No. 168 Vrijdag 19 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Spaarbank HENDRIKSE Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. a 4 rentevergoeding. Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, 1Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. De rechtsche samenwerking. De heer Colijn heeft in zijne Deputatan- rede, ook hel vraagstuk van de samen werking der rechtsche partgen ter sprake gebracht. Na er op gewezen te hebben dat heit voor de doorwerking van onze begin selen van zoo overwegende beteekenis is, dat we een Regeering hebben die zich aan de ordinantiën Gods, aan de eeuwige begiuselen van Gods Woord ge bonden weet kwam hij vanzelf tot het probleem der samenwerking met andera partijen, die van min of meer gelijke grondbeschouwingen als wij uitgaan. De A.-R. partij zelf gaat niet veel bo ven de 10 pCt. van het zeteltal in de Tweede Kamer uit. Zullen we dus iets van onze staat kundige beginselen tot gelding brengen, dan zijn we op zulke saamwerking aange wezen. Alleenstaand zijn we daartoe on machtig. „Uit dat besef, zoo vervolgde de heer Galijn, is voortgekomen de saamwerking die geboren werd in de tachtiger jaren; hernieuwd in 1901; voortgezet eerst van 19081913 en nader van 1918 tot eind 1925, om toen weer uiteen te vallen. Het zou onredelijk zijn niet te erken nen, dat die saamwerking ons veel goeds gebracht heeft. Het volksdeel, dat wij het onze noe men is uit den staat der vernedering, waarin het eertijds verkeerde, opgeheven; het telt thans weer mee onder het volk van Nederland. Inzake het onderwijs is aan het on recht der 19e eeuw een einde geimaakt, ook al hebben wij niet alles nog bereikt. Op het stuk van de vrijlating van den Dag des Heeren is er onmiskenbare voor uitgang vergeleken met een goede kwart eeuw geleden. Met de vrijheid der consciëntie wordt ook op ander terrein, meer dan voorbeen rekening gehouden. Op sociaal terrein is niet weinig tot stand gekomen, dat strekken kan om de maatschappelijke verhoudingen beter aan de beginselen van Gewis Woord te doen beantwoorden." Wie de zaken objectief beziet, zal de juistheid van dit betoog moeten toestem men. De saamwerking der rechtsche partgen heeft veel goeds gebracht. Er is veel bereikt, wat een halve eeuw geleden onbereikbaar scheen. Is er dus reden tof dankbaarheid, ge heel voldaan zgn wg over de resultaten der saamwerking toch niet. „Het valt niet te ontkennen, aldus weer de heer Colijn, dat onder ons óók een gevoel van teleurstelling bestaat over de schraalheid van den oogst op het stuk der wenschen, die ons meer in het bij zonder eigen zgn. Men heeft dat gedragen zoolang de saamwerking bestond, omdat men opzag tégen de verbreking er van, wetend, dat bij andere constellatie voor onze beginse len niets beters te verwachten viel en zelfs de parlementaire kracht ontbreken zou om het optreden van een Kabinet met eigen politieke overtuiging mogelijk te maken. Maar nu de saamwexking eenmaal ver broken is, mag niet verzwegen worden, dat herstel alleen m o g e 1 ij k is, in dien door de vroeger saamwerkende groe pen de ernst van den huidigen politieken toestand wordt verstaan; de nadeelen daaruit voor onze constitutioneel© instel lingen en voor de gewichtigste volksbe langen word en begrepen. We zouden zeker niet kunnen vragen, "dat alles wat in ons beginselprogram of in ons uitvoerig stembusprogram van dit jaar voorkomt, ons zou worden in gewilligd. Maar evenmin zal men van andere zjjde over het hoofd mógen zien, dat wg mogen verlangen, dat er met onze levensbeginselen worde gerekend." Dit is inderdaad een billijke eisch. Wanneer verschillende partijen saam- werken, kan niet worden verwacht, dat het program van een der partij en zal worden uitgevoerd. Dat ware een onbillijke eisch. Maar wel mag worden geëischt, dat, zooals het in den beschrijvingsbrief van*!!© De- putatenvergadering werd uitgedrukt, waar borgen worden verstrekt, dat met de in ons Beginselprogram en program van ac tie uitgedrukte wenschen op redelijke wrjze rekening worden gehouden. HET SUIKERWETJE. Het initiatiefvoorstel van de heeren v. d. Heuvel c. s. inzake het verleenen van steun aan de Suikerindustrie is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. Behalve de geheele linkerzijde, met uit zondering van den heer Bierema, hebben tegen gestemd de 'heeren Kersten en Zandt, en 5 leden- van de Chr.-Hist. fractie, n.l. Mej. Katz en de heeren Schokking, Snoeck Henkemans, Van Boetzelaer en Ti- lanus. Voor het voorstel stemden de Antirevo lutionairen, de R.-Katholieken, 5 Chr.- Historischen en de heer Bierema, liberaal. De vraag is nu wat de Eerste Kamer zal doen en dan, hoe de Regeering zich tegen over dit ontwerp zal plaatsen. De moge lijkheid bestaat, dat het zal gaan als met het wetsontwerp-Zijlstra, dat hoewel door de beide Kamers aangenomen, door de Regeering eenvoudig ter zijde werd ge schoven. Uit een uitlating van Min. de Geer zou men kunnen opmaken, dat deze bewinds man bezwaar heeft, de uitgaven met een bedrag van pl.m. f 4 millioen te verhoogen, maar daar staat tegenover, dat naar ver luidt Minister Kan tegen het ontwerp geen bezwaar heeft. Dat de N. R. G r t. over de gevallen be slissing ten zeerste ontstemd is, wekt geen verwondering. Het spréékt van „vermomd protectionisme", van een „lichtzinnig vo tum", dat men moet maar durven door „een luchthartige meerderheid" aan vaard werd. De tegenstemmers daarentegen krijgen een pluimpje. Met name de heeren Ker sten en Zandt en de medestanders van Dr Schokking krijgen van dit liberale orgaan een eervolle vermelding. Het Handelsblad, hoewel gematig der, is eveneens ontstemd en acht de be slissing vooral bedenkelijk als antecedent. „Nu deze bres is geschoten in -de ves ting, zullen natuurlijk andere bedrijfstak ken in het gedrang met nieuwen moed gaan probeeren, oude zonden van beleid te verhalen op de schatkist." De Maasbode toont zich verheugd, dat het voorstel tenslotte werd aangeno men, en wijdt voorts nog eenige aandacht aan de grove wijze, waarop door den heer Kersten de partijpolitiek in dit voorstel werd gehaald. „Hij kon zijn stem aan het voorstel niet geven, omdat er op de suikerfabrieken ook op Zondag gewerkt wordt. Dat is natuur lijk volkomen onlogisch, want dit wets voorstel verandert aan den bestaandein toe stand niets. Ook al wordt de premie niet toegekend, dan wordt er in den campagne- tijd toch 's Zondags gewerkt. Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat de heer Heems kerk, die zich overigens als oud parlemen tariër niet gauw boos maakt, zich bij een dergelijke bestrijding de uitdrukking liet ontvallen dat dit een' lafheid was. Deze kwestie stond geheel buiten het ontwerp, dat thans aan de orde was. De be schouwingen van den heer Kersten in hoeverre een aandeelhouder ver antwoordelijkheid draagt voor het wer ken van een industrie op Zondag, hadden voor ons wel eens van belang kunnen zijn, maar waren dat thans door hun opper vlakkigheid heelemaal niet. Men kon mer ken dat de verkiezingen in zicht zijn en dat de heer Kersten bezig is wapens te smeden om de anti-revolutionairen te be strijden. Eerlijke wapens zijn het intus- sc'hen niet." In denzelfden geest spreekt ook het libe rale „Vaderland", dat er op wijst, dat het incident-Kersten een voorproefje geeft van de wijze waarop deze den verkiezingsveld tocht van zijne partij zal leiden. „Het Volk" roept spottend uit: „de boeren hebben overwonnen". En het voegt er aan toe dat de soc.-democrafcen zich verzetten tegen pogingen van het kapita lisme om staatssteun machtig te worden. Alsof alle bieten-verbouwende boeren kapitalisten zrjnl En alsof ook de arbeidersbelangen1 bg deze zaak niet ten nauwste zijn betrok ken I HET SPOORWEG-ONGELUK BIJ HALLE. Gisterochtend was men nog niet er in geslaagd met zekerheid uit te maken of de, een heelen zak vullende, be bloede en vermorzelde lichaamsdeelen, gisteren in het ziekenhuis te Halle ge bracht, als de overblijfselen van den elf den doode kunnen worden beschouwd, dan wel of zij voortkomen van de an dere reeds geïdentifieerde slachtoffers. Bevestigd wordt, dat de machinist van den Parijschen sneltrein niet zoo erg ge wond is als eerst was gedacht en dan ook op bevel van het Brusselsche par ket naar de infirmerie der gevangenis te Vorst (Brussel) is getransporteerd, waar hij nu als preventieve gedetineerde verblijft. De nationale vakvereeniging van spoor wegpersoneel, die door haar gedelegeer den ter plaatse een onderzoek liet in stellen, deelt mede, dat, volgens de ver klaring van den machinist en den stoker van den Parijschen trein, het signaal, dat zich op 850 meter van de plaats der ramp bevindt open stond. De wissel wachter te Halle verzekert dit signaal, dat hij niet alleen wegens den zwaren mist, maar ook in gewone omstandigheden ten gevolge van een bocht der spoorlijn niet kan zien, te hebben gesloten en het is dan ook zeker, dat hem geen schuld treft. Maar uit het onderzoek zou zijn gebleken, dat het signaal zelf slecht onderhouden was en hoofdconducteurs en machinis ten herhaaldelijk reeds den verkeerden stand van dit signaal rapporteerden. Franséh stoomschip gestrawd1. Het Fransche stoomschip Paris1 van Havre naar New-York vertrokken, is gis teren hij Eddystone, de rots en vuurtoren in het Engelsche Kanaal, Plymouth, ^ten gevolge van mist gestrand. Het stoomschip Paris, metende 34.569 ton bruto en 15.333 ton netto, is in 1921 te St. Nazaire gebouwd. De schadeloosstelling doqj- Duitschlan'd te betalen. Het bekend worden van de Duitsche tegenvoorstellen, welke 37 annuïteiten van 1650 millioen M- omvatten, heeft in de Parijsche .pers een storm1 van ver ontwaardiging verwekt. Het meest gematigd is nog de Temps, die constateert, dat het aanbod van dr Schacht alle schuldeischers heeft teleur gesteld. Het beteekent weliswaar nog niet het afbreken der onderhandelingen, maar men moet thans geheel opnieuw aan vangen. De Petit Parisien rekent evenals andere bladen uit, dat de totale waarde van het Duitsche aanbod berekend op heden, 26 milliard bedraagt. De waarde van de eischen der geallieerden bedraagt echter 39 milliard, zoodat het Duitsche aanbod 13 miliard minder is. Weliswaar worden door het Duitsche 'tegenvoorstel de schul den der geallieerden gedekt, evenals de amortisatie van het Dawes-plan en de Amerikaansche aanspraken op vergoeding der bezettingskosten, maar dr Schacht laat geen centiem over voor de eigen lijke herstelwerken, die in het memoran dum der geallieerden op ongeveer 13 milliard .worden geschat. Het is begrij pelijk, aldus de Petit Parisien, clat een dergelijk belachelijk voorstel, na negen weken moeizaam onderhandelen, in ge allieerde kringen groote teleurstelling hééft gewekt. De subcommissie-Revelstoke heeft giste ren, na twee zittingen te hebben _gehou- den, haar werkzaamheden ge staakt, zonder tot een resul taat te zijn gekomen. Na afloop van de tweede zitting werd officieel bekend gemaakt, dat de Duitsche delegatie geweigerd heeft, het door haar gedane voorstel tot betaling van 37 annuï teiten elk van 1650 millioen goudmark te verhoogen. Dientengevolge zullen de Duit sche gedelegeerden niet meer deelnemen aan de werkzaamheden der schadevergoe dingsconferentie. Volgens berichten uit Rerlijin heeft Owen Young, voordat de beraadslagingen afgebroken werden, nog het voorstel ge daan, om voorloop'ig slechts over een yoiorloopige regeling, hetzg! voor een tijd vak van 5, 10 of 15 jaar te onderhande len. Van Amerikaansche zijde is men daar bij van de gedachte uitgegaan, waarvoor ook van Duitsche zijde werd gevoeld, dat het feitelijk boven het menschelijke ver mogen .gaat, om een land voor een tijd van 37 jaar tot zulke ontzaglijke betalin gen te verplichten. Het Amerikaansche voorstel vond de sympathie der Engelsche gedelegeerden. Het schijnt, dat men van Fransche zijde niet op een voorloopige regeling wenschte in te gaan. Van Duitsche zijde wo-rdt nog gemeld: De Duitsche gedelegeerden hebben al leen verklaard, dat zij niet in staat zijn, om op eigen gelegenheid hoogere annu- iteiten aan te bevelen, tenzij voorstellen aan 'do hand worden gedaan, waardoor het Duitsche betalingsvermogen zal toe nemen. Onder deze omstandigheden heeft de subcommissie vastgesteld, dat zij niet tot overeenstemming is kunnen komen. De Sohelde-regeling. De Belgische regeering overweegt vol gens de Times op dit oogenblik de quaes- ties aangaande de internationale controle op de Schelde en heeft daartoe besloten aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken toe te voegen een Schelde-commis- sie, samengesteld uit hooge ambtenaren van de ministeries van Buitenlandsche Zaken, Marine en Openbare Werken. Ook heeft de Regeering besloten een raad gevende commissie in te stellen voor de scheepvaart-aangelegenheden op de Schelde. Vreeselijke toestanden. Zondag werd te Chicago een schooljon gen van 16 jaar gedood, terwijl hij een auto bestuurde na den nacht met drinken en dansen te hebben doorgebracht. - Als gevolg hiervan werden Woensdag te Chi cago 56 moeders en vaders gearresteerd onder beschuldiging van verwaarloozing hunne ér kinderen. 33 hunner kregen boete twee gevangenisstraf. De jury van den lijkschouwer, die een onderzoek instelde naar den dood van den jongen, bestond uit verscheidene be kende opvoeders en hoogleeraren. Zij hoorde schoolmeisjes als getuigen, die verklaarden, dat het haar gewoonte was, op al haar partijtjes tot twee uur 's mor gens alcoholische dranken te gebruiken. „Ieder neemt tegenwoordig een flesch drank in een heupzak mee naar elke partij", verklaarde een meisje van 14 jaar, „en een meisje, dat niet drinkt, wordt niet meer gevraagd." Professor Steele, de voorman van de jury, betoogde dat de volwassenen moe ten worden gelaakt wegens het tegen woordige gevaarlijke spel der jeugd. En op de ouders moest volgens hem de blaam worden gelegd voor toestanden die voortkomen uit hun eigen laksheid. iDe crisis In Oostenrijk duurt voort. Het wil met de oplossing van de regee- ringscrisis, veroorzaakt door het optre den van dr Seipel nog niet vlotten. De onderhandelingen tusschen de burgerlijke meerderheid en de soc. oppositie over een program zijn zelfs afgebroken, daar men het niet eens kon worden over een regeling van de kwestie der huurwetten. Voor den opvolger van dr Seipel wor den allerlei namen genoemd; eerst scheen het, dat een gematigde figuur, wiens «op treden een toenadering tusschen beide kampen mogelijk zou maken, de erfenis zou kunnen overnemen; daarna heette het weer, dat een vechtkabinet zou komen. Thans wordt weer de naam van den gouverneur van Vorarlberg, Ender, die indertijd gepleit heeft voor een afschei ding van Vorarlberg en toevoeging daar van bij Zwitserland op den voorgrond ge schoven, hetwelk wellicht bedoeld is als een middel om de soc. tot het aannemen van een mildere houding te brengen. Waarschijnlijk zal de crisis than3 wel sleepende blijven tot na afloop van den soc. partijdag en de gemeenteraadsver kiezingen a.s. Zondag in Graz en Inns bruck. De pokken-gevallen in Engeland. 218 pokken-patiënten zgn thans te Lon den onder behandeling. Woensdag was het aantal 202. In het Lagerhuis heeft de Minister van Volksgezondheid verklaard, dat er zich onider de passagiers en de bemanning van het stoomschip „Tuscama", dat uit Imiië kwam, 45 gevallen Tan pokken heb ben voorgedaan. Zeven patiënten waren overleden. Binnenland. Het wetsvoorstel-v. d. Heuvel tot siteun- verleening aan de suikerindustrie door de Tweede Kamer aangenomen. De Eerste Kamer over Indië. Nadere bijzonderheden over den gewel digen brand te Amsterdam. Gemeenteraad van Goes. De Goesche winkeliers-stoep-etalleurs ont slagen van rechtsvervolging. Buitenland. De besprakingen over de herstelbetalin gen van Duitschland vastgeloopen. De zaak Ward Hermans. Pokken in Engeland. Onmiddellijk waren krachtige maatrege len genomen, om uitbreiding van de ziekte te beletten. Die maatregelen big- ken afdoende te zijn geweest. Het gevaar voor uitbreiding dezer ern stige epidemie is thans geweken. Het blijft echter mogelijk, dat er zich nog meerdere gevallen van pokken voor- loopig zullen voordoen. De zaak Wand' Hermans. Naar de Msb. verneemt, zal het niet tot een proces-Hermans komen. De Bel gische justitie was reeds voor den terug keer van Hermans tot dit besluit geko men. Vandaar ook, dat Hermans reeds eenige dagen ongemoeid in België kon verblijven alvorens hg zich zelf bg de ju stitie ging aanmelden, maar werdafge wezen. Durft men in België een openbare behandeling der zaak niet aan? Korte berichten. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de menschen, die, terwijl zg een geheime bijeenkomst hielden, in hechtenis zgn ge nomen, weer op vrije voeten zijn gesteld. Te Siedlec (Polen) is de directeur van het postkantoor in hechtenis geno men, onder verdenking van verduiste ringen. Voor zoover tot dusver viel na te gaan, is er een tekort van 90.000 zloty Dinsdagnacht is te Rybczyno in het district Wilna een boerenhoeve in brand geraakt. De brand sloeg over op andere huizen van het dorp en er werden bg elkaar zestig boerenwoningen in de asch gelegd. Te Sewastopol heeft een sneeuw storm gewoed gepaard gaande met een plotselinge daling van de temperatuur. Sinds dertig jaar heeft het om dezen tijd van bet jaar in Sewastopol niet meer gesneeuwd. Naar uit Meskou gemeld wordt, is in de Noordelijke IJszee een Engelsch walvischvaarder met een bemanning van 12 koppen vergaan. Naar uit Moskou gemeld wordt, is bij' Charkof de Dnjepr buiten zijne oevers getreden. Een deel der stad is over stroomd. In het district Dnjepropetrowsk heeft de overstrooming groote verwoes tingen aangericht. In de onder water staande dorpen zijn vele huizen verwoest. Het beroemde Peterhof-paleis te Leningrad zal ter gelegenheid van de aangekondigde komst van een groot aan tal toeristen te Leningrad worden ver bouwd t,ot een internationaal toeristen centrum. Een vleugel van het voormalige paleis, die onder het tsaren-regime in gebruik was als verblijfplaats voor de hofdames zal worden verbouwd tot ëen eerste rangs hotel, en met het meest moderne comfort worden ingericht. Neidlerlandéöhe Automobiei-fabrlcage. De studie-commissie voor een Neder- landsehe Automobielfabricage is door den voorzitter der KNAC geïnstalleerd, waar na zij met haar werkzaamheden een aan vang maakte.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1