No. 1 Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw EER! Dit numme I spreker, dat Geref. weezen in het wees huis nooit komen. Mevr. de Graaf vindt de toevoeging overbodig. Er worden nu ook al weezen in gezinnen ondergebracht, waarbij met de richting der ouders wordt gerekend. Na eenige discussie wordt besloten, alleen te spreken van beginselen. Het voorstel tot verkoop van het Weeshuis wordt hierna z.h- st. aangenomen. De voorzitter: ik had gedacht,dat het veel langer zou duren. Interruptie: maar dhr Jeronimus is er niet. Crediet voor ovenbouw gas fabriek. Dhr Naezer vraagt inlich tingen over de afschrijving op de ovens. Ze staan volgens spr. nog op dezelfde waarde, als in 1926. Dit komt, omdat er sedert dien reparaties hebben plaats gehad. Maar dit is Jtoch niet in orde. Weth. De Veer antwoordt, dat er op de ovens 10 pCt. wordt afgeschreven- Dit zou iets meer kunnen zajn, maar op andere dingen der gasfabriek wordt wat te veel afgeschreven. Op alles te samen wordt zooveel afgeschreven, dat de ge heele gasfabriek in 20 jaar afgeschreven zou zijn. Dit is toch zeker voldoende. Dhr Mes krijgen we nu straks ook beter gas? Het gas in Middelburg is slecht. Er klagen vele menschen over- Spr. wüde laatst een keteltje water laten koken en dit duurde 25 minuten, eer het kookte. (De voorzitter: dat moet u niet doen. Dat moet u aan de dames, overlaten). Spr. zou de Gasfabriek onder de Wa renwet willen brengen. We krijgen lucht en gas. De voorzitter: erger je je dan niet zooveel, dat je warm wordt? (Gelach.) Dhr Naezer: dhr Mes heeft volke men gelijk. Spr. weet bjj ervaring, dat het water in een bad den eenen keer veel vlugger warm is dan een anderen keer. Dhr v. d. Weel weet, dat de Vitrite Works een groote afnemer is. Maar de afname door deze onderneming mag niet gaan ten koste van de burgerij. De vrou wen moeten lang wachten, eer het water kookt. De druk is niet voldoende- Dhr Streefkerk C.-H., vindt dit voorstel eigenlijk een exploitatie-post. Spr- vraagt, of het niet gewenscht is voor dergelijke posten een jjpserve te kwee ken. Dit voorstel is geen kapitaalspost- Weth. De Veer ziet daarvan de nood zakelijkheid niet in. Er wordt in het algemeen op de gasfabriek voldoende af geschreven. Anders moeten we èn af schrijven èn reserveeren. (Dhr Vertregt, dat zou de exploitatie drukken.) Er wordt hier voortdurend over het gas geklaagd. Maar de eerste, die zou moeten klagen, zou de Vitrite zijn. Maar die klaagt niet. Daaruit blijkt, dat het gas een cpnstanten warmtegraad heeft. Vele klachten zijn terug te brengen tot gebreken aan de huis- of en straatlei dingen. Het is mogelijk, dat de Vitrite nu en dan zooveel gas wegzuigt, dat er hier en daar te weinig druk is. Er wordt daar om onderhandeld over een aparte leiding van de gasfabriek naar de Vitrite. Dhr Naezer begrijpt niet, dat in het zelfde huis het eene oogenblik het gas goed is en op een ander uur weer slecht. Dhr v. d. Weel: 's avonds kookt men vlugger he,t water dan overdag. De oor zaak zit in den druk. Weth. De Veer: de klachten komen blijkbaar uit bepaalde doelen der stad. Daarom hoopt spreker, dat die zullen wegblijven, als er straks een aparte lei ding naar de Vitrite gaat. Dhr den Hollander: als de druk te zwak is, is 'de hoeveelheid gas aan de fabriek te gering. Weth. De Veer: dit is onjuist. Er moet op sommige oogenblikken te veel gas door één buis. Dit zal nu verholpen- worden. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. Verhooging crediet uitbrei dingswerken duinwaterleiding (werkverschaffing.) Dhr v. d. F e 11 z vraagt of het wel juist is, voor deze uitgaaf een extra leening te sluiten. Het was hier toch werkverschaffing. Men heeft hot werk wat goed was zooveel mogelijk gerekt. Dhr De Veer: er moet geleend wor den, om het geld er voor op te nemen. Naderhand zal de specificatie nog moeten worden overwogen. Dhr v. d. F e 11 z geeft in overweging, in de toekomst bij werken als deze geen paarden te gebruiken, doch uitsluitend arbeiders. Dhr Onderdijk: praetisch is het on mogelijk het geheel zonder paarden te doen. Voor het vervoer moeten paarden gebezigd worden. Dhr Paul is ook van meening, dat paarden niet gemist konden worden. De hellingen waren te steil. Bij het werk aan den Kleverkerkschen weg is dit mis schien anders gesteld. Weth. Onderdijk zegt, dat door de zen strengen winter, waarin langen tijd niet gewerkt kan worden, de paarden- tractie onvoordeelig was. Maar dat zijn natuurkrachten, waartegen men niets kan doen. Aan den Kleverkerkschen weg zul len zoo weinig mogelijk paarden gebruikt worden. Dhr Wonder gem vraagtof het juist is, dat er verleden week arbeiders bij de werkverschaffing ontslagen zijn. Kunnen die niet bij de duinbeplanting to. werk worden gosteld, waar nu niet- Middelburgers bij werkzaam zijn? Weth. Onderdijk- allo landarbeiders zijn vorige week ontslagen. Eveneens een. aantal arbeiders, die op zichzelf staan. Dit waren maatregelen, die noodzakelijk waren. Alleen voor hoofden van groote gezinnen en die geen landarbeider zijn, worden uitzonderingen gemaakt. Dhr den Hollander zou bij den Kleverskerkschen weg in plaats van paar den-, autotractie willen gebruiken. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Verlaging electriciteitsprij- z e n. Dhr Paul (s.d.) spijt het, dat B. en W. niet verder gaan dan een ver laging van 1 cent per K.W.U. en niet overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van een vastrechttarief. In de meeste gemeenten bestaan vastrechtlarieven of iets dergelijks. Op de begrooting 1929 is geraamd een electriciteitswinst van f 31000. Daar komt bij een voordeeltje van het nieuwe contract van f 20.000. Volgens spr. was een grootere verlaging wel gemotiveerd. Spr. had het nog kun nen begrijpen, als B. en W. de geheele zaak hadden laten rusten, in verband met de overname van het bedrijf der Société door de P.Z.E.M. Spr. bepleit verschillende tarieven voor in en buiten spertijd. Dit lokt het gebruik van strijkijzers, enz. uit. De meterhuur is hier in M'burg ook hooger dan elders. Spr. handhaaft zijn voorstel: een ver laging van den prijs met 2 cent per K.W.U. Dhr Vertregt vraagt of verlaging wel wensc.helijk is. Zal dit afknijpen van en kele centen straks een tarief^verandering niet belemmeren? Spr. zou liever de ge heele zaak in studie geven aan B. en W. De geraamde winst acht spr. niet over dreven. Spr. acht het gewenscht, de win sten te reserveeren. Dhr. v. d. F e 11 z wil ook liever geen verlaging. Ze is niet noodig. De tarie ven zijn hier overeenkomstig het gemid delde in andere plaatsen. Spr. zou liever vastrechttarieven van de P.Z.E.M. af wachten. Wel voelt spr. voor de differen- tiëering der tarieven voor in en buiten spertijd. Tot den heer Paul zegt spr., dat van een verlaging niet in de eerste plaats de klein-gebruikers, maar de groot-gebrui kers profiteeren, die het best kunnen be talen. Ook de ingezetenen van 'tZand zouden van de verlaging profiteeren. Dhr Streefkerk zegt, dat de ta- rievenkwestie uiterst moeilijk is. Het is beter hier geen voorstellen daaromtrent te doen. Wel spijt het spr., dat er geen voorstel is aangaande het vastrechttarief. heeft niets uit te staan met de even- lueele vastrechttarieven der P.Z.E.M. Dhr Cornelisse steunt het voor stel Paul en vraagt ook een .vastrecht tarief. Weth. de Veer zegt, dat, wanneer inderdaad het voordeel voor de gemeente door het nieuwe contract met Vlissingen f 20.000 bedraagt, daarvan volgens het voorstel van B. en W. f 6500 aan de lichtverbruikers en f5000 aan de groot- krachtverbruikers ten goede komt. Nu zeggen IJ. en W.laat ons voor zichtig zijn en eens afwachten het resul taat van het nieuwe contract. De elec- triciteitsprijzen zijn in M burg inderdaad laag. Een vastrechttarief zal daarom van wemig belang zijn voor de verbruikers. Die hebben alleen veel waarde, als de gewone tarieven hoog zijn. De Directeur der gemeente-bedrijven wil eerst de vastrechttarieven der P.Z.E.M. afwachten. We moeten met de gemeentebegroo- ting voorzichtig zijn. Daarop komen vele tegenvallers voor en de weinige mee vallers zijn vaak de winsten uit de be drijven. Laten we nu die huid niet ver- koopen, zelfs voor de beer geschoten is. Het is de vraag of de waterleiding niet wat meer zal kosten, dan we nu weten. Ook kan het. wetsontwerp inzake de ver houding tusschen Rijk en gemeenten noo dig maken, dat de gemeente hier en daar wat ziet uit te halen.' Laten we geen maatregelen nemen, die we nu nog niet goed kunnen overzien. Dhr Paul noemt de winst op het eleetriciteitsbedrijf procenLgewijs niet laag. De tarieven zijn hier niet hoog, maar we missen speciale voordeden ingevo'gc vastrecht- e.a. tarieven. Wat het Zand betreft, daarvoor zullen straks andere maatregelen genomen moe ten worden, als de P.Z.E.M. het platte land electrificeert. Het voorstel van spr. heeft geen in vloed op de oorspronkelijke gemeente- begrooting, want spr. bedoelt niet anders dan het. voordeeltje van het nieuwe con tract op te maken. Men zegt, dat de belastingen hier hoog zijn. Welnu, laten we dan de tarieven zon laag moge'ijk houden. Weth. Onderdijk zegt, dat het moeilijk is voor den Raad uit te maken, hoever men met verlaging gaan kan, zonder on voorzichtig te worden. Wat B. en W. voorstellen, is een voor loopige regeling. Spr. is voorstander van een vastr.eéhttarief. Dhr Streefkerk begrijpt nog niet, wat het vastrechttarief der P.Z.E.M. te maken heeft met dat van Middelburg. De tarieven in Middelburg zijn geheel anders dan van de P.Z.E.M. Overname van het vastrechttarief der P.Z.E.M. door Middel burg zou een paskwil zijn. Middelburg moet deze kwestie geheel zelfstandig op lossen. Het eleetriciteitsbedrijf bestaat hier al 17 jaar. Men kan dus best een vastrecht- tarief hier invoeren, zonder dat het de gemeente veel geld kost, al zal het veel studie kosten. Dhr Vertregt wil het eleetriciteitsbe drijf beschouwen in verband met gas en waterleiding. Dhr Paul vraagt, of B. en W. de toezegging kunnen doen, binnen een half jaar met een mededeeling inzake vast rechttarief te zullen komen. De voorzitter: We wei-ken niet op termijn. Er wordt hard aan gewerkt. Dhr Paul vraagt dan of mededeelingen binnen afzienbaren tijd zijn te wachten. Dhr Streefkerk vraagtis de wet houder overtuigd, dat de verlaging met 1 cent door meerder verbruik zal worden goed gemaakt? Verknoeit men door de verlaging de basis voor vastrechttarief niet? Bij een goed vastrechttarief heeft men een zeer groote kans dat het nadeel wordt ingehaald door meerder verbruik Maar dat is bij dit voorstel niet het geval. Weth. de Veer gelooft niet, dat door de eene cent verlaging het verbruik zal toenemen. Maar wij kunnen ons deze luxe permitteeren door het goedkoopere con tract ,met Vlissingen. Spr. is bereid de kwestie van het vast rechttarief en van den spertijd met ernst ondor het oog te zien en daarvan aan den Raad mededeeling te do-en. Maar Spr. waarschuwt de ingezetenen, dat ze door dit tarief niet vo-ordeeliger uit zullen zijn. Men moet niet denken, dat men nu f 10. en biji een vastrechttarief f 8 zal betalen. (Interrupties: dat is ook de bedoeling niet. Men wil meer hebben voor het zelfde geld.) Dhr Paul trekt nu zijn voorstel in. De voorzitter weet, dat bij de bur gerij de idee bestaat, dat men bij een vastrechltarief minder zal mo-ete-n beta en. (Geroep: daar gaat het niet om.) Dhr Vertregt wil de geihe-ele ver laging .aanhouden tot na de mededeelingen van B. en W. over het vastrechttarief. Het voorstel van B. en \V. wordt ech ter aangenomen met 12 tegen 4 st. (Te-gen dhrn Vertregt, v. d. Feltz, Naezer en Streefkerk.) De verlaging gaat in 1 Mei. De andere punten leveren geen dis cussie van beteekenis op. Alleen uiten enkele leden hun bevreem ding, dat over een vastrecht voor gas zulke eigenaardige- gegevens verstrekt worden. Van één gemeente slechts worden mededeelingen gedaan terwijl men spreekt van een verbruik van 5 kub. M. dat ee-n veel te laag en van 200 kub. M. per maand dat ee-n veel te hoog bedrag is. Rondvraag. Mevr. Weijl en dhr Paul klagen over een Ieelijk reclamebord der Shell op den Dam, dat dein weg naar Veere wijst. Weth. Onde-rdijk zegt, dat het verplaatst zal worden. Beide leden willen het echter ge-heel doen verdwijnen. Dhr Vertregt brengt het feit ter sp-rake, dat sommige auto's uren en uren vooi sommige huizen neergezet worden en hel verkeer belemmeren. In andere gevallen moet men vo-or het gebruik van gemeente grond betalen. Kan dit o-ok hier niet? De voorzitter zal deze kwestie met den wnd. Commissaris van politie be spreken. Kleine avonturiersters. Door de recherche werden te 's-Hertogen- bosch aangehouden 3 kleine meisjes van 8 en 12 jaar, afkomstig uit Amsterdam, die per trein hierheen waren gereisd en logeerden in een hotel, voorgevende dat den volgenden dag hun va-der naar hier kwam en een betrekking te dezer stede had gekregen. Zij zouden maar vast voor uit gaan. Hiervan was echter niets waar. Op last van den heer Commissaris van Politie werden zij op transport gesteld naar Amsterdam, ter teruggave aan de ouders. Jeugdige moordenaars gearresteerd. In een der voorsteden van Parijs werd dezer dagen een 70-jarige alleenwonende vrouw vermoord en beroofd gevonden. De daders zijn thans ontdekt en gearresteerd. Het zijn twee jongens van 14 en 15 jaar, van wie de een bediende in een restaurant was. Hun geheele buit be droeg 12 francs. Botsing tusschen trein en auto. Tij Babenhause-n (Hessen) is een auto do-or een personentrein gegrepen. Alle vijf de tot één gezin behoorende in zittenden raakten onder de auto, die over den kop sloeg en in brand vloog tenge volge van liet ontploffen van het benzine- reservoir. Twee hunner waren terstond dood, de drie anderen overleden in het ziekenhuis. Naar later wordt geme'd, is vastgesteld dat de slagboomen bij den overweg, waai het ongeluk voorviel, nie-t gesloten wa ren, in verband waarmee de- overweg wachter is gearresteerd. Hij zegt op het punt te zijn geweest de afsluitbo-o-men te laten zakken, maar door de lichten van de auto te zijin verblind. Volgens het onderzoek geschiedde het sluiten toch reeds te laat, daar de trein vlakbij was. Poging tot overval. In den nacht van Zaterdag o-p Zondag, om streeks één uur, hebben drie- mannen ge tracht o-p de Bilderdij-kkade te Amsterdam een winkelier te bero-oven van een city bag, die 4 a 500 gulden inhield. Een van deze drie was vroeger bediende bij dezen winkelie-r geweest en wist daardoor dat deze o-p- dat uur met een tasch met geld daar kon voorbijkomen. De gewezen bediende viel den winkelier aan en gaf hem een stomp in de maag streek. Daarna heeft hij gepoogd, den man de citybag te ontrukken. Aangezien echter spoedig toeloop van menschen kwam, kon deze opzet niet volvoerd wor den. De gewezen bediende ia daarop met zijn beide handlangers door de politie gearresteerd. WILLEM TEELLINCK. (4 Jan. 1579—8 April 1629.) Aan een artikel van v. L(oon) in de „Amsterdammer" over Willem Teellinck, die nu juist 300 jaar geleden (8 April 1629) gestorven is, ontleen en wij het vol gende: In Zeeuwsehe kringen en in den bree- den kring van allen die gelooven in den Opgestanen Heiland als de Verlosser der wereld, is de naam van den -drie eeuwen geleden gestorven Willem Teellinck geen onbekende. Behoort hij niet tot -de grootste sterren, een der uitnemendste kleine sterren aan den Nederlandsehen theologischen hemel is hij wel. Den 4en Januari 1579 te Zierikzee, uit een aanzienlijk geslacht van ouden Zeeuw- schen naam geboren, is van zijn jeugd weinig bekend. Alleen schijnt onder het barnen van den tijd, de moeilijke worste ling om -de vrijheid des gewetens en den strijd tegen Filips' -dwinglandij, in zijn ziel de begeerte geleefd te hebben om den dienst des Woords te kiezen, maar de fa milietraditie getrouw studeerde hij rech ten, eerst te St. Andrews in Schotland, daarna te Poitiers, waar hij in 1603 pro moveerde tot doctor in de beide rechten. In 1604 stak hij andermaal over de groote plas, nu naar Engeland, waar hij 9 maanden verbleef in den kring der Puri teinen. Of hij vroeger met deze geloovigen had kennis gemaakt, weten we niet, wel dat hun praetisch Christendom hem aan trok. Dit verklaarde hij zelf in de voor rede van zijn „Huysboeck" een eenvoudige verklaring van sommige vragen van der. Catechismus. Op aanraden van John Dod en Arthur Hildersum, „treffelicke lichten van Enge- landt", besloot hij theoloog te worden en zich in den dienst der Kerk te stellen. In 1604 ging hij naar Leiden en studeerde hier onder leiding van Trelcatius, Armi- nius en Gomarus, mannen uit den beken den strijd onzer kerken befaamd. Vermoe delijk was hij, te Leiden gekomen, reeds gehuwd met een Engelsche joffer, Martha Grijns, uit Derby. Na een tweejarig ver blijf te Leiden wer-d hij in 1606 predikant te Haemstede en Burcht op Schouwen. Met veel zegen heeft Willem Teellinck hier zeven jaar gearbeid onder een ruwe en losbandige bevolking tot hij in Novem ber 161® als predik:- -1 van Midi: :.urg bA vestigd we- Hier heeft hij den overigen tijd zij-ns levens met buitengewonen ijver en groo- ten zegen gearbeid. Wat zijn persoon betreft, wordt hij be schreven als vriendelijk in den omgang eenvoudig, nederig en verdraagzaam, zon der echter eigen overtuiging prijs te ge ven. Een voorbeeld en levende prediking van het practische Christendom, waaraan heel het volk èn ten allen tijde behoefte heeft. Een heugelijke openbaring van belijden en beleven, waaraan in onzen tijd zo-o heel veel schort, was niet alleen h-ijzelf, maar heel zijn gezin. De Christelijke le venswandel was een voorbeeld. Dr Engelberts schreef er van, dat het huiselijke leven zich kenmerkte in huis raad, kleeding en spijzen door strengen eenvoud, die echter geen mildheid buiten sloot; minstens eenmaal per week, Tefst op Zondag, waren eenige arme vromen zijne -disehgenooten. Logeergasten wa-en altijd welkom. Orde en regel heerschte in klles. Dit moet wel, anders is Tiet onbegrijpelijk hoe, in het korte leven, zooveel werk verzet kon worden als door D-ominé Teellinck is verricht. Vroeg in den morgen stond de ontbijt tafel reeds gereed, waarbij Teellinck nim mer ontbrak en zelf voorging in het ge bed, de ademtocht der ziel. De maaltijden werden nimmer noodeloos gerekt; terwijl bet tafelgesprek, gansch anders dan bij Luther, doorgaans ging over theologische onderwerpen. Aan dAn avond was Dominé Teellinck bezig met onderwijzen. Niet zel den werd in den huiselijken kring een vastendag gehouden, terwijl de Zaterdag beschouwd werd als een voorbereiding voor den Zondag. Zooveel doenlijk werd het werk van Zaterdag naar Vrijdag ver legd. Dat in dezen kring een ware lpvenstoori heerschte, die naar de godzaligheid is, mag blijken u;t het feit, dit feellinck's drie zonen, Maximiliaan, Theodorus en Johannes, het ambt huns vaders kozen en predikant werden. Ook in zijn gemeente'ijken a-b^'d heeft Teellinck het belijden en beleven toege past. Zwak naar het lichaam, vele ma len door krankheid bezocht, was hij toch onvermoeid in zijn arbeid van prediken, catechiseeren en huisbezoek. Was zijn ziekenbezoek een vertroosten, 't terecht brengen van dwalenden en hot hulp bie den met raad en daad zijn dagtaak, de. nacht werd voor een groot deel besteed aan studeeren en het schrijven van zijn geschriften. Een zijner zonen heeft het aantal van 127 grootere en kleinere wer ken van zijn vader te boekgesteld. Som mige hadden een omvang van 410 blad zijden en waren uitmuntende strijdschrif ten en weerleggingen van de dwalingen van zijn tijd. Is het wonder, dat, waar de gemak ken van onzen .tijd, ook wat licht en woning betreft, destijds geheel ontbraken, het toch al niet sterke lichaam door dezen overmatigen arbeid gebroken en gesloopt werd? Ofschoon nog maar vijftig jaar oud, stierf hij als een oude van dagen, wiens levensolie tot den laatsten droppel was opgeteerd. Willem Teellinck heeft op- zijn tijd- genooten een grooten invloed uitgeoefend en ook nu nog worden enkele werken van hem gelezen. Heeft hij- de streng wel eens wat s'raf vastgehouden, naar Voetius' getuigenis, toch heeft hij door zijn prediking, als boetprofeet, de menschen bewogen tot Christus. Tegenover wereldzin en wereldgelijlk- vormigheid stolde hij den zegen gelegen in den weg der Godzaligheid. Deze gedachten beheerschten zijn werk. Hij had daarnaast een open oog voor do roeping der Kerk e-n nooit heeft hij af gelaten om Gemeente en Kerk te wijz-'n op beider roeping. Tegen vaische mystiek, zooa's zij zich later in een deei van Christus' Kerk openbaarde, zou hij met kracht zijn op getreden. Teellinck was geen man van „och en maar", integendeel, zijn preciesheid, w is geheel in overeenstemming mei en eisch van Gods Woord, omdat hij had leeren kennen welk een genade het 'is, zich zelf ter beschikking te mogen slel len van zijn God, en al zijn gavcin, tar le-ntcn en krachten te mogen wijden a.n Zijn dienst. De vorstschade aan de aardappel- voorraden. Door de strenge vorst, die in de afge- loopen maanden geheerscht heeft, is Mij- wel in alle deelen des lands in meerdere of mindere mate schade aan de opgeslagen aardappel-voorraden toegebracht. 'r en einde omtrent den omvang van deze scha de gegevens te verkrijgen, heeft -de directie van den landbouw, in verband met de op 15 Januari j.l. gehouden inventarisatie en met het oog op de op 15 April nog te hou den raming van de aardappeivoorraden, het oordeel gevraagd van die landbouv- corresponJenten, die woonachtig zijn in een streek, waar bij de verbouwers nog be langrijke aardappeR oorraden aanwezig waren. Gemiddeld loopt de schade in de onder scheiden deelen des lands niet zoo sterk uiteen, slechts het Zuid-Westelijk deel maakt daarop een uitzondering. De scha de is daar van veel minder beteekenis, go- volg van het feit, dat -de temperaturen in de meer Westelijk gelegen deelen des lands niet zoo laag zijn geweest als in >h t Mesten, 'crwijl bovendien gedurende de mi-engsie vorstp de de kuilen op ver schillende plaatsen in Zeeland met sneeuw bedekt waren. Het behoeft verder geen betoog, dat in dezelfde streek de schade bij de verschil lende voorraden ten zeerste kan ui.-io- loopen. De wijze van bewaren en bedekken van de aardappelen en de grootte der kui len spelen daarbij een belangrijke rol. In kleinere kuilen is de schade-naar ve. hou ding ernstiger dan in de grootere. Uiter aard is ook het al of niet aangebroken zijn van den voorraad mede van beteekenis ge weest. Pootaardappelen, welke hetzij in kleine kuilen of wel in open kistjes in schur. n bewaard werden, dus in het algemeen die noeveelheden, welke niet in doelmatige po ter-bewaarplaatsen hebben overwinterd, hebben meer geleden, dan de andere aard appelen. In Zuid-Limburg worden de aarde npe- len meestal niet ingekuild, doeh in kelders bewaard, niettemin is de schade daar toch in vele gevallen groot te noemen. Bij de beoordeeling van de grootie van de schade dient voorts nog in aanmerkin r te worden genomen, dat vooral in de zand streken veel bevroren aardappelen aan het vee worden vervoederd, welke ook voor dit doel bestemd zouden zijn, indien zij niet waren bevroren. Totaal zijn 147 berichten van de corres pondenten ontvangen. In verhand met de reeds eerder genoemde invenfarsati-s, ten d'onste waarvan het land verdeeld is in zAs aardapneloverschot'pebieden, zijn ook de op de vorstschade betrekking heb bende cijfers volgens deze indeeling ge rangschikt. In de kleibouwstreek van Frieslan 1 is naar schatting gemiddeld ruim 7 pet. van den voorraad door de vorst bedorven, in de veenkoloniën bijna 12 pet, in Oostelij!' Overijssel en Oostelijk Gelderland 11 pet, in de Neder-Betuwe, de Tieler- en de Bom mrierwaard, het Land van Altena en de Vijfheerenlanden ruim 10 net., in het Land van Maas en Waal, het Rijk \an Nijme gen, oostelijk Noordbrabnnt en Limburg eveneens 10 pet. In Zeeland, op de Zuid- bollandsche eilanden en in westelijk Noordbrabant is daarentegen nog geen 3 pet. van den ingekuilden voorraad door de vorst bedorven. In aanmerking nemen de de voorraden in de verschillende gebie den op 15 Januari j.l. aanwezig, kan de schade dooreengenomen voor het geheele land, op 7 a 8 pet. van den voorraad wor den geschat. AFRIKAANSE RYMPIES. Moenie perels vir die swvne gooi n:<\ Swyne vind die pere'.s tog nooit mooi n'e. Een bind is veelal nes 'n kreef: Keer jv hom nie dan loop hv skeof. Die grootste pakos in die land Is maar die arme predikant- Jou vroomheid, man jbehoef vervas nie Die steunsel van 'n witte das nie. Wat julle seg en hoe jul' raas, 'n Boer is koning op sy plaas. Hoe hoger pluishood sit hy op, Hoe minder harsings in sy kop. Direc Bureau: Tel.: Redact Posti Bijka Firma F. P. V* De et De rede dienste, dat wapenings-leu werd gesteld. In herinne vrijzinnig-den zingen in ontwapening gebracht in toen zij met de katholiéke men, een pr van de eenzi Men dachi leuze waarin tevoren bij -d tig had gesel Mr Marcha in de algem bond, dat was, om me kunnen werk Naar aanlei Fock op: „Het spre die zich met om zoodoen meerderheid van haar pri al haar wens daarvan kan gemaakt; het van partijen Maar Mr IV rede, dat wie haaft, o n v e om geen ster hij niet weet, tionale ontw: uitstel niet te zeer men bij dere partijen moet opoffere medewerken woordelijk ac Iets, waan bet doet, nie nooit worden zakelijk is en verantwoorde] varen. Mr Mar bezwaar een minis niet weet, stelt datgene antwoorden dan ook wete: leus der een: de meest pert meerd en wordt bepleit, blik hoegena; en dat, h-oe zijdige ontwaj absoluut niets de vrijzinnig wenschen, langde samer mochten zij meerderheid In het prog mo-cratischen Reorganisatie uitsluitend do en politie-die wat 'zijn mili Begint men leuze van een niet goed kan dan in Octobe beid ter zak< t ■c en Met instemn van het betoc Al dat gero ning bij so-ci nig-democratei tiscbe beteeke Het is een toepassing ge volk niets dan die blijkbaar om de weini lokken. Het is een per eerste ge' den, en die, in de practijk ken te zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1929 | | pagina 6