No. 166 Woensdag 17 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Spaarbank HENDRIKSE Go's BAHK - GOES Transvaiia. EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zorgt voor uw Dieren! I N.V. Dogcakesfabriek - Dordt. Buitenland. Hier ben ik weer Ik word niet moe, want ik rijd op een Vraagt prijscourant bij de Agenten der Transvaiia Rijwiel- fabriek, Middelburg. Binnenland Belangrijkste Nieuws. a 4 rentevergoeding. D irecteur-H oof dredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentlün: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct, Bij abonnement belangrijke korting. Die dadels van Hassan. Mr Sannes begint een artikel over „Staatspensioen en politiek" in „Het Volk" aldus: „Er was eens een koopman in dadels, Hassan genaamd. En Hassan had een vogel en die vogel kon spreken en hij placht te roepen: de dadels van Hassan zijn grooter dan zij zijn; koopt allen de dadels van Hassan. En er waren dwazen die deze wonderdadels kochten, maar toen zij ze gingen eten, berouwden zij hunne lichtgeloovigheid, want hun bleek, dat zij waren bedrogen." De heer Sannes is van oordeel, dat dit alles wonderwel van toepassing is op het staatspensioen der vrijzinnig-de mocraten, waarmee de dwazen, die daar aan de voorkeur mochten geven, even bedrogen zullen uitkomen als de koopers va.n de dadels van Hassan. Wij hebben geen behoefte ons te men gen in den strijd van de socialisten en de vrijz. democraten over het staats pensioen, en om de kiezers, die ze trach ten te lokken Qp een manier, die veel overeenkomst vertoont met die van de vogels van den koopman in dadels. De teekeming die Mr Sannes geeft is zeker "niet geheel onjuist. Alleen, ze is niet slechts van toepasi- sing op het optreden van Mr Marchant en zijne vrijz. democratische vrienden- Ook de sociaal-democraten en zij' in t bijzonder hebben hunne vogels en die plegen te roepen: de dadels van de soci alisten zijn grooter dan zij zijn. Als men de socialistische propagan disten hoort, dan zijn alle verbeteringen en hervormingen op sociaal gebied aan de S.D.A.P. te danken. Wat tot stand kwam werd door hen gedaan en alleen van de sociaal-democraten zijn in de toe komst nog verbeteringen te wachten. Wat andere partijen ,en meer speciaal de rechtsche partijen deden en zullen doen is van geen beteekenis, maar alleen wat de socialisten deden en vooral wat zij nog zullen doen is de moeite van het aankijken waard. Aan schoonschijnende beloften ont breekt het bij hun niet. Kisten vol dadels voeren de propagandisten met zich mee. En de vogels roepen het uit: de dadels van de sociaal-democraten zijn grooter dan zij' zijia; Maar ook van hen, die aan deze voge laars gehoor geven en die bjj de komen de verkiezingen de S.D.A.P. steunen, zal gelden: „Er waren dwazen, die deze won derdadels kochten, maar toen zij ze gin gen eten berouwden zij zich hunne licht geloovigheid, want hun bleek, dat zij' wa ren bedrogen Vraagt Uw winkelier FLORA9* HONDENBROOD KATTENVOEDER DUIVEN VOEDER HOENDERBESCHUIT KUIKENVOEDER Vert. JOH. QUINTEN, GOES. Wairltf Hermans keert terug naar Vlaanderen. In het weekblad „Vlaanderen" van 13 dezer staat een hooggestemd artikel van Ward Hermans, den tusschenpiersoon in de documentenkwestie, getiteld „Waarom ik terugkeer naar Vlaanderen". In geestdriftige woerden zegt hij daarin zijn liefde voor Vlaanderen uit en roept zijn strijdkameraden op om zich aaneen te sluiten: Jongens, de schouders bijeen 1 Eén front, één aanval! Indien ik een lafaard ben, verloochent mij, indien ik moedig ben, sterkt mijl; in dien ik val, wreekt mij niet om mjj, omi Vlaanderen!'.' De schrijver besluit zijn brief: „Ik keer terug ondanks het beangsti gend woord van velen. Terug naar Vlaan deren. De Vlaamsche Eed van Trouw is geen Belgische meineed. Geschiede wat wil. De kerkerdeur valt dicht. En zon al leen vertelt door tralievensters, hoe zoet de vrijheid is, hoe schoon de strijd. En nachtelijke sterren vertellen hun eenig heimwee aan de eenzaamheid. „Mijn Schild ende betrouwen, zijt Gij, o God, mijn Heer. Op U zoo wil ik bouwen, ver laat miji nimmer meer." Inmiddels is Ward Hermans te Brus sel gearriveerd. Hij liet door een van zijn beide verdedigers de justitie ervan op de hoogte stellen, dat hij zich ter beschikking der autoriteiten ,stelde. De rechter van instructie heeft echter mede gedeeld, dat Ward Hermans nog niet verhoord kijn worden. Men vermoedt, dat, de justitie .verrast werd door den plotselingen terugkeer van Ward jl er- mans en eerst overleg wilde plegen met den procureur-generaal, die op zijn beurt eerst weer de meening der regeering wilde weten. Gistermiddag drie uur is Ward Har mans naar nader wordt gemeld in gezelschap van zijn beide verdedi gers, mrs Borginon en Hoornaert, op nieuw in het kabinet van rechter Van Laethem verschenen, teneinde zich aan een verhoor te ontwerpen. Hij verklaarde geen der hem gestelde vragen te willen beantwoorden en dat hij slechts in een openbare zitting zou spreken. Een .telegram van 5.45 meldt voorts dat Ward Hermans in voorloopige hech tenis is gesteld. Volgens een telegram van 6.30 uur werd Frank Heine naar het Paleis van Justitie gebracht, waar hij gedurende een uur werd geconfronteerd met Hermans, die in zijn stilzwijgen volhardde. Hermans werd daarna voorloopig op vrije voeten gesteld. De voorbereidende ontwapenings commissie. De Rus Litwinof zei gisteren in een rede tear conferentie te Genève o.a., dat geen mooiprateriji over den vooruitgang van de vredesgedachte het feit verbloe men kan, dat het ontwapenings ontwerp in den embryonalen toestand gebleven is, waarin de conferentie van Maart 1928 het gelaten had. Wil men den weg van diplomatieke besprekingen, die op voor stel van Frankrijk en Engeland de laatste jaren betreden is, blijven bewandelen, dan zullen de bijeenkomsten der voorberei dende commissie in de toekomst niet bij dozijnen, maar bij' honderdtallen geteld tkunnen worden. Het Russische voorstel daarentegen tot onmiddellijke evenredige beperking van alle strijdkrachten, biedt de mogelijkheid tot het overwinnen van alle bestaande moeilijkheden in alle nog bestaande ge schilpunten. Spr begrijpt heel goed waar de tegen stand tegen het Russische voorstel zijn (oorsprong vindt. Na een eenigszins verwarde discussie over de orde ein over het vaststellen der agenda werd tenslotte het door den voorzitter jhr. Loudon voorgestelde werk program aangenomen, volgens hetwelk al lereerst aan de orde zullen komen de Russische voorstellen tot gedeeltelijke ont wapening, de Russische en Duitsche voor stellen inzake publicatie van cijfers betref fende de bewapening der verschillende Staten en voorts eenige punten van de onfcwerp-conventie, welke in 1927 niet meer afgehandeld konden worden. Franscüie sanitaire maatregelen. Om de besmetting met pokken te voor komen, heeft de Fransche regeering, naar gemeld wordt, de volgende maatregelen genomen: Van morgen af zullen alle pas sagiers op mailbooten- uit Engeland hun naam en adres moeten opgeven met een bewijs, dat zij in den 'loop van de laat ste twee maanden ingeënt of heringeënt zijn, anders zullen zij niet aan land ge laten worden. Een ander bericht meldt, dat de vac cinatie-order uitgebreid is tot alle Fran sche havens en (lat ook de vliegtuigpas sagiers er onder vallen. Het bericht, dat de Fransche regee ring den krassen maatregel heeft geno men .om alle mailbooten uit Engeland in quarantaine te stellen en van alle passagiers te eischen, dat zij in de jong ste twee maanden tegen pokken zijn in geënt, heeft te Londen veel opschud ding verwekt. De reisbureaux zitten met de handen in het haar, ook de directies van de spoorwegmaatschappijen, die ver wachten, dat het reizigersverkeer met 95 pCt. zal verminderen. De toestand wordt ingewikkeld, doordat de stroom van Ame- rikaansche toeristen is begonnen en 75 pCt. van hen, die het vasteland willen bezoeken, eerst naar Engeland gaan. Het Britsche ministerie van Volksgezondheid heeft zich niet over de zaak willen uit laten. Het paspoortenbureau is nog niet officieel van het Fransche besluit ver wittigd. Nieuwe samenzwering in Portugal? De politieke politie te Lissabon heeft in de laatste dagen weder talrijke per sonen, die betrokken zouden zijn bij re volutionaire samenzweringen in hechte nis genomen. Onder de gearresteerden bevind zich ingenieur Antonio Mario de Silva, oud-ministerpresident, twee verdere gewezen ministers zijn voortvluchtig, ze worden echter door de politie gezocht. De pokkem op de „Tuscania". Ten gevolge van het uitbreken van pokken op de „Tuscania", aan welker passagiers werd toegestaan in Engeland aan land te gaan, zijn reeds zeven per sonen gestorven. Het waren allen leden van de bemanning. De zevende is heden te Brighton overleden. Da desk und ig en-co n f eren f i e te Genève. In de gisteren gehouden voltallige zit ting van de herstelconferentie werd be sproken de vraag, in hoeverre de cijfers, in het memorandum genoemd, rekening houden met Duitschlands prestatie-ver mogen. Naar verluidt is de toestand onver anderd critiek. De deskundigen der crediteursstaten verdedigden het standpunt, dat de som men, in het memorandum voorgesteld, door Duitschland heel goed op te bren gen zijn. Dr Schacht van zijn kant bracht een aantal bezwaren naar voren, ten bewijze, dat betaling van genoemde sommen voor de Duitsche economie een onmogelijk heid is. Men kwam ten slotte overeen, dat de Duitsche gedelegeerden voor de volgende plenaire zitting, welke vandaag om 3 uur plaats zou .vinden, 'n memorandum in zullen dienen, bevattende een alge meen overzicht van Duitschlands econo- mischen toestand. Korte berichten. Naar de bladen uit Riga melden is nabij de sovjet-Ruslandsche grens een spionnage-organisatie ontdekt, welke ten gunste van Rusland werkte. Twintig per sonen werden gearresteerd, meerendeels grensbewoners. Aan de Fransche MiddeJIandscbe Zeekust zullen binnenkort belangrijke ge combineerde manoeuvres gehouden wor den voor het Middellandsche Zee-eskader en het 15e in Zuid-Frankrijk liggende legerkorps. Het gaat om de verdediging der Middellandsche Zeekust. Trotski zou gisteren den leider der Fransche Trotski-isten, Soewarin, telegra fisch verzocht hebben, stappen te willen doen tot het verkregen van een vergun ning om in Frankrijk verblijf te mogen houden. Zooals békend, heeft de Fransche regeering zich over deze zaak nog niet uitgesproken. Steun aan de Beetwortelsuiker-industrie. De "heeren v. d. Heuvel c.s. hebben op hun voorstel van wet tot het verlee- nen van tijdelijken steun aan de beet wortelsuikerindustrie hier te lande een nota van wijziging ingediend, ter toe lichting waarvan zij opmerken, dat zij, nu twijfel geopperd is of inderdaad het voorstel slechts voor één jaar geldt, dezen 'twijfel willen wegnemen. Opbrengst Rijksmiddelen. De 'Opbrengst van de Rijksmiddelen heeft over de maand Maart bedragen f 38.352.742 tegen f 39.028.980 in dezelfde maand van het vorige jaar, wat dus een achteruitgang beteekent van f676.237. Over het eerste kwartaal van dit jaar werd echter f 1.633.830 meer ontvan gen dan in het eerste kwartaal van 1928. Ten bate van het Wegenfonds werd in het eerste kwartaal ontvangen f 1.055.936. Fiinanciëele betrekking tussclhen Rijk en Gemeenten. Op het wetsontwerp tot herziening van de financiëele betrekking tusschen het rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der gemeentewet, heb ben de heeren Staalman, Lingbeek, Braat en Arts verschillende amendementen in gediend, welke ten doel hebben alle ruimten en voorwerpen in die ruimten, dienende tot uitoefening van een beroep of bedrijf, van personeele belasting vrij te stellen en de personeele belasting, veel zuiverder dan thans het geval is, en ook in het aanhangige wetsontwerp wordt voorgesteld, het karakter te geven van een verteringsbelasting. Een ander amendement van den zelf den voorsteller, beoogt de gelijkstelling van koffiehuizen, restaurants en derge lijke inrichtingen met winkels, slijterijen e.d. Dit amendement zal worden inge trokken bij aanneming van het eerste der vorenbedoelde amendementen. De heer Kortenhorst heeft een amen dement ingediend om in het voorstel tot wijziging van prt. 240 der gemeentewet te schrappen de woorden: „c. een zakelijke belasting op het bedrijf." De voorsteller is van meening, dat de meeste gemeenten, die een zakelijke belasting op het bedrijf hebben ingevoerd, daartoe geen voldoende motieven, pnt- leend aan de bedoeling der gemeentewet en aan den aard dezer heffing, kunnen aanvoeren. De bedoeling dezer wet was immers, dat gemeenten, die plotseling voor groote uitgaven werden gesteld door vestiging van groote ondernemingen, over de middelen zouden kunnen beschikken, om die uitgaven te helpen bestrijden. In strijd met die bedoeling hebben tal van gemeenten de belasting geheven van reeds langen tijd aldaar gevestigde onder nemingen. Deze omstandigheid, gevoegd bij de algemeen erkende nadeelige economisch- sociale werking dezer heffing, wettigt, naar het oordeel van dea voorsteller, Binnenland. De Eerste Kamer over de Indische be grooting. De Tweede Kamer over het wetje-v. d. Heuvel tot steun aan de suiker-indu strie. Verslag van de Arbeidsbeurs te Middel burg. Vragen van het Kamerlid Weitkamp over de agrarische politiek in Duitschland. Ongeluk met den sneltrein ParijsAm sterdam te Hal. Militair vliegtuig te Venlo verongelukt. Het ontwerp-Ziektewet door de Tweede Kamer aangenomen. Buitenland. Ward Hermans meldt zich bij de Bel gische Justitie aan. De voorbereidende ontwapeningscommis sie vergadert. het voorstel om in dit opzicht de ge meentewet te wijzigen. Vergoeding van Oorlogsschade. Engeland stelt een millioen voor de Neder 1. visschers be schikbaar. Het Departement van Buitenl. Zaken deelt het volgende mede: Bij de Britsche regeering was nog steeds een aantal uit den wereldoorlog stammende gevallen van aanhoudingen, vasthoudingen en verbeurdverklaringen aanhangig, waarin de Nederlandsche Re geering voor de Nederlandsche belang hebbenden voor schadevergoeding was opgekomen, waaronder in de eerste plaats een aanzienlijk aantal bjj de Britsche Re geering ingediende schadevorderingen we gens schade, toegebracht aan schip, want en lading van Nederlandsche haring-vis- schèrs en IJslandvisschers, die in den zomer van 1916 naar Britsche havens waren opgebracht. Terwijl het niet moge lijk is gebleken voor alle gevallen be vrediging te verkrijgen, is echter de Brit sche regeering bereid gevonden, ten be hoeve van de bedoelde visschers-schade de som van 1 millioen gulden ter beschik king van de Nederlandsche Regeering te stellen. De Nederlandsche Regeering heeft dit aanbod aanvaard. Voorzoover de Ne derlandsche en Britsche Regeeringen be treft, zijn hiermede de nog hangende, uit den oorlog dateerende reclamaties af gedaan. Invalidifeits- ein Ouderdomswet. Op 1 Maart 1929 werden 11959 we duwen-renten en 10.811 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens art. 373 dier wet 71.114 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Voorts genoten 23.357 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorenbedoelden datum 125.455 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. De Koningin niet naar Noorwegen? Vaz Dias verneemt uit betrouwbare bron, dat de Koningin dit jaar geen reis naar Noorwegen zal ondernemen. Belasting op het vrij-vervoer der spoorwegambtenaren. De minister heeft aan de inspecteurs der directe belastingen en de inspecteurs der registratie en domeinen een circulaire verspreid over de heffing van belasting op het vrij-vervoer van het spoorwegper soneel. Daarin luidt het: „In ieder geval op zichzelf zal moeten worden bepaald, welk bedrag de spoorwegambtenaar door het genot van vrij vervoer bespaart. Voor ieder

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1