No. 161 Donderdag 11 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE S Go's BAMK-GOES EERSTE BLAD. Tuinbouw. itzaken en Telegrafie Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 April vervallen COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door de politie van het stelde. bij haar komst alle er woning óf geslob-n "De jongen zelf werd Jen op het privaat, aan de binnenzijde Itgespijkerd. .Hij heeft rrestantenlokaal door- Jijl hij -meermalen ge- omgeving en maat hui den burgemeester tenier van Ark el te orden overgebracht. g. Pij een diaken der Bilt vervoegde zi' h |)orgaf werkloos bouw- afkomstig uit B!"ju. |e zijn der Gercf. Kerk reisgeld naar Fric ld bij aankomst zou |en. Het reisgeld kwam chter niet terug, en |kant te Blija geïn'for dat de man aldaar Jlen zij op zijn hoedei enz. voor Engeland. j de „N. R. Crt": ïtaande Engelsche za- firma Chapman, Flet- te Londen, hebben het Specialen dienst in het [hoofdzakelijk voor het pn, fruit en andere aan artikelen. 16en April in werking J zijn er drie afvaarten |t drukke seizoen voor Itexport worden het er reschieden te Hoek van ff der H.A.L. en te Lon- |ferry Wharf. De werf iet Westland zeer gun- len varen met gechar- er zijn plannen in over- voor het doel ingerich- looten te bouwen. 1 z a a k te G i e s e n- |stormiddag hebben mr mr Van M eerten te er Stuy uit Baarn en Ir, redacteur van Het ud gehad met, den pro. den Hoogen Raad, mr fciding vain de herroepen echtpaar K. in de straf fen en JClunder, die we ien spoorwegwachter J. J-Nieuwkerk tot 15 jaar veroordeeld. Iieraal bij den Hoogen Ier, en de officier van fcht zijn bij het onder- geweest. r schuld. Gistermor chtsehe rechtbank uit- de zaak tegen den fn vrachtauto, die in agent van de Zeister het passeeren van de hoog te van de Schaer- jig heeft aangereden, dat later aan de gevolgen ifücier van justitie had- lur op 23 Maart j.l. een lan twee maanden ge lank veroordeeide hem land gevangenisstraf. .utobestuurder. |ed in zijn auto tusschen trecht in de richting nelheid, welke volgens |CM. per uur moet heb- reed 2 fietsers,achterop, rde hij zonder ongeluk eden reed hij zóó hevig en niet meer kon op- meter verder slingerde m wandelaar in het wa- er kreunend uitgehaald n later aan de bekomen rieden, ide de feiten, et Woerdensche kanton- verdachte terecht stond, mis van 8 dagen en in- rijbewijs voor den tijd ter zal over 8 dagen wijzen. mrle het postkantoor te naand Maart 1929. >emd kantoor werd ir. tnd op spaarbankboekjes 3.64, en terugbetaa'd Ive minder ingelegd dan !2.02. komst van dit kantoor op staatsschuldboekjes ninaal f 100. in- dan afgeschreven ende het postkantoor te de maand Maart 1929. oemd kantoor werd ip and op spaarbankboekjes 6.91, en terugbetaa d ,lve minder ingelegd dan .44. komst van dit kantoor e pp staatsschuldboekjes ninaal f 8350, en afge- al f2400. Derhalve meer even f950. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3 Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Rijks-armenzorg. De vrijzinnigen van alle gading heb ben'de vorige week te 's Gravenhage ©en congres gehouden voor z.g. staatspen sioen beter gezegd voor Rijks armenzorg. De Bond van Staatspensionneering had de afgevaardigden van de verschillende partijen bijeengebracht om van hunne liefde voor het premie-vrije pensioen ge tuigenis af te leggen. Daar zat voor die partijen een mooien kant aan. Immers zij konden nu ten aanschouwe van de kiezers eens laten zien, welk een rijkdom van "beloften zij voor de komende stembus in petto hebben. Minder mooi was echter, dat alle par tijen tegeljjk met hunne beloften voor het front moesten komen. Want nu was men wel genoodzaakt om tegen elkaar op te bieden, zoo mogelijk elkaar te over troeven. Gezegd moet worden, dat de heeren hun best deden. De z.g. „standwerkers", die men op marktdagen te Middelburg en te Goes aan het werk kan zien, zijn er niets bij. De een was al rijker in het beloven dan de ander, maar bij allen kwam het tenslotte hier op neer, dat men een pre mie wenscht te stellen op de zorgeloos heid. Bij dit mooie stelsel is de regel, dat het meest krijgt, wie het minst spaarde. Maar hoe dan ook, alle sprekers deden hun best, met het gevolgdat ze het niet zuinig met elkaar aan den stok kregen, en dat de hamer van den voor zitter er aan te pas moest komen om de vechtersbazen met den mond te scheiden. En nu was men nog maar op een congres bijeen. Men behoeft niet te vragen, hoe 'tgaan zou als deze partijen eens de meerderheid kregen in het parlement. De Voorzitter, Jhr de Muralt, had er wel moed op naar hij verklaarde, dat dit gebeuren zal. Hij vertelde er echter niet bij, dat in de politiek veel mogelijk is, maar dat een combinatie waartoe niet alleen de.grootere linksche partijen, maar ook de plattelanders en de democraten en de communisten zich thuis gevoelen, toch niet denkbaar is, m.a.w. aat zulk een minderheid ter bereiking van het doel, waarom het hier ging niets zou beteekenen. En hij behandelde ook niet de vraag, hoe men aan de vele millioenen, voor zulk een Rijksarmenzorg noodig, zal komen. Het zal geen bezwaar opleveren. Ook Mr Fock heeft in zijne te Arnhem gehouden rede over het verstrekken van een staatsbijdrage aan behoeftigen, ge handeld. Hij' trad niet in bijzonderheden. Dat behoeft ook niet. Het is nu wel van algemeene bekend heid, dat de Vrijheidsbond aan hen, die niets spaarden, de grootste bijdrage wil geven, aan hen, die wat zuiniger waren wat minder, en aan hen, die door zuinig te zijn en hard te ploeteren een klein inkomen voor den ouden wisten te bereiken, heelemaal niets. Daarover behoefde dus niets meer ge zegd te worden. Maar wel was er nog het vraagstuk, van de kosten. Wie zal dat betalen? Waar moeten de vele millioenen van daan komen? De heer Fock gaf deze eenvoudige ver klaring: „wordt de zuinigheid die in het staatsbeheer vereischt is, betracht, dan zal het geen bezwaar opleveren om in de kosten te voorzien." Het zal geen bezwaar opleveren. Er zijn immers nog de belastingbetalers, die er voor kunnen worden aange sproken! WARD HERMANS TERUG NAAR BELGIE. De zaak begint nu pas. Wij hebben, aldus de „N. R. C.", aan Ward Hermans, den Vlaamschen nationa list, die nog altijd hier te lande vertoeft, gevraagd, of het gerucht juist is, dat hij voornemens is binnenkort naar België te rug te keeren. Hij bevestigde ons dit en voegde er aan toe: Ik constateer, dat er nooit stappen zijn gedaan, om mijn uitlevering aan Neder land te vragen. Mijn verblijf in Nederland diende om den toestand te ontleden en om mijn verweerschrift klaar te maken. Het zou mij nooit mogelijk zijn geweest, zeide hij, van de gevangenis uit alles te doen wat noodig was voor de ontmaske ring van Frank Heine. Nu ik eenmaal zoo ver hen, keer ik met een zeer gerust hart naar Vlaanderen terug. Ik weet zeer goed, dat ik van België niets goeds te wachten heb, maar wat mij ook te wachten staat, ik weet dat het offer dat ik' brengen zou, enkel zou kunnen bijdragen tot de over winning van dit ideaal dat mij steeds in mijn leven heeft geleid en bezield. Ik ben trouwens overtuigd, dat het proces de afmetingen zal aannemen van een intei- nationaal schandaal; en op dit oogenblik is het reeds meer dan waar schijnlijk, dat buitenlandsche adcovaten van naam, naast mijne Vlaamsche verde digers, mijne verdediging voor het Belgi sche Assisenhof op zich zullen nemen. Ik keer terug, omdat ik nu voldoende gewa pend ben, om mijn tegenstanders met hun eigen wapens te bestoken. Ook het z.g. Utrechtsche document zal ter sprake ko men. Terwijl ik, eindigde Ward Hermans, in de gevangenis zit, zal dr Borms de verkie zing leiden voor mij. Tien jaar lang heb ik gepleit voor den ter dood veroordeelden Borms. Nu zal hij voor mij hetzelfde doen. Bedrieger benadeelt een bank voor 12 millioen gulden. De Raffeisenbank te Berlijn is op slink- sche wijze voor een bedrag van 12 millioen gulden benadeeld. Ze is n.l. het slachtoffer geworden van een reeks bedriegingen, door een zoogenaamden Russischen „vluchteling" gepleegd. Als gevolg van de ze debacle en andere tegenslagen heeft de bank haar deuren moeten sluiten. De Russische bedrieger, Ouraltzeff ge- heeten, wist het vertrouwen van den di recteur der bank te winnen en de eene lee ning na de andere los te krijgen. Toen de onderpanden, welke de Rus voor de hem verstrekte voorschotten ge geven had, onderzocht werden, bleken zij zoo goed als waardeloos te zijn. Eén der onderpanden van den Rus was een kistje met juweelen, waarop hem 480.000 gulden voorschot werd gegeven. Toen de juweelen echter verkocht werden, brachten ze slechts 9000 gulden op. De Rus Ouraltzeff kwam in 1923 naar Berlijn -met het stereotype vluchtelingen verhaal, dat hij in het „witte" leger had gevochten, door de bolschewiki ter dood was veroordeeld en op den vooravond van zijn executie op bijna mirakuleuze wijze was ontsnapt. Intusschen gaf hij hoog op van zijn za- kenconnecties en scheen hij dik in het geld te zitten en, zooals gezegd, wist hij het ver trouwen der Raffeisenbank te winnen, met het bekende gevolg. Hij beleende o.a. groote voorraden ven sterglas, verfwaren, drogerijen, paraffine en andere waren, welke te Berlijn waren opgeslagen. Doch er werden geen maatre gelen getroffen om hem te beletten, de goederen te doen verdwijnen en toen de bank er beslag op wilde doen leggen, ble ken de bergplaatsen ledig. Op zekeren dag werden voorschotten tot een bedrag van 1.200.000 gulden in één keer verstrekt op waarborgen in goederen, welke in Nederland waren opgeslagen. Doch, toen de bank, wel wat laat, haar eigen taxateurs zond om de goederen te taxeeren, bleken deze minder dan een derde waard te zijn van de som, die er op geleend was. Geen verhaal, door Ouraltzeff gedaan, schijnt den heeren van de Raffeisenbank te „bar" geweest te zijn. Toen de zaak misliep, toonde Ouraltzeff papieren om te bewijzen, dat het sovjet agentschap te Parijs bereid was, zijn ver plichtingen over te nemen tot een bedrag van 3 millioen gulden. Twee beambten der bank werden naar Parijs gezonden om de zaak af te wikkelen, doch zij ervoeren slechts, dat de papieren, die Ouraltzeff ge geven had, valsch waren. Coolidge. Volgens een bericht uit New York heeft oud-president Coolidge den post van di recteur bij de Equitable levensverzekering maatschappij aanvaard. Deze post is vroeger jaren lang bekleed door den onlangs gestorven Amerikaan- schen gezant te Parijs Herrick. De regeeringscrisis in Duitschland bijgelegd. De fractie van het centrum in den Rijks dag heeft Woensdagmiddag haar goed keuring gehecht aan een door de rijksre- geering ontworpen verklaring. De sociaal democratische fractie heeft dit eveneens gedaan en van de democraten, Duitsche volkspartij en Beiersche volkspartij wor den geen ernstige bezwaren verwacht. De crisis is nu bijgelegd. De rijkskanse lier zal zich vandaag naar den rijkspresi dent begeven en hem voorstellen de vol gende drie afgevaardigden van het cen trum te benoemen tot leden van het rijks kabinet: von Guerard, justitie, ter vervan ging van den democratischen partijvoor zitter dr Koch, die ontslag neemt; Steger- wald, verkeerswezen; dr Wirth, bezette ge westen. Hoe Pilsoedski schelden kan. Zooals gemeld werd, heeft Pilsoedski, de Poolsche Minister van Oorlog, in de re- geeringsgezinde pers een artikel gepubli ceerd, waarin hij op een grove en platte wijze uitpakt tegen de Sejm (volksverte genwoordiging). Hij verklaart zich soli dair met Gzechowicz, den minister van financiën, die door de Sejm in staat van beschuldiging is gesteld wegens overschrij ding der begrooting. Pilsoedski is de „dwaasheden" van de Sejm moede en zal zelf de leiding nemen. De maarschalk heeft het maar voor het zeggen, want hij weet, dat hij het leger achter zich heeft. Hoe Pilsoedski het parlement hoont, blijkt hijvoorbeeld uit de volgende passage van zijn berucht artikel. Het optreden van de Sejm tegen minis ter Czechowicz zoo schrijft Pilsoedski laat zich verklaren uit het lage peil, de zeden en gebruiken van het Poolsche par lement. De Sejm was vroeger een opvoe dingsgesticht voor tuchteloosheid en hoog verraad, de huidige Sejm heeft een deel van deze overlevering overgenomen. Er heerscht een slechte lucht en een onge zonde moraal. Daardoor is samenwerking tusschen den minister en de Sejm bijna onmogelijk Een der bekwaamste Poolsche ministers heeft eens gezegd, dat men in de Sejm het gevoel had, tegenover een kooi met hoosaardige apen te staan, die zich niet de moeite willen geven, op menschen te lijken. Met het dagen van Czechowicz voor het staatsgerecht hebben deze lieden een overwinning behaald, waardoor zij Polen belachelijk maken en vernederen. Na de hittegolf sneeuwstormen. In het Westelijk deel der Vereenigde Staten is de hittegolf van de laatste dagen gevolgd door sneeuwstormen en een hevige vorst. Deze plotselinge omslag van het weer, die bijna zonder wedergade is, heeft ver scheidene slachtoffers geëischt, benevens een groot aantal ziektegevallen veroor zaakt. Op de Hudson werd de scheepvaart hij- na onmogelijk gemaakt door een sneeuw storm, welke het uitzicht onmogelijk maakte. Te Gemantown in Pennsylvanië, waar de thermometer Maandag nog op 90 g.r Fahrenheit stond, .is Woensdag veel sneeuw gevallen. Korte berichten. Te Bologna zijn twee aardschokken waargenomen. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De materieele scha de beperkt zich tot eenige schoorsteenen, die gevallen zijn. Ook te Florence heeft men de bevingen gevoeld. Te Shanghai heerscht in hevige mat de griep, welke ook onder de buitenlanders reeds vele slachtoffers heeft geëischt. Kolonel Fournier, de eenig overge bleven schoonzoon van maarschalk Foch de andere schoonzoon, majoor Bécourt, is, evenals Foch's eigen zoon, in den oor log gesneuveld is Maandagavond plot seling dood gebleven in den trein, waar mede hij, in gezelschap van zijn vrouw, van Clermont-Ferrand naar Parijs terug keerde. Op 20 K.M. afstand van Versailles, boven het gehucht La Queue, is een mili taire vlieger met zijn eendekker neerge stort. Het vliegtuig werd geheel vernield. De bestuurder werd dood uit het verbrij zelde toestel gehaald. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansche regeering maximumprijzen voor de hotels heeft vastgesteld. Overtre ders worden met straf bedreigd. Enkele groote hotels hadden n.l. hun prijzen voor den tijd van de a.s. bijeenkomst van den raad van den volkenbond te Madrid aan merkelijk verhoogd. De Pruisische minister van binnen- landsche zaken heeft een circulaire tot alle politieautoriteiten gericht, waarin ver boden wordt helderzienden, telepathen, enz. te raadplegen ter opheldering van strafzaken. Volgens een bericht uit Boekarest treedt de Roemeensche regeering scherp op tegen de communisten en heeft zij de communistische arbeidersvereniging ont bonden. De politie te Boekarest heeft gis teren de bureaux van de communistische partij in Roemenië en van de communisti sche arbeidersverenigingen verzegeld. Het personeel der posterijen en tele grafie te Athene heeft gisteren drie uren gestaakt om te protesteeren tegen de ver werping van de eischen tot Ioonsverhoo- ging. Het geheele verkeer heeft gedurende deze drie uren stil gestaan. Generaal Dawes, die officieel door het Amerikaansche departement van hui- tenlandsche zaken benoemd is tot gezant te Londen, zal in Juli zijn ambt aanvaarden. Op verzoek van het parket te Keulen is te Berlijn Karl Hartung gearresteerd, die beweert secretaris te zijn geweest van prinses Hermine, echtgenoote van den vroegeren keizer en die zich te Keulen aan talrijke verduisteringen zou hebben schul dig gemaakt. Nederland en België. Naar de correspondent van de N. R. Ct. te Brussel meldt, is zoowel van Neder landsche als van Belgische roomsch-katho- liefce zijde de wensch uitgesproken van eefi blijvend contact tusschen de katho lieke leiders in Nederland en België. Ook wordt ernstig aan het beleggen van een vergadering te Brussel, in den aard van de Maandagavond te 's Gravenhage ge houden bijeenkomst van den R.K. Vre- desbond gedacht. Aan verscheidene voor aanstaande katholieke Nederlanders zou alsdan gelegenheid worden gegeven, het Nederlandsche standpunt in de vraagstuk ken, die de beide landen aangaan, op objectieve wijize voor een Belgisch pu bliek uiteen te zetten. Hel Belgische Kroonprinselijke paar fn Nedert.-lndfë. Blijkens een op het departement van 'koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal zijn de kroonprins van België en zijn gemalin, die onder den naam van graaf en gravin de Réthy Nederlandsch-Indië bezoeken, op 8 dezer in den besten welstand van hun op 6 Fe bruari te Soerabaja, aangevangen reis naar Celebes, Borneo, de Molukken en Nieuw- Guinea te Batavia teruggekeerd. Beiden verklaarden zich uiterst voldaan over het tot nu toe afgelegde deel van hun reis, die in élk opzicht goed verloopen is. Zij waren enthousiast over alles wat zij gezien hebben, waren geen dag ziek ge weest en ook niet vermoeid. Vandaag vertrekken zij naar Sumatra. 's Heerenloo. Dt J. Oldeboom, directeur van de in richting tot verpleging van idiote kin deren, te Ermelo, heeft aan het bestuur dier inrichting eervol ontslag aange vraagd. Dr J. Oldeboom is voornemens weer in de gewone medische praktijk terug te keeren. Encephalitis na inenting. In de week van 31 Maart tot en met 6 April werden drie gevallen van encepha litis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht. Een nader onderzoek naar deze gevallen wordt ingesteld. (St.ct.) De Kamerverkiezingen. De afdeeling Amsterdam van de Com munistische Partij Holland (C.P.H. Cen traal Comité) heeft voor de a.s. Kamerver kiezingen de volgende: lijst opgesteld: 1. Wijnkoop (Amsterdam); 2. Van Burink Binnenland. De moordzaak te Giessen-Nieuwkerk. Het Kamerlid Braat voor den politie rechter. De Eerste Kamer over de Waterstaats- begrooting. Het 75-jarig bestaan der Chr. school voor L.O. te Goes. Het suikervraagstuk. Buitenland. Sneeuwstorm in Amerika. Ward Hermans gaat zich in België aan melden. Een bankkrach te Berlijn. De regeeringscrisis in Duitschland bij gelegd. (Rotterdam); 3. Brommert (Amsterdam); 4. Roos StelVos (Groningen); 5. F rede riks (Almelo); 6. Stevinga (Groningen); 7. Coton (Amsterdam); 8. Roorda (Tynje); 9. Do Rosy (Heerlen); 10. Woelders, (Amsterdam). De eerste druiven. De eerste druiven zijn te H-onselersdijk ter veiling aangebracht door den kweeker P. Jansen. Ze brachten f 2 per pond op Terugbetaling van Taxes in België. De JKon. Ned. Automobiel Club schrijft: De taxe tusschen Nederland en België is thans, zooals men weet, afgeschaft en daar de terugbetaling van betaalde taxes na 1 Jan. 1929 zoowel door Nederland als door België aan de automobilisten verleend wordt, en de wijize waarop Bel gië de terugbetaling doet geschieden veel gecompliceerder is, dan waarop Neder land dit doet, heeft het bestuur der Kon. Ned. Automobiel-Club aan de Belgische autoriteiten het verzoek gericht om de zelfde practische wijiz© van terugbetaling der taxe de séjour aan de grenskantoren voor Nederlandsche automobilisten te ver krijgen, als deze door de Nederlandsche autoriteiten voor Belgische automobilis ten is vastgesteld, zoodat zijl zich alleen voor bijzondere of gecompliceerde geval len tot het Belgische, ministerie van finan ciën moeten wenden. Voorloo-pig moeten belanghebbenden zich dus om de restitutie der sinds 1 Jan. 1929 te veel betaalde taxe de séjour tot het Ministerie van Financiën te Brussel wenden. Tegen het alcoholisme. Zaterdag 1.1. vergaderde te Utrecht de Nationale Commissie tegen het Alcoho lisme onder voorzitterschap van ds A. J. Montijn. Na afdoening der agenda hield de heer P. v. d. Meulen een inleiding over alcohol- uitvoer en bescherming der natuurvolken Op 't oogenblik is de toestand in West- Afrika zoo, dat mede dank zij! den groo- ten invoer van jenever uit Nederland, de geheele .bevolking dreigt te worden ver- alcoholiseerd. Aanvoer van koelies uit China is noodig, ten einde in het tekort aan werkkrachten te voorzien. Weliswaar bestaat een in 1919 gesloten overeen komst, die van St. Germain-en-Laye, waarbij de invoer van frade-spirit varbo den werd, maar hierbij1 werd niet duidelijk vastgelegd, wat tot trade-spirit gerekend moest worden, en 3.00 is men de Ne derlandsche jenever niet als zoodanig gaan beschouwen. Vandaar dat zeer groote hoeveelheden naar Amerika wor den uitgevoerd, in 1927 7,5 millioen li ter; 88 pet. van allen in Afrika ingevoer- den jenever was uit ons land afkomstig. 1 Nader zal worden overwogen wat de N. C. A. in dezen zal kunnen doen Radio-telegraafverkeer N e d.-I n d i Het radiotelegraafverkeer Nederland— Ned.-Indië (rechtstreeks en via Amerika) bracht op, voor zooveel het aan Neder land 'toekomende aandeel betreft, over het eerste kwartaal van 1929 rond f454.700 tegenover £371.700 over hei eerste kwartaal van 1928.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1