No. 165 Dinsdag 16 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE &Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 April vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Gelijk recht voor allen. Het kan geen kwaad hier nog eens in herinnering te brengen wat het „Vader land" een paar jaar geleden schreef: „Maar wat de Coalitie wèl gedaan heeft is, dat ze breede lagen van ons volk, die onder de eens almachtige libe rale partij slechts in naam gelijk be- rechtigd waren, dit wezenlijk heeft ge maakt, dat geldt vooral voor de anti revolutionairen; de Katholieken hebben om politieke redenen nooit in dezelfde mate over achteruitzetting te klagen ge-, had. Men zou het dus zoo kunnen uitdruk ken, dat de Coalitie als nalatenschap achterliet, dat onze volkskracht is ver meerderd, doordat zooveel meer bekwa men daardoor de kans kregen te toonen wat ze vermochten. Idenburg, Heemskerk, Colijn, om maar die enkelen te noemen, zouden 40 jaar geleden niet tot hun recht zijn gekomen, en in dien tijd ware ook een Roomsche premier als Ruys de Beerenbrouck onmogelijk geweest, zoo dat de Coalitie als onverwoestbare na latenschap achterlaat, niemand denkt er toch aan om tot den vroegeren toestand terug te keeren, dat zij medegewerkt heeft, en niet weinig ook, om Thorbecke's grondwetsartikel, dat iedere Nederlander tot elke landsbetrekking benoembaar is, verder uit te werken." Hier wordt dus in de eerste plaats erkend, dat het liberalisme met hoe mooie namen het zich ook sierde, toen het de macht in handen had, een schan delijk uitsluitingssysteem heeft toegepast, dat het de bepalingen van de grondwet opzettelijk terzijde schoof. Breede lagen van ons volk waren on der de eens almachtige liherale partij slechts in naam gelijk berechtigd. En in de tweede plaats, dat de coalitie door aan dit dwangsysteem een einde te maken niet slechts de belangen van bepaalde partijen heeft gediend, maar dat zij daardoor onze volks kracht heeft vermeerderd, dat zij dus nationaal werk "heeft verricht. Niemand denkt er aan, zegt „Het Va derland" tot den vroegeren toestand te rug te keeren. Het kan zijn. Maar in elk geval zullen de kiezers verstandig doen, door 'daartoe ook niet meer de gelegenheid te gewen, en te voorkomen, dat we weer opnieuw van de linksche partijen afhankelijk zou den worden. Hoe sterker straks de A.-R. fractie is, hoe geringer de kans, dat men weer in de oude fout zal vervallen en „Thor becke's grondwetsartikel" opnieuw krach teloos zal. maken. H. DE WILDE. Blijkens een mededeeling in De Rot terdammer heeft de heer H. de Wilde, zich thans door ontslag te nemen als lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland definitief uit het publieke leven terug ge trokken. Dit besluit zal den stoeren werker niet gemakkelijk zijn gevallen. Maar hij is er de man niet naar, om de dingen half te doen. Wat hij deed, deed hij steeds met volle ambitie. Hij gaf zich altijd geheel- En waar zijn gezondheid thans van dien aard is, dat hij zich moet ontzien, daar zal het hem ook weer nief teveel moeite hebben gekost om het werk, dat hem lief was los te laten. 'Zooals hij wist te gehoorzamen in gezonde dagen, zoo weet hij- ook te luisteren nu zijn plichts gevoel hem verbiedt, nog langer verant woordelijke posten te J^gzetten. Het zich terugtrekken van den heer De Wilde beteekent voor de A.R. partij een groot verlies. Wat heeft hjj veel voor onze partij ge daan! In zijn jongere jaren als propa gandist in woord en geschrift én dat vaak onder uiterst moeilijke omstandig heden en later als raadslid, wethouder en Gedeputeerde. God had aan den heer De Wilde groote gaven geschonken, 'gaven, die gebruikt werden voor de propageering en de toe passing van de A.-R. beginselen. Noode zien wij dezen stoeren voorwer ker, die zich aan de A.R. partij gaf met heel zijn hart en met al zijn kracht van ons heengaan. Wij zullen hem missen- Zijn plaats is niet gemakkelijk te ver vullen. Moge God hem schenken een rijken levensavond. Zij het licht in zijn huis, licht in zijn hart. En moge de geestdrift en de toegewijde actie van een jonger geslacht, dat de plaats van de „oude garde" waarvan de heer De Wilde zulk een voortreffelijk lid was, in de dagen van rust zijn hart telkens weer verkwikken. De Gentsche bloemenvelden. Te Gent is onder het voorzitterschap van den gouverneur der provincie Oost- Vlaanderen, een comité opgericht met het doel, naar het Nederlandsche voorbeeld, de aandacht der toeristen te vestigen op de schoonheid der bloemenvelden, wel ke zich, in de omgeving van Gent, uit strekken. Tulpen en hyacinthen worden er evenwel minder gekweekt dan bego nia's, die er groote velden beslaan en werkelijk, wanneer ze in vollen bloei^ staan, een bezoek overwaard zullen zijn. Door de zorgen van het comité zullen dan ook een aantal excursies per toerauto worden georganiseerd. Het huwelijk vfl|n Koning Boris van Bulgarije gaat niet door. Uit Sofia wordt gemeld, dat het plan van een huwelijk tusschen koning Boris van Bulgarije en prinses Giovanna van Italië om redenen yam godsdienstigen aard definitief is opgegeven. Noch het Vaticaan, noch de Bulgaarsche kerk wil den de noodige concessies verleenem om de verbintenis mogelijk te maken. Men kon het voornamelijk niet eens worden over de kwestie van het geloof, dat de eventueele kinderen hadden moeten aan nemen. Een nieuwe Amerikaansche aan var op de Europeeséhe aulomobielmarkt. De president van de Studébaker Corp. en chairman van de Pierce-Arrow-board, de heer A. R. Erskine, heeft verklaard, dat binnenkort door deze twee samen werkende maatschappijen- ernstige pogin gen in het werk zullen worden gesteld om de Europeesche markt ook voor de duurdere Amerikaansche- wagens te ver overen. De Studebaker-Pierre-Arrow-com- binatié is bezig met het vorm.en van een organisatie voor den afzet in het oude werelddeel, terwijl een uitgebreide advertentie-campagne wordt voorbereid. Jhr Loudon en de ontwapening. Gistermiddag heeft de heer Loudon een delegatie ontvangen uit de twee socialis tische internationales. Tot de delegaties behoorde ook de heer Albarda (Neder land). De Brouckère (België) was de woord voerder. Hij gaf een uiteenzetting van het doel der beweging om uit alle landen pe titionnementen naar Genève te zenden, opdat spoed werd gemaakt met het werk der commissie voor de ontwapening. Het was een poging om de volkenbondsverga dering te brengen tot beslissingen in wer kelijke overeenstemming met den wil der volken. De heer Loudon antwoordde in een hartelijke toespraak, vol waardeering voor deze bemoeiingen om de regeeringen aan te sporen tot een krachtiger ontwape ningspoging. Zonder den wil tot hande len der volken zijn de regeeringen niet in staat, om datgene te doen wat de menschheid van haar het recht heeft te eischen. Er zijn helaas ook in de openbare mee ning nog te veel tegenwerkende elemen, ten. Spr.'s hoop is dan ook gevestigd op het vertrouwen der jongere generatie in de mogelijkheid om internationale ge schillen door vergelijk en arbitrage te regelen. De heer Loudon, eindigde met het uit spreken van de hoop, dat de Brouckère en de zijnen zouden voortgaan, de re geeringen in bedoelde richting aan te sporen. De Engelsche begrooting. In de gisteren gehouden Lagerhuis-zit ting heeft Churchill zijn begrootingsrede uitgespreken. De spreker constateerde al lereerst, dat er in den algemeenen eco- nomischen toestand een. aanzienlijke ver betering gekomen is. Tijdens het bewind der huidige regeering heeft de onderste laag der bevolking ongeveer 170 millioen pond sterling kunnen bezuinigen; het al- coholverbruik is belangrijk gedaald, ter wijl anderzijds thee en suiker een aan zienlijk hooger verbruik te zien geven. Wat de bezuiniging der regeering betreft, deze is het grootst op het gebied der de fensie. De drie ministeries van nationale verdediging hebben onder de huidige re geering huil uitgaven met 71/2 millioen pond sterling per jaar verminderd. De to tale schuld van Engeland is in de afge- loopen vier jaren met ongeveer 321 mil lioen pond gedaald. Churchill noemde voor de gewone uitgaven over 1929 een bedrag van ongeveer 742 millioen pond, terwijl de gewone inkomsten ongeveer 754 millioen pond beloopen, zoodat er een overschot van 12 miliioen te boeken valt. De detailprijzen van bier en spiritualiën zullen met ingang van 1 October 25 pCt. verlaagd worden. Ook de havenbelasting zal een vermindering ondergaan. De ver schillende faciliteiten en tegemoetkomin gen voor den landbouw zullen inplaat3 van 1 October, reeds van begin April in werking treden. Spionnage-affaïre in Polen ontdekt. Uit Thorn wordt gemeld, dat de politie een spionnage-affaire zou hebben ontdekt, aan welker hoofd een geneesheer uit Dantzig zou staan. Een employé van de te Thorn gevestigde militaire drukkerij zou het materiaal hebben geleverd. De spionnage zou gedreven worden ten gun ste van een der Westelijke buurstaten van Polen. Het onderzoek is nog in gang- Drie personen zijn reeds gearresteerd. Een voorstel tot verbod van den lucht oorlog. In den loop der zitting van gisteren der voorbereidende ontwapeningscommissie deed de voorzitter, Jhr Loudon, voor lezing van een schrijven van den Ame rikaan Clifford Harmon, voorzitter van het Internationaal Verbond van oud-com battanten, waarin werd voorgesteld den luchtoorlog te verbieden en een interna tionaal vliegercorps te Vormen, dat in geval van conflicten als een soort inter nationale luchtpolitie voor den volken bond zou kunnen optreden. Het kwam naar aanleiding hiervan tot een kort incident, toen lord Cushendun, de Engelsche vertegenwoordiger, met groote klem hiertegen protesteerde. Hij verklaarde, dat hij er ernstige bezwaren tegen had, dat brieven werden voorgele zen van personen, die hij niet kende en die geen enkele beteekenis hadden. Lou don verdedigde de voorlezing. Korfe berichten. Bij het staatsboschbeheer te Wilna zijn verduisteringen van grooten omvang ontdekt. Er is sprake van, dat ,de staat door bedriegelijke handelingen van Pool- sche ambtenaren 50.000.000 zloty schade geleden heeft. De hoofdschuldige bevindt zich in hechtenis. Uit Stockholm wordt gemeld, dat Zaterdag in de provincie Norrland in het Noorden van 'Zweden een sterke aardbeving werd waargenomen, die ech ter slechts van korten duur was. De schokken waren zoo hevig, dat de hui zen trilden, vele vensterruiten braken en in vele huizen .schilderijen van de wan den vielen. In de nabijheid van Pitea vormde zich een diepe scheur in de aaxde, die dwars over een der straat wegen loopt, waardoor het verkeer over dezen weg moest worden stopgezet. Tijdens een politieke vergadering in Degerfors (Varmland) is het Zaterdag tot ernstige onregelmatigheden gekomen. Nadat de politie ingegrepen had en de orde eenigermate hersteld was, werd plot seling door het venster een bom in de zaal .geslingerd, waardoor een jonge vrouw werd gewond. In de kerken van alle gezindten in Canada zijn Zondag 'ten gunste van het vredesprogram van den Volkenbond 10.000 preeken gehouden, waarin de geestelijken de ondersteuning van de Ca- nadee-sche Volkenbondsvereeniging be pleitten. In 505 gemeenten van Opper-Oos- tenrijk hebben Zondag de gemeentever kiezingen plaats gevonden. Ongeveer 90 pCt. der kiezers zijn op het stembureau verschenen. Voor zoover tot op. ditoogen blik bekend is geworden, hebben ver schuivingen in den stand der partijen niet plaats .gehad. In de Oostzee is bij het Deensche eiland Seeland een groote ijsberg ge signaleerd, die ongeveer 1^> vierkante K.M. groot moet zijn. De ijsberg drijft in de richting van het eiland Rugen. Aange zien men .gelooft, dat de ijsberg een gevaar voor de scheepvaart oplevert, is een- kustschip uitgezonden, om den ijs berg te vernielen. De communisten, wier organisatie, zooals men weet, in Roemenië ontbon den is, poogden, ondanks het politie- verbod, te Boekarest een vergadering te houden. De politie greep echter in en arresteer de een zestigtal communisten. Zeven hun ner werden in arrest gehouden. Visscheriji. Men meldt uit Zee land aan de N. R. Gt. Hoewel het reeds half April is, wor den op de Zeeiuw'sche Weervisscherijien nog geen haringen van eenige beteeke nis aangetroffen, zoodat groote kans be staat, dat deze tak van bedrijf voor dit seizoen op: een mislukking uitloopt. De ha ring, die ter consumptie wordt uitgele verd, wordt aangevoerd van elders en is over het algemeien van goede kwaliteit, maar wordt dan ook nog verkocht voor 2V2' a 3 cent per stuk. De hoop van de Zeeuwsche weervisschers kan dan ook nu maar gevestigd blijven op een goede an sjovisteelt, maar ook .hiermede moet men eenvoudig een afwachtende houding aannemen, daar voorspellingen in den regel weinig om het lijf hebben. Driewegen. Zaterdag werd door aan deelhouders in de N.V. Weegbrug „Drie wegenOvezand de jaarlijfcsche vergade ring gehouden, welke werd bijgewoond door 41 aandeelhouders, vertegenwoordi gend 49 aandeelen. Nadat de rekening in zijn geheel was goedgekeurd, werd op voorstel van het bestuur aangenomen dat er een afschrijving op1 de stichtingskoisten zou plaats hebben alsmede een bedrag te beleggen voor vaste reserve, waarna er nog 15 pot. dividend op aandeelen werd uitgekeerd. Als commissaris werd herkozen de béér C. Vermeule te Ove zand. Hansweert. De heer H. Derex alhier is door den Koning van België benoemd tot Ridder in de orde van Leopold 2. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Jfralingen (vac.-Ds J. P. van Melle) A. Meijers te Hoogeveen, P. J. Steenbeek te Kampen en G. A. Pott te Bodegraven, Beroepen te Haskerhorne-Oudehaske (Fr.) H. J. Labberté, hulppred. te Am sterdam-Noord. Bedankt voor Schelluinen Joh. de Bres te Bruchem; voor Oudemirdum, Nije- mirdum en Sonde! J. H. van Padden- burgh te Elspeet. Geref. Kerken. Tweetal te Brussel (België) J. Krüger te Elburg en J. Maaskant te Echten (Fr.); te Sleen J. Koppe, cand. te Groningen en J. M. Kroes, cand. te Zeist. Beroepen te Lioessens D. Feenstra te Borger; te Makkum H. Kakes, cand. te Zaandam. Aangenomen naar Ermelo (2e pr. pl.) J. van Herksen te Hillegom. Bedankt voor Oldebroek en voor Adu- ard J. P. C. ten Brink te Westmaas. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Delft N. Bijdemast te Rot terdam jjDelfshaven) en W. Bijleveld te Haarlem. Beroepen te "s Gravenzande G. Salo mons te Amersfoort. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Rotterdam-Zuid J. Fraan- je te Barneveld. Oud-Geref. Gemeenten. Bedankt voor Den Helder J. van 'tHoog, leerend ouderling te Papendrecht. Geref. Kerken. (H. V.) Beroepen te Bussum P. A. E. Sillevis Smitt te Haarlem. Binnenland. De heer H. de Wilde te 's Gravenhage neemt ontslag als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland. Een R.-K. Commissie over Zeeuwsch- Vlaanderen. De Centrale Commissie over het wetje - v. d. Heuvel. Schoolstrijd te Middelbands. Buitenland. Jhr Loudon en de ontwapening. Churchill over de Engelsche begrooting. Herst. Verband. Te Santpoort wil, naar gemeld wordt, een aantaT leden der Geref. Kerk zich aaneensluiten om een kring in het Hersteld Verband te vormen. Vermoedelijk zal ds J. L. Jas pers te Santpoort, schrijver van twee brochures over de Asser-synode, zich bij de groep aansluiten. Ds G. Th. vanBausekom, Ned. Herv. pred. te Ierseke, herdenkt vandaag zijn 25-jarige ambtsbediening. Ds v. B. werd op 16 April 1899 te Bleiswijfo in het ambt bevestigd. In 1904 vestrok hij naar Ochten en vandaar naar Iarseke, waar hij 12 Nov. 1922 zijn intrede deed. Predikant-onderwijz er. In de jaarlijksche vergadering van de algemeene conventie der Hongaarsche gereformeerde kerk werd, in verband met het feit, dat op verschillende plaatsen het aantal gere formeerde kinderen niet groot genoeg was, om de aanstelling van een onder wijzer te rechtvaardigen, besloten, in de toekomst de predikanten ook tot onder wijzers op te leiden, opdat in die plaat sen de gereformeerde scholen zullen kun nen blijven voortbestaan. Overigens werd medegedeeld, dat de kerk in Hongarije twee kweekscholen voor onderwijzers en drie voor onderwijzeressen, verder 13 burgerscholen en ongeveer 2000 lagere en landbouwscholen bezat. Een felle brand te Breda. Gistermiddag omstreeks één uur brak door onbekende oorzaak een felle brand uit in de opslagplaats van kachels der Gebr de Bruin, groothandelaars in ijzerwaren aan de Hendrikstraat te Breda. In korten tijd stond de geheele houten loods, afge dekt met asphaltpapier, in vlammen en bestond groot gevaar voor de belendende perceelen, aangezien de opslagplaats ge heel was ingesloten door de gebouwen der Int. Gewapend Beton Mij., de auto>- garage van het Oranjehotel, en de kegel banen van Hotel „Cosmopolite". Het vuur vond gretig voedsel in de in houten kratten verpakte kachels, opgevuld met stroo en houtwol, zoadat in wei nige oo'genblikken de geheele loods een vuurzee was. Zeer spoedig was de brand weer aanwezig en ving de strijd tegen het vuur met twee motorspuitan aan. De op volle kracht werkende motorspuiten, welke per minuut tweeduizend liter wa ter in het vuur wierpen, hadden nog zelfs anderhalf uur noodig om den brand mees ter te worden, doch door het krachtda dig ingrijpen kon de brand tot de loods beperkt blijven. Van de opslagplaats bleef niets over, terwijl alle kachels door het water en het vuur geheel onbruikbaar zijn geworden. Enkele omliggende per ceelen bekwamen waterschade. Verzeke>- ring dekt de schade. (Telegr.) Band1 van Zuid-Bevelandscire Paarden fokkers. Hedenmiddag werd in de „Prins van Oranje" te Goes de alg. vergadering van den Bond van Zuid -Bevelandsche Paar- den-fokkers gehouden. De voorzitter, de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1