Rechtzaken Uit de Provincie» Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Radio-Nieuws. De nachttrein uit Parij3 kwam Woensdagmorgen te "Halle nabij Brussel in botsing met een Belgischen goederentrein, waarbij 11 dooden en 30 gewonden te betreu ren vallen. De vernieling. Daar is ruimte genoeg. Ook kan er een in den tuin van de gevangenis. Overigens sluit spr. zich aan bij het betoog van den heer Van Poelgeest. Dhr v. Poelgeest zou den Baad willen doen uitmaken: waar het gevraagd wordt, komen de transformatorenhuisjes niet, en zeker niet op den hoek van de Rimmelandstraat. De voorzitter heeft daar straks geizegd: onze straten zijn zoo nauw. Moeten we nu waar nog wat ruimte is, die wegnemen? Het voorstel-v. Poelgeest om niet op- het voorstel van B. en W. in te gaan, wordt aangenomen met 7 tegen 5 st. (Tot de tegenstemmers behoort ook weth. v. Melle.) De voorzitter zegt, dat B. en W. in overleg met den Ingenieur der P. Z. E. M. nu andere plaatsen zullen trachten te vinden, en spoedig rnet een nieuw voor stel bij den Raad zullen kome-n. De andere voorstellen, op de agenda voorkomend, worden alle z.h.st. aange nomen. Een stukgereden lantaarn paal. De voorzitter deelt mede, dat op 9 Juli 1928 zekere Bauer uit Krui- ningen een lantaarn in de Voorstad heeft stuk gereden. Hij is niet bereid de schade te vergoeden. Naar aanleiding van een rechtskundig advies van rnr Kegge stelt Spr. voor een rechtsvordering tegen hem in te stellen. Dhr Koning vraagt, of het bedrag, waar het om gaat, de mo-eite waard is. De voorzitter antwoordt, dat de schade f 66 bedraagt. Maar al was het bedrag nog zoo gering, dan zou Spr. toch een rechtsvordering willen instellen Anders kan ieder den bo-el wel gaan stuk rijden. Het vo-orstel wordt meit alg. st. aange nomen. De stinkende yes ten. De voor zitter brengt ter sprake ien stank der vesten, die in de afgeloopen weken, na de vorstperiode, allerverschrikkelijkst is ■geweest. Spr. heeft, om te deelen in lief en leed der burgerij, 's middags vaak een „Singeltje gepakt", o-m mee te ruiken. Een directe oplossing weet Spr. niet, na al de rap-p-orten hierover verschenen. Maar toch spijt het Spr., dat de Raad indertijd verworpen heeft bet voorstel, om een crediet vtan fbOO toe te stapn. .voor de Waterpassing der stad. En dat is toch eerst no-odig, wil men tot verbetering komen. Er lo-ozen op de vesten vele riolen van de binnenstad uit, die op verschil lende ho-o-gten liggen. Volgens Spr. zal men moeten komen tot een geheel nieuwe rioleering van de binnenstad, maar hoe veel dit kosten zal, is nu nog absoluut niet te zeggen. Spr. had gaarne, dat de Raad in een volgende vergadering eens oip zijn besluit terug kwam en het crediet voor de waterpassing alsnog toestond. Dhr Koning heeft een ander idee. Spr. heeft zich gedacht een watercirou latie, van de haven naar het begin van de Oostvest., van de Oostvest naar de West- vest en van de West/vest weer (via de Zaagmolenstraat) naar de haven. Ër kan b.v. bij do gasfabriek een motor geplaatst worden, o-m het water weer in de haven te pompen. Dhr 13 u ij s steunt het vo-orstel van den vtoorzitter. Dat is de basis, die eerst gelegd moet worden. Dhr Vermaire merkt op, dat de zaak indertijd is afgestuit op de aanstelling van een tijdelijk ambtenaar voor dit doel. De voorzitter zet uiteen, dat dit toch noodig is. Van het bureau gemeente werken wordt veel gevergd. Er komt heel wat kijken. Voor de waterpassing moet men iemand hebben, dia er geregeld aan fean blijven. Dhr van Poelgeest stelt voor in deze vergadering een besluit te nemen en maar direct het crediet van f 500 voor de waterpassing toe te staan. Dit wordt met alg. stemmen aange nomen. Dhr B u ij 3 vraagt, waarom de sneeuw dezen winter in de vesten is gedepo neerd en b.v. niet in do sloot aan den Parallelweg. Misschien heeft dat den stank wel vermeerderd. Weth. Goedbloed bestrijdt dit laat ste. In de rapporten der deskundigen staat, dat toevoeging van versch water deu stank vermindert Dhr B u ij sdan had u er gefiltreerd water in moeten werpen. Dhr Vermaire herinnort er aan, dat indertijd is besloten tot de instelling van een commissie tot herziening der sala rissen van het gemeente-personeel. Maar ze is er nog niet. De voorzitter zegt toe, dat zespoe- i: omen zal. Hierna zitting met gesloten deuren. Na heropening komt aan de orde de benoeming van een onderwijzer met hoofdakte aan de O. L. School A. Na dat op nr 1 (dhr J. L. de Bel te Wol- faartsdijk) en nr 2 (dhr M. Beneker te Rotterdam) beide zes stemmen zijn uit gebracht, wordt na loting benoemd nr 1 dhr de Bel. Hierna sluiting. Dialect-onderzoek. Dezer (lagen hield de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Dialectonderzoek haar jaar vergadering te Middelburg. De opkomst was niet onbevredigend, gezien de ^gro-ote verspreiding der led-en. Met bijzondere waardeering dient de op komst der leden uit Goe-ree, Schouwen en Z.-Vlaanderen te wo-rden vermeld. De uitbreiding van het bestuur met 6 districts-besluursleden werd goedge keurd en als zoodanig aangewezen: dhrn Raurdoux te Tholen, Hoogenbo-om te Re- nesse, v. Nieuwe-nhuijsen te Kruiningen, Spijkerboer te So.mme-lsdijk, v. d. Werff te St. Anna ter Muijden en me-j. Wolse te Kortgene. Het onlwerp-regleme-nt werd in behan deling genomen e-n na eenige wijzigingen en redactiever-beteringen aanvaard. Wenscheiijk werd geacht rechtspersoon lijkheid voor de vereen, aan te vragen. 20-edra de middelen dit veroorloven. Omtrent het dialect-archief der Ver eeniging werd besloten, dit in geval van ontbinding der vereen, af te staan aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland. De secretaresse gaf een beknopt over zicht van den toestand der Vereeniging welke thans 83 werkende leden en 19 le den b-egunstigers telt, hetgeen zoowel met het o-og op het streven der vereeniging als uit een financieel oogpunt een krach- tigen vooruitgang beteekent. De penningmeester zette den staat der financiën uiteen, die alles behalve roos kleurig is, doch waarin in hot komende ja.ar gelukkig verbetering zal ko-men. Met dankbaarheid werd gewag gemaakt van een ingekomen gift. Met ingang van 7 Mei a.s. wordt de Rijksveld wachter Brigadier-majoor J van Antwerpen te Sliedrecht, overgeplaatst naar 's-Heer A.rendskerke, ter vervanging van den Rijksveldw. Brig.-Maj. A. van den Driest, die den dienst met pensioen gaat verlaten. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt de Rijksveldwachter A. Helmstrijd te Elle- woutsdijk overgeplaatst naar Oudelande. Diefstal van manufactu ren. Dezer dagen reed de koopman W. te Middelburg (B.) per rijwiel, waarop een pak kousen en rokken, ten einde deze artikelen aan verschillende adressen te Oostburg, Zuidzande, Breskens en Groede te bezorgen. Onder de gemeente Aardenburg gekomen zijnde, bemerkte de koopman tot zijn schrik, dat de pak met goederen, welke achter op zijn fiets was gebonden, weg was. Terugkeerende zag hij evenwel niets op den weg liggen. De politie werd met deze geschiedenis in kennis gesteld en bij onderzoek bleek dat een 4-tal Belgische personen, die op eenigen afstand van den koopman wa ren achterna gekomen, de goederen had den gevonden en deze reeds onder hen hadden verdeeld. Ieder had een partijtje. De politie vond het maar beter al de goederen, die nog in hun bezit waren, in beslag te nemen en proces-verbaal wegens verduistering op te maken. Vlissitigen. Aan den burgemeester de- zor gemeente, den heer C. van Woelde- ren, is door den Minister van Binnen- landsche Zaken een ziekenverlof van 6 weken toegekend, ingaande 23 April. Kapalle. Gisterenavond hield de kolen- bond „Ons Voordeel" zijn 38ste jaar vergadering in het lokaal „Obadja". Te genwoordig waren 33 leden van de 325 die de ver. telt. Uit de rekening van den Penningmeester bleek, dat de ont vangsten met inbegrip van het kassaldo van het vorig dienstjaar f 15039.07 heb ben bedragen, terwijl de uitgaven f 14484.02 beliepen en er alzoo een goed slot is van f555,.05. Dit bedrag zal als reservekas aangemerkt worden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het fonds in het afgeloopen dienstjaar gun stig werkte. Wel was er door de strenge vorst eenige stagnatie in de afzending, doch April maakte goed, waarin Maart tekort schoot. Een groote strop was, dat de fiscus 5 jaar terug dividendbelasting eischte van datgene wat aan de leden als to veel betaald met enkele aanvullin gen uit het reservefonds, terugbetaald was. Een uitgave van een kleine f 500 is daarvan het gevolg geweest. Vervoer en losloon waren aanbesteed voor resp. 4,2 en 6 ct. per II.L. aan Johs de Jonge en P. de Neef alhier, welke tot groote tevredenheid van het bestuur aan hun verplichtingen hebben voldaan. Aange kocht waren 735 ton kolen en 33000 K.G. bruinkoolbriketten, die de leden verstrekt werden in prijzen variëerende van f 1.10 tot f 1.20 de eierkolen, van f 1.25 tot f 1.30 per H.L. de Noten, van 75 tot 80 ets per 30 K.G., wat de bruinkool briketten betreft. In het. bestuur kwam geen verandering. De aftredende bestuursleden werden her kozen. De entree voor nieuwe leden werd bepaald op f 2. Souburg. Bevolking le helft April '29- Ingekomen: Mej. C. M. Meulenberg, Vlissingschestraat E 9, van Arnemuiden. Vertrokken: C. de Voogd, Oranjeplein A 161, naar Kortgene; P. Marijs en ge zin, Vlissingschestraat E 9, Vlissingen; A. Post en gezin, Vlissingschestraat B 304, Vlissingen; J. C. Suurmond, Vlis singschestraat B 289, Vlissingen; J. A. A., Mol, Nieuwe Abeele, C 251, West- kapelle; Mej. A. M. E. SuurmondKan, Vlissingschestraat B 315, Den Haag; Mej. M. van Galen, Nieuwe Vlissingscheweg C 217, Vlissingen; L. Maats en gezin, Nieuwe Vlissingscheweg C 179a, Nieu- wenhoom; Mej. M. P. BarentsemVos, Abeelscheweg A 249, Delft; A. Venema IJsenbrand en gezin, v. Teijlingenstraat B 224, Den Helder; C. Verhoeff, Groote Abeele, A 231, Bergen op 'Zoom; C. J. Smit en gezin, v. Teijlingenstraat B 243, Vlissingen. De gezamenlijke opbrengst van den verkoop van het Emmabloempje te Ritthem ^n in deze gemeente heeft opgebracht ruim f 129. Krabbendijke. Met ingang van 28 April 192'J is benoemd tot ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen J. de Sinooker van Dordrecht. De branitf te Amsterdam. Een typisch Amsterdamsch gebouw is gister nacht door een feilen brand in enkele uren tijds tot een ruïne gemaakt. Men kon er over denken zoo men wilde, het Paleis voor Volksvlijt, dat ©en majestueu .e afsluiting vormde van het Frederikspledn, was een typisch gebouw. Fraai was het allerminst, maar door zijn geweldige vormen, door zijn typischen optrek van ijzer en glas, door den hoogen koepel, waarop nog eau .Victoriabeeld van zeven meter zich verhief, was het een .gevaarte, dat indruk maakte. Het gebouw, dat een stichting was van Dr Sarphati, kwam in 1864 gereed, op den 16den Augustus v-an welk jaar het plechtig werd door Frins Frederik in naam van Koning Willem III. In luttele uren tijds is dit massale monu ment geworden tot een ruïne. 't Was kort na half drie, dat een agent op surveillance liep in de Utrechtsche straat en daar een dof geluid waarnam, dat op hem den indruk maakte, of er een valscherm viel. Kort daarop zag hij een dikke rookkolom ter linkerzijde van het gebouw ukslaan. Onmiddelijk is hij naar binnen gegaan, heeft den nachtportier gewekt, zoo ook den heer Louis Bouwmeester, die in verband met de vertooning van een revue in 't Paleis" over nachtte. De kranige agent heeft vervolgens de brandweer opgebeld en aanvankelijk in zijn eentje, maar later bijgestaan door collega's de naastwonenden van het hun bedreigende ge vaar verwittigd. In een ommezien moet het vuur zich heb ben verspreid, want toen de brandweerk die met zeer veel materiaal uitrukte op 't Frede- riksplein aankwam, ^stonden de geheele linker vleugel en het middenstuk in lichte laaie. Het gierde en loeide op een ontzettende wijze, het was een orkaan van vuur. dat in het holle, tochtige gebouw als met een blaasbalg werd aangewakkerd. Hachelijk was een oogenblik 'de toestand voor de huizein aan de linkerzijde van het Frederiksplantsoen en de daarachter liggende M. Jansz. Kosterstraat, die door den venijnigen vonkenregen werden bespat. Ook da bewoners van die huizen moesten .in allerijl worden ge waarschuwd en dra zag men op de daken men- schen bezig om de op 'het dak en in de dakgoot terecht gekomen vurige brokken hout met water te dooven. De politie hielp hier ijverig mee, daar de brandweer haar han den meer dan vol had aan de beveiliging van de bij het Paleis gelegen percselen. Aan 't Paleis zelf werd betrekkelijk' weinig aan dacht geschonken. Het #ou ook onbegonnen werk zijn geweest. Tegen een met zulk een felheid woedend vuur was niets uit te rich ten. Fraude bij den afvoer van Haagschvuil? In verband met een- bericht over knoeierijen bij dan afvoer van Haagscb Het Paleis voor Volksvlijt, Amsterdamsch grootste Schouwburg- en Tentoon stellingsgebouw, is in den nacht van Woensdag op Donderdag door een ge weldigen brand geheel verwoest. De vlammenzee. vuil hebben B. en W. van den Haag aan de politie opgedragen, een onderzoek in te stellen naar mogelijke fraude. Gisteren heeft de politie een aanvang met dit onderzoek gemaakt, pen accountant zal de boeken en bescheiden nagaan en er wor den verscheidene menschen verhoord. Roeibootje omgeslagen. Woens dagmiddag is op den Amsted een roeibootje omgeslagen, waarin een drietal jongens waren gezeten van 1214 jaar. De jongens waren met het bootje zeer roekeloos, met .het gevolg, dat het op een gegeven moment kapsijsde. Alle drie geraakten te water. Twee der jongens wisten zich zwemmende naar den kant te werken, doch de derde, die de zwemkunst niet meester was, verdween in do diepte. Een wiel rijder, die een en ander zag gebeuren, be dacht zich geen oogenblik, trok zijn jas uit en begaf zich te water. Na twee malen ge doken te hebben, mocht hij het genoegen smaken, den jongen boven water te breng"i) en verder op den kant, waarna onmiddellijk toegepaste ademhaling na ruim een .kwartier het gewenschte resultaat had. De drie drenke lingen werden daama door een bereidwilligen automobilist naar hun woningen vervoerd. Oplichter aan het werk ge weest. Dezer dagen vervoegde zich bij den koopman Joh. S. te V-eenemdaal, een net, als heer gekleed persoon, zich uitgevende voor een familielid van wijlen Ds Kievit. Hij was groot-landbouwer te Kapelle-Biezelinge (Z.), enr een goede bekende van üs Fraanj" te Bame- veld en den heer Lemann, godsdienstonder wijzer. Hij verzocht S. voor hem ongeveer 25 drach tige varkens te koop-en, en ze-gde daarvoor een buitensporig hoo-ge provisie toe. S. ging er op in. De man werd van- uitstekend voed sel voorzien en mocht er ook logeeron. Hij deelde verder mede, bij een notaris te Bilt- hoven een familiezaak te moeten regelen, waarbij hij het bedrag van eenige d iicenden guldens noemde. Hij moest, daar echter onge veer f 30 onkosten betalen, en was zonder geld, daar hij in Nijmegen op de markt aan iemand abusievelijk ruim f 200 te veel had uitbetaald. S. „schokte" zonder eemig bezwaar de ge vraagde f 30. De bezoeker zou hem den volgenden dag f 1000 voorschot ter hand stel len voor den «koop. De meneer gaf zich uit voor een lid der Geref. Gemeente en deed zich zeer godsdienstig voor. Eenige dagen later (hij deed niets van zich hooren) werd de poli ie mert de zaak in kennis gesteld. Een duidelijk signalement stond ten dienste. De politie stelde rich telefonisch in verbinding met de burgemeesters van ver schillende, door hem genoemde plaatsen. Reeds spoedig bleek ,dat de gezochte was J. v. P. uit MoercapeJle, een schoenmakertje, dat wegens verscheidene, ongeveer gelijkluidende gevallen door politie en justitie werd gezocht. Ook .terzake oplichting kwam J. v. P. meer malen voor in 't Alg. Ned. Politieblad. Hij is nog niet gearresteerd. Moordaanslag op zijn vrouw. Gisteren stond voor de Bos sche rechtbank terecht de 61-jarige koop man F. van B. te 's Hertogenbosch, ver dacht van poging tot moord op zijn echt- genoote, op wie hij op 31 December j.l* een revolverschot loste. Verd. verklaarde, niet de bedoeling te hebben gebad, op de vtouw te schieten, doch dat hij haar alleen schrik had willen aanjagen. Nadat eenige getuigen waren gehoord, eischte het O. M. wegens poging tot moord vier jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming van verdachte. Voor dit laatste achtte de rechtbank geen termen aanwezig. Uitspraak 2 Mei- Retourcommissies in het g a s b e d r ij fHet gerechtshof te Arn hem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de gasdirecteuren G- A. _S. te Win terswijk en J. H- A. A. te Zutph'en. De uit spraak van het Hof luidde, evenals die van de Zutphensche rechtbank, voor iederen verdachte f 200 boete subs, een maand hechtenis. O p z e 11 e 1 ij k e brandstich ting. Voor de rechtbank te Tiel stond gisteren terecht een 25-jarige man, gede tineerd, verdacht van opzettelijke brand stichting. Hij zou in den nacht van 23 op 24 December 1928 te Leiden in zijn woning opzettelijk brand hebben gesticht. Verschillende licht ontvlambare stoffen waren met petroleum overgoten geweest, voor de brand uitbrak. De brandweer stond machteloos tegenover dezen feilen brand, waardoor voor de verschillende kort daarbij staande woningen groot ge vaar gedreigd heeft. Geëiscbt. werd twee jaar gevangenisstraf met aftrëk der preventieve hechtenis. Verduistering. De Vijfde Ka mer der Rechtbank te Amsterdam heeft den 33-jarigen boekhouder, die de druk kerij waarbij hij werkzaam was, naar schatting voor een f 93.033 benadeelde, doch wien s lechts verduistering van f 5303 en f3250 was ten laste gelegl, schuldig verklaard aan verduistering in dienstbe trekking, meermalen gepleegd, en ver oordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. D© eisch was li/'a jaar. Van 1118 April 1928. VLISSINGEN, Ondertrouwd: J. J. Schue- ring, 34 jaar en A. L, Tielemara, 40 jaar. A. Janse, 38 jaar en F. P. Fregeres, 34 jaar. Getrouwd: J. W. Kommers, 28 jaar en A. E. Minet, 23 jaar. R. F. Haarsma, 23 jaar en G. M. M. Dernoor, 25 jaar. J. A. de Waard, 25 jaar en C. J. Vader', 23 jaar. F. Swiers, 28 jaar en Th. M. van Hoorn, 24 jaar. G. Rooilijn 37 jaar en H. M. P. Waltz, 25 ,aar. Bevallen: J. Meulmeester, geb. Meerman, d. J. H. van Nek, geb. van Beusichem, a. E. Gunter, geb. Pieterse, z. D. Clarisse, geb. Adamse, z. M. B. van de Kreke, geb. Williams, d. J. van de Gruiler, geb. van Belzen, d. OverledenH. Schreuder, wed. van W. Vis, 83 jaar. L 1 jji.erschoi.it, vr. v. W,. J. Huij- bregtse, 68 jaar. M. A. Schwatsmans, wed. v. J. de Reeper, 8-3 jaar. C. M. J. Albis, wed. van G. Verhoeven, 83 jaar. M. C. L. W. West- hoff, vr. v. G. V. G. Fraser, 23 jaar. (Vliss. Crt.).. SOUBURG. Ondertrouwd: Cornelis de Rijcke, 23 jaar en Leintje Suzanna Janse, 20 jaar. Willem -Polderman, 24 jaar en Adria.ua Sara Lijnse, 22 jaar. Pieter de Rijcke, 23 jaar en Maria Schipper, 25 jaar. Van 1219 April 1929. IERSEKE. OndertrouwdMarinus Rijkse, 23 j. jm. te Baarland en Adriaia Chrisliaanse, jd. 18 jaar. Jan Rortier, jin. 26 jaar te Rilland Bath en Maria Johanna Poleij, jd. 27 jaar -boren: Janna, d. v. Jo ios d' Kneijer en Cornelia Levina van de Velden. Adriaan Cor nelis, z. v. Jacobus van Strien en Elisabeth van Iwaarden. Jacomina Ge rlruida, d. v. Ja cobus Nieuwenh ize en Joziaa Laurina Geer truida van IJsseldjjk. Jan, z.v. Jan van Pullen en Jozina van der Have.' Overleden: Jannetje Brouwer, 67 jaar, echtg. van Cornelis Roelof van Os. Programma van Zaterdag 20 April. HUIZEN, 336.3 M. Na 6 uur 1852 M. Uitsl. K. R. O.-uitz. 12.1501.15 Concert. 1.15 2.00 Gramofoonmuziek. 3.004.0J Kinder uurtje. 4.006.50 Concert in Goirle. Orkest en solisten. 6.507.50 Gramofoonmuziek. 8.00 11.00 „Het groote Schouwtooneel der Wereld". HILVERSUM, 1071 M. 10.00—10.15. Mor- genwjjding. 12.152.00 Concert. 2.004.00 Aansl. van het Theater Tuschinsky te1 Am sterdam. 4.004.30 Italiaansche les. 6.01 6.45 Concert door het A.V.R.O'.-trio. 6.45—7.15 Duitsche les. 7.157.45 Duitsche les. 8.C0 Soc. Dem. uitz. 10.3011.00 S&listen-conoert. DAVF.NTRY, 1562 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 Octet. 3.50 Solistenconcert. 7.05 Werken van Handel voor clavecimbel. 7.50 Licht orkestconcert. PARIJS, „Radio-Paris", 1744 M. "12.50— 2.10 Fragmenten van „Voyage en Chine", van Bazin, 6.557.20 Gramofoonmuziek, 8.35 Coni- cert. LANGENBERG, 462 M. 9.35 en 11.30 Gra- mofoonmuziek. 12.251.50 Orkestconoert. 5.05 5.50 Concert. Werag-orkost. 7.20 Vroolijke avond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6