEERING LAAGSTE PRIJZEN Uitsluitend eerste klas fabrieken Aanbevelend, Van hei Hof. Volgens „D#* Rotterdammer" heeft de Koningin het voornemen, dit jaar een reis naar Zwitserland te doen. Candidaat-gezaghebbers biji het binnenlandsch bestuur in N e d-I n d i „Het Christelijk Comité voor Indië" ves tigt er de aandacht op, dat in dit jaar gelegenheid "bestaat tot aanstelling van tenminste 8 jongelieden ais candidaat- gezaghebber bij het binnenl. bestuur in Ned.-lndië. Daarvoor komen alleen in aanmerking zij, die voldaan hebben aan het eindexa men van een H, B. S. met 5-jarigen cursus of aan een daarmede tenminste .gelijk te stellen examen. Ook zijl die dezen zomer eindexamen zullen afleggen kunnen mede- dingen. Sollicitanten moeten voorts op 1 October 1929 ten minste 18 jaar oud zijn en mogen op dien datum den leef tijd van 22 jaar nog niet hebben bereikt. Zij, die voor aanstelling als candidaat- Binnenland. De Eerste Kamer nam de Indische be grooting en de wijziging in den Indi- scben Volksraad aan. De Tweede Kamer behandelt de financi- ëele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten. Gemeenteraad van Vlissingen. Verbetering in de verbinding met Noord- Beveland. Buitenland. Gaan de Russen uit Genève? De moeilijkheden met Duitschlands be talingen. Een moordcomplot tegen den Bulgaar- schen Koning. gezaghebber in aanmerking wenschen te komen, moeten zich onderwerpen aan een examen, omvattende het maken van een goed Nederlandsch opstel, het behoor lijk voorlezen van een stuk goed Neder landsch, en het vertalen zoowel mon deling als schriftelijk van gemakkelijk Fransch, Duitsch en Engelsoh proza, ter wijl mondeling ook een onderzoek wordt ingesteld naar de algemeene ontwikkeling van den adspirant. Degenen, die blijken als candidaa.t-gezag- hebber te kunnen worden aangesteld, wor den oip landskasten naar Indië uitgezon den, en onder genot van een salaris van f 200 's maands verder opgeleid aan de Bestuursschool te Batavia, alwaar zij een tweejarigen leergang hebben te vol gen. Na volbrachte studie aan deze inrich ting volgt hunne aanstelling tot hulp-ge zaghebber (f 300f 500 's maands) en ver volgens bevordering tot gediplomeerd ge zaghebber bij! het 'binnenlandsch bestuur o.p f 375 tot f 675 's maands. Voor verdere inlichtingen en bijzonder heden dient men zich zoo spoedig moge lijk te wenden tot het Informatiebureau van voornoemd Comité (adres: den heer J. J. Kraan, Lousduinsche kade 111. 's Gravenhage), aangezien de aanmeldings termijn reeds 4 Mei a.s. wordt gesloten. Geen fusie tusschen leger- en marineluchtvaart. Met groote zekerheid kan thans worden medegedeeld, dat de minister van Defen sie het denkbeeld van samenvoeging van de vliegdiensten van leger en vloot heeft prijsgegeven. Tweede Kamer-verkiezingen. De 'Christelijk-Democr. Unie heeft de volgende candidatenlijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen vastgesteld: Kieskringen Den Haag, Rotterdam, Mid delburg 1. A. P. Jungcurt, Den Haag; 2. R. v. d. Brug, Gouda; 3. H. Steketé, Gouda; 4. L. P. du Bois, Amsterdam; 5. M. de Visser, Amsterdam; 6. J. Buenk, Almelo; 7. J. 0. v. Goudoever, De Bilt; 8. L. Gerritse, Amsterdam; 9. B. v. Noordenne, Schiedam; 10. D. Kalma, Huizum. Conflict in de steenindustria op g el os t. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat het con flict in de steenindustrie door bemiddeling van den Rijiksbemiddelaar, Van IJssel- stein, definitief is opgelost. In groote lijnen waren de organisaties van werkgevers en die van de werkne mers der Katholieke en Chr. bonden het reeds eens geworden. De onderhande lingen liepen nu nog over de vacantie- dagen en loonuitkeering op. erkende Chris telijke feestdagen. Ook hierover is men tot een accoord gekomen. De socialistische organisaties hielden zich afzjj'dig. Er is een breuk gekomen tusschen laatstgenoemde en de beide an dere organisaties. Mochten de socialisten op een nieuw conflict aansturen, dan zijn er maatregelen getroffen om stagnatie in .het bedrjjif ta voorkomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1