No. 160 Woensdag 10 April 1929 43e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HENDRIKSE Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. 0^^^CHENLEEFTiJDGAp^^f Buitenland. Zorgt voor uw Dieren! Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. N.V. Dogcakesfabriek - Dordt. ALLE per 1 April vervallen worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. De eenzijdige ontwapening. De rede van Mr Fock heeft de ver dienste, dat daarin het gesol met de ont- wapenings-Ieuze naar behooren op de kaak werd gesteld. In herinnering werd gebracht, dat de vrijzinnig-democraten na bij de verkie zingen in 1925 de leus der eenzijdige! ontwapening sterk naar voren te hebben gebracht in November 1925 bij de crisis, toen zij met de sociaal-democraten en de katholiéken een ministerie wilden vor men, een program opmaakten, dat niet van de eenzijdige ontwapening sprak. Men dacht toen niet meer over de leuze waarmede men een paar maanden tevoren bij de verkiezingen zoo- luidruch tig had geschermd. Mr Marchant verklaarde in zijne rede in de algemeene vergadering van zijn bond, dat dit een kwestie van taktiek was, om met de katholieken samen te kunnen werken. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Fock op: „Het spreekt vanzelf, dat een partij die zich met andere partijen combineert, om zoodoende tot een parlementaire meerderheid te komen, niet alle punten van haar program kan doorzetten, niet al haar wenschen kan bevredigd zien. En daarvan kan nooit een verwijt worden gemaakt; het kan niet anders, combinatie van partijen zou onmogelijk worden. Maar Mr Marchant betoogt in dezelfde rede, dat wie de oorlogsweermacht hand haaft, onverantwoordelijk handelt om geen sterker woord te gebruiken, dat hij niet weet, wat hg doet, en dat de na tionale ontwapening noodzakelijk is en uitstel niet te verantwoorden. Welnu, hoe zeer men bij een samenwerking met an dere partijen programpunten en wenschen moet opofferen, men kan, men mag nooit medewerken tot iets wat men onverant woordelijk acht. Iets, waarvan men zegt, dat hij, die het doet, niet weet wat hij doet, kans nooit worden aanvaard; iets wat nood zakelijk is en waarvan uitstel niet is te verantwoorden, kan men nooit laten varen. Mr Marchant schijnt er geen bezwaar tegen te hebben tot een ministerie te behooren, dat niet weet, wat het doet en dat uit stelt datgene, waarvan uitstel niet te ver antwoorden is. Maar de kiezers moeten dan ook weten, en goed begrijpen, dat die leus der eenzijdige ontwapening wel op de meest pertinente wijze wordt geprocla meerd en met de krachtigste termen wordt bepleit, maar dat zij op het oogen- blik hoegenaamd geen beteekenis heeft én dat, hoe noodzakelijk men die een zijdige ontwapening ook moge achten, er absoluut niets van komt, zelfs al mochten de vrijzinnig-democraten bereiken, wat zjj wenschen, en er in slagen tot de ver langde samenwerking te komen en al- mochten zjj dan voor hun combinatie een meerderheid verkrijgen. In het program van den Vrijzinnig-De- mo-cratischen Bond is thans bijgevoegd: Reorganisatie van de weermacht voor het uitsluitend doel van militaire bewakingen en politie-diensten. Wat beteekent dat, wat zijn militaire bewakingsdiensten? Begint men in te zien, dat men zijn leuze van eenzijdige ontwapening eigenlijk niet goed kan handhaven? Maar waarom dan in October j.l. nog met zulk een fel heid ter zake opgetreden?" Met instemming hebben wij dit gedeelte van het betoog van Mr Fock gelezen. Al dat geroep om eenzijdige ontwape ning bij sociaal-democraten en vrijzin nig-democraten heeft niet de minste prac- tiscbe beteekenis. Het is een leuze, die, werd zij tot toepassing gebracht voor ons land en volk niets dan ellende zon brengen, maar die blijkbaar in hoofdzaak moet dienen om de weinig nadenkende kiezers te lokken. Het is een leuze die bestemd is om per eerste gelegenheid vergeten te wor den, en die, zoo zij- niet werd vergeten in de practijk niet uitvoerbaar zou blg- ken te zijn. Geen subsidie meer voor de Zeppelinwerf. Gisteren is officieel bekend ge- gemaaikt, dat de rijlksbijslag van 4 millio-en en 't subsidie van den staat Wur- tamberg ten bedrage van 2 millioen vo-or steun aan de Zeppelin-onderneming te Friedrichshaven van de betrokken be grootingen geschrapt zijn. Een correspon dent van Wolff is daarop dr Eckener gaan interviewen die hem het volgende gezegd heeft: „Wij worden door dit besluit in onze levensader getroffen, want de subsidies waren dit jaar bestemd voor den bouw van een nieuwe groote werf en hal, waarin het verbeterde luchtschiptype, dat wijl reeds op papier geconstrueerd hebben, op stapel zou zijn gezet. Ik vrees, dat wiji deze voornemens nu wel zullen moeten .prijsgeven, waarmee tevens de hoop- van breede kringen van het Duitsche volk, dat wij een nog beter type zullen bouwen, ten grave gedragen wordt. Ik zie voorloopig voor ons geen uitweg, maar ik geloof nochtans niet dat in de-ze zaak het laatste wo-orcl ge sproken kan zijn. Ik begrijlp dat het Rijk, met het oog op de onderhandelingen te Parijis en den algemee-nen financïeelen toestand nie-t in den roep- van verkwis ting mag komen, maar op- de begrooting funge-eren in elk geval nog 35 millioen voor andere luchtvaart doeleinden, en daarentegen geen Pfenning voor ons. Het Duitsche vo-lk zal den ondergang van "de Zeppelin-onderneming, naar mijn vaste- overtuiging echter niet to-elaten." Storm en overstrooming In Canada. Volgens berichten uit Ontario werd de storm, die gedurende het week-end. in Canada heeft ge-woed, gevolgd door een heftig onweer, gepaard gaande met een wolkbreuk. Volgens de te Ottawa uit verschillende deelen van het land ingekomen berich ten zou de schade in totaal meer dan 1.200.000 gulden bedragen. In geheele streken is het spoorwegverkeer onmoge lijk geworden. Door den aanhoudenden regen zijn ook de reparatiewerkzaamhe den aan de rails niet mogelijk. Op tal rijke plaatsen dreigen overstroomingen. i De 'hitte in Amerika. New-York en andere steden der Ver- eenigde Staten hebben Zondag met 30 40 graden Celsius een recordhitte be reikt, die er sinds meer dan een halve eeuw in dit jaargetijde niet voorgeko men is. Bijna een half millioen menschen be zochten Coney Island en andere badplaat sen. Duizenden menschen gingen baden. Werkplaats van vaische munters ontdekt. Maandag is door de crimineele politie in de Makkabaeerstrasse te Keulen een valschemunterswerkplaats ontdekt, waar 50 pfennigstukken gemaakt werden. On geveer 120 pasgegoten munten werden in beslag genomen. De vaische munters konden worden gearresteerd. Naar uit Berlijn geseind wordt, 'heeft ook daar de politie .drie vaische mun ters in hechtenis genomen. Het waren drie werklooze jongens van 17 jaar, die in de woning van een hunner vaische 5 markstukken in vormen hadden gegoten. De stukken waren vrij lomp nagemaakt. Het grauwe Oslo. Er is wellicht geen stad zoo grauw als Oslo. De cementgevels doen alle-even troosteloos aan. Het vorig jaar is een Zweedsch deskundige te Oslo geweest, om wat kleur in het stadsbeeld te bren gen. Blen heeft nu teekeningen van der tig straten en buurten gemaakt e-n deze naar de voornaamste kunstenaars gezon den om er een kleurtje op te zetten. De beste combinatie zal bekroond wor den en dan zal met vereende krachten aan de uitvoering van het interessante plan gewerkt worden. Crisis-atmosfeer te Berlijn. De sociaal-democratische rijksdagfractie deelt mede: De sociaal-democratische rijksdagfractie is Dinsdagnamiddag bijeengekomen. Na een „uitvoerig debat, waarin vooral de eisch, die het karakter had van een ultimatum, van de burgerlijke par tijen tot het opgeven van het standpunt der so-ciaal-demo-cratische fractie inzake den pantserkruiser besproken werd, be sloot de fractie onder aanwezigheid van 124 le-den, met 93 tegen 29 sterdmen en 2 onthoudingen, de- tegenwoor dige houding tegeno-ver de kwestie van -den pantserkruiser te handha ven. Het kabinet Mülle-r loopt nu ernstig ge- vaar, zal misschien reeds in de eerstvol gende uren gedwongen zijn zij-n ontslag in te dienen. De rijkskanselier had van te voren aangekondigd, dat hij de conclu sies zou trokken uit een negatief besluit van zijn fractie. De veel betwiste begro-o-tingsarbeid voor 1929 scheen zoo- goed als onder dak en daarnaast waren reeds tusschen de 5 partijen, die de nieuwe meerderheid zouden vormen, overeenkomsten voor de naaste parlementaire toekomst gesloten. Dat al dit werk nutteloo-s, dat al het bereikte ij-del zo-u worden, wegens het twee-de crediet, dat vo-o-r den pantser kruiser gevraagd wordt, kon men uiet verwachten. De zo-o-genaamde burgerlijke partijen wilden de zekerheid hebben, dat de so ciaal-democraten hun reeds éénmaal do-or den rijksdag verwo-rpen voorstel tot stop zetting van den bouw van den kruiser niet zouden hernieuwen, doch ook dat zij niet zouden stemmen voor een desbetref fend voorstel der communisten. Er werd geen bezwaar tegen gemaakt, dat de so ciaal-democratische rijksdagfractie zich van stemming zo-u onthouden. Slechts te gen het tweede crediet mo-cht zij niet stemmen, omdat de co-alitie niet mocht worden blootgesteld aan het gevaar, dat de Duitsch-nationalen samen met de com munisten en de sociaal-democraten den begro-otingspost zouden ten val brengen. Des te gro-oter moest de verbazing zijn, toen de rijksdagfractie niet slechts een. positief besluit nam, maar ook dat zulk een groote meerderheid er zich voor ver klaarde om het tweede crediet direct te verwerpen. De hongersnood' in den Congo. De Belgische koloniale autoriteiten spannen in het mandaatgebied O-eroendi al hunne krachten in om den aldaar heer- schenden hongersnood te bestrijden. Ver scheidene tienduizenden inboorlingen blij ken evenwel reeds te zijn omgekomen. Er wordt getracht een deel der be hoe-ftige bevolking naar het Kivoegebied, dat -een zeer gezond klimaat heeft, over te brengen. De strijd van de Belgische ko loniale autoriteiten tegen den hongers nood wordt echter bemoeilijkt door een inval van sprinkhanen. Groote ladingen maïs worden niu uit Amerika verwacht en zullen onmiddellijk naar O-eroendi wor den gezonden. Besmette schepen. De 600 passagiers en ongeveer 300 leden der bemanning van het Britsche s.s. Tuscania uit Bombay komende en dat onlangs in de Engelsohe havens is gearriveerd, zijn onder geneeskundig; toe zicht geplaatst, omdat er verscheidene gevallen van pokken aan bo-ord zijn voor gekomen. Een der zieken is overleden en 10 personen, meest leden der beman ning, zijn met pokken in het ziekenhuis opgenomen. 'Uit Bremen is te Hamburg het s.s. Pa los aangekomen, aau boord van hetwelk bjj het ^itvaren van de Weser een rat is aangetroffen, die verdacht is met pest besmet te zijn. Het schip is te Hamburg dadelijk ontsmet en kon gisteren reeds .vrijgegeven worden vo-or het innemen van de lading, al staat het nog onder quaran taine. Het Belglsofoe kroonprinselijk paar in Oosf-lndië. Aneta seint uit Batavia: D-e kroonprins van België en -zijln gemalin he-bben o-nder de namen van graaf en gravin De Rethy hun intrek genomen in het Ho-tel des Indes alhier. De hong© gasten gebruiken hun maaltijden in een apart zaaltje, maar veikeer-en overigens gewoon onder de ove rige hotelgasten. Graaf de Rethy heeftin de Molukken een uitgebreid© stadie gemaakt van land en volk. Overal heeft hij bewijzen van zeer gro-ote hartelijkheid ontvangen. Hij heeft een groote verzameling van planten e-n dieren aangelegd, die naar Euro-pa zal worden meegenomen. Het hoo-ge gezel schap. heeft op Nieuw-Guinea vermoei ende to-chten gemaakt, o.a. naar de Anggi- imeren, die men bereikt door 2300 M. hoog te klimmen. Bij die gelegenheid betoonde de kroonprins zich een kra nig bergklimme-r en een go-ed woudloo- p-er. Overal in de buitengewesten zocht de kifoonp-rins contact met de daar woon achtige Belgen, zooals o.a,. te Menado, waar hij zich een gep-ensionneerden sol daat, een Belg, in het bezit van de Mi litaire 'Willemsorde1, liet voorstellen. D-e oud-strijder, gebogen onder den last zijhei jaren, was zeer diep- bewogen, to-en hij werd voorgesteld aan den toe-komstigen koning over zijn geboorteland. D-e oude militair nam afscheid van den kroonprins met de woorden: „Nu ik deze eer ge-note-n heb, kan ik gerust sterven". Het verdient voorts opmerking, dat de taal, die doior de ho-oge gaste-n voort durend in hun verkeer me,t iedereen, dien zij ontmoeten, gebezigd wordt, het Neder- landsch is. De kroonprins heeft het Ne- derlandsch verwonderlijk vlug aangeleerd. Bovendien spreken de- kroonprins en zijn echtgeno-ote thans goed Male-isch. Omtrent de reis kan nog als een aar dige bijzonderheid worden meegedeeld, dat op 21 Maart aan boord van den go-uvernementsstoome-r Sirius een brui loftsfeest gevierd is. Op dien dag toch trad de zuster van de Belgische kroonprin ses in het huwelijk met kroonprins Olaf van Noorwegen en dit gaf aanleiding tot een feestje. Thans hebben de hoog-e gasten het voornemen, nog eenige dagen te Bata via te verblijiven en vervolgens een tocht over Sumatra te ..gaan maken. Op 8 Mei gaan zij te Belaiwan aan board van het stoomschip Tjerimai, van den Rotterdamschen Llo-yd, om daarmee de terugreis te aanvaarden. Vraagt Uw winkelier FLORA'S HONDENBROOD KATTENVOEDER D UI VENVOEDER HOENDERBESCHUIT KUIKENVOEDER Vert. JOH. QUINTEN, GOES. Korte berichten. Te Solothurn hebben vier kinderen die met vuur hadden gespeeld brand doen o-ntstaan in het o-uderlijk huis dat geheel werd vernield. Drie kinderen zij-n in de vlammen omgekomen. Te Kröv, een dorp bij Keulen, is een brandweerman gearresteerd, die heeft bekend herhaaldelijk brand te hebben ge sticht om zichin zijn mooie uniform van brandweerman den volke te kunnen vertonnen. Naar de Roemefensche bladen mel den is de hofmaarschalk Hio-tt naar Parijs vertrokken -om een samenkomst tusschen koning Michael en prins Karei, .zijn vader, voor te bereiden. Uit Corno wordt gemeld, dat de sto-rm van de laatste dagen te Como een groot deel van de haveninrichting heeft vernield. Door een aardstorting on der water is de schade nog aanmerkelijk vergroot. Van de bevolking had zich een paniek meester gemaakt, doch er zijn geen menschenlevens te betreuren. Do vuurtoren is eveneens door de golven Binnenland. De Eerste Kamer over de Waterstaats- begrooting. Verkeersverbeteringen in Zeeland. Schoolfeest te Goes. Buitenland. Geen subsidie voor de Zeppelin-werf. De hitte in Ameriia. Storm en overstrooming in Canada. Regeerinigscrisis in Duitschland. Hongersnood in den Congo. weggeslagen. De schade bedraagt onge veer tweehonderdduizend lire. Gistermorgen heeft het te Smyrna gesneeuwd, wat daar in dezen tijd van het jaar nog nooit voorgekomen is. Kantoor- en Handelsbedienden. We ontvangen het Jaarverslag over 1928 van de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handels bedienden, hetwelk voor 't eerst sedert' jaren weer van vooruitgang gewaagt. De netto-ledenaanwas bedroeg circa vierhon derd. Het Hoofdbestuur was er in deze pe riode met name pp uit het lidmaatschap voor jeugdige leden nuttig te doen zijn. Daartoe werd in het afgeloope-n jaar een studiereis naar Duitschland ondernomen. Niet alleen wordt op onderscheiden plaat sen handelsonderwijs gegeven in eigen inrichtingen, maar bovendien zoekt men de jongelui te brengen tot bewustwor ding van hun beroepssaamhoorigheid. en tot bet besef, dat zij deel uitmaken van het maatschappelijk samenstel, opdat zij boe langer 'hoe meer zich één gevoelen met allen, die de maatschappij helpen bouwen in cbristelijken geest. Het verslag 'bevat een breed rapport over een enquete, ingesteld onder de leden winkelbedienden. Deze bracht aan het licht, dat die groep sociaal in uiter mate slechte conditie verkeert. Geadres seerd werd aan de Tweede Kamer 'in verband met het aanhangig ontwerp Win kelsluitingswet. Behalve allerlei gegevens inzake ge voerde acties ontleenen we aan het ver slag, dat in het afgeloopen jaar een commissie wprd ingesteld, die tot taak had de bestudeering van het vraagstuk: pensioen voor den handelsbediende. Het werkloosheidscijfer liep terug. In 1928 werd aan 87 leden totaal f 10828.73 uitgekeerd. Bovendien werd uit het Ondersteu ningsfonds aan .in moeilijkheden verkee- rende leden totaal f3505 aan ondersteu ningen en voorschotten uitgekeerd. De Jaarverslagen onzer christelijke vak- vereenigingen doorbladerend, blijkt tel kens weer, hoe haar arbeid zich uit breidt en hoezeer zij aan invloed op het maatschappelijk leven winnen. Nederl. C'hr. Bond van Personeel l;n Publieken Dienst. Wij ontvingen het jaarverslag van bo- vengenoemden bond, waaruit blijkt, dat deze organisatie in 1928 in bloei toe-nam. Het aantal leden klom van 3585 tot 3810, een vermeerdering dus, van 225. D-it verslag laat zien dat er in bet afge- loop-en jaar veel in het belang der leden werd verricht. Opgemerkt wordt, dat hoe zeer men ook dankbaar is, de wasdom toch gro-oter had kunnen zijn. Met name onder het provinciaal- en p-olde-rp-e-rsoneel heeft de Bond nog veel te weinig aan hang. Dit zal naar wij vermoeden, wel in 't bijzonder gelden voor Z-a-eland. V-oor zoover wij konden nagaan zijn bier slechts twee afdeelingen (Middelburg en Axel) met in totaal slechts 19 lede-n._ Dat is voor een provincie als de onze foeh wel heel weinig I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 1