BOLS Uit de Provincie. LANGE KERKSTRAAT 42. Schoonmaak Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Land- en Tuinbouw. Onze Christelijks School, die jubileerde, staat aan den West wal 34 te Goes Onze Zaak voor Geneesmiddelen, Verbandstoffen, Bandages, Toilet artikelen, enz. H§f| Eiken dag lil één Glaasje! Het 75-jarig jubileum der Chr. School voor L.O. aan den Westwat te Goes. De Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs, Westwal, al hier, heeft op luisterrijke wijze haar 75- jarig bestaan herdacht. Zooals wij gisteren reeds meldden, was er des middags gelegenheid om het Be stuur der jubileerende school met dezen feestdag te complimenteeren. Daarvan is een druk gebruik gemaakt. Onder degenen, die van hun belang stelling blijk gaven, merkten wij op: den Burgemeester, de beide wethouders en den gemeente-secretaris, den Inspecteur van het L. O. te Goes, den oud-voorzit ter, den heer Jongepier, den heer Eek- hardt namens de Prot. Chr. en de heeren Simons en van der Does, vormende de R.-K. Raadsfractie, den heer pastoor Dolle namens de R. K. Schoolbesturen, den heer Dogge, hoofd der R.-K. Jon gensschool, den heer R. v. d. Welle te Middelburg namens de Chr. Kweekschool den heer C. Weeda te Middelburg, in specteur C. N. S., ds Heemskerk te Dor drecht namens C. N. S., den heer W. 't Hooft, Hoofd der Ned. Herv. School, den heer Vermaire namens het Leger des Heils, den Hoofdredacteur van „De Zeeuw", den heer Geysen, namens de Commissie tot Wering van Schoolver zuim, den heer J. S. Bedet., namens de Commissie van Toezicht op het L. O., ds v. d. Vis namens de Chr. Evang. Gemeente, den heer J. Bos, namens het R.-K. Kerkbestuur, den heer van Breen, directeur der Handelsavondschool, de dames van den Bosch, kleindochters van den mede-oprichter der school, wijlenden heer Van den Bosch, mej. Donner, doch ter van den oud-voorzitter, en eere-voor- zitter, wijlen den heer J. Donner Sr, het Comité van oud-leerlingen en ten slotte de heeren G. Semeijn, M. A. Quist en A- de Dreu, drie van de nog in leven zijnde eerste leerlingen Jer school. Ook zij nog vermeld, dat het Bestuur een tweetal fraaie bloemstukken in ont vangst had te nemen. Des avonds werd in het „Slot Ostende" een herdenkingsavond gehouden die zeer druk bezocht was. De zaal was tot in alle hoeken gevuld met leden der Vereen., ouders, oud-leerlin gen en verdere belangstellenden. Precies te half 8 opende de voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Hof- stra, de vergadering met het laten zin gen van Ps. 25: ,,Wie heeft lust den Heer te vreezen", hetzelfde vers dat ook in 1854 bij de opening der school was gezongen. Nadat hij vervolgens in gebed was voor gegaan en Ps. 25 had gelezen, riep de Voorzitter allen een hartelijk welkom toe. Wij zijn, zoo zeide hij, hier bijeen om dankbaar te gedenken de zegeningen die God ons in onze Chr. school heeft ge schonken. Wanneer wij het heden ver geleken met het verleden dan is er een groot verschil. Terwijl het .vroeger de grootste moeite kostte hier en daar een Chr. school op te richten, is thans ons land bedekt met een net van Chr. scho len, en daarom is er reden om met blijdschap te gedenken wat God ons gaf. In 't bijzonder werden vervolgens wel kom geheeten de afgevaardigden van de Kerken, van de zusterscholen, de Ned. Herv. en de U.l.o.-school, de afgevaardig den van den Schc-olraad en den Bond Van Chr. scholen, de oud-voorzitters de heeren v. d. Wart en Jongepier, de heer Pilon, .een der oud-hoofden en verder een drietal oud-leerlingen die de school reeds bij de opening hebben bezocht de heeren G. Semeijn, M. A. Quist en A. de Dreu. (Applaus.) Hunne aanwezigheid wordt, door ons allen op hoogen prijs gesteld. (Daverende toejuichingen.) Van de oud-hoofden de heeren J. C. Wirtz, A. W. J. v. Oosten en Tj. Dijkstra die verhinderd waren aanwezig te zijn, waren schriftelijke gelukwenschen inge komen. De heer C. Oranje Lz. had een tele grafische gelukwensch gezonden. Met hartelijke instemming werd voorts op voorstel van het bestuur besloten te legrammen van hulde te zenden aan H.M. de Koningin en aan oud-Minister Dr J. Th. de Visser die de gelijkstelling tot stand bracht. Aan Hare Majesteit de Koningin werd geseind: „De vergadering ter viering van het 75-jarig jubileum der Christelijke School voor Lager Onderwijs, Westwal, Goes, bijeen, brengt Uwe Majesteit haar eer biedige hulde, verblijdt zich over den bloei die het Christelijk onderwijs onder Uwe regeering mag genieten en bidt U Gods zegen toe. Het Bestuur." En aan Dr de Visser: „De vergadering ter viering van het 75-jarig jubileum der Christelijke School voor Lager Onderwijs, Westwal, Goes, bijeen, gedenkt met dankbaarheid de tot standkoming van de Lager Onderwijswet van 1920, door Uwe Excellentie inge diend en brengt U daarvoor warme hulde. Het .Bestuur." Vervolgens werden de aanwezigen ver rast op een inderdaad schitterend tableau: „Met het kind in den arm de wacht betrokken bij het kruis", welk tableau blijkens de gevolgde toejuichingen zeer in den smaak viel. Hierna was het woord aan Ds R. J. van der Veen, voorzitter der School vereniging, tot het uitspreken der feest rede. Da v. d. Veen begon met er op te wijzen, dat wjj Jjij deze herdenking den menschelijken factor niet willen uitscha kelen, maar dat we toch geen oogenblik mogen vergeten, dat het God de Heere was, die het werk onzer handen geluk ken deed en dat Hem daarvoor de dank en de eere toekomt. Voor het tegenwoordige geslacht, aldus Spr., is het niet zoo gemakkelijk zich een juiste voorstelling te vormen van den tijd waarin onze Chr. scholen ge bouwd zijn. De wind der groote revolu tie was ook over ons land gegaan. Deze revolutie, die een totale omkeer beteo- kende, bracht voor de scholen de leer der neutraliteit. Er was in het onderwijs geen plaats meer voor Gods 'Woord. Christendom boven geloofsverdeeldheid werd het parool. Men moest niet kunnen merken van welken godsdienst de mees ter was. Elk godsdienstig onderricht moest worden buitengesloten. Het was onder den invloed van die omstandigheden, dat ons Christenvolk ont waakte en scholen trachtte te stichten waar h.unne kinderen naar het Woord des Heeren onderwezen konden worden. En wij zijn met bewondering vervuld voor den geloofsmoed- en de geloofskracht van onze vaderen, die den geest der eeuw trotseerden en in gebondenheid aan Gods Woord gewerkt, gebeden, gestreden en geleden hebben om voor hunne kin deren Christelijk onderwijs te verkrijgen. Nadat in korte trekken de schoolstrijd van die dagen was geteekend wees Spr. er op, dat in 1850 ook hier pogingen werden aangewend om tot schoolstichting te geraken. Echter eerst in 1854 gelukte het en dat nog wel zonder dat de voorgeschreven autorisatie was verkre gen een schoolvereeniging op te rich ten, waarna op 3 April van dat jaar de eerste Chr. s chool met pl.m. 50 leerlingen kon worden geopend. Spr. schetste vervolgens de groote moei lijkheden waarmede men vele jaren te wor stelen had, maar gewaagde daarbij ook van de soms verrassende zegeningen die het bestuur ondervond. Soms waren de bezwaren zoo groot, dat zelfs aan slui ting van de school gedacht moest wor den, maar telkens weer gai God uitkomst. Met dankbaarheid en waardeering werd in dit veiband ook gewaagd van den arbeid van -vijlen den heer C. C. v. d. Bosch en Ds v. d. Laan, Ned. Herv. pred. Spr. verklaarde niet te zullen spreken, over den c-neontroleerbaren zegen die onze kinderen in onze school hebben genoten, maar wel wilde hij wijzen op enkele andere punten, n.l. de voortreffe lijke samenwerking van de ouders en het bestuur, de uitnemende voorzitters en hoofden die in den loop der jaren deze school dienden en de aangename ver standhouding met de autoriteiten: de in spectie en het Gemeentebestuur. Do spreker werd meermalen door een hartelijk applaus onderbroken toen hij de verschillende oud-voorzitters en -hoofden karakteriseerde en hunne kenmerkende eigenschappen in het licht stelde. De school heeft aan deze mannen, die ieder op zijne wijze de belangen van het onderwijs dienden, veel te danken, inaar voor en boven alles willen wij gewagen van de loffoiijkheden des Heeren en Zijne sterkheid en Zijne wonderen, die Hij gedaan heeft. Hoe het nu verder met onze school on met ons onderwijs zal ga.an, wij weten het niet. Ontkend kan niet worden, dat er gevaren dreigen. Maar de toekomst is in Gods hand. Dat geeft ons rust. Daarnaast echter is het onze taak getrouw te zijn aan onze roeping, te leven uit het geloof dat schitterde bij onze vaderen en te .volhar den in het gebed. (Toejuichingen.) Nadat vervolgens een voor deze gelegen heid gevormd koor op verdienstelijke wijze enkele nummers had gezongen, werd hef woord gegeven aan het hoofd der school den heer A. A. N e-d e r h a n d, die mede namens het overige personeel bet bestuur gelukwenschte met dit feest, zijn blijd schap uitsprak over de hartelijke samen werking en de voortreffelijke verstandhou ding en voorts de ouders opwekte de on derwijzers te steunen ook door hun gebed. (Applaus.) Na een korte pauze werd een kijkje ge gund in „Een school in 1854", waarbij herhaaldelijk de lachspieren in beweging werden gebracht. Onze ruimte laat niet toe, alles wat ver der gebeurde het programma was rijk beladen afzonderlijk te noemen. Wij volstaan daarom met op te merken dat nog het woord werd gevoerd door de heeren M. Quakkelaar namens den Ker- keraad der Geref. Kerk; C. Corstanje als afgevaardigde der Chr. Evang. Gem.; J. Pilon als oud-hoofd; v. d. Zee namens het bestuur en het personeel der U.l.o.-school, v. Melle namens het bestuur en het perso neel der Herv. school; Ds Heij van Koude- kerke voor Geref. Schoolverband en Bast- meijer voor den Bond van Chr. Scholen. Afzonderlijke vermelding verdient nog de aanbieding van een huldeblijk namens de oud-leerlingen, door den heer A. de Jonge. In een geestige, herhaaldelijk door applaus onderbroken toespraak, waarin tal van oude herinneringen werden opge haald, deelde spr. mede, dat de oproep van het comité bij vele oud-leerlingen weer klank heeft gevonden. Als resultaat van den arbeid van het comité kon als blijk van belangstelling worden aangeboden een dfaagorgel met muziekkast ten gebruike bij het onderwijs, benevens een enveloppe met inhoud. (Daverende toejuichingen.) Verder werd de avond gevuld met het zingen van een feestcantate door het zoo even genoemde koor; eenige verdienstelijk uitgevoerde muzieknummers voor viool en piano, een paar nummers voor piano en mandoline, die eveneens zeer in den smaak vielen, enz. De goede stemming werd niet weinig bevorderd doordat de firma Van Rossum aan de aanwezigen gratis een kop thee aanbood, terwijl later de firma Van Hou ten een kop chocolade offreerde. De Maggi-fabrieken boden later op den avond nog een kop bouillon aan, terwijl de firma van Melle te Breskens en de heer Eek- hardt voor een versnapering zorgden. Het behoeft geen betoog, dat een en ander zeer op prijs werd gesteld. Er heerschte heel den avond een pret tige, echt feestelijke stemming. Het was een mooie feestavond, waaraan velen nog lang met genoegen zullen terugdenken. Het was reeds laat, ruim 1 uur, toen dé voorzitter der Vereen., Ds v. d. Veen, op stond om een slotwoord te spreken. Hij bracht een woord van hartelijken dank aan allen die tot het welslagen van dezen feestavond hadden meegewerkt; aan den voorzitter der feestcommissie voor zijn voortreffelijke leiding; aan den secretaris voor zijn vele bemoeiingen; aan den pen ningmeester, wiens werk nog niet alge- loopen is; aan muzikanten, zangers, ver vaardigers van feestliederen dhr de Borst en M.evr. Poleij, enz. Nadat tenslotte nog gezongen was ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", ging Ds v. d. Veen in dankzegging voor. De Vereen, tot bev. van Chr. School onderwijs kan met voldoening op dezen welgeslaagden feestavond terugzien. Het 75-jarig bestaan der school is op waardige wijze 'herdacht. Door den voorzitter van de Vereen, tot be vordering van Christelijk Schoolonderwijs (Westwal) werd hedenmorgen van H. M. de Koningin het volgende telegram ont vangen: „H. M. de Koningin draagt mij op U al len Haar dank oveT te brengen voor het telegram, Hare Majesteit toegezonden ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum der Chr. School. Hare Majesteit is zeer gevoe lig voor de daarin uitgesproken heilbede". VAN GEEN, Secretaris der Koningin. Middelburg. Hedennacht is in een per ceel aan de Lange Delft door de politie een vrij ernstige schoorsteenbrand ge- bluscht. Vlissingen. De Koninklijke -Electro tin fabriek zal volgens besluit van de aandeel houdersvergadering over 1928 geen divi dend uitkeeren. Gisteren zijn de paarden van een bo dewagen uit Middelburg op hol geslagen en door een groot gedeelte van de binnen stad gerend. Wonder boven wonder werd alleen materieele schade aangericht. Rilland-Bath. Te Amsterdam slaagde voor het examen van spraakleerares, mej K. van Boven te Rotterdam, vroeger al hier. Arnemuiden. Alhier heeft men door de langdurige droogte gebrek aan drinkwa ter, zoodat het reeds per wagon wordt aangevoerd. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden, Deze'worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. ALS DE ZWALUWEN TERUGKEEREN. De zwaluwen, de bevallige, gevleugelde bo den van het voorjaar, die overal met blijd schap worden begroet, hebben wij nog niet gezien, al zijn ze reeds in Duitschland en Zwitserland waargenomen, In groote zwermen trekken ze over het land en spoedig zullen ze ook hier hun oude verlaten tehuizen weer opzoeken, en weldra ontplooit zich weder in de kleine, ronde nesten aan de dakranden het vroolijke kwinkeleeren der lustige zomer gasten, die, van een lange reis terug gekeerd, hun klein nest weer opbouwen'. Ongeveer midden April worden de geveder de zeilers der lucht in Europa terug verwacht, maar er zijn vele voorbeelden, dat reeds einde Maart terugkeerende zwaluwengroepen worden waargenomen. Ze hebben op hun tocht naar het Noorden in geen geval de go weldige snelheden ,die zij kunnen ontwikke len. Over de snelheid der zwaluwvluchten lie pen de vele meeningen nogal uiteen, tot de Italiaan Spalianzi door een belangwekkend experiment aantoonde, dat de zwaluwen in derdaad 140 K.M. in een uur afleggen. Hij bracht namelijk twee zwaluwen van Pavia naar Milaan en de dieren vlogen van Milaan naar hun nest in Pavia in 13 minuten. Over den weg, welken de zwaluwen afleg gen bij hun tochten van .en naar Europa, zijn we tamelijk goed ingelicht, maar vroeger maakte men zich over deze tochten de won derlijkste voorstellingen. Zoo werd nog in de 18e eeuw het ver dwijnen der zwaluwen in den herfst verklaard door te beweren, dat zjj naar de maan trok ken. Het volk geloofde, dat de zwaluwen in koude wintermaanden van de gastvrijheid van de maan gebruik maakten en dan weer met de eerste lentemaanden naar de aarde en de 'menschen terugkeerden. De geleerden versterkten die meening door allerlei .wonderlijke waarnemingen. Zoo ver telt b.v. de reiziger Regnard in zijn „Reis door Lapland", dat de zwaluwen in den win ter diep onder den ijsvloer van de rivieren in het water verbleven. Hij heelt het weliswaar zelf niet gezien, maar de Lappen hadden het hem verteld, dat zij vaak geheele scharen van zwaluwen volkomen verstijfd onder het ijs wegtrokken. De Engelsche schrijver Johnson, die zeer zeker de hoogste beschaving uit zijn tijd be lichaamde, vertelt in zijn levensgeschiedenis, dat de zwaluwen in den herfst zich diep in het water laten zakken, om daar hun winterslaap te houden. „Zij vereenigen zich vliegend in een grooten kring, die al enger en enger wordt, tot zij plotseling in het water storten, waar dan de zwaluwen in de bedding van de rivier slapen gaan". Wij weten thans, dat de zwaluwen -in den herfst naar Azië en vooral naar Afrika trek ken, om in het voorjaar naar Europa terug te keeren. waar zij zelfs tot Lapland gaan. In verband met de meening ,dat de zwa luwen in groote koude overwinteren kunnen, zijn allerlei proeven genomen. Buffon, de groote natuur-onderzoeker der 18e eeuw, sloot verschillende zwaluwen in een ijskelder op en verwonderde zich, dat zij stierven. Intusschen is ook door onderzoekers nu en dan beweerd, dat de zwaluwen onder bepaalde omstandigheden in een winterslaap vallen. Steeds komt het voor, dat eenige zwaluwen zich in den herfst verlaten, achterblijven en dan een wanhopigen strijd tegen den winter voerenmeest worden de kleine dieren te gen November geleidelijk krachteloos en gaan, vermoedelijk door gebrpk aan voedsel, te gron de. De Fransche geleerde Raspail had een dakzwaluw, die zich had verlaat, waargeno- men, die in den stal van een landgoed terug bleef en hier tot April overwinterde. Zij vond in den stal aan spinnen en insecten voldoen de voedsel, vloog met mooie dagen uit, doch keerde meestal spoedig naar het nest terug. (N. Pr. Gr. Crt.) Ned. Herv. Kerk. Drietal te Oldebroek, A. F. P. Pop te Vaassen, W. L. Mulder te Voorthuizen en G. Lans te Suawoude. Drietal te Oostwold (O.), J. de Jong te Spijk (Gr.), Th. Hettinga te Dantuma- woude en J. van Woerden te Marken. Beroepen te Mastenbroek, A. Dekker te Bleiswijk. Aangenomen naar Hijlaard, W. H. A. Scholte te Schalsum. Naar Asten, R Bruins te Oosternieland. Bedankt voor Ter Aa, B. G. C. Steen beek te Wierden (O.). Voor Willige-Lange- rak, G. G. Severijn te Waarder. Minister en Kamerbewaarder. In de Regentessekerk te 's Gravenhage is gis terochtend kerkelijk ingezegend het huwelijk van den heer G. van der Straaten Jr, kamer bewaarder van den Minister van Arbeid, H. en N. Het merkwaardige was hierbij, dat die huwe lijksinzegening geschiedde door den Minister zelf, die den heer van der Straaten uit eigen beweging had aangeboden, de kerkelijke plech- tigheid te verrichten. Tot hen, die deze inzegening bijwoonden, behoorden o.a. de oud-minister van Arbeid, H. en N., Prof. Mr. Aalberse en de secretaris generaal van genoemd Departement, Mr Dr Scheltens. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. school te Eikerzee de heer C. van Gorsel, assislent aan die school. Met hem stonden op de voordracht de heeren J. A. Casteleijn, volontair te Vlissingen en M. van Gorsel, onderwijzer te Voorburg- Tot tijdelijk onderwijzer is benoemd de heer C. M. Phernambucq te W.olphaartsdijk. IERSEKE. De gewijzigde voordracht voor onderwijzer aan de Openbare school I luidt als volgt: 1. M. C. Wisse, Kats. 2. J. J. Westerweel, Goes. 3. A. Wi. v. Dijke, Ierseke. 4. J. Osse- waarde, Ierseke. 5. M. Slabbekoarn, Krabben- dijke. Caricaturist benoemd tot pro fessor. De schilder Olaf Gulbransson, de bekende medewerker van „Simplizissimus", is op eenstemmig voorstel van het academisch college met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot gewoon hoogleoraar voor teekenen en schilde ren aan de academie voor beeldende kunsten te München. Een noodlottige klap. Uit Rosenheim wordt gemeld, dat een be schonken landbouwer in een herberg te Prötting het den aanwezigen voortdurend lastig maakte. Nadat men hem eenige ma len op zijn onhebbelijk gedrag had gewe zen, ontstak een molenaar uit Haigen, een man, die anders om zijn kalmte bekend stond, in woede en hij gaf den landbou wer een oorveeg. Deze viel op den grond en bleek tot verbazing van de aanwezigen dood te zijn. Men veronderstelt, dat niet slechts de oorveeg, doch ook de alcohol vergiftiging en een hartverlamming den •dood hebben veroorzaakt. Het blijkt name lijk, dat de man, die vader van zes min derjarige kinderen is, reeds vijftien liter bier had gedronken. Herhaling van de olifan ten ja c h t. In het plaatsje Reutlingen, waar pas drie olifanten van een circus een groote verwoesting hadden aangericht, zijn gisterenmiddag opnieuw drie olifanten op weg naar het station losgebroken. Zij stormden weg, door tuinen, over akkers, alles vertrappende. Wederom ontstond een wilde jacht, daar men vreesde, dat do dik huiden weer winkels zouden binnendrin gen, ramen vernielen en goederen onbruik baar maken. Ditmaal waren de bewakers wat vlugger klaar: na drie kwartier hal den zij de deserteurs weer in ketenen g klonken, waarna de tocht naar het statioi werd voortgezet. Vrouw van een ba Icon ge vallen. Gistermorgen is de 37-jarige mej. H. Z. te Rotterdam, toen zij op IipI balcon aan de eerste verdieping van haar woning in de Lobeliastraat 16b iets wilde uitkloppen, doordat een lat brak, voor over op straat gevallen. De ongelukkige was vrijwel terstond dood. De Utrechfsche publicatie. DEN HAAG. Dr Ritter heeft een tweede schrijven aan den Minister-president. De Geer gezonden. Dr Ritter verklaart, le. dat de publi catie van het bewuste document is mo gelijk geworden do-or de welwillendheid van den agent der Nederlandsche regee ring, 2e. dat de ontwijfelbare echtheid van het document is aangenomen op grond van de mededeeling van dien agent en van de deskundige inlichtingen op het document zelf. 3e. dat die echtheid onk na het Belgische dementi is volgehou den, op grond van hernieuwd overleg met dien agent. De moord te Giessen-Nieuwkerk. DEN HAAG: In verband met het na der onderzoek door den officier van justi tie te Dordrecht van de geheel nieuwe verklaringen der getuigen in de moord zaak te Giessen-Nieuwkerk heeft heden de procureur-generaal bij den Hoogen Raad een bezoek gebracht aan Dordrecht. DORDRECHT. D'e getuige K. en diens echtgenoote zijn. hedenmiddag in verband met het herroepen van vroeger afgeleg de verklaringen door de politie naar Dordt overgebracht, teneinde hedenmid dag te worden gehoord. In verband met de mogelijkheid eener vervolging wegens meineed zullen ze rechtskundig worden bijgestaan door mr den Hollander uit Arn hem. BREDA. Een felle brand heeft gewoed in het perceel Leeuwerikstraat 34, be woond door van Dooremalen. De bewo ners (man, vrouw en twee jeugdige kin deren) werden bijtijds gered. De inboedel werd een prooi der vlammen. De oorzaak is onbekend. NEW YORK. Een tornado heeft in Ar kansas gewoed. Veertig personen werden gedood. De materieele schade is groot- RONDOM HET SU IK ER VRAAGSTUK. Verschenen is een extra-nummer van het „Landbouwblad voor Zeeland" in hoofdzaak gewijd aan het Suikervraag- stuk. De hoofdzaak, De heer Si eb eng a wijst er op, dat bij de suikerkwestie de hoofdzaak is en blijft, dat er momenteel een overpro ductie van suiker is, die veroorzaakt wordt door de beschermende maatregelen in 'de riet- en bietsuiker produccerende landen, met uitzondering van Nederland en Koloniën. Het gevolg hiervan is het uitschakelen van de vrije concurrentie. Op de kleine vrije markt o.a. Neder land geeft de overproductie aanlei ding. tot een suikerprijs die beneden den kostprijs ligt. Deze toestand houdt voor de bestaans mogelijkheid van de suiker-industrie en bietencultuur zeer ernstige gevaren in, die in onze streken nog verergerd wor den doordat de coöperatieve landbouw industrie bedreigd wordt door het in ternationaal georganiseerde suikerkapitaal. De hoofdvraag, waar het thans om gaat, zegt hij, is de,ze: Zal de Nederl. Re geering verder lijdelijk aanzien, dat de gevolgen van de reeds genoemde be scherming in het buitenland geheel neer komen op de Nederlandsche industrie en cultuur, en deze ten gronde laten gaan dan wel, zal zij deze door het verleenen van een productie-premie een steuntje in den rug geven1 Kan de landbouw zich aanpassen? In besprekingen over het suikervraag- stuk, zegt de heer S. verder, wordt zoo vaak opgemerkt, dat de landbouw zich maar moet aanpassen aan de omstan digheden en wanneer de eene cultuur niet loonend is, zïch op andere teelten moet werpen. In zijn algemeenheid erken ik dit gaarne en onze Nederlandsche landbouw heeft daarvan talrijke staaltjes gegeven. Maar geldt dit ook in bizondere omstan digheden, geldt dit voor de bietencultuur thans reeds? Wanneer men die vraag behandelt, mag niet worden vergeten, aat het sociaal- economisch noodzakelijk is, dat de inten-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 2