No. 164 Maandag 15 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE &Co's BANK-&0ES EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 April vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Sombere vooruitzichten? Mag men de politieke profeten van de linkerzijde gel O'oven, dan ziet het er voor de rechtsche partijen en speciaal voor de Antirevolutionaire partij maar donker uit. De heer Albarda, de leider van de S. D. A. P., heeft onlangs als zijne stellige verwachting uitgesproken, "dat deze partij binnen aizienbaxen tijd een zestal zetels zal winnen. En Mr Fock, de leider van den Vrij heidsbond, heeft nu reeds herhaaldelijk als zijne meening te kennen gegeven, dat de liberale partij aan invloed zal winnen, en dat bij de straks te houden verkie zingen de rechtsche partijen in de min derheid zullen komen. Nog een andere politieke profeet, Ds v. d. Heide, heeft zich het vorig jaar meer speciaal met de toekomst van de A.R. partij bezig gehouden. Hijl zag aan alle kanten afbrokkeling. Aan den eenen kant zag hij de democrat- tische rebellen, en aan den anderen kant naast de partij van 'Ds Kersten een man als Prof. Visscher van wie 'het heette, dat hiji al jaren met de leiding op ge spannen voet staat. Het resultaat van het door Ds v. d. Heide ingestelde onderzoek, naar den toe stand der A.R. partij, werd aldus aange geven: „In het bouwsel, dat de geniale Dr Kuyper heeft opgetrokken, vertonnen zich tal van scheuren en doen zich ver zakkingen voor." De politieke weerprofeten zijn het er dus over eens, dat de toekomst voor de rechtsche partijen em meer bepaald voor de A.R partiji ver van gunstig is. Of ,de profetiën werkelijkheid zullen worden Wijl weten het niet. Maar wat wij wel weten, is dit, dat het niet de eerste maal is, dat dergelijke voor spellingen worden gehoord en dat het ook niet de eerste maal is, dat ze voor barig en ongegrond bleken te zijn. Reeds in de dagen van Groen van Prin- sterer sprak men van de Antirevolutior nairen als van een „uitstervend geslacht", waarvan men de laatste vertegenwoor digers reeds voor zich meende te zien. Dat is nu meer dan 50 jaar geleden. En thans bezitten de Antirevolutionairen nog altijd 13 zetels in de Tweede Kamer, waarnaast dan nog staan de Chr. Histo- ijschen met 11 en de S.G.P. met 2 zetels. Later, in de dagen van Dr Kuyper, heeft men zich weer aan voorspellingen gewaagd. Zoolang Dr Kuyper leefde, heette het toen, zal het met de A.R. partiji nog wel gaan. Maar als Dr Kuyper wegviel, dan zou de ineenstorting van de partij zich niet lang meer laten wachten. Deze voorspelling werd toen weer niet bewaarheid, maar in 1925, in de dagen van de Colijn-hetze, twijfelde men niet of nu zou de A.R. partij! voorgoed van het staatstooneel worden weggevaagd. Een zoo felle campagne als toen van Alle kanten tegen haar, gevoerd werd, zou ziji niet overleven. Het resultaat was voor de politieke kof- fiedifc-kijkers opnieuw teleurstellend, maar nu heeft men zoowaar weer den profeten mantel omgehangen en nu worden weer (le meest sombere voorspellingen gehoord. Of ze nu ditmaal vervuld zullen worden? Wjj achten ons niet in staat hierop een afdoend antwoord te geven. De gave der profetie werd ons niet geschonken. Maar het wj,l ons voorkomen dat er geen reden is in al te sombere stemming da verkiezingen tegen te gaan. Zeker, er zjjn minder gunstige ver schijnselen. Van de geestdrift, zooals wjji die vroe ger wel gekend hebben, valt in onze Kringen nog weinig te bemerken. Er is in breede kringen een zekere lauwheid en laksheid, die niet verheffend werkt. En van de zucht tot verbrokkeling en ver- Splintering, die overal valt waar te ne men, worden de sporen ook in de A.R. A.R. partiji gezien. Maar daarnaast is er toch ook veel wat moedgevend kan stemmen. Wjj denken hierbij o.m. aan da pas gehouden Heputatenvexgadering, waar op den gedenkdag van het 50-jarig bestaan der partiji opnieuw trouw werd betuigd aan het program en aan den leider der partij; wij denken aan de in vele opzich- zjchten gelukkige samenstelling van de candidatenlijlsten in een groot deel van het land, en niet het minst aan den stillen arbeid die thans in tal van plaatsen verricht wordt om het welslagen van de verkiezingsactie te bevorderen. Neen, hoewel we met de waarschuwing dia daarin voor ons ligt, gaarne zullen «ekenen, we zullen ons door de sombere voorspellingen van linksche zij'de, niet al te zeer laten ontmoedigen. Veeleer zul len ze ons prikkelen om met te meer ijver en met te grooter trouw voor de A.R. beginselen op te komen. Oostenrijk en Italië. Vorigen Zondag is te Weenen een voet balwedstrijd gespeeld tusschen de elftal len van Oostenrijk en Italië. De wed strijd is door Oostenrijk gewonnen. Daar bij zijn eenige incidenten voorgevallen. In de Italiaansche bladen is naar aanlei ding van die nederlaag en die inciden ten een ware storm tegen Oostenrijk op gegaan. Bijna de heele Oostenrijksche pers be spreekt nu de pijnlijke weerklank, welke de nederlaag vain de Italiaansche voet ballers te Weenen in Italië gewekt heeft. De onvriendelijke en vaak scheldende toon, die de Italiaansche bladen tegenover geheel Oostenrijk aanslaan, wordt met kracht van de hand gewezen. Men geeft toe, dat aain beide kanten ruw gespeeld is, doch zegt daarbij, dat het aan geen twijfel onderhevig is of de Italianen zijn daarmee begonnen en hebben het het bontst gemaakt. Lntusschen valt niet te ontkennen, dat van Oostenrijksohen kant een .paar tactische fouten begaan zijn, die men echter dadelijk heeft verontschul digd. Het heeft er allen schijn van, dat er tusschen Italië en Oostenrijk weer een nieuw conflict dreigt. Het boterde toch al niet erg tusschen beide landen en men zal zich nog wel herinneren, dat de Italiaansche gezant te Weenen op last van zijn regeering maanden lang van zijn post weg is gebleven, waarop hij eerst een paar maanden geleden terug is ge keerd. De vrees, dat Italië weigeren zal zijn toestemming tot een nieuwe Volken- bondsleening voor Oostenrijk te verleen en, schijnt niet ongegrond te zijn. Postauto's voor toeristenverkeer. Naar de „Köln. Ztg." verneemt heeft de Duitsche rijkspost een aantal toer- auto's besteld om er in den zomer en het najaar tochten mee te organiseeren, niet alleen naar mooie streken in Duitsch- land, als de Harz, Thuringen, Silezië, Zwarte Woud, Noord- en Oostzee, maar ook naar het buitenland voor zesdaagsche reizen door Nederland, België, Frank rijk, voor twaalfdaagsche door Oostenrijk en Zeventiendaagsche door Zwitserland, Tirol en Noord-Italië. Britsohe tomaten krijgen een «nationaal merk. De „Daily Mail" vermeldt met voldoe ning, dat er voor Britsche tomaten, even als reeds met eieren gebeurd is, ©en nationaal merkteeken zal ingevoierd wor den. Verbruikers die Britsche bedrijven willen ondersteunen, zullen dus zeker zijn wat zij koo p en. De groenteteelt onder glas in Enge land brengt thans bijna 5 millioen in het jaar pp, waarvan de helft van to maten afkomstig is en 750,000 van komkommers. Een verkiezing In Frankrijk. De socialisten in Frankrijk jubelen. In Narbonne is hun candidaat, Leon Blum, tot Kamerlid gekozen en dat wel met een meerderheid, die hun moed geeft voor de toekomst. Blum is reeds in de eerste ronde gekozen met 18 stemmen meerderheid boven zijn drie tegencan- didaten. De uitslag luidt: Léon Blum (socialist) 5884 st., Gour- gon (radikaal en cand. der reactie) 5021 stemmen. Verder kreeg de communist slechts 589 stemmen, 'de onafhankelijke candidaat 256. Vergeleken bij de verkiezingen van 1928 ging de socialistische partjj met 1000 stemmen vooruit. Nederland en de Anfwerpsche wereld tentoonstelling. De deelneming van Nederland aan de Antwerpsche wereldtentoonstelling staat thans definitief vast. De inrichtingscom- missie zal nog deze week worden inge steld. De plannen voor het Nederlandsche pa viljoen dat, gelijk men weet, op een der prachtigste punten van het terrein zal worden opgericht, zijn gereed, zoodat bin nen eenige dagen de aanbesteding zal plaats hebben. Het Nederlandsche paviljoen wordt ge reserveerd voor de deelneming der Neder landsche regeering en der Nederlandische steden. Het zal een zuiver administratieve tentoonstelling bevatten. De stands der Nederlandsche firma's reeds verscheidene hebben aanvragen ingediend zullen in de internationale hallen worden ondergebracht. De conferentie tegen de valschmunterij1. De volkenbondsraad voor de bestrijding van de valschmunterij heeft Zaterdag een pleidooi aangehoord van den heer Sirks, hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, ten gunste van de oprichting van een internationaal centr. politiebureau on der volkenbondsauspiciën voor de ver zameling en Centralisatie van gegevens inzake de valschmunteriji. Begrijpend, dat de tijd voor een zoo groot plan nog niet rijip was, deed de heer Sirks namens de internationale politie- commissie een subsidiair voorste! om het bestaande internationale politiebureau te Weenen uitdrukkelijk in de conventie te erkennen en twee volkenbondscommissa- rissen er bijl te benoemen. Ook dit denk beeld ging echter verschillenden gedele geerden te ver, zoodat het niet werd hangenomen. lntusschen zal de conferentie waarschijn lijk geen bezwaar maken om in een wensch de regeejingen aan te sporen om het bestaande bureau te Weenen bij te staan in de verzameling van gegevens inzake valschmunterij!, opdat daardoor de opisporing van de schuldigen vergemak kelijkt worde. Een krach te Oostende. Tegen twee Oostendsche wisselagenten die hun betalingen hadden gestaakt is eeD bevel van aanhouding uitgevaardigd. Het tekort bedraagt ongeveer 272. h 3 millioen fitanc. De slachtoffers, ten getale van 250, behooren schier zonder uitzondeling tot de 'kleine burgerij en den arbeidersi- stand. Het einde der Spaansche dictatuur lm 1930? Jüet instemming van de conservatieve pers heeft Primo de .Rivera verklaard, dat het ontwerp van de nieuwe Spaansche grfondwet in October a.s. aan de natio nale vergadering zal worden voorgelegd, en dat er, na uitvoerige bespreking, in Juni 1930, een referendum over zal wor den gehouden. Vermoedelijk kan dan in September "1930 de dictatuur eindigen. Zeeliedemtaking in Zweden. Na mislukte onderhandelingen met de r)eeders over een verhooging der loo- nen besloot het personeel der meeste Zweedsche stoomvaartlijnen vandaag in staking te gaan. Uitgezonderd van de staking zijin alleen de lijnen der Zweed sche staatsspoorwegen en enkele andere. Korte berichten. Waarschijnlijk tengevolge van een lek in een gasbuis te Kemnington (Loof den) zijn door een gasontploffing 20 per sonen gewond en verscheidene huizen beschadigd. De Mexicaansche opstandelingen- aanvoerder Francisco Manro is met zijn staf van 15 officieren over de Amerikaan- grens geweken. Zij zijn geïnterneerd. De Weensche politie hoeft een con sortium van smokkelhandelaars ontdekt, dat wapens aankocht voior Hongarije en die dan tersluiks over de Hongaarsche grens wist te brengen. Sedert veertien dagen staken te Boe karest de slagers. Daar de opperburge meester van Boekarest maximumprijzen heeft vastgesteld voor vleesch, en de sla gers deze te laag vinden, wordt reeds sinds twee dagen geen vee meer geslacht. Om niettemin de bevolking van vleesch te voorzien heeft het gemeentebestuur geslacht vee uit de omliggende dorpen te Boekarest laten aanvoeren. Volgens bericht uit Athene aan de Londensche bladen verwacht men, dat thans binnen kort overeenstemming zal worden bereikt tusschen Griekenland en Turkije over de tusschen beide landen nog hangende vraagstukken. De Engelsche regeering heeft ge ratificeerd de conventie Colijh voor de afschaffing der in- en uitvoerverboden. Na de ratificeering van België is dit dus de tweede ratificatie die heeft plaats gevonden. Gisteren is een nieuw vliegtuig, dat voor de nieuwe luchtlijn op Athene was bestemd, door een ontploffing van de benzinetank in brand geraakt en geheel vernield. Het overslaan van den brand op een in de nabijheid liggend water vliegtuig en pp "de stoomschepen in de haven, 'kon verhinderd worden. Inbrekers hebben uit een pakhuis aan de Jerusalemstrasse te Berlijn voor 50.000 mark aan bont gestolen. De rechtbank te Berlijn heeft dr Goldman uit Maagdenburg en den koop man Dietz uit Elberfeld, die beschuldigd waren van een poging om militaire ge heimen aan een buitenlandsche mogend heid te verraden, vrijgesproken. Het O.M. had 1 'jaar gevangenisstraf onder aftrek van 8 maanden voorloopige hechtenis tegen beiden geëischt. Aan de Sachsendamm in Berlijn, Schöneberg heeft een felle brand ge woed, die naar men vermoedde was aan gestoken. In korten tijid was dit reeds de vijfde brand in hetzelfde pand. Rijk en Gemeenten. In overleg met de commissie van voor bereiding en mede namens zijn ambtge noot van binnenlandsche zaken en land bouw heeft de minister van financiën thans aan de Kamer doen toekomen een opgaaf van het aantal opcenten, dat elk der gemeenten naar den than|ï bekenden stand van haar budget zal moeten heffen op de fondsbelasting, ondersteld dat zij uit de personeele belasting een bedrag verkrijgt, gelijkstaande met de hoofdsom plus de thans geheven gemeentelijke op centen. Da regeering vestigt er noig eens de aandacht op dat alle berekeningen een zoodanig karakter dragen, dat verwach tingen, ten gunste of ten ongunste door een bepaalde gemeente er niet op kunnen worden gebouwd. Telefoonverkeer met Indlë, Ter tegemoetkoming aan het bezwaar dat in het telefoonverkeer met Indië, de opgeroepen© meermalen niet weet waarover gesproken zal worden, en door het gemis van benoodigda gegevens e.d. het gesprek niet steeds dadelijk de ge- wensebte resultaten heeft, is bepaald dat voortaan door de aanvragers van een gesprek tevens het onderwerp van be spreking kan worden opgegeven, hetwelk dan aan den opgeroepen© wordt medege deeld. De kosten hiervan bedragen f 1 per over te "brengen woord. Steun aan ie beetwortelsuikerindustrle De voorzitter der Tweede Kamer is voornemens a.s. Dinsdag voor te stellen om het voorstel van wet van den heer van den Heuvel c.s. tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortel- suikerindustrie hier te'lande aan de orde te stellen terstond na de interpellatie van den heer Gerhard. Actieve handelspolitiek. Het bestuur der Yereeniging voor ac tieve handelspolitiek heeft zich in een request gewend tot den Raad yam Mi nisters met het verzoek, om maatregelen van afweer te treffen tegen de gevaren, welke de ontwikkeling van de Engelsche safeguarding-politiek voor het Nederland sche "bedrijfsleven oplevert. De staking te Leerdam. De staking onder de houtbewerkers te Leerdam is opgeheven. De voorzitter van den Christel. 'Houtbewerkersbond deelde mede, dat de directe voordeelen zijn: twee cent loonsverhooging voor de ar beiders van 21 jaar en ouder; premie- vrije ziekteverzekering (eerste week 80 pCt. daarna 100 pCt.); pensioenverzeke ring voor de arbeiders tusschen 21 en 65 jaar, waarvoor de premie door beide Binnenland. De veideeling van golflengten. Onregelmatigheden te Emmen. Groote diefstal te Soerabaja. Auto-ongeluk bij Rotterdam. 2 dood en- Buitenland. De verhouding tusschen Oostenrijk en Italië. Een socialistische overwinning in Frank rijk. Naar het eind der dictatuur in Spanje? Zeeliedenstaking in Zweden. Bankkrach te Ostende. partijen gelijkelijk wordt betaald, met recht van polis voor eiken arbeider. Wat betreft de arbeiders, die yeeds 55 jaar zijn, voor hen blijft de pensionnee- ring zooals tot dusver gebruikelijk was voor rekening van de directie. Voor stukwerkers wordt de prijsregeling zoodanig, dat als regel 20 pCt. boven het grondtoon verdiend zal worden. Alle arbeiders kunnen weer aan het werk gaan, met dien verstande dat de directie één week tijd neemt om het bedrijf opnieuw in gereedheid te brengen. Baron van Wijnbergen over de politieke vooruitzichten. Het „Handelsblad' 'heeft een onderhoud gehad met "Mr A. I. M. J. naron van Wijn bergen, Sie op 19 dezer zijn 25-jarig Tweede-Kamer-lidmaatschap hoopt te her denken. Wij hebben hem gevraagd, aldus het Hdbld, naar hetgeen hij in zijn parle mentaire loopbaan als een der voornaam ste gebeurtenissen beschouwde. De behandeling van de Hooger On derwijswet onder Kuyper, luidde het ant woord. Dit was voor mij wel het hoogste op parlementair gebied, waarvan ik ge tuige ben geweest, de vrijmaking van ons Hooger Onderwijs, een van de meest prin- cipiëele quaesties waarbij de levensbe schouwingen scherp tegenover elkaar kwamen te staan. Naderhand volgde de uitbreiding van het parlement alge meen kiesrecht en evenredige vertegen woordiging waardoor de nu achter ons liggende kwarteeuw zeker niet onbelang rijk geweest is. Kunt U ons iets zeggen omtrent de vooruitzichten voor de komende Kamer periode? Wanneer het niet tot herstel van de coalitie komt, antwoordde de heer Van Wijnbergen, zie ik de toekomst somber in. Niet uitsluitend van rechtsch stand punt bekeken, maar ook uit een nationaal oogpunt lijkt me de coalitie de eenige oplossing. Ik kan me geen andere groe peering denken, waarop een zuiver parle mentair Kabinet zou kunnen steunen en aarzel daarom niet het een meesterzet van Colijn te noemen, dat hij zoowel de Christelijk-Historischen als de R.- Katholieken tot de Deputatenvergadering heeft uitgenoodigd. Acht U herstel der coalitie waar schijnlijk? vroegen wij verder. Inderdaad geloof ik, dat de drie rechtsche partijen het bij de komende verkiezingen tot meer dan Vijftig zetels' zullen brengen. Als de kiezers daarvoor gezorgd hebben, mogen zij verwachten, aldus de heer Van Wijnbergen, dat de af gevaardigden het samen mogelijk zullen maken, dat een rechtsch kabinet kan op treden. Men begaat een onbillijkheid te genover de toekomstige rechtsche afge vaardigden, wanneer men er hen van zou verdenken, dat zij de gebeurtenissen op politiek gebied der laatste jaren niet zou den hebben verstaan. Ik ben er daarom dan ook beslist van overtuigd, dat rond uit aan het Nederlandsche volk gezegd moet worden, dat men streven zal naar herstel der coalitie en naar een rechtsch kabinet. 1 iZfl'n er ook opmerkelijke gezichts punten, die na de verkiezingen bijzon dere aandacht zullen vragen? A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1