Kerknieuws. Onderwijs. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtzaken en 4 uit het buitenland, inlichtingen ver schaft over verschillende onderworpen. Voor de oudheidkamer werd van mej. M. G. A. de Man ten geschenke ontvan gen het miniatuur-portret van J. de Puyt, heel- en verloskundige en voorzitter van het Collegium chirurgicum (17411812). Het aantal betalende bezoekers bedroeg in het afgeloopen jaar 5036, tegen 4917 in 1927 en 5008 in 1926, waarmede een nieuw maximum is bereikt. Ook het totaal der bezoekers op één dag sloeg met ruim 400 het record. Kruiningen. De landbouwer Geluk was gistermiddag met zijn knecht D. Zandee op het land werkzaam met een span jonge paarden voor een egge. Door het schrikken der paarden geraakte de knecht tusschen de paarden en de egge bekneld waardoor hjj behalve eenige stompen op zqn lichaam, drie gaten in het hoofd kreeg en een stukje van zijn oor mist. De getroffene bleef bij zijn bewustzijn en had veel bloedverlies, terwijl Dr Nieu- wenhuize de wonden heeft gehecht. De toestand geeft geen reden tot levensge vaar. Hansweert. Het motorschip „Broeder trouw 10", geladen met stukgoed van Tilburg naar Antwerpen, is gisteren nabij Bath aan den grond gevaren en blijven zitten. Dezen nacht is het schip met be hulp van een sleepboot vlotgekomen, waarna het de reis heeft voortgezet. Ho-edekenskerke. Maandagavond had al hier de eindles plaats van den twee jarigen algemeenen Tuinbouwcursus. Na dat de door de heeren H. L. K. Leijs en A. W. Buleijn gestelde vragen op tuin bouwgebied op zeer bevredigende wijze waren beantwoord, kon de heer Rijks- tuinbouwoonsulent een diploma uitreiken aan J. la Grand, J. Loodj, M. Burgel, A. F. Lindhout, P. Lucasse en M. den Dekker. Tot slot uitte de heer J. Erme- rins namens de commissie van toezicht zqn voldoening over de resultaten van dezen cursus. '8 Heerenhoek. Maandag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heeren Martens en v. 't Westeinde. De voorzitter deelt mede dat de ge meenteraden van Hoedekenskerke, Schore, Rilland-Bath', Driewegen, Heinkenszand, Kats, Wolphaartsdijk, Baarland, 's Graven- venpolder adhaesia hebben betuigd aan het bekende adres van den Raad dezer gemeente betreffende de electriciteitsvoor- ziening, terwijl de gemeenteraden van Kattendijke en Oudelande dit adres voor kennisgeving hebben aangenomen. Tevens wordt door den Voorzitter voor lezing gedaan van het verslag der ver gadering gehouden in Goes van de Colle ges van Burgemeester en Wethouders be treffende dezelfde aangelegenheid. Voorgelezen wordt het Koninklijk be sluit, waarbij de heer C. F. A. M. van Horsigh met ingang van 24 April e.k. herbenoemd wordt tot Burgemeester dezer gemeente. De leden feliciteeren den Bur gemeester met deze herbenoeming. Aangeboden worden de navolgende ver slagen over 1928: a. Toestand der ge meente; b. van het Armwezen; c. Volks huisvesting. Een nieuwe verordening op het open bare lagere onderwijs in de gemeente 's Heerenhoek wordt vastgesteld. De huishuur van het hoofd der school (hetwelk nu geen ambtswoning meer is) werdt bepaald op f300. Daar dit onder hands geschiedt zal hierop de goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland gevraagd worden. Aan de assistente der O. L. school wordt met ingang van 1 April 1.1. eervol ontslag verleend, daar deze niet meer aan een openbare lagere school verbonden mag zijn. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer worden benoemd de heeren J. Coonen en J. Westerweele. Tot plaatsvervangers de heeren Werri en Vermuë. Hierna sluiting. Ovezand. Op 8 dezer hield de Byz. Vrijrw. Landstorm haar jaarvergadering in de zaal van den heer C. Verbeek. Behalve het Bestuur was de vergadering door ruim 30 leden bezocht. Mede was aan wezig de Secretaris van de Bijz. Vrijw. Landstorm, de beer P. G. Laernoes uit Vlissingen en een 5-tal dames welke ge heel belangeloos gelden hadden ingeza meld voor een vaandel. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom, in 't bijzonder den heer Laernoes. Ook de commandant, de beer A. van Steenbergen, alsmede de dames-collectanten, die zoo welwillend hun diensten haddein bewezen ter ver 'krijging van een vaandel werden verwel komd. Spr. memoreerde nog even den grooten nationalen Landstormdag en gaf daarna het woord aan den beer Laernoes. Deze verheugde zich, het 10-jarig be staan van de afd. Ovezand te mogem meevieren. De vereeniging neemt steeds in ledental toe, wat ook nu weer bleek, daar staande de vergadering 4 nieuwe leden toetraden. Ook het nieuwe vaandel werd bij1 die gelegenheid aan de afdeeling officieel overgedragen. Verder deed dhr Laernoes nog vele interessante mededeelingen oveiq den zoo uitstekend geslaagden Landstormdag. Onder aanbieding eeuer verversching door de aanwezige dames deed de heer Laernoes nog verschillende mededeelin gen betreffende de Landstormbeweging en werden den voorzitter en den Comman dant der afd. ieder een foto overhandigd van den Landstonndag van 27 September 1928. Aan het eind van dezen gezelligen avond sloot de voorz.. met, een wooru van dank aan aUoa, alsook voor de ont vangen, foto, welke foto na in lijlst te zijn gezet zal worden opgehangen in het gemeentehuis. Kapelle. De herijk van maten en ge wichten zal alhier ten gemeentehuize plaats vinden op de navolgende dagen en uren: Maandag 22 April de letters A tot en met I van 912 en 13.30; Dinsdag 23 April de letters J tot en met R van 8.3012 en van 13.30 er. Woensdag 24 April de letters S tot en met Z van 8.3012 en van 13 uren. lerseke. Men schrijft ons: Het bericht over de combinatie van de functies van voorzitter van het Vissche- rijbestuur en burgemeesterschap van ler seke vindt in kringen, die doorgaans goed ingelicht zijn wat visscberij-aangelegen- heden betreft, geloof. Hoopte men, dat in eerstgenoemde va cature nu eens een niet-leek zou worden benoemd (een der biervoor meest ge schikte personen uit lerseke heeft gesolli citeerd!), men vreest nu, dat ook nu weer .de bureaucratie zal zegevieren en men functies zal gaan combineeren, die gescheiden moesten blijven. En voorzitter van het Visscherijbestuur èn burgemeester van lerseke eischen den geheelen mensch. Ook meent men te lerseke, dat, hoe wel deze gemeente, in tegenstelling met Tholen en Philippine, niet vertegenwoor digd is in het Visscherij-bestuur, zij in dat college wel een plants mag innemen. Het kan niemand bekoren vereenigd te zien het Kamerlidmaatschap, voorzit terschap van het Visscherijbestuur en burgemeesterschap van lerseke. Wij zullen moeten afwachten of tegen spraak volgen zal. Wij hopen van ja. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kamperveen, F. F. J. van de Plassche te Krimpen a. d. Lek. Te Asch (G.) D. Broers, cand. te Renkum. Aangenomen naar Apeldoorn en Het Loo, J. F. Berkel te Scboonebeek. Bedankt voor Locbem, W. A. Dekker te Elim (Hoogeveen). Voor Pernis, J. F. Berkel te Scboonebeek. Geref. Kerken. Beroepen te Aalten, W. E. Gerritsma te Oudega. Slechte accoustiek in ker nen. In het Maandblad van de Vereeni ging van Kerkvoogdijen in de Nederland- sche Hervormde Kerk, komt een mededee- ling voor van de kerkvoogdij van Vlaar- dingen. In de Nieuwe Kerk aldaar was de ac coustiek onvoldoende. In een gedeelte der kerk waren de sprekers zeer moeilijk te verstaan, wat tot vele klachten aanleiding gaf. De kerkvoogdij beeft daarna door de Philips-fabrieken te Eindhoven een in stallatie laten aanbrengen, waarvan de toestellen onzichtbaar voor de kerkbezoe kers zijn opgesteld en het resultaat zoo bevredigend is, dat de sprekers overal in de kerk duidelijk te verstaan zijn. Voor de dienst begint, stelt de koster de toestellen in werking, na den dienst zet bij ze weer af en een deskundige der ge meente zorgt voor de lading der batterijen tegen een kleine vergoeding. Wanneer belangstellende kerkvoogdijen afgevaardigden willen sturen om een godsdienstoefening bij te wonen, zullen de ze gaarne van plaatsen worden voorzien. Zendingsstudie-Raad. Dezer dagen werd te Utrecht de "Jaarvergade ring van den Z.S.R. gehouden onder voorzitterschap van Dr C. W. Tb. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam. Bij de Bestuursverkiezing worden Ds Rijnders en Mevrouw Gunning z.h.s. her kozen en na schriftelijke stemming tot nieuwe leden gekozen: Ds Gramberg (Zwolle) in de vacature van Ds Th. Schar- ten, die bedankt had; voorts Mejuffrouw Mr L. Gailois, Jhr Mr M. C. T. van Lennep, Ds H. Stemberg (Voorz. Z.Z.G. te Zeist) en Ds H. Wiersinga (Vlissin gen). Bij de behandeling van de rekening en verantwoording over 1927 en 1928 brengt de beer van Vliet (Rotterdam) namens de commissie voor bet nazien der reke ningen, rapport uit. Zijn indruk is zeer gunstig. In verband met zeer behoorlijke afschrijvingen, ook in vroeger jaren, acht hij $e tegenwoordige balanswaarde van de bezittingen van den Z.S.R. voor 100 pCt. safe. Bij de behandeling van de begrooting voor 1929 wordt er van verschillende zijden, speciaal door Ds Rauws, Ds van Nes en Ds Velders, op aangedrongen een pensioenregeling te treffen voor de aan het Bureau van den Z.S.R. b 1 ij- v e n d verbonden personen. Met alge- meene stemmen wordt besiolen deze zaak later te doen onderzoeken en de begroo ting voor 1929 met een desbetreffend bedrag te verhoogen. Gevraagd werd of thans alle aangesloten kerken en Cor poraties den Z.S.R. met Vs pCt. harer inkomsten subsidiëeren. De penningmees ter antwoordt, dat nog slechts 3 in ge breke blijven. Eerlang zullen de subsi- di erende Kerken en Corporaties voor een kleine verhooging hunner subsidie moeten worden aangezocht. De begroo ting voor 1929 wordt daarna z.h.s. vast gesteld. In de middag-vergadering roept de voor zitter o.a. een welkom toe aan de afge vaardigden van $e pas tot den Z.S.R. toegetreden Zendingsdcputaten van de Chr. Geref. Kerk en van de Geref. Kerken in "II.V. Daarna leest de Secretaris zijn jaarverslag voor, waarna een korte be spreking volgt Vervolgens houdt Ds A. Gen. William Booth (x), de stichter van het Leger des Heils, wiens 100ste ge boortedag (10 April 1829) morgen herdacht wordt, op hoogbejaarden leeftijd tusschen twee medewerkers. Merkelijn van Mage'ang een referaat over „Zending en Sociale Arbeid". Tal van vragen, die daarna gesteld werden be wezen, met hoeveel belangstelling naar den referent was geluisterd. Na üe rond vraag sluit de voorzitter de vergadering na dankgebed van "Ds Merkelijn. Beroepingswerk. „EvangeTe en Belijdenis" te Den Haag heeft voor de vacature-Gildemeester het kiescollege het volgende drietal aanbevolen (alpha- betisch) G. van Ramshorst te Brummen, J. W. Swaan te Domburg en J. J. van de Wall te Groningen. Van deze namen komt alleen die van ds Van Ramshorst voor op het vijftal van de z.g. voorbe spreking. Kruiiningen. Benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan de School met den Bij bel alhier met ingang van 1 April 1929 Mej. J. K. Cornelisse te lerseke. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de School met den Bijbel alhier luidt in alph. volg orde: 1. Mej. M. Kamermans te Vlis singen; 2. Mej. J. van de Linde te Din- t el oord; 3. Mej. E. J. Willemse te Sluiskil. De heer KristaJijn van Tholen be noemd tot tijdelijk onderwijzer te Oud- Vossemeer, is thans benoemd als waar nemend hoofd van een der O.L. Scholen te "Wissenkerke en heeft die laatste be noeming aangenomen. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het examen van logopoedist (spraak kundige) de heer A. Goeman, onderwijzer aan het Chr. Doofstommeninstituut „Ef- fatba"' te Voorburg, vroeger woonachtig te Goes. Prof. Dr W. Nolen, oud-hoog leeraar te Leiden, thans directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis te 's Graven hage, herdenkt 2 Mei den dag, waarop hij 50 jaren geleden aan de Leidsche Uni versiteit tot arts werd bevorderd. Liberale onbeduidendheid. Over de rede van Mr Fock bij de opening van de alg. vergadering der liberale staatspartij schrijft „Het Volk': De met nog al bombarie aangekondigde en zoowaar per radio uitgezonden rede van voorzitter Fock op bet verkiezings- kongres van den Vrijheidsbond was op vallend van troostelooze onbeduidend heid. Niets dan de versleten antiklerikale en anti-socialistische cliché's en de oude vaagheden van „de vrijzinnige idee", maar geen frissche of nieuwe gedachte erin. Het spreken over de „groote .opge wektheid" en hét „goed vertrouwen" waarmee de liberale partij de verkiezin gen ingaat, zijn dan ook frases waaraan niemand gelooft, die de kaart van het land kent. Men weet wel, dat wie gelijk hadden, de vrienden van mr Fock waren, die hem, toen hij het voorzitterschap aanvaardde, verklaarden dit niet te be grijpen, omdat immers „de liberale par tij dood was". Hoe juist dat is, blijkt wel als men de kandidatenlijsten voor de 'Kamerver kiezing ziet, die ter vergadering werden vastgesteld. De schrik moet den l'beralen om het hart slaan, als zij deze lijsten zien. Als lijstaanvoerders louter figuren, waarvan geen glans of heerlijkheid uit gaat. Een leider is ver te zoeken. Er zit tragiek in dezen ondergang van het liberalisme. 'Maar wat is anders te verwachten van een partij, die geen toe komst idealen meer heeft en slechts op behouden uit is. Voortsukkelen is al wat haar rest. <t Radio val voor smokke laars. De draadlooze heeft dezer dagen een belangrijke rol gespeeld bij de inbe slagneming van cocaïne ,ter waarde van 15.000 pd.st. in de haven van Calcutta. Het Engelsche s.s. „Talma", dat uit Chi na arriveerde had een draadloos bericht gezonden, dat zich acht personen op ver dachte wijze in een rivierboot ophielden. Een sleepboot .werd uitgezonden en toen deze het verdachte vaartuig naderde zag men, dat de mannen in het vaartuig rubberzakken ove: boord wierpon. De lei der der smokkelaars ontkwam door naar den wal te zwemmen, doch de zeven overigen werden gearresteerd. De zak ken werden opgevischt en bicken cocaïne te bevatten ter waarde van 15.000 pd.st. Bandieten doen een inval in een Synagoge te Chicago. Vijf gemaskerde bandieten hebben gisteravond met de revolvers in de vuist een inval gedaan in de Roemeensche synagoge te Chicago. Zij hebben de daar aanwezige 80 mannen en vrouwen van al hun geld en kostbaarheden beroofd, ter waarde van rond 70.000 dollar. Dit was de eerste inval ooit door bandieten in een godshuis te Chicago gedaan. De rabbijn, dien de bandieten zijn beurs met geld hadden ontrukt, kreeg de beurs later terug, omdat bleek, dat zijn naam er .op stond gegraveerd. Een vertegenwoordiger van de Roe meensche regeering, Victor Philippus, die juist in de Synagoge een rede hield over het 10-jarig bestaan van het Vceenigde Roemenië, moet 60 dollar afgeven. De bandieten zagen echter 500 dollar, die hij in een geheimen zak bij zich had, over het hoofd. Een misdaad? Te Enkhuizen is gisteren in een sloot het lijk gevonden van den 71-jarigen timmerman Jan Bak ker. De geneeskundigen hebben op het lijk verdachte aanduidingen gevonden. Het is door de politie in besiag genomen. De justitie te Alkmaar is telegrafisch gewaarschuwd. Noodlanding. Het militaire vliegtuig nr. 113, met twee personen van Soesterberg naar Rotterdam, heeft gis teren op de grens van Lekkerkerk en Ouderkerk aan den IJssel, aangezien de motor te weinig slagen maakte, een nood landing moeten doen. Er is geen schade veroorzaakt. Brand. Gistermiddag brak brand uit In het woonhuis van den schoenfa brikant A. Teunen te Dongen. Het met een rieten dak bedekte huis stond in korlen tijd in volie vlam. Door den krach tiger! wind sloegen de vonken over op de achterstaande leerlooierij en op eon aan de overzijde staande schuur. Ue schoenfabriek van de fa. Van Tuin Co., die gevaar liep, kon worden behouden. De brandweer uit Tilburg was een kwartier na het uitbreken van don brand ter plaatse, en bestreed met kracht het vuur. Om 4 uur was het blusscliingswerk geëindigd. Van het woonhuis, de boerderij en de schuur kon niets worden behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. erzekering dekt de schade. Inbraak met geweldple ging. Te Moergestel is ingebroken bij de alleenwonende juffrouw M. S. Zij werd wakker door het verbrijzelen van een ruit. De inbreker eischte, op haar slaap kamer gekomen, geld. Toen zij hieraan geen gevolg wilde geven, greep de man haar aan en sleur de haar door de woning, waarbij hij haar eenigszins verwondde. Voorgevende dat zij geld zou gaan halen, hetwelk ge borgen zou zijn op een buiten de woning gelegen plaats, werd de vrouw toege* staan de woning te verlaten. Buiten trachtte zij daarop door luid hulp-ge roep de aandacht harer buren te trek ken, tengevolge waarvan de indringer het hazenpad koos. Het onderzoek der politie heeft tot dusver niets opgeleverd. Laffe aanranding. Toen Zon dag na middernacht de mijnwerker K. met zijn meisje huiswaarts keerde, werd hij te Bleijerheide door een drietal per sonen aangevallen. Men sloeg hem met een stuk ijzer vijf gaten in het hoofd, terwijl zijn meisje zoodanig werd toege takeld, dat ze twee ribben brak. In het holle van den nacht moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De daders zijn opgespoord en gever baliseerd. Daad van een ontoereken bare. Te Hoensbroek heeft de 19-jarige D., een naar geest en lichaam abnormale jongen, getracht zijn moeder te vermoor den door haar eerst op den .grond te werpen en daarna te wurgen. Eerst toen de moeder zich hield, alsof zij dood was, is hij heengegaan. Eenigen tijd later is de moeder door een raam gevlucht, waar na zij onmid leli jk de pol.tie van liet gebeurde in kennis stelde. De politie vond bij haar komst alle deuren en ramen der woning óf geslot' n óf dichtgespijkerd. De jongen zelf werd tenslotte aangetroffen op het privaat, waarvan hij de deur aan de binnenzijde eveneens had dichtgespijkerd. .Hij heeft den nacht in 't arrestantenlokaal door gebracht en zal, wijl hij meermalen ge vaar oplevert voor omgeving en maat schappij, op last van den burgemeester naar het gesticht Re'nier van Arkel te 's-Hertogenbosch worden overgebracht. Oplichting. Tij een diaken der Geref. Kerk te de Bilt vervoegde z h een persoon, die voogaf werkloos bouw vakarbeider te zijn, afkomstig uit BI "ju. Hij verklaarde lid te zijn der Geref. Ke k aldaar en verzocht reisgeld naar Fries land, welk reisgeld bij aankomst zou worden teruggezonden. Het reisgeld kwam na eenige dagen echter niet terug, en toen bij den predikant te Blij a geïn'for meerd werd, bleek* dat de man aldaar niet bekend was. Men zij op zijn hoede* Groenten, fruit enz. voor Engeland. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Eenige vooraanstaande Engelsche za- kenmenschen, de firma Chapman, Flet cher Co. Ltd., te Londen, hebben het plan opgevat, een specialen dienst in het leven te roepen, hoofdzakelijk voor het vervoer van groenten, fruit en andere aan bederf onderhevige artikelen. De dienst zal den 16en April in werking treden. Voorloopig zijn er drie afvaarten per week; in het drukke seizoen voor groenten- en fruitexport worden het er vijf. De afvaarten geschieden te Hoek van Holland aan de werf der H.A.L. en te Lon den aan de Horseferry Wharf. De werf der H.A.L. is voor het Westland zeer gun stig gelegen. Voorloopig gaat men varen met gechar terde booten, doch er zijn plannen in over weging om speciaal voor het doel ingerich te en snelvarende booten te bouwen. De moordzaak te Giesen- N reuwfcerk. Gistermiddag hebben mr Roobol uit Arnhem, mr Van Meerten te Den. Haag, de heer Stuy uit Raam en de heer Geudeker, redacteur van Heit Volk, een onderhoud gehad met den pro ctrreur-gereraal bij den Ho-ogen Rand. mr A. Tak, naar aanleiding van de hei roepen getuigenis van het echtpaar K. in de straf zaak tegen Teunissen en plunder, die we gens moord op den spoor wegwachter J. de Jong te Giesen-Nieuwkerk tot 15 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De advocaat-generaal bij den Ho ogen Raad, mr Van Lier, en de officier van justitie uit Dordrecht zijn bij het onder houd legenwoordig geweest. Dood door schuld. Gistermor gen heeft de Utrechtsche rechtbank uit spraak gedaan in de zaak tegen den chauffeur van een vrachtauto, die in October j.i. den agent van de Zeister polit e Fontijn bij het passeeren van de Ze.ster tram ter hoogte van d© Schacr- weijde-laan zoodanig heeft aangereden dat hij een ge dagen later aan de gevolgen is ove leden. De ofiicier van justitie had tegen den chauLeur op 23 Maart j.l. een gevangenisstraf van twee maanden gc- eischt. De rechtbank veroordeelde hem thans tot een maand gevangeniss'raf. Roekeloos autobestuurder. L. te Utrecht reed in zijn auto tusschen Harmeien en Utrecht in de richting Utrecht met een snelheid, welke volgens getuigen 7080 K.M. per uur moet heb ben bedragen. Hij reed 2 fietsers achterop. Den eersten passeerde hij zonder ongeluk ken, doch den tweeden reed hij zóó hevig aan, dat deze viel en niet meer kon op staan. Geen twintig meter verder slingerde de hollende auto een wandelaar in het wa ter. De man werd er kreunend uitgehaald en is enkele dagen later aan de bekomen verwondingen overleden. Verdachte bekende 'de feiten. Het 0. M. bij het Woerdensche kanton gerecht, waarvoor verdachte terecht stond, eischte een hechtenis van 8 dagen en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De kantonrechter zal over 8 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Opgave betreffende het postkantoor te Goes over de maand Maart 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 17.236.64, en terugbet aa'd f 18.858.66, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1622.02. Door tusschenkomst van dit kantoor- werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 100. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 100.—. Opgave betreffende het postkantoor te Middelburg, over de maand Maart 1929. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f37.186.91, en terugbetaad f 37.399.35. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f212.44. D oor tusschenkomst va.n dit kantoor werd ter Directie pp staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 3350, en afge schreven nominaal f 2400. Derhalve meor in- dan afgeschreven £950.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6